Herrie over deal rond Burggooi oeverloos Jonge socialisten strikken Pronk 'De ene kopsto is de andere nii Hoogste tijd voor me recreatie in Alkemadt Rijn Veenstreek Koninginnedag in Hert met Braziliaanse klank M Jacobswoude: onderz naar 'bom' is te ma WOENSDAG 5 APRIL 2000 Potgrondhandel eerder op Veenderveld roelofarendsveen Bedrijven kunnen zich vermoedelijk al half 2001 op het Veenderveld vestigen. Officieel wordt het nieuwe bedrijventerrein in Roelofarendsveen pas op 1 januari 2002 op geleverd, maar dat is een half jaar te laat voor een van de be langrijkste toekomstige bewoners, potgrondhandel Dobbe. Die moet weg uit het centrum van het dorp voor uitbreiding van het winkelcentrum. Enige Alkemadese raadsleden stelden gister avond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening voor om desnoods tijdelijk een fietspad als ontsluitingsweg te gebruiken. Wethouder Beelen vond dat een goed idee. Winkelcentrum De Herenhof in Alphen aan den Rijn geeft Ko ninginnedag een Braziliaans tintje. Op zaterdag 29 april staat het buurland van Maxima, de Argentijnse vriendin van kroon prins YWllem Alexander, de hele dag centraal. Om negenuur is dj Caliente al aanwezig met Brazi liaanse muziek. Ook de twintig man sterke per Sambalango laat al liaanse klanken hon Ook op de zaterda er muziek in het trum. De Boskoopsi proberenhet winkelt dan in paassstemm gen. Tussen 12 en 1 paashazen cadeaus deren tot en met t Boete van 750 gulden voor Bodegra Ie zal maar gediplomeerd brugwachter zijn bij de provincie. Denk je de baan van je leven te hebben, krijg je opeens een bezuiniging over je heen. Of je maar even drie bruggen tegelijk wilt bedienen. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, maar de bruggen in Woubrugge, Alphen en Koudekerk moet je wel in een handomdraai omhoog takelen. Toegegeven, in het computertijdperk kan een beetje brugwachter inderdaad drie bruggen tegelijk bedienen. Lastiger wordt het als de bruggeman of -vrouw uit zuinigheidsoverwegingen van de ene naar de andere brug moet pendelen om dezelfde boot door te laten. Dat heeft niets met de 21ste eeuw te maken. Dat gaat regelrecht terug naar de Middeleeuwen. Ziet u het voor u: Wout de brugwachter die als een dolleman in zijn kanootje achter een speedboot aanpeddelt om hem na een eindsprint hijgend onder brug twee door te laten? Het kan zelfs nog gekker. Niemand hoeft raar op te kijken als de provincie haar brugwachters tijdens een hete zomer geen kano's maar slechts zwembroeken verschaft. Dan kunnen zij zich - onder het mom van bedrijfsfitness - zwemmend van de ene naar de andere brug begeven. Het is een goede Mak dat brugwachters over voldoende papieren beschikken om hun verantwoordelijke baan te kunnen uitoefenen. Maar nooit alkemade j anneke de jonge Alkemade moet haast maken met de uitvoering van zijn re creatieplannen. Er is dringend behoefte aan meer toerisme en recreatie in de gemeente. Dat lieten de gemeenteraad en di verse betrokkenen wethouder Beelen gisteravond weten bij de presentatie van het Toeristisch Beleids- en Actieplan Alkemade in de raadscommissie ruimtelij ke ordening. Kunstmatige eilandjes of drij vende pontons in het Braasse- mermeer. Een pirateneiland in de Lakerpolder in de Kagerplas- sen, waar kinderen en gehandi capten een zomerkamp kunnen houden. Een wandel- en fiets route om de Kagerplassen. In het rapport dat Marktplan Ad viesgroep in opdracht van de gemeente schreef staan diverse creatieve plannen om toerisme en recreatie te bevorderen. Ook duiken bestaande ideeën zoals de ontwikkeling van het tuin- dersgebied in de Veense Oost- polder tot recreatiegebied en de vernieuwing van de Keverhaven op Kaageiland weer op. De ideeën om de recreatie mogelijkheden uit te breiden komen voort uit drie hoofddoe len, legde R. van Hummel van Marktplan uit. Allereerst moet Alkemade het accent leggen op de waterrecreatie. De gemeen te, die ligt ingeklemd tussen de Kagerplassen en het Braasse- mermeer, moet de verbindin gen tussen dat water verbeteren zodat ook daar tussen gevaren kan worden. Daarnaast moeten er meer kleinschalige verblijfs mogelijkheden voor toeristen komen en moeten routes beter op elkaar aansluiten. Voor de ontwikkeling van het plan sprak Van Hummel met diverse be woners en ondernemers. Ook betrok hij de gemeenten Ja- cobswoude en Warmond erbij, die op enkele punten willen meewerken. De schetsen van Marktplan ontlokten veel reacties. Diverse raadsleden lieten weten blij te zijn dat het plan er nu eindelijk ligt. Al in het najaar van 1998 schreven burgemeester en wet houders in hun collegepro gramma dat er grootschalige recreatieplannen moesten ko men. Op aandringen van de raad maakten B en W afgelopen zomer uiteindelijk een halve ton vrij voor de opdracht aan Marktplan. De meeste reacties betroffen de ideeën van Van Hummel. Volgens hem moeten die plan netjes niet te letterlijk opgevat worden. ,,Die actiepunten zijn een voorstel onzerziji ongevraagd. We hoef de beleidslijnen maai ten." De aanwezig! daarentegen juist zenlijking van de plai dat het naar hun zin i veel te lang heeft gedi „We moeten snel welke plannen we voeren", zei CDA-fi zitter J. Uit den Bo( Bruijn, voorzitter van dorpsraad, was het eens. ,,Ik ben er abso dat er nu op basis v< port weer mensen cn nadenken. Het is tijd te melken. In dit rap genoeg ideeën." Wethouder Beelen dat het gemeentebe voor de zomer een neemt. Hij moet nog of er überhaupt wel g de diverse plannen, dan duidelijk of er, Hummel adviseert, et projectmanager kom verdwijnt het plan in aldus Van Hummel hem kunnen de be ideeën in 2003 uitgei CDA-er Uit den Boog dat onzin. „Al die moeten over particuli Dit gaat wel twintig ren." den haag/alphen aan den run janneke de jonge „Ik ga toch niet iemand op mijn werk een kopstoot geven zodat ik ontslagen word?" Voor de 25- jarige man uit Bodegraven was dat logisch. Toch veroordeelde politierechter Van der Windt hem gisteren voor die daad. Hij moet een boete van 750 gulden betalen voor zijn agressieve ge- drag. Op 12 mei 1998 was de man onder werktijd in conflict ge raakt met één van zijn collega's van de Technische Unie in Al phen. Volgens hem lag dat meer aan zijn collega dan aan hemzelf. „Niet alleen ik, maar iedereen had een hekel aan hem. Hij verzuimde te werken en sliep achter pallets." De sug gestie van de rechter dat hij dat tegen zijn baas had kunnen zeggen, verwierp hij. „Dan ben je één van de dertig." Tijdens de scheldpartij deel de de Bodegraver een kopstoot uit. Althans, volgens de lezing van slachtoffer en rechter: „U stootte hard en kracl hoofd naar voren, slachtoffer een kreeg." De verdach daarmee niet eens. mijn hoofd naar von woorden kracht bij Dat we elkaar raakte schrok ik zelf nog het Voor officier van Bos was opzet niet rijk. De advocaat v ilb dachte vond juist va Ja ene kopstoot is de a vei Dit is niet het sooiJie dat justitie moet best Na de tumultuein ter ting werd de verdai Ier geschorst en de vo|>or ontslagen. Daardoo Ie lange tijd moeite om 'ol we baan te vinden. P )it lukte hem dat. De >al justitie hield er rek >p dat de man daardoo telijk is gestraft en ei de boete zes weken delijke gevangenis rechter vond dat li nodig. jacobswoude Het boek over de vermeende vliegtuigbom in Woubrugge is nog niet uit. Burgemeester Van Beek van Jacobswoude vindt het onderzoek van het Explosieven Opruimingscom mando (EOC) te mager. Hij wil weten welk metaal er in het weiland langs de Kerkweg in de buurt van de Virulystraat ligt. Pas daarna kan de ge meente zo nodig een ber- gingsvoorstel nemen. Van Beek had meer ver wacht dan het A4-tje van ber gingsofficier Spierings van de fensie over het onderzoek van het EOC. Op verzoek van de gemeente speurde het EOC vorige maand naar resten van een vliegtuig dat in de Tweede Wereldoorlog boven Wou brugge neerstortte. De onder zoekers vonden delen van het toestel, maar geen explosief materiaal. Volgens Spierings is er geen gevaar voor de omwo nenden. Maar alleen een duur vervolgonderzoek kan volgens hem voor absolute zekerheid zorgen. Daarmee was voor t de kous af, maar Beek niet. Voor hij overgaat tot berging wrak, wil hij aanvul ter formatie van het E he Beek: „Wij zijn als verantwoordelijk, m< die verantwoordelijk r len met defensie." Volgens de bur{ gaat het daarbij nil om de kosten die be )g( het wrak met zich mfot „Dat gaat volger collen met bedragei woner. Aan het eers )e( zoek hing nog geen j fQ{ je. In die zin kun je s 5(^ wij een gegeven paai !t, de bek mogen kijken A ten weliswaar al dat in de grond zit, maar cies waar. Dat is wins jr| dien blijkt het techn ~e. gelijk om de resten ven. Bij het EOC was va L niemand aanwezig mentaar te geven op van de burgemeester. Diploma Raad en betrokkenen eisen actie van college geweten dat zij, voor zij hun intrek nemen in het brugwachtershuisje, ook hun zwemdiploma's moeten tonen. Straf Vreemd? Dat D66 in Alphen tegen een referendum is? Het verbaast ons niets. Andere politieke partijen schreeuwden moord en brand tijdens de raadsvergadering vorige week, toen D66 met collegevrienden WD en CDA meestemde tegen de volksraadpleging. Het is tenslotte het paradepaardje dat bij elke verkiezing komt opdraven. Maar wij kijken in Alphen nergens meer van op. Niet meer sinds de SP-fractie stelselmatig vóór stemt, GroenLinksers meer asfalt willen en er een WD- wethouder op armoedebeleid zit. En al helemaal niet meer nu uitgerekend de gemeente die miljoenen stopt in nieuw beton, primeurt met de eerste Nederlandse Investors in People-medaiUe. Hoe dan ook, de partij die in 1966 Democraten nog met een grote D schreef kan natuurlijk niet straffeloos bedanken voor een referendum. Als de politiek al niet meer staat voor de eigen principes, wie dan wel? Dan kunnen de anti-bontactivisten wel met een nertsendasje de straat op gaan. En kan iedere burgemeester gaan shoppen met de huishoudportemonnee. Nee, hier moet een passende straf op staan. Aan de Hard tegen hard ging het gisteravond in de Alphense commissievergadering over de huizenbouw op het ter rein Burggooi. Wethouder Van der Veen Meerstadt ver dedigde zich in vinnige woorden. Zijn stemvolume, waarvoor normaal gesproken de microfoontjes in de raadzaal al overbodig zijn, zwol aan tot een bulderend niveau toen hij reageerde op harde beschuldigingen van commissielid. Van Arkel (RPF/GPV). Ook Ros van de PvdA kreeg een veeg uit de pan. alphen aan den run saskia buitelaar Alle andere commissieleden steunden de wethouder en complimenteerden hem zelfs met het resultaat: in ruil voor getemperde huizenbouw in Kerk en Zanen mogen op de voormalige Archeongrond ein delijk huizen worden gebouwd en lijkt een schadeclaim afge wend. Vreemd was verder dat de wethouder een hartstochtelijk pleidooi hield, terwijl hij eigen lijk helemaal niet gelukkig is met de overeenkomst die de provincie Zuid-Holland opstel de. In zijn hart was Van der Veen Meerstadt het dan ook eens met het belangrijkste ar gument van RPF/GPV en PvdA: de 750 huizen die projectont wikkelaar APO (van ABN-Amro) gaat bouwen, zijn hartstikke duur en eigenlijk in strijd met het voornemen van de gemeen te om 30 procent van alle nieu we woningen te bouwen voor jongere, oudere, gehandicapte of armere Alphenaren. Van Arkel voelde zich voor de gek gehouden. „En veel wo ningzoekende burgers met mij. Kom nou niet aan met die der tig huizen van rond de drie ton, want wat is nou dertig op het totaal van 750. De wethouder heeft de bank op zijn wenken bediend en grote groepen men sen hebben het nakijken nu er elders in Alphen niets meer ge bouwd kan worden. Alphen is in een wespennest terechtgeko men en wij houden de wethou der daarvoor verantwoorde lijk." Ook PvdA-er Ros conclu deerde dat Alphen met Burg gooi zijn eigen inwoners in de steek laat. Het schoot Van der Veen Meerstadt allemaal in het ver keerde keelgat. „De raad heeft zelf bij de bouw van Archeon besloten dat bij een faillisse ment de bank huizen mag bou wen. We wisten allemaal dat het deze kant op zou gaan", zei de wethouder. En wijzend over tafel: „De PvdA was toén de felste voor stander van het park, dus wie zijn billen brandt, moet op de blaren zitten. En van de Chris tenunie (RPF/GPV) had ik ver wacht dat zij die destijds inge stelde verplichting zou aan gaan. Een man een man, een woord een woord. Maar het lijkt wel de Christen-SP, want u bent nog socialistischer, linkser en demagogischer dan de SP ooit is geweest." De voorzitter van de commis sievergadering hield een door Ros verzochte schorsing om 00.1'5 uur tegen. De PvdA be hield vervolgens zijn stem voor tot de raadsvergadering eind deze maand, RPF/GPV stemde tegen de overeenkomst. Floris Schoonderwoerd (links) en Jaco Devilee: „De meeste mensen doen niets met hun mening." Politiek staat centraal bij dynamisch duo Ze zijn schaars en worden door leeftijdsgenoten meestal voor gek verklaard: jongeren die de discussies in de ge meenteraad wél aandachtig volgen. Tieners en twintigers die wél willen weten wat ze op het gemeentehuis uitbroeden. Jaco Devilee (20) uit Alphen en Floris Schoonderwoerd (21) uit Oud Ade zitten tot over hun oren in de lokale politiek. Met andere Jonge Socialisten van de PvdA richtten zij on langs een regionale afdeling op van de jongerenpartij. Ze strikten minister Pronk om vanavond te komen debatte ren over het Groene Hart, een onderwerp dat de gemiddelde dertig-minner koud laat. Heb ben die twee niets 'beters' te doen? alphen/oud ade saskia buitelaar Het is zeker niet uit verveling dat de twee studenten elk vrij uurtje debatteren of met hun neus in de raadsstukken zitten. Floris volgt de studie marketing en communicatie in Leiden en is manager van een band. Hij is voorzitter van jongerencentrum Meddle in Oud Ade, waar hij geregeld achter de bar staat. Jaco's agenda is al net zo vol. Hij studeert internationale eco nomie en economische geogra fie in Utrecht. In de studiever eniging organiseert hij debatten en gastcolleges door landelijke politici. Ook is hij bestuurslid van het Jeugdnetwerk Neder land, dat jongeren stimuleert om actief te worden in een jon- gerenraad of een buurthuis. „Ik ben gek op tennis en voetbal, ga veel uit en heb twee baantjes achter de bar." Toch is het veelzijdige duo soms dag en nacht met politiek bezig. Omdat het hen veel waard is, legt Jaco uit. „Hét ar gument om lid te worden van een jongerenpartij is dat je niet passief moet slikken wat er ge beurt. Politici gaan door onze bemoeienis anders aankijken tegen jongerenzaken die ver van hun bed staan." Volgens Floris zijn mensen meer bezig met politiek dan ze weten. „Neem nou al die ver hitte gesprekken op verjaarda gen over rekeningrijden, asiel zoekers en belastingen. Dat is óók politiek. Alleen doen de meeste mensen niets met hun mening." Deze twee jongeren doen dat wél. Floris heeft als burgerlid in een raadscommissie een seri euze stem in de gemeentepoli tiek van Alkemade. Hij vindt dat hij heeft bewezen dat hij niet blind achter zijn vader aan loopt, die PvdA-fractievoorzit ter is. „Ik ben zelfs één van zijn grootste tegenstanders in frac tievergaderingen. Door een uit de hand gelopen verkiezingsgrap van een groep Meddle-jongeren rolde hij twee jaar geleden in de politiek. „Het hele dorp struikelde letterlijk en figuurlijk over de noodbrug in Rijpwetering, maar wij voerden campagne om 'em juist te be houden. Het sloeg allemaal nergens op, maar we kregen enorm veel stemmen." Hij denkt bij de volgende verkiezin gen een raadszetel te kunnen bemachtigen. Toeval Jaco kwam bij toeval in contact met de Alphense PvdA die een jongerenafdeling wilde oprich ten. Inmiddels is hij voorzitter van de Jonge Socialisten, afde ling Groene Hart. Hij organi seert met plezier discussiebij eenkomsten en debatwedstrij den. Maar hij ziet zijn toekomst eerder als ambtenaar dan als politicus. „Onderzoek doen en beleid maken is mooi werk en ik weet niet of ik een politiek dier ben." Toch gaat hij voorlo pig verder in de jongerenpoli- tiek. „Het geeft een goed gevoel als je Rosenmöller voor de col legebanken krijgt." De twee geven toe dat het moeilijk is om jongeren te inte resseren voor politiek. Om die reden is ook de Groene Hart-af- deling opgericht: de lokale par tijtjes telden elk maar twee of drie jongeren. Toch zijn juist die plaatselijke afdelingen no dig om de jeugd te trekken. Ja co: „In de dorpen moeten we kleine problemen bij de horens vatten: de skatebaan en de dis co die er maar niet komen of de sluitingstijden van de kroeg. Dan komen ze wel opdagen." Hoezeer politiek de twee ook in beslag neemt, het blijft vol gens Floris een hobby. „Als ik geen zin heb, dan doe ik het niet." En Jaco: „Het kost veel tijd, rriaar gelukkig kan ik het ook van me afzetten en een avond voor de tv hangen. Ik ben tenslotte jong en doe dit voor de lol." Leimuidenaren rijden door rood leimuiden Bij een rood-lichtcontrole in Leimuiden heeft de politie achttien automobilisten uit dat dorp bekeurd. De controle op de kruising van de Dr. Stapen- séastraat en de Burgemeester Bakhuizenlaan duurde gister ochtend een uur. ouderwetse schandpaal nagelen of eigentijds 'taarten' op z'n Eurodusnies? Kunnen we daar geen referendum over houden? Weemoed Ellenlange files, stinkende uitlaatgassen, scheurende muren en donderende vrachtwagens. Bewoners aan de Hoge Rijndijk verlangen hevig terug naar die goede ouwe tijd. Want sinds veel automobilisten uitwijken naar de NI 1, kunnen liefhebbers van de formule 1 zich uitleven op de Rijndijk. Nu de file er is opgelost, lijkt het wel één grote racebaan. Vooral tussen Alphen aan den Rijn en Hazerswoude-Rijndijk is een rustige wandeling naar de oever van de Oude Rijn onmogelijk geworden. Ook ambtenaren wanen zich Michael Schumacher als zij in hun snelle gemeenteauto's over de dijk denderen. „Ik heb ze in geen jaar zo hard zien rijden", constateert de wethouder ontstemd. Zelfs verkeerslichten kunnen de wegpiraten niet remmen. Om de een of andere reden springt het licht op de Rijndijk bijna nooit op rood. De bewoners hebben na drie maanden verkeersluwte alweer schoon genoeg van dit 'Hockenheim aan den Rijn'. Met weemoed denken zij terug aan de tijd dat je zigzaggend tussen de stapvoets rijdende auto's kon doorlopen. File, er is geen betere oplossing. Aan brugwachters stelt de provincie tegen woordig de onmogelijkste eisen. In Alphen aan den Rijn drijven de politieke partijen ver af van hun grondbeginselen. Met bijdragen van Tim Brouwer de Koning, Saskia Buitelaar, Natasja Augustinus

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20