Bidden in de vorm van zang en dan f Geloof Samenleving Gereformeerde Gemeenten tegen prijsverhoging kerktelef VRIJDAG 7 APRIL 2000 7 APRIL VANDAAG Vandaag, 233 jaar geleden, op 7 april 1767, liet de koning van Spanje koning Karei III, uit het huis van Bourbon, alle Jezuïeten oppakken en insche pen. Hun goederen en papieren werden verbeurd verklaard. Ze mochten zich niet meer op Spaans grondgebied begeven. Voor het overige stond Karei III bekend als gematigd en verstandig heerser, die de macht van de inqui sitie en kerk beperkte. Op 7 april 1241 stierf de heilige Hermanus Josephus, een pre monstratenzermonnik, mysticus en asceet, die regelmatig visi oenen over Maria had. Hij sprak over een mystiek huwelijk met de heilige maagd en kreeg daarom de bijnaam Jozef. Kijk- en luisterprogramma in Alphen alphen aan den rijn* 'De pijn van een moeder' is het thema van een kijk- en luisterprogramma van het Vrijzinnig Platform, maandag 10 april in activiteitencentrum De Wielewaal in Al phen aan den Rijn. Dominee M. Rougoor uit Velp laat er dia's en video-opnamen zien en muziek horen over Maria bij het kruis, een 'symbool van alle moeders en vaders die pijn hebben om de pijn van hun kind'. Het programma begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt 6,50 gulden. Passieconcert in Hartebrugkerk leiden Het Hartebrugkoor verzorgt zondagmiddag een passie concert in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat in Lei den. Op het programma staan onder meer werken van Bach, Mozart, Haydn en Gregoriaanse gezangen. Behalve het Harte brugkoor onder leiding van René Verhoeff werken aan het con cert het Voorne's Dameskoor, het Schola Cantorum, Vokaal Kwartet Sine Nomine en organist Jan Verschuren mee. Het con cert begint om drie uur en de toegangsprijs bedraagt tien gul den. Kardinaal keurt isolatie Oostenrijk af wenen De Oostenrijkse kardinaal Schönbom, aartsbisschop van Wenen, heeft opgeroepen Oostenrijk niet te isoleren. In een gesprek met de Italiaanse rooms-katholieke krant II Regno be nadrukt hij dat de kritiek op een bepaalde regeringsovereen komst niet kan betekenen, dat men een heel land en al zijn in woners 'onder quarantaine' stelt. Schönborn wijst erop dat de leden van de Oostenrijkse Nationale Raad democratisch zijn verkozen. De kardinaal zegt verder dat Oostenrijk niet veel verschilt van de rest van Europa. Ook in andere Europese landen komen vol gens hem vreemdelingenhaat en populistische tendensen voor. Volgens Schönborn is zijn land 'geografisch en historisch' voor bestemd het hart van Europa te zijn. Die taak is des te dringen der door de uitbreiding van de Europese Unie. „Niet alleen de regering, maar de hele samenleving en zelfs de kerk moeten er toe bijdragen deze rol te vervullen." Demonstratie bij de Klaagmuur Jeruzalem Een man filmt een demonstratie van orthodoxe jo den bij de Klaagmuur in Jeruzalem. Tienduizenden mensen ba den daar voor de geestelijk leider van de Shas-partij, Ovadia Yo- sef. De orthodoxen steunen Yosef, nu justitie een onderzoek doet naar de beschuldiging dat de religieus leider minister Yossi Sarid zou hebben bedreigd. FOTO REUTERS f\G capelle aan den ussel anp De Gereformeerde Gemeenten in Nederland hebben staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat gevraagd de 'exorbitante' tariefsver hoging van de kerktelefoon ongedaan te maken. Dit hebben de Deputaten bij de Hoge Overheid van dit kerkgenootschap (die 53 gemeenten telt, waarvan 20.644 personen lid zijn) gedaan in een brief aan de staatssecretaris. Afgelopen vrijdag sprak de rechtbank in Rot terdam uit, dat er geen wettelijke ruimte is om de dienst kerktelefoon onder de kostprijs aan te bie den. Toezichthouder Opta had KPN Telecom, na een klacht van een concurrent, opgedragen de tarieven drastisch te verhogen. Daartegen had den de stichting Landelijke Organisatie Kerktele foon en de Protestants-Christelijke Ouderenbond bij de rechter bezwaar gemaakt. Maar zonder re sultaat. De Gereformeerde Gemeenten geven de staatssecretaris in overweging het gebruik van de kerktelefoon te schikken onder de uitzonderings bepalingen in de telecommunicatiewet en aan te merken als universele dienstverlening. Bij de re cente regelgeving heeft er een 'bedrijfsongeval' plaatsgevonden, waardoor de kerktelefoon haar plaats in de samenleving dreigt te verliezen. Op de achtergrond van het 'kostenoriëntatie- beginsel' staat de wens om. de belangen van de consument te beschermen tegen het kunstmatig hoog houden van tarieven. In dit geval leidt toe passing van dit beginsel juist tot een precies om gekeerd effect, aldus de brief van de Gerefor meerde Gemeenten. Kerkleden die door ziekte of ouderdom niet in staat zijn de kerkdiensten in hun gemeente bij te wonen, kunnen die dankzij de kerktelefoon toch in hun eigen woning meebeleven. Dit is voor hen zeer wezenlijk. Een zieke of oudere meeleven met zijn of haar eigen kei meente en hecht bijzondere waarde a soonlijke aspect van deze communii door is kerktelefoon niet te vergelijki AD volgen van een radio- of tv-kerkdienst Als illustratie van de kostenverhoj de brief de gemeente Opheusden, abonnementen heeft. De voorgenon 33 verhoging betekent voor deze gemeen tenstijging van minimaal 28.000 guldi Voor het hele kerkgenootschap wordi verzwaring op drie ton per jaar geraan Neil Douglas-Klotz geeft lezing in Katwijkse soefitempel Neil Douglas-Klotz is een Amerikaanse spirituele dansleraar en godsdienst wetenschapper die zich heeft bekwaamd in Semiti sche talen, vooral het Ara mees, de taal van Jezus. Af gelopen week was hij in de Katwijkse soefitempel om via een lezing en een 'cy clus in zang en dans' zijn gehoor dichter bij de oor spronkelijke woorden en spirituele bedoelingen van Jezus te brengen. De dag begint met meditatieve soefimuziek en daarna zo'n vijf minuten stilte. onno van klooster „Het doet misschien wat sek- te-achtig aan, maar dat is het echt niet", verzekert een erva ren cursiste. Er komen steeds meer mensen koffie drinken in de ruimte naast de Katwijkse soefi-tempel, waar godsdienst wetenschapper en somatisch psycholoog Neil Douglas-Klotz een lezing geeft over 'het ver borgen evangelie'. De cursiste vertelt afgelopen zomer als eni ge Nederlandse bij Douglas- -Klotz, in zijn 'centrum' in het Engelse Dorset te zijn geweest. Daar woont de in Amerika ge boren Douglas-Klotz al jaren. Hij leidt er spirituele cursussen en retraites. „Het is een hele bijzondere, zachte en fijnzinni ge man. In tegenstelling tot zijn vrouw die super nuchter is en direct. Een prachtig mens ook, lekker recht door zee. Ze is makkelijk te herkennen want ze is fors, heeft een hele grote dik ke bril op en lang donker haar", zegt de cursiste. Douglas-Klotz zelf blijkt kalende, maar heeft het haar dat hem nog rest aan de achterkant samengebonden in een staart. Na een gezamen lijk meditatief moment begint hij, inderdaad op zachte toon, de zaal toe te spreken. Zijn vrouw zit achter in de tempel met haar armen over elkaar te luisteren. Haar bril is, zoals de cursiste al omschreef, zo groot dat hij een belangrijk deel van haar gezicht bedekt. Tezamen hebben de Douglas-Klotz'ers Nederland zo vaak bezocht dat ze in het alternatieve circuit al een trouwe groep bewonde- WE( UNV ntn tel< Auteur Neil Douglas-Klotz presenteerde in de Soefitempel in Katwijk zijn nieuwe boek. raars hebben opgebouwd. Tij dens dit bezoek in Katwijk krijgt hij 's morgens van Hans Biene- felt, van de PR-afdeling van de esoterische uitgeverij Ankh Hermes, zijn in het Nederlands vertaalde nieuwste boek 'Het Verborgen Evangelie' uitgereikt. Daarna houdt hij een lezing, 's Avonds leidt hij, samen met zijn vrouw een 'cyclus in zang en dans'. Er zijn zo'n veertig belangstellenden naar de Kat wijkse duinen gekomen. De grote ruimte in de soefitempel met de opvallende Oosterse kunststof koepel, is daarmee bij lange niet gevuld. Maar als er 's avonds gedanst moet worden, is de ruimte net voldoende. Douglas-Klotz is een praktise rend soefi. Wat zijn bemoeie nissen verklaart met spiritueel dansen, want de soefi's hebben immers een lange traditie op dit gebied. Vroeger associeerde men ze met de derwisjen, die- dansend in extase geraakten, en zich zo dichter bij God voelden. Douglas-Klotz noemt zichtzeïf 'internationaal dansleider'. Hij is verbonden aan het NDN, ofte wel Nederlandstalig Dans Net werk, en een internationale va riant daarvan genaamd: Peace- works', International Network for Danses of Universal Peace. JHet klinkt allemaal wat soft, en wellicht zoals de cursiste al sug gereerde 'sekte-achtig'. Maar tijdens de lezing (en ook in zijn boek) wordt duidelijk dat de spirituele dansleraar Douglas- -Klotz meer verkoopt dan lou ter slappe new age retoriek. Het spirituele dansen voor univer sele vrede noemt Douglas-klotz 'lichaamsgebeden'. Inspiratie daarvoor vindt hij, zoals het bij de soefi's ook gebruikelijk is, in verschillende religies of 'wijs heidstradities'. Zijn familie was joods van origine, maar hij is christelijk opgevoed en vindt in deze traditie dan ook het leeu wendeel van zijn bezieling. Hij promoveerde en gaf tien jaar les aan de universiteit op het gebied van de vergelijkende godsdienstwetenschappen en psychologie, in het bijzonder de lichaamsgerichte psychologie van de religieuze wereldtradi ties. Daarnaast zegt hij het voorrecht te hebben gehad om op ervaringsniveau lessen te krijgen van verschillende jood se, christelijke en islamitische/soefi-mystici. Douglas-Klotz gelooft dat Jezus een wijsheidsleraar was wiens boodschap of evangelie je zo kunt interpreteren dat bidden, 'of naar binnen keren' een vorm van dansen wordt.In zijn boek het 'Verborgen Evangelie' bekijkt hij uitspraken van Jezus vanuit een mystiek joods per spectief, en leert de lezer, in lijn met deze traditie, verschillende meditatievormen, klankoefe ningen en 'lichaamsgebeden' ofte wel dansen. „Honderd jaar onderzoek naar de historische Jezus heeft 'niets' opgeleverd", zegt hij. Het is muisstil in de zaal, want de meeste aanwezi gen beseffen dat er de laatste honderd jaar een forse biblio theek bij elkaar is geschreven over de historische Jezus. Het is een omstreden onderwerp, ge tuige bijvoorbeeld de stof die hoogleraren als Kuitert en Den Heyer hebben doen opwaaien. „Geleerden gaan er nu dus van uit dat ze weinig tot niets con creets kunnen zeggen over de historische Jezus", vervolgt Douglas-Klotz. „Terwijl de or thodoxe christenen er tegelij kertijd vanuit gaan dat alles wat FOTO MARK LAMERS in de bijbel staat feitelijk juist is. Ik vind het beter vanuit een joods-mystiek standpunt naar de evangeliën te kijken. We moeten Jezus niet louter met ons verstand benaderen, maar ook met onze emoties en 'erva ring'. Jezus zelf, mogen we aan nemen, zal toch ook met z'n hele wezen gebeden hebben." Wat Jezus ook gezegd moge hebben, hij zei het in het Ara mees. Een taal die nog maar door een handjevol mensen, hoofdzakelijk in Syrië, wordt gesproken. Douglas-Klotz heeft zich deze taal zodanig eigen ge maakt dat hij leerde in Aramees te denken. Hij ging vele malen naar Syrië om er zeker van te zijn dat hij de woorden van Je zus uit het Grieks op de juiste manier terug kon vertalen naar het Aramees. We spreken hier over totaal verschillende taalfa milies. Aramees is een Semiti sche taal. Grieks is net als Latijn en Nederlands een Indo-Euro- pese taal. Douglas-IGotz geeft een voorbeeld: 'Zo brengt iede re goede boom goede vruchten voort, maar de slechte boom brengt slechte vruchten voort' (Matthaeus 7:17). In ht Ara mees betekent slecht 'onrijp'. Ara hoorden Jezus dus als: 'Een rijpe boom pe vruchten voort, boom onrijpe vruch een wereld van v boom is niet 'slecht zin, maar eerder oni plaats zijn niet gesc! vruchten te dragen.' De Amerikaan geeft meer van dergelijke O' den. „Sjema, (en de wortel SJM of sjem zowel licht als klanl atmosfeer. Als we naar Jezus' vermanii of in mijn sjem te gebruikelijke vertalii Wl mijn naam'), wat bi3 bi zus dan?" Het beton Douglas-Klotz komt dat we er goed aan dere vertalingen en ties van de evangelie deren. Hij zegt niet 1 generaties van chi vermeende woordei verkeerd hebben Maar helemaal g< toch niet. „De NBG neemt hij als voorb 'Onze Vader die in zijt'. De Groot Nie stelt het beknopter der in de hemel'. In lingen gaat de suggi king van het Aramei en daarmee ook all die een Aramese luis een zou horen. De D vertalingen zijn niet domweg beperkt, onmogelijk de spiritl lijkheden weergeve^ oorspronkelijke Arai den, want er zijn no vertalingen mogeÜjl deze twee woorden gesproken lijken de op vruchtensap dat verhit is, waardoor volle vitaminen, mi spoorelementen in achterblijven." Of de Jezus die Do en zijn cursisten i muziek makend e voorstaan, de ware door orthodoxe worden betwist. In vooral in zijn boek echter duidelijk dat ele Jezus, meer is d new age bedenksel ake dooi voor het studeren van meei lingen van de woor are zus klinkt zeer omdat de Amerika van de weinigen heeft genomen zich Jezus echt eigen te n sist WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog. Langs de zuidwestkust eerst nog bewolkt. Maxima meest tussen 0 en plus 4 graden, in het zuidwesten rond 8 gra den. Zweden: Flinke zonnige heboden en droog. Maxima in het noorden rond het vriespunt, in het zuiden ongeveer 8 graden. Finland: Meest droog en geregeld zon. Maxima ongeveer 2 graden. Denemarken: Droog en zonnige perioden. Maxima rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vooral in het noorden en westen wol kenvelden en kans op een bui. In het zuidoosten meer zon en meest droog. Maxima rond 11 graden. België en Luxemburg: Droog en perioden met zon. Middag- temperatuur rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog weer met zonnige perioden. Maxima ongeveer 13 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima zaterdag rond 18 graden. Spanje: Vrijdag nog perioden met zon en droog. Zaterdag veel wolken en enke le stevige regen- of onweersbuien. Maxima van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot ongeveer 22 graden in het zuiden. Portugal: Toenemende bewolking en in de loop van vrijdag kans op een pittige bui. Vooral zaterdag buiig. Maxima tegen de 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Maxima rond 19 graden. Marokko: Westkust: steeds meer wolken en en kele pittige regen- of onweersbuien. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Droog en flink zonnig. Maxima van 22 graden in het noorden tot onge veer 28 graden in het zuiden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en een enkele Elke daq een beetje vakantie Maak met dr. Loveless een vrije val vanaf een hoogte van 30 meter. Beleef het morgenmiddag mee om 16.15 uur in Vakantie-TV. We zijn dan in Warner Bros. Movie World. Kijk morgenmiddag SBS6! VAKANTIEWINKELS Wnhn /f^TV buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Veranderlijke bewolking en enkele (zware) regen- of onweersbuien. Maxima rond 21 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon. In Beieren en het Ertsgebergte eerst nog wolken velden, maar waarschijnlijk wel droog, Maxima tussen 9 en 13 gra den. Oostenrijk: Wolkenvelden, maar met name in het zuiden ook wat zon. Zaterdag kleine kans op wat regen. Maxima in de da len ongeveer 12 graden. Zwitserland: Droog en geleidelijk op meer plaatsen zon. Maxima meest tussen 13 in het noorden en 17 graden in het zuiden. Hongarije: Perioden met zon en meest droog. Zaterdag meer wolken en mogelijk wat regen. Maxima dalend tot een graad of 12. Italië: Perioden met zon, maar vrijdag ook nog kans op een bui. Middagtempe- ratuur rond 16 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en meest droog. Zater dag later op de dag toenemende be wolking. Maxima oplopend tot onge veer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vooral op de eilanden geregeld zon en veelal droog, op het vasteland kans op een bui. Maxima meest net onder de 20 graden. Malta: Droog weer met aardig wat zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Turkije en Cyprus: Geregeld zon en met name in het noorden kans op een bui. Middag- temperatuur aan zee meest rond of net onder de 20 graden. Weerrapporten 070405 u ZATERDAG 8 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.58 Zon onder 20.24 Maan op 09.17 Maan onder23.53 Waterstand IJmuiden Hoog 06.59 Laag 02.30 Katwijk 19.21 06.32 18.54 14.55 02.11 14.36 Eindhoveh Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene LEIDSCH DAGBLAD Opgericht 1 maart 1860) G£3 bewolkt m. onweer W warmtefront regen ffÜ) sneeuw Ij koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in -1000- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D;C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden n pi ei acl TELEFAX Advertenties: 071- 5323! Familieberichten: 023- 5: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTENT Maandag t/m vrijdag v 071- 5356 230 RUBRIEKSADVER1 Maandag t/m vrijdag v; 071- 5143 545 ABONNEMEN f' bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) frlsa per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi het automatisch afschrijven vai abonnements-geld, ontvange P A betaling. VERZENDING PES Voor abonnementen die per (x worden verzonden geldt e< aan portokosten per verschijnt# R dvF LEIDSCH DAGBLAD OP 0 Voor mensen die moeilijk lei v hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is eei 6 van het regionale niei Dagblad op geluidscassettel c C informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken le 22 15 0.0 Oslo 19 8 0.0 Parijs 21 - 0.0 Praag 11, 1 00 Rome 10 1 0.0 Split 15 0 0.2 Stockholm 18 7 0.0 Warschau 18 4 0.0 Wenen - 11 0.0 Zurich Buenos Aires zwaar bew. Casablanca licht bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew New Orleans licht bew New York licht bew. Tel Aviv zwaar bew. Tokyo zwaar bew Toronto zwaar bew Tunis onbewolkt Vancouver licht bew ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging-St. Elisabeth: 24 u. per Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoi ng^ feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendii mst Joh; INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14