eiden Regio Bedrijvigheid in Leiden ondermaats Bedrijvendagen voor studenten Hortus bijna klaar voor nieuwe eeuw 'aasveetentoonstelling >e aan vijftigste editie Sloot van Willem-Alexander ontbreekt in wandelroute Gezondheidsproject ook in Leiden-Noord DENSDAG 5 APRIL 2000 nder invloed tegen geparkeerde auto jpENEen 29-jarige Katwijker botste gisteravond op de Lage ijndijk met zijn bromfiets op een geparkeerde auto. De man >p daarbij diverse kneuzingen en een verwonding aan zijn ind op. In de ambulance zei hij onder invloed van cocaïne te trkeren. De man bleek dertien bolletjes heroïne en zes bolle- cocaïne bij zich te hebben. herdachten inbraak aangehouden [den» Een raam aan de achterkant van een woning aan de Derhaavelaan is afgelopen nacht opengebroken. Wat er uit het mis is meegenomen, is niet bekend. Bij een andere woning in ezelfde straat bleef het bij een poging tot inbraak. Ook aan de ranjegracht werd ingebroken in een woning. Daar nam de da- er sieraden en geld mee. De politie heeft de afgelopen nacht iree Leidenaars 19 en 20 jaar) opgepakt op verdenking van in- aak in een bedrijf aan de Zoeterwoudseweg eerder die nacht. zouden er een ruit hebben ingeslagen en een geldla hebben ;1 leegenomen. I choon schip in Leidse wateren iden De gemeente maakt vanaf volgende week opnieuw •hoon schip in de Leidse wateren. De afdeling Havenbeheer ?eft ongeveer twintig bootjes en jachten in het water langs de ,n van Goyenkade, de Schelpenkade, het Kasteelhof, het Nic- iriepad en de Haarlemmerweg aangewezen, die moeten wor- ;n verwijderd. De meeste liggen half onder water, andere loeten weg omdat ze niet zijn geregistreerd. De booteigenaren ïbben tot 12 april de tijd om bij Havenbeheer hun eigendoms- icht te doen gelden, daarna vervalt dat aan de gemeente. Vervolg van voorpagina De bedrijvigheid in steden als Leiden. Den Haag. Rotter dam en Dordrecht schiet schromelijk tekort. Het econo misch klimaat is ongunstig. Groeiende ondernemingen trekken weg. De werkloosheid ligt structureel hoger dan elders in de Randstad. Daarbij laat de woonomgeving van inwoners te wensen over. Dat sombere beeld schetst de adviescommissie Zuidvleugel in haar eindrapport. gen in het gebied verouderde wijken te ontstaan met te wei- LEIDEN ROBBERT MINKHORST Volgens de commissie, die pleit nig groen, waardoor vooral de voor miljarden guldens aan ex- midden- en hogere inkomens tra investeringen in het zuide- wegtrekken. Tegelijk vestigen lijk deel van de Randstad, drei- juist de lagere inkomens zich in het gebied. Daardoor verliest de Zuidvleugel 'verontrustend veel koopkracht'. Op het wegen- en railnet dreigt een verkeersinfarct. De mobiliteit groeit zo hard, dat de huidige capaciteit verre van toereikend is. Investeringen in openbaar vervoer en in (snel) wegen laten te lang op zich wachten. Om dat mogelijk te maken, moeten bestuurders nauwer samenwerken. Daarbo ven is een nieuwe bestuurslaag noodzakelijk die over de voort gang moet waken. De commissie zet hoog in. Er zijn meer hoogwaardige bedrij ven nodig. Het westelijk deel van het Groene Hart moet veel meer een aantrekkelijk natuür- en recreatiegebied worden. So ciale vernieuwing in de steden is noodzakelijk. Het accent ligt daarvoor vooralsnog geheel op Den Haag en Rotterdam. Lei den komt er in het rapport be kaaid af. hoewel de gemeente met haar wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord aansluit bij de ambities van de adviescommis sie. Randstadrail en de Rijn Gouwe Lijn verdienen priori teit, evenals de plannen van de [ierenhalf jaar cel voor inbreker HAAG/LEIDEN i 30-jarige man die tussen lait en september vorig jaar fien met een paar maten ver- ivoordelijk was voor een wa- inbraakgolf in de regio, is gis- |pn door de meervoudige ka- Ir van de Haagse rechtbank foordeeld tot vierenhalf jaar j. Tegen hem was vijf jaar ge- be verdachte, een Algerijn illegaal in Nederland ver- Jef, stond vorige week terecht fcr acht inbraken in Leiden, fcsteest, Katwijk en Bergam bacht. Maar het totale dossier van de groep inbrekers waar hij deel van uitmaakte besloeg niet minder dan 78 zaken die in een periode van zeven maanden waren gepleegd. Verschillende slachtoffers van de inbreker hadden bij justitie schadeclaims neergelegd. Die zijn door de rechter maar voor een klein deel overgenomen. Slechts twee claims, samen goed voor ruim 2700 gulden, zijn daarwerkelijk gehonoreerd. Alle andere claims zijn door de rechtbank niet ontvankelijk ver klaard. inmiddels een groot aantal in schrijvingen binnen voor de 75 klassen bij stieren, vaarzen, koeien, kalveren en schapen. Ongeveer vierhonderd dieren worden geshowd. Trots is de órgafaisatie op de schapenras sen die tijdens de Vebo te zien zijn. En ook is er een Miss Cow- verkiezing, waarbij een pu blieksjury het naar haar idee mooiste rund mag aanwijzen. Het programma begint zater dag 15 april om 9.00 uur met individuele keuringen. Om 11.00 uur is er de prijsuitreiking voor schapen; een half uur later begint de collectiekeuring. Om twaalf uur volgt de kampioens keuring van de Leidse tentoon stelling en om 13.30 uur is de nationale finale voor alle cate gorieën. Om 15.00 uur ten slot te vindt de slothuldiging plaats. traditionele Paasveeten- Instelling in de Groenoord- llen is dit jaar op zaterdag 15 lil. Voor het vijftigste jaar rei- li dan - zo belooft de organi se - de allerbeste veemesters ]i Nederland naar Leiden om It hun vleesdieren te strijden de kampioenstitels. Aan- litend op de Leidse tentoon- jlling, vindt dit jaar in de penoordhallen ook de natio- finale van alle paasveeten- (nstellingen plaats. Dit houdt dat de kampioenen van de istrijden in Tolbert, Scha-, Rhenen. Doetinchem en lek naar Leiden komen om |nen met de Leidse kampioe- mee te dingen naar natio- e titels. be Groenoordhallen hebben De hortus met zijn nieuwe subtropische kas biedt nu nog de aanblik van één grote modderpoel. Over anderhalve week gaat de Wintertuin, waar in ook het nieuwe bezoekerscentrum en café is gevestigd, open. foto dick hocewoninc, ONNO HAVERMANS Is de hortus op tijd klaar? Dat is de grote vraag voor iedereen die dezer dagen een kijkje neemt achter de monumentale toe gangspoort aan het Rapenburg. Maar bij de Hortus Botanicus Leiden, zoals de acade mische plantentuin officieel heet, liggen ze daar geen moment wakker van. Natuurlijk zijn de nieuwe winterkas en de aangren zende perken klaar als over anderhalve week de (nieuwe) toegangspoort opengaat tijdens het gratis museumweekeinde. Elke eeuw heeft zijn eigen steentje bijge dragen aan de meer dan vierhonderd jaar oude hortus. In de zestiende eeuw brach ten onderzoekers de tulp mee uit Turkije, in de zeventiende eeuw kwamen er exoti sche planten, de achttiende eeuw zag de Oranjerie verschijnen met subtropisch ge was van Kaap de Goede Hoop en in de ne gentiende eeuw werden moderne kassen gebouwd voor de uitwisseling met 's Rijks Plantentuin te Buitenzorg, Java. In de twin tigste eeuw begon de hortus zich toe te leg gen op het wereldwijde florale erfgoed, in het bijzonder dat van Zuidoost-Azië, en in de nieuwe eenentwintigste eeuw priemt de volledig glazen Wintertuin parmantig bo ven het frisse jonge groen uit. De veertig meter hoge kas biedt vanaf volgend weekeinde plaats aan de subtropi sche planten van de hortus. Vanaf de bega ne grond, twee platforms en een dertig me ter hoge loopbrug hebben de bezoekers straks zicht op de bijzondere cycasplanten (palmachtigen). levende stenen en vlees etende planten. e straten van Leiden zijn ranjegekleurd. Wie het niet elooft, moet het nieuwe num- ler van het blad Vorsten maar pslaan. Vorsten maakte voor aar lezers alvast een voor- arswandeling langs Rapen- urg. Doelensteeg en Pieters- erk, en ontdekte 'de echte ranje-connectie' die al sinds 574 tussen de Sleutelstad en e vorstenfamilie bestaat, 'e wandeling komt aan de looravond van het koninklijk [erjaardagsbezoek in boek- i uit. Iedereen kan dan het tiranjespoor' door Leiden vol len. En het moet gezegd, de sa menstellers hebben geen trivia- Iteit geschuwd om er een flin- ,e tocht van te maken. Zo staat let Van der Werfpark op de bute omdat koningin Juliana hier in 1974 bij de viering van 400-jaar Leidens ontzet een ha rinkje zou hebben gegeten. On waarschijnlijk overigens, zoals de bijgeplaatste foto ook laat zien. Haring eten gebeurt op 3 oktober in de Waag. En die wordt niet genoemd. Uiteraard ontbreken de woon huizen van de Oranjes niet die in de loop van de jaren in Lei den hebben gewoond - Beatrix, Margriet, Willem-Alexander, Constantijn en Floris om de meesten te noemen - maar waar Pieter van Vollenhoven tijdens zijn studietijd heeft ge woond, blijft onver meld. Wel wordt zijn lidmaatschap van 'het bij alle Oranjes populaire Minerva genoemd. Maar dat koningin Juliana (die tijdens haar studietijd in Katwijk De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad woonde) eens een lustrum- brunch van de studentenver eniging WSL in de toenmalige Vergulden Turk heeft bijge woond, is wel erg ver gezocht. De Pieterskerk krijgt een ver melding omdat Beatrix hier de Amerikaanse president Bush heeft ontvangen. President Mandela, vorig jaar nog te gast, wordt vergeten. En de Mare- kerk doet mee omdat Irene van Lippe er in 1984 tijdens de jaar lijkse dodenherdenking het woord voerde. De favoriete pleisterplaatsen van de prin sen, Barrera en L'Esperance bijvoorbeeld, liggen langs de route, maar er ontbreekt één historische plek. Nee, het gaat niet om het huis van ex-vrien din Emily Bremers, maar om de inmiddels fameuze bocht in de Plesmanlaan, bij het voor malige Pesthuis. Het is hier dat prins Willem- Alexander besluit zich te wij den aan waterbeheer, als hij op pinksterzaterdag 21 mei 1988 met 'hoge snelheid' met zijn Ford Sierra onvrijwillig van de wal in de sloot belandt. Letter lijk. Kwade tongen spreken van alcoholische versnaperingen, de politie zwijgt en wil zelfs niet bevestigen dat de prins ge zien de remsporen minstens 65 kilometer per uur moet hebben gereden. De 'Willem-Alexan- dersloot' staat niet op de kaart. En dat is een ernstige omissie. Sigarengenootschap Leiden is weer een nieuwe club rijker, zij het officieus. Want bij een club Moren een bestuur, statuten en spelregels en daar is in het geval van het sigaren- genootschap 'Batavorum' ei genlijk geen sprake van. ,,We gaan proefondervindelijk uit zoeken hoe de aspirant-leden over de zaken denken en dan zien we wel welke richting het opgaat", zegt Theo Zandvliet, één van de initiatiefnemers. ,,Het moet in elk geval geen formele toestand worden." Het idee is ontstaan naar aan leiding van het Grand Gala du Cigar, zoals dat nu al weer eni ge jaren wordt gehouden in Huis ter Duin. In het Grand Hotel in Noordwijk is de crème de la crème uit de sigarenwe- reld aanwezig. Het leek Zand vliet, groot-roker en vast bezoe ker, wel aardig om het promo tionele effect dat er van deze bijeenkomsten uitgaat, in mini- uitvoering te transformeren naar Leiden. Hij zocht daartoe een paar companen - Jan de Wolf, Jan van der Bos - op en zie: Batavorum stond op de kaart. „Het roken van sigaren is voor liefhebbers", paft hij een wolk je van zijn Dominicaanse long- filler weg. „Net als je liefheb bers hebt van wijn, heb je lief hebbers van sigaren. Van een goede sigaar geniet je. Daar gaat ook wat vanuit. Sfeer, rust, wat je wil. Nou, dat is wat we zoeken met deze club. Eens in de zoveel tijd met gelijkgestem den ongedwongen genieten van een hapje en een drankje en uiteraard van een goede si gaar. Eventueel een spreker, wat uitleg, een proeverij, van die dingen. Ik ga uit van een stuk of 50 mensen. Die zullen dan zelf verder bepalen welke kant het opgaat met de club. Daar heb je geen officiële toe standen voor nodig. Dat wijst zich vanzelf. De kant die het opgaat - dat kan aan het eind van de rit ook de verkeerde zijn? „Pardon? O, zo. Ja, ik begrijp het: roken is schadelijk voor de gezondheid. Ik zal dat niet ontkennen. Een goede sigarenroker inhaleert natuurlijk niet. Al krijg je na tuurlijk altijd rook in je longen. Inderdaad, dat is waar. Maar zo hebben we allemaal onze Zwakheden." HANS JACOBS AD VAN KAAM provincie met het Groene Hart en de kuststrook. De ontwikkeling van de noord-zuid verbinding Schip- hol-Rotterdam heeft voor de commissie 'de hoogste priori teit'. De snelweg A4 moet tussen Leiden en knoopunt Burger veen worden verbreed. De A4 door Midden-Delfland moet worden aangelegd. Langs de corridor, van groot belang voor de ontwikkeling en bereikbaarheid van onder an dere de Leidse regio komen be drijven. Grootste knelpunt daarbij is de financiering. Dat geldt overigens voor meer projecten, zoals de reeds bestaande plannen voor na tuurprojecten in het Groene Hart (tekort 222 miljoen gul den) en de stationsgebieden van Den Haag en Rotterdam. De commissie doet een drin gend beroep op de Rijksover heid, het bedrijfsleven, lokale overheden en particulieren om oök te investeren. In totaal rest nog een tekort van 1,5 miljard gulden voor de ontwikkeling van de Zuidvleu gel. LEIDEN RUUD SEP De Leidse welzijnsorganisatie (LWO) en de GGD zetten in Lei den-Noord een wijkgericht ge zondheidsproject op. Het be langrijkste doel van dat project is de gezondheid van de bewo ners van Noord te verbeteren. GGD en LWO waren de afgelo pen drie jaar actief met een ge zondheidsproject in de Hoge Mors. In die periode werd een groot aantal activiteiten opge zet in de wijk. Een deel daarvan heeft inmiddels een vaste plaats veroverd binnen het welzijns werk in de wijk. De twee instellingen hebben sinds 1997 in de Hoge Mors veel ervaring opgedaan met wijkgericht gezondsheidswerk en zijn van mening dat het zon de is als die kennis niet elders wordt gebruikt. In overleg met de gemeente is gekozen voor Leiden-Noord, omdat hier ge makkelijk kan worden aange haakt bij het wijkontwikkelings plan Leiden-Noord. In het wijk ontwikkelingsplan staan parti cipatie van bewoners en leef baarheid van de wijk hoog op de agenda. Bovendien is er voor het wijkontwikkelingsplan geld apart gezet, waaruit het ge zondheidsproject kan worden gefinancierd. In de Hoge Mors'willen GGD en LWO nog ongeveer ander half jaar doorgaan met hun project. In die periode willen de instellingen zo veel mogelijk ac tiviteiten die de afgelopen jaren zijn opgezet, overdragen aan anderen. Acht jaar voor doodslag in seksclub DEN HAAG/LEIDEN De 44-jarige Zoeterwoudenaar die vorig jaar een 40-jarige Lei' denaar neerschoot in seksclub Top Cat aan de Hooigracht, moet voor acht jaar de cel in. Dat heeft de meervoudige ka mer van de Haagse rechtbank gisteren bepaald, l egen de man was negen jaar geëist. I Iet slachtoffer van de schietpartij is vier weken na het incident overleden aan complicaties die het gevolg waren van de schot wond. Aan de dodelijke schietpartij aan de bar van de seksclub, in de nacht van 9 op 10 december, ging een jarenlange vete vooraf. Dei tien jaar geleden beet de Leidenaar tijdens een kroegru zie een stuk uit het oor van de Zoeterwoudenaar. Sindsdien dreigde hij geregeld ook een hap uit het andere oor te zullen nemen. De Zoeterwoudenaar nam die dreigementen uiterst seri eus omdat hij wist dat zijn op ponent 'een linke jongen' was, die al eens zes jaar achter slot en grendel doorbracht wegens doodslag. LEIDEN CASPER WICHERS Het gaat goed met de arbeids markt. Bedrijven staan te sprin gen om pas afgestudeerde, liefst jonge, academici. Bij zo wel studenten als bedrijven blijkt behoefte te bestaan om elkaar te ontmoeten op zoge naamde bedrijvendagen en ar beidsmarktcongressen. Deze maand zijn er in Leiden drie van dergelijke bijeenkomsten, met lezingen en workshops. Enkele van de bedrijven die zich presenteren zijn Cap Ge- mini, KPN, ABN Amro en For- tis. Studentenvereniging Minerva houdt vrijdag Minerva Interme diair Symposium. Het is voor de Leidse sociëteit de eerste keer. „Gezien de gunstige situa tie op de arbeidsmarkt hebben veel studenten een 'het zal wel goed komen-mcntaliteit'", zegt David Penn van Minerva. Om dat het vinden van een geschik te baan in de praktijk vaak toch niet zo eenvoudig blijkt te zijn, is het volgens hem belangrijk dat studenten goed worden ge- informeerd over hun mogelijk heden. Aan bod komen onder meer de overwegingen die een rol spelen bij het uitstippelen van een carrière. Letterenstudenten hebben deze maand nog een mogelijk heid om zich op hun toekomst te oriënteren. De Stichting Let teren Loopbaan (SL&L) orga niseert op 19 en 20 april voor alle letterenstudenten en de studenten van de faculteiten ar cheologie. theologie en filosofie haar jaarlijks arbeidsmarktcon gres. getiteld Ga voor grip op je toekomst. „Dit congres dient niet alleen om studenten voor te lichten", aldus Leonie llage van SL&L. Letterenstudenten realiseren zich vaak niet dat zij goede mogelijkheden hebben in het bedrijfsleven. (Jok bedrij ven zijn echter vaak niet op de hoogte van wat deze studenten hun te bieden hebben. Het openingswoord van dit congres wordt, overigens net als dat van het Minerva Symposium, ge sproken {loor de rector magnifi cus van de Leidse universiteit, WA Wagenaar. Voor wie, ten slotte, is geïnte resseerd in een internationale loopbaan, organiseert de ver eniging Managementvariant in samenwerking met Loopbaan centrum Letteren Het Symposi um 2000. Zakendoen in Indo nesië na de crisis?, Handel tus sen Turkije en Nederland en Crosscultural begeleiding van handelsmissies zijn enkele van de onderwerpen die aan bod zullen komen in de verschillen de workshops. Het symposium richt zich dan ook met name op studenten van buiten -Europese talen en culturen, zoals bijvoor beeld sinologie en Arabisch. ÜpV K0ELEMEIJER HOVENIERS IK' hol van hcdvii Verkoop bijzondere snocivormen uit eigen kwekeri j

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13