JOIN binnen een jaar opgeheven )eze kinderen leven heus niet in armoede' Duin Bollenstreek 11e bouw in Bronsgeest 'paniekvoetbal' zijn Katwijk knipoogt naar Hollywood met Sunset Boulevard Boete voor vechten met agent Werkstraf voor schoppen en stompen Neem een proefabonnement BEL 071^5128030 WEKEN VOOR/41,00 nen in Lisserbroek bEK» De politie heeft op de Lisserdijk in Lisserbroek 88 hbilïsten op de bon geslingerd. Bij een snelheidscontrole V snelheid van 718 voertuigen gemeten. De maximum- Id was 77 kilometer per uur, waar 50 is toegestaan. id door kleren op lamp De eerste verdieping van een huis aan de Leidse- Hillegom is gistermorgen volledig uitgebrand, omdat }ner zijn kleren op 500 Watt halogeenbouwlamp had ge- woonkamer liep rook- en waterschade op. De brand- :eft het vuur geblust. den hollander -fractie kon de meer- van de Noordwijkse acties er gisteren niet ertuigen dat de gron de gemeente al in be- in Bronsgeest-zuid al- s bieden op snelle :tiviteiten. Sneller, in iek van het CDA al- lan Wemneer afgewacht of de gemeente het in worden met grond- baron Taets van ïgen en projectontwik- /leerburg ACL. lebben nog grond in ansluitend aan het ge- de Schiestraat inmiddels enkele lieren bouwplannen die ook zijn goedge- loor de gemeenteraad. ;ste leden van de com- ruimtelijke ordening het logisch als de ge- aansluitend aan die n verder gaat met de [an de nieuwe wijk. De lie de gemeente op dit it in handen heeft ligt om te kunnen profite- ji de geplande infra- ur van dat bouwter- Vlaar Duijndam van rijks Belang consta- ook dat het bij het lan in het gunstigste aat om slechts 60 wo- in totaal. Het ging hem rer om voor zo'n gering huizen, vooruitlopend i voldragen planolo- ïrantwoorde opzet, een 'erhoop te gaan halen, geleek het voorstel van iA met paniekvoetbal, en door tijdnood, der Vlugt van de WD e het 'een loffelijk initi- het CDA. Zij wees op het gevaar van be- 'an de werkgroep Be- 'an Berckel, zodra de ite gaat beginnen met an op de gemeente- aan de kant van de Van weg, zonder dat nog k is of die weg behou- ijft of toch omgelegd irden. De werkgroep is iet af aan fel gekant ge- tegen de omvorming ie weg tot een randweg nieuwe wijk heen* en d aangekondigd zeker ir te zullen aantekenen, aetekent vertraging. iwijkerhouters op zoek naar gastgezinnen Ook collegepartij Verenigd Noordwijk zag te veel nadelen aan het CDA-plan. Het ulti matum dat VN een maand ge leden stelde over de definitie ve keuze in april voor óf het alternatieve Bronsgeest-plan (de bouw van twee wijkjes ge scheiden door het landgoed Offem) óf het plan voor Groot Bronsgeest met een omgeleg de Van Berckel weg, is overi gens'verlengd tot mei. Op 12 april wordt namelijk in een provinciale commissieverga dering beslist over de Noord wijkse bouw-aspiraties. VN wil het besluit dat daar valt mee laten wegen in de be sluitvorming, Volgens wet houder Tummers, die een presentatie zal houden voor de statencommissie West van de provincie, wordt die verga dering cruciaal. „Het gaat er om of het alternatief levens vatbaar is of niet. Pas als de commissie positief is, heeft het zin ermee door te gaan." V. Salman (CDA) had ernsti ge kritiek op de manier waar op Van Rijnberk van De Com binatie PvdA/GL/D66 had ge probeerd om het voorstel van zijn partij 'inhoudelijk af te branden'. Van Rijnberk had de CDA-fractie 'ondeskundige inbreng onder het mom dat men er verstand van heeft' verweten. In een reactie op het CDA-initiatief had hij het ook over de 'unieke werkwijze van het voor*'de voeten lopen van de. eigen wethouder met amateuristische voorstellen.' „Volstrekt onacceptabel, ongepast en oncollegiaal", waren de kwalificaties die Sal man eraan gaf. Het raadslid van De Combinatie, door Sal man in de rest van de Brons geest-discussie genegeerd, kwam gisteravond zelf nog met een nieuw plannetje, een variant voor de omlegging van .de Van Berckelweg die vol gens hem minder weerstand zal opwekken bij de bewoners van de Gooweg dan het oor spronkelijke plan. De weg wordt weliswaar eveneens om de wijk heen geleid, maar gaat daarna in een boog terug nap de oorspronkelijke route. Ter hoogte van de ijsbaan komt er een aftakking die naar de Gooweg/Northgodreef leidt. Dat leidt volgens De Combi natie tot afname van de ver keersdrukte op de Gooweg. Voor Jan Schipper gaat eindelijk de droom in venndling katwijk peter blok De contouren van het nieuwe grand café annex restaurant Sunset Boulevard op de voor malige plek van het chinees-in- disch restaurant Hei Pin aan de Katwijkse Boulevard worden steeds beter zichtbaar. Nog een maandje en dan opent Jan Schipper, tot voor kort uitbater van strandtent Het Zeepavil joen, zijn fonkelnieuwe horeca gelegenheid. En daarmee gaat voor Schipper een droomwens in vervulling. „Ik ben lang aan de Boulevard aan het zoeken geweest naar een geschikt pand en nu, vele jaren later, gaat het er dan eindelijk van komen: de opening van mijn zaak op die mooie en in mijn ogen zelfs unieke plek in Katwijk." Schipper heeft televisie-pre sentatrice Viola Holt die hij tij dens zijn vakantie in Mexico toevallig tegen kwam, bereid gevonden om zijn nieuwe on derkomen te komen openen. Zij doet dit op maandag 1 mei om 18.00 uur. Schipper is momenteel naar eigen zeggen dag en nacht met Sunset Boulevard bezig. „Het is natuurlijk allemaal heel snel ge gaan. In februari is begonnen met de sloop en nu, een paar maanden later, staat er al een prachtig pand. We zijn momen teel ook al druk bezig met het interieur, dat een knipoog naar Hollywood moet geven. Er wordt achter de schermen let terlijk en figuurlijk bergen werk verricht. Van buitenaf is dat De bouwactiviteiten op en rond de Katwijkse Boulevard verlopen voorspoedig. Het nieuwe grand café van Jan Schipper kan daarom op 1 mei open. foto dick hogewoning doen er werkelijk alles aan om Schippers nieuwe grand café naar. „De eigenaar van Hei Pin, eens een nieuw aanzien, zoals op begin mei een formidabele annex restaurant kost ruim an- Hu, is mijn huurbaas." het hele Waaigat in de omge- start te maken. Een goed begin derhalf miljoen, maar daar Het naastgelegen visrestau- ving van het Emmaplein waar niet zo goed te zien, maar we is immers het halve werk." heeft hij zelf geen omkijken rant De Brittenburg krijgt even- winkels en huizen komen. Ondernemers onderzoeken parkeeroverlast De ondernemersvereniging Al- verha gaat proberen om een einde te maken aan de par keeroverlast in tegen het cen trum aan liggende straten. Daar parkeren veel winkeliers en winkelpersoneel hun auto's. In het centrum geldt een blauwe zone en mag de auto niet de hele dag blijven staan. Winkel personeel wijkt daarom uit naar de net buiten de parkeerzone gelegen parkeerruimte. Alverha gaat uitzoeken aan hoeveel parkeerplaatsen de winkeliers en hun personeel precies behoefte hebben. Om die reden is inmiddels een en quêteformulier rondgestuurd. Met die gegevens in de hand wordt overlegd met Ahold om te kijken of er op door-de- weekse dagen misschien par keerruimte in de parkeergarage is te vinden. Op zaterdag en donderdagavond moeten de winkeliers zelf een oplossing zoeken. Het is dan niet de bedoeling dat ze vervolgens toch weer de parkeerplekken tegen het cen trum in opzoeken. In een brief heeft Alverha erop gewezen dat dat plaatsen voor bewoners zijn. Bovendien kunnen die plaatsen overdag worden ge bruikt door bezoekers van het winkelcentrum die vaak allang weer weg zijn als de bewoners van hun werk terugkomen. Ook werd aangekondigd dat er strenger gecontroleerd gaat worden op het gebruik van de parkeerschijf in de blauwe zo- 'Wij gaan dit als bestuur netjes afronden Als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt wordt jongerencentrum JOIN binnen een jaar opge heven. Het is al langer de bedoeling van de gemeente om het sociaal cultureel jongerenwerk in een nieuwe jas te steken. Aan het, toen nieuw aangetreden, bestuur van JOIN werd eind november 1997 de .opdracht meegege ven om de vernieuwing door te voeren. noordwijk oprichting van een nieuwe stichting en accommodaties. Het JOIN-gebouw aan de We teringkade wordt, zo is de be doeling, met de opheffing van de oude stichting per 1 januari 2001 definitief gesloten. Het is te zeer verouderd om nog aan opknappen te denken. Wat er met het gebouw gaat gebeuren is nog niet bekend. De huidige activiteiten van JOIN lopen geen gevaar. Die worden, in overleg met de me dewerkers en de bezoekers, op termijn naar andere locaties verplaatst. Hoewel het gemeen- maruke den hollander Zo moest JOIN een centrum worden met een breed aanbod aan activiteiten voor Noordwij- kers in de leeftijd tot 18 jaar. Dat is niet gelukt, zo constate ren B en W en het bestuur van de stichting JOIN nu eendrach tig. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld de huidige stichting te laten verdwijnen. Om het so ciaal-cultureel jongerenwerk veilig te stellen en nieuwe im pulsen te geven moet er snel een goed plan komen voor de telijke onderzoek naar de wen sen voor activiteiten voor de jeugd in Noordwijk nog niet is afgerond, is volgens wethouder Smit al duidelijk dat het huidige aanbod van JOIN niet aansluit op de vraag en verwachting van jongeren. „Er moet een nieuwe aanpak komen, op nieuwe lo caties." Uit zogenoemde panel- gesprekken met jonge Noord- wijkers is volgens Smit geble ken dat er behoefte is aan een breder scala aan activiteiten dan kindercursussen, een ska- te-café of popconcerten. Bo vendien wil de gemeente iets betekenen voor de totale jeugd in het dorp. Smit: „Dat vraagt een andere aanpak. Alle activiteiten in één gebouw is niet gewenst. Ouders van jonge kinderen zullen niet blij zijn als in hetzelfde gebouw waar hun zoon of dochter te kenles krijgt tevens gabberop- vang is. We willen per doel groep gaan bekijken hoeveel ruimte er nodig is en waar de activiteit het beste kan plaats vinden. Dat kan ook in een school- of clubgebouw zijn, of bij een sportvereniging. De be doeling is wel dat er ergens in het dorp een centrale plek komt van waaruit de activiteiten wor den aangestuurd." JOIN wil voorgoed af van het negatieve imago dat de stich ting al geruime tijd achtervolgt. Er moet, zo vinden het JOIN-bestuur en de gemeente, hoe dan ook een nieuwe orga nisatie komen. De huidige vrij willigers van JOIN krijgen daar in, als ze willen, opnieuw een belangrijke taak. De bestuursleden willen er volgens voorzitter J. de Klerk al les aan doen om de omslag te begeleiden. „Wij gaan dit als bestuur netjes afronden. We zullen er voor waken dat de goede dingen verloren gaan. Als het kan moeten zij verder wor den uitgebouwd." Noch de ge meente, noch het JOIN-be- Stuur ontkent dat de recente vertrouwenscrisis tussen de vrijwilligers en de bestuursle den er de oorzaak van is dat het jeugd- en jongerenwerk ver sneld op de schop gaat. De ge meente is op dit moment nog druk bezig om in nauwe sa menspraak met 'het veld' en de doelgroep, de Noordwijkse jeugd, gestalte te geven aan een lokaal preventief jeugdbeleid. Vanwege de verwikkelingen van de laatste tijd bij JOIN, waarbij onder andere duidelijk werd dat de nieuw aangetrok ken coördinator niet op zijn taak berekend is, stelt het colle ge de gemeenteraad nu voor om direct actie te ondernemen. Drie trajecten moeten paral lel aan elkaar worden uitge voerd. Het plan voor nieuw jeugd- en jongerenwerk moet er komen en er moet worden gestart met wijkgerichte projec ten. Daarbij wordt rekening ge houden met bestaande initia tieven en locaties. De opheffing van JOIN wordt in gang gezet. Extern bureau PJ-partners wordt ingehuurd om de kwali teitsverbetering voor het jeugd- en jongerenwerk te begeleiden. De vrijwilligers van JOIN en de politiek zijn inmiddels inge licht over de plannen. Niet alle raadsfracties zijn er blij mee. De Combinatie PvdA/GL/D66 is zelfs faliekant tegen. Raadslid Fles van deze partij keurt het af dat er aan het plan geen 'fat soenlijke onderbouwing' ten grondslag ligt. Morgenavond wordt het besproken in een openbare commissievergade ring in het raadhuis. het een beetje vergelij- het logeren bij je oom van vroeger. Daar ver- je je als kind altijd )p. Ik in elk geval wel." ijkerhouter Louis is (61) regelt vakanties land voor kinderen van jaar uit kansarme, bui gezinnen. Namens ting Europa Kinderhulp ij samen met vrouw 6) gastgezinnen in on- de Duin- en Bollen- raar de kinderen gedu- le zomervakantie drie ondergebracht kunnen nderen voor wie ze dit n, moeten het nor* sproken zonder vakan- en, vertelt Groothuis, n heus niet allemaal in e: we hebben genoeg i over de vloer gehad een koffer vol dure ding kwamen aanzet- ar dat soort dingen zegt alles. Misschien heeft igetje wel een moeder it thuis is omdat ze 's een baantje heeft om zin te kunnen onder- In dat geval moet het ak enorm veel warmte e ontberen. Zulke kin- illen wij helpen." liënten' van Groothuis ran heinde en verre. In eden vierden kinderen ïkrijk, Duitsland, Oos- Engeland, Noord-Ier- vakantie bij Nederland- Trees en Louis Groothuis zoeken vakantieadressen voor buitenlandse kinderen: „Het gaat er vooral om dat ze er even tussenuit zijn." foto dick hooewoning se gezinnen en dit jaar wordt dat rijtje nog eens aangevuld met kinderen uit Wit-Rusland en Kosovo. Veel kinderen ko men uit buitenwijken van grote steden als Parijs, Londen en Berlijn, waar de leefomstandig heden slecht zijn. Daar ontbre ken vaak belangrijke voorzie ningen voor kinderen, zoals een speelplaats. Het is volgens Groothuis niet eens zozeer de bedoeling dat het gastgezin tijdens de vakan tie allerlei dingen met de kinde ren onderneemt. Voornaamste is 'dat ze er even uit zijn, weg van hun omgeving en de toe standen die daar mogelijk spe len.' Zijn vrouw vult hem aan: „De gastouders hoeven het kind niet mee te nemen naar Duinrell of weet ik wat, maar als ze dat willen mag het na tuurlijk wel." Groothuis heeft overigens geen invloed op de selectie van de drieduizend kinderen die jaarlijks naar Nederland ko men. Dat gebeurt ter plekke door lokale instanties. Wel is hij verantwoordelijk voor het vin den van de gastgezinnen. Naast een bestand van vaste adressen komt hij ze onder meer op het spoor via oproepen in de me dia. Vervolgens bepaalt Groot huis of kandidaat-gastgezinnen in aanmerking komen om één of meer kinderen op te vangen. „Niet iedereen is namelijk ge schikt voor die taak. Het is een hele belasting, zo'n kind in huis. We bekijken van geval tot geval of een gezin het aankan. Het is wel eens lastig om men sen 'nee' te verkopen, maar we willen nu eenmaal vermijden dat de vakantie voor beide par tijen niet wordt wat men ervan verwacht had." Met dat doel worden alle gastgezinnen vooraf uitvoerig 'gescreend', bijvoorbeeld via een gesprek met de huisarts. Groothuis: „We willen daarmee ook meteen zaken als mishan deling en seksueel misbruik voorkomen. Door ons uitge breide netwerk lukt ons dat tot nog toe altijd. Bij andere be middelingsinstanties is dat he laas nog wel eens anders." Over het algemeen stelt Groothuis als eis dat een van de gastouders de taal van het kind redelijk moet beheersen. „Maar dat is geen garantie op succes. Andersom werkt het trouwens ook zo. We hebben eens een Frans kind ondergebracht bij een Katwijks vissersgezin. Die mensen spraken eigenlijk alleen maar Nederlands, maar met ge barentaal hebben ze zich heel goed kunnen redden. Dat jon getje heeft de hele familie leren kennen, is meegeweest naar de Visserijdagen en heeft hier de tijd van zijn leven gehad. En daar doe je het uiteindelijk alle maal voor." den haag/noordwijk janneke dejonge „Qua klappen tellen staan we quitte: ik gaf hem er twee en hij mij." Voor de32-jarige Sassenhei- mer was het duidelijk: de vechtpartij met een politieagent op 3 januari tijdens het nieuwjaars feest in Hotels van Oranje hoefde wat hem be treft geen vervolg te hebben. Politierechter Van der Windt dacht daar anders over en legde de man een geldboete van 750 gulden op. Aanleiding voor de vechtpartij was de slechte verhouding tussen de vriendengroep van de Sassenheimer en het slachtoffer, een politie agent uit de Bollenstreek. Volgens de Sassen heimer viel de agent de groep al geruime tijd lastig en reed hij achter hem aan om hem be keuringen aan te kunnen smeren. Klap op de vuurpijl was dat de agent een begrafenis van één van de vrienden bezocht terwijl hij daar volgens de Sassenheimer niet gewenst was. „Toen we een minuut stilte hielden stond hij zo in de rouwauto te loeren. Dat doe je niet." Tijdens het nieuwjaarsbal in Noordwijk kwam de agent op de groep af om een praatje te maken met de vriendin van de man die was overleden. Hoewel zij aangaf dat ze daar geen prijs op stelde, ging hij niet weg. „Daarom heb ik hem drie, vier keer gevraagd om weg te gaan. Toen hij dat niet deed, heb ik hem met tw-ee handen heel zachtjes weggeduwd. Dal werd eerst duwen over en weer, en tenslotte een klein vechtpartijtje", zei de verdachte. De agent dacht daar duidelijk anders over. Bij de politie gaf hij op dat hij een harde klap in zijn gezicht had gekregen, een vuistslag op zijn oog en schoppen tegen zijn rug. Na de vecht partij werd hij het hotel uitgezet. Ook de Sas senheimer had diverse verwondingen, maar hij mocht blijven. Volgens officier van justitie R. Bos had de Sas senheimer zich moeten inhouden. ,,U kun klachten over zo'n agent kwijt bij de politie. Daar kunt u ook uw raadsman voor gebruiken", adviseerde hij. „Maar het gaat niet aan om ei gen rechter te spelen." Behalve 750 gulden boe te eiste hij ook twee weken voorwaardelijke cel straf, maar die legde de rechter niet op. den haag/noordwuk janneke de jonge Een 36-jarige Noordwijker is gisteren door poli tierechter Van der Windt veroordeeld tot 40 uur dienstverlening. In de nacht van 29 maart 1998 had hij een man diverse trappen gegeven en een andere man in zijn gezicht gestompt. De Noord wijker gaf dat toe, maar zei dat hij het had ge daan om zichzelf te verdedigen. Dat geloofden officier van justitie R. Bos en de rechter echter niet. In de bewuste nacht kwamen de drie mannen elkaar tegen tussen twee en drie uur. De slachtof fers hadden zo'n tien tot vijftien biertjes op, de verdachte was broodnuchter. Volgens de laatste kreeg hij een kopstoot van één van de twee, die hij vervolgens een paar trappen gaf. Toen de an der dreigend op hem afkwam, gaf hij hem ook een stomp, uit angst, zei de verdachte gisteren. Een man die op dat moment zijn hond uitliet, had aanvankelijk tegenover de politie verklaard dat het slachtoffer een knikje met zijn hoofd maakte. Tijdens een later verhoor werd dat een kopstoot. De officier hechtte aan die getuige wei nig waarde en eiste twee weken gevangenisstraf plus twee weken voorwaardelijk. Die eis vond de advocaat van de verdachte, G. van der Plas, 'volstrekt absurd'. „Die jongens wa ren dronken, het was midden in de nacht, het was een bedreigende situatie." De verdachte en zijn advocaat hadden veel kritiek op de verbali sante, die in het proces-verbaal had opgeschre ven dat de slachtoffers nauwelijks iets hadden gedronken. „Zij is niet geschikt voor haar vak. Als ze je aanhoudt als je dronken bent, laat ze je ge woon doorrijden", zei de verdachte. Volgens de rechter maakte dat geen verschil voor de straf die de Noordwijker moest krijgen. Behalve de veertig uur werkstraf moet hij één van de slachtoffers 150 gulden betalen voor ziektekosten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19