eiden Regio Onze raste klanten hebben alwéér gewonnen. 'Terrein aan Haagweg moet weg' Martha Tilaarorchidee Sloop Rijnsburgerbrug in volle gang 'Meer geld nodig voor belangenorganisaties' Bij puppyzwemmen komt geen hond kijken ierdag 6 april 2000 -tal verdacht van mishandeling Vier Leidenaars, 17, 20 en twee van 19, zijn gisteravond e politie aangehouden. Zij worden verdacht van mishan- van een 43-jarige Hagenaar eerder die avond op de Max weg. Daar kregen de jongens met het latere slachtoffer ordenwisseling over een bal. De man liep verwondingen hand, elleboog en enkel. half jaar voor belastingfraude den haag Tegen een 30-jarige Leidenaar is gisteren twaalf ien cel geëist, waarvan zes voorwaardelijk, wegens belas- ude in 1996 en 1997. Wat de officier van justitie betreft e man echter een werkstraf krijgen omdat hij na het fail- ent van zijn bouwbedrijf een nieuw leven is begonnen als eester. De man wordt ervan verdacht de fiscus voor 10 gulden te hebben benadeeld en het Sociaal Fonds voor jwnijverheid: 136.000 gulden. De man gaf tijdens zijn ver in tijdens dé zitting van de Haagse rechtbank toe dat hij egin af aan' fout bezig was geweest. Officier van justitie L. nk wilde aanvankelijk tien maanden cel en vijf maanden aardelijk te eisen. Maar omdat de man alles eerlijk toegaf nieuw leven is begonnen, eiste zij een iets lagere straf. was ze en overweldigd, tionaal Herbarium Ne- vernoemde gisteren euwe orchideeënsoort artha Tilaar en de dame tie was eventjes de kluts een keer eerder ver- het wetenschappelijk archief een van zijn n naar een levend per dat was niemand min- i koningin Beatrix die r geleden het nieuwe :enisgebouw in Leiden Maar wie is Martha kleine Indonesische een succesvol bedrijf )smetica en natuurlijke met van haar oma ge- ^.ennis over het gebruik ale planten in de tradi- geneeskunst. Zelf werd zij de natuurgeneeswij ze leeftijd alsnog moe- erklapte ze gisteren aan de Leidse medewerkers van het herbarium, die deze week dankzij haar een bijzonder hoogleraar mochten inhuldi gen. De zakenvrouw steekt een deel van haar fortuin in de'Mar tha Tilaar Stichting Nederland, die in Leiden een bijzondere leerstoel ethnobotanische ken nissystemen financiert. Prof. Jan Slikkerveer hield zijn oratie en daarom was Tilaar naar Lei den gekomen, niet wetend van de verrassing. De Coelogyne marthae, ofwel de Martha Tilaarorchidee zoals herbariumdirecteur prof. Baas hem gisteren noemde, werd en kele jaren geleden door de Leidse onderzoeker J. Vermeu len op Borneo gevonden. Pas toen de plant tot bloei was ge komen in de Leidse hortus bo tanicus werd hij als nieuw her kend door de Colombiaanse studente Soraya Sierra, die in de hortus haar afstudeeronder zoek deed. leiden Ook al is er bij de Rijnsburgerbrug geen bom gevonden, toch ziet de omgeving er momenteel uit alsof er een flinke explosie heeft plaatsgevonden. Niets is echter minder waar. Na de vergeefse zoekactie in februari en maart naar blindgangers uit de Tweede We reldoorlog in de Rijnsburger- en Morssingel wordt de sloop van de brug nu voortvarend ter hand genomen. De brug en de Stations weg zijn momenteel voor alle verkeer afge sloten. Voor fietsers en voetgangers is er over de Morssingel op het terrein van het Rijksmu seum voor Volkenkunde een noodbrug aan gelegd. Lijnbussen worden twee maanden omgeleid via de Valkbrug en het Schutters veld. Ook een deel van de Stationsweg is opengebroken en wordt voorzien van een nieuw wegdek. Het een en ander leidt ook tot de nodige overlast voor de middenstand rond de kruising Steenstraat, Stationsweg, Rijns- burgersingel en Morssingel. Met name de Bruine Boon is door de werkzaamheden vrij wel geïsoleerd komen te liggen. Eind volgen de week moet de sloop van de Rijnsburger brug zijn voltooid. Vanaf maandag 17 april wordt er begonnen met het heien van de 140 palen waarop de nieuwe verbinding wordt gebouwd. Als het werk volgens planning ver loopt, denkt de aannemer voor het eind van dit jaar klaar te zijn. foto hielco kuipers mhartig gehandicapten-beleid t, ook als de regio niét meedoet' nog een probleem worden", wees ook PvdA-wethouder Baaijens (zorg) gisteravond naar het 'ruimhartige' Leidse WVG-beleid en de soms wat minder scheutige toewijzingen in de buurgemeenten. Leiden hanteert onder meer een hoge re inkomensnorm. „De Leidse opvattingen lopen nogal uiteen met die in de regio", aldus de wethouder. Baaijens sluit niet uit dat er geen gemeenschappelijke rege ling komt en dat de gemeente haar WVG-taken straks afzon derlijk aan het RIO zal moeten overdragen. Dat betekent dat het RIO voor Leiden in dat ge val afzonderlijke richtlijnen moet hanteren, ondanks het verzoek van het indicatie-or gaan om regionale afstemming. iderbrengen van ge- Ijke taken op het gebied Wet Voorzieningen Ge- pten (WVG) bij het Re- Indicatie Orgaan (RIO) de gemeenteraad de ge en bezighouden. Leiden WVG-aanvragen en de volgende indicatie-ad- onderbrengen bij het aar maakt zich zorgen opstelling van de regio- die de in vragen ook zullen la- andelen door het indi- jaan. „Het RIO eist een le regeling. Wat bete- kt voor het Leidse be; vroeg Ter Harmsel inks) zich af. ingang met de regio zal annet van aarsen Wethouder Baaijens (welzijn, zorg) moet bij zijn collega-collegeleden langs om meer geld te vragen voor on dersteuning van belangenorga nisaties als het Overleg Gehan dicaptenbeleid Leiden, de Ou derenbonden, het Samenwer kingsverband Migrantenorgani saties en het Platform van Vluchtelingenorganisaties. Die opdracht kreeg hij gisteren mee van de raadscommissie, die ge voelig bleek voor de noodkreet van de vrijwilligers dat zij van wege een tekort aan professio nele ondersteuning niet goed in staat zijn om de belangen van hun achterban te behartigen. De gemeente bezuinigde in 1997 fors op de ondersteuning van de samenwerkingsverban den. In plaats van 24 uur kre gen ze vanaf die operatie zes tien uur professionele man kracht per week toebedeeld. In december van 1998 werd de or ganisaties gevraagd naar de ef fecten van de bezuinigingen. Pas gisteren stond deze evalua tie op de agenda van de raads commissie. En tot ongenoegen van de betrokkenen kondigde het college in een bijbehorend raadsvoorstel geen oplossing aan voor de problemen waar mee ze kampen: het bleef bij zestien uur ondersteuning. Baaijens heeft het raadsvoor stel nu voorlopig ingetrokken. Hij gaf gehoor aan de bezwaren van de organisaties en de op dracht van de commissieleden. „U geeft het allemaal aan: er moet meer geld bij. Dat is een plezierige boodschap om mee terug te gaan naar het college. Ik ben het immers eens met de constatering van de commissie dat de gemeente steeds meer vraagt van de organisaties op het gebied van belangenbehar tiging. Maar meer geld willen vrijmaken is ook een lastige boodschap. Ik kan nog niets be loven." Even daarvoor hadden de or ganisaties een emotioneel be roep gedaan op de raadsleden. „We ervaren de ondersteuning niet als een luxe maar als een broodnodige noodzaak", ver woordde voorzitter A. Kamp van het Overleg Gehandicap tenbeleid Leiden. „We hebben vanaf 1997 slechts recht op zes tien uur professionele onder steuning maar eigenlijk hebben we 32 uur per week nodig." Het OGL merkte na de bezui- voldoende kon reageren op ge meentelijke nota's. „De bezui niging had als achtergrond dat wij ervaringsdeskundigheid ge noeg hebben om het zonder in houdelijke ondersteuning wel te kunnen klaren. En dat terwijl de gemeente op velerlei deel terreinen gespecialiseerde ambtenaren tot haar beschik king heeft. Kunt u het krommer bedenken?" Ook het Samenwerkingsver band Migrantenorganisaties drong aan op een verdubbeling van de ondersteuning op het gebied van belangenbeharti ging. „De deskundigheid van de organisaties is niet vanzelfspre kend zoals de gemeente veron derstelt. We hebben met vrij willigers te maken wier tijd en inzet beperkt zijn", verklaarde Khadija Aniro namens het sa menwerkingsverband. „Bij veel zelforganisaties speelt boven dien het feit dat de beheersing van de Nederlandse taal, vooral schriftelijk, een belemmering vormt." De commissieleden knoop ten de klachten goed in hun oren. „Ik ben onder de indruk van de noodkreten", verklaarde Sorgdrager (D66). „Ik verzoek het college om het raadsvoor stel opnieuw te bekijken." Bewoners willen af van overlast parkeren Omwonenden zien helemaal niets in het uitbreiden van het Haagwegterrein, zoals een onderzoeksbureau de ge meente heeft voorgesteld. Sterker: de bewoners willen dat de voorziening van de Stichting Stadsparkeerplan het liefst helemaal verdwijnt. leiden Loosterrein merkt in haar re actie op dat de aanleg van de parkeerplaats op het terrein een toevalligheid is geweest. Het ge bied lag braak en de Leidse middenstand streefde naar meer parkeermogelijkheden. Drie ondernemers namen initi atief en sindsdien kunnen men sen met busjes in de binnen stad worden afgezet; hun auto laten ze tegen betaling achter op het terrein aan de Haagweg. Wel of geen Boommarkt-ga rage, wel of geen uitbreiding van het Haagwegterrein, in alle varianten neemt de verkeers druk op de Haagweg toe, leest de initiatiefgroep in het rap port. Meer verkeer op de Witte Singel en de Morsweg ligt ook voor de hand. Kortom, stelt de belangengroep, de kwaliteit van het wonen en leven in het wes telijk deel van het centrum gaat er door de extra overlast op achteruit. „Dat is volstrekt on aanvaardbaar. Een van de uit gangspunten bij de ontwikke ling van het terrein moet zijn dat wordt gestreefd naar ver mindering van de verkeers druk." Goudappel Coffeng heeft de voorkeur voor een parkeervoor ziening op het Van Gend Loosterrein van negenhonderd plaatsen, zeshonderd voor be zoekers en driehonderd voor toekomstige bewoners. Zelfs dat is de belangengroep te veel. Een parkeerterrein met die om vang hoort thuis aan de 'perife rie van de stad', in de buurt van de Churchilllaan of de Dokter Lelylaan. robbert minkhorst Het Haagwegterrein is onge schikt als parkeervoorziening voor bezoekers aan de binnen stad, concludeert de Initiatief groep Van Gend Loosterrein op basis van het rapport van het onderzoeksbureau, Goudappel Coffeng. Nu al vindt de groep omwonenden, ge sprekspartner van de gemeente bij de ontwikkeling van het voormalige Van Gend Loos terrein, dat het te druk is op de Haagweg en de Morsweg. Uit breiding leidt alleen maar tot nog meer narigheid, stellen de omwonenden. Goudappel Coffeng bestu deerde in opdracht van de ge meente de gevolgen voor het verkeer als de plannen in het Aalmarktgebied (winkels en uit gaanscentra) en op het Haag wegterrein (waar woningen ko men) zijn verwezenlijkt. De uit komsten onderstreepten nog maals de noodzaak van de bouw van een parkeergarage op de Boommarkt, zei wethouder Van Rij bij de bekendmaking van het rapport. Twijfels had hij bij een grote parkeervoorzie ning op het vroegere Van Gend Loosterrein. De Leidse Milieuraad greep de bevindingen van Goudappel Coffeng juist onlangs aan om te pleiten voor handhaving van het Haagwegterrein. Het is vol gens haar zelfs wijzer om dat uit te breiden, dan om de Boommarkt-garage te bouwen. De Initiatiefgroep Van Gend Scholieren zingen Voor beter onderwijs wijsbond, het actielied 'Wij wil len naar school' van Nol Ha vens (VOF de Kunst) en Erik van Muiswinkel. Vrijdag geven Novib en AOb een rapport aan premier Kok, waarin ze de Nederlandse bij drage tegen het licht houden om alle kinderen goed onder wijs te bieden. Scholen uit Leiden, de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek doen vrijdag mee aan een landelijke actie voor beter onderwijs in de wereld. Kinde ren zingen die dag, als onder steuning van een campagne van Novib en Algemene Onder- nstelling tot wat het doet vermoeden, heeft viteit helemaal niets met n te maken. Maar de op- ïgen zijn niet van de Is dat wel hygiënisch? ijgen jullie het water choon? Voor eens en tijd helpen wij dit mis- id de wereld, uit. Het zwemmen in het bin- 11 d van zwembad De Zijl is f u 'j or honden maar voor en van ongeveer 2,5 jaar ar. s 1998 is er in De Zijl zwemmen. Het is be- om kinderen al op jonge aan het water te laten n. Dat gebeurt uiteraard deskundige leiding (Jos Irichem en Astrid Chaud- altijd in de aanwezig- in een ouder of verzor- ant puppyzwemmen is geen kindopvang maar een so ciaal gebeuren waar ouder (s) en kind samen de oefeningen in het water doen. Het puppy zwemmen is een vervolg op het baby-peuterzwemmen en een voorbereiding op het nieuwe Zwem-A-B-C. Er kan op elk moment mee worden begon nen, een les duurt ongeveer een half uur en er is op de dins dagmorgen nog plaats. Zo dat weten we ook weer. Puppyzwemmen bestaat uit een drietal stapjes en elke stap wordt afgerond met een certifi caat. Als de kinderen eenmaal aan het water zijn gewend en zelf kunnen staan, leren ze val len en zonder hulp weer op staan in heupdiep water. Maar ook in het water springen en watertrappen horen daarbij. Om de ademhaling beter te le ren regelen moeten ze onder De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad water uitademen, waterspugen (om het ademen te beheersen) en een ballon over het water oppervlakte blazen. Daarnaast wordt de kleintjes op een speelse manier geleerd hoe te drijven op hun rug met een T- shirt aan, daarbij gebruik ma kend van de luchtbel die in het shirt: ontstaat. Kunnen de kindertjes eenmaal drijven dan moeten ze zich omdraaien van rug naar buik terug op de rug, een voorwerp van de (ondiepe) bodem pak ken, onder een drijvend voor werp 'doorzwemmen' en tien seconden drijven waar ze nèt niet kunnen staan. Aan het ein de van de cursus zijn de klein tjes geen doorgewinterde wa terratten maar wel vrij van wa tervrees eh in staat tot een stukje zelfredzaamheid moch ten zij ooit in het water in een noodsituatie terecht komen. Het volgen van een Zwem-A-B- C na het puppyzwemmen wordt aanbevolen. „Want de certificaten die de kinderen bij het puppyzwemmen krijgen, zijn geen diploma's", bena drukt Jos van Adrichem. „De kinderen moeten doorstromen. Vanaf het babyzwemmen tot en met het behalen van vaar- digheidsbewijzen zoals snorke len en reddend zwemmen. Dat kan hier allemaal worden ge leerd. Een zwangere vrouw kan De Zijl binnenkomen en gaan zwemmen omdat het goed voor haar is. Eenmaal bevallen kan het kind hier al vanaf drie maanden in het water terecht en bij wijze van spreken als be drijfsleider van een zwembad de deur uit gaan. Dat is hier al lemaal mogelijk." Bungeeroeien Het bungeejumpen mag in middels als bekend, worden verondersteld bij waaghalzen en aanverwante stuntlieden in de dop. Het bungeeroeien is de natte versie van dit spectaculai re evenement en wordt aan staande zaterdag in Leiden ge ïntroduceerd. Bungeeroeien gebeurt in een sloep die aan de wal is vastge maakt met een bungee-elas- tiek, een rolmaat en een gelei- delijn. Teams bestaande uit tien mannen/vrouwen nemen plaats in de sloep en na het startschot volgt de ultieme krachtsexplosie van de beman ning. Tegen de trekkracht van het elastiek in wordt gepro beerd zo ver mogelijk van de kant weg te roeien. De rolmaat legt de geleverde prestatie ge nadeloos vast. Het bungeeroeien vindt plaats op de Beestenmarkt vanaf 12.30 uur. Daar kunnen teams zich de hele morgen gratis in schrijven. Er wordt geroeid in de sloep de Stad Kampen en het evenement is bedoeld om de tweede Leidse Sloepenrace luister bij te zetten. Deze begint om 9.00 uur op de Beesten markt waar de eerste sloepen dan te water worden gelaten. eric-jan berendsen Het wordt eentonig, maar het blijft natuurlijk heel erg leuk. Al voor de zoveelste keer zijn al onze supermarkten Dirk, Bas, Digros, Dirkson en Jan uitgeroepen tot de goedkoopste supermarkten van het land. Door de Consumentenbond zelf. En die weten waar ze het over hebben. Alweer een reden voor u om bij ons uw boodschappen te komen halen. En als u dat elke week doet, scheelt u dat zomaar duizendjes per jaar. Waarmee we maar willen zeggen: De echte winnaar is natuurlijk onze vaste klant. mwwi BAS VAN DER HEUGEN JAN BRUIINS 1®

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13