Vliegenthart slaat aanval op wachtlijsten in zorg af 'Isoleercel is een dekmantel voor folteringspraktijken' Binnenland Oerwoud van ijzer 'Er zijn geen cellen te veel, maar te weinig' Kamer zet beurzenplan gewoon door Ina Brouwer weg als directeur emancipatie limal Liberation Front groeit op golven van verontwaardiging ÜALÜUU JJU jj ;isme-centrum boos op Van Aartsen rdam Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken heeft le woede op de hals gehaald van het Europese waarne- icentrum tegen racisme in Wenen! Door een brief van o-Waldner vrijdag naar de opening van het centrum te n. Het centrum stelt de komst van Ferrero absoluut niet ijs. aangezien zij deel uitmaakt van de regering met de ex- h i-rechtse FPÖ. Het centrum had Van Aartsen dan ook ont- i een 'aanmoedigingsbrief te sturen naar zijn Europese ■a's. ..Wij zijn bijzonder verbaasd over deze Alleingang". oud-minister van binnenlandse zaken Van Thijn. Hij is 1ris urslid van het centrum. ;rse inkindustrie beperkt alcoholreclame aag Reclame voor alcohol en sponsoring door de drank- trie wordt verder aan banden gelegd. Minister Borst van ^gezondheid is gisteren akkoord gegaan met aangescherpte igsregels die de alcoholbranche zelf heeft opgesteld. De ve regels houden onder meer in dat de drankindustrie zich 'ver' necr rechtstreeks tot jongeren richt. Daarnaast zal de Industrie bijdragen aan nieuwe campagnes tegen alcohol- uik. Commissaris van de Koningin in Gelderland, Kam- a heeft dit gisteren bevestigd na afloop van een overleg lorst. Kamminga is voorzitter van de Stichting Zelfregule- dcoholbranche. De industrie kreeg een maand geleden tatste kans om een nieuwe gedragscode te komen. Lukte iet. dan zou de minister zelf strenge regels opstellen voor olreclame. ïgendoen verliest geding idamVoormalig chef Langendoen van de Criminele In- igendienst (CID) Kennemerland heeft het kort geding te- IRC Handelsblad verloren. De krant hoeft een artikel waar basis van BVD-informatie werd gesteld dat Langendoen erden miljoenen heeft verdiend met drugsinvoer niet te ceren. NRC-journalist Haenen h sbericht van de BVD aan. Volger en Langendoen en zijn voormalige ondergeschikte Van el voor eigen rekening grote partijen drugs ingevoerd. Lan- oen eiste na de publicatie en inzage in het BVD-ambtsbe- een rectificatie. Het verhaal in de krant bevat volgens de bankpresident echter geen onjuiste gegevens, omdat de i alist niet meer heeft gedaan dan het letterlijk overnemen e verklaring van de BVD-informant. :waar NAM tegen Waddenbesluit ieti ^AG De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zal Tkele maanden een schadeclaim indienen bij het Rijk als naar Waddengas onmogelijk blijft. Het bedrijf gaat eerst abe >ren via een beroepsprocedure alsnog toestemming te krij- PC ni in het Waddengebied aan de slag te kunnen. 1 let heeft mki -el bezwaar aangetekend tegen het besluit geen vergun- euv jn voor aardgaswinning toe te staan. Het kabinet besloot in SIEhiber na forse politieke druk vanuit de Tweede Kamer dat &AI re boringen naar het Waddengas voorlopig niet mogen. ns de NAM is het mogelijk Waddengas te winnen zonder rhade aan het milieu wordt veroorzaakt. De aardoliemaat- 3t z ipij baseert zich daarbij op een vorige week bekend gewor- 1 apport over gaswinning op Ameland. De bodemdaling il als gevolg van gaswinning heeft nauwelijks effecten op de ir gehad. adf e ki tiki itie rolt hennepkwekerijen op jze D her ngen De regiopolitie in Groningen heeft gisteren veertig epkwekerijen opgerold bij een grootschalige actie in zes r(yf iwagcncentra in en rond de stad Groningen. De politie veertien mensen gearresteerd. De actie leverde verder tien vapens, een hoeveelheid munitie en zes auto's op. Ook de politie beslag gelegd op een jetski, een caravan en meer iOO.OOO gulden aan contant geld. In de hennepkwekerijen Ie politie 11.000 wietplanten aan, met een geschatte waar in ongeveer 900.000 gulden. De planten zijn vernietigd. 20.000 kilo aan lampen en andere apparatuur werd naar on distort gebracht. Bij de actie waren ongeveer vierhonderd werkers van politie en justitie betrokken. derzoek naar vrouwenbesnijdenis aag Minister Korthals van justitie overweegt onderzoek te doen naar vrouwenbesnijdenis in Nederland. Korthals wil ergelijk onderzoek alleen niet laten doorgaan wanneer 'lijk is dat het aantal besneden meisjes zeer beperkt is. Dat oi thiils gisteren tijdens een debat over jeugdzorg. Kamerlid aR(PvdA) is blij met de toezegging, maar vindt ook dat Kort- le omvang van het probleem onderschat. Arib baseert zich "hattingen van het steunpunt gezondheidszorg vluchtelin- 'haros. Volgens Pharos wonen in Nederland enkele dui- meisjes die zijn besneden. 98 procent van de hier ver- nde Somalische meisjes zou genitaal zijn verminkt. i at mag varkensrechten afromen jgg ftAG Boerenleider Wien van den Brink heeft een kort ge- tegen de Staat verloren. Van den Brink, voorzitter van de irlandse Vakbond Varkenshouderij (NW), had voor de se rechtbank geëist dat minister Brinkhorst van landbouw udt 60 procent van alle varkensrechten in te nemen als n eikaars varkensrechten verkopen. Dit zogeheten 'afro- zou onrechtmatig zijn op basis van een arrest van het ge shof in Den Haag. Kortgedingrechter Van Delden meent 'an den Brink dit arrest onjuist uitlegt en heeft de eis ver en. Momenteel vervalt steeds automatisch 60 procent van arkensrechten bij verkoop van de ene aan de andere boer. maatregel had Brinkhorsts voorganger Van Aartsen nog tllfoerd om de mest in Nederland te beperken. derlandse omgebracht in Jemen Jaag-sanaa Een 2/-jarige Nederlandse is in Jemen om het gekomen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken en bevestigd. De vrouw werkte voor de Verenigde Naties. 'ns de politie is de vrouw gewurgd met een touw. Ze werd m 'ochtend levenloos aangetroffen in haar auto in Sanaa. ondergoed was verscheurd. Buitenlandse zaken doet geen 1 ïdelingen over de toedracht van de dood. Ze wacht eerst de taten af van de autopsie. De vrouw was volgens de binnen- _iïe veiligheidsdienst van Jemen getrouwd met een Jemeniti- man. Jemen staat erom b'ekend dat veel buitenlanders de worden van ontvoeringen, maar als regel brengen ze het 'end van af. l.inds Pmbuu'rfu GPD i.» Spaanse Bask eist politiek asiel haarlem john oomkes Zijn advocaten geven geen bevredigend ant woord op de vraag of Nederland met Esteban Murillo Zubiri een heuse politiek gevangene in huis heeft. Een beroep op het Vluchtelingenver drag van de 48-jarige Spaanse Bask leidde giste ren evenwel tot een heftig politiek steekspel voor de Haarlemse rechtbank. L oopt Murillo bij uitle vering aan Spanje het risico op foltering? Murillo vindt van wel. De Spaanse justitie jaagt al veertien jaar op Murillo omdat hij begin jaren tachtig betrokken zou zijn geweest bij een ETA- aanslag. Zijn auto werd gebruikt voor een auto bom. Hij heeft een paar keer gevangen gezeten. maar het leidde nooit tot een proces. Nu zegt de Spaanse justitie hem wel echt voor de rechter te willen brengen, maar de Bask heeft zelfs met een hongerstaking in de Haarlemse gevangenis ge tracht uitlevering te voorkomen. De Hoge Raad stemde echter onlangs in met de uitlevering, maar de Haarlemse rechter Schotman zei giste ren zich niet te laten opjagen: ..We nemen altijd de tijd voor een dergelijk beroep." Advocaat Hoogvliet betoogde namens de Im migratie- en Naturalisatiedienst dat Murillo geen risico loopt. De huidige Spaanse regering handelt netter dan de vorige. ..De stukken laten zien dat voorheen de harde hand niet werd geschuwd, maar er wordt nu door de regering-Aznar van de Partido Popular opgetreden tegen de politici en politiemensen die hun handen tijdens de 'Vuile Oorlog' van de jaren tachtig en begin 'jaren ne gentig hebben vuilgemaakt. Ze doet alles om ont sporing van lager personeel te voorkomen." Muriilo's advocaat Vellinga-Van Nieuwkerk stelde dat de Spaanse justitie een hardere koers is gaan varen sinds medio december de Baskische afscheidingsorganisatie de wapenstilstand heeft opgezegd en weer bomaanslagen pleegt. Ver dachte Basken worden in een isoleercel gestopt, wat vervolgens een mooie gelegenheid biedt voor foltering. Haar standpunt wordt ondersteund door de aanhouding van de Baskische advocaat Elcoro, die tal van Baskische gevangenen binnen en buiten Spanje vertegenwoordigt - onder wie Murillo. VelUnga ondersteunde haar betoog ver der met rapporten van Amnesty International en het Committee Against Torture (CAT), een inter nationaal onderzoek naar martelingspraktijken dat onder de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr valt. Rechter Schotman wilde vervolgens van Vcllin- ga weten of zij meende dat de Spaanse rechter Garzon (bekend van zijn verzoek tot uitlevering van Pinochet, verantwoordelijk voor de aanhou ding van Elcoro) met twee maten meet. Hoog vliet ondervroeg hij over de vraag o! de Spaanse overheid garanties biedt voor een juiste rechts gang. Uitspraak volgt binnen vier weken. Staatssecretaris krijgt steun van Tweede Kamer na toezegging extra geld den haag anp De aanval van staatsecretaris Vliegenthart op de wacht lijsten in de zorg heeft de steun van de Tweede Kamer. Ze slaagde er tijdens een spoeddebat in een aantal twij fels weg te nemen. worden gekeken naar de reser ves van de instellingen die zorg leveren. De PvdA, sprak van een keer punt, nu de staatssecretaris dit heeft toegezegd. De SP. toch een erkend tegenstander van Paars-2. kwalificeerde de stap van Vliegenthart als een door braak. Het CDA blijft sceptisch, maar slikte een motie uit res pect voor de inspanningen van de staatssecretaris in. De WD heeft moeite met de aanpak van Vliegenthart. De liberalen Vliegenthart herhaalde in de Kamer dat er indien nodig extra geld voor de wachtlijsten in de thuis- en ouderenzorg komt. Dan kunnen de zorgverzeke raars, die volgens de rechter zorgplicht hebben, hun verant woordelijkheid nakomen. Ab solute voorwaarde is dat dit geld, en de extra middelen die al eerder zijn uitgetrokken, daadwerkelijk worden gebruikt voor extra zorg. Daarbij zal ook willen het budget niet einde loos oprekken. De Kamer had het spoedde bat met Vliegenhart gevraagd, omdat verleden week bleek dat de wachtlijsten nog steeds niet zijn geslonken. Er wachten nog steeds meer dan 53.000 mensen op zorg. Voor een plaats in een verpleeghuis staan nu 8800 mensen op de wachtlijst. Vliegenthart wees erop dat die cijfers dateren van oktober verleden jaar. Toen was nog maar een klein deel van het ex tra geld gebruikt. Recentere cij fers uit Twente geven een zon niger beeld. Daar staan nu 30 procent minder mensen op een lijst voor verzorgingshuizen en rhenen Bij Ouwehands Dierenpark in Rhenen zijn een lift in de palen wordt straks het voedsel naar gisteren met een hoogwerker acht stalen 'bomen' de orang-oetangs gebracht, klimapen die van natu- van tien meter hoog geplaatst. De palen krijgen re zelden op de begano grond komen. De bouw straks takken waaraan lianen komen te hangen zo- van het 'bos' is onderdeel van het project Apen op dat de apen zich bijna in een oerwoud wanen. Via Stelten. foto anp vidiphoto ation Front (ALF) vanuit Engeland rte aaide, groeit deze radicale beweging sterk te, Ierland. Het aantal activisten neemt toe en :gt de sabotageacties tegen vleesverwer- bedrijven, pelsdierfokkers en fastfoodres- its te zullen intensiveren. Actievoerders van T zetten in februari de hokken open bij ertsenfokkerijen injhet Twentse Barchem Gelderse Putten. Daardoor ontsnapten 1000 nertsen. In 1999 stichtte het ALF bij diverse Nederlandse en Belgische vesti- van fastfoodketen McDonald's en enkele rwerkende bedrijven, rijdt voor de vrijheid van alle dieren die in genschap leven, aldus woordvoerder De sabotageacties richten zich tegen be- i en instanties die volgens de activisten ren van het misbruik en de exploitatie van dieren. De beweging ontstond begin jaren zeven tig in Engeland, ontwikkelde zich vanaf begin ja ren tachtig in Nederland en is anno 2000 volgens de Binnenlandse Veiligheidsdienst een redelijk actieve radicale beweging. In Nederland en België is het ALF vooral bekend geworden door brandstichting bij vestigingen van fastfoodketen McDonald's en bedrijven in de vleesverwerkende industrie. ALF is geen centraal geleide organisatie, maar 'een netwerk van zelf standig opererende activisten. Iedere actievoer der die zich aan een aantal basisprincipes houdt, mag onder de vlag van ALF opereren. Het aantal activisten in Nederland wordt geschat op enkele tientallen. Het is een diverse groep van veganis- ten en vegetariërs, zowel ouderen als jongeren. Volgens woordvoerder Frank is ALF voor autori teiten ongrijpbaar. „Ik weet zelf niet eens hoeveel actievoerders er precies zijn en voor hoeveel ac ties zij verantwoordelijk zijn. Het is goed om niet veel te weten in deze branche." ALF gebruikt ook kleinere middelen zoals valse bommeldingen, het dichtlijmen van sloten bij slagerijen en legale demonstraties. Voorwaarde is dat de illegale acties niet gewelddadig zijn. Brandstichting is geoorloofd, maar geweld tegen levende wezens niet. Frank: „In het buitenland versturen radicale activisten bombrieven. Dat kan niet binnen het Nederlandse ALF. In het buitenland zitten inmiddels enkele ALF- actievoerders va§t, in Nederland niet. Volgens Frank is dit te danken aan de uiterst zorgvuldige werkwijze. „De actielocatie wordt uitgebreid ge observeerd. ook om te voorkomen dat een brandstichting onbedoelde gevolgen krijgt. Ver der verbranden activisten na een actie vaak hun kleren. Ze nemen geen mobiele telefoon mee. la ten geen vingerafdrukken achter en eisen acties lang niet altijd op. Doen ze dat wel. dan gebeurt dat via de post, maar het dichtlikken van de en veloppe is taboe." Nertsenfokkerijen blijven een belangrijk doelwit. Vorige week besloot minister Brinkhorst van landbouw deze bedrijfstak geen extra beperken de maatregelen op te leggen. ALF ziet een nieuw doelwit in bedrijven die zich bezighouden met de genetische manipulatie van dieren. De zware be veiliging van deze bedrijven vormt een obstakel, maar ALF verwacht dat de kans op succes toe neemt als het aantal bedrijven groeit. Bovendien denken de activisten aan nieuwe methoden zoals digitale sabotage door middel van computerhac kers. ALF ondervindt volgens Frank weinig weerstand bij acties. Wel is er kritiek op het loslaten van nertsen. Veel dieren worden doodgereden of snel gevangen. De gevluchte dieren zouden veel scha de aanrichten aan de natuur. Frank bestrijdt dit: „De dieren verspreiden zich snel over een groot gebied en doen daardoor geen inbreuk op de na tuur. Doodgereden dieren leveren de fokker geen geld op maar sterven in vrijheid een mildere dood dan door vergassing of anale elektrocutie." den haag gpd het aantal wachtenden voor thuiszorg is met 80 procent ge daald. Een probleem in de thuiszorg is inmiddels verholpen. Een technisch apparaatje kan me dewerkers in de thuiszorg flink ontlasten in de dagelijkse admi nistratieve rompslomp. Met één druk op de knop wordt de tijd van aankomst en vertrek bij een cliënt gemeten. Na een dag of week worden de elektronisch verzamelde gegevens over de verleende zorguren naar het thuiszorgkantoor gestuurd, waar ze automatisch worden verwerkt. Het systeem kan dui zenden uren meer zorg opleve ren per thuiszorginstelling. den haag anp De Tweede Kamer heeft beslo ten dat studenten hun aanvul lende beurs niet hoeven terug te betalen. Of ze niet, wel of niet tijdig het diploma halen, ze zullen na afloop dezelfde stu dieschuld hebben. Voorwaarde voor kwijtschelding van de aan vullende beurs is dat ze na hun studie een laag inkomen heb ben. De Kamer nam gisteren daar toe een voorstel van het PvdA- Kamerlid Hamer aan. Minister Hermans had het plan om de aanvullende beurs om te zetten in een gift sterk ontraden. I lij had het geld liever uitgegeven aan verhoging van de basis beurs of het verlengen van de opleiding van vier tot vijf jaar. Van de Kamer mogen stu denten voortaan meer bijver dienen De grens is vastgesteld op 19.500 gulden en wordt jaar lijks geïndexeerd. Dat is stevig meer dan de limiet van 15.000 gulden die zes jaar gold. Vol gens de gisteren aangenomen wet op de studiefinanciering kunnen studenten tien jaar over hun studie doen. Nu kan iemand die op zijn 29ste begint te studeren ook de gebruikelijke vier jaar studiefinanciering krij gen. Tweede aanklacht zaak Van Cotthem rotterdam gpd Twee van de vier verdachten die verantwoordelijk worden gehouden voor de dood van de 17-jarige Vlaardinger Daniel van Cotthem, wordt ook een poging tot doodslag ten laste gelegd. Het tweetal van 22 en 24 jaar gooide eind november een 34-jarige man uit Maéssluis zonder reden in het water. Door de lage waterstand had de man moeite uit de haven te ko men. Een maand later was het tweetal betrokken bij de dode lijke mishandeling van Van Cot them op het NS-station Vlaar- dingen-Oost. „Of u kunt niet rekenen, of uw ambtenaren kunnen het niet. Maar dit kan dus niet", bijt PvdA-Kamerlid Zijlstra minis ter Korthals van justitie toe. Het moet een boze droom zijn voor de bewindsman. Als Ka merlid ging hij ook zo tekeer tegen zijn voorganger Sorg- dïager als zij gevangenen naar huis moest sturen wegens een tekort aan cellen. Gisteren moest hij zelf bij de Tweede Kamer op het matje komen omdat er te weinig zijn. Er zijn honderden cellen bijge bouwd in de vorige kabinetspe riode. En tot nu toe kon Kort hals dan ook triomfantelijk ver tellen dat er onder zijn bewind cellen over zouden zijn. Eind vorig jaar ging het om 1600 en dit jaar zouden het er 1100 zijn. Dat pakt anders uit. Er zijn geen plaatsen over. maar juist cellen te weinig. Gevangenis sen zijn gevraagd aan te geven welke gedetineerden een paar dagen eerder naar huis kunnen om zo plaats te maken voor an deren. „Dat is heel vervelend", geeft Korthals na het debat wat zuur toe. Kunnen de ambtenaren van justitie inderdaad niet rekenen? De minister wringt zich in de Tweede Kamer in allerlei boch ten om uit te leggen dat dat niet het geval is. Waar komt het tekort dan vandaan? Kort ge zegd worden er teveel mensen opgepakt en er zijn toch min der cellen beschikbaar dan ge dacht. Om met dat laatste te beginnen: Justitie heeft dit jaar in principe 1100 cellen 'over', maar daarvan worden er 600 gerenoveerd of gebruikt om bijvoorbeeld jongeren op te vangen. Bovendien kun je in de praktijk niet alle cellen voor ie dereen gebruiken. „Je hebt ge detineerden in soorten en sma ken", zegt Korthals. Zo zijn be paalde cellen gereserveerd voor vrouwen of voor vreemdelin gen. Er zijn 123 'gewone' cellen extra. Normaal gesproken is dat ge noeg. Als op een ilag 30 men sen de cel ingaan omdat Justi tie een onderzoek naar hen in stelt (preventieve hechtenis) is er geen vuiltje aan de lucht. De laatste tijd zijn er echter piek- dagen waarop maar liefst 180 verdachten ondergebracht moeten worden. En dat levert wél problemen op. Deze vei dachten moeten eigenlijk naar huizen van bewaring, maar die zitten vol. Er staan daar op dit moment 350 mensen op de wachtlijst die al veroordeeld zijn en dus door zouden moe ten schuiven naar de gevange nis. Om nu in die gevangenis sen ruimte te maken stuurt lus titie af en toe gedetineerden een paar dagen voordat hun straf er officieel op zit vast naar huis. Dat is inmiddels 'enkele tientallen keren' gebeurd „Maar we bekijken natuurlijk wel om wat voor mensen het gaat en of zij zich bijvoorbeeld goed gedragen hebben." zegt een woordvoerder van justitie. Zij komen bovendien nooit meer dan een week te vroeg vrij, onderstreept Korthals. Dat is dus heel anders dan voor heen, want toen hoefden men sen hun straf soms helemaal niet uit te zitten wegens het cellentekort. En hoe zit het nu met die 600 cellen die Justitie voor Euro 2000 achter de hand zou hou den? Die lopen geen gevaar, bezweert Korthals. „Er wordt nog gebouwd." Ondanks alle uitleg heeft de Kamer duidelijk moeite met de terugkeer van het cellentekort. Ook Korthals zit zichtbaar met de hele kwes tie in zijn maag. „Soms loopt het wel eens anders dan een mens zou willen", constateert hij onderkoeld. den haag anp Voormalig Kamerlid Ina Brou wer van de CPN en Groen- Links stapt op als directeur co ördinatie emancipatiebeleid bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Ze legt haar functie, die ze vanaf 1995 vervulde, per 1 juli neer. Als reden voor haar vertrek geeft Brouwer dat de Meerja- rennota Emancipatiebeleid is afgerond en dat het werk van de directie nu in een nieuwe fase komt. Brouwer was als directeur emancipatiebeleid niet onom streden. Met name haar vroege re activiteiten binnen de CPN werden haar regelmatig voor de voeten geworpen. Voormalig WD-leider Bolkestein vond bij voorbeeld dat outl-CPN'crs als Brouwer zich publiekelijk voor die activiteiten moesten verant woorden voor zij voor invloed rijke posities in aanmerking kwamen. Brouwer verweet Bol kestein in dat verband een ge brek aan historische kennis, omdat hij de kritische houding van de CPN jegens de Sovjet unie in de jaren tachtig negeer de Ook in de vrouwenbeweging werd Brouwer soms heftig en bijna persoonlijk gekritiseerd om de onder paars ingezette veranderingen in het emanci patiebeleid. Die kosten een aantal vrouwenorganisaties (een deel Van) hun subsidie. Ook het leerstuk van de 'mainstreaming'. waarbij emancipatiebeleid meer in het beleid van de diverse departe menten wordt geïntegreerd en minder als apart beleid wordt gezien, werd Brouwer niet altijd in dank afgenomen. Brouwer was van 1981 tot 1986 voor tie CPN lid van de Tweede Kamer, waarvan de laatste vier jaar als fractievoor zitter. Ze keerde in 1989 terug in het parlement voor Groen Links. In 1994 was ze samen met Rabbae lijsttrekker bij de Kamerverkiezingen. Daags na de voor GroenLinks teleurstellende verkiezingsuil- slag trok zij zich terug uil de politiek. BEDRIJVEN EN iBgiB a aviiRi igRiiaiiiKwa^r ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2<M)0 in de Extran Sporthal Luixi r+r::\ Informatie over de heurs en het presenteren van uw bedrijf of onderw ijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. tel. 040 - 2808409. fax 040 - 2808401

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3