Bosnich held in Bernabeu Vie met Cruijff in zee gaat, moet luisteren Porto niet langs Bayern München Verstappen wordt vervolgd Sport BV Leiderdorp wellicht uit de eredivisie I V wil duidelijkheid jovEN PSV wil zo snel mogelijk duidelijkheid over de toe- si van Ruud van Nistelrooij. Voorzitter Harrie van Raaij van indhovense koploper van de eredivisie gaat nog deze week ee, de aanvaller om de tafel zitten. „Tijdens dat gesprek moe- ve een deadline afspreken", aldus de preses. „We kunnen tot mei wachten. Ruud is een heel redelijke jongen en zal jegrijpen." Alleen Arsenal heeft zich bij PSV voor de op dit ient geblesseerde spits gemeld. PSV wil de Braziliaanse aller Claudio volgend seizoen weer bij de selectie halen. De *hc Ir'8e sP'ts sPeelt °P dit moment op huurbasis bij het Brazi- SQ se Vitoria Bahia. mdi nd Luca wint in Baskenland ar,aran De Italiaanse renner Danilo Di Luca heeft door zege jn je tweede rit van de Ronde van het Baskenland de ng genomen in het algemeen klassement. Hij volgt zijn genoot Massimo Codol op, die maandag de openingsrit *^1 gewonnen. De 24-jarige Di Luca had 8 seconden voor- - 'f\ ng op de Spanjaard Osa (tweede) en de Italiaan Rebellin .de). Achter de Fransman Jalabert eindigde Michael Boogerd ijfde op 10 seconden van de winnaar. elijl sch yjj<_. Volleybalsters Cintha Boersma (30), Henriëtte Weer- (35) en Erna Brinkman (28) keren terug in het Nederlands -ybalteam. De drie routiniers zijn in juni beschikbaar voor aatste olympische kwalificatietoernooi in Japan. Het erva- rio was begin januari niet van de partij op het olympische 'en ificatietoernooi in Bremen. Het drietal liet de belangen van Italiaanse werkgevers boven die van Oranje prevaleren, hav iei- Boersma, Weersing en Brinkman slaagde Oranje er niet "'r® n in de Duitse Hanzestad een ticket voor Sydney te be- he htigen. teri p n Bosch - Ajax op 19 april p| De uitgestelde competitiewedstrijd tussen FC Den Bosch (fsei jax wordt op woensdag 19 april gespeeld. Het duel, tot twee loei toe verboden door de Bossche burgemeester Rombouts, nt om 18.00 uur. Oorspronkelijk had de confrontatie op lag 27 februari moeten plaatsvonden, de tweede datum was dag 4 april. Vorige week werd bekendgemaakt dat het duel 12 april zou gaan. Op deze dag staat Ajax echter stil bij het lerdjarige bestaan van de club. Na hernieuwd overleg is het definitief vastgesteld op 19 april. lleybalsters terug bij Oranje roep Coulthard afgewezen dieiL; Het beroep van David Coulthard tegen zijn diskwalifica- de Grote Prijs van Brazilië is afgewezen. De Schotse McLa- rfte rijder was anderhalve week geleden in Sao Paolo als tweede defndigd maar naderhand uit de uitslag geschrapt omdat zijn me en niet aan de technische reglementen voldeed. Zijn voor- Hit gel was 7 millimeter te laag. De internationale automobiel- die ratie FLA tolereert een afwijking van maximaal 5 millimeter. Ithard ging in beroep. Hij beweerde dat het hobbelige Bra- iële anse circuit de positie van de vleugel had gewijzigd. De F1A te de beslissing van de stewards om te diskwalificeren ech- ilin egrond. :meente redt ADO Den Haag fla iaag De acute liquiditeitsproblemen bij ADO Den Haag he opgelost. Het college van B en W van de gemeente Den po g heeft gisteren het principebesluit genomen om de voet- lub met een financiële injectie van twee miljoen gulden te nte schieten. Van de aandeelhouders van de NV ADO Den 'li g wordt een bijdrage verwacht van twee ton. Het totale be- van 2,2 miljoen gulden moet voor de eerste-divisieclub oende zijn om het lopende seizoen uit te spelen. ADÓ Den g maakte maandag bekend dat het exploitatietekort over dit >en minstens één miljoen gulden zou bedragen en dat de de salarissen van spelers en medewerkers deze maand niet ir zou kunnen betalen. ouda beraadt zich op stappen m_i Marcel Wouda overweegt stappen te ondernemen tegen zi 'INA. De wereldzwembond heeft de Nederlandse wisselslag- ten onrechte op haar website pontificaal tussen acht La ingzondaars gezet en zijn naam daar tot dusver nog niet van 'orn haald. De wereldkampioen op de 200 wissel werd op 25 fe- ust "i vorig jaar bij een wereldbekerwedstrijd in Rio de Janeiro fraif introleerd en daarbij werd voor de zoveelste keer vastge- dat de zogenoemde T/E-ratio, de verhouding tussen de li- hormonen testosteron en epitestosteron, bij hem afweek. Wouda produceert van nature meer dan een ander, a FINA weet daarvan. Het is me dan ook een raadsel hoe ik neens op de lijst terecht ben gekomen. Heel onzorgvuldig." Drde r°og niet alle EK-kaarten verkocht rdvj 'erdam Euro 2000 is bijna uitverkocht. Van de 1,2 miljoen [angsbewijzen voor het Europees kampioenschap voetbal in eiland en België zijn er nog 56.700 (4,7 procent) beschik- Voor groepsduels van Nederland, Engeland, Duitsland, ing'pki'ijk en Noorwegen zijn geen kaarten meer te krijgen. De noj l't- en halve finales zijn nog niet uitverkocht, zodat fans nog bjjd ds tickets voor een eventueel duel van het Nederlands elftal d ie fase kunnen kopen. Opvallend is dat de drie groepswed- den van medegastland België niet zijn uitverkocht. De vrouwen van BV Leider dorp spelen komend seizoen wellicht niet meer in de eredi visie. Het bestuur van de bas ketbalclub overweegt om het eerste team niet in te schrijven voor deelname op het hoogste niveau. Zeker is in ieder geval dat het contract met coach Jo- Contract trainer Zandbergen niet verlengd ris Zandbergen niet wordt ver- de maatregelen het gevolg van sters en dat betekent mis- speelsters tot die tijd in het on- lengd. Hij is met een onder- het streven om de aandacht schien dat we een stapje terug gewisse te laten." breking van twee seizoenen, binnen de vereniging meer moeten doen. Eind april ne- De teleurgestelde Zandber- vier jaar coach van het vrou- naar de jeugdafdeling te ver- men we daarover een besluit, gen noemde de nieuwe strate- wenteam geweest. Volgens leggen. „We willen verder met maar het leek ons geen goede gie ronduit 'dom'. „Als de club voorzitter Tom Fackeldey zijn zo veel mogelijk eigen speel- zaak om Zandbergen en zijn zich uit de eredivisie terug trekt, wordt BVL in een keer bijna tien jaar teruggeworpen. Dan is de inzet van mij en mijn voorgangers voor niets ge weest. Verder loopt de club de kans dat talenten op een gege ven moment elders gaan spe len waar ze wel op het hoogste niveau kunnen uitkomen. Wat dan overblijft is een recreatie clubje." Real Madrid heeft voor eigen publiek een goede wed strijd niet kunnen bekronen met een overwinning. De Spaanse winnaar van de Champions League in 1998 maakte tijdens de eerste wedstrijd in de kwartfinale te gen de regerend Europees kampioen Manchester United de meeste aanspraak op een zege, maar wist de uitblin kende doelman Bosnich niet te passeren: 0-0. Real's Ivan Campo tracht tevergeefs met het hoofd om Bosnich te verschalken. porto anp Bayern München verspeelde afgelopen weekeinde in eigen land de koppositie aan Leverkusen. Gisteravond bij Porto leken de Duitsers ook een goede uitgangspositie voor het bereiken van de halve finale in de Champions League op het spel te zetten. Dankzij de late gelijkmaker van Sergio be gint Bayern over twee weken voor eigen publiek alsnog als favoriet aan de return. De Braziliaan profiteerde tiet^ minuten voor tijd van een misverstand in de Portu gese defensie en tikte koelbloedig de gelijk maker achter doelman Hilario. Met de'tref- fer voorkwam Sergio dat zijn landgenoot Mario Jardel opnieuw een hoofdrol voor zichzelf kon opeisen. In de Portugese competitie wist de Brazi liaanse aanvaller van Porto dit seizoen al dertig keer het doel te vinden. Ook in de Champions League blijft Jardel scoren. De regerend topscorer van Europa liet in de 46ste minuut doelman Kahn met een prachtige kopbal kansloos. Het doelpunt van de Braziliaan was een bekroning voor het overwicht dat de thuisploeg in een met ruim 20.000 toeschouwers matig gevuld stadion opbouwde. Drulovic, Jardel en Santos slaagden er voor rust niet in Kahn te passeren. Bayern kwam in de eerste helft niet verder dan een slap schot van Scholl. Ook na de openingstreffer kon Bayern niet overtuigen. Een snel genomen vrije trap van Effenberg leidde tien minuten voor tijd alsnog de gelijkmaker van Sergio in. madrid anp De Australische doelman hield in de eerste helft McManaman, Morientes en Salgado van de openingstreffer af en had in de slotfase ook een antwoord op inzetten van invaller Balie en opnieuw McManaman. Dankzij het uitstekende optreden van Bosnich verschafte Manchester United zich een goede uit gangspositie voor het bereiken van de halve finale. Het goede optreden van Bosnich was opmerkelijk. Hij kreeg dit seizoen veel kritiek en moest na een serie belabberde wedstrijden zijn Nederlandse collega Van der Gouw voor zich dulden. In het kolkend Berna- beu-stadion beloonde hij trai ner Ferguson ruimschoots voor het vertrouwen. In de zevende minuut sloeg hij een inzet van de mee opge komen Salgado uit zijn doel. Drie minuten later tikte hij met een schitterende reflex een kopbal van McManaman over de lat en ook Morientes wist in de 21ste minuut Bosnich van dichtbij niet te passeren. De beste kans in de eerste helft was echter voor Manches ter United. Jaap Stam verlengde in de 26ste minuut een hoek schop met het hoofd maar zag tot zijn teleurstelling dat aan valler Andy Cole de bal van dichtbij over het lege doel kop te. Yorke wist op slag van rust de jonge doelman Casillas van de thuislcub wel te passeren. De treffer werd echter door de Franse scheidsrechter Gilles Veissiere wegens buitenspel af gekeurd. Manchester had vooral veel problemen met de buitenspe lers van Real Madrid. De van Li verpool overgekomen McMa naman was aan de rechterkant een plaag voor linksback Den- nis Irwin. Rechterverdediger Gaiy Neville had de handen vol aan het Braziliaanse duo Savio- en Roberto Carlos. Verdediger Carlos was vaker bij het vijan delijke doel dan in zijn straf schopgebied te vinden maar miste geluk in de afwerking. Zo kreeg Carlos drie keer de gelegenheid zijn specialiteit te onderstrepen. De Braziliaanse verdediger met de fraaie trap- techniek wist de toegekende vrije trappen rond hef Engelse strafschopgebied echter niet te verzilveren. Manchester United kreeg na de hervatting meer grip op de wedstrijd. Met de thuiswedstrijd over twee weken in het achterhoofd weigerden de Engelsen veel risco te ne men. Manchester United haal de het tempo uit de wedstrijd en verlegde het spel veelal over de breedte van het speelveld. United kon echter niet voor komen dat Real Madrid in de slotfase nog twee goede moge lijkheden kreeg. Ook invaller Balie en McManaman slaagden er echter opnieuw niet in Bosnich te passeren. Ondanks betaling schadevergoeding heerlen anp ARCHIEFFOTO RTR Formule 1-coureur Jos Verstappen en zijn vader worden in Belgisch Lim burg vervolgd voor mishandeling. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Tongeren besloten. Verstappen ju nior en senior raakten op 18 mei 1998 betrokken bij een vechtpartij in een kartcentrum in Lanaken. Een 45-jarige inwoner van die plaats liep tijdens het handgemeen ernstige veiwondingen aan het hoofd op: een kaakbeenfractuur, beschadi ging van de oogkas en een barst in zijn schedel. De ruzie zou zijn ontstaan toen Verstappen en zijn vriendenkling het exclusieve gebruik van de baan opeis ten. Verstappen, momenteel in voor bereiding op de Grote Prijs van Imola in San Marino, heeft slachtoffer in middels een schadevergoeding be taald. lijk OPINIE AMSTERDAM HENK HOIJTINK zegt id ei eel< :rg is het voor Ajax dat zijn meest inente erelid geen adviseur meer jn? Wie het weet, mag het zeggen. Ie vraag te kunnen beantwoorden bijvoorbeeld allereerst te worden esteld wat de raadgevingen van Jo- lijff Ajax tot dusverre hebben op- :rd. Dat weet niemand. Niemand althans een eenduidig, onomstre- ntwoord op kunnen geven, neen wordt aangenomen dat ff een voorname rol heeft gespeeld terugkeer van Aron Winter, Frank at en Stanley Menzo. Op de avond e 6e april, tijdens het gala van ff in de Arena, zou vorig jaar het djn gerijpt om met deze oud-spe- S^e vervagende Ajax-cultuur te waar- n. Tevens streek Tonnie Bruins irenlang de trouwe compaan van iner Cruijff, weer neer bij Ajax als van het tweede team. «ar later zwalkt Ajax over de Neder- I e velden. Menzo heeft afgehaakt I ïen versleten knie, Verlaat is geen speler meer en Winter is een ano- J is met een aanvoerdersband. Ajax 2 T der leiding van Bruins Slot een enmoter. Zo beschouwd, verliest JU lve'n'8 nu Cruijff zijn adviseur- Johan Cruijff heeft zich teruggetrokken als adviseur van Ajax. Op het eerste gericht? Feit is dat Ajax met de komst gezicht is het terugtreden van Cruijff niet zo'n verlies voor Ajax. Maar de gevolgen van Adriaanse, een trainer vap de tucht, kunnen toch ernstiger zijn dan het lijkt. Cruijff heeft immers altijd gelijk. niet heeft gekozen voor de lijn van Cruijff, de intuïtieve geest die de club vooral met een beroep op oud-topvoet- ballers wilde reorganiseren. De vraag naar het waarom intrigeert. Wellicht is een machtsstrijd in het nadeel van de Cruijffianen beslecht. Maar hoe zoet is die triomf? De actie van Cruijff zal emoties oproepen, zoals een paar maanden geleden het opstappen van Danny Blind als directeur spelersbe- leid al deed. Algemeen directeur Frank Kales zal als het voorspelbare mikpunt opnieuw worden verweten dat onder zijn leiding clubmensen met een schat aan voetbaltechnische kennis Ajax de rug toekeren. Dat alles zal Cruijff met weer zo'n onna volgbare solo - een bedankje op de laat ste pagina van Voetbal International - hebben voorzien. Net nu Ajax met de aanstelling van Adriaanse weer enige rust dacht te hebben gecreëerd. Het meest prominente erelid wil geen advi seur meer zijn, maar Ajax is nog niet van Cruijff af. En de nieuwe trainer evenmin. Henk Hoijtink is voetbalverslaggever voor de GPD schap neerlegt. En om nog even oneerbiedig verder te gaan: waarom zouden Frank Rijkaard en Ruud Krol, die Cruijff graag als nieuwe technische leiders had gezien, betere trainers voor Ajax zijn dan Co Adriaan se? Rijkaard is nog altijd onervaren, Krol is (nog) ongediplomeerd. Zij missen een didactische en organisatorische achter grond. Adriaanse, een oud-gymleraar, is zéér ervaren. Hij heeft bovendien ge noegzaam bewezen dat hij structuur bij een club kan aanbrengen. Juist daaraan heeft Ajax, vervallen tot chaos en rade loosheid, op het oog bovenal behoefte. Resteert één probleem. Deze theorie im pliceert dat Cruijff een foutief, of op z'n minst aanvechtbaar, advies heeft gege ven. Dat kan niet. Wie Cruijff als raadge ver in de arm neemt, weet dat hij zich verlaat op iemand die altijd gelijk heeft. Omdat hij is wie hij is. Er zijn voor een bestuur van een voet balclub (of, zoals bij Ajax, een directie of een raad van commissarissen) talloze redenen om Cruijff niet als adviseur aan te stellen. Hij is wispelturig, ongrijpbaar, onaantastbaar en op zijn vakgebied ge niaal, dat wil zeggen: niet te volgen voor gewone stervelingen, die bijvoorbeeld nu (in hun aardse wijsheid) in Adriaanse de juiste man op de juiste plaats bij Ajax denken te zien. Maar wie desondanks met Cruijff in zee gaat, moet luisteren. Het was chique dal Cruijff vorig jaar tot erelid van Ajax werd benoemd. Het was prachtig dat de roemruchte Amsterdamse club zijn bes te voetballer en één van zijn beste trai ners ooit om raad kon wagen. Ajax ko ketteerde ermee. Maar uitgerekend nu de nood hoog lijkt in een warrige fase in het bestaan van de club, wordt er niet naar Cruijff geluisterd. Sterker, om zijn mening schijnt niet eens te zijn ge waagd. Dat is een belediging. Zoals veel bij Cruijff, zal ook de aard van het afgezworen adviseurschap wel in ne velen gehuld blijven. Tot wie, en hoe duidelijk, heeft hij zijn aanbevelingen De lopers van de Leidsch Dagblad Marathongroep tel len af. Zo'n tweehonderd sportievelingen bereiden zich onder begeleiding van Han Kulker en andere trainers voor op de Leidse Marathon (11 juni). Ze leggen dan 10 of 21,1 kilometer af. Wekelijks komt op deze plaats een van de deelnemers aan het woord. Naam: Nicole Donners. Leeftijd: 35 jaar. Woonplaats: Leiden. Beroep: tandartsassistente. Afstand: 21 kilometer. Je hebt vorig jaar ook al aan de marathongroep meege daan? „Ja, ik loop omdat ik niet meer kan handballen. Ik heb in de eredivisie gespeeld en met Fore- holte Eu ropacupwedstrijden meegemaakt. Dooreen ongeluk bij het skiën kan ik niet meer handballen. Iemand skide mij van achteren aan waardoor mijn stok in mijn hand terecht kwam. Ben je daarna fanatiek met hardlopen begonnen of deed je dat al naast het handbal? ,,Ik deed het erbij. Ik ben van huis uiteen loper. Ik kom uit Limburg en liep daar altijd in de heuvels. Hier ren ik in de stad en de duinen. Vorig jaar heb ik me aangesloten bij de Roacl Runners. Het is een mooie manier om de winter te overbruggen. Ik deed in die maanden anders niets. En met zo'n groepje loop je niet alleen. O) UI a JL O Ik denk er aan om eventueel de marathon te lopen. De marathon van Leiden? ,,Nee, niet in Leiden. Ik wil dan de marathon van New York lo pen. Is je enthousiasme voor het lopen door de clinic's van vo rig jaar toegenomen? „Ja, zeker voor het lange-af standlopen. Ik heb ook een weddenschap met mijn vader dat ik zijn tijd op de halve ma rathon ga verbeteren. Hij heeft 1 uur en 47 minuten staan. Vo rig jaar liep ik 10 minuten langzamer. Dat moet lukken want ik heb het idee dat de schema's van de marathongroep dit jaar een stuk zwaarder zijn dan vorig jaar. Dat klopt. De laatste keer heb ben ze ook in de duinen gelo pen. Ik was er niet bij, omdat ik tot over mijn oren in de cur sussen zit. Daardoor kan ik soms op zaterdag niet. Het ko mend weekeinde haal ik het ook weer niet, maar dat geeft niet want ik weet wat ik moet lopen. Jammer vind ik het wel. Alleen op zondag rennen komt er dan bijna niet van. Zo'n groep zorgt toch voor een stok achter de deur. Maar ik red het denk ik wel, doordeweeks kan ik wel volop lopen. Het streven is dan die 1:47? „Dat heb ik wel in mijn hoofd zitten. Al zal het wel een hele toer worden. Het ligt ook aan de temperatuur. Vorig jaar was het tijdens de marathon ont zettend benauwd. Na tien kilo meter wilde ik in Oegstgeest opgeven. Ik had ook last van mijn kuit. Twee weken eerder was mijn been tijdens een potje tennis blijven staan en ik hield daar een kuitblessure aan over. Ik kon daarna niets meer doen. Tijdens cle marathon had ik gi gantische last en ook daarna. Ik heb daardoor een terugslag gehad. Eigenlijk mocht ik hele maal niet lopen." Heeft het met jouw topsport mentaliteit te maken dat je het dan toch hebt gedaan? „Ik denk het wel. Ik had er zo veel voor gedaan en daarom wilde ik toch lopen. Maar ik heb het geweten. Ik zal het niet snel voor een tweede maal zo cloen. tekst peter van der hulst foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23