Nog zestigduizend EK-tickets te koop Behandeling kanker bij kind heeft levenslang gevolgen Binnenland Man 'hobbyde' met kinderpornofoto's Taxi voorstel verdeelt Amsterdamse gemeenteraad Darth Maul in lego SDAC 5 APRIL 2000 ANP Algemeen N CPD Gezwamde Pers Diensten pangenisstraf voor 'nepoverval' De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 29-jarige iamse chauffeur van waardetransportbedrijf Geldnet ver- »eld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes iden voorwaardelijk De man werkte op 5 juli van het vorig i Oostzaan mee aan een in scène gezette overval op een pagen waarbij ruim twee miljoen gulden werd buitge- t. De rechtbank verwierp zijn verweer, dat hij werd ge- gen door een groep Turkse criminelen. Zijn bijrijder -een ige man uit Purmerend- is veroordeeld tot één jaar waar- es maanden voorwaardelijk nnghandel opgerold iDAMHet landelijk parket van het openbaar ministerie in rdam en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst hebben een omvangrijke handel in doping opgerold. Bij Dekingen op acht adressen in Dordrecht, Geldermalsen, chem, Sprundel en Utrecht trof de FIOD afgelopen don- g grote partijen anabole steroïden en zogeheten lifestyle als rohypnol en Ionamin forte, aan. Vier van de zes aan- ïden verdachten zijn in bewaring gesteld. idevoerders afgevoerd De po- eeft gister- 512i ig een erij op het -an de Be- |jn ont- die 's och- as bezet •en kleine actievoer- in Groen- De boer- an de Lod- ïksestraat eren zou gochtend n gesloopt, erf van de ;rij komt ing van de unnel on- t Panner- i Kanaal Rijnstran- )ied. De jerders niet vrijwillig van het dak af en de boerderij uit. Onge- ?rtig politiemensen gingen daarom naar binnen en het om de krakers aan te houden. Die zijn overgebracht naar n, waar ze van justitie een proces-verbaal krijgen, omdat bevel zich van particuliere grond te verwijderen, niet n opgevolgd. foto gpd hans broekhuizen eland kampt met wilde katten IQ» Het eiland Ameland blijft kampen met een kolonie derde katten. Het lukt voorlopig niet om de hele populatie n verdwijnen. Staatssecretaris Faber (natuui beheer) ant- de gisteren op vragen van Tweede-Kamerlid Poppe (SP) katten zich in een groot dichtbegroeid duingèbied ver- n houden, waar ze zich vrijwel niet laten opsporen. De eer tweehonderd verwilderde katten planten zich boven- iel voort. Sinds enige tijd worden de dieren bejaagd met en en vangkooien. Hoewel Faber, net als Poppe, de voor- eeft aan kooien, blijft volgens haar afschot als aanvullend nodig om de populatie verwilderde katten binnen de te houden. embad voor reumapatiënten |m» De provincie Noord-Holland wil vier miljoen gulden Öcen voor de bouw van een overdekt zwembad voor met Ireumapatiënten in Amsterdam. Het therapiebad moet in lede helft van 2003 opengaan. Het zwembad wordt een peel van het nieuwe Jan van Galenbad in het Amsterdam- Isdeel De Baarsjes. Er komt ook een openluchtbad, dat ^dereen toegankelijk is. Het totale project gaat 20 miljoen h kosten. luit Chinees themapark uitgesteld Kg» Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gis- teen besluit genomen over de vestiging van een groot - Chinees themapark in die provincie. De gedeputeerden fdat Zoetermeer, de plaats die Chinese ondernemers voor k hebben uitgezocht, eerst met een concreet plan komt. Lake China' moet het park gaan heten. De Chinezen i het oog laten vallen op de Zoetermeerse Driemanspol- aar omdat dat gebied is bestempeld als belangrijk na- f Cjj bied keek de provincie ook uit naar alternatieve locaties. »is van een concreet Zoetermeers plan willen GS eind mei jfinitieve keuze maken. irdingen weert partyschip 11 ingen Uit angst voor overlast door drank en drugs weert ia peente Vlaardingen een partyschip dat komend weekein- lele uren aan een steiger aan de Nieuwe Waterweg zou af- 1 ~1 De vergunning is ingetrokken op basis van de havenver- 7 pg. Volgens het Vlaardingse college van burgemeester en j7a uders is nu pas gebleken dat in de nacht van zaterdag op g op het schip een houseparty wordt gehouden, met on- dere een striptease-show. meT estaties na diefstal krans t>AMDe politie in Amsterdam heeft afgelopen nacht op Is Hendrikkade drie mannen aangehouden die even na Ir op de Dam de bloemkrans hadden gestolen die koning ,en koningin Paola van België daar'gistermiddag hadden Volgens een politiewoordvoerder zijn de drie mannen e twintig jaar oud en waren zij 'flink in de olie'. Een van stanten werd aangehouden met de krans om zijn nek. etal is ter ontnuchtering overgebracht naar het arrestan- ilijf op bureau Warmoesstraat. Koning Albert II en zijn Viote legden de krans voor het Nationaal Monument in ■dam. Vele honderden mensen waren toegestroomd om Ihtigheid te bekijken. [ngstelling jacht groeit onverwacht ort Geheel tegen de verwachting in groeit het aantal Jan de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). fereniging zijn nu 22.700 mensen aangesloten, ruim 1200 lan twee jaar geleden. Een woordvoerder van de KNJV de groei verrassend. De jacht wordt sterk beperkt door Iwe Flora- en Faunawet. „Misschien willen mensen zich sterk maken tegen de beperkingenvermoedt de roerder. Een deel van de groei kan ook worden verklaard fe cursussen voor jachthonden. Jaarlijks nemen zo'n ■izend hondenbezitters deel aan een regionale cursus JKNJV. Ondanks de ledengroei neemt het aantal actieve Vel gestaag af. Het aantal houders van een jachtakte be- 00.600 personen, tegen 31.200 vorig jaar en 30.900 in "enbeul breekt duivenpoten Lï Een 70-jarige duivenmelker uit Kampen heeft aangifte van mishandeling van 58 duiven. Alle dieren zijn afge- M kiadat hun poten door mensenhanden waren gebroken. |||lt Venmelker constateerde vorige week dal de dieren her- 1pjk verwondingen opliepen. Gelet óp het aantal dieren koort letsel stelde een dierenarts vast dat er sprake was /Venmishandeling. De duivenmelker stapte vervolgens (fe politie. De duiven waren ondergebracht in verschillen- RSTT^en- Het gaat om dertig jonge en 28 oudere vogels. Sinds gifte zijn er geen duiven meer mishandeld. De politie Demand kunnen aanhouden en zet het onderzoek voort. Slachthuis eist 24,5 miljoen van Eindhoven eindhoven anp Een uit de hand gelopen inci dent in het plaatselijk slacht huis heeft er na twintig jaar procederen toe geleid dat de gemeente Eindhoven inmiddels een schadeclaim van 24,5 mil joen gulden aan de broek heeft. Het einde van de juridische strijd is volgens de raadman van de eisende partij, mr. M. Houben, nog niet in zicht. Mor gen hoort de rechtbank in Den Bosch opnieuw een lange reeks deskundigen. In de zomer van 1979 ver bood Eindhoven slachterij Rog gen nog langer gebruik te ma ken van het gemeentelijk slachthuis. Roggen zou een veewagen met beren, mannelij ke varkens, hebben gelost hoe wel dat niet was toegestaan. Enige tijd daarna ging de slachterij failliet. Bovendien werd de eigenaar persoonlijk failliet verklaard. De rechtbank oordeelde in een door Roggen aangespannen procedure dat de gemeente hem ten onrechte voor onbepaalde tijd de toe gang tot het slachthuis had ont zegd. Eindhoven hoefde van de rechter echter alleen maar schadevergoeding te betalen als aangetoond kon worden dat er een rechtstreeks verband be stond tussen de uitsluiting en het faillissement Daar proce deren de partijen nog steeds over. Onafhankelijke, door de rechtbank aangestelde deskun digen, stellen volgens Houben dat er wel degelijk sprake is van oorzaak en gevolg. Andere des kundigen, in de arm genomen door de gemeente, bestrijden dit. Houben vreest dat de pro cedure nog jaren kan duren. Al leen als de gemeente bereid is te praten over een schikking, voorziet hij een snellere oplos sing. 'Eén procedure nodig bij grote projecten' den haag anp De Wet Ruimtelijke Ordening (WRO) moet simpeler. Bij grote projecten zoals een spoorlijn of een natuurgebied moeten Rijk en provincie zelf bestemmings plannen kunnen maken. Hier voor moet slechts één inspraak procedure komen, zodat helder wordt wanneer burgers en be drijven hun zegje kunnen doen over een ingreep in het land schap. Dat adviseert de VROM-raad aan minister Pronk (VROM), die bezig is met de Vijfde Nota ruimtelijke ordening. De raad vindt wel dat er gelijk geld moet worden vrijgemaakt als de over heid een plan bedenkt. „De overheid moet boter bij de vis leveren", aldus oud-minister Brinkman namens de VROM- raad. In de nieuwe WRO moeten gemeenten weer verplicht wor den hun visie op het grondge bruik vast te leggen in een structuurplan. Echte afspraken over de bestemming van de grond moeten echter worden vastgelegd in bestemmings plannen of een beheersveror- dening voor kleine ruimtewijzi gingen, zoals het opénen van een kapperssalon in een garage. Alleen hieraan zullen burgers gebonden zijn. De VROM-raad denkt dat op deze manier duidelijker wordt hoe en wanneer er invloed op de plannen van gemeenten, provincies en rijk kan worden uitgeoefend. Het rijk hoeft dan minder vaak het zware 'aanwij- zingsinstrument' te gebruiken. Initiatieven van bedrijven moe ten minder worden belem merd. De overheid moet zich snel uitspreken over die plan nen uit de private sector, zodat iedereen weet waar hij aan toe Kaartx'erkoop Euro 2000 morgen hervat Euro 2000 hervat morgen de kaartverkoop. Van de 1,2 miljoen toegangsbewijzen voor het Europees kampioen schap voetbal in Nederland en België zijn er nog 56.700 beschikbaar. Maar voor groepsduels van Nederland, En geland, Duitsland, Frankrijk en Noorwegen zijn geen kaarten meer te krijgen. Opvallend genoeg zijn voor de drie wedstrijden van België maar ook van Turkije nog toegangsbewijzen beschikbaar. rotterdam gpd-anp Inmiddels dreigt de Rotterdam se politie met staking en acties tijdens het voetbalfestijn, om dat er voor het politiewerk op straat buiten de inzet voor Euro 2000 Onvoldoende agenten be schikbaar zijn. De onderne mingsraad van het Rotterdamse politiedistrict Feijenoord-Rid- derster, waarin het stadion De Kuip ligt, vindt dat de korpslei ding niet snel genoeg met op lossingen komt voor het grote personeelstekort en het hoge ziekteverzuim. Ondernemingsraadsvoorzit ter Mol wijst erop, dat nu al on der de minimale personeels sterkte wordt gewerkt. Dat heeft volgens hem niet alleen gevol gen voor burgers, die langer op de komst van de politie moeten wachten, maar ook voor de vei ligheid van de paar agenten die nog wel op straat te vinden zijn. „Het lijkt erop dat Euro 2000 al le personeel opeist waardoor er geen personeel overblijft",1 al dus Mol. Volgens hem gaat de korpsleiding er bovendien te veel vanuit gaat dat het EK zon der incidenten zal verlopen. De Rotterdamse politie krijgt versterking van Tsjechische po litieagenten bij wedstrijden van het Tsjechische team. De Tsje chische onderminister van bin nenlandse zaken, Jaroslav Kop- riva, heeft dit gisteren aange kondigd. Kopriva zei dat zes politiemannen naar België en Nederland zullen reizen om te helpen de naar schatting 8.000 Tsjechische fans in de gaten te houden. Oranje-fans maken alleen kans op extra toegangsbewijzen als het Nederlands elftal de kwartfinales haalt. Voor deze duels, in Rotterdam of in Brug ge, zijn nog respectievelijk 3800 en 3000 kaarten te koop. Ook voor de halve eindstrijd, mocht Oranje die halen, zijn er nog een paar duizend kaartjes. Mor genochtend vanaf zeven uur kunnen fans via de website (www.euro2000.org) of met een aanvraagformulier nog toe gangsbewijzen bestellen. De 10.000 mensen die in een eer der stadium zijn uitgeloot voor deze wedstrijden krijgen voor rang. AMSTERDAM AffP Seksfoto's interesseerden hem niet. maar het 'gedoe' wat hij ermee had. vond de 54-jarige bewaarder van de Bijlmerba jes. zo aardig. De man had zijn hobby gemaakt van het verzamelen van pornofoto's om deze vervolgens te selecte ren in verschillende mappen. Het mapje met kinderporno kwam hem gisteren voor de rechtbank in Amsterdam te staan op een eis van acht maanden, waarvan vier voor waardelijk. Met hulp van een hacker kwam een Veronica-program- ma de man op het spoor. Een cameraploeg overviel hem toen hij de kinderporno aan het downloaden was. Na de uitzending begon justitie een onderzoek. De verdachte zei een moei lijke tijd door te maken. Zijn vrouw lijdt aan een ernstige erfelijke ziekte en ook zijn twee dochters dreigen ziek te worden. Als zijn werk in de Bijlmerbajes erop zat, vond hij ontspanning op de computer. Hij haalde foto's van internet. Naderhand bekeek hij deze en bracht ze onder in verschillen de categorieën. Hij richtte zich vooral op porno, omdat het aanbod en de variatie groot waren. Kin derporno zei hij naderhand weg te gooien omdat hij hierin niet geïnteresseerd was. Maar de digitale recherche vond op zijn harde schijf en diskettes 561 afbeeldingen van kinder porno. Advocaat J. Knap noemde het bestrijdingsbeleid van al les wat te maken heeft niet seksueel misbruik doorgesla gen. „Dit komt dicht bij het domein, wat privé hoort te blijvenaldus de advocaat. Zijn cliënt zou geen kwade be doelingen hebben gehad. De verdachte is zijn baan als ge vangenisbewaarder inmiddels kwijl. Na op non-actief te zijn gesteld, is hij afgekeurd. „Ik heb mijn werk altijd goed ge daan. Ik snap niet waarom justitie mij dit aan doet. Ik ben bloednerveus en kan niks meer." Knap wil Veronica voor de Raad voor de Journalistiek sle pen. De man was in het pro gramma zodanig in beeld dat zijn identiteit makkelijk te achterhalen was. De uitspraak is 18 april. WD en D66: Plan professor Rood wijzigen amsterdam anp In de gemeenteraad van Am sterdam betaat verschil van mening over het bemiddelings voorstel dat professor Rood voor het taxiconflict heeft opge steld. Het voorstel voorziet in een bemiddelingsfonds, de be ëindiging van het monopolie van Taxicentrale Amsterdam (TCA) en een overgangsperiode naar een volledig vrije toegang tot de vervoersmarkt. Collegepartijen D66 en de WD willen het voorstel van Rood aanpassen. Ze keren zich tegen Roods plan om een over gangsregeling voor de uitbrei ding van het aantal vergunnin gen in te stellen. Verder vragen D66 en de WD om een onder zoek naar de rol van de ge meente bij het verstrekken vim vergunningen in het verleden. De PvdA had daar eerder ook om gevraagd en wil liever eerst het antwoord van het college afwachten. Het onderzoek is volgens WD-woordvoerder Hooijmaij- ers vooral nodig om te kunnen bepalen of de gemeente verant woordelijk is voor Financiële schade van taxibedrijven als ge volg van de nieuwe wet. „Als dat niet zo is, en we betalen mee aan een compensatiefonds staan morgen* ook de bakkers en slagers die te maken hebben met EU-wetgevipg op de stoep voor geld." Overigens heeft de verant woordelijk wethouder Kohier (GroenLinks) zich in het verle den ook geen voorstander be toond van een gemeentelijke bijdrage aan zo'n fonds. Burge meester Patijn noemde het voorstel van Rood 'op het eer ste gezicht evenwichtig'. Kohier en de PvdA-fractie zijn niet blij met aanpassingsvoor- stellen waarmee D66 en de WD-fractie rondlopen. De aan passingen zijn vervat in drie moties die D66 en de WD van daag zouden willen presente ren. De wethouder zou liever de meningen van de fracties aftas ten, alvorens een standpunt in te nemen over het bemidde lingsvoorstel van Rood. Maar deze behoedzame poging om op één politieke lijn te komen, zou door de D66- en WD-mo ties worden doorkruist. PvdA- •woordvoerder Bijlsma is bang dat de positie van de onderhan delaar wordt ondermijnd. Overigens is een scheur geko men in het taxifront van TCA. Een aantal chauffeurs en taxi- ondernemers is ontevreden over de manier waarop de Taxi centrale zich opstelt in het con flict en wil overleg met de ge meente in een betere, minder krijgszuchtige verstandhou ding. Ze hebben een eigen or ganisatie gevormd, naast TCA en het af eerder opgerichte Taxidirekt, waarmee TCA op voet van oorlog staat. Rood liet zich positief uit over de nieuwe organisatie, maar TCA is kwaad en vindt dat de chauffeurs zich uit elkaar Uiten spelen. assen janine hoekstein Als het gezin plaatsmaakt voor een langdurig verblijf in het ziekenhuis. Als spelen plaatsmaakt voor bestra lingen. Als naar school gaan, plaats maakt voor chemokuren. Als een kind kanker krijgt. Het is één van de verschrikkelijkste dingen die kinde ren kunnen overkomen, en groot is dan ook de vreugde als na vele be handelingen de genezing daar is. Voorzichtig krijgt het leven weer vorm. Maar op latere leeftijd worden alsnog de gevolgen zichtbaar van die zware behandelingen. Meer dan de helft van de patiënten heeft daar last van, zo blijkt uit het promotieonder zoek van internist Janneke Heikens, inmiddels verbonden aan het Wilhel- mina Ziekenhuis in Assen. Vier jaar deed Janneke Heikens in Am sterdam onderzoek naar de gevolgen van behandelingen van kanker bij kin deren. Daardoor kan nu in veel geval len worden voorspeld welke therapie- en en welke operaties schadelijke ef fecten sorteren. Eén op de vierhon derd kinderen krijgt kanker. Dat bete kent dat één op de achthonderd men sen die jonger zijn dan dertig in hun jeugd de ziekte hebben gehad. Heikens deed haar onderzoek bij vijf honderd jongvolwassenen vanaf acht tien jaar, die tussen hun geboorte en hun vijftiende jaar kanker hebben ge had. Ruim de helft heeft te maken met ongunstige effecten van de behande ling. „Patiënten kunnen te maken krij gen met orgaanschade, bijvoorbeeld aan het hart, aan de longen of de schildklier. Daarnaast kan een behan deling een vergrote kans geven op een ander soort kanker. Een chemokuur kan leukemie veroorzaken, bestraling op de borst borstkanker. Ook kunnen er leerproblemen en psychosociale problemen ontstaan. Hoe ga je ermee om als je een been bent kwijtgeraakt of een scheef hoofd hebt?" Heikens heeft haar onderzoek toege spitst op kinderen met een hersentu mor of klierkanker. Naast acute leuke mie zijn dit de twee meest voorko mende vormen van kanker bij kinde ren. „Driekwart van de kinderen die bestraald zijn, heeft daaraan een tekort aan groeihormonen overgehouden. Dit hormoon heeft ook voor volwasse nen een functie. Het zorgt voor een goede conditie. Dat zie je bij die pati ënten: ze zijn snel vermoeid en heb ben concentratieproblemen." Het gebrek aan groeihormonen ver oorzaakt ook een verhoging van cho lesterol en een hogere bloeddruk, waardoor het risico op hart- en vaat ziekten groter wordt. Chemotherapie veroorzaakt soms afwijkingen in het sperma en aan de geslachtshormonen, met onvruchtbaarheid tot gevolg. In de laatste twintig jaar is de behan deling van kanker bij kinderen veran derd. Werd acute leukemie vroeger standaard aangepakt met chemothera pie en bestraling, tegenwoordig blijft bestraling achterwege en krijgt een kind alleen chemotherapie. Grote winst daarbij is dat het geestelijk ver mogen gelijk blijft. Anders ligt dat bij hersentumoren, die later de meeste schade aanrichten. De behandeling daarvan is nauwelijks veranderd en heeft nog steeds onplezierige conse quenties op latere leeftijd. Hoewel de uitkomsten niet allemaal even prettig zijn, levert het onderzoek ook moge lijkheden op. Behandelende artsen zijn alerter op verschijnselen en kun nen eerder met een behandeling be ginnen. Een hormooptekort is goed te behandelen, evenals een hoge bloed druk. Een afwijking in de lichaams houding kan met orthopedische chi rurgie worden verbeterd. En, niet on belangrijk: van het onderzoek gaat een preventieve werking uit. „Wanneer een vrouw als jong meisje op haar borst bestraald is, weten we dat ze een verhoogde kans heeft op borstkanker. Ze wordt hier dus vaker op onder zocht", aldus de promovenda. Toch roept de uitkomst van het onder zoek de vraag op of het middel wel licht erger is dan de kwaal. Nee, vindt Heikens stellig. „Het merendeel van de patiënten leidt een leven dat vergelijk baar is met niet-behandelde leeftijdge noten. Ze krijgen een baan en kinde ren. Alleen het afsluiten van een hypo theek of een verzekering wil nog wel eens problemen opleveren. Maar wel ke beslissing ouders ook nemen bij de ziekte van hun kind, het blijft natuur lijk altijd een wrange afweging." Amsterdam In de hal van het Amsterdamse winkelcentrum Magna Plaza wordt de laatste hand gelegd aan een lego-mozaïek. Het is een portret van Darth Maul, één van de slech teriken uit de laatste Star Wars-film. In het portret zijn 135.000 lego-steentjes verwerkt. Het is daarmee het grootste lego-portret dat ooit in Nederland is gemaakt. foto anp COr muldei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5