Noordwijk wantrouwt hotelcijfers 7 Duin Bollenstreek Julianalaan op de schop Bewoners Vinken weg? voorzien veel problems ell Hogewoningen zijn familieziek 'Vliegkamp moet openblijv Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DONDERDAG 6 APRIL 2000 Te hoge truck vertraagt treinen haarlem/vogelenzang Een botsing van een vrachtwagen tegen het spoorwegviaduct bij Vogelenzang, heeft vanmorgen gezorgd voor flinke vertragingen in het treinverkeer. Tussen acht uur en half tien werden veel reizigers tussen Haarlem en Leiden met bussen vervoerd. De vrachtwagenchauffeur, een 22-jarige Al- phenaar, reed kort na half acht in zuidelijke richting over de Leidsevaartweg. De man negeerde daarbij het bord waarop staat dat het naderende spoorwegviaduct niet hoger is dan 2.08 meter. De vrachtwagen bleek hoger, raakte de balk die als waar schuwing voor het viaduct hangt en reed toch door. Daarna kwam hij klem te zitten onder het viaduct. De wagen moest door een bergingsbedrijf worden losgetrokken. Paasstukken maken bij Flora runsburg Bij bloemenveiling Flora kunnen op 10 en 11 april weer paasstukken worden gemaakt. Op beide avonden wordt om 20 uur begonnen en de kosten zijn 35 gulden. Deelnemers moeten zelf een mesje meenemen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Piet van Rhijn*(071-4033532) of Wil Peppe- lenbos (4026816). Strengere controle op 'zyvartslapers' Noordwijk gaat de boeken van hotels, campings en bun galowparken strenger controleren. Het aantal geregi streerde overnachtingen in de badplaats is de afgelopen drie jaar niet gestegen, maar dat strookt niet met de lan delijke cijfers en ook niet met de indruk van de Noord- wijkse VVV. Door eventuele 'zwartslapers' loopt de ge meente toeristenbelasting mis. noordwuk job de kruiff Het aantal overnachtingen in Noordwijk steeg van 892 dui zend in 1994 naar 992 duizend in 1996, maar schommelt sindsdien rond het miljoen. Dat vindt het gemeentebestuur ver dacht. Vorig jaar lag het boven dien maar drieduizend hoger dan in 1998, dat een erg slechte zomer kende. Wethouder van toerisme Van Nes kondigde daarom gisteren tijdens een commissievergadering aan dat de gemeente vaker steekproefs gewijze controles gaat uivoe ren. Ook zou hij cijfers van an dere badplaatsen opvragen. Vancif dit jaar staat de subsi die die de VW van de gemeente ontvangt, los van het aantal overnachtingen. In het vorige contract was nog sprake van een 'inspanningsvergoeding'. Voor 2000 ontvangt de VW 638 duizend gulden van de ge meente plus vijftigduizend voor het congresbureau. Hazenoot (Verenigd Noordwijk) zei te vin den dat het congresbureau uit eindelijk zichzelf moet gaan be druipen, maar daar denken het college en de overige partijen anders over. De voorgestelde verlaging van de corsobijdrage had wel de instemming van alle partij en. De VW krijgt voortaan van de gemeente 6.500 gulden min der om aan het Bloemencorso van de Bollenstreek te geven, omdat dat niet meer in Noord wijk finisht. CDA-leider Salman stelde voor dat bedrag in een apart potje te stoppen. Noord wijk zou dan over twee jaar ten minste 'met geld kunnen wap peren' om het corso weer tot omkering van zijn route te be wegen. Van Nes zei dit idee te zullen bespreken met de onder nemers en de WV, die ook aan het corso meebetalen. Het nieuwe contract tussen VW en gemeente is voor twee jaar. Daarna verandert de situa tie, doordat de VW hechter gaat samenwerken met die van Leiden. Met VW Katwijk wordt nu al intensief samengewerkt. De VW verliest bovendien na 2001 door de invoering van de euro haar inkomsten uit het wisselen van geld. FOTO WIM DIJKMAN katwuk De Koningin Julianalaan in Katwijk, en met name het ge- deelte tussen de Zeeweg en de Boslaan, is in verband met riolerings- en asfalterings werkzaam heden tot de bouwvakvakantie als door gaande route afgesloten voor alle verkeer. De wijken Koestal, Over- duin en de Zuid zijn hierdoor minder goed bereikbaar dan normaal. Momenteel wordt het gedeelte tussen de Prinses Marijkelaan en het Bosplein op de schop genomen. In mei is het deel tussen de Prinses Marijkelaan en de Zeeweg aan de beurt. De Koningin Julianalaan krijgt een nieuw riool, nieuwe trottoirs en een eigen fietspad. Boven dien wordt de straat geasfalteerd. De werkzaamheden duren tot juli. Gemeente: 'Dit is slechts een vlekken runsburg» Bovendien voorzie tuurvisie alleen in ei ting op de A44 in richting. Die kan ud over een aantal ja rk I seerd worden, terwi tv keer in noordelijke ri ar dan ook voor het wegennet zal moeten Volgens De Mooij lopig geen andere ontsluiting dan via rl wijkerweg, maar en! ners betoogden dat h al vastloopt tijdens d nieuwe bedrijven zul dien nog meer verkei ken dan er nu al is, gevolgen van dien. 1 ner pleitte er voor oi 'c' verkeerssituatie op brengen en pas daan kenweggebied in te r nieuwe bedrijven. Vi ander kan beter gek den voor een nieuw afvoerroute via het Fi met een brug over geesterkanaal. De wethouder zich door er meerdei te wijzen dat het 'sl visie betreft. „Het j en gerealiseerd wordi grondaankoop. Da; het zijn dat de lijnen j{v kening nu nog erg vr overkomen." De kreeg bijval van zijn „Wat u nu ziet is eei plan', het is nog niet rig qua eigendomsgn 'j!j| maarten dekker Het ontwerpplan voor herin richting van de Rijnsburgse Vinkenwegzone stuit nog altijd op de nodige bezwaren van be woners. Ze vinden onder meer dat er te veel groen verdwijnt ten faveure van bedrijfsterrei nen en dat te weinig aandacht is besteed aan de verkeerssitua tie. Dat bleek gisteren tijdens een inspraakavond in zalencen trum de Voorhof. De bijeenkomst was georga niseerd om bewoners hun me ning te kunnen laten geven over een 'structuurvisie' voor het gebied rond de Vinkenweg. „Er staat dus nog niets vast", benadrukte wethouder De Mooij. „Dat gebeurt pas in juli, nadat we alle opmerkingen en kanttekeningen hebben beke ken en er mogelijk wijzigingen in het plan zijn doorgevoerd." En er waren nogal wat op merkingen. Waarom is het ter rein van Van Egmond, tussen de bedrijven van Hogewoning en Star, bijvoorbeeld ingedeeld als toekomstige bedrijfsgrond, terwijl het in het verleden altijd als 'groen' werd aangemerkt? En vooral: hoe zit het met de ontsluiting van het gebied? In een serie workshops was de be woners een landelijke Vinken weg beloofd, maar in de huidi ge opzet gaat dat volgens hen nooit lukken. Ontslagen systeembeheerder geeft achtergehouden informatie alsnog prijs Toekomst rolstoelbus Bemardus onzeker den haag/lisse rob onderwater Kennis is macht. En van die macht maakte een Lissese systeembe heerder gebruik bij het Lissese bol- lenexportbedrijf Blanken. Gisteren werd hij door rechter Robbers naar het bedrijf gestuurd om het vastge lopen computersysteem weer aan de praat krijgen. De systeembe heerder had volgens de directie van het bedrijf het systeem expres De Lissenaar werkte op contract basis voor het bollenexportbedrijf. Hij zette een computersysteem op, waarvan hij alleen de technische know-how had. Op 9 maart dit jaar kwam een einde aan de twee jaar durende arbeidsrelatie met het be drijf. De systeembeheerder wilde graag verder, maar volgens direc teur Blanken was de man overbo dig. Dat schoot de Lissenaar in het verkeerde keelgat. Vervolgens zorg de hij ervoor dat het door hem op gezette computersysteem onbruik baar werd voor de bloemenexpor- teur. Het bedrijf, dat al zijn hande lingen verricht via de computer, kwam daardoor stil te leggen en leed aanzienlijke schade. Volgens een door Blanken inge schakelde computerexpert heeft de systeembeheerder in de nacht van 16 op 17 maart van buitenaf telefo nisch 'ingebroken' in de computer en bestanden verwijderd en gewij zigd. Daar heeft het bedrijf de poli tie inmiddels van op de hoogte ge steld. Twee verzoeken van Blanken aan de systeembeheerder om de benodigde informatie te verschaf fen om het computersysteem weer aan de praat te krijgen, bleven on beantwoord. Uiteindelijk besloot het bedrijf een kort geding aan te spannen om de informatie via juri dische weg te bemachtigen. Gisteren boog rechter Robbers zich over de kwestie. En die nam geen halve maatregelen. Kennelijk moe van de breed en langdurig uit gesponnen 'techneutentaai' van advocaat Bakker van de Lissese systeembeheerder („u moet niet zo laten blijken dat u er veel verstand van heeft"), greep Robbers in. Hij negeerde het pleidooi van de advo caat en stelde de systeembeheer der de klemmende vraag: 'bent u bereid om nu naar Lisse te rijden en de computer aan de gang te krijgen?' En waar eerder gespierde taal van advocaten had geklonken, werd het stil. De systeembeheerder wist duidelijk niet wat hij met de situatie aan moest, keek naar zijn advocaat die vervolgens de bal weer naar zijn cliënt terugspeelde. Vervolgens stelde Robbers de vraag nog een keer waarna de Lissenaar besefte dat hij niet anders dan 'ja' kon zeggen. Hij ging met zichtbare tegenzin door de knieën en reed na de zitting in gezelschap met zijn oude werkgever naar Lisse. Daar boog hij zich over de computer van Blanken, een klus die hij van daag moet afmaken. Als dat naar tevredenheid van Blanken gebeurt, blaast de bollenexporteur het kort geding verder af. Blijft de systeem beheerder in gebreke, dan treffen de partijen elkaar vrijdag weer voor de rechter. margrit tibboel Sassenheim voert met ingang van 1 juni de zogeheten 'zonetaxi' in. Gehandicap ten en 65-plussers die gebruik gaan ma ken van de collectieve- vervoersregeling betalen een laag tarief. De overige inwo ners van Sassenheim die ook voor hun deur kunnen opstappen zijn wat duurder uit. Volgens het zoheten 'deur-tot-deur'- vervoerssysteem worden de passagiers binnen de regio op de plaats van hun be stemming afgeleverd. Als ze buiten de re gio willen reizen worden ze afgezet bij een halte van de trein of bus. Het vervoer vindt plaats binnen de Duin- en Bollen streek, inclusief Leiden en is te regelen na een afspraak met het vervoersbedrijf. Voor dit 'vervoer op maat' kunnen de passagiers vanaf negen uur 's morgens tot 12 uur 's avonds terecht. Voor gehandicapten en 65-plussers die voor hun vervoer de onkosten van hun eigen auto bij de gemeente' konden de clareren ziet het er minder rooskleurig uit. Hun vergoeding vervalt. In eerste in- gel stantie wordt voor hen een afb< ling getroffen van 13 maanden. De rolstoelbus van de Berna naar het zich laat aanzien, ziji 'eli tijd hebben gehad. De bewoner W( bejaardentehuis vallen ook o nieuwe regeling. Hun rolstoelbi door inzamelingen van de Vrienden van de Bemardus bi111 Volgens wethouder Olthof won'1'1 het Sassenheimse straatbeeld vi geworden rolstoelbus overbodig invoering van de zonetaxi. De politieke vertegenwoordig gisteravond tijdens een vergade ae raadscommissie voor welzi unaniem hun fiat aan het voorste Op één punt wil de politiek van het voorstel van B en W. Di ieder ritje in rekening laten brei politiek steunt echter het voorst Stichting Welzijn Ouderen en form Gehandicapten Warmond heim om gehandicapten géén ding te vragen voor taxigebruik huis (in de dorpskern). Wethoij hof deed de toegging de haal daarvan te onderzoeken. ■tt/ Hoglevonia. Hoogerraining. Hoogewoonink. Alle drie de namen hebben één overeen komst: ze stammen af van de familienaam Hogewoning. Door fouten van ambtenaren bij de registratie en verschrij vingen wordt Hogewoning niet overal hetzelfde geschreven. In Amerika is er zelfs iemand die Hill heet, waar hij vroeger Ho gewoning heette. „Maar dat heeft die man op eigen initiatief gedaan", zegt Frank Hoogewo- ning, secretaris van de stichting De Hoege Woeninck. „Hoge woning is voor een Amerikaan moeilijk uit te spreken. Vandaar die wijziging." De familie Hogewoning 'hangt' aan elkaar. Op zaterdag 15 april komen de mensen met die ach ternaam bijeen in Het Voorhof in Rijnsburg. En dat gebeurt al voor de vierde keer in zeven jaar tijd. In Rijnsburg wonen nog steeds de meeste Hogewo ningen. Zo vreemd is dat na tuurlijk niet, want in het bloe- mendorp is het in 1704 alle maal begonnen. Toen kwam ene David Hogewoning, be zembinder van beroep, in het dorp wonen. Hij trouwde met Lijsbeth van Rijn, die stierf op het kraambed. Daarna her trouwde David Hogewoning. Hij kreeg vier dochters en drie zonen. Via dat laatste drietal lo pen alle afstammingslijnen naar latere generaties, die in middels over Nederland (en daarbuiten) zijn uitgewaaierd. De naam Hoge Woeninck is af komstig uit de buurt van Vlaar- dingen, Vlaardingerambacht. In die buurt was er een herberg- /boerderij met de naam De Hoege Woninck. In 1629 dook die naam voor het eerst op, toen Pieter Dirkszoon officiële stukken ondertekende met Hochwooning. Daan Hogewoning is een van de afstammelingen. De 69-jari- ge Rijnsburger is de speurtocht naar het verleden begonnen. „Mijn vader had al grote inte resse in de herkomst van de fa milie. Dat heb ik een beetje van hem overgenomen." Ergens in Amsterdam had Frank Hooge- woning dezelfde interesse in de familiebanden. Zeven jaar gele den kwamen de H(o)ogewonin- gen elkaar tegen en de Stichting Daan Hogewoning met het boek De Hoege Woninck. De Hoege Woninck was gebo ren. Twee jaar later, in 1995, werd het boek De Hoege Wo ninck uitgebracht. Daan Hoge woning: „Eigenlijk is Frank de grote animator van de stichting. Het belangrijkste bij zo'n on derzoek is dat het geordend ge beurt en dat iedereen een taak heeft. Ik ken iemand van de fa milie Driebergen, die zijn fami lie in z'n eentje heeft uitgeplo zen. Dat kostte te veel tijd. Hij heeft veertien jaar over een boek gedaan, wij twee jaar." Het gaat er bij de Hogewonin gen professioneel aan toe. Elke familie betaalt vijftien gulden per jaar en krijgt daarvoor een nieuwsbrief, waarin de laatste nieuwtjes worden meegedeeld. Er zijn meer dan vierhonderd 'adressen'. Frank Hoogewoning (40), Am sterdammer en werkzaam bij een beleidsadviesbureau, heeft zijn informatiehonger naar weetjes over de familiebanden nog steeds niet kunnen stillen. Het gebruik van internet heeft hem weer veel nieuwe Hogewo ningen opgeleverd. „Vroeger gebruikte je het telefoonboek van de PTT, maar nu spoor ik de mensen via internet op." Hij stuit dan op de meest vreemde verbasteringen van de naam, zoals Hoglevonia. „Ik heb in middels al zoveel ervaring dat ik weet dat die naam wel eens van Hogewoning afgeleid zou kunnen zijn. Via documenten en medewerking van allerlei in stanties kom je dan achter dat die naam daar inderdaad van afkomstig is." Het enthousiasme bij de 'opge spoorden' is meestal groot. Heel soms hebben ze geen inte resse en weigeren medewerking om de familie verder uit te plui zen. Daan Hogewoning: „Er woont hier een dame op het dorp, ik zeg niet wie, die veel weet. Anderen van de stichting waren1 al lang geweest en wer den weggestuurd. Toen heb ik de stoute schoenen aangetrok ken. Ik kon komen, maar ze zei dat ik heel snel weer weg moest omdat ze moest tennissen. Afijn, ik erheen. Eerst kwam ze met koffie, daarna kwam de fles op tafel. Vervolgens bakken met foto-albums. Over tennissen heeft ze het nooit meer gehad." Op 15 april zien de meesten el kaar in levende lijve in Rijns burg. De vorige keer kwamen er zelfs Hogewoningen over uit Amerika. En als het aan de naamgenoten ligt, komen er nog vele bijeenkomsten. Voor zitter Daan Hogewoning heeft er namelijk voor gezorgd dat zijn 'tak' van de familie een tijd je vooruit kan. Hij heeft 24 kleinkinderen. De 25ste is op komst. Valkenburg, Katwijk en Wassenaar willen pas in uiterste geval l katwuk peter blok Marinevliegkamp Valkenburg moet openblijven, omdat dat de beste garantie is voor het behoud van een ruime groenstrook tussen Leiden en de Duin- en Bollenstreek en Wassenaar. Als het vliegveld van het Rijk tóch dicht moet, moet er eerst een onderzoek komen naar de totale wo ningbehoefte in de Leidse regio, de Duin- en Bol lenstreek en de regio Haaglanden. Pas als daaruit blijkt dat de woningbehoefte enorm is en het marinevliegkamp de enige plek is om te bouwen, mogen daarop maximaal vijf duizend huizen verrijzen. En die moeten dan zijn omgeven door veel water en groen. De gemeen teraden van Valkenburg, Katwijk en Wassenaar hebben daarover tijdens een gezamenlijke raads vergadering overeenstemming bereikt. De drie gemeenteraden stelden verder dat, als er op het vliegkamp uiteindelijk toch een woon wijk (Valkenburcht) moet komen, alle daarvoor noodzakelijke wegen en openbaar-vervoerver- bindingen ruim voordat de nieuwe huizen wor den opgeleverd klaar moeten zijn. In totaal schaarden 54 van de 59 raadsleden zich achter het convenant 'Valkenburg 2010'. WD, CDA, RPF, SGP/GPV en D66/Gemeentebelangen gingen, net als de PvdA- 'ers uit Valkenburg en Wassenaar, akkoord. Al leen de drie leden van de Katwijkse PvdA-fractie en de Wassenaarse en Katwijkse GroenLinks'ers, Claassen en Boland, waren het niet (volledig) met de inhoud van het convenant eens. De GroenLinks'ers verklaarden zich uit milieu oogpunt 'principieel tegen' het vliegveld. Fractie voorzitter Griep van de Katwijkse PvdA vond het niet aan de drie raden om over de toekomst van het huidige marinevliegkamp te beslissen. „Dat is aan het Rijk. Dat bepaalt of het vliegveld al dan niet wordt gesloten. Wij moeten ons kruit daar om drooghouden." Daarnaast stelde Griep dat de woningnood van Leiden niet moet worden onderschat, laat staan moet worden verwaar loosd. De overige fracties spraken zich uit voor be houd van het huidige vliegveld. En dat is op zich zelf al een unicum, vond de Wassenaarse WD- ffactievoorzitter Becker die ook namens zijn par tijgenoten in Katwijk en Valkenburg het woord voerde. „Overal willen mensen om allerlei rede nen vliegvelden sluiten, terwijl wij het juist willen openhouden. Want dat is namelijk de beste ga rantie voor het behoud van het open en groene karakter van het gebied en voorkomt ook dat de Leidse regio, de Duin- en Bollenstree) gio Haaglanden aan elkaar vastgroei! bied wordt ook niet voor niets als rijks aangemerkt. Het is bovendien een ecologische zone tussen het duingeb Groene Hart." Als er op die plek toch huizen moet dan mag daar maximaal honderd heet in totaal driehonderd hectare aan woi offerd. En dan mag het totaal aantal meer dan vijfduizend bedragen, was g de algemene opinie. Maar eerst moet gen onderzoek uitwijzen hoe groot de hoefte in deze regio nu echt is, vond d( wethouder Berkheij van ruimtelijke „Het duizelt van de getallen. De een b er tienduizenden woningen nodig zijn ';f ander juist zegt dat er helemaal geen aan extra woningen. Daarom moet ei onafhankelijk onderzoek komen, blijkt dat er helemaal geen woningen kan het gebied tussen Leiden en Katw groen blijven. En dat is ons voornaams De Wassenaarse wethouder Vriese ruimtelijke ordening benadrukte dive dat 'de race nog lang niet gelopen moment hebben wij onze zin. Het vlie blijft voorlopig open. Wij moeten er da aan doen om dat zo te houden. Wegen naar Valkenbi kosten rond 800 mil Volgens wethouder Klooster van v< vervoer van Wassenaar gaan de toe gen en openbaar vervoerverbindinge naar de mogelijke nieuwbouwwijk burcht minimaal 800 miljoen guldei Klooster vindt dat alle toegangsweg schoots in orde moeten zijn, voorda ,j eel Valkenburcht wordt gebouwd. 3 maweg moet vierbaans worden. De 1 we Lijn moet een halte krijgen bij burcht. En de A4 en de A44 moeten del van de All West met elkaar wol bonden." Een meerderheid van de g raden van Valkenburg, Katwijk en VI was het hiermee eens. ok lei fel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16