Leidsch Dagblad 3 APRIL Newconomy stelt gang naar beurs uit 'Verzet Dutchbat was onmogelijk' Miljarden nodig voor zuidelijke Randstad Leiden op de bres voor biotechnologie Poetsen en schrobben Diaconessenhuis eist extra geld 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Gouda wil avondklok voor kinderen Monumentje Seheveningen raakt weduwe Srebrenica ISDAG 5 APRIL 2000 land and en Kunst OPGERICHT 1 MAART 1860 3atavorum' likt Leiden over een ngenootschap ilaag boven dpool dunner nlaag boven de noord- fors dunner geworden, or lopen Europeanen ster risico op bijvoor- ïuidkanker. Dat blijkt door de EU gefinan- onderzoek. De studie duidelijk dat het ozon- elopen winter op som- laatsen met zestig pro- nam. Dat is aanzienlijk lan de daling van 45 in de winter ervoor. Er igens geen sprake van in de ozonlaag, zoals ie zuidpool. tners Noorse geëvacueerd duizenden inwoners Noorse stad Lilleström nmorgen geëvacueerd, twee goederentreinen opaangas op elkaar wa- jotst. Eén van de voer- is in brand gevlogen en gde explosiegevaar. De riep de inwoners van öm die in de buurt van Drlijn wonen via de me- met luidsprekers op is onmiddellijk te ver- e Noorse autoriteiten niet uit dat zij pas mor- tend naar hun woning terugkeren. htengolf tegen osoft voorzien rereus Mircosoft staat §)lf nieuwe klachten te •n. De kansen voor de zijn fors gestegen nadat :htbank in Washington tide dat misbruik is ge- van de dominante posi- le softwaremarkt. 2 en 9 andeling eer zware last kind is behandeld te- nker, draagt een levens last met zich mee. Che- ur en bestraling leiden andere tot een tekort oeihormonen en als ge- aarvan tot vermoeidheid concentratieproblemen, er een verhoogd risico rt- en vaatziekten. Dat uit een promotieonder- van internist Janneke 17 Deel Beukenhorst in Wassenaar moet wijken voor Noordelijke Randweg 19 Noordwijkerhouters op zoek naar gastgezinnen voor Europa Kinderhulp LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 21 23 'Alkemade moet I Gezelschap eist I Keeper Bosnich haast maken met honorarium van j helpt Manchester de uitvoering van Straattheaterfestival United aan een punt recreatieplannen' in Noordwijk bij Real Madrid Mandela haalt uit naar VS en Groot-Brittannië leiden-den haag robbert minkhorst Meer (spoor)wegen, meer groen, meer bedrijven en betere woonwijken. Het Zuid-Hol landse deel van de Randstad heeft dringend behoefte aan miljardeninvesteringen in de economie, de infrastrastructuur en op sociaal gebied. De ont wikkeling van de zuidvleugel van de Randstad en daarmee die van de Leidse regio en de Bollenstreek blijft ver achter bij die van de rest. Investeren in de Zuid-Hollandse Randstad is niet alleen van regionaal of pro vinciaal belang, maar een zaak van nationale en internationale betekenis. Dat schrijft de Ad viescommissie Zuidvleugel in haar eindrapport. De voorzitter van die commissie, waarne mend-commissaris van de ko ningin Luteijn van Zuid-Hol land, overhandigde het rapport vanmiddag aan minister Jorrits- ma van economische zaken. „Er mag geen tijd verloren gaan", onderstreepte Luteijn de noodzaak van een financiële impuls. „De ernst van de pro blemen duldt geen uitstel." Het spookbeeld van een ge bied met verarmde steden, ver loederde buitenwijken, een ver waarloosd platteland en ver stopte wegen dreigt. Drastisch ingrijpen is onvermijdelijk, concludeert de adviescommis sie in haar rapport. londen «ap De Zuid-Afrikaanse oud-presi dent Mandela heeft zich in de Britse krant The Guardian hard uitgelaten over de VS en Groot- Brittannië. Deze twee staten creëren internationale chaos door de manier waarop ze om gaan met de conflicten in Koso vo en Irak, zei hij. Mandela vindt dat voor het militaire in grijpen toestemming van de Veiligheidsraad nodig was. Vol gens Mandela wordt het beleid inzake de VN als racistisch be schouwd. „De VS gedroegen zich niet zo toen de secretaris generaal blank was. Nu negeren ze de VN onder Annan. Er zijn veel mensen die fluisteren dat dat gebeurt omdat hij zwart is." leiden onno havermans Leiden gaat het debat over biotechnologie sti muleren. Wethouder Schultz van Haegen van economische zaken wil begrip kweken voor de bedrijven in het Bio Science Park die zich bezig houden met genetische modificatie. Museum Naturalis zou de discussie kunnen sturen, denkt de wethouder. „Wanneer we Leiden als kennisstad serieus nemen - met zo'n park, de universiteit en het LUMC - moeten we een actieve rol durven spe len. Er bestaan zoveel mythes over de biotech nologie. Veel mensen denken meteen aan mui zen met oren op hun rug en het klonen van die ren, terwijl het daarover helemaal niet gaat bij de bedrijven hier", benadrukt Schultz. De ontwikkelingen in deze tak van de weten schap zorgen al jaren voor een heftige twee strijd tussen voor- en tegenstanders. Ook kabi net en Tweede Kamer buigen zich geregeld over de vraag wat wel en niet kan. „Als stad kunnen wij de regelgeving van het rijk natuurlijk niet beïnvloeden", zegt Schultz, „maar ik ben ervan overtuigd dat we die ontwikkelingen hier in Lei den moeten hebben. Daarover moeten we een objectieve discussie voeren waarbij ook de te genstanders moeten worden betrokken." De wethouder hoopt dat Naturalis nog voor de zomer een debat kan organiseren voor de raadscommissie voor economische zaken. Maar de discussie moet zich niet beperken tot de politiek, iedere Leidenaar moet kunnen meepraten. luist daarom kiest Schultz voor Na turalis. „Het museum heeft de ontwikkeling van het leven als onderwerp van zijn tentoonstellin gen. Daar hoort de toekomst bij en die gaat ook over biotechnologie. Wat is nou genetische mo dificatie, wat zijn de voordelen en welke risico's zitten eraan? Daarover zou het debat moeten gaan." HET WOORD IS AAN Jacob Cats Een ander heeft altijd de schuld, geen mens ziet zijn eigen bult. periode r met^on 1*/13° *713° >712* 10% 20% 10% 60% 40% 60% 21 -8,9 en Samenleving14 k van de Dag2 ra/Strips22 gen16 13,15,17,19,20 23,24 eprogramma's11 verzicht:14 Singapore Een schoonmaakploeg is acht dagen in de weer met het poetsen en schrobben van dit twaalf verdiepingen hoge leeuwenbeeld in Singapore. De leeuw is het nationale symbool van Singapore (singa is leeuw, pora is eiland in het maleis) en daar is bij de toeristische attractie Sentosa handig op in gespeeld. In 1996 verrees daar dit immense leeuwenbeeld met panoramaplateaus in de bek en op de kop. FOTO REUTERS De Hond durft introductie wegens grillig koersverloop niet aan Maurice de Hond durft zijn bedrijf Newconomy op dit ogenblik niet naar de Amster damse beurs te brengen. De inschrijving op de aandelen zou vandaag beginnen maar is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De beursgang was voor volgende week woensdag gepland. Tot uitstel van de introductie werd besloten gezien de onberekenbare koers ontwikkelingen van met name internet- en technologiefondsen in binnen- en buiten land. amsterdam gpd-anp „Samen met ABN Amro, de bank die de beursgang bege leidt, hebben we dat gister avond half elf besloten. Tot dan toe hadden we het volste ver trouwen in onze introductie. Maar de grillige en negatieve ontwikkeling van de koersen op Nasdaq heeft ons aan het den ken gezet", aldus De Hond van morgen. Newconomy, de inter- net-investeerder presenteerde zich de laatste weken via een grootscheepse en dure recla mecampagne met 'nieuwe tij den nieuwe kansen.nl'. Nasdaq, de New Yorkse schermenbeurs waar met name snelgroeiende high-techbedrij- ven genoteerd staan, kreeg gis teren opnieuw harde klappen te verwerken. Drie uur voor het slot van de handel in de VS stond de Nasdaq op dertien procent verlies. Het oogde als een crash met het historische grote verlies van 574,57 punten. In de uren daarna herstelde de schermenbeurs zich. Het uit eindelijke verlies was 1,8 pro cent. Maar beleggers zijn er toch van geschrokken, omdat de Nasdaq-index maandag ook al 7,6 procent daalde. De 'barometer van de nieuwe tijd' piekte op 10 maart, toen stond de index op 5048,62 pun ten. Sindsdien is de index bijna achttien procent gedaald. ,De sector kampt met een slecht imago", legt De Hond uit. „Daar willen wij ons bedrijf niet aan blootstellen. We willen we geen risico lopen." Gister avond heeft hij met mensen van ABN Amro bij enkele grote beleggers geïnformeerd hoe die ertegenover zouden staan, als Newconomy de beursgang zou uitstellen. „Ze vonden het ver standig." De I lond denkt dat de beurs gang 'over één a twee weken - desnoods acht weken toch zal kunnen doorgaan'. „Het proces is opgestart, net is een kwestie van één 'ja' onzerzijds." Het beursklimaat is volgens analisten met name verziekt door internetaanbieder World Online (WOL). Beleggers over wegen een strafklacht in te die nen tegen WOL-topvrouw Nina Brink wegens oplichting. Ook bereiden ze een schadeclaim voor omdat de koersen sterk zijn gedaald in reactie op infor matie over haar belang. Die kwam pas na de beursgang naar buiten. Door de enorme waardeda ling van de aandelen hebben beleggers zo'n 3,8 miljard gul- Italiaanse bedrijven trendbrekers AMSTERDAM ANP Beleggers over de hele we reld lijken het vertrouwen in technologiefondsen te hebben verloren, zoals af gelopen weken wel uit de beursresultaten blijkt. Maar twee bedrijfjes in Italië bie den dapper weerstand aan de neergang van de inter nethype. I let aandeel van internetdienstverlener I.Nct schoot gisteren na de beursgang omhoog. Bin nen een dag steeg de koers van 176 naar 475 euro. Vorige week overtrof breedbandkabelbedrijf e.Biscom al de verwachtin gen door na de beursgang ruim boven de emissie- koers te blijven. Deze opvallende succes sen staan geheel haaks op mislukkingen elders in Eu ropa. Zoals bij het in Duits land genoteerde Lycos Eu rope, het Franse Liberty Surf, het Britse lastminute- com en het Nederlandse World Online. leiden onno havermans De grotere ziekenhuizen in Nederland worden ten onrechte bevoordeeld. Dat beweren dertig middelgrote ziekenhuizen, onder aanvoering van onder meer het Leidse Diaconessenhuis. Zij ei sen een eerlijke verdeling van het budget. Het Diaconessenhuis zou daardoor 1,8 miljoen gul den per jaar extra krijgen voor de exploitatielas ten. plus 1,2 miljoen extra 'uit het investerings budget. De dertig Samenwerkende Algemene Zieken huizen (SAZ) baseren zich op een onderzoek van Prismant (voorheen het Nederlands Ziekenhuis instituut). Daaruit blijkt dat er geen aantoonbare verschillen bestaan in zorgzwaarte en werklast. Toch krijgen de grotere ziekenhuizen een hoger budget voor dezelfde verrichtingen. „In de jaren tachtig is een verdeling van het to tale budget vastgesteld op basis van de veronder stelling dat grotere ziekenhuizen meer bijzonde re en ingewikkelde diagnoses stellen", verklaart directeur C. Leijte van het Diaconessenhuis. „Maar dat klopt niet meer. Kleine ziekenhuizen met honderd bedden zijn inmiddels weggesa neerd Alle ziekenhuizen bieden nu hetzelfde pakket. Dure apparatuur, zoals de MRI-scan, staat ook bij ons. Daarom willen wij gelijkschake- ling." De middelgrote ziekenhuizen werken domweg efficiënter, meent Leijte. „Wij letten daar erg op, bijvoorbeeld door te werken met het Leids Ver wijzingsproject om de wachtlijsten aan te pak ken. Grotere ziekenhuizen zijn minder efficiënt." den verspeeld. De begeleidende banken, ABN Amro en Gold man Sachs, hangt eveneens een claim boven het hoofd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. gouda gpd Als eerste Nederlandse ge meente gaat Gouda serieus kij ken naar het uit Groot-Brittan nië overgewaaide idee van een avondklok voor kinderen onder de twaalf. „Ik vind dat dit seri eus moet worden uitgezocht. En waarom zouden we daar dan niet in Gouda mee begin nen", zegt burgemeester Boone. „Ik vind dat jonge kin deren 's nachts niet op straat behoren te zijn. maar thuis in bed." Boone beseft heel goed dat een avondklok voor 'twaalf- minners" niet zomaar eventjes tot stand komt. In overleg met politie en justitie wil hij uitzoe ken wat de juridische mogelijk heden zijn. „Het liefst zou ik dit landelijk aanpakken. Want als dit probleem speelt, dan speelt het natuurlijk niet alleen in Gouda. Er zou landelijke regel geving moeten komen. Maar sinds de IRT-affaire zijn we ui terst voorzichtig geworden met de politiebevoegdheden." den haag anp Verzet van de Nederlandse Dutchbat-militairen tegen de Servische inname van de Bosni sche moslim-enclave Srebreni ca en de daaropvolgende de portatie van de mannen uit de stad was zinloos en onmogelijk. „De Serviërs hadden ons aan flarden geschoten", aldus ma joor Robert Franken (49), die in juli 1995 de plaatsvervanger was van overste Karremans als commandant van Dutchbat in Srebrenica. Hij beschreef gisteren tijdens een harde ondervraging voor het Joegoslavië-tribunaal de si tuatie rond de Nederlandse VN- basis in Potocari,,waar tiendui zenden moslimvluchtelingen zaten. „Ik had 150 man ge- vechtsklare manschappen. Die hadden maar zestien procent van de munitie die ze zouden moeten hebben. Naast de basis zaten zo'n 30.000 vluchtelin gen. Er waren meer dan dertig stukken Servische artillerie op ons gericht. Beginnen met vechten was geen optie", aldus Franken. Franken maakte zich wel zor gen om de moslimmannen toen die in de middag van 12 juli steeds gewelddadiger wer den behandeld door de Ser viërs. Hij besloot een lijst te ma ken van de weerbare moslim mannen op de basis, omdat hij geen anonieme slachtoffers wil de. In de genocidezaak tegen de den haag anp Mirsada Malagic (40), die na de val van Srebrenica haar man. zoons en schoonvader verloor, vertelde gisteren voor het Haagse Joegoslavië-tribu naal hoe zij onder de indruk raakte van het beeldje van de vissersvrouw aan het boule vard in Seheveningen. „Ik heb wat gewandeld in deze stad, maar eigenlijk is al leen het monument voor de vrouwen die wachten op nooit teruggekeerde zeelieden me bijgebleven", aldus Malagic. Zij wil voor haar vertrek een foto van het beeldje kopen, omdat zij een overeenkomst ziet met haar eigen situatie en die van de duizenden vrou wen die sinds de val van de moslimenclave hun dierbaren missen. „Zoals deze vrouw naar de zee kijkt, kijken wij uit naar dat bos waaruit onze mannen nooit zijn teruggekeerd", al dus Malagic. Duizenden mos limmannen probeerden na de val van Srebrenica in juli 1995 éia de bossen veilig gebied te bereiken. Velen van hen zijn gedood. Mannen van wie het stoffelijk overschot nooit is ge vonden, zijn officieel nog steeds 'vermist'. Bosnisch-Servische generaal Krstic, waarin Franken als ge tuige werd gehoord, hadden overlevenden eerder vol onbe grip gepraat over de lijst, die in Servische handen zou zijn ge komen. Franken liet de lijst volgens ei gen zeggen juist maken om be scherming te geven. „Ik noteer de naam, geboorteplaats en ge boortedatum van de mannen om hen een identiteit te ge ven", aldus Franken. Hij faxte de lijst naar de VN en naar De fensie in Den I laag. „Ik wilde dat de wereld deze lijst zou kennen." In het beruchte stuk kwamen circa 250 mannen te staan die in de Nederlandse basis hun toevlucht hadden gezocht. On geveer zeventig anderen wilden hun naam niet geven. Door Servische intimidatie werd er niet aan begonnen een lijst te maken van de zes- a negenhon derd mannen buiten de omhei ning. Franken ontkent dat hij de lijst aan de Serviërs heeft ge geven. Hij heeft het papier in zijn ondergoed de enclave uit gesmokkeld. Voorletter*: Poetcode: Plaat*: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: i Per maand automatisch 1/34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro 1/100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch .r Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1