Mugabe 'bereid tot oorlog' met Britten 'Grote Europeaan' Romano Prodi werd angstige ambtenaar Buitenland Britse kritiek op te trage hulpverlening Vrijlating Serviërs door Haags tribunaal uitgesteld Eerste moslim keert terug in Srebrenica Kapitein Rutten voorzag lot moslims in enclave NDERDAG 6 APRIL 2000 duurmuseum moet mogelijk dicht rlun Het nog geen halfjaar oude documentatiecentrum over Berlijnse Muur wordt wegens geldgebrek met sluiting be- reigd. Het instituut aan de Bemauerstrasse werd op 9 novem- ?r vorig jaar, op de tiende verjaardag van de val van de Muur, ïïcieel geopend. De Vereniging Berlijnse Muur kreeg 780.000 lark subsidie voor het opzetten van het project, maar dat geld bijna op. Per jaar is 500.000 mark nodig, maar de landelijke •gering heeft geen zin nog meer geld in het project te steken, i Berlijn kampt al met enorme tekorten. Het centrum, niet te •rwarren met het museum 'Am Checkpoint Charlie' in de riedrichstrasse, beschouwt zichzelf als wetenschappelijk insti- jut voor de geschiedenis van de voormalige grensafscheiding. Merentuin verwerft 'zigeunermuur' IMG - De dierentuin in het Tsjechische Usti nad Labem mag ch binnenkort eigenaar noemen van de omstreden muur die bewoners van drie huizen in de stad moest behoeden voor :rmeende overlast van de 37 zigeunergezinnen in de flat aan overkant. De diergaarde, die de muur wil gebruiken als ge- jdswal, betaalt er zo'n 12.500 gulden voor. Een deel van de luur zal aan het plaatselijke museum worden geschonken. Het ïuseum aasde daar al langer op. Het gedeelte zal worden opge- omen in een tentoonstelling over de Maticnistraat, waar de luur vorig jaar oktober werd opgetrokken. Na felle protesten it binnen- en buitenland besloten de autoriteiten in november muur omver te halen. ialladur doet mee in race om Parijs musDe voormalige Franse premier Edouard Balladur wil ïrgemeester van Parijs worden. Balladur was premier van )93 tot 1995. Hij is daarmee de vierde politicus van de conser- itieve RPR van president Chirac die in de race is voor de partij- Dminatie voor de volgend jaar te houden verkiezingen. De drie ideren zijn partijcoryfee Séguin, de huidige burgemeester Ti- ;ri en oud-minister voor toerisme De Panafieu. De keus valt in ni, De enige socialistische kandidaat voor de hoogste post op :t Parijse stadhuis is tot dusver Bertrand Delanoe, een naaste ledewerker van premier Lionel Jospin. Voormalig minister van ïltuur Lang trok zich terug toen hij vorige week bij een wisse- ïg van posten in het kabinet de portefeuille onderwijs kreeg. iziëreis Clinton duurste ooit ashingtonHet bezoek van president Clinton aan Bangladesh, idia en Pakistan heeft de Amerikaanse belastingbetaler een ardige duit gekost. De totale rekening van de rondreis door zië, volgens critici de minst productieve ooit ondernomen oor een Amerikaans staatshoofd, ligt tussen de 50 en 75 mil- en dollar. Het leeuwendeel van de kosten kwam uit het ver- Der van Clinton en zijn entourage. Een luchtvloot van 26 C5- C17-transportvliegtuigen en meer dan vijftig kleine toestel- n was nodig om de president, zijn politieke medewerkers en jn veiligheidsagenten over te laten komen. De geheime dienst am bovendien nooit eerder vertoonde veiligheidsmaatregelen egens de spanningen tussen India en Pakistan. Nederlandse rechters niet welkom' karta De Indonesische minister van justitie Mahendra vindt import van rechters uit Nederland ter bestrijding van cor- iptie ongewenst. Hij noemde dergelijke juridische bijstand gis- ren 'een vorm van kolonialisme'. Maandag zei een naaste me iwerker van minister Kwik van economische zaken dat de In- onesische overheid vergevorderde plannen heeft om rechters it Nederland te gebruiken in de strijd tegen de corruptie. Indo- isische rechters zouden te gevoelig zijn voor omkoping. Ook lorzitter Tandjung van het parlement wil er niets van weten, ij erkent dat de rechtspraak van onvoldoende kwaliteit is. or de inzet van buitenlandse magistraten zou het vertrouwen het eigen rechtssysteem echter alleen maar verder afnemen. per bod op dierproeven voor cosmetica De Europese Commissie wil dat er een einde komt aan lerproeven voor de productie van cosmetica. Op langere ter- lijn moet ook het testen van cosmetische ingrediënten op die- n uitgebannen worden. De huidige wetgeving voorziet in een prbod per 1 juli op de handel in eindproducten waarvoor dier- :oeven zijn gedaan. Dat zou echter problemen kunnen opleve rt met de Wereldhandelsorganisatie (WTO), omdat niet-EU- nden schade zouden kunnen ondervinden. Het uitbannen i testen van grondstoffen op dieren vraagt meer tijd. Brussel fenkt aan drie jaar na de inwerkingtreding van het verbod op lerproeven. Die periode karf uitlopen met twee jaar zolang er :en alternatieve methode voorhanden is om te controleren of foffen al dan niet schadelijk zijn. eroemde parken ernstig bedreigd ashington Het is ronduit slecht gesteld met beroemde Ame- ;aanse nationale parken als Yellowstone, Great Smokey 'ountains en Everglades. Luchtvervuiling, geluidsoverlast door iegtuigen, te veel bezoekers, te veel verkeer,onverantwoorde ateronttrekking en vernieling door toeristen zijn een regel- ;cht gevaar voor deze beschemide gebieden. Dat zegt de Ame- caanse natuurbeschermingsorganisatie NPCA. Ze stelde een p-tien van bedreigde parken samen. Yellowstone staat op de irste plaats, vooral door de duizend vervuilende sneeuwscoo- rs die er in de winters rondrazén. In nummer twee, het Denali ational Park in Alaska, spelen zich soortgelijke taferelen af. et zicht in het Great Smokey Mountains National Park, num- ler drie op de lijst, wordt vaak vertroebeld door uitlaatgassen. Dnfatsoenlijke' video mag in Iran heran Het bezit van videofilms en muziekcassettes die 'de jenbare zeden bederven' is in Iran niet langer strafbaar, mits 1 uitsluitend bestemd zijn voor persoonlijk gebruik. Het Iraan- hooggerechtshof heeft dit geoordeeld. De uitspraak wordt :schouwd als een teken dat de tolerantie in Iran groter wordt, ielden van paartjes die elkaar omhelsden of kusten werden al mstootgevend geacht. Voortaan zal het bezit van dergelijk tna- riaal alleen nog strafbaar zijn als het wordt gebruikt 'ter be- irdering van bederf en prostitutie' of voor 'commerciële doel- Bnden'. De uitspraak dateert al van december, maar werd pas gelopen zondag van kracht. De hervormingsgezinde krant r-e-Azadegan maakte er maandag als eerste melding van. ori osbranden teisteren Griekenland hene Sinds gisteren woeden op tal yan plaatsen bosbranden Griekenland. Volgens de autoriteiten zijn de meeste vuren ingestoken. Het land kampt in de zomer altijd met bosbran- in, maar in deze tijd van het jaar zijn ze een uitzondering, achtoffers werden niet gemeld. De brandweer moest onder leer in actie komen op het eiland Samos in de Egeïsche Zee, aar sprake was van vijf brandhaarden en de autoriteiten de oodtoestand afkondigden. Marine en leger werden ingezet om brandweerlieden van de nodige uitrusting te voorzien. Op reta moest een dorp worden geëvacueerd. Vijf branden wer- 'n gemeld in de omgeving van Larissa in centraal Griekenland. t woedden ook branden in de noordelijke regio Pil ion, op het land Evia, bij Korinthe, op het eiland Ikaria en bij Patras. ierlijn eert Van der Lubbe toch Rlun Berlijn gaat met een gedenkbord aan Marinus van der tbbe herinneren. De Nederlander stak eind februari 1933 uit Dtest tegen de nazi's de Rijksdag in brand. De plaat komt in in oude tunnel naar het gebouw. De tekst erop verwijst naar ït hardnekkige gerucht dat toenmalig voorzitter Göring de 'andstichter persoonlijk door de tunnel naar de Rijksdag uurde. De nazi zou de brand hebben laten stichten om een lorwendsel voor de vervolging van politieke tegenstanders in anden te krijgen. Vanuit Nederland is er kritiek. „Het gaat om 'in volstrekt achterhaalde theorie", zegt Martin Schouten van 2 stichting Een Graf Voor Marinus Van der Lubbe. „Zo maken van Marinus een handlanger van de nazi's. Dat is een histori- :he blunder." De stichting wil Van der Lubbe met een steen bij s Rijksdag herdenken. Berlijn voelt daar echter niets voor. President Mugabe van Zimbabwe zegt bereid te zijn des noods oorlog te voeren met Groot-Brittannië over het voortdurende conflict rond de bezetting van boerderijen van blanken door militante zwarten. ,,Als Londen op het oorlogspad is, dan zullen we ons verdedigen. Zonodig gaan we tërug naar de loopgraven", aldus Mugabe. die Mugabe eerder deze week tijdens de Afrikaans-Europese De opmerkingen van de presi- top in Cairo publiekelijk op de dent waren direct gericht aan vingers tikte, het adres van de Britse minister Militante veteranen uit de van buitenlandse zaken Cook, oorlog in het voormalige Rho- HARARE Rtr desië (1972-1980) willen met de bezettingen van boerderijen van blanken wraak nemen voor de stembusnederlaag van presi dent Robert Mugabe. De Zim babwaanse kiezers verwierpen tijdens een referendum een voorgestelde grondwetswijzi ging- Een van die wijzigingen had het mogelijk gemaakt blanke boeren te onteigenen zonder hen daarvoor schadeloos te stellen. Maar de Zimbabwanen lieten zich door dat vooruit zicht niet verleiden voor te stemmen, omdat Mugabe daar mee ook meer macht zou heb ben gekregen. Inmiddels zijn zeker acht honderd boerderijen bezet, on geveer eenvijfde van de com merciële landbouwbedrijven. De Zimbabwaanse rechters noemen de bezettingen illegaal, maar het regime weigert in te grijpen. De al weken door Mugabe In het Ethiopische Gode drinkt een totaal uitgehongerd kind GODE ANP-AFP VERVOLG VAN VOORPAGINA Ondanks de aankondiging dat Europa zo snel mogelijk voedselhulp aan de Hoorn van Afrika zal geven, zegt de Britse hulpor ganisatie Oxfam dat de EU vooralsnog niet vooruit is te branden. De Europese Com missie heeft dit jaar tot nu toe maar 50.000 ton beloofd, terwijl de Verenigde Staten al 480.000 ton hebben toegezegd. De unie loopt inmiddels een jaar achter op schema, zegt Oxfam. Bovendien is Eu ropa zo traag dat het mogelijk negen maan den duurt voordat de Europese hulp op de plek van bestemming is. Dat is uiteraard te laat. Europees Commissaris voor Ontwik kelingssamenwerking Nielsen zei dat het gewapende conflict tussen Ethiopië en Eri trea een probleem vormt, omdat daardoor de haven van Masawa niet kan worden ge bruikt. georkestreerde commotie rond de blanke landeigenaren heeft niet het door hem gewenste re sultaat opgeleverd. Vooral in de stad lijkt Mugabes claim dat de voormalige koloniale heersers en de blanken de schuld zijn van de problemen averechts te werken. De verdeelde oppositie ver enigt zich steeds meer. De be volking gelooft er niets van dat een paar rijke boeren en de door Mugabe als 'homoseksue le kliek' aangeduide groep rond de Britse premier Blair verant woordelijk is voor de economi sche rampspoed die Zimbabwe overspoelt. Cook zei in Cairo dat het tijd wordt dat Mugabe ophoudt Londen en de blanken in Zim babwe overal de schuld van te geven. „Hij is nu zeventien jaar aan de macht en hij moet zijn verantwoordelijkheid aanvaar den voor de huidige economi sche toestand in Zimbabwe." heeft gisteren van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties de onmiddellijke vrijlating geëist van Momcilo Krajisnik. De Bosnische Serviër werd be gin deze week aangehouden en zit nu vast in Scheveningen. Hij wordt medeverantwoordelijk gehouden voor de deportatie en dood van duizenden men sen tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995). Krajisnik is de voormalige rechterhand van de Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic. De vrouw van de van oorlogs misdaden beschuldigde Karad zic verscheen gisteren op een bijeenkomst van de Servische Democratische Partij (SDS) om de partij een hart onder de riem te steken voor de gemeentelijke verkiezingen van het komende weekeinde. Honderden mensen juichten haar toe in het natio nalistische bolwerk Pale bij Sa rajevo. den haag/belgrado gpd/afp/ap De voorwaardelijke vrijlating van twee Bosnisch-Servische verdachten door het Joegosla- vië-Tribunaal is voorlopig van de baan. De rechters besloten dinsdag dat Miroslav Tadic en Simo Za- ric, beschuldigd van oorlogs misdaden in noord-Bosnië, naar huis kunnen terugkeren. Het duo meldde zich twee jaar geleden vrijwillig bij het tribu naal, maar uitzicht op een snel proces is er niet. Ze zouden gis termiddag naar Schiphol wor den gebracht. Maar omdat de aanklagers beroep hebben aan getekend, is hun vrijlating op geschort. Tadic en Zaric hebben be loofd voor hun proces terug te keren. Maar de aanklagers vre zen dat de twee in Bosnië getui gen zullen lastig vallen. De rechters delen die vrees niet. De Joegoslavische regering SARAJEVO Rtr In Srebrenica is de eerste moslimvluchteling teruggekeerd sinds Bosnische Serviërs er in 1995 duizenden moslims ver moordden. „Ik wil sterven op mijn eigen grond en worden begraven naast mijn zoon en moeder", zei Sacir Halilovic (86) gisteren tegen de plaatselijke pers. Zijn vrouw zit nog in een opvangcentrum in Tuzla. Dat ligt in de moslim-Kroatische federatie, een van de twee zelf standige gebieden binnen Bosnië. Het andere is de Repu- blika Srpsk'a, waarin Srebrenica ligt. De vluchtelingenorganisatie Unhcr heeft de internationa le vredesmacht met klem gevraagd over Halilovic te waken. FOTO AFP JOEL ROBINE De haven van Djibouti kan de hoeveelhe den die verscheept moeten worden, niet verwerken. Ethiopië heeft dit argument van de hand gewezen en zegt dat toegang tot het land absoluut geen probleem is. De directeur van het VN Wereld Voedsel Programma WFP, Bertini, reist volgende week naar het gebied om een huiprogram ma op poten te zetten. Er zijn al EU-func- tionarissen aanwezig om de situatie in kaart te brengen. den haag anp Dutchbatter kapitein J. Rutten voelde het onheil voor de mos limmannen na de val van Sre brenica aankomen. Hij getuig de hierover gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal in de zaak tegen generaal Krstic. Dutchbat nam in 1995 de moslimvluchtelingen die bij de Nederlandse basis in Potocari waren samengestroomd onder bescherming. Als teken van die bescherming hadden de Neder landers een rood lint gespan nen. „Maar de Serviërs lachten en liepen over het lint heen", aldus kapitein Rutten. In de menigte kwamen Servische mi litairen een gewonde moslim tegen. Een van hen maakte een gebaar langs zijn keel, zoals wanneer je iemand de keel af snijdt, vertelde Rutten. Onder het voorwendsel dat hij water ging brengen, keek de kapitein bij het 'Witte Huis' vlakbij de Nederlandse basis. Levenslang voor ex-premier van Pakistan KARACHI AFP De Pakistaanse ex-premier Nawaz Sharif is vanmorgen we gens terroristische daden en luchtpiraterij tot levenslang veroordeeld. Zijn broer en vijf hoge medestanders werden vrijgesproken. Tegen Sharif was de dood straf geëist. Hij werd niet schul dig bevonden aan ontvoering en poging tot moord. De zeven aangeklaagden stonden sinds 19 januari terecht. De aanklacht luidde ook dat zij in oktober het luchtverkeer in gevaar "hadden gebracht. De regering probeerde toen te voorkomen dat het vliegtuig van de huidige sterke man, ge neraal Musharraf, zou landen. Musharraf was kort daarvoor door Sharif als opperbevelheb ber ontslagen. Hij was op de te rugweg van een buitenlandse reis. De poging om van Mus harraf af te komen leidde die zelfde dag nog tot een staats greep van de generaal. BRUSSEL PAUL KOOPMAN EN MARC PEEPERKORN De Europese Commissie is zeven maanden na haar aantreden nog steeds een kasplant je. Er is niet veel voor nodig om het dage lijks bestuur van de Europese Unie in een crisissfeer te brengen. Dat bewees gisteren het optreden van Romano Prodi's persoon lijke woordvoerder na een kritisch artikel in een Duits ochtendblad. Diverse regerings leiders voelden de behoefte de voorzitter van de Europese Commissie te hulp te snellen. De Frankfurter Allgemeine Zeitung bericht te eerder deze week dat aan de stoelpoten van Prodi wordt gezaagd. Het artikel was oorspronkelijk bedoeld voor de rubriek 'fait divers', maar belandde door ingrijpen van een eindredacteur op de voorpagina. 'Ge bakken lucht', luidde aanvankelijk de reac tie in Brussel. Diplomaten wezen er op dat er weliswaar kritiek is op het functioneren van Prodi, maar geen zinnig mens aan zijn aftreden denkt. Temeer omdat Europa nog zijn wonden likt van de smadelijke val van de vorige commissie-Santer, voorjaar 1999. Prodi zelf bleek daar anders tegenaan te kijken. Gisterochtend riep hij zijn bestuurs college bij elkaar, in 'beperkte samenstel ling'. Agenda-onderwerp: 'Evaluatie van onze werkzaamheden en recente kranten artikelen'. Ambtenaren en tolken moesten de zaal verlaten. In welke taal de commis sarissen met elkaar van gedachten wissel den, was gisteravond nog steeds een raad sel. Spraken zij in tongen? Woordvoerder Levi: „Ik neem aan dat iedereen de taal heeft gesproken waarvan hij dacht dat de ander hem zou begrijpen." Door tolken en ambtenaren de zaal uit te sturen vestigde Prodi een indruk die hij juist wilde wegnemen, namelijk dat zijn positie ter discussie staat. Zijn woordvoer der Levi gaf de bijeenkomst vervolgens tot overmaat van ramp de allure van een Hitchcock-thriller. „Ook ik mocht er niet bij zijn." Stilte. „Er is tweeënhalf uur gedis cussieerd." Stilte. „Over belangrijke, poli tieke onderwerpen. Artikelen in de pers." Ontknoping: „De eenheid van de commis sie is bevestigd. Maar eh, die werd ook niet in twijfel getrokken." In de perszaal ver zuchtte een Britse verslaggever: „Les één van crisismanagement is toch: als je in een gat zit, moet je stoppen met spitten, Maar daar heeft deze man blijkbaar niets van be grepen." Prodi kan nog steeds rekenen op de steun van de lidstaten, hebben de Franse presi dent Chirac, bondskanselier Schroder en de Portugese premier Guterres de commis sievoorzitter deze week verzekerd. Die steun zou nog geen jaar nadat de vijftien lidstaten Prodi op het schild hesen, van zelfsprekend moeten zijn. Dat de drie chefs volgens woordvoerder Levi geheel eigener beweging de telefoon hebben gepakt om de Italiaanse oud-premier een hart onder de riem te steken, zegt iets over de gewijzigde verhoudingen in Europa. De 'grote Europeaan' Prodi is verschrom peld tot een Brussels ambtenaar die 's och tends blijkbaar met angst en beven de kranten openslaat en zijn positie laat ver dedigen door een woordvoerder die zelf van toeten noch blazen weet omdat hij een 'zeer belangrijke vergadering' niet mocht bijwonen. Het valt voor Prodi en zijn zegs man Levi te hopen dat zij nooit met een échte crisis worden geconfronteerd. Hier hielden de Serviërs veel moslimmannen vast om ze te ondervragen. Rutten zag in de tuin een berg paspoorten en andere bezittingen van de mos lims liggen. Op dat moment werd het hem duidelijk dat de mannen hun spullen waar schijnlijk nooit meer nodig zou den hebben. De Serviërs hadden tijdens een van de bezoeken van Rut ten zo veel mannen in het Witte Huis opgesloten, dat ze zelfs uit de ramen hingen. Volgens Rut ten waren de moslims in doodsangst. „Je kon de dood ruiken." De Serviërs joegen ook de Dutchbatters regelmatig schrik aan door ze als menselijk schild te gebruiken of ze te bedreigen. Rutten vertelde dat ook hij wel eens een pistool in zijn nek of mond heeft gehad. „Wij hielpen min of meer bij de deportatie van de moslim mannen. Ik vond dat geen goe de zaak", aldus Rutten. VN-agenten uit Kosovo gepakt PRISTINA-BELGRADO DPA/Rtr Servische troepen hebben gis teren drie politiemannen van de Verenigde Naties opgepakt. De agenten staken waarschijn lijk de administratieve grens tussen Kosovo en Servië over en stuitten daar op de Servische soldaten. Volgens een woord voerder van het VN-bestuur in Kosovo gaat het om twee Jorda- niërs en een Duitser. Vorige maand werden zeven Tsjechen van de internationale vredesmacht KFOR opgepakt toen ze ook de grens oversta ken. Na enkele uren kwamen ze vrij. Over het lot van de nu op gepakte agenten was vanoch tend nog geen duidelijkheid. Elders in Kosovo was het de afgelopen twee dagen behoor lijk onrustig. Groepen etnische Serviërs raakten op tal van plaatsen slaags met KFOR-mili tairen. Veel Serviërs vinden dat KFOR zich te veel richt op het Servische geweld in Kosovo en aanvallen door etnische Alba nezen groten ^°els ongemoeid laat.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7