'Dochter niet beoordelen naar vaders daden' Kl ankbord Meer krantenwaar voor hetzelfde geld Zoeterwoude pakt w(ï j gifspuit, onvoorstelbs Meningen WOENSDAG 5 APRIL 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bri I met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.ni UITGELICHT De gezamenlijke oplage van de Nederlandse dagbladen daalt, voor het eerst sinds ja ren, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde cijfers over het vierde kwartaal van het vorig jaar. Het is een lichte daling van 0,4 procent, maar ver moedelijk wel een veelzeg gende. De meeste regio nale dagbla den hebben er al ja ren last van, Veel jongeren laten de krant helemaal links liggen, foto united photos de boer voor het eerst lopen nu ook de oplagen van landelijke dagbladen terug. Alleen Trouw en NRC Handelsblad stijgen nog. De Telegraaf, het Algemeen Dagblad, de Volks kranten Het Parool leveren oplage in. De stagnatie en terugval in de oplage zijn zorgelijk in een tijd dat het gemiddeld inko men per Nederlander relatief hoog is. Behalve in steden waar dat inkomen wat ach terblijft bij de landelijke trend (zoals in Leiden bijvoorbeeld) lijkt de prijs van de krant geen verklaring. Je zou zeg gen: als mensen ooit het geld hebben gehad om een krant te betalen dan is dat nu. Toch speelt geld wel degelijk een rol. Leescijfers wijzen uit dat het gemiddelde aantal minuten dat mensen een krant lezen, terugloopt. Waarom betalen voor iets dat je minder gebruikt? Veel jon geren laten de krant helemaal links liggen en richten zich op nieuwe media en ook de opmars van gratis kranten, zowel huis-aan-huisbladen als dagbladen als Metro en Spits die op de stations wor den verspreid. Natuurlijk profiteert de krant door een bloeiende advertentiemarkt van de huidige economische groei. Maar als die voorspoed voorbij is, komt de exploitatie snel onder druk. Kleine regionale kranten als het Leidsch Dagblad zijn voor al deze ontwik kelingen natuur lijk extra gevoelig. De pe riode van ge stage daling lijkt voor ons ge lukkig bijna achter de rug, maar de keer ten goede ver loopt uiterst langzaam. Ons antwoord op al deze ont wikkelingen is tweeledig: we blijven investeren in (meer) journalistieke kwaliteit, kort gezegd: in meer krantenwaar voor hetzelfde geld. Maar om het geld voor investeringen te vinden, is een verbreding van ons commerciële draagvlak en een vermindering van de kosten nodig. Het Leidsch Dagblad werkt waar mogelijk samen met het Haarlems Dagblad. Sinds kort onder zoeken we de mogelijkheden om die samenwerking uit te breiden met een derde regio naal dagblad, de Gooi en Eemlcinder. De drie kranten, met een gezamenlijke oplage van ruim honderdveertigdui zend, kunnen door samen werking op het gebied van al gemene verslaggeving, tech niek en exploitatie veel geld besparen en zo op termijn de exploitatie gezond houden. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Naar aanleiding van het bericht 'Zoeterwoude kiest toch voor bestrijding onkruid met gif, in het Leidsch Dagblad van 10 maart (en eerder van 18 februa ri) wil ik reageren. Ik vind dit namelijk echt niet kunnen. Het verhaal begint met een artikel op 18 februari waarin staat dat in de commissie grondgebied een voorstel van B en W wordt behandeld. Wat blijkt in de vergadering: de vol tallige Zoeterwoudse politiek is tegen bestrijding van onkruid met gif. Hè gelukkig, dacht ik. Men is toch hopelijk zo wijs om het gif niet toe te laten. H. Booij (Progressief Zoeterwoude) kon digde zelfs £en eigen onder zoekje aan naar het gif dat ge buikt zou gaan worden. Mooi, dacht ik, dan zal deze partij zé ker tegen stemmen. En als ze dat dan ook op andere partijen weten over te brengen, blijft Zoeterwoude gifvrij. Maar, wat zei WD-wethouder Van der Kooi in diezelfde commissie vergadering: „Deskundigen hebben ons duidelijk voorge houden dat we wel degelijk drie jaar met gif moeten werken." Welke deskundigen zijn dit, meneer Van der Kooi? Echt schrikken was het pas toen ik het Leidsch Dagblad van 10 maart las, de dag na de 'gif-raadsvergadering'. 'Zoeter woude kiest toch voor bestrij ding onkruid met gif, luidde de kop. Onvoorstelbaar! En dan nog wel met het middel glyfos- aat. „Maar we spuiten niet op kinderspeelplaatsen", werd er bij gezegd. Nee, Zoeteiwoudse kindertjes spelen natuurlijk nooit op straat of stoep. Fractieleider De Lange van PZ (u weet wel die partij die zelf een onderzoekje zou gaan in stellen): „We hebben begrepen dat het om een betrekkelijk on schuldig middel gaat." Of CDA- 'er J. Gahrman: „Het middel lijkt ons redelijk veilig." Hele maal mis, dus. Glyfosaat, da mes en heren van de Zoeter woudse gemeenteraad, is niet zo onschuldig en veilig als u denkt. En waar heeft u uw in formatie trouwens vandaan? Ik beschik over informatie waarin wordt aangetoond dat glvsofaat eigenlijk een moderne DDT is. Zogenaamd milieu vriendelijk. De fabrikant durfde zelfs ooit de verpakking te ver sieren met een groen vignet en een vrolijk vogeltje. Om ger nog meer te misleid anderden ze hun naan dup 400 ooit nog eens dup ECO 400 (want dat lekker groen). Onderzoek heeft aan dat er veel bezwaren kle dit middel. Belt u ma met de drinkwaterbedi de KIWA, die ons dri 'maken' en onderzoekt joenen extra's per jaar om de residuen (afbi ducten) eruit te halen, de Stichting Natuur en wel eens benaderd, M fensie en niet te verg Stichting Natuurverrijk al jaren vecht tegen gifgebruik tegen (on)kru Terwijl er zat alten zijn. Dat weten 231 ant meenten in Nederlan Want die staan ook op ne lijst' van laatstgei stichting. Deze 231 gen (en Zoeterwoude staat nog op) gebruiken géé groen en op bestrating, betreft gaat Zoeterwo heel snel van af. Tenzij.. Alle Zoeteiwoudse den mogen mij belle meer informatie of cijl ze echt 'ballen' hebben, Zoeterwoude, dan gaan meer gegevens van mij der genoemde stichtin strijd weer aan om het gemeente te houden, zijn echt zat alternatieve Verder kan een beet informatie naar de bui) over acceptatie van kn het straatbeeld zeke kwaad (IVN en dat soort gingen weten dat haar de burgers uit te legg over die extra kosten paard gaan met bijv het wegborstelen van op diezelfde pagina Leidsch Dagblad stond terwoude veel geld met een interim-gemf cretaris. Nu, dat geld ka worden gebruikt gifvrij te houden. Sinds kort is er een bo handel (van Daniëlle brecht) dat heet 'Feestf ken met onkruid'. Als wegblijft in Zoeterwoud een (on)kruidtaart voor Zoeterwoudse raad. Ron^ Alphen aan dl De bloembollen- en bolbloemensec- tor biedt veel hoogwaardige werkgele genheid voor mensen met zeer uit eenlopende achtergronden en vaar digheden. Iedereen kent het werk in de bollenschuren tij dens de oogstwerk- zaamheden, maar er is veel meer. Voorbeelden van functies zijn advi seurs voor teelt- en handelsbedrijven, accountmanagers bij toeleveringsbe drijven en bij bollenexporteurs, loca tiemanagers in binnen- en buiten land, productmanagers bij bloemen veilingen, bemiddelaars tussen telers en afnemers bij de in- en verkoopbu reaus, IT-deskundigen in de bollen- sector, accountants met kennis van de bloembollen- en bolbloemensector, medewerkers van bloembollenorgani saties, onderzoekers, docenten en cursusleiders zijn voorbeelden van functies in de bloembollen- en bol- OPINIE Aad Vollebregt is directeur van Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB). Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de bollenacademie. bloemensector die van essentieel nut zijn voor de gehele sector. In al deze functies is het van groot belang dat men kennis heeft van de 'eigenaardigheden' van de bloembol len en bolbloemen- sector. Sommigen hebben de specifie ke kennis in de bloembollen- en bolbloemensector van huis uit opgedaan. Anderen wil len deze kennis op latere leeftijd ver werven. De bloembollen- en bolbloe mensector heeft grote behoefte aan mensen die bollenkennis combineren met andere vakkennis. Om in die behoefte'aan geschoolde mensen te voldoen, werken het bloembollenbedrijfsleven en vakbe weging enerzijds met het bloembol len- en bolbloemenonderwijs ander zijds aan de opzet van een bollenaca demie. De bollenacademie moet niet gezien worden als een schoolgebouw met slot, deur en schoolkrijt, maar is een samenwerkingsverband tussen de geledingen in de bloembollen- en bol bloemensector en het bollenonder- wijs in de meest brede zijn van het woord. Waarom is een bollenacademie no dig? De eerste kans die de bollenaca demie heeft, is om mensen die een voortgezette opleiding binnen of bui ten het agrarisch onderwijs volgden de mogelijkheid te geven om kennis van het bloembollen- en bolbloemen- vak op te doen. Immers steeds meer kinderen doorlopen vaak een brede basisopleiding. Er wordt een oplei ding gevolgd als mavo, havo, athene um of gymnasium, gevolgd door mid delbaar of hoger onderwijs in zeer veel uiteenlopende sectoren. Gezien de arbeidsmarkt is deze keu ze goed te begrijpen. Immers een baan voor het leven is nog maar voor weinig mensen-weggelegd, veel men sen willen dat niet eens. Een brede basisopleiding geeft meer garanties dat men daar kan werken waar het op dat moment voor werk het beste toe ven is en waarop dat moment de meeste behoefte aan is. De bollenaca demie is dan heel geschikt voor men sen die vanuit een andere sector wil len gaan werken in de bollen. Een tweede kans van de bollenaca demie is om het reguliere bollenon- derwijs te bundelen. Op dit moment wordt op een zestal middelbare agra rische scholen gespecialiseerd bloem.- bollen- en bolbloemenonderwijs ge geven. Het léerlingenaantal loopt op alle scholen terug. Immers, de natuur lijke bron - kinderen van werkenden Hoogleraar H. von der Dunk pleitte zondag in het NPS-televisie- programma Buitenhof voor een feitenonderzoek naar het verleden van de vader van Mdxima, vriendin van Willem- Alexander. Volgens Von der Dunk is er nog te veel onduidelijk over het verleden van vader Zorreguieta. Moet zo'n onderzoek er komen? En zo ja, mag de uitkomst ervan dan bepalend zijn voor de geschiktheid van Mdxima als echtgenote van onze kroonprins? H. von der Dunk, hoogleraar Geschiedenis, zondag in Bui tenhof. „Je kunt je afvragen of het verstandig is om te wachten tot na de officiële bekendma king van het huwelijk. Mij lijkt het beter om nu al uitvoerig na te gaan of mijnheer Zorreguieta dingen gedaan heeft die een smet op ons koningshuis zou den kunnen zijn." L. Rodriguez, hoogleraar bij de vakgroep Talen en Culturen van Latijns Amerika in Leiden: „Ik ben zelf Argentijnse. Ik heb hier wel een persoonlijke me ning over, maar die deel ik al leen met mijn naaste familie en vrienden. Of ik veel vragen krijg over dit onderwerp? Nee, dat valt reuze mee. Mijn studenten beginnen er sowieso niet over, die komen hier voor belangrij ker zaken." D. Barnouw, voorlichter bij het Nationaal Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD, voorheen RIOD): „In de jaren zestig hebben wij in opdracht van de toenmalige minister president een onderzoek ver richt naar het doen en laten van Claus von Amsberg, de verloof de van prinses Beatrix, tijdens de laatste oorlogsmaanden. Theoretisch zou dat nu weer kunnen gebeuren, in het geval van de familie Zorreguieta. Dan zou premier Kok dat aan ons moeten vragen of anders minis- Maxima Zorreguieta, de Argentijnse vriendin van kroonprins Willem-Alexander. ter Hermans van onderwijs, waar het NIOD onder valt. Of ik verwacht dat dat onderzoek er komt? Laten we dat maar rustig afwachten. Of ik zelf vind dat er een onderzoek moet komen? Over persoonlijke opvattingen laat ik me niet uit. Ik zit hier als foto anp paul vreeker I voorlichter van het NIOD en in die functie zeg ik u: we wachten het rustig af." I E. Roemers, stafmedewerker bij de vereniging CLAT Neder land: „CLAT Nederland steunt vakbonden in heel Latijns Ame rika, vanuit de filosofie dat alle democratische landen hun vi ij- heden in beginsel te danken hebben aan de vakbewegingen. Door die te steunen, kan een ontwikkelingsland zich volgens ons opwerken tot een volwaar dige democratie. Wat betreft Maxima: toevallig had ik het er zaterdag nog over met iemand van de overkoepelende vakcen trale CLAT in Latijns-Amerika. We waren het er over eens dat het oneerlijk zou zijn om een dochter af te rekenen op de da den van haar vader. Dat zou niet juist zijn." A. Koopmanschap, burge meester van Zoeterwoude: „Ik heb in principe niet zo veel met het koningshuis, maar in alge mene zin heb ik wel een stand punt in deze kwestie. Maxima moet op haar eigen doen en la ten beoordeeld worden, net als iedereen. Als er voor elk huwe lijk of relatie eerst zou worden gekeken naar het verleden van de hele familie, dan zouden er niet veel overblijven, denk ik. Ik vind dus niet dat er een onder zoek naar de daden van Maxi ma's vader moet plaatsvinden." C. Pronk, secretaris van de Oranjevereniging Katwijk aan Zee: „Natuurlijk hopen we in Katwijk dat Maxima zich hier voor het eerst in het openbaar met de koninklijke familie zal vertonen, tijdens Koninginne dag. Daar wordt in de wandel gangen heel wat over afgefluis- terd. Ik merk daarbij dat ieder een erg positief is over dat' meisje. Ik heb de uitzending van Buitenhof zelf ook gezien en ik moet zeggen: die man deed zijn naam als historicus wel eer aan. Hij gaat erg ver te rug in de tijd en dat vind ik on terecht. Bovendien is de vraag in hoeverre je iemand de daden van z'n vader kunt aanreke nen." C. Langezaal, voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden: „Ik ben momenteel ra zend druk met de organisatie van Koninginnedagviering in Leiden. Als u daar een inhoude lijke waag over heeft, wil ik die graag beantwoorden, maar hier heb ik u dus echt niets over te zeggen. Bovendien weet ik er helemaal niets van af." Peter, medewerker van Argen tijns grillrestaurant El Gringo in Noordwijk: „Méxima? Ik heb wel een mening, maar ik vind niet dat ik die aan de grote klok moet hangen. Mensen die het niet met mij eens zijn, zouden daar aanstoot aan kunnen ne men en dat kan ons klanten kosten." J. Boer, bioscoopeigenaar in Leiden: „Ik vind dat er geen on derzoek moet komen, want het is al zeker dat die man niet deugt. Hij heeft natuurlijk boter op z'n hoofd. Het kan dan wel zo zijn dat hij zelf geen misda den heeft begaan, maar hij maakte toch deel uit van een regime dat op een fascistische manier - via een staatsgreep - aan de macht is gekomen. Net zo goed als onze monarchie een vorm van fascisme is. Het is iets dat voortbestaat vanuit het verleden, een achterhoedege vecht. Die mensen kunnen op zichzelf best sympathiek zijn, maar we hadden al zo veel ver- der kunnen zijn in onze ont wikkeling als we dat konings huis hadden afgeschaft. Ik vind daarom ook dat Willem-Alexan der geen koning moet worden. Met wie hij trouwt, beschouw ik als een privé-aangelegenheid en daar bemoei ik me dus niet mee." Telefoniste van de Argentijnse ambassade in Den Haag: „Nee, we krijgen hier eigenlijk nauwe lijks wagen over Maxima. U bent deze week de eerste. Of er een onderzoek naar haar vader moet komen? Daar heb ik wel een mening over, maar die doet verder niet ter zake." Voor de samenstellers van de website www.zorreguieta.nl is het nu al zeker dat Willem- Alexander en Méxima gaan trouwen: „Lees hier alles over de aanstaande koningin van Nederland! Stem nu in onze poll: hoe zal het haar van Maxi ma zitten tijdens de bruiloft? A. In een knotje, B. In een vlecht, C. Los, D. Ze knipt het af." MAARTEN DEKKER ledereen kent het werk in de bollenschuren tijdens de oogstwerkzaamheden, maar er is veel meer werkgelegenheid in de bollen- en bolbloemensector. foto taco va/p_' in de bloembollen- en bolbloemen sector - wordt steeds kleiner in om vang. En veel ouders die in de bollen- sector hun inkomen verdienen, sti muleren hun kinderen terecht om voor een brede basisopleiding te kie zen. Door op agrarische scholen één dag in de week te reserveren voor ge specialiseerd bloembollen- en bol bloemenonderwijs, kunnen leerlingen uit geheel Nederland toch gespeciali seerd onderwijs volgen. Dat betekent één dag reizen naar een deelnemer aan de bollenacademie en de andere dagen in de buurt de algemene (agra rische) vakkennis opdoen. Een derde kans voor de bollenaca demie is die van verdieping van de bollenkennis bij werkenden in dé bloembollen- of bolbloemensector. Immers de sector verandert snel. De ontwikkeling van geïntegreerde teelt methoden vanwege milieueisen, in formatietechnologie, bloembollenbe- waringstechnologie, nieuwe broeierij- methoden, maar ook management vaardigheden vormen nieuwe uitda gingen voor de bloembollen- en bol- bloemenbedrijven. De ontwikkeling van de nieuwe technieken biedt zeer veel kansen voor werkenden in die sector. Dit geldt zowel voor ondernemers als hun medewerkers. Het betekent voor lei dinggevenden dat zij hun hele leven steeds maar weer verder kunnen en mogen leren om het bloembollenvak tot in de puntjes te blijven beheersen. De bollenacademie heeft tot doel om de werkenden te stimuleren gebruik te maken van die kennis, maar ook die kennis aan te bieden die de kans biedt om als bloembollen- en bol- bloemenbedrijven optimaal -gebruik te kunnen maken van de nieuwe ont wikkelingen. Er wordt geprobeerd om samen met ondernemers te komen tot vraaggestuurd onderwijs. Natuurlijk is het van groot belang dat er goede docenten en cursuslei ders voor het werk op de bollenacade mie beschikbaar zijn. Reeds een aan tal jaren geleden heeft het bloembol len- en bolbloemenbedrijfsleven ge zamenlijk met het onderwijs bijscho- lingsdagen voor bloembollen- en bol ing) bloemendocenten ontwikkeld e die uitwisseling van kennis tuss r centen en bedrijfsleven moet worden gewerkt. Immers doin moeten enerzijds continu word ]j_ voed met de nieuwste ontwikke iati( in het bedrijfsleven, anderzijds c het bedrijfsleven continu op de te worden gehouden van de mc i; heden van bijscholing om ma van elkaar te kunnen profiteren Zo zijn er vele voorbeelden vi gelijke samenwerking tussen b£i._. leven en onderwijs te ontwikkel arc|- lemaal met als doel om te waarl t dat de bloembollen- en bolblo 1jeL sector zich blijft ontwikkelen e orzj standig gebruik blijft maken vai we technologieën en inzichten. kan voldoen aan de uitdagingLai de omgeving aan bedrijven ste mensen de gelegenheid te biedt mei te specialiseren in de bloemboll bolbloemensector: daar is een 1 )ex academie, als opleiding voor o|reve den voor nodig. AAD VOLLEBREGT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16