Geloof Samenleving Voorzitter liturgievereniging weg na bestuurlijke tegenwerkiir Kinderen van één Vader 'Overheb heeft geej oog voc kerken ,J* ,st WOENSDAG 5 APRIL 2000 VANDAAG 5 APRIL Vandaag 27 jaar geleden, op 5 april 1973, presen teerde het Haagse Service Centrum voor Levens vorming een rapport over de jeugdwerkeloosheid in Leiden en de rol van de plaatselijke kerken in de bestrijding daarvan. „De Leidse kerken blijken veel intenties maar weinig concrete activiteiten te ontplooien ten aanzien van jeugdwerkloosheid. Dit zou te maken kunnen hebben met het weinige zicht dat men heeft op de ernst van de situatie. Veel kerken zeggen nauwelijks werklozen te kennen." (Leidsch Dagblad 5 april 1973). Heilige: 5 april 1419 stierf de heilige Vincentius Ferrerius, die roem vergaarde als dominicaans boeteprediker en wonder doener. Hoekema voorzitter Zendingsraad Amsterdam De Nederlandse Zendingsraad heeft dr. A. Hoeke ma tot nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt 1 augustus dr. R. Veldhuis op. Dat heeft de raad dinsdag bekendgemaakt. Hoekema (58) is rector van het Doopsgezind Seminarium in Amsterdam. Hij doceerde van 1969-1977 aan de Akademi Kris ten Wijata Wacana op Java. Daarna vervulde hij nationaal en in ternationaal belangrijke functies in het doopsgezinde zendings werk. De Zendingsraad is een organisatie waar vijftien oud-ka tholieke en protestantse kerken en zendingsorganisaties in sa menwerken voor coördinatie en evaluatie van de „missionaire opdracht". De raad werkt nauw samen met de Nederlandse Missieraad en de Wereldraad van Kerken. Veel Israëli's positief over christendom Jeruzalem Bijna de helft van de Israëli's staat in de week na de pauselijke pelgrimage positief tegenover het christendom. Blij kens een Gallup-enquête denkt 44 procent positief en 13 pro cent negatief over de christelijke religie. Paus Johannes Paulus II blijkt door 41 procent van de ondervraagde Israëli's als gees telijke hoger te worden geacht dan de eigen rabbi Ovadiah Yo- sef, de spiritueel leider van de ultra-orthodoxe Shas-partij. De paus dwong tijdens zijn pelgrimage door het Heilige Land be wondering af door de knappe wijze waarop hij de vele religieu ze en politieke slangenkuilen in het beladen gebied omzeilde. De politie begon vorige week een onderzoek tegen rabbi Yosef wegens aanzetten tot geweld. De rabbijn vergeleek de leider van coalitie-partner Shas, Yossi Sarid, in een aantal preken respec tievelijk met Amalek, Haman en Farao: drie bijbelse aartsvijan den van het jodendom. Geen mea culpa Spaanse bisschoppen madrid Ook na het 'mea culpa' van paus Johannes Paulus II voor de fouten van de Rooms-Katholieke Kerk weigeren de bis schoppen van Spanje zich te verontschuldigen voor de rol van de kerk tijdens de Spaanse Burgeroorlog. De oorzaken van die strijd (1936-1939) zijn complex, aldus kardinaal Antonio Maria Rouco, voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie. Hij noemde het niet gepast een oordeel te vellen over de rol van de kerk tijdens de burgeroorlog en de Franco-dictatuur (1939- 1975). De kerk wil geen oude wonden openrijten, zei Rouco, die in Spanje als een kandidaat wordt gezien voor de opvolging van paus Johannes Paulus II. De Spaanse bisschoppen gaven inder tijd hun volledige steun aan Franco. Roebroek voorzitter DISK Amsterdam Dr. J.M. Roebroek uit Tilburg is voorzitter gewor den van het landelijk arbeidspastoraat DISK. Hij volgt dr. Th. Salemink op, die vanaf 1993 deze functie heeft vervuld. Roe broek is universitair docent aan de Katholieke Universiteit Bra bant met een speciale aandacht voor verzorgingsstaat en sociale zekerheid. Roebroek (48) werd onlangs door de rk bisschoppen conferentie benoemd tot voorzitter van de Landelijke instelling voor het rooms-katholieke arbeidspastoraat (LIAN). Op grond van die benoeming werd hij tevens DISK-voorzitter. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Gendt: J.R.J. van Gelderop, kandidaat uit Nijmegen; te Kerkdriel: mw. C.A. van Eek te Rilland-Bath. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Gramsber- gen: W. Noordzij te Veen- dam, die bedankte voor Ure terp. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKEN Beroepen te Bunschoten: H. Peet te Spijkenisse; te Baarn: A. Wagenaar te Aal ten. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen te Enkhuizen, te 's-Gravenzande, te Scheve- ningen, te Rotterdam-Cen trum, te Haarlem i.c.m. Do- venzorg: G. Clements uit Eist. Bedankt voor Puttershoek: J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Rhenen: C. Vogelaar te Grand Rapids-Beckwith Street (VS); voor Rotterdam-IjsselmOnde: A. Vermeij te Zwijndrecht. rotterdam anp Mr. H.D.M.L. Schruer van tie Vereniging voor La tijnse Liturgie is met onmiddellijke ingang afge treden als voorzitter. Ook heeft ze haar. lidmaat schap op staande voet beëindigd. Ze heeft ook het teken van verdienste aan het bestuur gere tourneerd. In een brief aan het algemeen bestuur noemt ze als redenen de bestuurlijke tegenwerking die zij sinds vorig jaar november ondervond, het ver loop van de bestuursvergadering op 11 maart en de (non-)besluitvorming op die vergadering. Een exemplaar van de brief heeft ze per aange tekende post aan secretaris A.F.M. de la Porte ge zonden, voor wie door haar vertrek de weg is vrij gemaakt zijn werkzaamheden te hervatten, zo laat ze de bestuursleden weten. Mr. Schruer, advocaat in Rotterdam, is bijna dertien jaar voorzitter geweest. Ze stond bekend om de heldere wijze waarop ze zich uitdrukte. Bij het 25-jarig bestaan van de vereniging in 1992 zei ze: „Tegen al diegenen die ons meewarig beke ken wegens onze ziekelijke hang naar voorbije tijden en vergane glorie, zouden we kunnen zeg gen: 'Waar bent u gebleven? Hoe is het gegaan met die eigentijdse liturgie in vrije vormen? Waar zijn uw geëngageerde liedjes en uw gevoelige ge dichtjes?"' In 1963 besloot het Tweede Vaticaans Concilie het gebruik van de landstaal in de liturgie toe te staan. Vanaf 1967 mocht de volkstaal ook in het eucharistisch gebed worden gebruikt. In datzelf de jaar werd de Vereniging voor Latijnse Liturgie opgericht. In zijn feestrede bij het 25-jarig bestaan noem de bisschop Bar van Rotterdam, die zitting het eerste bestuur, drie overwegingen waai Latijnse liturgie van grote betekenis voor i toraal is. Om te beginnen zijn veel tekste volkstaal plat en verheffen ze niet tot God, de rijkdom van het Latijn daarentegen Verder staat niet „ik en mijn mensen'k „God met ons gelovigen" voorop. Ten* noemde hij de verbondenheid met de ei oude wortels van de kerk. Voor de godsdi traditie zijn die gelegen in het Latijn en de se liturgie, aldus Bar. Openbare samenspreking in Dorpskerk Zoeterwoude zoeterwoude De hervormde gemeente Rond de Dorpskerk in Zoeterwoude houdt morgenavond in Ons Huis aan het Kosterpad een 'openbare samenspreking' over 'het leven en de dood'. Onder voorzitterschap van burge meester A Koopmanschap gaan vertegenwoordigers van verschillende geloven met el kaar in gesprek. De hervormde gemeente zal in de toekomst vaker zulke ge sprekken organiseren. Zij wil 'werk gaan maken van wat zij ziet als haar taak in de Zoeter- woudse samenleving'. De kerk wil 'een plein zijn waar mensen elkaar ontmoeten'. De bijeen komsten vinden plaats in de barruimte van Ons Huis, in een 'café-achtige sfeer'. Sprekers in de eerste bijeen komst zijn dominee E. de Wijer, pastoor B. van der Plas, huma nistisch raadsman S. Graat, E. Ates (de zoon van een Turkse imam) en J. 's Gravendijk als vertegenwoordiger van de new age-stroming. De vijf krijgen elk vijf minuten om te vertellen hoe in hun stroming wordt aangekeken tegen sterven, een leven na de dood en hemel en hel. Daarna is het de beurt aan voorzitter Koopmanschap en het publiek om vragen te stel len. De bijeenkomst in Ons Huis begint om acht uur. Noorden krijgt Joodse gemeente amsterdam anp In Heerenveen is de Liberaal- Joodse Gemeente Noord-Ne derland opgericht. De vereni ging Beth Hatsafon (Huis van het Noorden) beschikt inmid dels over 22 adressen, twee meer dan nodig is voor de op richting van een gemeente. De leden zijn afkomstig uit de Li beraal-Joodse Gemeenten Am sterdam en Den Haag en joden uit de noordelijke provincies die niet bij een gemeente waren aangesloten of mensen die op latere leeftijd jood zijn gewor den. De Amsterdamse liberale voorzanger Avery Tracht is een jaar lang wekelijks naar Fries land gereisd om zes mensen op te leiden om zelfstandig een dienst te kunnen leiden. Elke drie weken is er dienst in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in Heerenveen. Het is niet bewezen dat Jezus heeft bestaan, maar ik geloof het wél. Ik geloof niet dat Mozes met zijn staf de zee kon splijten. Toch is het niet raar dat het in de Bijbel staat, want daar staan allerlei wonderlijke verhalen in. Ze willen er iets mee vertellen, over hoe Jezus was, maar ja, overdrijven is ook een vak. Ik geloof wel dat Jezus is opgestaan. Het kan best dat Hij toentertijd aan het kruis alleen maar is flauwgevallen, maar aan de andere kant heeft Hij wel een speciaal soort kracht in zich. Hij is in zichzelf ook een beetje God. God heeft veel macht. Hij is overal en nergens. Misschien is Hij er wel helemaal niet en geloof ik het alleen maar. Het woord zegt het al: geloven. Zelf ben ik katholiek opgevoed. Maar ik denk dat protestanten en gereformeerden best naar de katholieke kerk kunnen, want ze praten over hetzelfde. Ik ben het in een paar dingen wel met de protestanten eens. Ik vind datje geen afbeeldingen moet aanbid den. God zit niet in een beeld. Je kan overal bidden, want God zit in de lucht. Ik vind ^ïet ook een beetje stom dat vrouwen geen Bobbie Blommestein (10 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over haar geloof priester kunnen worden in de katholieke kerk. Vrouwen kunnen net zo vroom zijn als mannen, dus ik zie niet in waarom het niet mag. En pastoors zijn natuurlijk wel met God getrouwd, maar dat wil niet zeg gen dat ze niet van een ander mogen houden. Ik vind dat een vrouw ook paus kan zijn. Deze paus is misschien wel een heel aar dige man, maar hij is tegen condooms en dat vind ik maar niks. Maar verder heb ik niet echt een mening over de paus. Ik denk ook niet dat ik iets te zeggen heb. Het is gewoon een feit dat er een paus is. Dat is altijd al zo geweest. Volgens mij moeten ze ook altijd hun naam veranderen in Gregorius of Johannes Paulus. Dus als ik paus zou worden, zou ik geen Bobbie meer mogen he ten, maar Helena Maria Elisabeth. Maar ik wil het toch niet, want ik wil graag trouwen en kinderen krijgen. En ik wil beroemd worden als musicalster. Ik doe mijn best, maar het maakt niet uit als het niet lukt, want ik heb altijd nog goede vrienden. Het gaat erom dat je gelukkig bent, beroemd of niet beroemd. De overheid heeft nauv nog oog voor het apar rakter van een kerkge 7Q schap. Godsdienst be 'j volgens haar tot de sfeer en is maatschap niet meer van bete „Dat ervaren we als licl criminerend", zegt Wigboldus, lid van hetl lijks bestuur van de missie Interkerkelijk in Overheidszaken (CI( organisatie verwijt de heid niet dat ze een kelijk beleid voert, benj de gereformeerde pre» Maar het CIO consl wel, dat veel maatreg» blijk van geven dat de heid de kerk steeds me als een van de vele schappelijke organisatii „Dat zijn we nati ook, maar de kerk heef iets heel eigens, zoal pastoraat. We zijn geen byclub, geen maatsch lijke organisatie vooi gie", zei Wigboldus de gereformeerde sy Het CIO wil volgens he slist niet de indruk w dat de kerk privilege vroeger terugeist. ,,M« kerk is toch iets andei het Rode Kruis. Er zit e dere dimensie bij." Omdat de overhei laatste jaren een stan inneemt van absolut» traliteit, meet ze de rt tie van de kerk allee' maar af aan het ledeni het aantal leden teruj neemt de relevantie organisatie af, aldus boldus. Die heeft het CIO tot bezij gebracht over de waarop kerken maats pelijke vragen kunnen stellen. In het verleden pn den kerken hun standp politiek te verzilveren CIO wil voortaan in h< blieke debat 'vragen die nooit gesteld worde staat volgens Wigbold een interne nota. Als beeld noemt hij vragenka de bescherrtiing van hjn ven (euthanasie) en de ten van dé zwakkeren, ook het kerkelijk prote gen de 24-uurseconomi ;n ht WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het oosten zonnige perioden. Elders meer bewolking en vooral langs de westkust af en toe sneeuw, in het zuiden ook regen. Vooral woensdag kood met maxi ma van -5 graden in het noorden tot rond +5 in het zuiden. Zweden: Woensdag eerst bewolkt en sneeuw, in het zuiden ook regen. Later bijna overal droog en van tijd tot tijd zon. Maxima in het noorden rond het vriespunt, in het zuiden ongeveer 11 graden. Finland: Woensdag in het zuidoosten eerst nog wat zon. Verder be wolkt en nu en dan regen, in het noorden sneeuw. Maxima van 2 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Donderdag kouder, geregeld zon en kans op een sneeuwbui. Oenemarken: Droog en zonnige perioden. Maxima rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Rustig en droog weer met vooral 's ochtends zon. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Eerst nog kans op een bui. Ver der droog en geregeld zon. Maxi ma rond 7 graden, donderdag wat hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer, maar vanuit het westen overgang naar droog weer met zonnige pe rioden. Maxima ongeveer 10 gra den. Zuid-Frankrijk: Woensdag nog wolkenvelden en kans op een bui, donderdag droog en zonnige perioden. In het zuidoosten vanaf woensdag middag een Mistral en veel zon. Maxima ongeveer 13 graden, langs de Middellandse Zeekust iets hoger. Spanje: Woensdag in het noorden nog ta melijk bewolkt en een enkele bui. Verder vrijwel droog en gere geld zon. Maxima oplopend naar 13 graden langs de Golf van Bis kaje en 20 in het zuiden. Portugal: Woensdag nog stapelwolken, donderdag behoorlijk wat zon. Maxima oplopend naar ongeveer 18 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Woensdag nog een kleine kans op een bui. Verder droog en ge leidelijk meer zon. Maxima rond 17 graden. Marokko: Westkust: Droog en perioden met zon. Maxima oplopend tot onge veer 19 graden. Tunesië: Droog en vooral donderdag veel zon. Verder afnemende wind. Maxima van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Droog' en flinke zonnige perio den, maar in de loop van donder dag meer bewolking en in de avond kans op regen of onweer. Maxima rond 20 graden, donder dag wat hoger. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het zuidoosten moge lijk met onweer. Donderdag gere geld zon, maar tegen de Alpen bewolkt en eerst nog regen of sneeuw. Maxima dalend naar 9 graden. Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en perioden met regen. Sneeuw grens donderdag dalend tot 800 meter. Maxima in de dalen woensdag 16 graden, donderdag vooral in het noorden beduidend lager. Zwitserland: Woensdag tamelijk bewolkt en enkele buien, ook kans op on weer. Donderdag vrijwel overal droog en vooral aan de zuidkant van het Alpenmassief perioden met zon. Maxima rond 16 gra den, donderdag in het noorden veel frisser. Italië: Af en toe zon maar ook een enke le bui, mogelijk met onweer. Maxima ongeveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en vooral woensdag kans op een bui. Langs de west kusten soms tamelijk veel wind. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Woensdag veel wind en zeker in het noorden enkele regen- en on weersbuien, in het zuiden meer zon. Donderdag ook elders meer opklaringen. Woensdag maxima meest tussen 20 en 25 graden, donderdag iets minder warm. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust woensdag veel wind en enkele regen- en onweersbuien. Verder zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Maxima tus sen 26 en 31 graden, in West- Turkije vooral donderdag wat minder warm. Weerrapporten 050405 DONDERDAG 6 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zon onder 20.21 Maan op 08.17 Maan onder22.34 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.42 17 59 05.15 17.32 Laag 01.14 13.44 00.55 13.25 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn jj\ LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT1 01 Voor mensen die moeilijk lezen, slee st hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen i het regionale nieuws uit het Leiq Dagblad op geluidscassette beschikt ïl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, C zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal Nice licht bew. nw 2 13 9 31.0 Buenos Aires zwaar bew. o2 22 17 2.0 Oslo licht bew. no 1 -1 -3 9.0 Casablanca licht bew: z 1 18 10 17.0 Parijs zwaar bew. n4 16 6 3.0 Johannesburg zwaar bew. zo 12 80 Praag half bew. n 1 14 5 0.7 Los Angeles half bew. zw 18 13 0.0 lome licht bew. nw 2 16 10 4.2 New Orleans onbewolkt nw 19 12 1.0 Split regen nw4 19 11 1.2 New York zwaar bew n5 19 11 6.8 Stockholm zwaar bew. z 4 6 1 0.0 Tel Aviv onbewolkt zo 23 14 0.0 Warschau onbewolkt zo 2 16 9 0.4 Tokyo zwaar bew. n3 17 10 0.0 Wenen zwaar bew. zo 2 20 10 0.0 Toronto zwaar bew nw 10 2 4.0 Zurich zwaar bew. zw2 18 2 0.0 Tunis licht bew z3 23 0.0 Bangkok zwaar bew zo 2 37 27 00 Vancouver licht bew. w5 10 7 00 K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14