Politiek laat niets heel van plan B en W 'Wijwillen een coffeeshop en een McDonalds' 'Jammer dat u die voetganger niet zag' jVassenaarse buitenplaats Beukenhorst krijgt bescherming Regio riffioen-bewoners niet ïeer bang voor sloop [an knel tussen betonplaten ifrdorp Een 26-jarige man uit Horst is gistermorgen bij uwwerkzaamheden aan de Kom van Aaiweg in Leiderdorp cneld geraakt tussen betonplaten. De platen lagen op een iler en kantelden door nog onbekende oorzaak van links naar •hts. Door collega-bouwvakkers moest het slachtoffer uit zijn narde positie worden bevrijd. Daarna is hij met onbekend iel overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis. De arbeidsin- ictie stelt een onderzoek in. ogelexcursie in de Houtkamp :rdorp De Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude udt zondag 16 april een vogelexcursie in het Leiderdorpse k De Houtkamp. Enkele ervaren gidsen geven uitleg tijdens twee uur durende wandeling. De aandacht gaat speciaal uit i de zang van een aantal vogelsoorten. De excursie begint 7.00 uur bij het Milieu Educatief Centrum. rdorp» eric went IX 'en maken ze zich niet r, maai zonde vinden ze wel. De belofte dat de ge- nte de vijftig huizen aan de ïoen, de Duit en de Du in tien tot vijftien jaar onge- tid laat is voor veel bewo- een opluchting. Maar als na alsnog het besluit valt planologen op de huurwo- »en los te laten, is dat pure taaivernietiging. „Deze hui zijn pas veertien jaar oud." e brief van de gemeente erdorp dat de Griffioen en ;eving als bouwsteen voor Centrumplan geschrapt heeft het ge ste effect ta irgd: be- ers van niniwijkje, klemd en de En- ndaal en de oprukkende kelhofbebouwing, zijn over ergste schrik heen. Herin- ting van dit gebied is de ko lde tien tot vijftien jaar niet de orde, hebben ze te ho- gekregen. Het wijkje is geen jj lisbaar element in de cen- Tiplannen. En een herin- vooruitlopend op de :e komst van de Rijn we Lijn kan zelfs dubbel zijn. eerste berichten over p van het woonbuurtje, ten ure van het Centrumplan, len eind vorig jaar voor wat opschudding. Ver- llende bewoners vroegen ;emeente per brief om op- ering en ook Burgerbelan- Leiderdorp (BBL) wilde 'Het was een proefballon, meer niet' snel duidelijkheid over de toe komst van de wijk. Maar de storm is gaan liggen. Griffioen bewoner E. van Teijlingen kan weer opgelucht ademhalen: „Ik ben bijna 60. Als het nog tien tot vijftien jaar duurt voordat ik hier weg moet, waarom zou ik me dan druk maken? Natuur lijk, leuk is anders, en als ze de boel hier echt willen slopen hou je dat toch niet tegen. Maar deze toezegging geeft weer wat lucht." Buurman Wierings denkt er net zo over: „Voordat de kogel door de kerk is ben je zo vijftien jaar verder. Een proefballonne tje, meer was het niet. Dat zie je wel vaker: dan wordt er een plan gelan ceerd, alleen om te kijken wat de reac ties zijn. En vervolgens hoor je er niets meer van." Wat sommige bewoners be vreemdt, is dat het wijkje na die vijftien jaar alsnog vogelvrij kan worden verklaard: De wonin gen die eigendom zijn van Na tionale Nederlanden, zijn pas veertien jaar oud. „Zulke mooie huizen ga je toch niet slopen", vraagt Van Teijlingen zich ver twijfeld af. „Dat vind ik echt pure kapitaalvernietiging." Ook Duit-bewoner Link begrijpt dat niet: „Dit rzijn prima huizen. Ik woon hier al veertien jaar met veel plezier en ben nu 75. Laatst boden ze me van de gemeente nog een nieuwe woning in de Leyhof aan. Maar ik woon hier best en ik laat me niet in een hoek stoppen. Hier heb ik alle voorzieningen bij de hand." Praatavond jeugdbeleid leidt tot herhaling van zetten papier zag het er veelbelovend uit. :gstgeest hield gisteren een werk- nferentie over 'integraal jeugdbe- d'. Er waren workshops aangekon- ;d en er zou een evaluatie worden maakt over hoe effectief het jonge- iwerk inmiddels is. Politie, politici het onderwijs: iedereen die iets 't jongeren te maken heeft was uit- nodigd. de Oegstgeestse tieners zaten et zijn vijfentwintigen in hun rokeri- honk in 't Groot Proffijt. Zij waren benieuwd of er vooruitgang was ge boekt sinds het laatste bezoek van wethouder Steens, in januari. Disussieleider G. Broekmans van de Leidse Welzij norganisatie LWO zette de avond nog ontspannen in. Er wa ren geen workshops, vertelde hij, maar er was wel een vrije discussie. „Laat het werk waar u zojuist vandaan komt los. Brainstorm over de grenzen heen", hield hij de aanwezigen voor. Dat was voor iedereen het startsein om ijverig stellingen over de jeugd te bedenken. Tot zover ging het goed. Het ging pas mis met de werkconfe rentie over integraal jeugdbeleid, toen de ideeën van de volwassenen aan de muur hingen en zij de jongeren om hun mening vroegen. „Wat willen jul lie nou eigenlijk?" Vijfentwintig luid verkondigde meningen zochten daar op, door elkaar heen, hun weg naar de volwassen oren van politici, politie en onderwijzers. Wethouder Steens zag in die kako fonie haar werkconferentie de mist in gaan en ontvouwde spontaan een nieuw plan. Als al die jongeren nou eens in een aparte ruimte bij elkaar gingen zitten en een verlanglijstje schreven. Dan konden de volwassen professionals alvast een voorschot ne men op de organisatorische kant van het verhaal, zonder een kelder vol pu bers die er doorheen schreeuwt. Afgezien van de losse flodders die de jonge Oegstgeestenaren afschoten -'we willen een coffeeshop, een Mc Donald's, een zwembad'- kwam er uit de verlanglijstjes waar zij mee terug kwamen niets dat niet al bekend was. De tieners willen vaker terecht in hun 'Basement' dan de huidige twintig uur per week, en er moet daar meer te be leven zijn. Gedacht wordt aan een pooltafel, een elektronisch behendig heidsspel, en een betere disco waar bier te koop is. De werkconferentie werd daardoor een herhaling van zetten. Precies het zelfde vertelden zeventien Oegstgees tenaren in januari ook al aan Steens toen zij de wensen kwam inventarise ren. Wat de politici wel kwijt wilden was dat ze twintig uur jeugdwerk in 't Groot Proffijt te weinig vonden. Daar zou eigenlijk 'meer geld en meer menskracht' naar toe moeten. Tenzij de jongeren zelf eens wat vaker de handen uit de mouwen wilden steken. En dat was de duidelijkste uitspraak die de 25 jongeren in Haaswijk te ho ren kregen. Een ritadviseur geeft aanwijzingen aan een van de deelnemers aan de rijvaardigheidsritten. Zeventig 50-plussers deden gisteren mee aan de rijvaardigheidsritten voor automobilisten in deze regio. Zij kregen advies over hun rijstijl en werden onderworpen aan een reactie- en ogentest. De Scheppingskerk in Leiderdorp vormde het startpunt. Tot de deelnemers behoorde verslaggever Jan Rreenen (51). den en voorzitter van BROEM (het Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit) regio Leiden. Daarin werken ANWB, BOVAG en WN samen. „We hebben in de acht jaar dat we nu met deze ritten bezig zijn wel mensen het ad vies gegeven niet meer te rij den. Soms hou je je hart vast." De gehoortest gaat vandaag niet door. Een van de artsen is ziek. De reactietest dan. De cur sist neemt plaats achter een verkeerssimulator, waarmee een snelheid van vijftig kilome ter wordt nagebootst. Als een rood lampje gaat branden moet de bestuurder zo snel mogelijk remmen. De eerste keer is dat in mijn geval na 0,68 seconde. Een herkansing leidt tot een wat betere prestatie: een reac tietijd van 0,43 seconde en een remweg van achttien meter. 'Aardig', zegt de begeleider. De ogentest verloopt aanvan kelijk perfect. Totdat moet wor- Het rijbewijs staat niet op het spel. Het is een test, geen exa men. Toch zijn buik en maag onrustiger dan anders. Gelukkig bevind ik me in de hal van de Leiderdorpse Scheppingskerk in goed gezelschap. Twink Wouters (61) uit Leiden is ook zenuwachtig. Ze heeft de nacht ervoor niet goed geslapen. „Ik weet dat ik m'n rijbewijs niet kan kwijtraken, maar het doet wel wat met je." Ze is Twink ge noemd vanwege de twinkeling in haar ogen, maar die is nu even weg. In 1957 heeft ze haar rijbewijs gehaald, ik zo'n dertig jaar gele den. We zijn ingedeeld in de blauwe groep. Anderen in groen en wit. „U moet even ontspannen zijn als u binnen kwam", laat Hans van Gelder weten. Niet ontspannen dus. Hij is verkeersambtenaar in Lei den aangegeven hoeveel passa giers er in een bus zitten. Het doet me denken aan de bussen die door de regio rijden: leger dan leeg. Toch moet er één per soon in zitten. Maar waar? On der de stoel? In het bagagerek? Ik zie niemand. Alleen een stip op stoel zeven. Gelukkig maai". Mijn gezichtsvermogen is nu 'voldoende'. Tijdens het praktijkgedeelte twijfelt adviseur Eric van den Wijngaard daar ernstig aan. Niet in het begin van de rit, die ongeveer een half uur duurt. Wél als na een kwartier een vrouw bij een zebrapad op duikt. Ik rij rustig door, zoals ik al jaren doe. Van den Wijngaard vertelt me dat hij vóór mij ie mand in de auto had, die bijna een fietser overhoop reed. Dat zal mij niet gebeuren. En ik wil ook niet vergeleken worden met de tachtigers, die volgens coördinator John Remmerswaal echt gevaarlijk reden, niet goed uitkeken en fietsers of bromfiet sers niet zagen. „We konden ze het rijbewijs niet afnemen, maar hebben ze wel ernstig ontraden nog te rijden." Zelf denk ik min of meer foutloos te hebben gereden. Niet dus. Van den Wijngaard laat de 'vergeten' vrouw van het zebrapad in volle omvang te rugkeren: „Jammer dat u die niet zag." Hij blijft vriendelijk, maar zijn boodschap is meedo genloos. „Als u op een normale manier kunt stoppen voor een zebrapad, moet u dat doen en u kón dat. Vroeger moest u pas stoppen als iemand een voet op de zebra zette. Nu geldt dat vanaf het moment dat iemand bij de oversteekplaats staat. U had een boete van tweehon derd gulden kunnen krijgen." In plaats daarvan ontvang ik het bewijs van deelname, een soort certificaat voor goed rijge drag, al valt er nog veel meer op mijn stijl aan te merken: „Uw stuurhouding is niet goed. U houdt uw handen losjes aan de onderkant van het stuur. Die moeten meer naar boven. Als er dan wat gebeurt, kunt u meer doen. Bij stoplichten moet u proberen later te koppelen. Bij het invoegen moet u beter spie gelen en goed over uw schou der kijken. U moet niet te veel op uw buitenspiegel rekenen. Denk aan de beruchte dode hoek." Verder heb ik het goed gedaan. „Maar volgens de CBR- normen was u niet geslaagd. Die vrouw bij de zebra hè." 'Geen auto 's op Koudenhoorn Het is nog veel te vroeg om een externe deskundige in te huren om onderzoek te doen naar de ontwikkeling van recreatieeiland Koudenhoorn. Eerst moeten burgemees ter en wethouders hun huiswerk maar eens doen. Daar over was de voltallige Warmondse politiek het gister avond roerend eens tijdens een commissievergadering. „Ik heb op dit moment helemaal geen behoefte aan ex perts", aldus H.Goudsmit (PW). Volgens hem moet War mond eerst zelf bepalen wat zij wil met het eiland. Daar na kan een deskundige altijd nog onderzoeken of dat ook haalbaar is. Goudsmit kreeg voor zijn idee bijval van zowel de andere frac ties als van de publieke tribune, die vol zat met Warmonders die Koudenhoorn willen laten zoals het is. De politiek had geen goed woord over voor het voor stel van burgemeester en wet houders om een expert in te huren en deze onderzoek te la ten doen naar 'variant 2' uit een gemeentelijke nota over recrea tie. Deze variant gaat uit van 75 parkeerplaatsen op het nu nog autoloze eiland, een onderwerp dat heel gevoelig ligt bij veel Warmonders. Ook behelst deze variant de komst van een of meer zeilscholen, een jachtha ven, horeca en een kleine cam ping. In deze variant is geen plek meer voor de paardenwei en de volkstuinen. Het was de fracties volslagen onduidelijk waarom B en W nu 'variant 2' als uitgangspunt hadden genomen. Dat kon wet houder Van den Aardweg ook niet goed uitleggen. Volgens hem moesten de fracties en de mensen op de publieke tribune er maar niet zo zwaai" aan tillen. Variant 2 was volgens hem slechts een 'uitgangspunt' waarmee een extern bureau aan de slag kan. „Er kunnen nog altijd dingen afvallen of dingen bij uit andere varian ten." WD-burgerlid J. Rodenburg vreesde het ergste als de ge meente een externe deskundige zoveel vrijheid geeft. „Je kunt erop rekenen dat er dan ook elementen uit varianten bijko men die nog verder gaan dan variant 2. Dan krijgen we een plan dat geen draagvlak heeft." De fracties vonden het onbe grijpelijk dat B en W geen kans hadden gezien een analyse te maken van de meningen van de bevolking over de toekomst van Koudenhoorn. Warmonders konden op 14 december hun zegje doen tijdens een hoorzit ting. Daarna kreeg de gemeente nog eens 23 schriftelijke reac ties binnen. Volgens wethouder Van den Aardweg ontbreekt het de gemeente aan personeel om uit al die meningen een 'helder beeld' te destilleren. WD-bur gerlid Rodenburg, die zich in de inspraakreacties had verdiept, zei dat dit helemaal niet zo moeilijk was. Hooguit tien War monders willen grote verande ringen op Koudenhoorn, was hem opgevallen. „Dat aantal is te verwaarlozen op 5000 inwo ners." Ook onder de vele Warmon ders die naar het gemeentehuis waren gekomen, heerste onbe grip. Volgens hen had het colle ge niet goed geluisterd tijdens de hoorzitting over Kouden hoorn op 14 december. „De hoorzitting is misbruikt als alibi om voor variant 2 te kiezen", stelde J. Sevenster. Volgens J. Hüsken is het allemaal heel simpel. „Bij het stichten van Koudenhoorn is al vastgelegd wat Warmond ermee wil: ex tensieve recreatie. Dus geen au to's. En geen toeters en bellen." Wereldwinkel uit SRV-wagen in echte winkel WASSENAAR De nieuwe Wereldwinkel aan de Oostdorperweg in Wassenaar opent zaterdag om 12.00 uur zijn deuren. Daarmee beschikt de We reldwinkel voor het eerst in haar zeventienjarige be staan over een eigen pand. De Wereldwinkel begon in 1983 vanuit een woon huis met de verkoop van ar tikelen uit ontwikkelings landen. Later deed een ca ravan dienst als verkoop punt. In 1990 werd een SRV-wagen aangeschaft, die elke zaterdag op de stoep stond bij AH. Die wagen moest weg vanwege de nieuwbouw en uitbreiding van AH. De Stichting Wereldwinkel Wassenaar zag kans om een pand te huren in een voor malige schoenmakerij aan de Oostdorperweg. De win kel is geopend op maandag van 14.00 tot 18.00 uur en verder elke werkdag van 10.00 tot 18.00 uur. el bos moet wijken voor Noordelijke Randweg ■enaar erna straatsma Wassenaarse buitenplaats kenhorst wordt een rijks- lument. Een gedeelte van waardevolle landgoed moet :er sneuvelen voor de aan- van de Noordelijke Rand- Haaglanden (Norah). Een Veveer dertig meter brede ok bos wordt gekapt voor lieuwe verbinding tussen de :n de A44. is voor de rijksdienst voor ïumentenzorg onmogelijk de hele buitenplaats te be rmen, omdat de plannen de Norah al in een verge- lerd stadium waren toen voorstel kwam om het ge- tot monument te verlda- De rijksdienst kwam begin 1 met het voorstel om Beu- lorst als monument aan te en en toen was het tracé de nieuwe weg al nage- g vastgesteld. p verzoek van monumen- :org is het tracé toch nog ;szins aangepast, om zoveel jelijk bos te behouden. De ok die weg moet heeft rijks- erstaat nodig om een paral- en een fietspad naast de ah aan te leggen. „Rijkswa- taat heeft in een vrij laat sta de plannen toch nog Het interieur van de monumentale villa op het landgoed Beukenhorst. enigszins omgegooid", zei wet houder Vriesendorp tijdens een raadsvergadering in Wassenaar, waar sommige raadsleden hun teleurstelling over het gedeelte lijk kappen van het bos uitspra ken. „Daar hebben wij toch waardering voor. Beukenhorst is in 1845 aan gekocht door Guillaume von Goedecke, kamerheer en adju dant van prins Frederik der Ne derlanden. Hij liet direct na aankoop een landhuis in neo- foto dick hogewoning classistische stijl bouwen door de Duitse architect H. Wentzel. Daarnaast verrees een 'Pompei- aanse bloementuin'. Om deze tuin heen is een park aangelegd door de landschapsarchitect C. Petzold. In architectonisch op- De grote villa op landgoed Beukenhorst is als woning in gebruik. foto dick hogewoning zicht vertoont de buitenplaats veel overeenkomsten met de, in opdracht van prins Frederik aangelegde buitenplaats De Paauw, waar nu het gelijknami ge raadhuis is. Eind negentiende eeuw kwam het landgoed diverse ma len in andere handen, onder anderen van Jan Carel Elias graaf van Lynden en Cornelia baronesse van Pallandt. Zij wa ren tevens eigenaar van de Keu kenhof in Lisse. Op het land goed wonen nu particulieren in twee verschillende huizen. Het oorspronkelijke landhuis is als woning in gebruik. In het bos is later nog een woning gebouwd, die geen rijksbescherming krijgt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17