Gereformeerde predikant: syno verspeelt gezag Kerken vragen om wettelijke regeling voor kerktelefoon Geloof Samenleving 9God greep mij en zei: gaan met die banaan9 Bachs passies: 'Dienst van God in tonen' DONDERDAG 6 APRIL 2000 VANDAAG 6 APRIL Vandaag 1378 jaar geleden, rond 6 april 622, vluchtte de profeet Mohammed uit Mekka en vestigde zien in Medina. Latere generaties heb ben de datum van Mohammeds verhuizing, in het Arabisch hidzjra genoemd, als beginpunt van de mos limkalender gekozen. Vandaag is het nieuwjaarsdag van het jaar 1421 voor de moslims. De officiële aankondiging van het nieuwe jaar vindt plaats op een heuveltop buiten Cairo, vanaf de minaret van de Mohammed Ali Moskee. Moslims bezoeken vandaag hun moskee om deze episode uit Mohammeds geschiedenis te herdenken, maar vieren hun nieuwjaar niet uitbundig met vuurwerk en feest zoals christenen en Chinezen. Op 6 april 1252 stierf St. Petrus Martyr van Verona, domi nicaan. Hij werd vermoord door sympathisanten van de ketterse Katharen die hij jarenlang met succes had ver volgd. Zangavond in Maranathakerk katwuk Organist Johan Haasnoot en de muziekgroep Passe partout verlenen vanavond hun medewerking aan een zang- en ontmoetingsdienst van wijkgemeente Rehoboth in het kerkelijk centrum Maranatha aan de Poolster in Katwijk. Het thema dat voor de zangavond is gekozen is: 'Het Kruis van de Verlosser'. Dominee B. Weegink en J. Vink spreken de teksten tussen de liederen. Sacrale dansen in Petruskerk leiden In de Petruskerk aan de Lammenschansweg 40 in Lei den is zaterdagmiddag een bijeenkomst voor mensen die in meditatieve, sacrale dansen de eucharistie willen vieren. ,,Een middag", aldus pastor Jan Jetse Bol, „waarin mensen dansend, biddend, zingend, brood en wijn delend, samen op zoek gaan naar Gods aanwezigheid in de wereld waarin wij nu leven." De 'dansmiddag', die open staat voor jong en oud, duurt van vier tot zes uur en staat onder leiding van pastor Bol, Rineke Chaud- ron en Annie van der Zon. 'Snoepgeld' voor verven abdij tewkesbury De abdij in haai' woonplaats Tewkes bury in het graafschap Gloucestershire moet no dig een nieuw verfje heb ben, vindt zij. En de 84-ja- rige Fran Humphries heeft er heel wat voor over ge had om dat voor elkaar te krijgen. Zeventien jaar lang spaarde ze pennies in Smarties-doosjes. Vrien den, familie en leden van de kerken hielpen haar bij haar actie. Nu heeft Hum phries tienduizend pond, bijna veertigduizend gul den, bij elkaar gespaard. FOTO EPA 'Laat Iraanse joden met Pesach vrij' teheran/amsterdam De joodse gemeenschap in Teheran heeft de regering gevraagd de dertien gevangen Iraanse joden Pesach (Joods Pasen, 20 tot 26 april) thuis te laten vieren. De dertien jo den, van wie de jongste zestien jaar is, werden begin vorig jaar opgepakt op verdenking van spionage voor Israël. Bij veroorde ling wacht hen de doodstraf. De Iraanse justitie heeft nog steeds geen aanklacht bekendgemaakt, behalve dat de dertien joden geheime informatie aan Israël zouden hebben doorgespeeld. Is raël ontkent elk contact met de groep. De Nederlandse rabbij nen hebben de Joodse Gemeenten in ons land opgeroepen bij de Iraanse ambassadeur, S.S. Khareghani, te pleiten voor een fair proces. Daarbij hoort ook dat buitenlandse waarnemers worden toegelaten. Ook moeten de gemeenten in de diensten van komende sabbat aandacht aan het lot van de Iraanse joden besteden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten en beroepbaar: B.M. Meuleman, Wortmanstraat 154, 8265 AG Kampen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Almere, J. Wesselingte Ede; naar Harden- berg-Centrum (parttime), J.Th. Jonkman te Drachten, die be dankte voor Ferwerd-Hallum en Boerakker; naar Oegstgeest, R.F. Telgenhof, die bedankte voor Leerdam en Zaamslag. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord en Zoe- termeer, G. Clements te Eist. Bedankt: voor Hilversum, A. Schreuderte Beekbergen; voor Rotterdam-IJsselmonde, A. Ver- meij te Zwijndrecht. augustinusga anp Leidse Eliza Oudshoorn voorzitter katholieke jongeren onno van 't klooster Eliza Oudshoom (31) uit Leiden is sinds kort voorzitter van de landelijke Werkgroep Katholie ke Jongeren (WKJ). De WKJ is een vrijwilligers organisatie, ontstaan in 1978, waar zo'n ze venduizend katholieke jonge ren op de één of andere manier aan verbonden zijn. „Veel aandacht gaat nu uit naar de organisatie van de We reld Jongerendag in Rome van 9 tot 21 augustus", vertelt Eliza Oudshoorn over haar werk zaamheden. Ze kwam zelf in 1997 in aanraking met de WKJ tijdens de vorige Wereld Jonge rendag in Parijs. „Het was een fantastische ervaring om zo'n 1,2 miljoen jongeren bij elkaar te zien. God greep mij als het ware bij mijn fladder en zei: gaan met die banaan. Sinds dien ben ik actief geweest bin nen de WKJ." „Onze doelstelling is jonge ren in contact te brengen met Christus en zijn kerk. Er is te genwoordig lef voor nodig om in de klas je vinger op te steken en te zeggen dat je gelovig bent. Wij willen jonge mensen de no dige geestelijke bagage meege ven om zich staande te houden, want geloven is zo gek nog niet. Bovendien geloof je niet alleen. Daarom organiseren wij studie kringen, catechesebijeenkom sten, concerten, sportevene menten, lezingen, enzovoort." Op de Wereld jongerendag in Rome wil het WKJ met onge veer 800 Nederlandse katholie ke jongeren deelnemen. Het credo is: 'Het woord is vlees ge worden en het heeft onder ons gewoond' (Johannes 114). Belangstellenden kunnen zich melden bij de Stichting Rome 2000, postbus 1006, 2302 BA in Leiden. Via inter net: www.rome2000.nl. De gereformeerde predikant A. van Vliet roept zijn collega's en alle kerkenraden op niet langer het geestelijk gezag van de sy node te erkennen. Door af te zien van maatregelen tegen de Kamper theoloog C. den Heyer heeft de kerkvergadering dit ge zag 'volkomen verspeeld'. Van Vliet noemt het schrij nend en diep triest, dat de sy node de opvattingen van Den Heyer over ver zoening juist in de lijdenstijd een legitieme plaats in de kerk heeft gegeven. „Het hart van het evangelie is daarmee aange rand", schrijft de predikant uit het Friese Au- gustinusga in een open brief aan de predikanten, kerkenra den en de hervormde en luther se synoden. De synode heeft volgens Van Vliet het fundament van het christelijk geloof te grabbel ge gooid en zich daarmee buiten de wereldoecumene geplaatst. Hij roept zijn collega's op de sy node voortaan alleen nog maar te beschouwen als een bestuur lijk orgaan, dat nodig is voor al lerlei regelingen op kerkelijk en administratief terrein. Van Vliet pleit voor de op richting van een vertegenwoor digend orgaan, dat in plaats van de synode wel geestelijke lei ding zal kunnen geven aan de Gereformeerde Kerken in Ne- derland. Ook roept hij vormden en lutheranen delijk te maken dat ze sprekspartner van de meerde synode meer zijn, tenzij het gaat om lijke en administratieve In zijn omstreden bi verzoening zet Den vraagtekens bij de klas;ne reformeerde verzoen T C Die zegt d,at Jezus door kruis te sterven de zon de hele wereld op zichl non ldl 'Het hart van het evangelie is aangerand' hoojjn komtjv ieeI l,n Nip, ho oproep is vooralsnog i mansactie. Hij heeft al tact gehad met het besfeei het behoudende Confe^ Gereformeerd Beraad Evangelisch Werkverba Samen-op-Wegkerken. Van Vliet krijgt zijn aci een vervolg. Eind 1998 zegde de p uu zijn vertrouwen in de s ch op. Hij achtte zich ni< !W( gebonden aan de besl uitspraken van de kerk ring. Van Vliet besloot uit protest tegen de bei Wc van ds. C. Waringa t r voorzitter van de synoji ringa, die grote moeite klassieke verzoeningsle hing volgens Van Vliet terse leer' aan. Üsc utrecht anp De kerken willen een wettelijke regeling die de kerktelefoon een aparte status verschaft. De Lan delijke Organisatie Kerktelefoon gaat hierover op korte termijn gesprekken voeren met tele- comtoezichthouder Opta en het Commissariaat voor de me dia. De rechter had vrijdag be paald dat een tariefsverhoging voor kerktelefonie mag door gaan. Van de kerktelefoon maken ongeveer 80.000 mensen ge bruik. Zieken en bejaarden kunnen er thuis de kerkdienst mee volgen. Het huidige tarief bedraagt zeven gulden per aan sluiting per maand. Dat wordt verhoogd tot 36 gulden. KPN Telecom had op last van tele- comtoezichthouder Opta de ta rieven drastisch verhoogd. Dat gebeurde nadat concurrent Ka- belfoon in Naaldwijk bij de Op ta had geklaagd dat de tarieven niet kostendekkend waren. Volgens voorzitter H. van Til burg van de Landelijke Organi satie Kerktelefoon blijkt dat er nooit iets is geregeld. Al in de tijd van staatssecretaris D'Ancona (Emancipatiezaken in het tweede kabinet-Van Agt), begin jaren tachtig, hebben de kerken op zo'n regeling aange drongen. „Door de stupide wet geving ontstaan er situaties als de huidige", aldus Van Tilburg, die de politiek verwijt dat die dit probleem veel te lang heeft laten liggen. De voorzitter vindt dat 'onbeschoft'. De organisatie, die zaterdag in Utrecht vergaderde, gaat een dringend beroep op de wetge ver (kabinet en parlement) doen een overgangsregeling in te stellen in de vorm van een tijdelijke bijdrage. „Dat is het minste wat wij kunnen vragen." In totaal kost de verhoging on geveer 30 miljoen gulden per jaar. Volgens Van Tilburg haal je zo'n bedrag 'niet zomaar uit de kerken'. BOEKBESPREKING Wie de Matthaeus- en Johan- nespassion af wil doen als lou ter mooie klassieke muziek, komt in het boek van Gerardus van der Leeuw tot de ontdek king dat er een wereld aan me ningen en stromingen schuil gaat achter het magnum opus van J.S. Bach. In zuiver muzi kaal opzicht zijn er disputen over hoe je Bachs composities het best kunt uitvoeren. Met indrukwekkend reuzenkoor bijvoorbeeld, hedendaagse in strumenten of op authentieke wijze. Maar de diepste aantrekkings kracht en voedingsbodem voor meningsverschillen hebben ongetwijfeld te maken met de religieuze lading van beide muziekstukken. Het gaat na tuurlijk over het lijdensverhaal van Christus. Maar daarnaast schijnt Bach, volgens sommi gen, een esoterische laag in zijn muziek te hebben ver stopt. Naar het schijnt was hij een ingewijde bij het mystieke genootschap van de Rozen kruisers. Soms zou hij dit heb ben laten merken. Bijvoor beeld door in zijn Matthae- uspassion een visueel houten kruis te teke nen met no ten, of door zijn eigen sterfdatum tussen de no ten te verstop pen. Waar of niet, het voegt voor latere ge neraties een intrigerend element toe aan Bachs muziek. De kenners zijn het er over eens dat hij in ieder geval een diep religieuze componist is geweest. Eén van die kenners is de schrijver van het boek 'Bachs Matthaeus- en Johannespas- sion', prof. dr. Van der Leeuw (1890-1950). Deze hoogleraar godsdienstgeschiedenis, ge specialiseerd in de fenomeno logie van de religie, was in Ctrardus van der txcuw MATTHAEUS- EN f O H A N N BSPA SS tÖfi Mi-tik complete teksten 1945-1946 Nederlands minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Voor die tijd schreef hij als groot lief hebber van Bach een in troductie tot de tekst en muziek van de Matthae us- en Jo- hannespas- sion. Nu, vijftig jaar na zijn dood, is deze intro ductie door de esoterische uit geverij Sun herdrukt. Zo vlak voor Goede Vrijdag een goed moment, zal daarbij de over weging zijn geweest. Want de meeste mensen kennen de Matthaeuspassion van de uit voeringen die op Goede Vrij dag (dit jaar 21 april) in de kerk worden gegeven. Niet voor Dli: niets. „Naar de inhoud bedoeling is de Matthae sion een deel van de litu van de kerk", vond Van Leeuw. En hij noemt Ba ,nj muziek 'dienst van God nen'. Van der Leeuw schrijft boek over de geschiede! de passie als genre, over als barokcomponist, ove opbouw van tekst en mi en over de structuur van werk als geheel. Daarbij volledige tekst van de p. opgenomen in het Nede en het oorspronkelijke Kortom, het boek is inte sant, maar zonder de bi rende muziek blijft het b pen. Gelukkig zijn de coi werken van Bach tegenv dig vaak voor een prik bi bekende drogisterij-ketf koop. Titel: Bachs Matthaeus- Johannespassion Auteur: Gerardus van d Leeuw Uitgeverij: Sun Prijs: 29,50 onno van 't klooster WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Perioden met zon en meest droog. Langs de westkust bewolkt en af en toe sneeuw, in het zuiden ook regen. Maxi ma van -3 graden in het noorden tot +8 graden in het zuiden. Zweden: Meest droog en van tijd tot tijd zon. In het noorden eerst nog wel een paar sneeuwbuien. Maxima in het noorden rond het vriespunt, in het zuiden onge veer 10 graden. Finland: Donderdag nog kans op een sneeuwbui. Verder droog en geregeld zon. Maxima rond het vriespunt in het noorden tot en kele graden boven nul in het zuiden. Oenemarken: Droog en zonnige perioden. Maxima rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Rustig en droog weer met vooral 's och tends zon. Vrijdag van het westen uit be wolking en enkele buien. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Droog en perioden met zon. Middagtem- peratuur rond 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog weer met zonnige perioden. In het uiterste oosten eerst nog kans op een bui. Maxima ongeveer 12 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en zonnige perioden. Verder in het zuidoosten eerst een stevige Mistral en veel zon. Maxima vrijdag tussen 12 en 17 gr. Perioden met zon en droog. Vrijdag in het westen meer wolken en toenemende kans op een bui. Maxima vrijdag oplo pend naar 17 graden langs de Golf van Biskaje en plaatselijk 25 graden in het zuiden. Portugal: Donderdag behoorlijk wat zon. Vrijdag toenemende bewolking en later kans op een pittige bui. Maxima vrijdag stijgend naar dik boven de 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Maxima rond 18 graden. Marokko: Westkust: Eerst droog en perioden met zon. Vrijdag wolkenvelden en kans op een stevige regen- of onweersbui. Maxi ma tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Droog en zonnig. Maxima van 22 graden in het noorden tot ongeveer 28 graden in het zuiden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Toenemende bewolking en enkele (zwa re) regen- of onweersbuien. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar in Beieren eerst nog bewolkt en kans op regen of sneeuw. Elke daq een beetje vakantie Hé, ging daar Tasmanian Devil voorbij? Morgenmiddag om 13.00 uur komt Vakantie-TV uit Warner Bros. Movie World. Dat is een half uur topentertain- ment. Kijk vanmiddag SBS6! Maxima ongeveer 10 graden, donderdag in het zuidoosten wat hoger. Oostenrijk: Donderdag nog bewolkt en af en toe wat regen, boven de 800 meter sneeuw. Maxima in de dalen dalend naar onge veer 12 graden op vrijdag. Zwitserland: Steeds meer zonnige perioden en het wordt droog. Maxima meest tussen 10 in het noorden en 16 graden in het zuiden. In het oosten nog wat regen of natte sneeuw. Verder wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 8 graden. Donderdag nog een kou de noordenwind. Tsjechië en Slowakije: Donderdag in Slowakije nog wat regen. Van het westen uit geleidelijk meer zon. Maxima rond 10 graden. Eerst nog een stevige noordenwind. Hongarije: Donderdag nog een aantal stevige buien en nauwelijks zon. Dan ook een stevige noordenwind. Vrijdag een stuk droger en ook wat zon. Maxima dalend tot een graad of 11 Italië: Nog steeds kans op een bui, mogelijk met onweer. Verder ook af en toe zon. Middagtemperatuur 'eerst rond 18 gra den, vrijdag wat lager. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en vooral woensdag kans op een bui. Langs de westkusten soms tamelijk veel wind. Maxima rond 16 gra- Griekenland en Kreta: Donderdag vooral in het noorden nog en kele regen- en onweersbuien, in het zui den meer zon. Vrijdag overal geregeld zon, maar ook kans op een bui. Maxima dalend tot onder de 20 graden. Turkije en Cyprus: Langs de zuid- en westkust droog weer met geregeld zon. In het noorden wel kans op een bui. Middagtemperatuur aan zee tussen 20 en 25 graden. VRIJDAG 7 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.01 Zon onder 20.23 Maan op 08 44 Maan onder23.53 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.20 18.39 05.53 18.12 Laag 01.55 14.14 01.36 13.55 Stockholm onbewolkt aflfc bewolkt 4^^- onweer V warmtefront ffü®# regen •fft sneeuw y koufront MÜi opklaringen Jlfeb hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921) ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTI n Maandag t/m vrijdag van 8.30 to an 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bir worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen, sli hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), ii van het regionale nieuw Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K E N H U I rei Warschau Wenen Bangkok I Buenos Aires Casablanca I Johannesburg Los Angeles 11 1 12.0 New Orleans onbewolkt 15 4 5.2 New York zwaar bew, 7 4.0 Tel Aviv zwaar bew. 38 26 0 0 Tokyo zwaar bew. 24 18 0.0 Toronto zwaar bew. 18 10 0.0 Tunis zwaar bew. 19 7 0,0 19 6 0.0 29 16 0.0 14 12 17.5 10 -2 0.2 22 11 0.0 3 11 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Eliza Oudshoom op audiëntie bij de paus. FOTO PR

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14