'Moet ik u nu terwijl u gewoon redden, doorrookt' TV- WEER Microsoft opsplitsen Van Gaal vindt Nike-bal WOENSDAG 5 APRIL 2000 T A A „We hebben het gezond verstand aan onze kant", houdt Bill Gates vol. Na tien jaar van procedures tegen Microsoft blijft hij optimis tisch. Voorlopig heeft hij echter vooral het ongelijk aan zijn zijde. Maandag oordeelde een Amerikaanse rechter dat Microsoft mono polist is op het gebied van cruciale computersoftware en dat het bedrijf die positie misbruikt om concurrenten uit te schakelen. Blijkbaar is er in een eeuw weinig veranderd. Eind 19de eeuw be leefden de VS de eerste golf van weerzin tegen het machtsbeluste grootbedrijf. Gedragen door die golf trad de Republikeinse senator john Sherman naar voren. In 1890 nam het Congres zijn wetsont werp aan dat nog altijd de basis vormt van de Amerikaanse mede dingingswetgeving. Op grond van de Sherman-wet werden in 1911 twee grote kracht metingen tussen concurrentiewaakhonden en het grootkapitaal beslecht. Rechters bepaalden dat American Tobacco en Standard Oil hun monopolistische macht misbruikten en moesten worden opgesplitst. Dat John D. Rockefellers Standard Oil de octopus in de oliewereld was geworden, was niet eens het ergste. Rechter Ed ward White bewonderde zelfs Rockefellers zakelijke genie. Wat hij echter verwierp, was het misbruik dat Standard Oil maakte van zijn machtspositie. Het Microsoft-vonnis is niet principieel anders. Op zichzelf is het bewonderenswaardig hoe Bill Gates uitgroeide van handige knut selaar tot boegbeeld van 's werelds machtigste softwarehuis. Wat hem nu opbreekt, is de manier waarop Microsoft zijn positie uit buit. De vraag is hoe aan dat machtsmisbruik paal en perk kan worden gesteld. Een schikking behoort nog steeds tot de mogelijkheden. Microsoft kan beloven zijn leven te beteren. Naleving van zo'n toe zegging is echter lastig te controleren. Slechts opsplitsing van het softwarehuis in een een aantal zelfstan dige bedrijven biedt de garantie dat Microsofts macht wordt ge broken. De concurrentie krijgt dan vrij (er) spel met als verhoopt gevolg dat prijzen dalen en produkten beter worden. Wellicht dat gewone pc-gebruikers dan minder vaak gefrustreerd raken omdat, zoals nu, hun met Microsoft-software draaiende machines zich onverhoeds gedragen als een dood vogeltje. Gedreven wetenschapper Je zou het bijna vergeten metal die stompzinnige, nietszeggende kost op de buis, maar ze zijn er nog wel degelijk: zeer zinnige, infor matieve, onderhoudende programma's. Noorderlicht van de VPRO is zo'n programma. Vijfentwintig minuten boordevol interessante ontwikkelingen in de wetenschap. Gisteravond vormde daarop geen uitzondering, met de theorieën van de Amerikaanse Indiër Vilayanur Ranwchandran, een neuro loog die de vraag probeert te beantwoorden of er soms een verkla ring is te vinden voor het feit dat zoveel mensen enorm kunnen ge nieten van kunst. Of het nu een schilderij van Picasso betreft, een ets van Rembrandt of een beeldhouwwerk van Moore, miljoenen mensen vergapen zich eraan en raken soms ontroerd. Waarom? Nou niet bepaald een vraag om avond na avond van wakker te lig gen, zo op het eerste gezicht. Vond Vilachandran ook niet. Hij was vroeger totaal niet geïnteresseerd in kunst. Totdat hij een keer in zijn geboorteland India was en in vervoering raakte van een paar beelden. Beelden van een vrouw met weelderig vormen. Overdreven weelderige vormen, besefte hij, want geen vrouw ter wereld zager zo mooi uit. Zo ontwikkelde hij de theorie dat het juist de overdrijving is in de kunst, die de kunst zo aantrekkelijk maakt voor mensen. Vormen. Of kleuren, zoals bij Van Gogh. Aantrekkelijker nog dan de werke lijkheid, denkt Vilachandran. Zelfs zo, dat mannen een beeld van een vrouw nog mooier vinden dan een echte vrouw. Vanwege de overdreven vormen. De wetenschapper onderzoekt dat op dit mo ment door proefpersonen allerlei plaatjes te tonen en tegelijkertijd allerlei lichaamsfuncties en emoties te meten. Nee, een bewijs voor zijn stelling had hij nog niet, maar hij was op de goede weg, vertelde hij vol passie. De Nederlander Tinbergen had al ontdekt dat het bij meeuwen precies zo werkte. Alle meeuwenkui kens toonden meer belangstelling voor een namaaksnavel waarin alle kenmerken van een normale meeuwensnavel sterk waren uit vergroot, dan voor een echte snavel. Bij mensen zou het precies zo kunnen werken. Of dat werkelijk zo is lijkt me niet zo wenselijk. Dan zou de meeste betovering van kunst verloren gaan. Maar mooi was het kleine portretje wel van deze gedreven wetenschapper (al had ik graag zijn vrouw nog even in beeld gezien). Wisselvallig weer April en temperatuurverschillen zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden maar gisteren waren de verschillen zelfs voor een grasmaand wel heel erg groot. Halverwege de middag stond de thermometer in het Wad dengebied op slechts 5 graden. Bovendien stond er een storm achtige noordenwind en viel er volop regen. In Midsland op Terschelling werd 20 mm opge vangen. Uitermate onaange naam dus. Op hetzelfde mo ment scheen in het binnenland op veel plaatsen de zon en was het in De Bilt 16 en in zuidelijk Limburg plaatselijk 19 graden. De tegenstellingen werden ver oorzaakt doordat ons land zich in het overgangsgebied bevond tussen koude luchtmassa's bo ven de Britse eilanden en de Noordzee en relatief warme lucht boven het Europese vas teland. De grens tussen de twee luchtsoorten liep precies over het Waddengebied. In het grensgebied ontstond een sto ring die enige tijd voor de kust lag. Het systeem 'frustreerde' aanvankelijk het doorstoten van de koude lucht en na regen tijdens de ochtendspits (Hoofd dorp 2 mm) kwam zowaar de zon nog even tevoorschijn. Dat resulteerde in een maximum temperatuur van 12,7 graad op Valkenburg en 13,6 in Alphen a/d Rijn. In de late middag viel het kwik ook bij ons in duigen en stak een kille noordenwind op. Aan het begin van de avond was het nog maar 5-6 graden. Op dat moment ontstonden in het oosten van het land enkele regen en onweersbuien. Mor gen staat de barometer in ons land bijna 40 hPa hoger dan gisteren. Bepalend voor het weerbeeld is dan ook een hoge- drukgebied waarvan het zwaar tepunt zich bij de Engelse oostkust bevindt. Dankzij het systeem blijft het droog weer met geregeld zon. De wind is zwak tot matig uit het noordoosten. De temperatuur daalt in de late nacht naar waarden rond het vriespunt; mor genmiddag wordt het 11-12 gra den. Ook op vrij- dag is het rustig en droog weer met geregeld zonneschijn. In de loop van het weekeinde komt er weer meer bewolking. MENSELIJ:IS Roker hoopt proces tegen tabaksindustrie mee te maken Als hij eens flink inhaleerde kreeg hij meer lucht, merkte Wim ter Schegget al jaren ge leden tot zijn verwondering. ,,Het hoestte lekker schoon. Ik heb nooit kunnen denken dat het kwam door de toegevoegde ammonium." Ter Schegget is al jaren ziek, maar vorig jaar klaagde hij de tabaksindustrie en de Staat aan. 'Ik heb niets te verliezen'. De 55-jarige Wim ter Schegget uit Vianen is doodziek, van het roken. Hij zit al geruime tijd in een rolstoel, met slangetjes in zijn neus. Dagelijks moet hij al lerlei medicijnen slikken. Wer ken is er al lang niet meer bij. „Elke avond voor het slapen zeg ik tegen mijn vrouw: Tot mor gen, hoop ik. Maar als ik dood ga, dan liefst 's nachts, zodat ik er niets van merk." Vorig jaar klaagde hij via het Amersfoortse advocatenkan toor Sap, de Witte en Roth de tabaksindustrie en de Staat aan. Hij zette die stap eigenlijk als eerste in Nederland nadat hij in augustus een kort krantebericht had gelezen. Daarin stond dat de producenten doelbewust stoffen als ammonium aan de tabak toevoegen om ze versla- vender te maken. „Toen ben ik heel kwaad geworden en besef te ik dat ik jaren was besode mieterd. Op alle levensmidde len staat vermeld wat ze bevat ten. Op elk snoepje staat de kleurstof. Maar op een pakje si garetten staat geen enkele toe voeging, terwijl er van alles in zit." Hij zegt echt nooit te hebben geweten dat roken zo slecht voor hem zou zijn. „Roken doe ik al sinds mijn veertiende. Maar pas toen ik acht jaar gele den ziek werd, hoorde ik het werkelijk van de artsen. Die aanduidingen van teer- en ni cotine kwamen ook pas in 1981 op de pakjes en toen róókte ik al twintig jaar. En die gehaltes zeiden me nog weinig." Sinds zijn veertiende pafte hij een pakje sigaretten per dag en twee pakjes shag weg. Acht jaar geleden kreeg hij zijn eerste klachten. „Ik kreeg problemen met traplopen, met in de auto stappen. Ik ging steeds meer hoesten en slijm opgeven. En natuurlijk werd ik steeds kort- ademiger." De artsen constateerden ver nauwingen in allerlei bloedva ten in vooral zijn benen. „Een aantal vaten staat op springen." En hij bleek een ernstige vorm van longemfyseem te hebben. Vier jaar geleden werd dat vast gesteld en vastgelegd dat het ten gevolge van het roken was. „Longartsen zouden dat nu denk ik niet meer zo snel doen. Daarmee stellen ze de industrie indirect aansprakelijk en kun nen ze zelfs als getuige worden opgeroepen." In die eerste ziektefase werd hij wel tien keer per jaar opgeno men. „Steeds voor nieuwe ont stekingen. dan moest ik weer worden schoongemaakt en werd ik weer volgestouwd met prednison." Hij laat zijn lijsten zien met medicijnen die hij da gelijks drie, vier keer moet slik ken. Hij verklaart: „Dit is om meer lucht te krijgen, dit voor verwijding van de bloedvaten, dit om de bloeddruk hoog te houden en te voorkomen dat er een bloedvat kan springen." Hij is voor junk uitgemaakt door de artsen. „Ik kon niet stoppen, hè." 'Hoe kunt u mij uit de o.k. roepen? Moet ik u redden, terwijl u gewoon door rookt?', was de reactie van de artsen. Hij is de ziekenhuizen en de artsen beu. „Ze doen ook niets meer voor me, ze kunnen niets zeggen ze. Het laatst nog functionerende bloedvat heb ben ze in het AZU gebruikt om mijn been in leven te houden. Geen arts durft me nog aan mijn vaten te opereren. Ze wil len niet het risico lopen dat er een vat springt en ze een lijk op de operatietafel hebben." Voor elven 's morgens is hij geen mens. „Mijn longen ne men nauwelijks nog zuurstof op." Toch kan hij er nog altijd niet echt mee stoppen. „Het blijft toch trekken. Ik rook er nog een paar per dag. Het is ge woon lekker, nog steeds. En ze vallen me er nog altijd op aan dat ik gewoon door rook. Die mensen willen niet inzien dat we allemaal worden misleid en belazerd." Hij is er absoluut van overtuigd dat ze hem door die toevoegin gen verslaafd hebben gemaakt. „We moeten nu met de bewij zen op tafel komen. Nu gaat het grote gevecht beginnen." En dat kan lang duren. Hij hoopt de uitkomst nog mee te maken. „Ik heb niets te verliezen. Wat zou ik ook met die eventuele schadevergoeding moeten? Ik doe het voor de mensen die ro ken en nog gaan roken. Het liefst zou ik elke dag in mijn rol stoel voor een klas zitten om te laten zien: kijk wat ze met je doen." Nederlandse banen met Engelse titels schering en inslag Generaal Van Gaal leidt zijn troepen in het gevecht om de nieuwe Nike-bal. Een telefonische peptalk, een infopakket, een persconferentie in Barcelona, een videoband en een T-shirt: Nike heeft kosten noch moeite gespaard om zijn nieuwe GEO Merlin voetbal on der de aandacht te brengen. Sinds 22 februari wordt Europa vermoeid met spotjes dat de nieuwe bal gestolen is uit een Nederlands Nike-laboratorium. Een internationale zoektocht kwam op gang. Vrijwilligers, ge ronseld bij amateur voetbal clubs die als dank een nieuwe bal konden winnen, gingen op pad. In Nederland inmiddels 1374, als we Nike mogen gelo ven.Maar gisteren was het zo ver. In een tv-spot werd bekend gemaakt dat de bed, dankzij een Nederlandse vinding perfect rond, gevonden is. Generaal Van Gaal stuurde vanuit een helikopter zijn GEO-force be staande uit de heren Bierhoff, Davids, Yorke en Guardiola feil loos op de vijand af. Het resul taat laat zich raden. Van Gaals mannen heroverden de bal. 'Het kwaad' werd uitgescha keld. Mission fulfilled. Wie het niet kan geloven of de spot heeft gemist, kan terecht op een speciale internetsite van Nike waar men ook de tv spot kan aanschouwen. Miljoenen spendeerde Nike aan de show. En dat allemaal voor de introductie van een echt ronde bal die beter moet reage ren op de voetbewegingen van de spelers en preciezer de baan moet volgen die diezelfde voet aangeeft. Dat alles om 'het voetbalspel te beschermen te gen hen die het spel trachten te onderdrukken', zoals Nike zelf meldt, zonder aan te geven wie men daarmee bedoelt. Bij Euro 2000 wordt met Adidas-ballen gespeeld. Zou dat het zijn? GPD* Kantoorklerk, boekhouder, speelgoedvertegenwoordiger. Deze beroepen bestaan nog wel, maar de namen zijn jam- mergenoeg in de vergetelheid weggezakt. Anno 2000 is een speelgoedvertegenwoordiger bij een groothandel een sales-ma nager met kennis van kidsmar- keting. Missschien wil deze ma nager wel hogerop en volgt hij aan het Nederlandse Instituut voor Career and Development wel een cursus global marke ting. Lees de personeelsavertenties er maar op na. We verengelsen angstaanjagend snel. Voorbeel den te over. Een gezonde Hol landse omschrijving van wat de baan precies inhoudt is er haast niet meer bij. De adviseur die buurthuizen in een middelgrote stad doorlicht, is plots een con sultantvoor non-profit organi saties. De verffabriek zoekt een trafficmanager. De uitgeverij wil iemand die ervaring heeft met high tech marketing. Niemand is meer gewoon me dewerker. Neem Maxima, het vriendinnetje van onze kroon prins. Zij gaat in Brussel, waar Frans en Nederlands de voer taal zijn, aan de slag als, let goed op, vice-president global banking division EU-related re search van de Deutsche Bank. Waarom dat Engelse gedoe? Klinkt dat soms gewichtiger? Ook op visitekaartjes wemelt het van de Engelse termen. Neem Ben Smit, werkzaam bij de Marechaussee. Op zijn kaartje staat: Head Public Infor mation Royal Marechaussee Aviation District. Of anders Maarten Schikker van uitgeef- concern VNU. Hij is Hoofd - dat is keurig Nederlands - Corpora te Communications. En Gerrit Idema van FNV Bondgenoten is volgens zijn visitekaartje, schrik niet .....Chairman Shopste ward's Committee Hoogovens Staal. Waarom moet alles in het En gels? Niemand die het precies weet. 't Is zo gegroeid, zegt de één. Engels is nou eenmaal dè taal in Europa, zegt de ander. Als het nou nog om een mode verschijnsel ging, maar dat is niet zo. Zo langzamerhand is Engels onze voertaal geworden. We hebben het er zelf naar ge maakt. Neem chief executieve officer Durk Jager van Proctor &Gamble - luiers en zeeppoe ders - die de groei van het be drijf moet versnellen. Hij zegt zonder blikken of blozen: „De kernwoorden voor de toekomst zijn: speed, innovation en stretch." Is het nodig dat NCM, credit management world wide, een market intelligence manager vraagt? Waarom wil het Neder landse bedrijf Crossings Com munication een web-engineer Waarom krijgt de Nederlandse firma Lost Boys een chief finan cial officerWaarom is een ze kere Alex van Groningen actief in corporate finance training* Wanneer komen de boekhou ders, kantoorklerken en speel goedvertegenwoordigers weer terug? Ze zijn van harte wel kom. Gas Binnenkort kan ikzelf bepalen van wie ik mijn gas wil hebben. Ik kon al mijn eigen taxi kiezen, als ik uit het station kom. Als het smoel van taxi nummer één in de rij me niet aanstaat, pak ik bij wijze van spreken de volgende. Maar heb ik geen zin om mijn trommelvliezen re laten lostrillen door de pestlierrie die uit de luidsprekers van nummer twee komt, dan loop ik door naar nummer drie. Ik dien van Netelenbos wel met die nummer drie te gaan onderhandelen over de prijs. Dan maar hopen dat de chauffeur mij verstaat en ik hém, want het Nederlands is niet meer zó vanzelfsprekend in ons immi gratielandje. Allemaal theorie natuurlijk, want mijn korte leven is me lief. Dus stap ik gewoon in de eerste taxi de beste of ga lopen en laat hare excellentie Tineke in haar dienstauto 7? de waan. Pingelen en afdingen kent iedereen al vanuit vakantiereizen naar de zon. Dan sta je uren te lullen en te gebaren met als inzet een halsket tingdie bij thuiskomst altijd van nepzilver blijkt te zijn. Loze moeite dus. Je kunt het ook van de positieve kant bekijken: al dat mediter- HAN MULDER rane pingelen op vakantie blijkt achteraf een heel goe de oefening, nu onze samenleving steeds diverser trek ken vertoont. Maar een taxirit van tien minuten is nog wat anders dan moeten cijferen, bij wie je het beste te- rechtkunt voor je gas en elektra. De notds van Eneco en Nuon (die namen alleen al) en consorten zijn ondoorgrondelijk voor de normale ge bruiker. Wat moet die met dat gegoochel rond vast recht, enkelmeters en energiebelasting? Ooit zorgden mannen in manchester dal er gas uit de pit kwam en stroom uit de muur, maar voortaan gaan ze driedelig door her leven en zijn ze meer geïnteresseerd in Vitesse of andere takken van gehandicaptensport. En de bur ger die gewoon gas uit zijn fornuis wil en geen voetbal heet tegenwoordig 'klant'. De meteropnemer is dood. Wie wat iveten wil. belle het hoofdkantoor: 40 cent per minuut. De klant is koning, leve de republiek. Onderhandelen en nog eens onderhandelen, zo wil het de tijdgeest. Op de televisie zei een meneer van de Consumentenbond glimmend van triomf dar ik in de toekomst minder voor het gas betaal dan de buurman. Mits ik beter cijfer en reken en pienterder onderhandel dan hij. We zijn naar een leuke samenleving onder weg maar ik pas. Ik ben helemaal niet van plan om fonds Unicef. De prijs wi Odense, de geboortepla; *>sr de Deense sprookjesvertive uitgereikt. Een man, verl'ur het tinnen soldaatje uit cin!" sprookje van Andersen, digde op symbolische wi zak met gouden munten Moore. Voormalig 007 s< geldprijs aan Unicef en i 13 niemand de kinderen vaiie, reld mag vergeten. Rogei is sinds 1991 ambassad Unicef. Hij ontving in 1? zijn verdiensten voor het fonds een hoge Britse ko IB* ke onderscheiding. IRC Onbekenden hebben in renpark in het noordweS Spanje zes tot acht afgei HONDEN losgelaten. De ters wisten binnen een u dieren te DODEN: vijf an vier damherten en een k Een woordvoerder van di i de plaats Vigo zegt zei weten dat het om getrair den ging. Het waren straathonden op zoek na sel. Deze honden kwame ;W het doel te doden". De d de honden zijn nog niet alis kers begeljal'; zuller bij L tie. D naai, al het zevende ther naai van de driftig invest kabelaar, begint komeni mer. Het is voortgesprotd", onder anderen de VE STEWART, de gitaris The Eurythmics. Het eso karakter uit zich in de aa voor lichaam en ziel met en sexy programmering, 'alles wat de kijker nodi voor een beter, voller en ven FAEL is een Nederlander. Volg Zweedse boulevardbladt ncj 34-jarige Nederlander a zijn achtste levensjaar ii van de blonde popster, jaren geleden kocht hij huis in de buurt van Fat vlakbij Stockholm. De pi dat ze de man in de gate Agnetha Faeltskog, die v haar vijftigste verjaardaglld leeft erg teruggetrokken, gescheiden van ABBA-sl Ulvaeus en heeft twee ki de mijn energie te stoppen in energiebedrijven en wie het voordeligst is. Er zijn leukere dingen in het leven dan het vergelijken van de kilowattuurprijs. Een mooi boek lezen bijvoorbeeld, of liefhebben, in de duinen fietsen of door Sevilla dwalen. Zo'n mevrouw Jorrits- nta predikt het paarse geloof van cijferen en vergelij ken. Wat een energieverspilling en treurnis, terwijl er narcissen in bloei staan. De BV Nederland heeft geen ideeën, dus hebben de boekhouders het voor het zeg gen. Wat een armoe. Kijk, naast die narcis bloeit warempel nu ook een kro kus. een paarse nog wel. Mevrouwtje de minister, staak de eredienst van privatiseren en onderhandelen. Van klant zus en klant zo. Hoogst zonde van de tijd en rijd is het enige artikel dat schaars is voor ons, die al lemaal tot de dood veroordeeld zijn, arm of rijk. Zou u toch moeten aanspreken. Zolang we niet zo slim zijn als Bill Gates of zo slecht als Nina Brink blijft een voordelige kuub gas een armzalige peanut in het ka der van de eeuwigheid. Beste excellentie, mij krijgt u niet hoteldebotel. Ik ga liever aan de krokus en de nar cis dan aan het gas. Vrouwenurit is onbegrijpe De luchthaven Schipl plaatjes gaan ophang het gebruik van de da rjfn urinoirs uit te le vrouwen weten nameT' niet hoe zij deze nieu plaspotten moeten g( ken' tat Bij wijze van proef he .p v luchthaven sinds enk maanden de beschik! over drie vrouwenuri Het gaat om iets hog< gehangen potten die overbodig maken. De luchthaven begint de week een onderzoek de wensen en ervarii van vrouwelijke toilet zoekers. De verwachtingen roi het damesurinoir zijr hooggespannen. Sch p' hoopt zowel de wach ,e bij de we's te bekorte het waterverbruik te minderen. Ook probe 'P luchthaven in te spel e wensen binnen cultu waar vrouwen gewei om staand te plassen dus een woordvoerst Na afloop van de pro juni zal Schiphol besl of meer van de huidij 1300 wc-potten tot vi wenurinoir worden o bouwd. RICHARD MOOYMAN tal shi arl jn b„ Sin

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2