Festivalorganisatie is een rommeltje Cultuur Kunst Gergiev blijft in Rotterdam Supremes weer op tournee Nederlands grootste bios opent morgen Japanse Banieren bij opening SieboldHuis Om Manga kun je in Japan niet heen 'Hiroshima mon amour': een aangrijpende haat-liefde verhouding (OENSDAG 5 APRIL 2000 Klassieke Edisons uitgereikt iilversum Cecilia Bartoli heeft gisteravond uit handen van Ivo »liehe de klassieke publieks Edison gekregen voor haar Vivaldi t vi ilbum. Ze won in een van de dertien catagoriën van de Edison va Classical Music Awards die in de Rode Hoed in Amsterdam a verden uitgereikt. De Oeuvre Edison ging naar de zanger Dietrich Fischer Drieskau. Frank Groothof kreeg de Edison in ie categorie Nederlands uitvoerend kunstenaar voor zijn uit- 'oering van de 'Thuiskomst' van Odysseus van Monteverdi. De luz cerstmatinees van Mahler door het Concertgebouw Orkest on- rdai Ier leiding van Berhard Haitink werden bekroond met de Edi- 'ol ion voor bijzondere uitgaven van historische aard. Enkele van lotie andere winnaars zijn Berliner Philarmoniker (orkestmuziek), om 'olish Festival Orchestra (concerten) en Concerto Köln (opera). Dit jaar worden voor het veertigste jaar Edisons uitgereikt. ïalve de klassieke, zijn er de populaire- en de jazz-Edisons die reki >p een ander tijdstip worden overhandigd. foto anp looi Musicalsterren krijgen eigen prijzen Amsterdam Acteurs in musicals krijgen hun eigen prijzenfes- ijn. De Stichting Musical Awards reikt 18 april in het Circusthe- iter in Schevingen prijzen uit voor de beste mannelijke en vrou- velijke hoofd- en bijrollen en veelbelovend mannelijk en vrou- 'f-r velijk talent. Ook is er een oeuvreprijs te vergeven. De stichting s een initiatief van Joop van den Ende, eigenaar van het Circus- heater en de man die de musical in Nederland bij een groot lubliek populair maakte. John Kraaijkamp verbindt zijn naam an de onderscheidingen. De winnaars krijgen een bronzen jeeld en 5000 gulden. Aan de oeuvreprijs, de Cubus Oeuvre iward, is een bedrag van 25.000 gulden verbonden. In elke c egorie worden drie tot vijf mensen genomineerd, van wie de ;i ïamen op 11 april worden bekendgemaakt. In de jury zitten i \nne Wil Blankers, Jaques d'Ancona, Hans van Willigenburg en le directeur van het Theater aan de Parade in Den Bosch. RTL 4 ;endt 3 mei een registratie uit van de uitreiking in het Circus- H heater. 1)1 Thijssen-prijs voor Joke van Leeuwen >en haag De Theo Thijssen-prijs voor kinder- en jeugdlitera ir «uur 2000 is toegekend aan Joke van Leeuwen voor haar gehele Deuvre. Het bestuur van de Stichting P.C. Hooft-prijs voor Let- 111 terkunde kent de driejaarlijkse prijs toe. De jury noemt Joke van vai Leeuwen „een veelzijdig auteur met een omvangrijk oeuvre dat ach kenmerkt door een bijzonder samenspel van woord en ers jeeld". Ook vindt de jury dat Van Leeuwen „met haar voorkeur 5nJ voor onaangepastheid zich bevindt in het voortreffelijke gezel- c ichap van Annie M.G. Schmidt en Guus Kuijer". De prijs be staat uit 75.000 gulden voor de auteur en 50.000 gulden dat de winnaar in overleg met het bestuur van de stichting mag beste- den aan een literair doel. De Theo Thijssen-prijs is de voortzet- ting van de Staatsprijs voor kinder- en jeugdliteratuur en ging irie jaar geleden naar kinderboekenschrijver Toon Teilegen. Eerste winnnaar was Annie M.G. Schimidt in 1964. De prijs tvordt komend najaar uitgereikt in het Letterkundig Museum Den Haag. Theatergezelschap Exes eist honorarium van Straattheaterfestival Noordwijk Theatergroep Exes heeft een deurwaarder afgestuurd op de Stichting Straattheaterfestival Noordwijk. De Stich ting is de Vlaamse theatergroep Exes 4000 gulden schul dig voor een optreden tijdens het festival van vorig jaar. noordwuk pablo cabenda In weerwil van talloze beloftes van organisator Arno Bos wacht het gezelschap nog steeds op haar honorarium. Exes is niet de enige gedupeerde. Theater groep De Muzen uit Den Bosch kreeg vorige week, bijna twee rotterdam anp Valery Gergiev blijft de komen de vijf jaar chefdirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest (RPhO). Het verlengen van zijn dirigentschap tot 2005 hangt samen met de komst van de nieuwe algemeen directeur Rob Overman. Gergiev heeft zelf aangedrongen op de komst van Overman. Zij hebben in het verleden veelvuldig samenge werkt. De afgelopen maanden was de verhouding tussen de chefdirigent en het orkest moeizaam. De geluiden werden steeds sterker dat Gergiev het orkest zou verlaten. Hem werd vooral verweten dat hij te wei nig in Rotterdam was. Typisch was wel dat de dirigent bij de presentatie van het seizoenpro gramma weer schitterde door afwezigheid, hoewel zijn komst wel was aangekondigd. Dit jaar zal de Maasstad de dirigent weer slechts mondjesmaat aan het werk kunnen zien. Vanaf zaterdag staat een toernee door Japan op het programma. Begin juni geeft het orkest een optre den ter gelegenheid van Expo 2000 in Hannover in het bijzijn van koningin Beatrix. Op 1 juli dirigeert Gergiev in Rotterdam in het kader van Euro2000 met onder anderen Andrea Borcelli. Pas in september is Gergiev weer actief in Rotterdam wan neer hij leiding geeft aan een Sjostakovitsj-project. Dit is in de plaats gekomen van het Ger- giev-festival. maanden na de toezegging, de laatste betaling van 1100 gul den. De betalingskwestie speelt al sinds eind vorig jaar. Acht to neelgezelschappen die hebben deelgenomen aan het populaire zomerfestival op de Noordwijk- se boulevard wachtten toen nog op hun geld. Pas in februari j.l. werd een deel van het reste rende honorarium uitbetaald. Bos beweerde toen dat alle ge zelschappen hun geld hadden gekregen en de kwestie uit de wereld was. Een woordvoerster van Exes vertelt dat in februari wel be richt is ontvangen dat het ver schuldigde bedrag zou worden overgemaakt, maar dat is niet gebeurd. „We hebben een aan tal keren geprobeerd Arno Bos te spreken te krijgen maar dat is nooit gelukt. Daarom hebben we nu besloten een advocaat in de arm te nemen, die op zijn beurt een deurwaarder heeft in geschakeld." Uit verklaringen van de ver schillende theatergezelschap pen blijkt dat de organisatie van het Noordwijkse Straatheater festival 'een rommeltje' is. Arno Bos wijt de nalatigheid in het geval van De Muzen zelf ook aan het kwijtraken van stukken. Hij verzekert het gezelschap meteen te zullen bellen en de schold te zullen voldoen. Bos erkent dat er Financiële proble men zijn geweest. Er waren groepen geboekt op basis van verwachte sponsor- en subsi diegelden. Die verwachtingen bleken te hooggespannen. „Dit jaar boeken we niet op basis van toezeggingen maar op grond van de feitelijke financië le situatie en hebben een inves teringsplan voor de komende jaren." Het is overigens niet de eerste keer dat het Straattheaterfesti- new york De nieuwe 'Diana Ross and the Supremes' poseren tijdens tour is een eenmalige gebeurtenis. Zowel Laurence als Payne zijn een persconferentie in New York waar de zangeressen gisteren hun plannen voor een nieuwe tour ontvouwden. Van links naar rechts Lynda Laurence, Diana Ross en Scheme Payne. De 'Diana Ross and the Supremes 'Return to Love tour' begint op 14 juni en trekt daarna door de Verenigde Staten om op 5 augustus te eindigen in Las Vegas. La Ross benadrukte dat er geen sprake was van een reünietournee. De geen originele leden van de Supremes maar werden aangetrokken na het vertrek van Ross in 1970. In eerste instantie was de originele Supreme Mary Wilson nog bena derd voor de tournee maar volgens de promotor waren financiële me ningsverschillen onoverbrugbaar. foto fpa val financiële problemen heeft. In 1998 is theaterbureau Streetwise uit Amsterdam door de stichting ingehuurd om een groot deel van de programme ring te verzorgen. Ook toen werd de rekening niet voldaan. Na een rechtszaak kwam het uiteindelijk tot een schikking tussen Streetwise en het Noord- wijks straattheaterfestival. Bos zegt voor het festival ko mende zomer geen problemen te verwachten. „We hebben een derde van het festival al rond." Zes nominaties voor Librisprijs De jury van de Libris Literatuur Prijs heeft gisteren de zes geno mineerden voor de prijs be kendgemaakt. Zij werden gese lecteerd uit 168 inzendingen. De zes zijn: Stephan Enter (Winterhanden), Kees 't Hart (De Revue), Erwin Mortier (Marcel), Thomas Rosenboom (Publieke werken), Helga Rueb- samen (Beer is terug) en Peter Verhelst (Tongkat. Een verha- lenbordeel). De prijs bestaat uit een oorkonde en 100.000 gul den. Hij wordt op 17 mei uitge reikt in Park Plaza in Amster dam. De vijf verliezers krijgen 5000 gulden. Vorig jaar won Harry Mulisch. De nu genomi neerde Thomas Rosenboom won de prijs in 1995. Maarten 't Hart signeert in De Kier Ter gelegenheid van de opening van hun nieuwe vestiging liet Boekhandel de Kier een specia le uitgave van een novelle van Maarten 't Hart te vervaardigen. Wie dit boekje, 'Kramsvogels' getiteld, graag uit handen van de auteur ontvangt, moet aan staande zaterdag een bezoek brengen aan deze boekhandel (Breestraat 161, Leiden). Tussen 14.00 en 15.00 uur is 't Hart bij De Kier aanwezig om zijn werk te signeren. amsterdam gpd Pal naast de ArenA in Amster dam wordt morgen de grootste bioscoop van Nederland in ge bruik genomen: een complex van 14 zalen met in totaal 3250 stoelen. Met de bouw was een bedrag van 50 miljoen gulden gemoeid. Eigenaar is het van oorsprong Franse concern Pa- thé dat in Nederland reeds 12 bioscopen met in totaal 80 za len in gebruik heeft. Pathé is in Nederland de grootste biosco opexploitant met een markt aandeel van 35 procent en een dominante positie in de drie grootste steden. Het bedrijf was in 1999 goed voor 6,5 miljoen bezoekers die 200 verschillende films zagen en daarbij 2000 ku bieke meter popcorn hebben verorberd. De grootste zaal van Pathé ArenA telt 600 ruim opgestelde en uiterst comfortabele stoelen, de op een na grootste zaal heeft 322 stoelen, de andere twaalf zalen bieden plaats aan tussen de 118 en 280 bezoekers. Het vlaggenschip van het concern blijft de grote zaal van Tu- schinski in hartje Amsterdam die ruim 1200 bezoekers kan bergen en de uitverkoren plek blijft voor feestelijke filmpre mières. Hoewel Pathé ArenA amper tien minuten van het Amsterdams Centraal Station is gelegen mikt men met het nieu we complex eigenlijk niet zo zeer op bezoek yan Amster dammers maar op bioscoop- gangers uit de regio die niet meer het hoofdstedelijk cen trum in hoeven om toch uit een breed aanbod films te kunnen kiezen. Het is de bedoeling dat elke tien minuten een nieuwe voorstelling begint. Om het centrum van de stad beter te kunnen bedienen opent de on derneming eind dit jaar bij Tu- schinski een nieuw complex dat 13 zalen omvat. Het concern, dat al megaplexen bezit in Scheveningen, Groningen en Rotterdam opent dit jaar nog een complex in Helmond en la ter in Rotterdam-Zuid (14 za len) en Nijmegen (10 of 12 za len). Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Japan-jaar. Een uitgelezen moment om een aantal typische Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te nemen. In aflevering 1: Manga. Niet veel mensen weten dat, maar Japanners zijn 's werelds grootste consumenten van strips. Manga is de verzamelnaam voor dit fe nomeen waarvoor soms halve boekwinkels zijn ingeruimd. Bijna veertig procent van alle verkochte boeken in Japan zijn stripboeken. Maar strips vind je ook in kranten, tijdschriften en magazines. Ja, er zijn zelfs stripautomaten. Om Manga kun je in Japan niet heen. Manga, het moge duidelijk zijn, is big business in het Land van de Rijzende Zon. Er gaan mil jarden in om. Er zijn duizenden tekenaars die in deze enorme behoefte voorzien en een aan tal van hen is even beroemd en rijk als film- en popsterren. Een stripboek is overigens niet zo maar een dun boekje, zoals hier in het westen dikwijls het geval is. Een beetje Manga heeft de omvang van een tele foonboek. Wekelijks. Manga dateert al van voor de oorlog, maar kreeg door de in- dustralisatie, de verstedelijking, de massaconsumptie en de massacultuur zijn huidige vorm. Het vormt een belangrij ke bron van ontspanning in de verder gedisciplineerde maat schappij. Japanners lezen hun strips overigens supersnel. Ge middeld dQen ze vier seconden over een pagi na. Twintig minuten over een boek van 320 bladzijden. Manga is ervoor iedereen. Jongens manga is dikwijls een mengeling van spanning, avon- foto pr/kunsthal Een van de zeldzame Manga's in kleur. tuur en humor. Voor de meisjes ligt de nadruk meer op het verhaal, op de liefde. De heldenfi guren hebben vaak westerse trekjes. Door gaans zijn de eerste pagina's in kleur. Daarna zijn de tekeningen, van rechts naar links over de pagina, in zwart-wit. Manga voor volwassenen is er in allerlei varia ties. Van religie tot avontuur en van seks tot geschiedenis. Daarbij gaat het er soms keihard (geweld en seks) aan toe. Overigens is preten tieloos vermaak het hoogste doel. Hoewel er een tendens bestaat tot een meer literair genre, zit er vandaag de dag nog een hoop wegwerp- troep tussen. In het kader van het Japan-jaar organiseerde de Kunsthal in Rotterdam recentelijk de expo sitie Manga Manga! De Leidse Stripshop ver koopt Manga, in een kleine oplage en vooral aan de liefhebber. „Er zitten mooie dingen bij, maar vaak is het toch grof', zegt een woord voerder van de zaak op de Aalmarkt. De opening van het Siebold Huis ging gisteren op het Ra penburg gepaard met het hijsen van zes banieren, ontworpen door hier wonende Japanse kunstenaars. Dat gebeurde op uitnodiging van de Leidse Stichting Tegen-Beeld, bekend van de muurgedichten in de stad. De afbeeldingen op de ba nieren, die tot 31 oktober blij ven hangen, zijn gebaseerd op traditionele Japanse gedichten. De tekst daarvan schalde giste ren over het Rapenburg, per megafoon gedeclameerd door één van de ontwerpsters. Aandachtig toehoorders wa ren onder anderen de Japanse ambassadeur Ikeda en minister van landbouw Brinkhorst die daarna het SieboldHuis met het doorknippen van het traditio nele lint officieel voor geopend verklaarden. Voorafgaand aan die plechtigheid vond in Het door de vertegenwoordigers banieren, is tot en met 26 mei Arsenaal een bijeenkomst van beide landen nog eens ander werk te zien in de voor plaats waarop het belang van werd onderstreept. Van de kun- malige Universiteitsbibliotheek het nieuwe Japan-centrum stenaars die 'tekenden' voor de aan het Rapenburg 70. Een van de banieren aan het Siebold Huis. foto hielco kuipers dans recensie maja landeweer Voorstelling: 'Hiroshima mon amour'. Re gie: Margrith Vrenegoor Dans: Anne Af fourtit en Dries van der Post. Muziek' o.a. Jacob ter Veldhuis, Dmitri Yanov Yanovski, Ikuyama Kengyo. Gezien: 31/3, Stadsschouwburg, Amsterdam. Nog te zien aldaar: t/m 28/4 (wo. t/m za,). Zestien uur voor haar vertrek. Zij is Nevers, een plaatsje in Frankrijk, hij is Hiroshima. Ne vers en Hiroshima hebben een gat in hen geslagen, dat zij nooit meer zullen dichten. Met onschuldig opgeslagen ogen herinnert een Japans kind, ge projecteerd op de witte muur, ons aan het door de atoombom geblakerde landschap van Hiro shima, waarin zij elkaar ont moeten. Dat hun kortstondige liefde zich tegen deze achter grond afspeelt maakt het on ontkoombare afscheid van de Japanner en de Fran^aise nog schrijnender. De aangrijpende, dramati- sche dansvoorstelling 'Hiroshi ma mon amour' van regisseur Margrith Vrenegoor in samen werking met de dansers Anne Affourtit en Dries van der Post is geïnspireerd op de gelijkna mige film uit 1959, waar Mar- guérite Dumas het scenario voor schreef. Enkele cruciale tekstdialogen zijn op band te horen, met beheerste stem uit gesproken door Kathenka Wou denberg en Har Smeets. Zo ge disciplineerd en mstig als de gesprekken verlopen, zo emo tioneel en onbeheerst zijn de fysieke confrontaties. Indruk wekkend rake bewegingen ma ken de emoties die steeds hoger oplopen bijna levensecht. De combinatie van prikkelen de woorden over de precaire kwestie van de atoombom en wanhoopsgebaren als haar ver krampte klauwhanden, bang om los te laten, die groeven maken in zijn huid, zorgen voor een beklemmende spanning. Het paniekerige, claustrofobi sche gevoel van twee mensen die elkaar niet willen laten gaan, wordt extra benadrukt door de beperkte, gesloten ruimte van de voormalige bal letstudio in de Amsterdamse Stadsschouwburg, die wordt gebruikt voor kleinschaliger producties. De makers zijn er goed in ge slaagd met alledaagse beweging de gecompliceerde haat-liefde verhouding in al haar facetten voor de toeschouwer tastbaar te maken. De passie en het ruwe verleidingsspel van afstoten en aantrekken, wegrennen en el kaar weer in de armen vallen, ontwikkelt zich steeds meer tot een machtsstrijd. De pijn die hun liefde veroorzaakt neemt de overhand. Zij reageren hun frustraties aanvankelijk vooral op zichzelf af, waarbij zij ge spannen haar armen open en dicht laat klappen voor haar ge zicht, terwijl hij letterlijk tegen de muren opspringt, valt en ge vangen lijkt in de lijn waarop hij beweegt. 'Hiroshima mon amour' vraagt een geconcentreerde kijkhouding vanwege'de voort durende zwaarte en regelmati ge stiltes in de muziek, maar wanneer je er in opgaat is de tragiek prachtig. De ijzersterke uitstraling van danseres Anne Affourtit komt vooral naar vo ren in scenes met een meer on derhuidse spanning, zoals de razende tangodans, die teder begint en die met uitstek de constant aanwezige dualiteit van tederheid en woede toont.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21