omst van agopvang pekt woede A Xe/ e&si Tn Bedrijf Islamitische afdeling op Rhijnhof Fietscampagne doet Leiden aan 'Een goede j viool begint net goed hout' Leiden Regio Vijf jaar opvoedbureaus lERDAG 6 APRIL 2000 k \delstegracht' vecht besluit aan bi las!ners van Middelstegracht en omgeving voelen Den i de maling genomen nu het college heeft besloten oor >t LDM-gebouw op nummer 38 de plek wordt voor ivang van dak- en thuislozen en (ex-) verslaafden, iden dat wethouder Baaijens hen deze dagopvang ens de strot duwt' en gaan gemeentelijke subsidie aan- looj i voor hun buurtvereniging om hiermee eventueel dvocaat te kunnen inschakelen. Over anderhalve houden zij een handtekeningenactie en op 19 april zij een bijeenkomst beleggen met raadsleden, iij zij al hun bezwaren nog eens toelichten. wing van het LDM-gebouw is hiervoor al apart gezet. De bewoners gaan nu pam fletten maken waarin zij uitleg geven over de huidige situatie en de plannen van de gemeente met het pand. Hierin verwijzen zij onder meer naar een infor matiemap in het buurthuis en een inmiddels opgezette websi te op internetpagina www- .home.zonnet.nl/middelste- gracht. Ook gaan zij alternatie ven bedenken voor het LDM- gebouw en een zwartboek ma ken met klachten over overlast in de buurt. De bewoners zeggen overlast te ervaren door drugspanden, bordelen, opvanghuizen voor asielzoekers en popmuziekcen trum Q-bus. Volgens de bewo ners komt de leefbaarheid van de buurt steeds verder in het geding wegens dealen van soft en harddrugs door zowel vol wassenen als kinderen, heling van gestolen (kinder)fietsen, in braken en slapende daklozen in tuinen en portieken. Dagop vang voor daklozen noemen zij daarom 'de druppel die de em mer doet overlopen'. Sommi gen pleitten gisteravond al voor een politiepost in de straat. Baaijens is van plan de bewo ners op maandagavond 8 mei te informeren. De wethouder was vanochtend niet bereikbaar' voor commentaar. litu toners zijn gisteren ge- bes ken dat ze nu alleen nog >nf< ir kunnen aantekenen jrocedure waarin het be- ingsplan van het pand wordt gewijzigd. Zij zich af of zij de dagop- iermee nog wel kunnen je p ouden en hoe het met cht op inspraak zit. En- nie >woners meldden dat zij len week in het LDM-ge- ;en kijkje hebben geno- n toen zagen dat er al wordt gewerkt aan het voor de projectleider. ypo|den dat 'vreemd' omdat iscommissie zich gister- pSk pas boog over het beno- geld voor verbouwing, keling vroeg zich af of de jat niet direct kon laten :en via een deurwaar- mdat er iets gebeurt dat is met de wet'. :ollege van burgemeester ithouders besloot twee in dat de dagop- n het gebouw van de alige Leidsche Duinwater jhappij (LDM) wordt ge- Dak- en thuislozen en rslaafden krijgen dan negen en vijf uur' hulp ^'oling en het vinden van ining en werk. De heno mes ton voor de verbou- Werklieden van Arcadia de Hei- demij kappen momenteel de zestig populie ren die nabij de A44 de begraaf plaats omzo men. Rhijnhof breidt op die plek uit, onder meer met een umenwand. foto dick ho- gewoning LEIDEN «AD VAN KAAM Nieuw Eykenduynen in Den Haag krijgt binnenkort zijn aparte Chinese begraaf plaats, maar Rhijnhof in Leiden legt straks een eigen islamitische afdeling aan. In de uitbreidingsplannen, die in 2004 gestalte moeten krijgen, is in eerste instantie reke ning gehouden met honderd graven. Vol gens beheerder Laurens Bos komen er steeds meer signalen uit de Marokkaanse en Turkse gemeenschap dat er op termijn behoefte is aan een eigen begraafplaats. Nu is het in kringen van gastarbeiders nog veelal de gewoonte om de overledenen te repatriëren. De verwachting is dat de huidi ge generatie er meer en meer toe zal over gaan om haar doden hier te begraven. Voor de uitbreiding in 2004 heeft Rhijn hof zijn oog laten vallen op het volkstuin complex Veldheim waarop het in principe een claim heeft. De politiek moet daarvoor nog wel op zoek naar vervangende ruimte voor de volkstuinders. Om in de tussentijd te kunnen voldoen aan de behoefte aan grafruimte is Rhijnhof gisteren begonnen aan de uitvoering van fase 2 in het herin richtingsplan. Die behelst een uitbreiding op eigen grondgebied in de richting van rijksweg A44. Fase 1, een verbetering van de bestaande ruimte en van het land schapspark, is inmiddels afgerond. Op het nieuwe stuk bij de A44 is straks plaats voor ongeveer 160 graven. Daarnaast komt er een wand van hout met ruimte voor zeshonderd urnen en daarin opgeno men een aparte afdeling voor kinderen. Bij Rhijnhof is op dit moment geen plek meer voor nieuwe urnen. „Daar moeten we zo snel mogelijk iets aan doen", erkent be heerder Bos. „De bestaande ruimte was veel eerder vol dan aanvankelijk gedacht." De uitbreiding gaat overigens wél ten koste van de zestig populieren die de oostelijke kant van Rhijnhof omzomen. Ze worden momenteel gekapt. „We hebben een her- plantingsplicht voor honderd bomen. In middels hebben we er vast zestig geplant. In het voorjaar komt er zo'n zelfde aantal bij. In plaats van populieren zijn dat eiken en magnolia's. Mooier en duurzamer", al dus de beheerder. Dichter begraven bij de A44 betekent nog meer geluidsoverlast voor dat deel van de begraafplaats. En die umenwand is ook vast niet bedoeld om als een soort geluids scherm te fungeren. „Nee. De wand ont trekt wel de rijksweg aan het oog, dat is in die zin een vooruitgang. Maar de herrie hou je daarmee niet tegen. Daar heb je schermen voor nodig. We hopen ooit dat de gemeente en rijkswaterstaat nog eens tot zo'n ingreep zullen besluiten. Rhijnhof is een prachtige plaats waar al in 1908 werd begraven. Daar hoort gepaste stilte te heer sen." De uitbreiding van grafruimte op eigen grond en de inrichting van de umenwand krijgt dit jaar zijn beslag. Maar dan is de koek ook definitief op. Rhijnhof telt mo menteel zo'n vijfhonderd begrafenissen en 1500 crematies per jaar. Dat aantal neemt eerder toe dan af. „Zonder deze extra uit breiding zouden we al in 2002 absoluut aan onze capaciteit zitten. Nu kunnen we het tot 2004 uitzingen." Daarna is expansie naar Veldheim onaf wendbaar. De nieuwe plannen daarvoor voorzien in een parkeerterrein voor 180 au to's aan de voorkant, een nieuwe ingang opzij voor de. begraafplaats, een apart ei land voor de aula en koffiekamers en dan het nieuwe gedeelte waar nu Veldheim ligt. Daar moet ruimte komen voor duizend kel dergraven voor vier vijf personen, zo'n duizend eigen graven en in elk geval hon- derdd islamitische graven. Eventueel uit te breiden naar driehonderd als zou blijken dat daar tegen die tijd behoefte aan is." De nieuwe plannen voorzien wel in een opwaardering van de aula, maar niet in een vergroting van de capaciteit daar. Terwijl het toch geregeld voorkomt dat de bezoe kers in de gang, of zelfs buiten de crematie moet volgen. „Helaas komt dat een enkele keer voor, ja. De aula heeft tachtig zitplaat sen. In totaal is er ruimte voor ongeveer 150 mensen. Dat gaan we wel uitbreiden. Maar een gigantische aula bouwen voor vijfhonderd mensen kan ook weer niet, als je weet dat er gemiddeld vijftig mensen op een crematie komen. Het is het aloude di lemma. Enerzijds moeten er voldoende mensen in kunnen, anderszijds moet het niet zo leeg zijn dat je je verlaten voelt." CASPER WICHERS Een betere gezondheid, meer stressbestendigheid en fiscale voordelen. Volgens de Stichting 'Fietsend naar het werk? Doen!' is dat allemaal eenvoudig te be halen. Ga op de fiets naar je werk. Gistermorgen om kwart voor negen gaf gedeputeerde Norder van de provincie Zuid- Holland het startschot voor een eampagne hiervoor. Het pro motie-team bestaat uit Naald- wijkse ambtenaren. In drie da gen doen de fietsers vijftien ge meenten aan om de plaatselijke wethouders een informatiepak ket aan te bieden met het ver zoek daaraan invulling te ge ven. Gisterochtend arriveerden ze bij het Leidse stadhuis, waar ze werden ontvangen door wet houder Van Rij. „Dat de gezondheid in deze campagne voorop staat is niet verwonderlijk", verklaarde voorzitter Joop Raaphorst van de stichting. „De actie wordt namelijk gevoerd in het kader van de nationale campagne Ne derland in Beweging die onder andere wordt georganiseerd door het Centrum Gezond heidsbevordering op de Werk plek en de Nederlandse Hart stichting." „De Stichting Fiet send naar je werk? Doen! bena dert gemeentebesturen, omdat zij een voortrekkersrol zouden moeten vervullen bij het voeren van een fietsbeleid", aldus Pe ter Smit, lid van het promotie team. „Hierbij moet worden ge dacht aan bijvoorbeeld ont moediging van parkeerbeleid, bouw van transferia aan de ge meentegrenzen en het creëren van een zogenaamde groene golf voor fietsers." Daarnaast is er voor bedrijven een belangrij ke rol weggelegd, zo bleek uit de woorden van voorzitter Raaphorst bij aanbieding van het informatiepakket aan wet houder Van Rij van ruimtelijke ordening, wonen en verkeer. Te denken valt aan de bouw van douche- en omkleedruimtes en financiële voordelen voor fiet sende werknemers. Van Rij beaamde het belang van de gemeente als voortrek ker van een fietsbeleid. En Lei den geeft als gemeente het goe de voorbeeld want 55 procent van bestuurders en ambtena ren komt met de fiets naar het werk, zo blijkt uit een intern onderzoek, aldus de wethou der. Er wordt veel gefietst in Leiden: „Bij geen ander station in Nederland staan meer fietsen dan bij het Centraal Station in Leiden." CASPER WICHERS Ouders die problemen onder vinden bij de opvoeding van hun kinderen kunnnen sinds 1995 terecht bij een van de zes Leidse opvoedbureaus. Daar naast zijn er ook bureaus in Al phen aan den Rijn en Leider dorp. Gisteren bestonden ze precies vijf jaar. „Aanleiding tot oprichting was een initiatief voorstel van de regering waarin een onderzoek werd gelast naar hiaten in de hulpverlening", al dus mederwerkster Mieke van der Tang. „Daaruit kwam naar voren dat er met name behoef te was aan adequate behande ling van eenvoudige opvoed- vragen. Tot dan toe werden die door de Riagg in behandeling genomen. De opvoedbureaus bieden laagdrempelig advies en ondersteuning bij de opvoe- ding." De eerste jaren betrof het voornamelijk opvoedkundige problemen met kinderen tus sen nul en zes jaar. „In de afge lopen twee jaar worden we ook vaker bezocht door ouders met kinderen in de leeftijdscatego rie zes tot veertien jaar. Dat kan te maken hebben met de naamsbekendheid die in de loop der jaren is opgebouwd bij ouders en verschillende instan ties", zegt Mieke van der Tang. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 6 April LEIDERDORP - De aanvrage om bouffantes en pols moffen voor de strijders in Zuid-Afrika heeft ook hier weerklank gevonden. Een kring van jongedochters kwam onderscheidene avonden in een der lokalen van de Christelijke School bijeen, om genoemde .kleedingstukken te vervaardigen. De ruime giften - er was 102 verzameld - en de toewijding der da mes hadden tot verblijdend resultaat, dat 90 paar moffen en 20 bouffantes, 20 M. breiwerk, werden vervaardigd en verzonden. Mogen ze den moedigen strijder ten goede komen! Een gift van ƒ16 kon nog worden overgemaakt. LEIDEN - Door de leerlingen van de verschillende klassen der Chr. School voor M.U.L. Ond. aan den Stillen Rijn alhier is tot aanschaffing van bouffantes en polsmoffen voor de Boeren in de Zuid-Afrikaan- sche Republieken bijeengebracht de som van 38, benevens polsmoffen en een pak wol. LISSE - Ter gemeente-secretarie zijn verkrijgbaar blanco aanvragen ter bekoming van akten voor de jacht en visscherij en van buitengewone machtiging tot het schieten van schadelijk gedierte. ANNO 1975 Zaterdag 5 april LEIDEN - De oplossing, die wet houder Tesselaar voor de autoslo pers aan de Marnixstraat, Molen straat en Haagweg lanceerde tij dens de fractievergadering van de PvdA/PPR/PSP/D'66, is de bewo ners van het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart in het verkeerde keelgat geschoten. "Hét is hier altijd een rotzooi ge weest, eindelijk zitten we netjes, en nu begint het weer van vooraf aan. Wij willen het nu ook netjes houden maar dat kan niet wanneer er weer wordt gesloopt", was de reactie van een van de bewoners. En niet alleen de bewoners van het centrum maar ook de woon bootbewoners, de tennisvereni ging Unicum en het architecten bureau aan de overkant van de Haarlemmertrekvaart hebben ern stige bezwaren tegen een sloperij op het padvinderterrein. LONDEN - Twee Britse treinro vers, Ronald 'Buster' Edwards en James White, zijn gisteravond op erewoord vrijgelaten uit de gevan genis. White (55) heeft de helft van een gevangenisstraf van acht tien jaar uitgezeten. Edwards zat eveneens negen jaar uit, maar zijn straf was vijftien jaar. White ging ■direct naar Londen, waar zijn vrouw en zoon onder een nieuwe naam leven. Waar Edwards naar toe ging is niet bekend. De grote treinroof vond plaats in 1963, toen een bende de post trein van Glasgow naar Londen overviel. De buit was 26 miljoen gulden in gebruikte bankbiljetten. White was een van de laatste trein rovers, die werd aangehouden. De voormalige parachutist slaagde er in ruim drie jaar op de vlucht te blijven, voordat hij door de legen darische hoofdinspecteur Butler van de Vliegende Brigade van Scotland Yard kon worden gearres teerd. Hoewel zijn aandeel ruim een miljoen gulden zou zijn ge weest, had hij bij zijn arrestatie maar een klein bedrag over. De di recteur van de gevangenis noemde White een 'model-gevangene'. ZOETERWOUDE - De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij (KNG) die bijna 140 jaar in Leiden is geweest, heeft op het indu strieterrein 'De Grote Polder' in Zoeterwoude-Rijndijk een nieuwe fabriek in gebruik genomen. Nadat in de overvolle kantine het woord was gevoerd door directeur ir. H.P. Schut, ging het grote ge zelschap naar buiten om getuige te zijn van het planten van een kas tanjeboom voor het gebouw. De boom, die beschikbaar was gesteld door directeur Schut, werd geplant door de heer A. Turenhout (oud ste medewerker van het bedrijf met 48 dienstjaren) en de jongste medewerkster, Mary Geradts. Zij werden daarbij geholpen door een aantal kinderen van personeelsleden, foto archief leidsch dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) lil ln zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lalden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevcltstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken. Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356426, Fax: 071-5321921. Vioolbouwer Ulrike Wiebel: Ulrike Wiebel: „Violen restaureren is een mooi vak, maar er zelf een bouwen, daar gaat mijn hart sneller van kloppen." foto hielco kuipers helemaal niet zo slecht. De vi ool komt kaal binnen. Ik zet er een goede kam op, nieuwe sna ren en verander soms wat klei ne dingen. Het zijn eenvoudige instrumenten, maar ze kloppen wel helemaal. Het is belangrijk dat je ze goed onderhoudt en aanpast aan de speler. Een vi ool mag de ontwikkeling van de speler niet belemmeren. Zo'n viool huur je voor 20 gulden per maand. Wié meer wil, kan een duurder instrument huren of er eentje kopen." Een vioolbouwer werkt niet al leen aan violen, maar ook aan cello's en bassen. Repareren, onderhouden en restaureren van al deze instrumenten vor men een belangrijk deel van het werk. Wiebel restaureert bij voorbeeld oude violen voor ba- rokorkesten die de muziek wil len laten klinken zoals zij rond 1700 werd gespeeld. „Violen zijn steeds aangepast. Men ging in grotere zalen spelen en er kwamen solisten die tegen een heel orkest moesten kunnen opspelen. En daarvoor heb je KORT EN ZAKELIJK De Kamer van Koophandel Rijnland en het GAK in Leiden houden op dinsdag 18 april aan de Stationsweg 41 van 19.00 tot 22.00 uur een infor matieavond voor mensen die hun werkzaamheden bij een werkgever kunnen voortzetten op freelance basis. Op de bij- meer volume nodig. Door de hals met een grotere hoek op de viool te zetten, krijg je meer spanning op de snaren en dat geeft een hardere klank. Er zijn andere snaren gekomen, met staal omwikkeld of helemaal stalen snaren. De viool kreeg steeds meer volume, maai' het karakter van de klank verander de ook. En om nu barokmuziek op de oude manier te kunnen spelen, moet je al die verande ringen gaan herstellen." Repareren en restaureren van violen vindt Ulrike Wiebel een mooi vak, maar haar grote lief de is het bouwen van violen. „Daar gaat mijn hart speller van kloppen." Een goede viool be gint met het uitzoeken van goed hout. Voor het bovenblad wordt vurenhout gebruikt en voor de rest van de kast ahorn. „Het is wel ander vurenhout dan wat wordt gebruikt voor meubels. Hout voor violen komt van naaldbomen die op grote hoogte groeien. Ze mogen niet te snel groeien, de jaarrin gen moeten heel dicht op el- eenkomst komen onder meer aan de orde of er wettelijke voorschriften zijn, hoe het zit met contracten, of freelancers werkelijk zelfstandig onderne mer of eigenlijk toch in loon dienst zijn en wat zij kunnen doen als de voormalige werk gever weg zou vallen als klant. Deelname kost vijftig gulden per persoon. Voor meer infor matie, een opgaveformulier en aanmelding: 071-5250500. Het kantoor Crab/Noomen uit Leiden treedt samen met de Van Calcar Groep uit Gro- kaar zitten. Ik heb acht jaar ge leden een hele boom gekocht en laten zagen, maar die ligt nog steeds bij vrienden op zol der. Het hout moet minstens tien jaar oud zijn, voor ik er mee aan de slag ga. Ik heb wel eens wat hout over kunnen ne men van een vioolbouwer die er mee stopte, dat was een bui tenkansje." „Als ik er een voor je bouw, be taal je 15.000 gulden. De prijs van het hout is daarbij niet zo bepalend. Mooi hout voor een viool kost hooguit 500 gulden. Tijd is veel belangrijker. Ik re ken tweehonderd uur voor het bouwen. Maar je kunt niet ach ter elkaar doorwerken. In zes weken bouw je de viool, maar je hebt ook nog zes weken no dig om de viool te lakken en af te werken. Bij reparaties zijn de kosten vaak alleen de arbeids uren die ik er in steek. Ik heb vaak maar hele kleine stukjes hout nodig. Hier wordt geen snippertje hout weggegooid." GERRY VAN BAKEL ningen, de TSA Groep uit En schede, Kentron uit Woerden en Burghout uit 's Gravenzan- de toe tot de Kamerbeek Meetis Groep. Hierdoor ont staat een landelijk dekkende onderneming op gebied van assurantiebemiddeling en on roerend goed met drieduizend werknemers en 150 vestigin gen in Nederland en Noord- België. De Kamerbeek Meeüs Groep uit Breda vormt hier mee vijf min of meer zelfstan dige business units die eikaars kennis, ervaringen en specia lismen gaan uitwisselen. Ola Viennetta ijs Kies uit 2 chocolades, vanille/chocolade of cappuccino. In de diepvries. Pak 650 ml van 4.39 voor jw Wiebel, ik heb op een PU lmarkt een oude viool len en er staat Stradivari- )enkt u dat hij echt is?' juwer Ulrike Wiebel eze vraag al vaak ge- Je weet eigenlijk zeker geen echte is, de kans iu nog een onbekende arius wordt gevonden is Maar die naam is in ilen gezet om te probe- i waarde te verhogen." herkennen, weten waar (neer ze zijn gebouwd, is langrijk onderdeel van Wiebeis werk. „Als je De oud een instrument is wie het is gebouwd, iet je ook of het een be- reparatie nog waard is. details kunnen waarne men. Scholing en ervaring ma ken datje onderscheid ziet." Ulrike Wiebel vestigde zich vijf jaar geleden als zelfstandig vi oolbouwer aan de Middelste gracht in Leiden. „Je had hier toen nog geen vioolbouwers in de stad. Leiden heeft geen eigen orkest en ook geen conservato rium, maar het ligt wel lekker centraal in de Randstad. De af stand schrikt musici uit Den Haag, Rotterdam en Amster dam niet af. En uit Leiden heb ik veel amateur-musici als klant en kinderen die op de muziekschool zitten." Voor beginnende spelers heeft Wiebel eenvoudige violen te huur. Instrumenten uit de fa briek die door haar speelklaar zijn gemaakt. „De kwaliteit is

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15