Experiment gedwongen afkicken in tien steden Binnenland n onderzoek naar rol idheente in taxiconflict ZaJ eede Kamer voelt niets r avondklok kinderen AV0WfK[OK Ivoog |C)M76£6KT We Bedrijf laat beslag leggen op stadion Gelredome Station Rotterdam CS en omgeving vernieuwd Harde beschuldigingen aan adres Desi Bouterse Raad Den Haag verdeeld over redding ADO 'In Korte Akkeren regeert angst' Poepzuiger-test :RDAG 6 APRIL 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Acht jaar tegen drugsverdachte onaal Aandenken voor kinderen njjhpENEen inwoner van het Friese Zwaagwesteinde die gtjgechte verdacht is geweest van de moord op de 16-jarige p»ne Vaatstra uit dit dorp, krijgt een schadevergoeding van ^Mjfduizend gulden. De rechtbank had de man tweedui- ilden toegekend, maar het gerechtshof vond de hogere iing op haar plaats. De man was aangehouden op grond valse verklaring van zijn buurman, maar DNA-onder- ees uit dat hij niets met de moord te maken had. De zaak zelf is nog steeds niet opgehelderd. )AM« Minister Borst heeft gisteren aan 66 leerlingen van igeschool in Amsterdam de eerste exemplaren van Het aal Aandenken uitgereikt. Dat is een fotoboek over de lis van oorlog, vrede en vrijheid met de titel 'Vrijheid door'. De Dongeschool is de school die de minister zelf - de oorlog- bezocht, een groot aantal joodse medeleerlin- de onderwijzeres van de minister werden door de Duit- iggevoerd. Het Nationaal Aandenken wordt in het kader viering van Bevrijdingsdag verspreid onder leerlingen bovenbouw van de basisscholen, foto anp cor mulder joeding verdachte Vaatstra-zaak m >am Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren acht geëist tegen een 45-jarige man, die een drugssmokkel- zou hebben geleid. De verdachte is in juli vorig jaar ver- lijke doelwit geweest van een autobom in Amsterdam Zijn vriendin kwam hierbij om het leven. Een dag later ij aangehouden. In het huis en auto van de verdachte zeven vuurwapens, twee schietbalpennen en valse pas- i en rijbewijzen gevonden. De man zou contacten heb- derhouden met de drugsbaron de Zwarte Cobra en de he oorlogsmisdadiger Arkan, die onlangs uit de weg ruimd. tor onder trein, een dode Een stoptrein van Nijmegen naar Den Bosch is giste- spoord als gevolg van een aanrijding met een tractor op irweg bij Nuland. Van de passagiers werd niemand ge- laar de 48-jarige tractorbestuurder verloor het leven, ontsporing werd de bovenleidingen ernstig bescha- >luk bij een ongeluk was dat de trein tegen de bovenlei- alen bleef hangen en daardoor niet van de spoordijk De opruim- en herstelwerkzaamheden zouden tot |nd duren. Reizigers worden met bussen vervoerd. am gaat voorlopig niet eken of de gemeente 'erwijtbare rol heeft ge- ij het uit de pan groei- le prijzen van taxiver in. Gisteren bleek een heid van de gemeente- lar wel nieuwsgierig lar een dergelijk onder- de positie van de ge in het taxiconflict in ge nen brengen. :zoek van minister Ne- van Verkeer bemiddelt r Rood in het conflict. eind maart een voor dstel gepresenteerd, de gemeente onder )rdt gevraagd een bij leveren aan een com- fbnds en taxistand- aan te passen, zodat intie mogelijk is. andplaatsen waren in ;den het domein van list Taxicentrale Am- (TCA). TCA heeft wei- e eigen meldpalen daar ïalen en concurrenten lirekt toe te laten. De ale heeft daarom ook ief gereageerd op het je voorstel van Rood. Als de gemeente'zou besluiten ook haar eigen rol in het verle den op dit moment diepgaand te onderzoeken, zou TCA wel licht aanvullende eisen kunnen stellen. Een raadsmeerderheid nam het D66 kwalijk dat deze partij ondanks aandringen van de raad het onderwerp met moties op de agenda hield. Na een fel debat trok D66 de moties in. Ook een aangepaste motie over een onderzoek naar de rol van de juridische afdeling van het stadhuis bij de totstandkoming van vermeende illëgale bedrijfs- constructies bij Taxicentrale Amsterdam (TCA) haalde het niet. Overigens kreeg de afwezi ge burgemeester S. Patijn in het debat de wind van voren. Patijn stelde dinsdag in Het Parool dat zowel verantwoordelijk wet houder F. Kohier als zijn D66- voorganger E. Bakker de hele taxikwestie hebben laten liggen. Volgens de WD liet hij daar mee 'krokodillentranen', de PvdA noemde het 'hypocriet'. Patijn heeft zelf in de aanloop naar de nieuwe wet demonstre rende TCA-chauffeurs toege roepen dat hij achter hen stond. .pie meerderheid in de Kamer ziet niets in een bk voor kinderen zoals pacht wordt in Eindho- maatregel wordt ook jen in Gouda. De bur- prs in die steden willen manier de overlast te ll I van kinderen die 's [laat en 's nachts op verven. VVD en Groenlinks |r de maatregel 'buiten es'. „De problemen die ij raaiertjes veroorzaken )t. Maar het gaat om ie groep lefgozertjes die lÜH" 'an moet pakken met Irieke maatregel als een k", zegt WD'er Nico- je die kinderen wilt :n, moet je ze in de grijpen zodra ze iets it niet mag. Daar is ndklok voor nodig." dhoven worden ldnde- !r de 12 vanaf 1 mei 's Preventief opgepakt en s gebracht. „Kinderen bescherming nodig", [Eindhovense commis- r Afnerongen. Als ou ders weigeren hun verantwoor delijkheid te nemen, wordt de kinderbescherming ingescha keld. Aanleiding voor de maatregel is de overlast die rondhangende kinderen veroorzaken en de hand en spandiensten die zij zouden verlenen aan oudere criminelen (zoals het binnen dringen van huizen door dak raampjes). Het PvdA-Kamerlid Arib vindt een avondklok 'schieten met een kanon op een mug'. Maar de CDA'er Rietkerk kan zich als enige wel voorstellen waarom Gouda en Eindhoven naar de avondklok grijpen. „Het is niet normaal dat kleine kinderen 's nachts op straat slenteren", zegt hij. „Er moet nu worden ingegrepen. Als ze 16 zijn, is het te laat." Groen- Links-woordvoerster Halsema vindt dat de overheid zich niet heeft te bemoeien met de op voeding van kinderen. „Wat als kinderen de avondklok overtre den, worden de ouders dan be boet?", vraagt ze zich af. „Deze maatregel grijpt diep in op het grondrecht te gaan en staan waar je wilt. V KUW6U MOW H64&VW11 NI6T K&B Events International heeft voor een bedrag van 1, 8 mil joen gulden beslag gelegd op de bankrekeningen en tegoeden van Gelredome, het stadion van Vitesse. Het entertainmentbe drijf meent bijna twee miljoen tegoed te hebben van het Arn hemse stadion. Volgens advo caat R. Le Poole van K&B Events was er voor het bedrijf geen andere mogelijkheid om het tegoed te incasseren, omdat Gelredome bleef weigeren te betalen. Behalve dat beslag gelegd is op de bankrekeningen voor 1,8 miljoen gulden, heeft K&B Events ook beslag laten leggen op de huur die Vitesse ver schuldigd is voor het spelen in het stadion. „K&B heeft hier he laas toe moeten besluiten, om dat Gelredome blijft weigeren om de rekeningen van K&B te voldoen", aldus Le Poole. De rekeningen hebben volgens de advocaat betrekking op evene menten die het entertainment bedrijf in Gelredome heeft ge houden in de jaren 1998 en 1999. „K&B is hierover al ruim een jaar in gesprek met Gelredome, maar de directie van het stadi on blijft weigeren te betalen. Het beslag zal worden gevolgd door een kort geding procedure bij de Arnhemse rechtbank om de openstaande rekeningen zo spoedig mogelijk te incasse ren", aldus Le Poole. Gelredome-zegsman Huizin- ga zei teleurgesteld te zijn door de stap van K&B. Volgens hem was er vorige week vrijdag juist een heel positief verlopen ge sprek geweest met vertegen woordigers van de onderne ming. Huizinga benadrukte dat Vitesse geen nadeel ondervindt van het geheel. De financiële geldstromen van de eredivisie club en Gelredome zijn ge scheiden. Brits ontwerpbureau maakt 'Masteiplan Het Britse stedenbouwkundig bureau Alsop Störmer gaat het 'Masterplan Rotterdam CS' ontwerpen. Eind oktober moet het plan voor nieuwbouw en renovatie in een gebied van twintig hectare rondom het nieuw te bouwen station er lig gen. De komst van de hogesnel- heidsspoorlijn en de sneltram metroverbinding naar Zoeter- meer en Den Haag (Randst- adRail) moet de komende jaren het hele Rotterdamse stadscen trum een impuls geven. Het nieuwe station moet een geolie de 'overstapmachine' worden die veel meer reizigers aankan. Daardoor zal de binnenstad een veel aantrekkelijkere plek worden om te wonen en als vestigingsplaats voor bedrijven. Het Rijk heeft het nieuwe Centraal Station tot sleutelpro ject bestempeld, een zaak dus van nationaal belang. Voorals nog voorziet het plan in 700 woningen, 200.000 vierkante meter kantooroppervlak en 100.000 vierkante meter winkels en amusement. Bekende ont werpen van Alsop Störmer zijn het provinciehuis in Mar seille, beter bekend als Le Grand Bleu, en North Green wich Station, het grootste me trostation van Europa. werd gesmokkeld. Daarna volg de 474 kilo die in Stellendam aan boord van het motorjacht van de kroongetuige werd on derschept. De raadsman van Bouterse, mr. A. Moszkowicz, ondervroeg de kroongetuige vele uren, maar de man volhardde in zijn verklaring. Hij vertelde onder meer dat een handlanger van de ex-legerleider beschikte over een vliegveld in het binnenland van Suriname en dat Bouterse zelf goede contacten had in Co lombia, en daardoor kon rege len dat de cocaïne rechtstreeks werd ingevlogen. Het gerechtshof behandelt momenteel het hoger beroep tegen Bouterse en twee mede verdachten. De Haagse recht bank veroordeelde hem vorig jaar al tot zestien jaar celstraf en een geldboete van 4,5 mil joen gulden. Een andere getui ge, die een straf uitzit in Vught, hoeft niet naar de streng bevei ligde rechtszaal in Rotterdam te komen. De man vreesde dat er een aanslag op zijn leven zou worden gepleegd tijdens het transport naar Rotterdam. Hij zal nu in de inrichting in Vught een verklaring afleggen. Een Belgische drugshandelaar, die een straf van acht jaar uitzit, heeft in Suriname gesproken met Surinaamse ex-legerleider Bouterse over de levering van een partij van 474 kilo cocaïne. De Belg verklaarde dat gisteren in een zwaar beveiligde Rotter damse rechtszaal. Ook voerde hij vele onder handelingen met handlangers van Bouterse. Het is voor het eerst sinds de rechtszaak tegen Bouterse ruim een jaar geleden begon, dat zo openlijk harde beschuldigingen zijn geuit aan diens adres. De Belgische drugshandelaar sloot eerder een overeenkomst met justitie om in ruil voor strafverminde ring te verklaren met wie hij in Suriname zaken had gedaan. Vorig jaar weigerde hij die be lofte na te komen, omdat zijn vriendin en dochtertje werden bedreigd. Inmiddels heeft justi tie voor bescherming gezorgd. De Belg ging in op onderhan delingen met het Syrikartel op Barbados en Trinidad en in Su riname. Daar ontmoette hij ook Bouterse. De onderhandelingen leidden tot de levering van 330 kilo cocaïne die naar Engeland Proef begint in november in Rotterdam Tien steden beginnen met het experiment om criminele junks onder dwang af te laten kicken. Als het project succesvol is, wordt de strafmaatregel over zes jaar in het gehele land ingevoerd. Minister Korthals van Justitie heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De rechter kan criminele hard- drugsverslaafden die zich bij voortduring schuldig maken aan delicten verplichten om in een gesloten inrichting van de drugs af te komen. Behalve de vier grote steden nemen Arn hem, Nijmegen, Den Bosch, Eindhoven, Heerlen en Maas tricht deel aan het experiment. Vanaf november van dit jaar zullen Rotterdamse verslaafden in aanmerking komen voor een plek in de SOV (Strafrechtelijke Opvang Verslaafden). De ande re steden, met uitzondering van Den Haag, volgen in de loop van 2001. In totaal zijn er 350 plaatsen beschikbaar. Crimine le verslaafden die buiten deze gemeenten opereren, komen niet voor de maatregel in aan merking. Ongeveer 3000 junks maken zich aan de lopende band schuldig aan diefstallen, inbra ken en berovingen, waarvan naar schatting de helft actief is in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht of Den Haag. Gemid deld zitten zij al zestien jaar in het circuit. Een kwart tot een derde van alle misdrijven wordt gepleegd door deze draaideur criminelen. De Tweede Kamer erkent de noodzaak om hen harder aan te pakken. Momenteel bestaat de mogelijkheid om veroordeelde junks te laten kiezen tussen het uitzitten van straf of (onder drang) afkicken. Justitie, politie, gemeenten en de verslavingsre- classering zullen samenwerken om de verslaafden in maximaal twee jaar weer op het rechte pad te krijgen. Als zij niet mee willen werken, worden de gede tineerden op een aparte, geslo ten afdeling geplaatst totdat zij wel gemotiveerd zijn om mee te werken, zo liet Korthals de Ka mer weten. De WD-bewindsman heeft verder besloten om meer geld beschikbaar te stellen voor een project in de Rotterdamse in richting Ossendelft, waar junks kunnen kiezen tussen straf of afkicken. In totaal trekken Justi tie en VWS de komende drie jaar er in totaal ruim tien mil joen gulden voor uit. De ge meente Rotterdam draagt de overige zes miljoen bij. De Haagse gemeenteraad heeft verdeeld gereageerd op het voorstel van het college van B en W om twee miljoen gulden aan voetbalclub ADO Den Haag te schenken. Burgemeester en wethouders besloten dat geld gisteren voor dit doel uit te trekken, nadat bekend werd dat ADO in geldnood verkeert. Het CDA is als enige partij geheel positief over het plan. De fracties van GroenLinks, D66, PvdA en de Haagse Stadspartij hebben voorzich tig positief gereageerd op het voorstel. „Maar een geldbedrag zal het imago van de club niet zomaar veranderen", zegt C. Bo- gers (GroenLinks). „Daarom zegt Groen Links nog geen 'ja' tegen het voorstel. Want zonder de sponsors, het bedrijfsleven, geen inkomsten. Er moet eerst een goed plan op tafel komen waaruit blijkt dat die twee mil joen goed wordt besteed." D66 schaart zich achter die mening. Raadslid Van Lente: „Bovendien willen wij inzage in de gang van zaken binnen de club. Twee miljoen is goed, maar het heeft geen zin om dat geld in een zwart gat te steken." De Politieke Partij Scheveningen vindt de schenking een goed plan. De partij wijst op de maatschappelijke relevantie van een Be taald Voetbal Organisatie in de stad. „Wij willen in ieder geval één garantie", zegt raadslid D. de Jong. „Het is absoluut nood zakelijk dat één van de afgevaardigden van de gemeente in de raad van commissaris sen een financieel expert is. Binnen de club zijn er genoeg mensen die verstand hebben van voetbal, maar te weinig die verstand hebben van geld." De SP is tegen. „De accommodaties van meerdere amateurverenigingen in de regio zijn ronduit erbarmelijk. En daar is ook geen geld voor beschikbaar. Sterker, wan neer deze clubs te kampen hebben met bij voorbeeld een huurachterstand, staat de gemeente meteen voor de deur." Ook de fractie van SGP/GPV/RPF is tegen. Zij vindt de schenking geen gemeentelijke taak. Amsterdam Kinderen testten gisteren in Amsterdam een hon denpoepzuiger. Het apparaat stond opgesteld in een kinder boerderij en werd uitgeprobeerd op paardendrollen. De zuiger kan door kinderen en buurtbewoners worden geleend om de straat poepvrij te maken. Dat levert de gebruiker een tientje per uur op. Jaarlijks mag zo 1.400 gulden be lastingvrij worden bijverdiend. De machines komen uit Praag en kosten 7.000 gulden per stuk. foto anp evert elzinga GOUDA ANP HANS KOENEKOOP Bordjes met de tekst 'Attentie, buurtpreventie' prijken overal in de Goudse wijk Korte Akke ren. Erg succesvol zijn ze niet geweest, want juist in deze wijk viert de criminaliteit hoogtij. Opgeschoten Marok kaanse jongens zorgen dag en nacht voor zo veel overlast, dat burgemeester Boone over weegt een 'avondklok' in te stellen. Het rommelt al geruime tijd in Korte Akkeren, een volks wijk aan de rand van de bin nenstad. In de loop der jaren zijn de Marokkaanse gezinnen hier een meerderheid gaan vormen. Een aantal kinderen uit deze gezinnen is volgens buurtbewoners, Marokkaanse incluis, niet voor de poes. Ze hangen maar wat rond, schoppen herrie, plegen in braken en bedreigen voorbij gangers. Toen buurtbewoners on langs op een inspraakavond klaagden over jonge kinderen die 's nachts door de wijk rondzwerven, was voor Boone de maat vol. Hij laat nu on derzoeken of de politie de be- voegheid kan krijgen kinderen onder de twaalf jaar, die 's nachts na twee uur nog op straat lopen, op te pakken en bij de ouders thuis af te leve ren. „Ze jatten je fiets uit de tuin", zegt H. Coomans, die al 25 jaar in de buurt woont. „Voorheen durfde je nog te zeggen: 'jongens, nou oplaze ren', maai" dat gebeurt niet meer. Vorig jaar oktober is op een schoolplein iemand bijna doodgeslagen. Die man had genoeg van de overlast en wil de er wat van zeggen. Sinds dien voelen veel buurtbewo ners zich bedreigd." „De angst regeert hier zo'n beetje. Veel bewoners gaan 's avonds de straat niet meer op. Daar om vind ik een avondklok een prima idee. Ik vraag me alleen af hoe de politie dat gaat con troleren. Ze komt nil al altijd te laat." Straathoekwerker H. van Ooijen kan zich de onrust bij de bewoners goed voorstellen. „Er is een behoorlijk grote groep jongens die inderdaad voor veel overlast zorgt, maar de oplossing is niet om dan maar met een grote boog om deze jongens heen te lopen. Je moet je er niet bij neerleggen en ze juist op hun gedrag aan spreken. Er wordt momenteel van alles verzonnen in Gouda om de Marokkaanse jongens in het rechte spoor te trekken, maar de partijen zouden beter moeten samenwerken; ou ders, politie, buurtwerkers, jeugdzorg. Wij praten wel met deze jongens en spreken ze ook aan op hun gedrag, maar wij zijn geen politieagent. En soms is krachtddadig optre den echt noodzakelijk." De politie neemt alle klach ten uit de wijk serieus en sur veilleert meer dan ooit, zegt hoofd politiezaken J. van Hoorn. „Maar dat er 's nachts jonge kinderen door de wijk rondzwerven, hoorden wij ook voor het eerst. Ik be schouw dat eerlijk gezegd niet als hèt probleem." Gouda kampt met een negatief ima go, vindt ook straathoekwer ker Van Ooijen. „Het zal wel eens voorkomen dat een jong kind 's nachts over straat zwerft, maar dat is zeker geen schering en inslag. Gouda heeft echt wel een probleem, maar we moeten het niet overdrijven." Pagina 2: Commentaar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5