Britten willen vluchtelingen afschrikken Buitenland Toestand Keizo Obuchi gaat razendsnel achteruit Kosmonauten op weg naar Mir Familie staat Elian niet af Aardigste felicitatie Kohl komt van Schroder Krajisnik niet voor het eerst vast NSDAG 4 APRIL 2000 !KT Slot vuurwapens verplicht in Maryland 3TIP inapolisMaryland is de eerste Amerikaanse staat waar straks lleen nog maar nieuwe handvuurwapens mogen worden ver- icht die een slot hebben. Het Huis van Afgevaardigden nam ijdens een rumoerige zitting met 83 stemmen voor en 57 stem- nen tegen een wetsontwerp aan dat geldt als het strengste tot usver als het gaat om de veiligheid van wapens. De wet, die al aangenomen in de Senaat, bepaalt dat vanaf 1 oktober alle re- olvers, pistolen en geweren voorzien moeten zijn van een uit wendig slot op de trekker. Na 31 december 2002 mogen derge- jke wapens alleen nog worden verkocht als ze een ingebouwd lot hebben. De wet bepaalt verder dat jongeren die veroor- eeld zijn wegens een geweldsmisdrijf tot hun 30e geen vuur wapen mogen bezitten. De uitslag was een grote overwinning oor gouverneur Glendening van Maryland, een democraat die ach niet wilde neerleggen bij het verzet van de wapenlobby. Turkse politie graaft weer lijken op [tanbul De Turkse politie heeft gisteren vijf vermoedelijke lachtoffers van de militante moslimbeweging Hezbollah ge- onden in de provincie Diyarbakir. Volgens het Turkse persbu- lau Anatolia is de Hezbollah verantwoordelijk voor tot dusver i4 doden, die op tal van plaatsen in Turkije werden ontdekt, [ezbollah (Partij van God) werd begin jaren tachtig opgericht in et zuidoosten van Turkije. De beweging bestreed daar de berdische Arbeiderspartij PKK, die streefde naar onafhanke- jkheid van het door Koerden bewoonde oosten en zuidoosten an het land. De Turkse Hezbollah, niet te verwaren met de ge- jknamige groepering in Libanon, streeft naar een streng isla- nitische Turkse staat. Aprilgrap: Albright bezoekt Iran ;heran De hervormingsgezinde Iraanse krant Hammihan leeft gisteren als verlate 1 aprilgrap gemeld dat de Amerikaanse ninister van buitenlandse zaken Madeleine Albright een be- oek heeft gebracht aan Iran. Het bericht ging vergezeld van en gemanipuleerde foto waarop een tegen Iraanse journalisten iratende Albright te zien was. De krant schreef in een commen- aar dat het nep-bericht was overgenomen van The Iranian Ti- nes, een om de twee weken verschijnend tijdschrift dat wordt litgegeven in het Californische Berkeley. De krant besloot de rap over te nemen, 'omdat de Iraans-Amerikaanse betrekkin- en veel aandacht trekken'. De diplomatieke relatie tussen bei- le landen werd verbroken nadat moslimactivisten bij de Islami- ische Revolutie van 1979 de Amerikaanse ambassade in Tehe- an hadden bezet. Amerikanen op de ambassade werden 444 lagen in gijzeling gehouden. Vrijdagvergadering EP ter discussie frusselDe Nederlandse europarlementariërs willen af van de llecht bezochte vrijdagvergaderingen van het EP in Straatsburg. J fcij die vergaderingen is bij stemmingen de aanwezigheid van I jenderde van de leden vereist, maar dit quorum is sinds de ver- 1 bezingen van juni vorig jaar nog nooit gehaald. Toch kunnen J a rolgens de regels de stemmingen gewoon doorgaan, tenzij 32 i jeden de voorzitter vragen het quorum vast te stellen. Op initia- 1 ief van de europarlementariërs Buitenweg (Groenlinks)Van 1 Hulten (PvdA) en Van der Laan (D66) zal hiertoe volgende week frijdag een poging ondernomen worden. Hun actie wordt ge- iteund door VVD, de SP en de vertegenwoordigers van de Ideine hristelijke partijen. Spanje wil demente per satelliet volgen iadrid De tragische dood van Alzheimerpatienten die zijn ver- Jwaald en omgekomen, heeft de Spaanse Alzheimerbond ertoe i langezet onderzoek te laten verrichten naar de mogelijkheden !>m dementielijders met behulp van sateüietuitrusting op te }poren. Het is het plan de patient te voorzien van een apparaat- e dat wordt geactiveerd zodra hij zich buiten een bepaald ge bied begeeft. Het signaal Van het appaïaat zoti via een satelliet jntvangen worden door een centrum waarvan de medewerkers ie familie of de verzorgers van de patient zouden kunnen waar- Ichuwen. Als de patient inderdaad wordt vermist, kan de politie bp de hoogte worden gebracht van de coördinaten die door de atelliet zijn geregistreerd en kan de patient worden opge- poord. Celstraf voor Roemeense generaal oekarest Het Roemeense hooggerechtshof heeft generaal-ma- bor Dumitru Draghin gisteren tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens de dood van 50 militairen bij de democrati- che revolutie van december 1989. Draghin werd veroordeeld wegens dood door schuld. Volgens het hof was het mede aan lijn nalatigheid te wijten dat een legereenheid die het vliegveld ban Boekarest verdedigde op 22 december 1989 bij vergissing het vuur opende op een andere eenheid. Vijftig dienstplichtigen kwamen daarbij om en dertien anderen raakten gewond. Doden bij demonstratie in Kashmir iNANTNAGDe Indiase politie heeft gisteren tijdens een demon stratie in het Kashmirse Anantnag tien personen doodgescho- en en twaalf anderen verwond. De agenten openden het vuur nadat zij met stenen waren bekogeld door demonstranten, die fle opgraving eisten van vijf mensen die verleden week zijn floodgeschoten. De politie zegt dat de vijf vorige week de dood ronden bij een vuurgevecht met rebellen. De betogers beweren jlat de vijf onschuldige jongeren waren. Zij zouden zijn gedood Joor regeringsmilitairen. Activisten negeren VN-embargo Irak 1agdad Vier activisten hebben gisteren demonstratief het VN- ïmbargo inzake Irak aan hun laars gelapt en zijn met een klein vliegtuig vanuit Rome naar Bagdad gevlogen. De vier zeiden de rlucht te beschouwen als een oproep tot beëindiging van de lancties. Iraakse autoriteiten van de luchtmachtbasis Rasheed nadden voor het viertal de rode loper uitgelegd. Zij grepen de gelegenheid aan om hun veroordeling uit te spreken over de [ancties, die sinds 1990 van kracht zijn en een groot deel van de Iraakse bevolking zwaar treffen. Piloot Claudio Castonia zei laag 740 bver het zuiden van Irak te hebben gevlogen om ontdekking 290 loor geallieerde toestellen te voorkomen. Amerikaanse en Brit- Ie vliegtuigen houden sinds 1990 toezicht boven het noorden 374 kn het zuiden van Irak en waken ervoor dat de Iraakse lucht- 360 piacht zich niet boven die gebieden laat zien. *53 Actie indianen tegen senator '53 Washington Organisaties van Amerikaanse indianen hebben 312 kangekondigd massaal in actie te komen tegen een Republi- reins senator, die bekend staat als de 'laatste indianen vechter'. Dl5 pen coalitie van indianenstammen wil voorkomen dat senator 392 Klade Gorton komende herfst opnieuw wordt gekozen als afge- >95 iaardigde voor de staat Washington. De 72-jarige Gorton valt 110 jolgens de Amerikaanse krant The Washington Post op door fijn consequente strijd tegen de voorrechten van indianen. De Oorspronkelijke bewoners van Amerika hebben in de loop van Be jaren op talloze gebieden speciale rechten gekregen om hun irmoede te bestrijden. Zo mogen indianen met grote fiscale ^'ejjjroordelen casino's exploiteren en commercieel vissen. Ook ge- >roceiPieten zij speciale juridische voorrechten. Volgens Gorton wor- ïndheiren daardoor andere inwoners van het land ernstig benadeeld. Scherpe toespraak Gaddafi kwetst EU Een toespraak van de Libische leider Muammar Gaddafi ieeft gisteren tijdens de Europees-Afrikaanse top in Caïro voor •pschudding gezorgd. De ongebreidelde kritiek aan het adres in Europa schoot vooral de voorzitter van de Europese Com- lissie, Prodi, in het verkeerde keelgat. Volgens deelnemers ierde de Libische leider 'aanvallen oude stijl' op het Europese :olonialisme uit. Volgens de Libische leider heeft Afrika geen lemocratie maar waterpompen' nodig, terwijl de Europese nie zoveel belang toekent aan de versterking van democratie 19 9i>p het continent. 330.(1 Geen uitkering, maar voedselbonnen Asielzoekers in Groot-Brittannië krijgen vanaf vandaag geen uitkering meer, maar voedselbonnen. Dat is een van de maatregelen die het land onaantrekkelijker moe ten maken voor economische vluchtelingen. Naast de bonnen krijgen asielzoekers wekelijks nog 37 gulden zak geld. Verder mogen ze niet meer gaan wonen waar ze zelf willen, maar worden ze verspreid over het land. Dit om de druk op Londen en het zuidoosten van het land te verminderen. londen harm harkema correspondent Liefdadigheidsinstellingen en groepen die opkomen voor asielzoekers hebben schande gesproken van de nieuwe maat regelen. Het bonnensysteem noemden zij vernederend. Zij wezen ook op de vermeende kruideniersmentaliteit van de regering: wie bijvoorbeeld met een bon ter waarde van vijf pond voor vier pond eten koopt, krijgt geen wisselgeld te rug, maar is het verschil kwijt. Omdat nogal wat vreemde lingen illegaal het land binnen komen als verstekelingen in vrachtwagens, krijgen chauf feurs in principe een boete van zevenduizend gulden voor ie dere vreemdeling die in hun truck wordt ontdekt. Organisa ties voor het wegvervoer vrezen dat zo ook onschuldige vracht wagenchauffeurs zwaar zullen worden beboet. Maar volgens minister Straw van binnenlandse zaken zijn strenge maatregelen nodig om dat het immigratieprobleem steeds groter wordt. Kritiek op de verplichte spreiding over het land pareerde Straw met: „Ech te vluchtelingen uit landen als Irak vinden het heus niet erg om naar een beschaafde stad als Glasgow te gaan." Gedurende het grootste deel van de jaren negentig schom melde het aantal vreemdelin gen dat in Groot-Brittanië asiel aanvroeg tussen 20.000 en 46.000 per jaar. Vorig jaar liep het aantal op tot meer dan 70.000, waarmee het land na Duitsland de meeste asielzoe kers in de Europese Unie kreeg te verwerken. Het systeem barst inmiddels uit zijn voegen. De achterstand in de behandeling van de aan vragen is opgelopen tot meer dan 100.000 asielverzoekers. De toename wordt deels geweten aan strenger geworden regelge ving in andere Europese lan den, zoals Duitsland en Neder land. tokyo hester van nunen correspondent De toestand van premier Keizo Obuchi gaat hard achteruit. Dat hebben Japanse media vandaag gemeld. Intussen werken Obuchi's partijgenoten achter de schermen hard aan zijn op volging. De 62-jarige premier raakte zondag in coma nadat hij was getroffen door een be roerte. Hij wordt kunstmatig beademd in een ziekenhuis in Tokyo. Om een machtsvacuüm te voorkomen, kondigde waarne mend premier Mikio Aoki aan dat hij het kabinet binnenkort zal vragen af te treden. Op die manier maakt Aoki, die als 'noodpremier' het parlement niet mag ontbinden, de weg vrij voor een opvolger van Obuchi. Wanneer de kabinetsleden hun ontslag indienen, wilde Aoki niet zeggen, maar Japanse me dia sluiten niet uit dat dat nog vandaag gebeurt. Van officiële zijde wordt in al le toonaarden gezwegen over de vraag wie de nieuwe premier wordt. Het moet een politieke zwaargewicht zijn, want er moeten diverse grote klussen worden geklaard. Om te begin nen houden op het noordelijk ste eiland Hokkaido vulkaanuit barstingen al dagenlang aan. Voorts moet een uitweg uit de economische recessie worden gevonden. Algemeen wordt verwacht dat de Liberaal-Democratische Par tij (LDP) Yoshiro Mori als op volger van Obuchi zal aanwij zen. De 62-jarige secretaris-ge neraal en feitelijk nummer twee van de LDP kan rekenen op brede steun van de diverse par tijfracties. Als de LDP-leden Mori tot partijvoorzitter kiezen, is het premierschap binnen handbereik. Mori is al zeker van de steun van de Nieuwe Kom- eito, de kleinere coalitiegenoot van de LDP. De twee partijen hebben samen een meerder heid in de Diet, het Japanse parlement. baikonoerTwee Russische kosmonauten zijn vanochtend vroeg vanaf de lanceerbasis Bajkonoer ver trokken naar het ruimtestation Mir. Als Sergej Zaletin en Aleksandr Kaleri over bijna twee dagen bij het station aankomen, heeft dat zeven maanden zonder bewoners rond de aarde gecirkeld. De lancering van de Sojoezraket met de twee kosmonauten om 07.01 uur verliep zonder problemen. De capsule met Za letin en Kaleri moet donderdagochtend contact maken met de Mir. De twee zullen minimaal 45 dagen en mogelijk 75 dagen in het veertien jaar oude ruimtestation verblijven. Aanvankelijk zou er een Russi sche filmacteur meegaan om aan boord beelden voor een speelfilm te schieten. Door geldgebrek is dat niet doorgegaan. De Mir kan wellicht nog enkele jaren in de ruimte blijven. Het bedrijf MirCorp, dat kortgeleden is opgericht om het station op commerciële wijze te exploiteren, denkt erover aandelen uit te geven. foto epa Opnieuw aanval van Russen op VN-commissaris MOSKOU DRA De Russische minister van bui tenlandse zaken Ivanov vindt dat de Hoge Commissaris van de VN voor de mensenrechten, Mary Robinson, van haar be zoek aan Tsjetsjenië een 'pro- paganda-offensief heeft ge maakt zoals hij nog nooit heeft meegemaakt. Hij zei dat van ochtend vlak voordat hij in Moskou een gesprek met Ro binson had. Rusland blijft tegen interna tionale bemoeienis met de oor log in Tsjetsjenië, zei Ivanov verder. Hij vindt Tsjetsjenië een zo moeilijk en pijnlijk thema dat 'niemand daarover specula ties mag doen', meldde het Russische persbureau Itar-Tass. Ivanov is de zoveelst Russi sche hoogwaardigheidsbekle der die Robinson aanvalt. De VN-commissaris eiste gisteren een ontmoeting met Poetin we gens haar verontrusting over de situatie in Tsjetsjenië, maar kreeg haar zin niet. Poetins ver tegenwoordiger voor de men senrechten in Tsjetsjenië, Ka- lamanov, uitte scherpe kritiek op Robinson. Hij zei dat hij 'ten diepste verontwaardigd' is over de opstelling van Robinson. „Tot op heden heeft niemand zich zo'n houding gepermit teerd." Hij beschuldigde haar ervan 'onderweg in het vlieg tuig onder vier ogen alles te be grijpen, maar iets heel anders te zeggen als er journalisten ko men opdagen'. MIAMIACHILLE PRICK Het voogdij-drama in Miami rond het 6-jarige Cubaanse bootvluchtelingetje Elian neemt scherpere vormen aan. Nadat de in Cuba achtergebleven va der, Juan Miguel Gonzalez, gis teren een visum heeft gekregen om zich in de VS te herenigen met zijn zoontje, liet de familie in Miami, waar het jongetje nu verblijft, weten dat ze Elian niet laat terugkeren. De politie van Miami heeft alle verloven inge trokken om voorbereid te zijn op een confrontatie met de Cu baanse gemeenschap. De ontwikkelingen in de van politiek doordrenkte kwestie rondom Elian volgen elkaar snel op. Aanvankelijk verklaar de de familie van Elian in Mia mi nog dat ze het kind zou los laten als de vader hem zelf kwam halen. Nu de vader daad werkelijk lijkt te komen wil de familie Juan alleen toezeggen dat ze hem zal ontvangen in Miami. „Elian gaat niet terug naar Cuba, over ons lijk", liet een woordvoerder van de fami lie even later weten. De nicht van Elian, Marisley- sis Gonzalez, vroeg gisteravond in een zeer emotionele verkla ring de Amerikaanse regering om Elian niet terug te sturen naar Cuba. „Elian mag geen speeltje van de politiek zijn. Hij heeft het recht hier asiel te krij gen en een gelukkig leven te lij den als een vrij burger." Verjaardag in familiekring berlijn peter van nuusenburg correspondent Het feest van zijn leven had het moeten worden. Met vrienden uit de hele wereld, eindeloze lofzangen en genoeg tranen van ontroering om half Berlijn on der water te zetten. Hoe anders liep het voor de gisteren zeven tig jaar geworden Helmut Kohl. Het werd een feestje in familie kring met vermoedelijk als eni ge buitenstaander de postbode die felicitatietelegrammen be zorgde. Zelfs die vielen soms nogal zuinig uit. Kohls opvolger als CDU-voorzitter, Wolfgang Schauble, en diens opvolgster Angela Merkel wensten de jubi laris een 'tot voldoening stem mend privéleven' en ondanks alles 'een prettige verjaardag'. Dan had de kaart van bonds kanselier Gerhard Schroder meer stijl. De SPD-leider hul digde de verdiensten van zijn voorganger in 135 woorden en besteedde er slechts 35 aan het schandaal dat Kohl fataal werd. Helmut Kohl was 16 jaar kanse lier en 25 jaar CDU-voorzitter. Hij wordt/werd gerekend tot de Grote Drie van de naoorlogse Duitse politiek. Konrad Adenauer (1949-'63) zorgde dat Duitsland weer werd opgeno men in de kring van beschaafde naties. Willy Brandt (1969-74) verzoende Duitsland met Oost- Europa en de Sovjetunie. En Helmut Kohl (1982-'98) werd de kanselier van de hereniging van Oost- en West-Duitsland en de motor van de Europese een wording. Zijn plekje in deze eregalerij zal hij wel houden, maar voorlopig wordt dat over schaduwd door het zwart-geld- schandaal, waarin hij de hoofd rol speelde. Kohl is volgens vrienden niet langer de alles overheersende en toch joviale krachtpatser. Hij is zelfs niet meer de grand old man van de Duitse politiek. Hij is nu gewoon een oude man, die klaagt over de pers en de ondankbaarheid van partijge noten. De schade die hij de CDU be rokkende, tracht hij te herstel len. Hij zamelde geld in waar mee de boete kan worden be taald voor het verzwijgen van de namen van de sponsors die hem ruim twee miljoen mark gaven. En hij noemt de CDU nog steeds zijn 'politieke thuis haven', ofschoon de partijtop hem zijn erevoorzitterschap ontnam. Die partijtop roemt Kohls 'historische verdiensten' maar zou vooral graag zien dat hij zelf geschiedenis wordt. Voor het zover is, wachten nog enkele beproevingen. Kohl moet getuigen voor de parle mentaire commissie die het zwart-geldschandaal onder zoekt. Bovendien loopt er tegen hem een strafrechtelijk onder zoek. Dan zijn er de dossier van de Stasi, de geheime dienst van Stasi-dossiers zijn in 1990 versnipperd De afluisterdossiers die de Oostduitse geheime dienst Stasi aanlegde over Duitse politici zijn in 1990 vernie tigd door de binnenlandse veiligheidsdienst. Dat ge beurde op bevel van de re- gering-Kohl. Het Duitse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft dat gisteren be- Volgens.de binnenlandse veiligheidsdienst zijn de dossiers niet ingekeken, maar verdwenen ze recht streeks in de papierversnip peraar. Groenen-parlementariër Christian Stroebele ver moedt dat het vernietigen tot doel had de illegale fi nanciële transacties van de CDU te verdoezelen. de voormalige DDR, die Kohl tientallen jaren bespioneerde. Publicatie van die dossiers pro beert hij uit alle macht te voor komen. De CDU is ook nog lang niet uit de problemen. De nieuwe lei ding moet het vertrouwen van de kiezers zien te herwinnen en dat kan wel een paar jaar du ren. Tot dat moment kan kan selier Schroder vrijwel onge stoord regeren. Misschien dat hij Kohl daarom zo'n brief stuurde. sarajevo harald doornbos correspondent De voordeur opgeblazen. Z'n bed uit gesleurd. Geboeid en op blote voeten afgevoerd. Met de arrestatie van Momcilo Krajisnik door Franse SFOR- troepen, maandagochtend vroeg in zijn woonplaats Pale bij Sarajevo, belandde deze voormalig Bosnisch-Servische toppoliticus opnieuw waar hij al zat voor de Bosnische oor log: in de gevangenis. Een Joegoslavische rechtbank veroordeelde Krajisnik eind ja ren tachtig tot vier jaar celstraf. Als directeur van de firma TAT had hij miljoenen in eigen zak gestoken. Krajisnik had echter drie keer mazzel: de oorlog stond op uitbreken, hij was Ser viër en tot zijn vriendenkring mocht hij Radovan Karadzic re kenen. De ultranationalistische Servi sche Democratische Partij (SDS) van Karadzic gebruikte vlak voor het uitbreken van de oorlog in 1992 de zaak-Krajisnik om hun bewering kracht bij te zetten dat Serviërs werden ge discrimineerd en Bosnië werd geregeerd door moslim-funda mentalisten. Krajisnik zat 'vol ledig onterecht' in de gevange nis, vond SDS-leider Karadzic. Nadat hij drie jaar had uitgeze ten, liet een Joegoslavische rechtbank, onder zware druk van de Serviërs, Krajisnik vrij. Vanaf het begin van de oorlog trok Krajisnik, inmiddels pro minent lid van de SDS, samen met Karadzic en zijn Servische aanhang de bergen rond Sara- „Als ze hadden aangebeld, had ik gewoon open gedaan", mopper de Sretko Krajisnik tegen toege snelde verslaggevers. De 81-jari ge inwoner van Pale toonde zich er zeer ontstemd over dat Franse militairen gisteren de voordeur opbliezen om zijn zoon Momcilo van zijn bed te lichten, foto »ap» sava radovanovic jevo in om de belegering van de Bosnische hoofdstad te begin nen. Hij schopte het tot voorzit ter van het eigen parlement dat de Serviërs in het skidorp Pale hadden geïnstalleerd. Krajisnik, herkenbaar aan zijn zware wenkbrauwen, werd daarmee de steun en toeverlaat van Ka radzic, die zelf ook al sinds 1995 op de lijst van het Haagse tribu naal staat. Tijdens het bewind van Karad zic en Krajisnik werden Noord en Oost-Bosnië gezuiverd van moslims en Kroaten, Sarajevo bijna vier jaar belegerd, en de moslimenclaves Srebrenica en Zepa bloedig onder de voet ge lopen. De ultranationalist Kra jisnik werd wel spottend het 'minder beruchte broertje' van Karadzic genoemd, omdat bei de mannen elkaar politiek zo na stonden. Toen Karadzic in 1997 na inten se internationale druk van het toneel verdween en onderdook, was het dan ook Krajisnik die hem opvolgde. Immer pleitend voor de onschuld van Karadzic, werd hij het boegbeeld van de Republika Srpska, het repu- bliekje dat gebaseerd is op etni sche zuiveringen. De Serviërs kozen hem het jaar daarop als lid van het Bosnische presi dentschap, dat verder bestaat uit een moslim en een Kroaat. In die hoedanigheid schudde hij - zonder een greintje vriend schap trouwens - de hand van de Amerikaanse president, Bill Clinton. Het kan raar lopen. Hij werd al gehaat door moslims en Kroa ten. Maar op zeker moment werden het ultranationalisme, de vriendjespolitiek en de cor ruptie van Krajisnik ook veel Serviërs te gortig. In de stad Banja Luka werden Krajisnik en zijn bewapende aanhangers eens omsingeld in een hotel. 'Gematigder' Serviërs wilden hem de hersens inslaan. Krajis nik werd bekogeld met stenen en zijn mannen in elkaar gesla gen met knuppels. Uiteindelijk liep het zo uit de hand dat Kra- jisniks leven in gevaar leek. Wie er toen ingreep en z'n leven redde? Precies: SFOR. Toen stond hij nog niet op de gehei me lijst van het Haagse tribu naal. Nu dus wel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7