Israël wil in één keer weg uit Zuid-Libanon Grote wachten op Elians vader is begonnen Vlaams Blok wil na 'herbronning' vooral 'Baas in eigen land' zijn Buitenland VS staken verzet tegen grotere Veiligheidsraad Robinson eist onderzoek in Tsjetsjenië Democratie en schuld beheersen Afrika-top ai wan nodigt Dalai Lama toch uit aipei Chen Shui-bian, die vorige maand tot president van Tai- van werd gekozen, zal de Dalai Lama uitgenodigen om op 20 P mei zijn beëdiging bij te wonen. De komende president van het ?iland negeert daarmee een waarschuwing van de Chinese au- 5 w oriteiten. De Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet, vluchtte n n 1959 voor het communistische regime in China naar India. Een woordvoerder van de Chinese regering maande Chen giste- 2 en de Dalai Lama niet uit te nodigen. Volgens hem is de gees- elijk leider van Tibet betrokken bij 'politieke activiteiten die tot ioel hebben het moederland te verdelen'. China ziet Taiwan als C ifvallige provincie. Voor de beëdiging van Chen zijn de staats- Q loofden uitgenodigd van de 29 landen die Taiwan diplomatiek rkennen. Peking heeft geen invitatie ontvangen. Gewonden bij rellen in dorp Kosovo 'Ristina Bij ongeregeldheden tussen Servische inwoners van Cosovo en Amerikaanse troepen in het zuidoosten van de pro vincie zijn gisteravond elf Amerikaanse soldaten en een Poolse nilitair van de internationale troepenmacht KFOR lichtgewond ;eraakt. Ook een tolk en ongeveer veertien Serviërs liepen ver- 3r vondingen op. De gevechten braken uit toen tijdens een huis- 3 roeking in het dorp Sevce bleek dat een Servische man twee ;ranaten in zijn woning had. Daarna probeerden ongeveer 150 ierviërs de militairen in te sluiten. Poolse militairen wierpen •en barricade op om driehonderd woedende Serviërs tegen te ïouden. Op hun beurt blokkeerden Serviërs verschillende we ien. Amerikaanse, Poolse en Oekraïnse KFOR-soldaten vuurden e ^waarschuwingsschoten en rubber kogels af. i Brandstichting bij Surinaamse krant •aramariboEen onbekende heeft brand gesticht in de drukke- lo □r k ij van de Surinaamse krant De West, maar het vuur kon worden o~ ;eblust voordat schade aan de machines kon onstaan. Uitgever jeorge Findlay, die naast de drukkerij woont, werd door het irandalarm gewekt. Hij wist het vuur met een brandblusappa- •4 aat te bedwingen. Ooggetuigen vertelden dat zij een man over Ie muur rond het pand van de krant hadden zien klimmen, die jnbrandstof had gebruikt om het gebouw in brand te steken. De brandstichter was in een wachtende auto ontkomen. Eén van de getuigen zei dat de man op hem had gevuurd om hem af te chrikken. De West publiceerde recent over schandalen en be- aitiseerde de regering. Tijdens de militaire dictatuur van Desi 3 touterse werd ook al een aanslag op De West Schade door cycloon op Madagaskar Antananarivo De cycloon Hudah heeft de huizen verwoest van 00.000 mensen in het noorden van Madagaskar. Woordvoer- ^der Salha Halado van het Wereldvoedselprogramma zei dat ïulpverleners zich ook zorgen maken over een mogelijk voed seltekort, omdat de cycloon een voedselopslagplaats heeft ver- jvoest en omdat de toegang tot het rampgebied beperkt is. Twee nensen kwamen om het leven als gevolg van de cycloon. Judah, die is afgezwakt tot een tropische storm, trekt nu over Mozambique, waar de afgelopen weken 699 mensen i jmkwamen door overstromingen en stormen. Honderdduizen- len Mozambikanen werden uit hun huizen verdreven. Vlaffioso Buscetta in VS overleden ■me» Tommaso Buscetta, een van de eerstejpentiti', maffiale- len die informatie geven over hun vroegere kameraden, is over- eden. Zijn advocaat meldde gisteren dat Buscetta, die onder len andere naam in de Verenigde Staten woonde, daar zondag s overleden aan kanker. Hij werd 71. De Siciliaan Buscetta ont- iopte zich tot spijtoptant nadat hij in 1984 in Brazilië werd ge- rresteerd op beschuldiging van moord. Hij werd uitgeleverd lan Italië. Toen hij eenmaal besloten had te praten, verscheen lij 45 dagen achtereen in het getuigenbankje, waar hij een aan- al van de best bewaarde geheimen van de maffia onthulde. Zo Xr ei hij onder meer dat de criminele organisatie banden heeft net de politieke klasse in Italië. |ar Conflict in Zimbabwe escaleert gi :a, iarare Het conflict in Zimbabwe rond de bezettingen van loerderijen van blanken is gisteren verder geëscaleerd. In Wed- 100 kilometer ten oosten van de hoofdstad Harare, werd een igent neergeschoten toen hij enkele bezetters wilde aanhou- len. Maandag werd hier Ian Kay, eën prominent parlementslid 'an de oppositie, aangevallen. Hij liep verwondingen op. Op f jjfeen andere boerderij in Mvurwi, noordelijk van de hoofdstad, verden zes politieagenten in gijzeling genomen door bezetters, 'oor het merendeel veteranen van de bevrijdingsoorlog in het 1 j 'oormalige Rhodesië (197-2-1980). Zij willen met de bezettingen vraak nemen voor de stembusnederlaag van president Robert dugabe. De Zimbabwaanse rechters noemen de bezettingen il- egaal, maar het regime weigert in te grijpen. ooi EU: Prodi blundert niet en blijft irussel De Europese Commisie heeft gisteren met klem ont- ;end dat er een paleisrevolutie gaande is om voorzitter Romano [J. 'rodi te onttronen. Prodi zou volgens berichten in de Duitse ffil )laden Der Spiegel en Frankfurter Allgemeine andere EU-leiders - lanig op de zenuwen werken door zijn blunders en weinig di- up ilomatieke stijl. EU-woordvoerder Jonathan Faull voerde aan lat Prodi Europa met vaste hand leidt, en dat hem over de ze- tle -en maanden van zijn voorzitterschap weinig te verwijten valt. lij kwalificeerde berichten dat de Britse eurocommissarissen Cinnock en Patten proberen Prodi te wippen als 'absurd'. Prodi in september vorig jaar aan. wordt nieuwe premier Japan 0kyoHet Japanse Huis van Afgevaardigden heeft Yoshiro jAlnri (voor) vanmorgen tot de nieuwe premier gekozen. Eerder verd Mori de nieuwe leider van de regeringspartij LDP. Omdat Ie liberaal-democraten de grootste partij zijn, was het zeker dat le 62-jarige Mori de nieuwe premier werd. In beide functies 'olgt hij Keizo Obuchi op, die in het weekeinde werd getroffen looi een beroerte en in coma raakte. Mori zei alle ministers uit iet oude kabinet opnieuw in de nieuwe ploeg te zullen opne- rien. Hij benadrukte eerder de lijn van Obuchi te willen voort- etten. De regering stapte krachtens de grondwet collectief op 4)| >mdat de premier niet meer in functie is. De nieuwe leider geldt ielal Obuchi als een op consensus gerichte politicus. S FOTO REUTERS TOSHIYUKIAIZAWA m< 71 Arrestatie wegens Enigma-diefstal sof( -ondenDe Britse politie heeft een 50-jarige man uit Bedfords lire gearresteerd die mogelijk iets van doen heeft met de dief- M tal van een Enigma-codeermachine uit de Tweede Wereldoor- og. Een van de drie nog overgebleven apparaten werd ont- reemd uit een landhuis bij Londen. De politie benadrukte dat li net apparaat zelf, dat zo'n 365.000 gulden waard is, nog steeds I liet terecht is. In het landhuis, Bletchley Park, wist een groep B viskundigen. taalkundigen en schaakkampioenen de codes van le nazi's te ontcijferen, waardoor de oorlog met enkele jaren is T'erkort. Duitsland gebruikte de Enigma-machines om zijn be- ichten te versleutelen. VN-troepen zouden beheer veiligheidszone moeten overnemen NEW YORK ANP geneve bob kroon Israël zal in juli zijn troepen uit Zuid-Libanon in één keer terugtrekken, in samenwerking met de Verenigde Naties. Dat is gisteren overeengekomen in een tweege sprek tussen de Israëlische minister van buitenlandse zaken David Levy en de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kofi Annan. Israël versterking van de VN- vredestroepen in Libanon, om de door Syrië gecontroleerde Hezbollah-guerrilla in het ga reel te houden. In Europa, en met name in Frankrijk, bestaat hiervoor niet veel animo. Kofi Annan hield zich derhalve zorgvuldig op de vlakte, en beperkte zich tot de opmerking dat 'medewerking van alle betrokken partijen een absolute noodzaak was om een correspondent De laatste zei na afloop van het gesprek in het Geneefse Palais des Nations dat hij een en an der zou voorleggen aan de Vei ligheidsraad, die hierover het laatste woord'heeft. Bij gebrek aan een vredesverdrag met Sy rië, waarin ook de ontruiming van de bufferzone in Zuid-Liba non zou worden geregeld, wil verslechtering van de toestand in het gebied te voorkomen'. Levy liet er geen twijfel over bestaan dat Israël voor eind juli 'onvoorwaardelijk en in één keer' al zijn troepen uit Libanon terughaalt, 'in overeenstem ming met Veiligheidsraadreso lutie 425'. Deze resolutie da teert overigens uit 1978, en is al die tijd door Israël volledig ge negeerd. Levy waarschuwde Syrië en Hezbollah de Israëlische terug tocht uit de veiligheidszone niet te gebruiken als voorwendsel voor nieuwe agressie. ,,We kun nen ons trouwens moeilijk voorstellen dat Syrië en Liba non bezwaar hebben tegen eén ontruiming van de veiligheids zone waarop ze al zo lang heb ben aangedrongen." Maar zo simpel ligt de zaak niet. Diplomatieke zegslieden in Genève wijzen erop dat Israël met zijn ontruiming van Liba nees grondgebied de Syrische president Assad in een patstel ling manoeuvreert. „Hezbollah verliest met de Israëlische ont ruiming van Libanees grondge- biéd zijn reden van bestaan, en ook Syrië heeft dan militair in Libanon niets meer te zoeken", aldus de Franse Midden-Oos tenkenner Eric Rouleau. „Ver dere Hezbollah-acties zullen door de internationale gemeen schap dan niet langer worden geduld, en dat verzwakt de po sitie van Syrië." De Verenigde Staten stemmen ermee in dat de Veiligheidsraad 'iets meer' dan 21 zetels krijgt, in plaats van de huidige vijftien. Dat heeft hun ambasadeur bij de Verenigde Naties, Richard Holbrooke, te kennen gegeven in de werkgroep voor hervor ming van de VN-raad, die al ja ren over een nieuwe samenstel ling praat. De VS wilden tot nu toe hooguit 21 leden, om de raad efficiënt te houden. Voor hen zijn permanente zetels voor Duitsland en Japan een 'abso lute voorwaarde'. Permanente leden hebben vetorecht. De Veiligheidsraad telt er nu vijf: China, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Rusland en de VS. De jongste stap van de VS lijkt de weg te openen voor een uitbreidingsplan dat Maleisië als voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN enige jaren geleden presenteerde. Dit plan voorziet in 24 leden. Er De cameraman wacht in Miami voor een enorm spandoek met de beeltenis van Elian op de komst van de vader van het vluchtelingetje. FOTO AP NURI VALLBONA miami achille prick Het grote wachten op de vader van de 6-jarige Elian, Jüan Mi guel Gonzalez, is begonnen. De vader en vijf andere Cubanen kregen gisteren een visum om naar de VS te komen, waar zijn vorig jaar november gevluchte zoontje wordt 'vastgehouden' door familie in Miami. Of de Amerikaanse autoriteiten de va der en het jongetje willen her enigen, is geen vraag meer. Het gaat nu om waar, wanneer en hoe. De familie heeft gisteren nog maals verklaard dat ze het jon getje niet vrijwillig zal afstaan. Men eist nu bovendien dat- Elian door een drietal onafhan kelijke psychologen wordt on derzocht. De familie wordt daarin gesteund door enkele honderden Cubaanse Amerika nen, die dag en nacht posten bij het huis waar Elian verblijft om te voorkomen dat de autori teiten de jongen kunnen weg halen. De 6-jarige Elian vluchtte vorig jaar november samen met twaalf andere Cubanen vanuit Cuba naar de VS. Het gammele bootje waarmee de groep de 150 kilometer lange oversteek begon, begaf het. De jongen verloor daarbij zijn moeder. Al leen Elian spoelde in een bin nenband levend aan op de kust van Florida. Familie in Miami heeft de jongen sindsdien on der haar hoede, en vindt dat de jongen in de VS moet blijven omdat zijn moeder haar leven heeft gegeven voor zijn vrijheid. De familie en de menigte bij het huis van Elian vinden dat Juan Miguel naar het huis in Miami moet komen om daar te beslui ten of hij Elian mee terug neemt naar Cuba, of dat hij en zijn zoontje asiel aanvragen in de VS. De overheid wil dat de vader zijn zoontje ontmoet in het rustiger Washington. Dat zou betekenen dat Elian met geweld moet worden opge haald in Miami, want de familie en de demonstranten zullen dat proberen te verhinderen. De politie van Miami heeft in middels de afzettingen rondom het huis inmiddels een paar blokken opgeschoven. Vergeefs overigens, want gisteren brak de menigte door de afzettingen heen. Sindsdien vormen de Cu banen in Miami een menselijke keten rond de woning, waar Elian min of meer gevangen zit. Burgemeester Joe Carollo, die elke dag polshoogte komt ne men. speelt een merkwaardige rol. Hij heeft zich openlijk ach ter de familie geschaard, en ge zegd dat hij niet zal meewerken aan welke federale actie dan ook die ertoe leidt dat Elian te rug naar Cuba gaat. Gisteren noemde hij de Cubaanse leider Fidel Castro 'de Hitler van de Cariben'. De burgemeester hoopt dat Juan Miguel, een maal in de VS en verlost van de tirannie van Castro, een ver standig besluit voor zichzelf en zijn zoon neemt. zouden vijf permanente leden bij moeten komen. Twee uit het noorden (lees Duitsland en Ja pan) en drie uit het zuiden, die echter geen vetorecht krijgen. De vier extra gewone zetels zouden moeten gaan naar drie gezanten uit ontwikkelingslan den en een uit een voormalig Oostblokland. De beweging van niet-gebonden landen pleitte daarentegen voor een uitbrei ding tot 26 zetels, doch liet zich niet uit over het aantal perma nente leden. Rusland sprak zich eind vorig jaar uit voor 21 zetels en wil be halve een grotere rol van Duits- land en Japan ook een betere vertegenwoordiging van landen uit Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika. China vindt dat voorzich tigheid moet worden betracht met uitbreiding. China is enig' permanent lid uit Azië. Aange nomen wordt dat het niet graag zou zien dat regionale rivalen zoals Japan en India ook aan schuiven aan de tafel van de permanente leden. MOSKOU-STRAATSBURG Rtr-AFP-DPA Rusland moet een onafhanke lijke nationale commissie on derzoek laten doen naar de ern stige en gedocumenteerde be schuldigingen over de schen ding van de mensenrechten in Tsjetsjenië. Dit heeft de Hoge Commissaris van de VN voor de mensenrechten, Mary Robin son, gisteren geëist aan het eind van haar vijfdaagse hezoek aan Moskou en Tsjetsjenië. De commissaris veroordeelde op haar persconferentie de ern stige schendingen van de men senrechten in de afvallige Kauk- asische republiek. Zij vindt dat de Russische leiding met een onafhankelijk onderzoek een duidelijk signaal zou geven dat zij een einde wil maken aan de straffeloosheid, en dat zij het vertrouwen van de Tsjetsjeense burgers wil herstellen. „Ik heb gehoord over execu ties zonder normaal proces, in timidatie, plunderingen door militaire eenheden, overmatig gebruik van geweld, aanvallen op konvooien met burgers, ver krachtingen en ander lichame lijk geweld", aldus Robinson. Ze tekende wel aan dat ook de Tsjetsjeense rebellen zich schuldig hebben gemaakt aan onaanvaardbaar geweld. Robinson omschreef haar ge sprek met de Russische minis ter van buitenlandse zaken Ivanov als 'constructief. Zij vindt het een goede zaak dat de regering een gezant "voor de mensenrechten in Tsjetsjenië heeft benoemd. Na afloop van het gesprek benadrukte Ivanov dat de reis van Robinson naar de Kaukasus aantoont dat Mos kou niet de bedoeling heeft wat dan ook te verbergen. Eerder werd de Russische weigering om Robinson Tsje tsjeense gevangenenkampen te laten bezoeken wel als zodanig uitgelegd. Ook de achteloos heid waarmee de net verkozen president Poetin ontmoetingen met Robinson uit de weg ging, wordt uitgelegd als een duide lijke boodschap: Rusland doet in Tsjetsjenië wat het naar ei gen goeddunken moet doen. brussel paul koopman correspondent Volgens fractieleider Filip Dewinter heeft het Vlaams Blok een periode van 'verdie ping en herbronning' achter de rug. Het omstreden 70-puntenplan mag 'uitdoven'. Ervoor in de plaats komt een veel minder concreet manifest. Bij de presentatie van 'Baas in eigen Land', gisteren in het Vlaam se parlement, bleek de centrale boodschap van de partij echter onveranderd: buiten landers moeten buiten. Het Blok kijkt tegenwoordig met jaloerse ogen naar Nederland. Daar mag de linkse essayist Scheffer zomaar het 'multiculturele drama' aan de kaak stellen. Daar voert be windsman Van Boxtel een actief terugkeer beleid. En daar relativeert de columnist Gerry van der List openlijk de vruchten van het minderhedenbeleid. Filip Dewinter glundert: „In Nederland is een groot en open debat aan de gang. Daar bestaan geen taboes meer. Hier wel. In het Vlaams parlement presenteerde de fractieleider van het Blok, geflankeerd door partijvoorzitter Johan Vanhecke, gisteren een hieuw partijmanifest. Met het in 1996 geactualiseerde 70-puntenplan 'ter oplos sing van het vreemdelingenprobleem' wil de partij niet meer om de oren geslagen worden. „Al te lang hebben we vanuit het defensief gedebatteerd over dat plan", al dus Dewinter. In het 70-puntenplan bepleitte het Blok een politiek die op zijn minst op gespan nen voet staat met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens. Lagere uitke ringen voor migranten, verplichte uitwij zing voor werklozen en het fiscaal straffen van werkgevers die een vreemdeling in dienst nemen. Het stoppen van de 'wild groei van moskeeën', een eigen onderwijs- net voor islamitische kinderen en discrimi natie bij het toewijzen van sociale wonin gen ten gunste van Vlamingen; het is maar een greep. Dergelijke 'punten en komma's' zijn volgens Dewinter een sta-in-de-weg geworden. Kiezers die willen weten waar ze met het Blok aan toe zijn, moeten zich voortaan ba seren op het werkje 'Baas in eigen Land'; een 'herpositionering' in het vreemdelin gendebat, aldus de fractievoorzitter. Over het onderwerp wordt in het boekje in veel algemenere termen gesproken. Nederland, dat het Blok vanwege de tolerante immi gratiepolitiek altijd verfoeide, is nu een in spiratiebron. Gretig citeert Dewinter uit es says van Scheffer en Van der List, en roemt hij de remigratiepolitiek van Van Boxtel. Maar ook erkent de politicus: „Ik deel hun analyse, maar niet hun oplossing." De oplossing die het Blok aandraagt, zo werd gisteren bij de boekpresentatie duide lijk, is ten gronde niet veranderd. Vrijwel al le buitenlanders moeten de grens worden overgezet. Alleen zwaait het Blok daarbij niet meer met bezems en bokshandschöe- nen, maar worden gerespecteerde cultuur filosofen zoals Samuel Huntington en Francis Fukuyama in stelling gebracht. De democratie, vrede en welvaart staan op het spel met de aanwezigheid van grote groe pen migranten, redeneert Dewinter. De komst van nog meer vreemdelingen zou neerkomen op 'culturele genocide'. De slogan waarmee het Blok nu de migran ten tegemoet treedt, luidt: 'Assimileren of emigreren'. Desgevraagd somt Dewinter op: „Wij zijn voor gezinshereniging, maar dan in het land van herkomst. Twee: een gedwongen terugkeer van alle illegalen en criminele migranten. Drie: Een begeleide terugkeer voor alle langdurig werkloze mi granten via de inzet van ontwikkelingsgeld. Vier: verplichte assimilatie voor migranten die werk hebben. Zij worden ofwel Belg, of dienen eveneens te vertrekken'." Zelfs de circa 430.000 migranten die sinds 1974 de Belgische nationaliteit hebben ver worven, wil het Blok opnieuw tegen het licht houden. Of het juridisch kan en mag, weet Dewinter niet, maar liefst zou hij ook deze groep - voor zover niet geheel aange past en ingeburgerd - het land uitzetten: „Wie bijvoorbeeld met een hoofddoekje op voor de klas gaat staan, verliest zijn Belgi sche nationaliteit." Onder 'assimilatie' ver staat het Vlaams Blok "Vlaming worden on der de Vlamingen'. Geen geringe opgave voor iemand uit Noord-Afrika, erkent De winter. Of zijn partij migranten daar een handje bij wil helpen? De reactie is afhou dend. „Kijk, een taalcursus mag er zijn, dat is evident. Maar we moeten niet teveel eie ren onder onze migranten leggen. Daarmee knuffel je ze dood." cairo afp-dpa-anp De Europese landen hebben op de eerste Afrikaanse-Europese top in Cairo bij hun gespreks partners aangedrongen op meer democratie, terwijl de Afrikanen pleitten voor schul denverlichting. In de slotverkla ring beloven Europa en Afrika te zullen werken aan 'strategi sche partnerschappen' om hun beider wensen ook werkelijk heid te laten worden. In het onderlinge debat riep Europa op politieke hervormin gen en respect voor de mensen rechten hoger op de agenda te plaatsen. De Afrikaanse ge sprekspartners vroegen meer tijd, geduld en geld. Vooral de wurgende schulden liggen Afri ka zwaar op de maag. De top, die in 2003 een vervolg krijgt, verliep in een vriendelijke sfeer. De pinnige toespraak van de Li bische leider Kaddafi was een uitzondering. Europa begrijpt de Afrikaanse roep om algemene schulden verlichting wel, maar is niet be reid daartoe over te gaan, ge zien de geldverslindende con flicten die op verschillende plaatsen op het continent woe den en de wijdverbreide cor ruptie die de economische ont wikkeling frustreert. Desondanks was premier Kok hoopvol gestemd over de toe komst van wat lang het 'verge ten continent' is genoemd. „Europa heeft een verplichting afgegeven de handel vrijer te maken voor Afrika en te werken aan schuldenverlichting. Afrika is zich zeer bewust van de ver anderingen die nodig zijn in het eigen beleid. Dat is een belofte volle combinatie." Ondanks dat Europa in Cairo niet zover wilde gaan om alle of vele landen in Afrika hiin schul den kwijt te schelden, hebben verscheidene Europese landen gezegd bereid te zijn de schul den van een aantal staten te schrappen. Zo zei de Franse minister van financiën Fabius dat het besluit van Parijs de to tale schuld van de armste Afri kaanse landen te schrappen de komende jaren bijna 2,7 miljard gulden zal gaan kosten. De Duitse bondskanselier Schroder noemde een bedrag van bijna 800 miljoen gulden aan schulden die zullen worden geschrapt. Minister van buiten landse zaken Van Aartsen kon digde afgelopen weekeinde aan dat er ruim tweehonderd mil joen gulden aan schulden zul len worden kwijtgescholden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7