Geen huizen voor urgente gevallen Zuid-Holland behoudt waardevolle brugwachtershuisje Het imago van de boer is best positief KlJN V EENSTREEK 'Achterstallig onderhoud door personeelstekort' Eind is in zicht (Brom*) fietsers afstappen Rechter akkoord met onderzoek donderstee Vragen aan Alpheuse raad over handelwijze Wonen Centraal De Alphense huurdersraad Albanianae wil van de co- operatie Wonen Centraal en de gemeente Alphen ophel dering over het stijgend aantal aanvragen voor een ur- gentieverzoek voor een huurwoning. Ook wil de raad duidelijkheid over de slechte dienstverlening van de co- operatie en over de vele klachten van huurders over ach terstallig onderhoud. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA STOELINGA In een uitvoerig schrijven laat de huurdersverening weten al lang op gespannen voet te staan met de coöperatie Wonen Centraal. „Zij doen niet aan klantenbinding. Zij luisteren niet en blijven maar huurver hogingen aankondigen, terwijl daar niets tegenover staat", al dus voorzitter Pison van Alba nianae. „We gaan vragen stel len aan de gemeenteraad over deze problemen, want dit kan absoluut niet." Halfjaar De urgentiekwestie kwam aan het rollen doordat woningzoe kenden met het vereiste docu ment in de hand in de open baarheid brachten, dat zij al meer dan een half jaar wachten op een huis. Zij hadden zelfs 150 gulden neergeteld om in aanmerking te kunnen komen voor een urgentie-toets. „Klopt", zegt woordvoerder Ovink van Wonen Centraal. „Als we zo'n regel niet stellen, neemt het aantal aanvragen nog meer toe." Ook Ovink is onder de indruk van het aantal urgentieaanvra- gen. Op dit moment liggen er 58 aanvragen die nog moeten worden beoordeeld en staan er 34 goedgekeurde urgente wo ningzoekenden op de wacht lijst, waaronder ook een aantal met een medische urgentiever klaring voor een aangepaste ALPHEN AAN DEN RUN Wonen Centraal is een coöpe ratie in Alphen aan den Rijn die zo'n 9000 huurwoningen in beheer heeft. Ovink erkent in grote lijnen de andere pro blemen (achterstallig onder houd, hoge huren) die over legpartner Vereniging Huur dersraad Albanianae in de brief heeft neergelegd. „We zijn daarover zelfs in gesprek met de huurders- raad", zegt Ovink. „We besef fen dat we er voor de dienst verlening zijn. Er ligt inder daad een lange lijst aan on derhoudsklachten, omdat we te kampen hebben gehad met een personeelstekort. Er zijn nu extra mensen aangenomen om die klachten af te hande len. We proberen de huurders ook bewust te maken van hun eigen falen. Er is ook zoiets als huurdersoriderhoud. Als een putje in een galerij niet wordt schoongehouden, komen er overstromingen. Mensen die dat niet willen schoonmaken, kunnen een serviceabonne ment nemen en dan doen wij die klussen voor ze. Zo zijn we op alle punten bezig. Dat kost tijd, krijg je niet van de ene op de andere dag voor elkaar. We hebben onlangs een enquête gehouden onder onze huur ders. Daaruit bleek overigens dat 75 procent tevreden is over wat we doen." De beschuldiging van Alba nianae dat de huren te hoog zouden zijn, laat woordvoer der Ovink van zich afglijden. „We gaan mee met de lande lijke trend. Niet bijzonders. We zitten met een gemiddelde huurverhoging van 2,6 pro cent nergens overheen." woning. „Dat los je niet in drie maanden op: de termijn die de huurdersraad graag ziet. In een convenant met de gemeente is vastgelegd hoe we die aanvra gen moeten beoordelen. We houden ons daaraan. Van vriendjespolitiek is geen sprake. We kunnen een gezin niet in een klein flatje stoppen of een gehandicapte niet in een huis met drempels. Soms kunnen we iemand binnen drie dagen helpen. Kwestie van geluk: de juiste woning voor de juiste persoon." Beperkt „Kijk, we hebben maai' een be perkt aantal woningen aange merkt als urgentiewoningen. Moeten dat er meer worden dan ligt daar een politiek be sluit aan ten grondslag. Een an der probleem is het gebrek aan doorstroming. Er komen ter nauwernood huizen vrij. Hoe je dat op de korte termijn moet oplossen weet ik niet. Natuur lijk vinden wij het ook zorge lijk." Onderzoek naar de stijging van het aantal urgentieverkla ringen heeft Wonen Centraal nog niet gedaan. Ovink: „Wij vermoeden ook maar wat: het aantal echtscheidingen neemt toe, krapte op de huizenmarkt, meer inwoners, mensen die om allerlei goede redenen hun huis hebben verkocht en naar een huurhuis moeten. En mis schien zitten er meer gezinnen in financiële problemen." HAZERSWOUDE-DORPHet eind van een opgebroken Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp is in zicht. Als het goed is, kan het verkeer vanaf 5 mei weer over de straat in of uit de richting van Boskoop. Sinds september lagen steeds verschillende delen van de weg open vanwege de reconstructie. Momenteel wordt het stuk tus- sen de Gerelaan en de Groene Brug onder handen genomen (zie foto). De komende twee weken wordt het gebied bij garage Bos gesaneerd. Ook legt de aanne mer het voetpad aan. Vanaf 24 april brengt de aannemer de nieuwe bestrating aan. Tweede poni Kaag kan in vier maandeL klaar zijn le De tweede veerpont na d: Kaageiland kan in maand of vier klaar zijn. ploitant Martien HoogAa boom van de firma Ponto i het tweede vaartuig inzett pi als de pont die nu tussen 1 »t eiland en het vasteland va di een onderhoudsbeurt not ei heeft. Op 27 april, daags el de beslissing van de meenteraad van Alkemai >r kan de bouw van de twee pont beginnen. Volge Hoogenboom wordt het kopie van het huidige veer. Alleen met twee veerpo ten denkt de Kaagse explt tant de continuïteit van vervoer van het vasteland Kaageiland te kunnen wa; borgen. Nu moet hij zich allerlei bochten wringen onderhoud te plegen aan pont. Bij langdurig ond<|0 houd loopt de service aani \j landbewoners gevaar en wil Hoogenboom niet zijn geweten hebben. De kosten van de nietAp pont bedragen 1.150.000 gi T den. Om te kunnen invesi ren onderhandelt de finf, Ponto met twee banken v een lening van ongevt 500.000 gulden. Jaarlij krijgt Ponto van de gemee te Alkemade 150.000 guld 3 voor de service. Als de meenteraad daarmee stemt wordt die bijdrage n 25.000 gulden verhoogd. 'Terugbrengen van aantal ter plekke bediende bruggen is onvermijdelijk' DEN HAAG ROBBERT MINKHORST Brugwachtershuisjes die in de provin cie Zuid-Holland overbodig worden, maar om wat voor reden ook toch waardevol zijn, blijven mogelijk be houden. Het provinciebestuur inven tariseert de komende tijd welke huisjes bijzonder zijn. Verantwoordelijk gede puteerde Houtman beloofde dat giste ren in het debat over de automatische brugbedieningen. Het Spoorboekje Objectbediening, waarin Zuid-Holland zijn ideeën over de bruggen ontvouwt, heeft grote ge volgen voor de brugwachters in Leiden en in de Rijnstreek. De meeste politici liet de opwinding die erover onder provincie-ambtenaren is ontstaan, koud. Het terugbrengen van het aantal ter plekke bediende bruggen zien de politieke partijen als iets onvermijde lijks. De besparing die de automatise* ring van de bediening oplevert (1,6 miljoen gulden per jaar), is aanzienlijk en dat kan de provincie goed gebrui ken voor het beheer van de bruggen. De SGP/RPF/GPV-fractie drong nog aan op 'een goed personeelsplan'. GroenLinks wilde de brugbediening op de drie hefbruggen in Alphen aan den Rijn, Boskoop en Waddinxveen handhaven, vanwege de veiligheid. De partij vroeg zich bovendien af of de schippers wel zo gelukkig worden van brugbediening op afstand. Alleen de SP gaf aan niets te zien in de vermindering van het aantal brug wachters. „Beter bediening op maat dan een geautomatiseerde brugwach ter", zei fractievoorzitter Vergeer. An dere provincies hebben daarbij wisse lende ervaringen met brugbediening op afstand. Vergeer ziet meer heil in een uitbreiding van de rol van de brugwachter: hij zou een soort een- mans-VW-post kunnen worden die folders uitdeelt aan de passerende ple- ziervaart. Los daarvan zien nogal wat brug wachtershuisjes er vies, bespoten en onverzorgd uit, betoogde Vergeer. Ver loedering moet worden voorkomen en verlate huisjes van cultuurhistorische waarde moet de provincie opknappen en behoeden voor sloop, vond de soci- aliste. En hoe stond het met de motie van twee jaar geleden, met dezelfde strekking? Ze vond met haar voorstel in de VVD een medestander. Gedeputeerde Houtman kon to noegen van de oppositiepartijen fc ven dat hij een lijst laat maken waardevolle brugwachtershui Houtman zei verder dat hij nagaat r met de opdracht uit de motie is r beurd. De veiligheid van automatisch b_ diende bruggen is niet in het gei n aldus de gedeputeerde. „Bij wat b bi gen in andere provincies zijn wat derziektes geweest. Het aantal st( r gen valt uiteindelijk reuze mee. H i niet onveiliger dan een situatie een brugwachter." Van der Salm: geen regels van bovenaf De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertellen Jan en Ina van der Salm over recreatiemogelijkheden op de boerderij. In de polder achter de Leidsevaart galopperen enkele paarden uitgelaten achter elkaar aan. De hyacinten en narcissen staan in volle bloei. Op de boerderij van Jan en Ina van der Salm en hun drie studerende kinderen in Rijnsaterwoude is aan alles te merken dat het voorjaar zijn intrede heeft gedaan. De boer en boerin hebben het druk. De varkens moeten gevoerd, de mest moet uitgereden en een paplam krijgt de fles. Het gemengde boerenbedrijf, met honderd fokvarkens en veertig melkkoeien, heeft achter het erf een kleine camping: De Boomgaerd. Op de plek waar het bedrijf overgaat in het weidse polderlandschap, stonden ooit fruitbomen. Nu wordt het idyllische veldje omzoomt door wilgen, vlierbomen en een slootje. „Het is nu nog kaal, maar straks zit je hier fantastisch", verzekert Ina van der Salm. Het weitje biedt plaats aan vijf caravans of grote tenten. Aan de achtergevel van de hoeve is een ruimte gemaakt voor de sanitaire voorzieningen. Ook kan er worden gekookt in het knusse keukentje met uitzicht op het uitgestrekte landschap. Als het regent, kunnen spelletjes worden gespeeld in een kamer achter het keukentje. Van der Salm is aangesloten bij de Stichting Vrije Recreatie. Gasten die lid zijn van de Stichting Vrije Recreatie kunnen voor een habbekrats gebruikmaken van de camping. „Ik vind het gezellig, mensen om me heen. Sommigen kennen we al jaren." Mevrouw Van der Salm laat bedankkaarten zien en tekeningen van kinderen die een onvergetelijke tijd hebben gehad. „We hebben mensen uit heel Nederland, zelfs uit Duitsland en Frankrijk", vult Van der Salm aan. Mede door de reacties van zijn gasten gelooft Van der Salm dat het wel losloopt met het slechte imago van de agrariërs. „De beeldvorming is juist positief." Van der Salm is geen voorstander van maatregelen van de regering voor boeren om het publiek meer bij het boerenleven te betrekken. Hij ziet niets in zo'n opgelegde regelgeving van bovenaf. „Een boer die uit vrije wil iets aan toerisme wil doen, prima, maar geen dwang." Van der Salm is eveneens actief als vogelweidebeheerder. Het werkzaamheden. Bij het tellen van nesten van vogels maaien van slootkanten en zoals grutto, kievit, scholekster weilanden houdt hij rekening en de tureluur hoort bij zijn met broedende vogels. Hij wijst op de boerenzwaluwnesten tussen de stalen binten van de loopstal. „Nog even en ze komen terug uit Zuid-Afrika. Dan zoeken ze weer een plekje om eieren te leggen." Buiten langs de rand van de camping staat een grote boom. „Kijk, we hebben daar een nestkast ingehangen. Elk jaar broeit daar een torenvalk", wijst Van der Salm. Van der Salm heeft ook een artistieke kant. Vol trots laat zijn vrouw de schilderijen zien die hij heeft gemaakt. „Ik ben lid van de amateurschildersclub Jacobswoude. We zijn met zo'n kleine tachtig leden. Op een zeker moment moesten we omzien naar een andere ruimte. De Hoeksteen in Rijnsaterwoude (een oude school) kreeg een andere bestemming. Voor de grap zei ik dat ze wel bij ons op de zolder konden komen." De grap werd werkelijkheid. Van der Salm verbouwde de zolder tot een mooie atelierruimte. Een paar keer in de week komt de schildersclub bijeen om zich uit te leven in het gebruik van kleuren en vormen. In de woonkamer van het echtpaar hangen diverse stukken van de hand van de 'meester'. Mevrouw Van der Salm wijst op een schilderij van een ouderwetse grupstal, waar de koeien nog in het gele stro staan. „Zo was het vroeger. Tegenwoordig heeft ook de boer een hobby." ANNETTE LAMEUER DEN HAAG/ROELOFARENDSVEEN NATASJA AUGUSTINUS Twaalf maanden gevangenis straf hangt een 18-jarige man uit Abbenes boven het hoofd als hij nog één keer een misdrijf pleegt. Desondanks hield de politierechter in Den Haag gis teren de zaak aan. Op advies van zijn advocaat De Milliano, de reclassering en zijn wanho pige moeder bood de rechter ruimte voor psychiatrische hulp. „Je moet deze jongen naar een psychiatrisch zieken huis sturen. Dat is beter voor hem en zijn toekomst dan een jaar opsluiting", zeiden zij. De verdachte moest voorko men voor een reeks misdrijven. Hij had nog een voorwaardelij ke straf van drie maanden uit staan en tijdens de rechtzitting bleek dat hij een werkstraf nog niet had uitgevoerd. Die zes maanden zouden bovenop de straf komen, die de man voor zijn laatste vergrijpen zou krij gen. Een rekensommetje van rechter leerde dat de man totaal twaalf maanden achter de tra lies zou moeten. De Abbenesser had in februa ri in Roelofarendsveen een be kende aangesproken met de woorden 'als ik hiervoor moet zitten, weet ik jou te vinden'. Hij doelde op het feit dat hij op een muur had geschreven. Ook tekende hij op dezelfde dag een hakenkruis op een pasgeverfde deur van sporthal De Twee sprong in Roelofarendsveen. Daarnaast vernielde hij een vlaggenstok met vlag in Roelof arendsveen en brak hij een lichtingsboog aan de V. S] kreuk in Oude Wetering jaar september. Ook schopt sloeg hij in de nacht van 8 oktober onder invloed drank een man. „Ik heb maar één schop gegeven' weerde de verdachte echter De schade aan De sprong van 47 gulden hee i verdachte nooit vergoed, ni o min als de schadevergoe voor de mishandeling var man. „Je gaat op een rare nier om met schulden. De r dering was wel al binnen o vorige rechtszaak. Maar a niet betaalt, dan moet je ten", zei de rechter. De mo van de verdachte zegt de ningen wel betaald te heb maar de advocaat kon geer ceptgiro's laten zien. De verdachte wijt zijn ge aan de 'buien' die hij af en heeft. Zijn moeder getuigde e haar zoon moeilijk opvoed b is. „Vastzitten zou voor geen goede behandeling Zo lang hij geen druk heeft school of werk is hij rustig, goede psychiatrische behai ling helpt meer", zei ze. V e zijn vijftiende jaar heeft de gen al contact met een psyc Ook de advocaat zei dal 'een dondersteen' is op w druk moet houden. Hij seerde daarom om de zaak a te houden in afwachting een psychiatrische beha ling. De officier van justiti ri de rechter gingen hiermee a koord. 'Groene Hart moet samenwerkel ALPHEN AAN DEN RUN Steden in het Groene Hart moeten nauwer samenwerken, zei nister Pronk (milieu) gisteravond op een bijeenkomst van j( socialisten in hotel Toor in Alphen. Hij zei verder pessimistist zijn over hoe het is gesteld met de wereldwijde omgang van r sen met het milieu, maar avonden als deze stelde hem weere zins optimistisch. De PvdA-jongeren die Pronk hadden uitg s digd, waren tevreden. Voornamelijk de kwestie hoe burgers d c zamer kunnen leven en wat de rol van de overheid daarin zijn, werd flink onder de loep genomen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18