'De verhalen zijn >oms wel erg wild' Taalkunde geeft geschiedenis voorzet Leiden Regio [onderzoek ix30zh3gn0 ENSDAG 5 APRIL 2000 jthouder ziet rol Leiden in discussie over genetische modificatie T it Bio Science Park loopt zó goed dat de gemeente Leiden denkt aan uitbreiding. Ze is daarover in gesprek met de universiteit en uurgemeente Oegstgeest. Na enkele jaren van lichte verwaarlozing ft het wetenschappelijk bedrijventerrein in de Leeuwenhoek weer de ille aandacht van het gemeentebestuur. Er moeten niet alleen meer bedrijven komen, maar ook ontmoetingsplaatsen, kinderopvang, woningen en groen. Bovendien gaat Leiden een rol spelen in de discussie over biotechnologie, zo belooft de wethouder van economische zaken, Melanie Schultz van Haegen. P3115 bedrijven, samen goed 1600 banen, geeft het :ience Park de stad iets ex- Ten kennisnetwerk", al- de wethouder. „Met de rsiteit en het LUMC erbij werken er meer dan tiendui zend mensen." Om dat in stand te houden is wel enige inspan ning vereist. Schultz denkt daarbij aan plekken waar men sen kunnen samen komen om kennis en ervaringen uit te wis selen. „Zoiets als de internetca fés in Sillicon Valley, Californië. Of dat een bruin café moet zijn, zoals hoogleraar Schilperoort voorstelde, weet ik niet. Eerder denk ik aan een combinatie met kinderopvang, want die moet er zeker komen gezien het aantal werkplaatsen in dat ge bied." Na een vliegende start heeft het Leidse stadsbestuur lang gedacht dat het park zichzelf kon redden, maar inmiddels wordt gewerkt aan een nieuw bestemmingsplan. „Met de universiteit bekijken we of we de plek rondom het Gorlaeusla- boratorium voor life science kunnen inrichten en met Oegstgeest en de universiteit praten we over tien hectare van Rijnfront die aan het park kun nen worden toegevoegd." Leiden heeft nog maar weinig kavels bouwgrond uit te geven, dus zal scherp worden opgelet welke bedrijven zich aanmel den. In het verleden slipte er nog wel eens een branche vreemde vestiging tussendoor, maar dat zal niet meer gebeu ren. Leiden was de eerste Ne derlandse gemeente met een bedrijventerrein waar de le venswetenschap terecht kan en wat Schultz betreft kunnen be drijven die zich op dat gebied bewegen niet meer om de stad heen. Om dat te bevorderen steekt Leiden ruim een ton in de nieu Met 35 bedrijven, delen van de universiteit en het LUMC is de Leeuwenhoek goed voor meer dan tienduizend banen. Om te zorgen dat Leiden toonaangevend blijft op het gebied van de biotechnologie wil wethouder Schultz van Haegen een actieve rol gaan spelen in de discussie over genetische modificatie. foto hielco kuipers we stichting BioMedTech Zuid- Holland, die is opgericht om Europese subsidies binnen te halen. Door zich met Den Haag, Zoetermeer en Delft als één regio te presenteren, hoopt Leiden buitenlandse onderne mers aan te trekken. Bestaande bedrijven kunnen daarbij hel pen. Dankzij snel groeiende fir ma's als Centocor en interna tionaal aansprekende onderne mingen als Pharming heeft Lei den al een plekje op de wereld kaart veroverd, weet de wet houder. „In biotechnologische kringen in Amerika weet ieder een waar Leiden ligt." Ook dat trekt nieuwkomers. Dan is er nog altijd het Aca demisch Bedrijven Centrum (waar Pharming nu nog huist), de kraamkamer van nieuwe we tenschappelijke bedrijfjes. Sa men met de universiteit en het LUMC probeert de gemeente nu ook een zogeheten Life Sci ence Incubator Centre naar Lei den te halen, een plek waar we tenschappelijke initiatieven met economische perspectie ven in alle rust kunnen worden uitgebroed en uitgetest. Waar in het ABC de overlevingskansen meestal voorop staan, moeten hier de banden met de univer siteit blijven bestaan en het we tenschappelijk onderzoek de boventoon voeren. Daarnaast ziet Schultz voor de gemeente nog een bijzonde re rol: die van discussieleider in het debat over genetische mo dificatie. „Wanneer we Leiden als kennisstad serieus nemen, met zo'n park, de universiteit en het LUMC, dan moeten we ook een actieve rol durven spe len. Er bestaan zoveel mythes over de biotechnologie. Veel mensen denken meteen aan muizen met oren op hun rug en klonen, terwijl het daarover he lemaal niet gaat bij de bedrijven hier. De verhalen zijn soms wel erg wild. Ik krijg ook in mijn commissie dat soort vragen, omdat velen gewoon niet weten waar het bij genetische modifi catie over gaat." De wethouder wil Naturalis inschakelen om de discussie te sturen. Nog voor de zomer hoopt ze daar een bijeenkomst met de raadscommissie voor economische zaken te beleg gen. „Het museum heeft de ontwikkeling van het leven als onderwerp van zijn tentoon stellingen. Daar hoort de toe komst bij. En die gaat ook over biotechnologie. Wat is nou ge netische modificatie, wat zijn de voordelen en welke risico's zitten er aan? Daarover zou het debat moeten gaan. Nu is het vooral een emotionele discus sie, dus moeten we eerst duide lijk maken wat er precies ge beurt." Leiden staat hierin niet al leen. Minister Jorritsma van economische zaken heeft begift dit jaar honderd miljoen gulden uitgetrokken om de ontwikke lingen in de biotechnologie te stimuleren. Ook de ministers Borst van volksgezondheid, Brinkhorst van landbouw en Pronk van milieu mengen zich in de discussie. „Vanuit ver schillende invalshoeken wordt er naar gekeken. Wat willen we wel en wat willen we niet? Als stad kunnen wij de rijksregelge ving natuurlijk niet beïnvloe den. Dat willen we ook niet, maar ik ben er van overtuigd dat we die ontwikkelingen hier in Leiden moeten hebben. Daarover moeten we een objec tieve discussie voeren en dus moeten we ook de tegenstan ders er bij betrekken." „De bedrijven die zich nu al hier hebben gevestigd zijn on der meer gericht op bestrijding van ziektes door het genetisch matriaal te beïnvloeden en daarmee de afweer te verande ren. Mens en dier hebben er baat bij en voor planten geldt als bijkomend voordeel dat minder bestrijdingsmiddelen nodig zijn om plantenziekten en milieuvervuiling te voorko men. We zitten nog helemaal aan het begin van die ontwikke ling. Als overheid moeten we nadenken hoe we dit onder zoek faciliteren en hoe we kij ken naar de gevolgen. Het de bat moet gaan over de onzeker heden, de risico's. Maar dan moeten we eerst de mythes ontzenuwen. De mens is al zes duizend jaar geleden gaan do mesticeren door planten te kweken en dieren te kruisen waarna de sterkste overbleef. Wat er nu gebeurt lijkt sterk op wat we al deden, alleen mani puleren we nu op een stukje DNA. Dat is niks nieuws. De natuur doet het zelf ook." DOOR PETER GROENENDIJK laar het front der wetenschap, dat is het streven van de Iniversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen eidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de dacht. Maar ook onderzoeken 'die minder opvallen dragen aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt :n dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het lit. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Karei Jongeling. t(binni jji Karei Jongeling vergeleek Welsh en Hebreeuws lijkt vergezocht: een relatie en tussen de talen Welsh lebreeuws. Toch duiken Is de zeventiende eeuw ge lid wetenschappers op die tantschap zeggen te zien en deze twee talen. Karei ;eling, als hebreïst werk- n aan de Universiteit Lei- is er het jongste voorbeeld In zijn onlangs versche- boek Comparing Welsh Hebrew stelt hij vast dat Welsh zonder twijfel is be- Ded door een taal die lijkt iet Hebreeuws. Hij hoopt zijn bevindingen bijdragen het onderzoek naar de igere bewoners van Groo t- :annië, tevens de bouwers Stonehenge. overeenkomsten tussen sh en Hebreeuws zijn te >t om ze aan toeval toe te ijven", aldus Jongeling. De v' ist opvallende eigenschap )eide talen delen is de orde van zinsdelen. In de iste talen, zeker in Europa, basisvolgorde van zinnen (Subject-Object-Verb, of- i\ onderwerp-lijdend voor- p-werkwoord) of SVO. in enkele talen, waaron- dus het Welsh en He te luws, staat het werkwoord raan in de zin. Volgens Jon- ig is de door hem vastge- le ontwikkeling van het ih, van SOV-taal naar VSO- slechts toe te schrijven t invloed van een op het He- :uws lijkende taal. jeling is niet de eerste we- chapper die een Keltische vergeleek met het He- luws. Al in de zeventiende w stelde een dominee uit Wales vast dat zijn taal leek op het Hebreeuws, toen gezien als de taal van Gods volk. „Die be vindingen kwamen toen als ge roepen", stelt Jongeling. „De Engelsen waren hard bezig om het Welsh uit te roeien. Men zag Wales als een stukje Enge land, waar ook gewoon Engels gesproken moest worden." Door het Welsh te vergelijken met de taal van Gods volk te kenden inwoners van Wales protest aan tegen die cultuur politiek, aldus Jongeling. „Men verheerlijkte de eigen taal. De taal van de'heilige profeten, het Hebreeuws, had invloed gehad op het Welsh. Hun taal had dus een goddelijke oorsprong! Der gelijke geluiden vonden on- middelljk weerklank." In de eeuwen die volgden bleef het onderzoek naar verwantschap dan ook een chauvinistisch ka rakter behouden. „Men ging echt puzzelen om nog meer overeenkomsten te vinden. Wetenschappelijke principes werden daarbij wel eens uit het oog verloren." Dit gepuzzel leidde er uiteinde lijk toe dat onderzoek naar ver wantschap in de twintigste eeuw in een slecht daglicht kwam te staan. „Een weten schapper die het Welsh nog met het Hebreeuws vergeleek, werd direct uitgemaakt voor chauvinist of fantast. Gere nommeerde taalkundigen wer den plotseling doodgezwegen omdat ze de twee talen ver- want noemden, hoe sterk hun aanwijzingen ook waren. Vanaf het begin van de twintigste eeuw is schrijven over deze verwantschap not done." Karei Jongeling. Volgens Jongeling gaat het om een onterecht taboe. „Het kind wordt met'het badwater weg gegooid", zegt hij. „De aanwij zingen voor verwantschap zijn keihard. Dat die bevindingen soms uit niet-wetenschappelij- ke beweegredenen zijn onder zocht, betekent nog niet dat ze niet kloppen. De overeenkom sten in de zinsvolgorde en de woordenschat zijn aantoon- foto hielco kuipers baar. Daarmee is het een zeer interessant onderzoeksobject." Met zijn bevindingen hoopt Jongeling de historische we tenschap een handje te helpen. „In de vijfde eeuw voor Chris tus zijn de Kelten, afkomstig uit Centraal Europa, naar Groot- Brittannië getrokken. We we ten dat zij niet de eerste bewo ners van het eiland waren. Er was voor die tijd al een redelij ke beschaving opgebouwd, zo als bijvoorbeeld het bouwwerk Stonehenge bewijst. Maar wie die beschaving vormden weten we niet." De taalkundige be vindingen van Jongeling en zijn voorgangers duiden op een afkomst uit het Middel landse Zee-gebied. „De ver wantschap met een op het He breeuws lijkende taal duidt daar op. Maar de specifieke vorm van deze taal moet nog worden vastgesteld. Het kan gerelateerd zijn geweest aan het Berber, het Egyptisch of het Semitisch. Als dat wordt vast gesteld, kunnen we nog meer zeggen over de afkomst van de voorgangers van de Kelten, de eerdere bewoners van Groot- Brittannië." Dat onderzoek laat Jongeling echter aan andere taalkundi gen over - als het zover komt. „Ik ga nu iets anders doen. De ze studie viel enigszins buiten mijn vakgebied en niet ieder een neemt mij deze stap in dank af. De studie naar twee op het oog zo verschillende ta len is niet goed voor je carrière: het taboe op dit onderzoek, af komstig uit de vorige eeuw, be staat nog steeds. En zolang be zuinigd wordt op wetenschap zullen vakoverschrijdende we tenschappers gevaar lopen." Jongeling is er dan ook niet van overtuigd dat een collega zijn onderzoek snel zal voortzetten. „Wanneer in een vakgroep be zuinigd moet worden, zijn vak overschrijdende wetenschap pers als eerste het slachtoffer. Daarom blijft de hebreïst zich in tijden van financiële krapte bezighouden met het He breeuws en een keltoloog richt zich dan slechts op het Kel tisch." Eeuwig zonde, meent Jongeling. „Nader onderzoek kan meer zeggen over de her komst van de bouwers van Sto nehenge. Taalkunde kan de historische wetenschap in dit geval een prachtige dienst be wijzen." Leidsch DagbladMlCHIEVlïN ANNO 1900 Donderdag 5 April LEIDEN - Al heeft 'Sempre Crescendo' van zijn ar- menconcert niet bepaald een eereavond voor zijn di recteur gemaakt, de fanfares waarmede Gottfried Mann bij zijn optreden werd verwelkomd, alsmede de krans, die aan zijn lessenaar hing, getuigden toch van het verlangen den leidsman te huldigen bij gele genheid van zijn koperen feest, tevens het feest van jong 'Sempre' zelf. Na een roemrijk bestaan van vijftig jaren had het oude 'Sempre' den strijd om het bestaan moeten op geven. Toen groote beroepsorkesten nog niet beston den of althans Leiden niet geregeld bezochten, was een invitatie- of armenconcert van 'Sempre' een mu zikale gebeurtenis van beteekenis. De menigte heerenconcerten, waar men gezellig zat onder een glaasje bier en een Goudsche pijp, werden behalve door Leidsche muziek-minnaars door ongeveer het halve studentencorps geregeld bezocht. Het was in 1887, dat eenige studenten de hoof den bij elkander staken om te overleggen hoe het mogelijk zou zijn 'Sempre', een der 'roemvolle in stellingen der Academie', zooals Klikspaan het ge zelschap heeft betiteld, weer te doen herleven. Al slaagden zij er in het gezelschap weder op een ge zonde financiëele basis te brengen, van de geheele zaak zou waarschijnlijk niets zijn gekomen, ware Gottfried Mann er niet geweest. ANNO 1975 Zaterdag 5 april ZOETERWOUDE - Eind vorige maand heeft Handel maatschappij Vos en Co. B.V. gevestigd aan de In dustrieweg in het Zoeterwoudse industriegebied 'De Grote Polder', een hinderwetvergunning gekregen. Daarmee is een voorlopig einde gekomen aan de dis cussie over het bedrijf, die al gevoerd wordt sinds mei 1973, toen Vos en Co. een vestigingsvergunning aanvroeg. Er is nogal wat te doen geweest over het bedrijf. Vos en Co. handelt namelijk in chemische produc ten, zoals oplosmiddelen, grondstoffen voor onder meer cosmetica, en kleurstoffen voor textiel, leer en papier. In het bedrijf worden geen chemische pro ducten gefabriceerd. Volgehs de Zoeterwoudse ac tiegroep 'Stop Gifgevaar' bracht de vestiging op die plaats zelfs ernstige gevaren voor de directe omge ving met zich mee. SPORT - Arie Haan is sinds gisteren geen Ajacied meer. De middenvelder, die acht jaar voor de Am sterdammers speelde en meevoetbalde in drie ge wonnen Europa Cup-finales, heeft zich vrij gemaakt door het betalen van een afkoopsom. Daarmee is het einde gekomen aan een affaire Haan-Kraay, begon nen na Ajax-Feyenoord (toen Haan stelde Hij eruit of Ik eruit) geëindigd met een kort geding dat Haan donderdag won. KATWIJK - Zilveren Tulp-winnaars 1975: Voorscho- tens Lithurgies Kamerkoor en de Bugle en Drumse- lection 'Constantia' uit Etten-Leur. De meer dan vijf tienhonderd belangstellenden, die de slotavond van het derde Tulip Time International Music Festival in de sporthal 'Cleyn Duin' bijwoonden, brachten de zangers en zangeressen en de show-musici staande een langdurig applaus. Jurylid Sander van Marion constateerde: "Zonder meer een heel goed festival met hoge zangtechnische en muzikale prestaties. Het was een genoegen er naar te luisteren en te kij ken. LEIDEN - Gistermiddag werden op het sportpark 'De Vliet' de Leidse schoolvoetbalfinales ge houden. Op de foto het elftal van de Willem de Zwijgerschool, winnaar bij de lagere scholen. Van links naar rechts: Peter Kling; Amo Lancel; Boudie Pijnakker; John nie van Berkel; Wim Pi- cart; Emiel Vincourt; Marchel Bres; Ronald van Weerlee; Martin Oppelaar; René van Haarlem; Gert Polanen; André Wallaard plus be geleiders Van Berkel en Kling. foto archief leidsch dagblad Foto'9 In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien da een na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaait) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidse Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidse Dagblad aan de Rooscveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15