u 2 De wondere wereld van de wandelaar "b mHvtëÈji ir r» Rijp en Groen Zinnenstrelende tuin Lentebloesem VRIJDAG 7 APRIL 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER We hebben vijf zintuigen die ervoor zorgen dat we kunnen horen, zien, voe len, ruiken en proeven en laat nu de tuin al die zintui gen kunnen bevredigen. Voor ons gehoor is er het ruisen van het blad en het zingen van de vogels. Dat de vele tinten groen en de talloze kleuren tegemoet komen aan onze behoefte om mooie dingen te zien, is niet eens nodig om te memo reren. Het gevoel komt aan bod als we met onze vingers langs het wol lige blad van een ezelsoor wrijven of het gladde blad van een lau- rierkers. Over proeven hoef ik niet te schrijven, alle groenten en Brieve vruchten ko- postb men uit de 3002 pa i tuin. Rest nog het ruiken en daar wil ik wel over schrijven, want dat is vaak veel belangrijker dan we beseffen. We kun nen zo'n 2000 geuren on derscheiden en veel van deze geuren blijken in ons geheugen gegrift te zijn. Sterker, baby's herkennen hun moeder beter aan de geur dan aan het gezicht zoals iedereen weet. Er is zelfs een theorie dat gelief den elkaar, zonder het te beseffen kiezen op geur. Kortom redenen te over om eens extra aandacht te be steden aan geuren in onze tuin en dan met name geu ren die als prettig ervaren worden. Zoeken we naar lekkere geurtjes in de tuin dan is het belangrijk te weten of we vooral overdag dan wel 's avonds veel in de tuin zijn. Er zijn namelijk plan ten die vooral overdag sterk geuren. Dat zijn de planten die dagvlinders en andere insecten nodig hebben voor de bestuiving. Er zijn ook planten die vooral 's nachts lekker ruiken. Deze planten worden door in secten die in de sche mering actief zijn bezocht, zodat deze dan voor de bestuiving kunnen zorgen. We hebben dus keuze en niemand weerhoudt ons om aandacht te besteden aan zowel planten die over dag heerlijk ruiken als ook aan planten die hun geur pas 's avonds verspreiden. Laten we beginnen met de avondlijke geuren die een zoele zomeravond tot een schier volmaakt feest kun nen maken. Bij de klimplanten komen we dan terecht bij de kam perfoelie wiens geur on overtroffen is. Heerlijk, een enkel bloemtakje in een vaas naast je bed. Kamper foelie is van nature een bosplant en houdt van een goed vochtige standplaats liefst in de halfschaduw. Heel bijzonder ruikt de to verachtige teu nisbloem met een eindeloos aantal stralend gele bloemen die maar een nacht en een ochtend bloei en. Moeilijkheid is zijn tweejarige status die ons noopt om de jonge planten die zichzelf uit zaaien en een krans van plat- w liggende blade ren vormen te herkennen en te bewaren. Niette- GREET BUCHNER genstaande hun penwortel heb ik trmgcii ze talloos vaak s 507 verplant. De da- \arlem mastbloem, alle soorten tabak (Nicotiana) en ook de se ringen geuren vooral in de schemering. Willen we overdag veel va riatie voor onze reukorga nen dan komen we - uiter aard - bij een aantal rozen terecht. Gelukkig wordt de laatste jaren weer meer aandacht besteed aan geu rende rozen die een tijd uit de gratie waren. Ook een aantal composieten, zoals bijvoorbeeld de kamille en niet te vergeten het pittige boetenwormkruid ruiken lekker. Maar'de toppers qua geur zijn wel de lipbloemigen, Labiatae in het Latijn. Die bezorgen ons het aller grootste aantal geurplanten in de tuin. Al deze lipbloe migen houden van veel zon en liefst een niet te zure grond. Voorbeelden zijn la vendel, rozemarijn, marjo lein, kattekruid oftewel Nepeta, tijm, salie en de ve le soorten munt. Al deze lipbloemigen waarvan veel verschillende variëteiten bestaan zijn vaste planten en kunnen nu nog met suc ces in de tuin worden ge zet, zodat we er een zomer lang plezier van hebben. Geef ze een plekje bij de zitplaats of vlak bij een deur, als het kan de keu kendeur want de meesten ervan komen ook nog in de keuken van pas. Alleen ba silicum zullen we zelf moe ten zaaien of als klein zaai- plantje kopen, want basili cum is in ons klimaat een jarig. Toch maar aanschaf fen omdat het zo lekker ruikt en in de keuken van pas komt. Wandelen is alle tijden. Wat niet wegneemt dat de wandel markt, die het wandeltijdschrift Op Lemen Voeten elk voorjaar in Amsterdam houdt, altijd weer nieuwe dingen biedt. Ge organiseerde wandelvakanties met de hond bijvoorbeeld. Of met de kinderen op trektocht dankzij een wendbare, lichte en stabiele terreinwagen. Wande len in Iran is ook al mogelijk, maar wie dichter bij huis wil blijven kan bij Ome Piet uit Venray terecht voor overnach tingsadressen langs het Pieter pad. Alle wegen leiden naar Rome, vindt ook Roel Geukemeijer van Labrys Reizen in Nijmegen. Hij organiseert dit jaar wandelrei- zen - in groepsverband of indi vidueel - die dwars door Italië de eeuwenoude pelgrimsroute Via Francigena volgen, van Par ma naar Rome. Van 21 mei tot en met 8 oktober is in het Catharijne Convent in Utrecht een tentoonstelling te zien, die is gewijd aan de 'weg der wonderen', zoals de Via Francigena wordt genoemd. Ze geeft een beeld van het rijke historische verleden van de pel grimsroute, die zijn hoogtij kende in de twaalfde eeuw. Liefhebbers van Romaanse kunst en opmerkelijke land schappen zullen er hun vingers bij aflikken. „De pelgrimsroute loopt eigen lijk van Canterbury naar Ro me", zegt Geukemeijer, „maar wij bieden het Italiaanse stuk aan. Dat wil zeggen: de mooiste stukken, want er zijn delen die we met openbaar vervoer over bruggen." Labrys Reizen organiseerde eer der cultuurreizen naar de Via Francigena, maar de wandelreis is nieuw. Deelnemers lopen op hun gemak zeven tot zestien ki lometer per dag, overnachten in leuke hotelletjes en hoeven hun bagage niet zelf te dragen, want die wordt vervoerd. De nieuwe wandelvakantiebe stemming volgt perfect de trend die de hoofdredacteur van het tijdschrift voor voet tochten Op Lemen Voeten, Jan Erik Burger, signaleert: „Er is sprake van verdieping bij wan delaars. Voor pelgrimstochten komt steeds meer belangstel ling, de mensen weten er ook veel van af. Ik sprak in Spanje een onderwijzeres, die net acht honderd kilometer van de pel grimsroute Santiago de Com- postela in drie weken had afge legd. Ze beleven het daar als een Spaanse wandeling." De terreinwagen van Anndur, opvallende presentatie temid den van een overvloed aan fol ders in de Beurs van Berlage, heeft een voorgeschiedenis. Gerjan Koster en Marianne Du- rieux waren altijd fanatieke bui tensporters, altijd in voor meer daagse trektochten in de kano, op de fiets of te voet. Maar toen kwamen er kinderen - drie om precies te zijn. „En dan ga je zoeken naar mo gelijkheden om je vakantiepa troon voort te zetten", zegt Ma rianne Durieux. „Fietsen en ka noën gaat goed in de zomer, maar 's winters is dat met klei ne kinderen ondoenlijk. Wan delen gaat wel, maar neem maar eens voor een gezin van vijf personen dikke ldeding en proviand mee. We hebben het geprobeerd met een houten bolderkar, maar die is zwaar en heeft ook niet het juiste formaat wielen. Soms mocht de bolder kar de trein niet in als we terug wilden naar de auto." De Rambler, een wendbare, Wandelen is van alle tijden. lichte en stabiele terreinwagen voor het vervoer van kinderen en bagage, is hun antwoord. Vanaf half mei op de markt en volgens Durieux goed voor tien jaar wandelplezier. Want de kinderen kunnen heel gemak kelijk aan de achterkant in en uit de kar stappen. Die kan in drie delen uiteen en is zo ge makkelijk mee te nemen in het openbaar vervoer. Ook nieuw op de wandelvakan- tiemarkt van Op Lemen Voeten zijn de trektochten voor baas en hond van DOGation uit Brummen. „Mensen met een hond zijn er een beetje moe van dat ze geen reisorganisatie kun nen vinden die iets voor ze or ganiseert. Honden mogen lang niet overal in. Daarom zijn wij op zoek gegaan naar losloopge bieden voor honden en cam pings waar ze welkom zijn", zegt Robert-Jan Vennik, die in Brummen een dierenpension exploiteert. Het idee werd vijf jaar geleden geboren, toen Vennik de plaat selijke hondenclub op sleep touw nam voor een vierdaagse kampeertrektocht op de Velu- we. Het werd zo'n succes dat hij dit jaar al acht georganiseer de trektochten in eigen land op v>~ ,X: sv< r!W -:r De prunus is een echte lentebode. Met zijn verfijnde, zachtgeurende bloesems brengt deze heester het voorjaar in elk huis. Door zijn her komst uit China en Japan lenen de takken zich uitstekend voor bloem- sierkunst. In combinatie doet de pru nus het goed met de sering en de sneeuwbal. Prunustakken kunnen ook worden gedrapeerd met transpa rante stof of voile in een doorzichtige vaas. Zorg ervoor dat de stof niet in aanraking komt met het water. Om lang te genieten van de takken moet om de vier dagen een stukje van de steel worden afgesneden. Door de verse opening krijgen de takken dan weer voldoende water. Ook heester- voedsel is aan te bevelen. Zet de tak ken niet in de tocht of volle zon. Een koele plaats 's avonds verlengt de le vensduur. FOTO'S PR FOTO HEtiK BOUWMAN stapel heeft staan. „En vinden mensen, die zelf geen hond hebben, het leuk om dat eens uit te proberen, dan leen ik ze er een uit. Een van mezelf of van het asiel. In het - laatste geval hoop ik natuurlijk dat mensen de hond willen houden. Maar is dat niet het ge val, dan heeft de hond in ieder geval vier mooie dagen gehad." Vennik houdt de vierdaagse trektochten voor baas en hond dit jaar alleen nog in voor- en najaar, omdat hij in de zomer druk is met zijn eigen dieren pension. „Ik zoek actief perso neel om volgend jaar ook in de zomer reizen te kunne seren", zegt Vennik. in het buitenland ookl Ik hoop op mensen die met dieren kunnen om zo een gratis vakantie nen." Fervente wandelaars l< het steeds verder van die trend voorziet Ned uit Delft. Ze is half Iraa Nederlands, studeerde pologie en kwam voor in het land der Perzen, mooi", zegt ze. „dat ik geleden begon met kle groepjes cultuur- en n zen naar Iran te maken slaat aan, de mensen looflijk enthousiast, on beperkingen." Al vallei mee. Alcohol is er in In tuurlijk niet bij en vroii moeten een hoofddoel gen. Voor beginnende wam Iran misschien wat al tuurlijk, maar geen not wandelaars die op de beurs andere wandela« profiteren van hun en' Ome Piet uit Venray. G eigen initiatief en zond er een cent mee verdié) hij stenciltjes uit met 0 tingsadressen langs hei pad. „Ach kijk", zegt hij, ,,z( af en toe een lieve glim een vrouw. Dat is al he voor een oude man Wandelaars die het Pie van Pieterburen in Gro tot de St.Pietersberg ii tricht volgen, maken d gebruik van de B B' een overnachting met dertig tot vijfendertig g kenen. carlo nagel Koraal: natuurlijk onkruidverdelger Tijdens een weekendje snorkelen in het Grote Barrièrerif voor de Austra lische oostkust kregen twee biolo gen een gouden ingeving. Zij ston den verbaasd over het schaarse plantenleven vlakbij en tussen het koraalrif. Ze vermoedden dat het le vend rif stoffen uitscheidt die de groei van sommige planten onmo gelijk maakt. Hiermee stuitten ze op een nieuwe bron van natuurlijke on kruidverdelgers, die onschadelijk zijn voor mensen, dieren en land bouwgewassen. Moleculair bioloog Jim Burnell en collega Lyndon Llewelynn van de James Cook universiteit in Queens land (Australië) hebben vijfduizend monsters van tussen het rif levende organismen gescreend. Hieruit heb ben ze een groep verbindingen ge- isoleerd die een bepaald enzym blokkeren. Dit enzym is betrokken bij de groei van zogenoemde C4- planten, waartoe de meeste on kruidsoorten behoren. C4-planten groeien sneller dan landbouwge wassen, die veelal behoren tot het C3-type. Het verschil tussen C4- en C3-plan- ten zit hem in de fotosynthese, de omzetting van licht in energie. De C3-varianten, zoals de meeste com merciële landbouwgewassen, ge bruiken koolzuur direct uit de lucht om suikers te maken in hun blade ren met behulp van zuurstof. C4- planten daarentegen nemen kool zuur op als bicarbonaat en vervoe ren dat naar ruimten tussen de plantencellen waar suikers worden gemaakt zonder tussenkomst van zuurstof. Hierdoor zijn C4-planten veel efficiënter in hun groei en ont wikkeling. De biologen vonden de nieuwe on kruidverdelgers door te kijken naar extracten die een enzym bevatten dat onmisbaar is voor de C4-plan- ten. Ze vonden zestig stoffen die in aannjerking komen als natuurlijke verdelger. Van vier verbindingen hebben ze inmiddels de structuur ontrafeld. De kasproeven zijn hoopgevend. Als de stoffen over de bladeren worden gesproeid, gaan alleen de C4-plan- ten kapot. Hierdoor kan het spuiten worden beperkt tot het moment dat het onkruid al in het veld staat. Een middel op basis van koraalstoffen is volgens de onderzoekers niet scha delijk voor het milieu. peter de jaeger Fabrikant Elho brengt een op vallende gieter op de markt. Hij is ergonomisch vormgegeven, ziet er trendy uit en bevat han dige details als de broes. De El ho Atlantis is verkrijgbaar in verschillende modekleuren en drie standaard formaten. De gieter heeft een broes met twee standen voor directe en indi recte besproeiing, die kan wor den opgeborgen in de gieter. Het uiteinde van de giesei, dusdanig gestileerd, da ter goed te richten is en druppels van af vallen 1 gieten. De Atlantis, in c n c ren mist (grijs), forest en soap ivoor) en ocean is verkrijgbaar in de inl )aJ maten 2, 5 en 10 liter, zen zijn respectievelijk 14,95 en 19,95. cal Bloempot en vaas 'JicJsi&rX De Elho Florida is een hoge pot van kunststof met schotel. Hij is multifunctioneel en kan wor den gebruikt als plantenbak, bloempot, terrasbak en vaas. De Florida is verkrijgbaar in de kleuren terra, ocean, mist, soap, café en forest, in drie vi lende formaten. De prij respectievelijk 9,95, 14,1 19,95 voor de formaten en 30 cm. Verkrijgbaar centra, huishoudwinke j terieurwinkels. Cryptogram Horizontaal: 1Kwajongens in een veerkrachtige boom (6); 4. Verband op de wand (8); 6. De Groot of Claus? (4); 8. Het muziekteken van een kledingstuk (4); 9. Ex-ex (9). Verticaal: 1Voor deze muziek moet je snel zijn (3); 2 Dat serpent is er geweest (5); 3 Begeerte waar men plezier van heeft (4); 5. Hengsten en schapen (6); 6. Als vluchteling ga je eraan (4); 7. Voorbij boven de maat (4); 8. Laatste schilderij (4). Oplossingen van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Zwaarte; 7. soos; 8. arre; 10. ltd; 12. oer; 13. alsem; 16. mini; 18. apis; 20. alg; 21. elan; 23. lint; 26. bezem; 28. ene; 30 aal; 32. reel; 34. ogam; 35 klemmen. VERTICAAL: 1 Zot; 2 Wodan; 3 as; 4. ra; 5 tromp; 6. ere; 7. slijm; 9. Eros; 11. es; 14. liane; 15. eagle; 17. iel; 19. Inn; 21. Eger; 22. abeel; 24 image; 25. talm; 27. zö; 29. nek; 31. aan; 33. Ie, 34. om. r- - ;y;V'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10