Philips Lighting toch naar Polen Economie Neus voor 'Sophiamol' Financiële tv via internet Softwarereus Microsoft kan golf nieuwe klachten tegemoet zien Lufthansa en Quelle willen Thomson Travel Campagne voor euro van start ABN Amro: Meer ruimte voor 36-urige werkweek Nieuwe voedingsmiddelen hebben grote kans om te floppen DENSDAG 5 APRIL 2000 lamenwerking assurantiebemiddelaars Ondernemingsracid gooit handdoek in de i ing tFDA-LEiPENHet samenwerkingsverband van assurantiebemid- elaars Kamerbeek Meeus breidt verder uit. Er sluiten zich vijf ndernemingen uit Leiden. Groningen, Enschede, Woerden, en Gravenzande aan. Dat zijn Crab/Noomen, de Van Calcar roep, de TSA Groep, Kentron, en Burghout. De nieuwe onder- eming telt nu 150 kantoren, waar zo'n 3.000 mensen werken, amen realiseren zij een jaaromzet van circa 450 miljoen. Ka- i ierbeek Meeus wil uiteindelijk een landelijk dekkend assuran- 1 eadvieskantoor worden. Volgens een woordvoerder zullen ch dit jaar nog meer bemiddelaars aansluiten. Verzekerings- 2 iaatschappij Aegon heeft een meerderheidsbelang in de Ka- 4 ierbeek Meeus Groep. 'I teeds meer pillen via internet te koop :n haag Mensen die zich schamen om bij de apotheek een i ds-medicatie of de viagrapil af te halen, hoeven de deur niet j leer uit. Efarma start vrijdag als derde on-line apotheek met de jrkoop van medicijnen via internet. Voorzitter Favié van de koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de jj rarmacie verwacht niet dat de virtuele farmacie een lang leven beschoren. Favié: ,,Van vier receptjes per dag kun je niet le- ;n. Uiteindelijk kiezen mensen toch voor de persoonlijke be- adering en service van hun eigen apotheek." M. Rijkeboer die e vee maanden geleden de primeur had ziet wel perspectief. Hij i vert uitsluitend medicijnen op recept en stuurt ze dan via de 5 ast. „Ik heb klanten uit de gekste hoekjes van Nederland". '[LM tobt met groei Malpensa if iastelveen De KLM heeft opnieuw aangedrongen op duidelijk- •id over de groeimogelijkheden van het Italiaanse vliegveld icfcalpensa. De luchthaven bij Milaan moet de economische mo- i' r worden van de alliantie tussen de KLM en Alitalia, maar de iliaanse regering wil slechts een beperkte groei toestaan. In 3 in brief aan Alitalia heeft KLM-topman L. van Wijk erop gewe- i in dat de alliantie kan worden ontbonden als er op 20 april :en duidelijkheid is. Volgens een woordvoerder gaat het niet n een dreigement, maar om een formele ontbindingsclausule. e samenwerking tussen de KLM en Alitalia staat al maanden ider druk door de problemen rond Malpensa. JJUON breidt capaciteit Amsterdam uit isterdam Amsterdam heeft veel meer energie nodig om aan waag van ICT-concems te voldoen. Distributiebedrijf NUON lat daarom het net verzwaren. Eind vorig jaar leidde het groei- id aantal concerns in deze sector tot een dreigend tekort aan room. In januari sloeg een aantal concerns opnieuw alarm, roomdistributeur NUON kon toen de dreigende problemen ilossen met tijdelijke voorzieningen. Inmiddels hebben dertig drijven zich gemeld met een extra behoefte aan energie. ia Net.Works neemt IAE over i idhoven De Eindhovense internetaanbieder IAE is overgeno- De ondernemingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen geeft de strijd voor het openhouden van de spaarlampenafdeling op. De OR ver kiest het aanbod van de directie voor vervangende werkgelegenheid boven een langdurige rechtszaak. De spaarlampenafdeling verhuist naar Polen. terneuzen cppDe OR hoopte dat Philips hierdoor het hele verhuisplan zou schrappen, maar Op 16 maart werd de OR nog in het ge- de afgelopen twee weken werd duidelijk lijk gesteld door de Ondernemingska- dat de directie daar niet aan wilde. De mer in Amsterdam. Die oordeelde dat OR besloot daarop de sluiting niet lan- Philips procedurefouten had gemaakt ger te rekken. bij het overplaatsingsbesluit en dat het „Je kunt ervoor kiezen de uitspraak beslissingstraject over moest. van de rechter tot het einde toe uit te melken", zegt OR-voorzitter A. Canri- nus. „Maar we hebben gevraagd wat het wisselgeld zou zijn als we dat niet zou den doen. Het aanbod dat we kregen over de mogelijkheden voor vervangend werk voor het personeel was voor ons voldoende om erop in te gaan", aldus de OR-voorzitter. Philips stelt dat er een goed sociaal vangnet komt en dat er naar vervangend werk wordt gezocht voor de gedupeerde werknemers. Verder wil de directie proberen een deel van de fabriek te verkopen aan andere bedrij ven. Externe deskundigen hebben ge zegd hiertoe mogelijkheden te zien. Voor ongeveer 100 van de 280 werkne mers die hun baan verliezen, moet ver vangend werk worden gezocht. Vijftig mensen hebben zelf al werk gevonden en ongeveer tachtig worden intern over geplaatst. Volgens Canrinus verhuist een aantal van de laatstgenoemde groep naar Roo sendaal, het Poolse Pila en de Chinese havenstad Shanghai. Nog eens vijftig werknemers komen in aanmerking voor een ouderdomsregeling, aldus Canrinus. Morgen voeren de vakbonden overleg met de directie van Philips over een so ciaal plan. 2( en door Via Net.Works in de VS. Dat internetbedrijf is actief in raalf landen in Europa en Latijns-Amerika. Het richt zich >oral op kleine en middelgrote bedrijven. IAE is in 1994 opge- i :ht door Willem Jan Withagen (39), die enkele jaren daarvoor j studeerde aan de TU Eindhoven. Zijn bedrijf is-gevestigd op it terrein van TU. Bij IAE werken 38 mensen. Withagen blijft algemeen directeur aan het bedrijf verbonden. Hoeveel geld met de overname is gemoeid, wil hij niet zeggen. 'rijzen groenten en fruit onder druk eda Overaanbod van veel producten en het wegvallen van arkten in het voormalig Oostblok hebben de prijzen van oenten en fruit het afgelopen jaar flink gqdrukt. De opbreng en lagen 10 tot 15 procent lager. Daarciöor da&lde de Vèiling- nzet van 's lands grootste keten van groente- en fruitveilingen, ie Greenery, met eehl half miljard tot 2,2 friiljard guldén. Voor- bulkproducten zoals tomaten en komkommers deden het ïcht. Maar ook vollegrondsgroenten als andijvie en bloemkool egen te maken met overaanbod. Aardbeien en peren kenden ist betere tijden. The Greenery verbeterde desondanks het ittoresultaat van 13 miljoen negatiefin 1998 tot 14 miljoen po- lief: erizon Wireless op mobiele markt VS li w york Het Britse telecomconcern Vodafone en het Ameri- 1C anse Bell Atlantic hebben gisteren hun gezamenlijke onder- 1( :ming voor mobiele telefonie in de Verenigde Staten gelan- k erd onder de naam Verizon Wireless. Ze zijn van plan een jj iel van de aandelen aan te bieden op de effectenbeurs. Veri- k n telt meer dan 24 miljoen abonnees en heeft volgens analis- i n een waarde van 184 miljard gulden. alblasserdam Dit snijrad vormt de 'neus' van de enorme trommelvormige boormachine die binnen af zienbare tijd de nieuwe Sophiatunnel gaat boren. De tunnel, met acht kilometer de langste van ons land, gaat onder snelwegen, rivieren en polders door richting Zwijndrecht en moet in 2005 klaar zijn. Voor de klus is de speciale bouwcombinatie Tubecon 1 gevormd, waarin Boskalis, Heijmans, Hochtief, Philipp Holzmann en NBM Amstelland samenwerken. foto anp ton borsboom amsterdam anp beeldmateriaal biedt FTV 24 uur per dag geschreven nieuws, koersen, analyses en achter gronden. De zender belooft zo veel mogelijk live aanwezig te zijn bij bijvoorbeeld persconfe renties en beursintroducties. FTV heeft samenwerkingsver banden gesloten met onder an dere Elsevier bedrijfsinformatie, koersenleverancier ActivePlus (BIS Benelux) en Alex, het beursordersysteem van Labou- chere. Ook is er al een intentie verklaring getekend met Chello, de UPC-dochter dat breed bandinternet via de kabel aan biedt. FinanceTelevision is gisteren begonnen met financieel-eco- nomische tv-uitzendingen op internet. De belangstelling was op sommige momenten zo groot dat de website www.Fi- nancetelevision.nl onbereik baar was. FTV zendt vijf keer per dag gesproken journaals uit. Die frequentie gaat nog de ze maand naar zes tot acht uit zendingen per dag. FTV, dat zich richt op beleg gers, is een initiatief van Bank Labouchere, Money View Ne derland en het NOB. Naast Meer aandacht bij Cosun voor voedingsmixen breda anp De agrarische coöperatie Cosun gaat zich meer richten op de ontwikkeling en productie van voedingsingrediënten, zoals mixen voor de ontbijt- en zoet- warenindustrie. In enkele jaren moet de omzet van deze divisie worden verdubbeld naar een miljard gulden. „We hebben een aardige oor- logkas", zei vice-voorzitter E. Piët gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Hoeveel Cos un wil uittrekken voor de aan koop van nieuwe bedrijven, wil hij niet kwijt. De divisie moet de tweede poot worden want nummer 1 is en blijft de suikerpoot. Meer dan de helft van de omzet 2,2 miljard gulden komt uit 'sui ker'. Veel groei zit er in dit on derdeel echter niet meer. De resultaten van het hele concern over 1999 zijn teleur stellend. Het bedrijfsresultaat steeg vorig jaar met 14 procent tot 101 miljoen. Topman C. Menkhorst somt het rijtje tegenslagen op: de na sleep van de verregende suiker bietencampagne in 1998, te genvallers bij dochterbedrijven Theeuwen (compost), Nedalco (alcohol) en Advanta (zaad) en de sluiting van de suikerfabriek in Kroatië. washington anp Nu de rechter heeft bepaald dat Microsoft de Amerikaanse wet geving heeft overtreden, kan de softwarereus een golf nieuwe klachten verwachten. Bedrijven die zich benadeeld voelen kun nen naar de rechter stappen om hun gelijk te halen. Zij vin den dat ze te veel hebben be taald voor softwarepakketten, omdat Microsoft zijn machts positie zou hebben misbruikt. Er lopen al 100 civiele proces sen waarin klagers samen scha devergoeding eisen van Micro soft. De kansen voor de eisers zijn fors gestegen nadat de rechtbank in Washington oor deelde dat Microsoft misbruik heeft gemaakt van zijn domi nante positie in de software- markt. De zaken kunnen nog jaren voortslepen, omdat Microsoft tegen de beslissing van de rech ter in beroep gaat. In de straf zaak tegen Microsoft is de straf maat nog niet vastgesteld. In het uiterste geval kan de rechter beslissen het concern op te splitsen. Vaststaat wel dat de kosten hoog zullen oplopen, ook als Microsoft het hoger be roep wint. Advocatenkosten, verlies van de goede naam en een dalende aandeelkoers zul len een blijvende indruk ach terlaten. De softwarepakketten van Microsoft zouden tegen te hoge prijzen zijn verkocht, zeggen de klagers. foto ap» luca bruno Oprichter Bill Gates is voor alsnog niet onder de indruk van de consequenties. Tegenover BBC Television verklaarde hij: „Een vergaande maatregel als opsplitsing lijkt mij niet in over eenstemming met de uitspraak van de rechter." Ook over het hoger beroep is hij optimis tisch: „Wij hebben het gezond verstand aan onze kant." Volgens John Mangelaars, di recteur van Microsoft Benelux, laten de Amerikaanse perikelen de Nederlandse klant koud: „De verkopen veranderen niet door de zaak, we hebben nog steeds te maken met een groei ende markt. Ook de klachten van de concurrentie ebben een beetje weg. De mensen zijn meer geïnteresseerd in de nieu we ontwikkelingen in de com puterbranche dan in een juri disch gevecht." De kans dat de problemen de Atlantische Oce aan overwaaien acht hij dan ook klein. lydro Seafood efinitief over i aar Nutreco 1< xmeer anp frankfurt/londen H ;t agrarisch concern Nu- n Boxmeer neemt het jjborse Hydro Seafood defï- 'tief over. Nutreco onder- ndelde al langer met het )orse bedrijf. Met de over- ime is een bedrag van één iljard gulden gemoeid. Dit het hoogste bedrag dat lit in de aquacultuur is legd, aldus meldde Litreco vandaag. W. Dekker, vanaf 1 juli de ajeuwe directeur van Nutre- is tevreden. „Ik ben zeer jkkig met de acquisitie, de belangrijke overname n Marine Harvest maakt ize stap ons tot marktleider de wereldzalmindustrie", 'j Jus Dekker. Hydro Seafood is volgens gevens van Nutreco de ootste producent en ver- 2 :rker van Atlantische zalm, et een aandeel van 11 pro nt op de wereldmarkt. De Jnzet bedroeg vorig jaar 617 iljoen gulden. :ent v ISTERDAM ANP Luchtvaartmaatschappij Luft hansa en het Duitse detailhan delsconcern Karstadt Quelle overwegen een bod van 4*8 mil jard gulden uit te brengen op Thomson Travel, de grootste Britse reisorganisatie. Ze willen dat doen via hun gezamenlijke onderneming C&N Touristic. De Duitsers vroegen instem ming van Thomson maar kre gen al snel nul op het rekest. Het bestuur van het Britse be drijf liet na een spoedvergade ring weten het voorgestelde bod volstrekt onvoldoende te vinden. Het bod is wel 36 procent ho ger dan Thomsons beurskoers van .95 pence van maandag. Gisteren schoot de koers onder invloed van de Duitse avances bmhoog naar een slot van 129,5 pence. Thomson ging in mei 1998 naar de Londense beurs als af splitsing van het Canadese me diaconcern The Thomson Cor poration, tegen een introduc- tiekoers van 170 pence. Het be drijf heeft een teleurstellend jaar achter de rug en beleggers lieten het aandeel links liggen. Daardoor werd het reisbureau kwetsbaar vobr een vijandige overname. C&N (Condor-Neckermann), de op een na grootste tourope rator in Duitsland, probeert te wedijveren met landgenoot Preussag, de grootste in Euro pa. Vorig jaar wilde C&N de reisactiviteiten van Deutsche Bahn overnemen, maar dat mislukte. Intussen slaagde Preussag er wel in een meerder heidsbelang in het Britse Tho mas Cook te verwerven.' C&N maakte vorige week be kend te onderhandelen over de overname van de Franse reisor ganisatie Havas Voyages van American Express. Het Duitse bedrijf heeft een jaaromzet van ruim 10 miljard gulden. Con current Preussag, van oor sprong een metaalconcern, zit op 36 miljard. Preussag is in Nederland eigenaar van Travel Unie (Holland International en Arke). frankfurt' W. Duisenberg, president van de Europese Centrale Bank (rechts), en M.Levy, topman van Publicis, hebben op het hoofdkantoor van de bank in Frankfurt het officiële startsein gegeven voor de bij na twee jaar durende campagne op weg naar de introductie van de nieuwe Europese munt, de euro, in 2002. Publicis werd uit een groot aantal kandidaten geselecteerd voor het opzetten en begeleiden van de campagne, die 80 miljoen euro (176 miljoen gulden) gaat kosten. foto reuters kai pfaffenbach amsterdam anp realiseert ook ABN Amro zich dat het een positie op het ge bied van werktijden te verliezen heeft. „Je ziet in personeelsad vertenties .voor banken steeds vaker de 36 uur. Vooral voor de schaarse IT'ers: kom bij ons voor vier keer negen uur per week." Bovendien kijkt ook dé bank naar bijvoorbeeld ING, dat aanzienlijk coulanter is ten aanzien van de verkorte werk week. Naast de bredere toepassing van de 36 uur komt er meer va riabele beloning en een keuze menu waardoor medewerkers geld en tijd kunnen inzetten voor andere arbeidsvoorwaar den. Er is nog een aantal onder handelingsronden, maar bank en bonden noemen de afspra ken van gisteren 'een belangrij ke stap' op weg naar een nieu we overeenkomst. ABN Amro, tot voor kort in de bankensector één van de felste tegenstanders van de verplichte 36-urige werkweek, gaat voor veel meer werknemers die ver korte werkweek mogelijk ma ken. Dat blijkt uit de eerste re sultaten van overleg tussen vak bonden en bank over een nieu we CAO. Die moet per 1 juni rond zijn voor de ongeveer 35.000 werknemers in Neder land. Voor het eerst onderhandelt een aantal banken, ook Rabo bank, Fortis en SNS Reaal, ieder over een eigen CAO. Tot nu toe was er een gezamenlijke CAO. Ze trekken gescheiden op om meer te concurreren op het ge bied van arbeidsvoorwaarden. Volgens bestuurder H. Ger- ding van de CNV Dienstenbond el nieuwe producten die fabrikanten van voe- igsmiddelen met veel tamtam introduceren, n al na een jaar een stille dood gestorven. Een rde van de 'innovaties' is succesvol. Ook een rde is na een jaar in geen enkele winkel meer vinden; de rest is nog niet 'dood', maar in inder dan de helft van de winkels nog verkrijg- ar. it blijkt uit cijfers die bureau ACNielsen giste- i presenteerde op een congres over marktin- lucties. Overigens geldt de slagingskans van 33 procent alleen voor werkelijk nieuwe produc ten. Een nieuw smaakje introduceren levert slechts in een vijfde deelvan de gevallen succes op. Het is voor het eerst dat de branche een groot schalig onderzoek doet naar het succes van nieuwe producten. De cijfers vallen de onder zoekers trouwens reuze mee. „Je hoort allerlei bakerpraatjes. Zo zou de slagingskans slechts 10 procent zijn. Maar die uitspraken hebben we in het onderzoek niet kunnen terugvinden", aldus onderzoeker R. Verschuur. De conclusie luidt volgens Verschuur dat hoe vernieuwender het product is, hoe succesvoller. Dat is koren op de molen van de opdrachtgever voor het onderzoek, de Stichting Merkartikel. De fabrikanten van merkartikelen proberen door gaans met allerlei nieuwigheden de (goedkope re) huismerken van supermarkten de loef af te steken. Volgens R. Riezebos, docent Merkenbeleid aan de Erasmus Universiteit, hangt het succes van een nieuw product mede af van de goede naam die een fabrikant heeft opgebouwd. Riezebos zegt dat het gebruik van de 'oude' merknaam voor nieuwe producten op korte termijn geld oplevert, maar ook een risico is. Wanneer één Mona-toetje of Opel-auto terug naar de fabriek moet, is meteen de hele merknaam 'besmet'. Daarom kiezen steeds meer fabrikanten voor een gulden middenweg: op de achtergrond de merknaam voeren, maar een aparte naam voor het product bedenken. „Vroeger had je de Re nault 4, 5 tot en met-30. Nu is er de Laguna en de Mégane". En het werkt: in Nederland intro duceerde Campina Melkunie het product Mona Vifït - met succes. In Duitsland heette het alleen Vifit, zonder Mona. „Daar is 't geflopt", aldus Riezebos. IMF waarschuwt Nederland voor 'oververhitting' economie tekort aan personeel. Vérder zijn er eerste aanwijzingen dat de lonen mogelijk sterker gaan stijgen. De prijsstijgingen bij goederen zijn daarentegen be scheiden gebleven. De wereldeconomie groeit in middels harder dan geraamd. De groei komt uit op 4,2 pro cent, ruim meer dan de 3,5 pro cent die vorig jaar nog werd voorzien. Dit blijkt uit uitgelek te cijfers van het IMF. De ra mingen zijn opgesteld voor de voorjaarsvergadering van het IMF komende week in Was hington. Voor de VS gaat het fonds uit van een groei van 4,3 procent dit jaar. Volgend jaar wordt dat 3 procent. Japan blijft voor het fonds een bron van zorgen. washington anp-bridge Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ziet nog steeds een flink risico voor oververhitting van de Nederlandse economie. Daarom vindt het fonds dat de regering moet afzien van het gebruik van financiële meeval lers voor extra uitgaven. De waarschuwing staat in de gisteren gepubliceerde voorlo pige conclusies van het jaarlijk se overleg van het IMF met de regering, dat vorige maand plaatsvond. Het IMF wijst op de zeer ster ke stijging van de huizenprijzen en noemt de arbeidsmarkt uit zonderlijk krap, met een aantal vacatures dat bijna op een re cordniveau ligt en een groeiend

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9