j De Ierse pub is vooral knus en bruin Uniek hotel Receptenboekje Quorn Smaak Er kan n< een visje Griekse wijn is méér dan Retsina Koken anno 2000 is wokken 'en convenience Soms stuit je in het leven op de meest verrassende initia tieven. Op mensen met spirit die vanuit het niets iets we ten op te bouwen. Hun doorzettingsvermogen lijkt onein dig en het uiteindelijke resultaat mag er zijn. Zo'n man is streekgenoot Peter Schoenmaker. Grondlegger van een re clame-imperium, die na 32 jaar hard werken, het plan op vatte om het wat rustiger aan te gaan doen. Hij verkocht huis en haard - een goedlopend reclamebu reau - en besloot zich te vestigen in een stadsapparte- ment. Oorspronkelijk plan was om samen met zijn echt genote Janneke zowel in Nederland als in Portugal domi cilie te kiezen. Bij toeval kon hij ook de benedenverdie ping van de uit 1765 daterende koopmanswoning aanko pen. De ruimte had hij niet nodig en in verhuur zag hij geen brood. Waar hij wel brood in zag was een exclusief hotel. Een 'pleisterplaats' op vijfsterren-plus-niveau be staande uit twee kamers, een lounge en pantry-keuken. Twee jaar lang reisde het echtpaar stad en land af om het imposante interieur met moderne kunst, antiek en zowel in- als uitheemse meubelen te decoreren. Achter elk de tail, variërend van douchekranen van de wereldberoemde ontwerper Philippe Starck tot aan het beddengoed en de rijke kroonluchters schuilt een verhaal. Het ondernemen de echtpaar heeft een eenheid gecreëerd die inmiddels wereldwijd bekendheid geniet. In hotelgidsen zul je het hotel niet aantreffen, maar wel in internationale designbladen en trendy magazines. De ho telgasten zijn verzekerd van absolute privacy en op en top comfort. Personeel heeft het hotel niet, want de heer en vrouw des huizes doen alles zelf. Hij - ,,ik ben een och tendmens" - verzorgt het ontbijt en zij - ,,ze is een nacht vlinder" - neemt 's avonds de honneurs waar. De reste rende taken heeft het echtpaar eerlijk verdeeld. Dat er maar weinig plekken ter wereld zijn waar je als ho telgast op absolute privacy kunt rekenen blijkt wel uit het feit dat ze onlangs een inspectiebezoek kregen van twee body-guards van een uiterst vermogend industrieel uit Los Angeles. Het smaakvolle interieur heeft tot gevolg dat de 'hoteldi rectie' regelmatig wordt benaderd door particulieren om interieuradviezen te geven. En het discrete gastheerschap heeft geleid tot diverse aanbiedingen om als butler in dienst te treden. Op nieuwsgierige ogen is het echtpaar absoluut niet ge steld. Om die reden ontbreekt ook het gebruikelijke hotelbord aan de pui en verwijzen zij, professioneel als ze zijn, naar hun web-site (www.spaarne8.com) JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal De fabrikant van Quom heeft een nieuw boekje ontwikkeld met 12 recepten. Quorn is een plantaardig alternatief voor vlees en wordt gemaakt van een klein eiwitrijk plantje, familie van de paddestoelachtigen. Quom ontstaat door het plantje te laten gisten, een productie proces dat vergelijkbaar is met dat van yoghurt en kaas. Quom, dat veel plantaardige ei witten, voedingsvezels en mineralen bevat, vormt de ba sis voor verschillende Quom producten. Het Quom assorti- Spaghetti met Quorn Verhit de olijfolie in een braad pan en fruit de sjalotjes zachtjes glazig. Voeg tomaatstukjes met de tomatensaus, bouillon en courgette toe en breng het ge heel tegen de kook aan. Voeg de fijngehakte Quorn met de tijm en oregano toe. Smoor het ge heel afgedekt ongeveeer 10 mi nuten tot een mooie dikke saus ontstaat. Kook intussen de spa ghetti gaar volgens de gebruiks aanwijzing. Verhit 1 eetlepel olijfolie in een wok en laat de spinazie met knoflook en wat zout al omscheppend slinken. Laat het vocht verdampen. Laat de spaghetti uitlekken. Verdeel de spinazie over vier borden, schep de spaghetti erop en ver volgens de saus. Strooi de aman delen erover. Benodigdheden voor vier personen: 350 g Quorn fijngehakt, 2 eetlepels olijfolie, 4 sja lotjes, fijngesnipperd, 1 blikje tomaatstukjes (net to 400 g), uitgelekt, 1 pakje gekruide tomaten saus (370 ml), 1 dl groen tebouillon, 0,5 eetlepel tijmblaadjes, 1 courgette, in stukjes, 2 eetlepels ver se oreganoblaadjes, 400 g dunne spaghetti, 1 kg (wilde) spinazie, geplukt en gewassen, 2 teentjes knoflook, fijngehakt, 4 eetlepels blanke amande len, grof gehakt en ge roosterd. Bereidingstijd ca. 25 minuten ment bestaat inmiddels uit meer dan 210 verschillende va rianten die worden verkocht in de supermarkt. Het boekje bevat recepten (alle uiteraard op basis van Quorn) voor snelle, makkelijke doorde weekse maaltijden, maar ook voor bijzondere culinaire com binaties als crostini's, pittige soep, een taartje en salade met sesam en pecorino. Consumen ten kunnen het boekje gratis bestellen bij de Quorn Informa tie Service, telefoon (0800). 022.32.09. Steeds meer Iers bier vindt z'n weg naar Nederlandse monden. De populariteit ervan is niet al leen te danken aan een ople ving van de economie - kroeg- gangers hebben tegenwoordig meer geld over voor 'andere' biersoorten - maar ook aan de smaak. En natuurlijk komt het ook door de opkomst van de Ierse pub. „Boven aan de hitlijst staat Guinness. Die firma produceert met afstand het meest gedron ken Ierse bier en is 's werelds achtste bierbrouwer", vertelt Emil Scheerder. Hij geeft lei ding aan een Amersfoortse groothandel in drank en volgt de opmars van Ierse bieren en pubs op de voet. „Guinness-bier heeft een schuimkraag waar je 'U' tegen zegt. Een prachtige donkere schuimkraag als een smakelijke dot slagroom. Daar móet je in happen, of je wilt of niet. De smaak is zacht en aangenaam. Het bier van de tweede Ierse brouwer, Murphy's, is wat mil der. Je hebt die in twee varian ten: Brown en Red." Guinness en Murphy's worden door gaans geserveerd in grote 'pints', bloemvaasachtige gla zen waar ruim een halve liter vocht in gaat en heeft een alco- holpercentage'van 5 procent. De Ierse opmars gaat niet ten koste van Nederlandse bieren; daarvoor is de rage voorlopig nog niet omvangrijk genoeg. Daarbij komt, dat een biermerk als Murphy's wordt geïmpor teerd door Heineken. Ook de Belgische bierproducenten hoeven zich geen zorgen te ma ken. „Die verkoop gaat gewoon door, vooral in het zuiden van Nederland. De mensen drinken kennelijk méér en gevarieer der." Zo'n zeven, acht jaar terug wer den de eerste Ierse pubs ge opend in de Randstad. Later kwamen ze ook in middelgrote steden. Het aantal neemt nog steeds toe: er kan inmiddels van een rage worden gespro ken. „Zo'n Ierse pub haalt ge middeld twee keer zoveel om zet als de meeste anderen", zegt Scheerder. „Ik heb al veel cafés zien komen en gaan, maar die Ierse pubs lopen uit stekend. Je ziet ze zelfs in Duitsland, ondanks het 'Rein- heitsgebot' en allerlei maatre gelen om de nationale produc ten daar te beschermen." We moeten het succes van de Ierse pubs niet overdrijven, vindt Roel Allers, eigenaar van Murphy's in Amersfoort. Veel zaken - vooral de Guinness-ca- fés, zeggen insiders - steken zo veel geld in hun onderneming, dat het bijna fout móet gaan. „Ze laten Iers barpersoneel overkomen, Ierse binnenhuis architecten en een Ierse inrich ting. Dat kost handenvol geld. Wij hebben de inrichting zelf bepaald; we zijn gewoon een paar dagen in Dublin gaan rondkijken." De Ierse pubs zijn 'knusse brui ne kroegen, wars van hightech gedoe'. Scheerder: „De akoes tiek is dusdanig, dat al het ge roezemoes niet gaat galmen. Je hebt er soms bandjes die Ierse volksmuziek maken; akoes tisch, uiteraard, want Ieren houden niet van kabaal." REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 0: Nederlanders hebben v meer vis gegeten dan vi de jaren. In Nederlands houdens werd vorig jaa deld 9,3 keer vis geget 1998 was dat 8,3 keer. dien zijn er 300.000 vis< gekomen. Dat is goed want de vetzuren uit vi nen helpen om hart- ein€ ziekten te voorkomen. en De gemiddelde viscons z!( in Nederland is ongeve gram per persoon per is nog steeds vrij laag, vergelijking met de con in andere Europese lan het risico op hart- en v<Ar ten te verminderen zoi w< Zo'n zeven, acht jaar terug werden de eerste Ierse pubs geopend in de Randstad. Later kwamen ze ook in middelgrote steden en het aantal neemt nog steeds toe. foto cpd Bij café Murphy's staat met gro te letters boven de bar 'Céad milé failte' oftewel duizend maal welkom. Het is geen loze kreet, vindt eigenaar Allers van de eerste en tot nu toe enige Irish pub in Amersfoort. „Een Ierse kroegbaas moet zijn gasten het idee geven dat ze welkom zijn. In Ierland is de kroeg een verlengstuk van de huiskamer. Het punt waar de hele familie tezamen komt. Bui ten heerst de eeuwige regen, maar binnen is de kachel warm en het bier fris; zo hoort dat." In de meeste Ierse pubs kun je ook eten. De maaltijden zijn even robuust als het bier. Allers: „Veel eenpansgerechten, net als in Nederland. Hutspot met aardappels en uien en hompen vlees. Armoedevoedsel van oor sprong, maar heel smakelijk. Onze frieten zijn geen French fries, maar flinke aardappel schijven. Als je hier een Ierse sandwich eet, zitje na één bo terham al vol. Heel anders dan dat weke Nederlandse brood." Eén van de gerechten is de Irish stew, een stoofpot met veel suddervlees en worteltjes, die ook verkrijgbaar is met stout. Zeker drie keer zo groot als Murphy's is de pub Mick O'Connells in Utrecht. Alles hier is bruin en oud. Er staan twee enorme pooltafels en er hangen twee dartborden. Het Engelstalig personeel conver seert 's middags amicaal met de bezoekers, terwijl zachte pop muziek uit de speakers komt. Het interieur is een geraffineer de wanorde. Het hout is vaal aan de hoeken, de kussens op de banken zijn tot op de draad versleten. De her en der uitge stalde voorwerpen - een boe kenkastje, quasi-antieke schil derijen, een vergeelde Ierse krant - lijken op willekeurig rondgesmeten prullaria. Toch is over dit alles diep nage dacht, vertelt de praatgrage barman Nicky Taylor, een voor malige bouwvakker. „We heb ben speciaal uit Ierland een binnenhuisarchitect laten over komen. Ook het hout is authen tiek Iers." De zaak werd pas vijfjaar gele den verbouwd. Het heeft iets geruststellends, zo'n door het leven getekende bar; hier kan niets meer kapot, want alles wat kapot kan, is het al. „Ach ja, we moeten de boel eens laten op knappen", mompelt Taylor achteloos, zonder de indruk te wekken dat hij concrete plan nen heeft in die richting. Hij tapt Guinness voor een handvol veertigers en spaart zijn energie voor de avonden. „Tonight's student's night, so the house will be packed. Just sit down and relax." JEROEN DE VALK- keer per week vis eten, De laatste jaren komenl steeds meer aanwijzinj visolievetzuren ook go< den zijn bij andere aan gen. De positieve werki vetzuren uit vis op gew pijn en ochtendstijlhei(£°J ma wordt tegenwoordi meen erkend. Het gaat echter om een zeer ger betering van de klachtf vendien is voor deze pi effecten wel een hoge zuren nodig (minimaa perdüg). tj Uit een aantal wetenscj!"' ke onderzoeken lijkt n; te komen dat visolievel ook allergische aandoi zouden kunnen voorki,er genezen. Er zijn mensi n. basis hiervan bepleiter voeding aan te vullen nf olie. Maar op de opzet van derzoeken is kritiek te Bovendien is er ook wi schappelijk onderzoek waar geen positief rest komt. Daarnaast is het vraag of er geen nadele aan suppletie van de v met visolie. Gezien de sumptie van vis in Net ligt het voor de hand o wat meer vis te gaan el1 MARIANNE VAN DER WOONI Het gezicht van Griekse wijn werd generaties lang bepaald door Retsina, een simpel, met hars gearomatiseerd product. Alleen Grieken en fervente Griekenland-gangers konden deze wijn waarderen. De vraag naar Retsina is echter sterk ge daald, met als gevolg dat de Griekse wijnindustrie de laatste jaren gedwongen werd tot een verandering van koers. Het re sultaat is een groot scala van nieuwe kwaliteitswijnen - door gaans op basis van oude, au thentieke druivenrassen. De Griekse producenten zijn vol optimisme. „Wij hebben druiven die nergens anders groeien, en maken daar tegen woordig zeer aantrekkelijke wij nen van. Karaktervolle wijnen, unieke wijnen. Griekenland wordt het nieuwe oude wijn- land", zo vertellen zij. Honderden jaren is de Griekse wijnbouw een tragedie geweest. Het land had voortreffelijke druivensoorten, goede gronden en een uitstekend klimaat - maar dit potentieel werd niet of nauwelijks benut. Voor een kri tiekloze thuismarkt werd voor namelijk de met hars gearoma tiseerde Retsina geproduceerd, plus eenvoudige, dikwijls geoxi deerde tafelwijnen van laag al looi. De Griekse jeugd heeft Retsina afgezworen, en interna tionaal worden wijnen zonder frisheid en fruit niet meer geac cepteerd. Als gevolg hiervan heeft de Griekse wijnindustrie zich in korte tijd ingrijpend ge moderniseerd. Vrijwel overal wordt de wijn nu vergist in roestvrijstalen gistingstanks, bij niet te hoge temperatuur. Dat gebeurt soms op grote schaal. Bedrijven als Evoiki en Kourta- kis hebben hallen waar ruim 30 miljoen liter kan worden ver werkt. De wijnbereidingstechnieken die Griekenland sinds een klei ne tien jaar toepast, zijn iden tiek aan die van bijvoorbeeld Australië, Californië of Zuid- Afrika. Maar de druiven, die zijn De Griekse producenten geloven in hun wijn. „Wij hebben druivensoorten die nergens anders ter wereld groeien." foto cpd vaak anders. Natuurlijk vind je ook in Griekenland chardon- nay, sauvignon blanc, cabernet sauvignon, merlot, syrah en an dere kosmopolitische, wereld wijd geteelde variëteiten, maar eigen Griekse rassen zijn toch sterk in de meerderheid. Ze dragen namen die buiten Grie kenland geen sterveling kent. Althans nog niet, want de tijd kan komen dat Griekse druiven en hun wijnen ook trouwe vol gelingen krijgen in het buiten land. Neem bijvoorbeeld de moscho- filero. De witte wijn daarvan doet denken aan een licht soort droge muskaatwijn: in zijn sap pige smaak zit een enigszins zwoel, kruidig-fruitig aroma van vers geplukte druiven. Do- maine Skouras en het huis Bou- tari zijn heerlijke aperitiefwij nen. Nog zo'n witte kwaliteitsdruif is assyrtico. Die gedijt onder an dere op het hete, droge, vulka nische eiland Santorini. Boutari was daar de eerste om de drui ven niet alleen vroeg te plukken (teneinde een minder alcohol rijke wijn te krijgen), maar ook om ze koel te vergisten. En als men de wijn dan ook nog 'sur lie' opvoedt - door hem op het aroma gevende gistingsbezink sel te laten rusten, net als een superieure Muscadet - dan krijg je een smaakrijke, vrij volle wijn waarin nuances te proeven zijn van mineralen, specerijen, een vleugje groente en wat fruit. Ook van de athiri, een van Rho- dos afkomstige druif, en de ro- bela brengt Griekenland fraaie, charmante witte wijnen voort. Een van de beste blauwe drui ven heeft de moeilijke naam ag- hiorghitiko. Hij komt vooral tot zijn recht in het gebied Nemea, op de Peloponnesus. Produ centen als Gaia, Papaioanno, Skouras en Tselepos weten er kostelijke, dieprode wijnen van te vervaardigen die bovendien op vat werden gelegd. Van de limnio (al genoemd door de wijsgeer Aristoteles, als 'lem- nia') en de xynomavro lukt het eveneens om markante rode wijnen te creëren. 'De Griekse wijn was gisteren een tragedie, maar is vandaag een blijspel'. HUBRECHT DUUKER (Een groot Grieks wijnassortiment wordt gedistribueerd door Aridjes, Postbus 5041, 3502 JA Utrecht. Telefoon (030). 293.50.41, fax 2944138). Zonder dat het veel mensen is opgevallen zijn we in de laat ste decennia van de afgelopen eeuw anders gaan koken als gevolg van nieuwe keukenap- paratuur en vernieuwde in zichten betreffende gezonde voeding. Ook onze eetge woonten veranderen langza merhand. Drie dagelijkse hoofdmaaltijden (ontbijt, lunch en diner) zijn niet lan ger een vanzelfsprekendheid. In veel gevallen zal de lunch uiteenvallen in twee of drie eetmomenten waarop een snack of een ander klein ge rechtje wordt genuttigd. Daar naast gunnen we ons, vooral op de doordeweekse dagen, nauwelijks meer de tijd om een behoorlijke hoofdmaaltijd samen te stellen. Tijdens de weekeinden is die tijd er wel. De weekeinden lenen zich bij uitstek om gasten aan onze ta fel uit te nodigen. Opvallend bij het 'nieuwe koken' is het gebruik van de oven. Voor de doordeweekse hoofd maaltijden (diners) komen nog vaker dan in de 20ste eeuw salades op tafel. Salades bestaande uit een bedje van groene sla, eventueel ge mengd met andere attributen, waarop zowel koude als war me ingrediënten kunnen wor den geschikt. In kleinere uit voeringen kunnen dergelijke salades ook op de eetmomen ten tussen ontbijt en diner worden gegeven. Naast de maaltijdsalades zul len er op de doordeweekse dagen gerechten op tafel ko men die in een wok worden bereid. Dat gebeurt nu ook al en dat zal zich in de komende jaren nog verder uitbreiden. Voor het 'nieuwe koken' is een wok in de keuken een absolu te vereiste. Naast de salades en de ge rechten uit de wok zullen, ze ker in de koudere jaargetijden, de maaltijdsoepen in trek blij ven. Op doordeweekse kunnen die soepen kaï klaar worden gekocht, niet iedereen dergelijk pen op prijs stelt zullei mensen dergelijke soe 2.. veelal met convenienc JI ducten gaan samenste Denk daarbij aan de bi kant-en-klare heldere bonden soepen in drofc vorm, gesneden verse ten en reeds gekookte j vruchten. Tijdens de weekeindei ken we het heel ander bs We gaan bij voorkeur j t maken van verse, natu producten. Bij voorkei je de producten met een b waarop de garantie w( j geven dat het een voei jt middel van hoge kwalfs z treft. Die labels lijken bijzonder belangrijk, i kele jaren zal blijken d 1( veel verschillende lab« dat we door de bomer niet meer zien. Voor e ductgroep een ander 1 te veel van het goede, ook om hier in een ko te noemen. Slechts één label, waa vermeld dat het een E dukt betreft, komt troi we nu al als de hoogst gei deerde uit de bus. Wa alle producten bij de groentespecialist, visd en in de supermarkt c dragen zullen we ons waarom we van onze dingsmiddelen in de eeuw zo'n janboel var gemaakt met E-numn£e"0" toevoegingen, die we 4n b de verplichte vermeldt^ de etiketten eigenlijk iL0| grijpen. Laat staan data w goed lezen kunnen, whj.j die toevoegingen woréfj^ aangegeven, maar mei vo lettertje waarbij je alsto^ mens een loep nodig iecj >orl HANS BELTERMAN hg.j fNH lia hei NH Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Gewicht; 7. sociëteit; 8. slee; 10. limited; 12. grondsoort; 13. absint; 16. piepklein; 18. heilige stier; 20. wier; 21. geestdrift; 23. band; 26. schoonmaakgerei; 28. een zekere; 30. vis; 32. deel van een hengel; 34. Oudiers alfabet; 35. vastzetten. VERTICAAL: 1. Dwaas; 2. Germaanse godheid; 3. spil; 4 dwarsmast; 5. olifantssnuit; 6. roem; 7. kleverige taaie stof; 9. god van de liefde; 11. boom; 14. slingerplant; 15. gouden tiendollarstuk; 17. mager; 19. rivier in Oostenrijk; 21 rivier in Tsjechië; 22. populier; 24. beeld in de publieke opinie; 25. treuzelaar; 27. kant; 29. deel van het lichaam; 31. voorzetsel; 33. Frans lidwoord; 34. voorzetsel. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Cohort; 4. luchtgat; 6. Iets; 8. wind; 9. levensweg. Verticaal: 1. Col; 2. hecht; 3. rats; 5. tenten; 6. lala; 7. spel; 8. wesp. HEINZ waaz. 0luft l augvstlss mbt (IVJ..V a rtW. yfc? vX'; -CS y<y

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10