Leidsch Dagblad Illegale verkoop softdrugs stijgt Hulp voor miljoenen in Afrika dreigt te laat te komen Protestactie bij Leids bedrijf tegen genetische proefvelden SieMatic è>ign<?i4, mooie huis is SieMatic waard SieMatic Onderwijsbonden dreigen met staking in examentijd Twee supporters gedood bij voetbalrellen Istanbul Vier leest in Winkelhot Leiderdorp: JA w WINKELHOF zonnig r Jeugdbende bekent 275 misdrijven 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD INDERDAG 6 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Puppyzwemmen in De Zijl heeft niets te maken met hondjes 17 Deel van bos Beukenhorst moet wijken voor randweg 18 Provincie wil huisjes brugwachters beschermen 23 Treffer Figo houdt hoop levend bij Barcelona Willeke Alberti in •r Stadsgehoorzaal: 'Ik ben meer een afwachter' linezen sturen JVl-jumbo terug r een fout bij de KLM is Boeing 747 met 250 passa- de toegang tot het Chine- uchtruim geweigerd. Het tel met bestemming Tokyo it rechtsomkeert maken, en reis van achttien urn- de halve aardbol zette de gvoerder de jumbo weer de grond op Schiphol. De had verzuimd een vlieg- running voor de route aan agen. ie Record wil 6 igastores inlijven Record Shop wil zes win- van concurrent Virgin nemen. Het gaat om drie astores in Nederland en in België. Virgin, groot ge- door de Britse zaken- en avonturier Richard ison, heeft wereldwijd celtjes. ster Parents ikjor de rechter ir Parents Plan heeft in de ti iaanse sloppenwijk Cité il voor miljoenen guldens vesteerd in voorzieningen •en ziekenhuis, markt en Jtaccommodaties die niet ankelijk zijn voor krotbe- ers. Dit is gebleken uit on- iek van de Nederlandse Siting Habitat pour Haïti, i zevenduizend gezinnen :n zich tekort gedaan en pen naar de rechter. CODE ANP-AFP De hulp voor de naar schatting zestien miljoen hongerenden in de Hoorn van Afrika dreigt te laat te komen. Het ge bied is in de problemen gekomen door verscheidene jaren van mislukte oog sten. Al geruime tijd roepen de landen in de Hoorn dat er dringend hulp no dig is, met name voor Ethiopië. Daar dreigen de meesten te sterven. Het VN-kinderfonds Unicef klaagde begin deze week dat er tot nu nauwelijks is gereageerd op eerdere oproepen voor spoedhulp. De Ethiopische minister van buiten landse zaken Mesfin zei dinsdag op de Europees-Afrikaanse top in Cairo dat Europa en de internationale gemeen schap pas in actie komen als de ge raamtes op het scherm verschijnen. Volgens Addis Abeba kan de nieuwe hongersnood even erg worden als die van '84-'85. Toen stierven ruim een miljoen mensen. Ethiopië alleen al heeft ruim een miljoen ton voedsel hulp nodig om de mensen een kans te geven de droogte te overleven. Mesfin waarschuwde dat in zijn land al acht miljoen mensen gevaar lopen, maar dat ook Somalië en delen van Uganda, Kenya en Eritrea zijn getroffen. Hulporganisaties melden dat er al leen al in de Ogaden in het oosten van Ethiopië, waar het al drie jaar niet heeft geregend, op dit moment elke dag tientallen en mogelijk honderden kinderen van honger en ziektes als mazelen en tuberculose omkomen. Volgens gisteren bekend geworden of ficiële cijfers van de autoriteiten in de regio kwamen in maart vierhonderd mensen van de honger om. De mees ten waren kinderen. VN-secretaris-generaal Kofi Annan zei woensdag dat het nog niet te laat is om de hongerenden van een wisse dood te redden, maar dat dan onmid dellijk actie nodig is. „Ik denk dat we wel een beetje laat zijn, maar nog niet te laat", zei hij tijdens een bezoek aan Italië. De Europese Unie maakt zich op samen met andere donoren 800.000 ton voedsel naar de landen in de Hoorn te sturen, maar zegt dat er problemen zijn om de hulp op de plaats van bestemming te krijgen. Pagina 7: Britse kritiek op te trage hulpverlening ia2 irdachte van Inappoging vast iolitie heeft een 44-jarige irmeerder aangehouden ns poging tot ontvoering, ran probeerde afgelopen bij een benzinesta- een 9-jarig meisje in zijn mee te sleuren. De Zoe- leerder werd aan de hand videobeelden herkend. Hij 1de zich vrijwillig bij de ie, nadat hij had verno- dat die hem op de hielen Lur en Kunst ■omie FOTO HIELCO KUIPERS dof en Samenleving14 |)rek van de Dag2 13,15,16,17,18 1 jvende Lezers21 1 ïk/Strips'10 Actievoerders bouwen voor de deur van Zeneca Mogen een namaaklaboratorium. LEIDEN ONNO HAVERMANS damesmode elegance in alle maten Zo'n dertig actievoerders tegen experimenten met gentechnologie hebben vanmorgen bij het Leidse bedrijf Zeneca Mogen gedemonstreerd. De actievoerders zetten onder meer het bedrijf af met lint. „Dit soort bedrijven krijgt macht over ons voedsel, terwijl ze de vele risico's van gen- tech gewoon ontkennen", aldus TrixJCruger van het Nederlands Platform Gentechnologie. Tegenstanders van genetische manipulatie voeren deze week over de hele wereld actie. In Nederland beperken ze zich tot de betoging van vandaag in Leiden en het uitdelen van pamflet ten aan de bezoekers van de wekelijkse bóeren- markt, zaterdag in Amsterdam. „De gemanipuleerde gewassen op tientallen proefvelden besmetten door verspreiding van stuifmeel nu al de biologische landbouw", stelt Kruger. „De boeren kunnen dankzij een uit spraak van het Europese Parlement wel schade vergoeding eisen, maar dan is het kwaad al ge schied. Door de kruisbestuiving verarmt de bio diversiteit, waardoor we straks helemaal niet meer terug kunnen naar de oorspronkelijke ge wassen. En hoe kan de consument gemanipu leerde producten buiten de deur houden, nu in elk voedingsproduct al één procent gentech is toegestaan? Dat staat dus niet eens op het eti ket." Directeur L. Melchers van Zeneca Mogen no digde de actievoerders uit voor een gesprek. Gebruik de overwaarde van uw huis om de waarde nog verder le verhogen. Met een nieuwe keuken van SieMatic. Zo verrijkt u uw woonpiezier. En bij de verkoop van uw huis is een SieMatic keuken een belangrijke toe gevoegde waarde. Wij laten u graag alle mogelijkheden zien. Wilt u zich eerst oriënteren? Haal het SieMatic keuken- ideeënboek. Gratis. 't Liefst een SieMatic Keukencenter Leiderdorp iubelplein 9 Leiderdorp (onder dak bij Mijnders Meubelen) tel. 071 541 2615 DEN HAAG ANP Eindexamenkandidaten kun nen het slachtoffer worden van het CAO-conflict tussen minis ter Hermans en de bonden. CAO-onderhandelaar Rolvink van de Algemene Onderwijs bond (AOb) dreigde gisteren met stakingen in examentijd. De bonden willen dat Her mans 'voor 20 april' met een beter.loonbod komt, want dan is duidelijk hoe het kabinet de meevallers verdeelt. Hermans reageerde kort op het dreigement. „We kunnen over veel zaken van mening verschillen. Maar we moeten het er wel over eens zijn dat het belang van leerlingen voorop staat." Ook in de Tweede Ka mer wordt afwijzend gerea geerd. De Kamerleden Lam- Jonge gebruikers mijden coffeeshop Het aantal coffeeshops in Nederland is de laatste jaren fors teruggelopen, maar de illegale verkoop van soft drugs stijgt explosief. Nam het aantal coffeeshops de laatste jaren met 22 procent af, het aantal illegale ver kooppunten nam toe met 160 procent. In Nederland zijn nu ruim 840 coffeeshops. In 1995 waren dat er nog bijna 1200. Er zijn 1.450 illegale verkooppunten. en harddrugs. In zijn nota stelt Korthals dat het vervolgingsbe leid van de illegale teelt en ver koop van drugs bij politie en justitie geen hoge prioriteit hebben. Die wordt meer gelegd bij de vervolging van grootscha lige smokkel. De minister is niet van plan veel te wijzigen aan het drugs beleid. De gedoogde verkoop van drugs in coffeeshops gaat gewoon door. Wel wil hij dat strenger wordt toegezien op de voorwaarden: geen reclame, geen verkoop aan mensen on der de achttien, geen verkoop van meer dan vijf gram per DEN HAAG ANP-GPD Dit blijkt uit de drugsnota van minister Korthals van justitie, die morgen wordt besproken in het kabinet. Korthals consta teert dat vooral jongere drugs gebruikers zich richten tot de il legale dealers. Dat komt onder meer door de leeftijdsgrens van 18 jaar die coffeeshops bij ver koop van drugs dienen te han teren. De minister maakt zich zorgen, omdat bij de onofficiële verkooppunten vaak ook hard drugs verkrijgbaar zijn. Het Ne derlandse drugsbeleid stoelt op een strikte scheiding van soft- keer. De minister van justitie voelt er niet voor dat een aantal geselecteerde hennepkwekers legaal gaat leveren aan koffie shops. De gemeente Tilburg heeft daarvoor een plan inge diend. In een reactie bepleit Twee de-Kamerlid Apostolou (PvdA) een hardere aanpak van de ille gale koffieshops. „Het open baar ministerie heeft daar dui delijke richtlijnen voor, maar blijkbaar heeft handhaving daarvan geen prioriteit bij de politie. Dat moet veranderen." Voor het CDA zijn de cijfers over het illegale circuit aanlei ding nog eens te pleiten voor een keihard optreden van poli tie en justitie. Volgens Tweede-Kamerlid Van de Camp was het voorspel baar dat criminelen zouden proberen hun markt te vergro ten. Het CDA wil dat alle coffee shops verdwijnen. Dossierstukken moorden seksclub Esther gestolen Dossierstukken met betrekking tot verdachte Polletje in de Haarlemse seksclub-moorden zijn gestolen uit de auto van diens advocaat, Woltring. Vol gens de raadsman gaat het om een bevel tot inverzekering- en inbewaringstelling. De stuldcen bevatten volgens Woltring geen namen en verklaringen van ge tuigen. De politie bevestigt dat. Direct na de diefstal is beroe ring onstaan onder de drie ge tuigen van de meervoudige moord. Het gaat om de bardame van club Esther en twee cliënten. De advocaat van de bardame, Meerman, eist van justitie snel duidelijkheid over de gestolen stukken. Zijn cliënt zit sinds de moorden, die op 22 februari werden gepleegd, op een onderduikadres. Meerman: „Als blijkt dat zij door de dief stal extra gevaar loopt, dan zal justitie haar bescherming moe ten gaan bieden." De stukken werden dinsdag gestolen uit de auto van advo caat Woltring, die onafgesloten voor diens woning in Bloemen- daal stond geparkeerd. Behalve de gegevens over de 35-jarige Amsterdamse verdachte met de bijnaam Polletje worden ook dossiers van andere strafzaken vermist. De politie heeft de ge tuigen die in de andere gestolen dossiers worden genoemd, in gelicht over de diefstal. ISTANBUL Rtr-ANP Bij rellen tussen Turkse en En gelse voetbalfans in Istanbul zijn gisteravond twee aanhan gers van Leeds United doodge stoken. Volgens de politie zijn zeker vier Engelsen en één Turk gewond geraakt. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. De clubs treffen elkaar van avond in de eerste wedstrijd van de halve finales van de UEFA Cup. Over de aanleiding van de rellen bestaat onduidelijkheid. Na de steekpartij die de eerste Leeds-fan het leven kostte, zochten Engelse supporters massaal de confrontatie met Turken. Ongeveer vijfhonderd Engel se supporters hebben een kaartje voor de wedstrijd. Een klein aantal van hen is al in Is tanbul. Een vlucht met enkele honderden Leeds-fans die voor vanochtend stond gepland, is geannuleerd. De in Turkije aan wezige Engelsen hebben het advies gekregen de wedstrijd in hun hotel via de tv te volgen. Turkije en Engeland doen ko mende zomer beide mee aan Euro 2000. De landen zijn niet in dezelfde groep ingedeeld, maar zouden elkaar vanaf de kwartfinales kunnen treffen. brechts (D66) en Barth (PvdA) zouden de actie 'onverant woord' vinden. Vorige week braken de bon den het CAO-overleg af. De mi nister biedt een salarisverho ging van 2,25 procent. Rolvink noemde dit bod 'vernederend' en 'een provocatie'. Volgens voorzitter Van Overbeek van de Onderwijsbonden CNV heeft Hermans 'geen respect voor het ondérwijsveld'. De bonden wil len vijf procent, inclusief een procent eindejaarsuitkering. Rolvink bestrijdt dat het hem alleen 'om de poen' te doen is. Hermans blijft achter bij de loonstijging in de marktsector en een salaris dat zich kan me ten met het bedrijfsleven is vol gens de bonden een voorwaar de om het lerarentekort aan te pakken. J 12 april KinderGrcus: leer zelf de meest spectaculaire trucs en laat jezelf schminken, korlom genoeg voor een fantastische dag 13 april 't Looporkest: U kunt ze overal tegenkomen met hun vrolijke Dixieland-muziek. Leuk voor jong en oud. A *14 april Rozestraten Rozestraten: «4 Geen hofbal zonder nar, geen feest zonder gangmaker, geen ceremonie zonder knipoog. Van glimlach naar schaterlach: kor lom het duo Rozestraten. Donderdag 13 april extra koopavond tot 21.00 uur geopend I Zaterda 15 april Corpus Duo: Adembenemend spannend en sensotionele acrobotiek op een L""-- hoogte van maar liefst 7 meter. Mis hel niet! 15 april Franklin Brown: Dit mag u niet missen. Sinds hel songfestival in 1996 is Franklin Brown niet meer weg te denken als solo-artiest in de Nederlandse Showbizz. Een geweldige afsluiting van een fantastische week. 15 opril uur geopend l HET WOORD IS AAN Elisabeth Marbury Hoe rijker je vrienden zijn, hoe meer ze je zullen kos- 112° Y w vooruitblik ZATER ZON MAAN mMr °713° 2712° 3710° l£«Bg 10% 10% 10% &SS3$ 50% 50% 40% LEIDEN/REGIO ERIC-JAN BERENDSEN De politie heeft de afgelopen weken vier Leidse jongens van 15 en 16 jaar aangehouden. Het kwartet wordt verdacht van on der meer diefstal, openlijke ge weldpleging en het plegen van vernielingen aan straatmeubi- lair, woningen, auto's en scho len. De totale schade bedraagt ongeveer drie ton. De misdrij ven werden gepleegd in Leiden, Voorschoten, Oegstgeest en Wassenaar. De politie heeft de afgelopen twee maanden gewerkt aan het oplossen van de zaak. In totaal werden 34 jongeren in de leef tijd van 11 tot en met 18 ver hoord. Vier zijn er uiteindelijk voorgeleid aan de officier van justitie. Het kwartet heeft in middels 275 misdrijven bekend. Van ruim 50 daarvan bleek geen aangifte te zijn gedaan. De vier zijn onder meer ver antwoordelijk voor het vernie len van negentig ruiten van wo ningen door er vanaf een (brom)fiets willekeurig stenen door te gooien en het afbreken van twintig autospiegels. Ook werd het interieur van een school gesloopt om vervolgens dezelfde school in brand te ste ken. Een aantal van de vernie lingen werd gepleegd tijdens oudejaarsnacht. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik ml]n abonnement: PI Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in oen envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1