Doorbraak in aanpak belastingfraude Softie Joel Klein ontpopt zich als Superman hCONOMIE Megafusie tussen Duitse banken strandt Kwart gsm-klanten ontevreden over aanbieder AEX en joodse organisaties lijnrecht tegenover elkaar Grootste overdekte rzekeraar Achmea doet beter dan verwacht Superknooppunt voor snel surfen ichte winter goed voor 100 piek Een huishouden met een gemiddeld energieverbruik door de zachte winter 100 gulden op zijn stookkosten be rd. Dit blijkt uit berekeningen van EnergieNed, de koepel energiebedrijven. Normaal gesproken verbruikt een gemid- huishouden van oktober tot april 1.200 kubieke meter gas voor verwarming. Deze winter was het verbruik 1.050 ruim 12 procent minder dan normaal. Vooral de eerste ïaanden van 2000 waren ongewoon zacht. ËS drijven verdienen flink aan accijns em Olie-, drank- en tabaksproducenten verdienen jaar- zo'n 600 miljoen gulden aan het innen van de accijnzen de overheid. Dat blijkt uit berekeningen die het weekblad 'inediair liet uitvoeren. Bedrijven houden de geïnde accijn- 19 miljard per jaar, zeker een maand vast en steken de ren- eigen zak. Volgens het blad gaan PvdA, WD en CDA de binnenkort in de Kamer aan de orde stellen. De bedrijven Dpen producten waarop accijns zit en doen daarvan elke nd aangifte. Daarna hebben zij nog een maand om te beta- Volgens de tabaksindustrie betalen zij de accijns al als zij de itingzegels, banderollen, bestellen. irtinair eist vluchten op Eindhoven iosch Eindhoven Airport misbruikt zijn machtspositie en alst de concurrentie door Martinair te weren. Dat zei raads- N. Bel gisteren tijdens een geding voor de rechtbank in Bosch, jaarlijks mogen maximaal ruim 9.000 vliegtuigen uik maken van de regionale luchthaven. In de eerste twee nden van dit jaar groeide het aantal kleine zakencharters zo )sief, dat de directie besloot alleen nog maatschappijen toe ;en die op de regionale luchthaven zijn gevestigd. Bel wees dat Martinair al dertig jaar gebruik maakt van het vlieg- Klanten zouden door de maatregel overstappen naar con- >nt Dynamic Air. Dat zou Martinair 2,5 miljoen omzet kos- De uitspraak is maandag. IlSouth en SBC samen in gsm's 'Ork De telecomconcerns BellSouth en SBC bundelen activiteiten in de mobiele telefonie in de VS. De nieuwe on- eming wordt op dat gebied de op een na grootste in de VS. jieeft 11,2 miljoen abonnees en BellSouth 5,3 miljoen. Ze :n samen een bereik te hebben van 175 miljoen potentiële :en. SBC krijgt een belang van 60 procent en BellSouth 40 ent. Het nieuwe bedrijf krijgt een jaaromzet van 23,5 mil- ;ulden. Groter is in de VS alleen de deze week gelanceerde meming Verizon van het Britse Vodafone en Bell Atlantic 24 miljoen abonnees. BellSouth werkt samen met KPN in )uitse gsm-bedrijf E-Plus. O's voor winkelpersoneel rond uk» Na maandenlang overleg zijn gisteren negen CAO's 25.000 mensen die in 4.100 winkels werken, rondgekomen, ikkoord geldt voor 17 maanden vanaf 1 januari dit jaar. Per comt er 3,25 procent bij en per 1 januari 2001 voor de res ide tijd tot 1 juni nog eens 1,5 procent. Verder krijgt het elpersoneel een vakantiedag extra. ernetmarktplaats voor scheepvaart ;n Oliemaatschappij Shell richt samen met concurrent BP co, grondstoffengigant Cargill en scheepsmakelaar Clark - een internetmarktplaats voor de scheepvaart op. Het nieu- edrijf gaat LevelSeas.com heten en moet vragers en aanbie- van vracht samenbrengen. De oprichters hopen dat Le- as.com de toegang tot de scheepvaartmarkt vergroot, de portkosten verlaagt en de efficiëntie verhoogt. Het hoofd- Dor komt in Europa te staan, maar het bedrijf krijgt ook jingen op verschillende belangrijke locaties. In het derde taal van 2000 klinkt het startschot voor de onderneming. ïzine wordt cent goedkoper aag» Alle soorten benzine worden morgen een cent per li- ledkoper. De prijs van euro loodvrij komt daardoor op 2,52 ;n. Een liter super ongelood kost vanaf vrijdag 2,58 gulden iper met loodvervanger 2,64. De dieselprijs daalt met 1,6 tot 1,724 gulden. Mogelijk dit weekeinde akkoord EU-ministers in Portugal R vindt beleid voor etnische iderheden weinig effectief ciaal Economische Raad heeft forse kritiek op het om etnische minderhe- ii werk te helpen. Over- gemeenten en sociale rs voeren de regels en af- n niet consequent uit. inutten ze het beschikba- onvoldoende. SER, overlegplatform van ivers, werkgevers en on- ;elijke deskundigen, heeft er de 13 miljard gulden, schikbaar is gesteld om beeld Turken, Marokka- urinamers en Antillianen )len of om nieuwkomers n inburgeren. Het geld ook gebruikt om hen uit kloosheid te halen. Daar- zijn er nog enkele extra van enkele miljarden. SER adviseert minister end van sociale zaken niet allerlei nieuwe te bedenken. De be- e zijn bruikbaar, maar n wel een stuk beter wor- itgevoerd. „Weg met de vrijblijvendheid. Pas de be staande regels toe. Stap af van het te softe beleid. Dat geeft aan beide kanten duidelijk heid", stelt voorzitter prof.dr. J. Leune van de SER-comissie. Het inburgeringsbeleid bij voorbeeld verplicht nieuwko mers wettelijk Nederlands te le ren. „Ontsnappen is volgens de regeling niet mogelijk. Maar in de praktijk doen velen er niet aan mee en anderen maar voor even." Hetzelfde geldt volgens de commissie voor het onder wijsachterstand. „Ieder heeft het erover. Er zijn al veel rege lingen. Ook hier weer: Pas ze toe", aldus Leune. De SER-voorzitter wijst er op dat dit moet worden gezien in het licht van het feit dat tien duizenden allochtonen werk loos zijn terwijl aan de andere kant in het midden- en kleinbe drijf, de gezondheidszorg en in de land- en tuinbouw zoveel vacatures open zijn dat in het buitenland moet worden ge worven. erzekeraar Achmea ging ig jaar maart nog vanuit 9 quitte te draaien. Maar neem, met onder meer al Beheer, FBTO en Zil- Kruis, realiseerde uitein- toch een nettowinst van iljoen, ruim 7 procent an in 1998. nea publiceerde vandaag ïzetstijging van meer dan cent tot 15,9 miljard. De -inkomsten gingen iets hard omhoog, met 16 t, naar 8,8 miljard. Dat echter niet de grootste s: aan beleggingen in de :ringssector werd 4,8 verdiend en dat was 0 procent meer dan in r daarvoor. De bankacti- 1 waren goed voor 2,2 Daarbij kwamen bo- n ook nog eens overige ran 417 miljoen. De effectieve bestrijding van belastingontduiking via buitenlandse spaarrekeningen of het bezit van interna tionale obligaties, komt dichterbij. Een nog vertrouwelijk voorstel van tijdelijk EU-voorzitter Portugal kan rekenen op brede steun van de lidstaten. Komend weekeinde buigen de EU-ministers van financiën zich in Lissabon over het voorstel, dat probeert de grootste dwarsliggers Groot-Brittannië en Luxemburg te verzoenen. brussel marc peeperkornprobeert al sinds eind '97 de correspondent belastingfraude aan te pakken. „Na jaren van stilstand kun je Commissieambtenaren spreken nu gerust over een stroomver- van een 'doorbraak'. De EU snelling spreken", aldus een Brusselse ambtenaar. In december vorig jaar ver klaarden de regeringsleiders in Helsinki plechtig dat 'iedere EU-burger over zijn inkomsten uit spaargelden de verschuldig de belasting moet betalen'. Het dagelijks bestuur van de EU lanceerde al eerder het idee dat elk land de informatie over banktegoeden en obligatiebezit van niet ingezetenen aan de na tionale fiscus moet doorgeven. Landen met een bankgeheim (Luxemburg, Oostenrijk, Duits land) kunnen er ook voor kie zen zelf minimaal twintig pro cent belasting over de rente te heffen. Dit 'óf/óf-model' - in formatie-uitwisseling dan wel zelf heffen - moest alle lidstaten tevreden stellen. De Britten weigerden hierop in te gaan uit vrees voor een miljarden verlies van de Lon- dense obligatiehandel. De beurs in Zürich vormt een idea le uitwijkplaats, omdat Zwitser land als niet-EU-land nergens aan gebonden is. Het verzame len van de benodigde informa tie zou bovendien te omslachtig Amsterdam In Amsterdam-Sloterdijk wordt op dit ogenblik hard gewerkt aan een nieuw knooppunt voor internet- en telecommunica tie. Het centrum gaat deel uitmaken van een Europees breedband glasvezelnetwerk waarop veertig versneld. Het knooppunt zal worden meer dan vijftig grote steden worden aange- geëxploiteerd door Global TeleSystems en sloten. Met de komst van het netwerk wordt moet in juni van dit jaar operationeel zijn. het oproepen van webpagina's met de factor foto anp marcel antonisse berlijn peter van nuusenburg correspondent De fusie van twee van Duitslands grootste banken, de Deutsche Bank en de Dresdner Bank, is al in de voorbereidende fase mis lukt. De raad van bestuur van de Dresdner Bank besloot gisteren de onderhandelingen te staken. Het fusieplan werd een maand geleden bekend gemaakt. De nieuwe com binatie zou - met 2,4 biljoen gulden in de boeken - de grootste bank ter wereld zijn geworden. De aandelen van beide banken op de Frankfurter beurs stegen na de be kendmaking fors. Verzekeringsreus Allianz, die ook bij de fusie betrokken was, liep daarentegen zware klappen op. Belangrijk ste reden voor het afbreken van de onder handelingen werd het conflict over de ver koop van de succesvolle investeringspoot van de Dresdner, Kleinwort Benson. De Deutsche Bank zou op zijn minst delen van Kleinwort Benson willen afstoten. Haar partner zou de investeringsbank integraal in de nieuwe bank willen onderbrengen. Insiders hadden al eerder scepsis over de fusie getoond. De partners zouden niet goed bij elkaar passen. Bovendien was de fusie niet goed voorbereid. Het conflict om Kleinwort Benson getuigde van een 'onge kend amateurisme', zei een bankier giste ren in Frankfurt. De Deutsche Bank, en vooral haar top man Breuer, en de Allianz zijn de grote ver- DEN HAAG ANP Een kwart van de klanten van de mobiele belbedrijven Ben, Dutchtone en Telfort is onte vreden over de aanbieder. Een op de vier klaagt onder meer over moeilijkheden met bellen uit gebouwen met veel metaal en beton en vanuit openbaar vervoer. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond waarvan de resultaten vandaag zijn bekendgemaakt. De Con sumentenbond liet een auto door het land rijden die de kwaliteit van de verbinding heeft getest. Volgens de onderzoekers maakt Telfort de claim van lan delijke dekking, ondanks een samenwerkingsverband met Li- bertel, niet waar. Het netwerk van Ben heeft de meeste gaten. De grotere bedrijven KPN en Li- bertel hebben de beste netwer ken. Nederland telt inmiddels 7 miljoen mobiele bellers. Van al le huishoudens heeft 60 pro cent één of meer mobiele tele foons. De Consumentenbond krijgt elke maand honderden klachten over de mobieltjes. Die klachten zijn in het onder zoek geanalyseerd. Ook zijn de help-desks getoetst. Meer dan de helft van de on tevreden klanten klaagt over de slechte kwaliteit van de tele foonverbinding. In 9 procent van de gevallen is er sprake van ernstig gekraak en geruis tij dens gesprekken. Telefoonwinkel Belcompany adviseert volgens het onder zoek opvallend vaak om een abonnement bij Libertel te ne men, ook in situaties waarbij een andere aanbieder een beter bod heeft. Volgens de Consu mentenbond lijken de aanbie ders van mobiele telefonie en te duur zijn. Afgelopen weken hebben de Britten evenwel 'een grote stap voorwaarts gemaakt', aldus commissieambtenaren. Finan- ciënminister Brown is nu be reid alle informatie over buiten landse tegoeden en obligaties te verzamelen en door te geven, mits de andere landen dit ook doen voor Britse onderdanen aldaar. Tijdens onderhandelin gen in Brussel deze week ble ken de Britten ook op dit punt bereid water bij de wijn te doen: de volledige informatie uitwisseling hoeft pas op de lange termijn gehaald worden. Duitsland heeft op zijn beurt informeel aan de commissie la ten weten dat 'de dagen van het bankgeheim geteld zijn'. Berlijn vraagt wel een overgangster mijn voordat het bereid is in formatie over buitenlandse spaarders door te spelen. De meeste andere EU-landen, waaronder Nederland, waren al veel langer voorstander van de uitwisseling van gegevens. Compensatie niet hoog genoeg liezers van de mislukte fusie. Breuers plan nen om chef van een internationale gigant te worden, zijn in elk geval voorlopig ge strand. De Allianz wilde de 'kleine reke ninghouders' (met minder dan 200.000 mark op de bank) van beide banken over nemen en zo een bruggenhoofd in de fi nanciële wereld vestigen. De Dresdner Bank lijkt nog het meest on geschonden uit de strijd te zijn gekomen. Haar leiding heeft minder gezichtsverlies geleden en blijft een aantrekkelijke partner voor andere banken. De werknemers zou den de winnaars kunnen zijn. De vakbewe ging blijft rekening houden met ontslagen, maar het verlies van 16.000 banen lijkt voorlopig van de baan. AMSTERDAM ANP-Rtr De joodse organisaties (CJO) en de Amsterdamse beurs staan lijnrecht tegenover elkaar. De CJO eist honderden miljoenen schadevergoeding wegens het toelaten van handel in gestolen joods effectenbezit in en na de Tweede Wereldoorlog. Amster dam Exchanges (AEX) wil niet verder gaan dan acht miljoen gulden en een publiek excuus in landelijke advertenties. Over enkele weken wordt verder ge praat. Positiever nieuws kwam eveneens gisteren van de kant van de Nederlandse verzeke raarsorganisatie NW. De verze keraars sloten een akkoord met het Joods Wereld Congres om samen te werken met het Inter nationale Holocaust Panel. De ze Amerikaanse commissie gaat onder de naam Internationale Holocaust Panel (IHP) onder zoeken of Europese verzeke raars joodse overlevenden van de holocaust of erfgenamen te kort hebben gedaan. Afgesproken is dat het IHP ten aanzien van Nederlandse claims uit zal gaan van een ak koord, dat eerder in dit land is gesloten tussen Nederlandse joodse organisaties en de NW over levensverzekeringspolis sen. Vervolgens is een stichting in het leven geroepen die 45 miljoen mag uitkeren aan over levenden en nabestaanden van de holocaust. Daarnaast is 5 miljoen gulden beschikbaar voor een onderzoeksproject via internet. Eind deze week wordt via in ternet een lijst van 19.000 na men gepubliceerd van vermoe delijk in de oorlog overleden jo den, die voor de oorlog een der gelijke polis hebben afgesloten. Overlevenden kennen vaak niet de naam van de maatschappij bij welke hun familielid een po lis heeft afgesloten. De lijst kan uitkomst bieden. „Dit is de eer ste kans om tot een vorm van gerechtigheid te komen", aldus directeur E. Steinberg van het Joods Wereld Congres (WJC). De CJO vindt die 'gerechtig heid' ten aanzien van de han delwijze van de AEX ver te zoe ken. Temeer omdat een onaf hankelijke commissie onlangs concludeerde dat de Vereniging voor de Effectenhandel, de voorloper van Amsterdam Ex changes (AEX), indirect heeft meegewerkt aan de onteigening van joodse effectenbezit door mogelijk te maken dat tijdens en na de oorlog in gestolen ef fecten kon worden gehandeld. Amsterdam Exchanges vindt dat de politiek in het verleden steken heeft laten vallen door joden onvoldoende tegemoet te komen. De beurs vindt dat de AEX met het aanbod van 8 mil joen gulden en excuses vol doende doet. Zeker ook omdat niet is vast komen te staan dat de de toenmalige vereniging zich via de handel in de ontei gende effecten heeft verrijkt. Van een volgend gesprek ver wacht de AEX gezien het ge wenste geldbedrag ook tijdens een volgende zitting weinig re sultaat. meer aandacht te geven aan de groei van de onderneming dan aan de klant. Tot en met zaterdag kunnen mobiele bellers bij de Consu mentenbond hun oordeel ge ven over de netwerkleverancier. Telefoon: 09 003 212 100. Groningers kunnen overigens binnenkort met vragen en klachten over mobiel bellen bij een gemeentelijk 'gsm-loket', een primeur voor Nederland, terecht. Burgers kunnen er on der meer informatie krijgen over het plaatsen van antennes en de gezondheidsaspecten van mobiel bellen. den haag Vlak achter het NS- station Den Haag Hollands Spoor heeft vandaag het grootste over dekte winkelcentrum van Neder land zijn deuren geopend. In het centrum zijn een kleine zeventig winkels, merendeels speciaalza ken ondergebracht. De bouw Kartelwaakhond dwingt Microsoft op de knieën De zorg- en de schadeverze keringen bleken de zorgenkind jes van het concern. Daar ston den de resultaten sterk onder druk. Vooral de autoschades waren daaraan debet. Achmea zag de claims voor ruitschade met 50'procent toenemen. In de zorgsector pakten een aantal collectieve contracten minder gunstig uit. Het totaal beheerde vermo gen bedroeg afgelopen jaar 117,5 miljard. Dat is bijna 9 procent meer dan een jaar eer der. Overigens tellen de zieken fondsen niet mee in de cijfers. Zij schreven 1,9 procent meer winst op 4,7 miljard. Voor 2000 rekent Achmea op een voortzetting van de omzet groei. Ook het resultaat zal over de hele linie naar verwachting licht stijgen. Achmea gaat ervan uit dat het schaderesultaat sta biliseert, terwijl de zorgsector uit het dal klimt. haarlem ronald frisart Een slapjanus vonden ze Joel Klein in Washington, toen hij in 1997 werd benoemd tot kartel- waakhond op het ministerie van justitie. Geen partij voor grote bedrijven. Sinds maandag is het allemaal anders. Een reu- zendoder noemen ze hem nu, en Superman. De man die Mi crosoft op de knieën dwong. De 'untouchables' die Al Capo- ne jaren op de hielen zaten en uiteindelijk achter de tralies kregen, waren bezeten jagers. Joel Klein is niet van dat slag. De 53-jarige zoon van een New- yorkse postbode is een keurige ambtenaar, rustig, en meesten tijds gehuld in donkerblauw kostuum. Achter die gezapige facade gaat echter een krachtig intellect schuil, zeggen mensen die hem kennen. Ideologische gedrevenheid is Klein vreemd. Eigenlijk vindt hij alleen maar dat spelers zich aan de regels moeten houden. „Ik zie mezelf als de scheidsrechter in een bokswedstrijd. Ik wil dat de boksers vechten, maar wel eerlijk", zei Klein twee jaar gele den. Dankzij een beurs kon J,oel Klein in de jaren zestig econo mie studeren, gevolgd door rechten. Beide studies voltooi de hij magna cum laude (met grote lof). Zijn boterham ver diende hij nadien in de juridi sche praktijk. Hij behartigde onder meer de belangen van armen en psychiatrische pati ënten. In zijn vrije tijd liefheb bert hij in tennis en leest hij biografieën van beroemde ju risten. In de jaren tachtig maakte Klein kennis met de Clintons. Nadat Bill Clinton president was ge worden, trad Klein in 1993 toe tot diens staf. Twee jaar later stapte hij over naar het ministe rie van justitie, waar hij sinds 1997 de afdeling leidt die toe ziet op naleving van de concur rentieregels. In twee jaar tijd sleepte hij anderhalf miljard gulden aan boetes binnen. Klein laat zich door niemand imponeren. Zo trad hij in 1998 op tegen een fusie waarbij me- diatycoon Rupert Murdoch be trokken was. „Als we denken dat dat in het belang is van de Amerikaanse consument, zijn we bereid de moeilijkste, meest complexe en grootste fusies aan te pakken", zei Klein destijds. Dat ook de grootste roofvissen hem geen angst inboezemen, heeft Microsoft ondervonden. In het proces tegen het soft- Versnelde procedure in zaak Microsoft In de antitrustzaak tegen Mi crosoft zal een versnelde pro cedure gelden van maximaal zestig dagen. Daarover zijn de partijen het gisteren eens ge worden. Het ministerie van justitie en negentien deelsta ten in de VS hebben Micro soft aangeklaagd wegens mis bruik van zijn monopoliepo sitie bij besturingssystemen voor pe's. Rechter Jackson oordeelde maandag dat het concern schuldig is aan mis bruik van zijn monopoliepo sitie en daarmee de wet heeft overtreden. De komende pe riode zal de rechter de partij en horen over hun argumen ten voor of tegen strafmaatre gelen. Om de economische schade van het proces zo veel mogelijk te beperken is voor zestig dagen gekozen. warehuis schuwde Klein on conventionele methoden niet. Volgens juristenblad The Natio nal Law Journal verbaasde hij vriend en vijand door enkele gespecialiseerde juristen van buiten het overheidsapparaat in te huren. Een van hen is Da vid Fein, die interne memo's en e-mails van Microsoft en Com paq boven water haalde. Een ander is David Boies. Met be hulp van Feins materiaal sloop te Boies als getuigen opgeroe pen Microsoft-functionarissen. Hoeveel Justitie kwijt is aan de ze commerciële advocaten houdt het ministerie geheim. Wel openbaar is Joel Kleins ambtenarensalaris: in guldens 3,5 ton per jaar. Nu al wordt ge speculeerd wanneer hij zal overstappen naar een duur ad vocatenkantoor om het tien voudige te toucheren. heeft twee jaar geduurd en de kosten bedroegen een kwart mil jard gulden. Haaglanden Mega- stores, zoals het nieuwe koopcen trum heet, heeft .een vloeropper vlak van 100.000 vierkante meter. foto hc theo bohmlrs Heineken houdt VUT en breidt kinderopvang uit zoeterwoupe anp De 6.400 werknemers van Hei neken hebben een nieuwe CAO. Ze mogen, zeker tot 2005, op hun zestigste met de VUT. Ook zijn de mogelijkheden voor kinderopvang flink uitgebreid. Volgens bestuurder M. Patijn van FNV Bondgenoten was handhaving van de VUT een belangrijke eis van de werkne mers. De werknemers van Heine ken sparen ook zelf voor de VUT. Volgens een woordvoer ster van het bierconcern bete kent dit niet dat straks een hele boel 'oudjes' het bedrijf verla ten. Volgens haar werken veel van hen ook na die leeftijd door, omdat de VUT altijd duurder uitkomt. Heineken is dan ook gelukkig dat in de nieuwe CAO al meer vrije tijd zit voor oudere werk nemers. De CAO geldt voor één jaar. Per 1 januari is er een loonsver hoging - met terugwerkende kracht - van 3,5 procent en komt er per 1 juli nog eens een 0,5 procent bij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9