4 5 u: Zorg in lege ziekenhuisvleugels Machocultuur misdaad ontwricht samenleving Binnenland 'Justitie wilde verder met doorlaten drugs' 'Toezicht op kwaliteit scholen verwaarloosd' Blusheli binnen half uur overal in Randstad ISDAG 4 APRIL 2000 louane: Hardhout niet illegaal fzul Het tropisch hardhout in Delfzijl waartegen de milieu- ganisatie Greenpeace gisteren een actie voerde, is volgens de juane legaal Nederland binnengekomen. De papieren die bij i lading hout horen, zijn in orde en het gaat evenmin om iutsoorten die het land niet in hadden gemogen. De douane reft dat gistermiddag bekend gemaakt. Tien actievoerders van eenpeace hadden zich gisterochtend aan het hout vast geke nd en hielden die actie tot het begin van de middag vol. De ilieuorganisatie zei aanwijzingen te hebben dat het ging om in houtsoort uit Kameroen die dat land niet had mogen veria- toroot gasalarm in Rotterdam itterdam De Rotterdamse brandweer en de politie hebben iteren in allerijl ongeveer duizend mensen geëvacueerd, na- it in een kantorencomplex aan het Weena in het centrum van Tl uwP Maasstad een gaslek was ontdekt. In de kelder van één van feliipanden had zich een grote massa gas opgehoopt, nadat bij Terkzaamheden een leiding was beschadigd. De brandweer >nd de situatie te gevaarlijk om in het gebouw zelf naar het lek zoek te gaan, en liet de gasleiding tussen een wirwar van bui- in buiten opsporen en afsluiten. Na een paar uur werd het in veilig gegeven en konden het kantoorpersoneel en de ge- 'acueerde binnenstadbewoners weer terug naar hun kantoren huizen. ,uid-Holland zwemt in 't geld ,n haag De provincie Zuid-Holland komt te zwemmen in het •ld. Ondanks de strop van bijna 50 miljoen gulden vanwege de irig jaar aan het licht gekomen 'bankiersaffaire' kan dit jaar im 15 miljoen gulden extra worden uitgegeven. In de toe- mist< jmst neemt die financiële armslag nog meer toe. Volgend jaar Bntie er 18 miljoen gulden over en daarna is jaarlijks zelfs meer dan A Hamiljoen extra te besteden bovenop de gewone gang van za- in. Dit zonnige toekomstbeeld blijkt uit de zojuist verschenen laartverkenning' van Gedeputeerde Staten. Dat het de provin- zo voor de wind gaat is voor een groot deel te danken aan de ukte op de wegen. Door het toenemend aantal auto's incas- 0ÏSSert Zuid-Holland veel meer motorrijtuigenbelasting dan ver- 'nderzoek Derde Merwedehaven ;n haag Milieuminister Pronk heeft het Rijksinstituut voor [ilieuhygiëne en Volksgezondheid opdracht gegeven voor een iderzoek naar gezondheidsrisico's bij de stortplaats Derde lerwedehaven in Dordrecht. Pronk geeft daarmee gehoor aan in verzoek van de provincie Zuid-Holland en de gemeenten iedrecht en Dordrecht. Het onderzoek richt zich op de moge- ke aanwezigheid van schadelijke stoffen en de risico's daarvan ij de Derde Merwedehaven. Prof. dr. J. Kleinjans hoogleraar ixicologie aan de universiteit van Maastricht, leidt het onder- >ek. Ook zullen vier vertegenwoordigers van de lokale bevol- ng zitting nemen in de onderzoekscommissie. De omstreden ortplaats ligt al enige tijd onder vuur van omwonenden, die ider meer last zouden hebben van stank. ipuitbus ontploft: vier jongens gewond iimpen aan de lek Vier jongens van 12 en 14 jaar uit Krimpen de Lek, hebben zondagavond brandwonden opgelopen en een verfspuitbus ontplofte. Het ongeval gebeurde aan een randje in hun woonplaats, waar de jongens aan het kamperen aren. Twee van de slachtoffers zijn er volgens de politie em- ig aan toe. De jongens hadden een kampvuur gemaakt en ver- aakten zich met aangespoelde spuitbussen en verfblikken. Den ze één van de spuitbussen probeerden open te zagen, ex- odeerde deze. De verf spoot daarbij op de kleren en vatte di et vlam. Twee jongens sprongen met brandende kleren in de k. De andere twee konden hun kleren op tijd uittrekken. lirecteur schiet op auto ex-werknemer ervershoofEen 44-jarige zakenman uit Abbekerk is aange- Duden nadat hij de wagen van een 32-jarige ex-werknemer on er vuur had genomen. Dat gebeurde bij het bedrijf van de ver achte in Wervershoof. Niemand raakte gewond. De auto, aarin ook de vriendin van het slachtoffer zat, werd door een in de kogels geraakt. De mannen hadden een langslepend za- :lijk probleem. toon bekent doodslag moeder teringen Een 26-jarige inwoner uit Teteringen die is aange- Duden in verband met de dood van zijn moeder, heeft bekend aar om het leven te hebben gebracht. Hij zegt de 58-jarige eerder die avond na een heftige ruzie te hebben ge- urgd. De politie trof de vrouw vorige week na een melding Dod aan in haar woning. Gezien de omstandigheden en spo- in in het huis werd haar zoon als verdachte van doodslag aan- •houden en in verzekering gesteld. raniërs verdacht van moord hschede De politie heeft in Enschede twee Iraniërs aangehou- en die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de moord d een tot Nederlander genaturaliseerde 34-jarige landgenoot, e man kwam op 4 januari bij een schietpartij in Enschede om et leven. De verdachten zijn twee broers van 19 en 26 jaar uit nschede. De oudste is hoofdverdachte en heeft zich in het ver den schuldig gemaakt aan het vervalsen en verhandelen van aspoorten en mensensmokkel. Verder heeft de politie nog vijf ndere Iraniërs aangehouden die ervan verdacht worden dat ze and- en spandiensten voor de oudste broer hebben verricht, et gaat om vier aanhoudingen in Enschede en een in Deven- Ér- Voorstel WD om wachtlijsten terug te dringen Gebruik leegstaande ziekenhuisvleugels voor verpleeg huiszorg. Door lege ziekenhuisbedden zo te benutten, kan je de wachtlijsten in de ouderenzorg terugdringen. Dat voorstel doet de WD vandaag tijdens het door de Tweede Kamer gevraagde spoeddebat met staatssecreta ris Vliegenthart over de wachüijsten in de thuis- en ou derenzorg. heeft voor deze regeerperiode 1,3 miljard gulden uitgetrokken om de wachtlijsten in de zorg sector te bestrijden. Verleden week kondigde Vliegenthart aan dat er zo nodig nog meer geld komt. Voor verpleeghuizen staan nu ruim 8800 mensen op de wachtlijst, bijna 5000 meer dan den haag anp De liberalen zijn niet te spreken over de gebrekkige resultaten die Vliegenthart met het bekor ten van de wachtlijsten heeft geboekt. „Mooie woorden, veel geld, maar echte daden heb ik niet gezien", aldus woordvoer ster Van Blerck. Het kabinet een jaar geleden. Nog ruim 45.000 mensen wachten op thuiszorg of een plaats in een verzorgingshuis. Dat is onge veer hetzelfde als een jaar gele den. Van Blerck wijt het uitblij ven van resultaat aan de enor me bureaucratie in de sector, waardoor het geld niet daar te rechtkomt waar dat zou moe ten. Vliegenthart vindt dat de zorgkantoren erop moeten toe zien dat voor iedere extra gul den ook daadwerkelijk extra zorg wordt geleverd. „Maar die hebben daar niet de instrumen ten voor", aldus Van Blerck. Ook de PvdA wil duidelijke garanties van Vliegenthart dat het extra geld leidt tot kortere wachüijsten. „Wij willen resul taat zien", stelt PvdA-Kamerlid Arib. „De staatssecretaris mag best haar ambiüe formuleren." D66 wil opnieuw aandacht voor de moüe-Van Vliet (van D66) die de Kamer vorig jaar aan nam. Daarin werd opgeroepen mensen een eigen budget te ge ven om zelf thuiszorg in te ko pen. CDA-Kamerlid Dankers vindt ook het extra geld dat Vliegen thart heeft beloofd, niet genoeg. „Het is geen extra geld, maar ze trekt geld enkele jaren naar vo ren. Dat zal de zorgkloof niet dichten, maar opschuiven. Daarnaast moeten instellingen hun reserves 'opeten'. Ook dat verplaatst het probleem naar de toekomst", zegt ze. Het CDA wil twee miljard gulden extra, bo venop de al gereserveerde wachüijstgelden. „Dat kan door de AWBZ-premies te verho gen." Verder vindt Dankers dat het geld aantoonbaar meer naar de zorg moet gaan, en niet naar bureaucratie. „Maar Vliegen thart vormt juist allerlei nieuwe instellingen, commissies en werkgroepen met speciale op drachten. Dat slokt veel geld op", zegt ze. Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Jonge boefjes worden vaak zware criminelen DEN HAAG ANP Kinderen die al op zeer jonge leeftijd onmaatschappelijk en strafbaar gedrag vertonen, ont wikkelen zich doorgaans tot zwaardere criminelen dan jon geren die pas op latere leeftijd voor het eerst over de schreef gaan. Vroegtijdig ingrijpen is voor deze kinderen dan ook noodzakelijk, constateert het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum in het gepresenteerde rapport Moeilijke Jeugd. Bij het onder zoek zijn 200 kinderen betrok ken die in 1993 waren doorver wezen naar het bureau voor jeugdwelzijnszorg. Kinderen uit een probleemgezin bleken ge voeliger voor slechte invloeden. Haarlemse rechercheur legt verklaring af den haag anp Justitie en politie in Rotterdam wilden ook nadat de Criminele Inlichtingendienst Kennemer- land had besloten te stoppen met gecontroleerde doorleve ringen van drugs, doorgaan met deze omstreden opspo ringsmethode. De Rotterdamse politiechef H. in 't Veld wilde dat de deur voor doorleverin gen op een kier bleef staan. De Haarlemse rechercheur A. van Tol heeft dat gisteren verklaard tegenover de rechtbank in Den Haag. De rechercheur legde bij de Haagse rechtbank een verkla ring af in de procedure die de voormalig IRT-informant met de codenaam de Coureur tegen de staat heeft aangespannen. De informant wil schadever goeding van de staat omdat zijn identiteit is uitgelekt en hij daarom uitgebreide veiligheids maatregelen heeft moeten ne men. De Coureur werd onder meer ingezet tegen de organisatie van een Rotterdammer, die wordt verdacht van groot scheepse drugssmokkel en han del in verdovende middelen. In deze Rotterdamse tak van de IRT-affaire, ook wel bekend als het Bever-onderzoek, verdween onder de ogen van de politie 18.000 kilo softdrugs op de markt. De Criminele Inlichtingen Dienst Kennemerland besloot in de zomer van 1994 na alle ophef over de IRT-affaire en het rapport van de commissie-Wie- renga daarover dat de Coureur moest stoppen. Enkele maan den later bleek echter tijdens een vergadering dat politie en justitie in Rotterdam echter nog steeds door wilden gaan met de omstreden opsporingsmetho de. „In 't Veld verzocht ons de deur op een kier te laten staan zodat er nog containers met drugs binnengebracht konden worden. Volgens hem was er nog te weinig bewijs tegen de criminele organisatie verza meld", aldus Van Tol. Volgens hem was er daarna in ieder ge val nog een container met drugs gearriveerd. Hoogleraar Dronkers kritiseert overheid Een politieagent kijkt naar de blushelikopter, waarmee staatssecretaris De Vries van binnenlandse zaken gisteren een eerste stoot water de lucht in schoot, als officieel startsein voor de proef met het toestel. foto anp Raymond rutting den haag anp Poliüe en brandweer beschikken sinds gis teren over een blushelikopter. Het toestel, een politieheli die met twee bluskanonnen is uitgerust, zal in een proefperiode van an derhalf jaar worden gebruikt voor de be strijding van moeilijk bereikbare branden, bijvoorbeeld in hoogbouw, in files en op het water. De blusheli is gestationeerd op Schiphol en kan vandaar binnen dertig mi nuten overal in de Randstad zijn. Aan het eind van de proefyieriode stelt het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding een rapport op. Op grond daarvan kan de politiek beslissen of de blushelikopter permanent beschikbaar blijft voor de rampen- en brandenbestrij- ding. Vanaf Schiphol kan het toestel overal in de Randstad binnen üen tot dertig mi nuten ter plaatse zijn als de brandweer hulp inroept. Maar de helikopter kan ook te hulp worden geroepen worden bij langdu rige branden buiten de Randstad. Nog niet eerder werd er in Nederland vanuit de lucht geblust. Ook het soort blus- kanon dat onder de helikopter hangt wordt in Nederland nog niet in de parktijk ge bruikt. Het apparaat schiet in een flits 18 li ter water af, dat als nevel in de brandhaard terecht komt. Dat heeft volgens initiaüefhe- mer van de proef, brandweercommandant J. Ruibing, hetzelfde effect als 3000 liter bluswater uit normale brandslangen. Ruibing, werkzaam in Maarssen, is een groot pleitbezorger van dit soort bluska nonnen, dat ook gewoon op de grond ge bruikt kan worden. De brandweer in Ne derland staat volgens Ruibing nogal terug houdend tegenover het nevelkanon. „De cultuur is er nog niet helemaal rijp voor." Als goed voorbeeld voor het soort bran den dat met de blushelikopter kan worden bestreden, noemt Ruibing de brand in de Katreinetoren bij het Centraal Station in Utrecht in mei 1998. De brandweer kon het vuur, dat woedde op het dak van het hoge NS-gebouw, slechts met de grootst mogelij ke moeite bereiken. Ondertussen kwam het complete treinverkeer op Utrecht CS stil te liggen. Vanuit de lucht had de brandweer het vuur binnen een kwartier onder con trole kunnen hebben, aldus Ruibings. amsterdam anp De overheid heeft haar taak om toe te zien op de kwaliteit van het onderwijs verwaarloosd. Volgens prof. J. Dronkers, hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Amsterdam, gaat de rechtsposiüe van leer krachten en directeuren te vaak boven het belang van ouders en leerlingen. Dronkers zei dit gis teren bij de presentatie van het boek 'Schoolstrijd' van Karina Schaapman. In 'Schoolstrijd' beschrijft Schaapman hoe zij met behulp van de rechter de kosten van de bijlessen voor haar zoon Tom op de gemeente Amsterdam heeft verhaald. Volgens de rechter was de enorme leerachterstand van Tom niet aan zijn 'faalangst' te wijten, maar aan de 'onkunde' van zijn school, de 14e Montes sorischool in de Jordaan. Groep 7 had veel stof van groep 5 nog niet gehad. De gemeente, ver antwoordelijk voor alle openba re scholen, greep hier veel te laat in. Dronkers noemt Schaapmans boek onthullend. Zo weigerde de directeur de ouders infor- maüe over de verrichtingen van hun kinderen. Na een periode van ziekte ging hij op 'arbeids- therapeutische basis' weer aan het werk. Dat had nooit mogen gebeuren, denkt Dronkers. „De positie van de directeur mag nooit belangrijker zijn dan de vraag of een school goed wordt geleid of niet." De minister van onderwijs zou een school sneller moeten kunnen sluiten, vindt Dronkers. „Dat doen we pas echt hele maal aan het einde van de rit", lichtte staatssecretaris Adel- mund het beleid bij de presen tatie van 'Schoolstrijd' nog toe. Tot nu toe werd alleen in 1998 een school met veel asielzoe kerskinderen in Drente geslo ten. TEVENHAGEN 'Het criminele web' jaagt brave burger stuipen op het lijf hilversum ferdi schrooten Nigeriaanse meesteroplich- ters, Chinese kinderhandela ren, Zuid-Amerikaanse drugs baronnen en extreem geweld dadige criminelen uit de voor malige Oostbloklanden. De 'globalisering' van de misdaad die tv-journalist Emerson Ver- maat beschrijft in zijn boek 'Het criminele web' jaagt de brave burger de stuipen op het lijf. En dat is precies zijn be doeling. „Want de machocul tuur van de misdaad is in rap tempo bezig de veilige en de mocratische samenlevingen in het westen te ontwrichten." Vermaat geeft het ruiterlijk toe; zijn boek bevat geen echte onthullingen. Het is een aan eenschakeling van reeds be kende beschrijvingen van de meest uiteenlopende mis daadgroeperingen, die zich steeds minder gelegen laten liggen aan afstanden, grenzen en de barrières die taal en cul tuur opwerpen. Maar juist die nogal feitelijke opeenstapeling van internationaal opererende en vaak nietsontziende bendes geeft aan hoe angstaanjagend machtig de misdaad aan het worden is. „Oorspronkelijk wilde ik een boek schrijven over mensen smokkel, hormoonfraude, kin derporno en nog een paar van die typische misdaadsoorten die je in Nederland en België aantreft", vertelt Vermaat, net terug van een elfdaagse reis door Zuid-Amerika voor 2Van- daag in verband met de drugs zaak tegen Desi Bouterse. „Maar toen ik bezig was alles bij elkaar te harken, schrok ik pas echt", doelt de journalist op het steeds hechtere wereld wijde web van criminaliteit, waar naar schatting anderhalf biljoen (1.500.000.000.000) dollar in omgaat. Nederland is voor internatio nale gangsters een aards para dijs, zo lijkt het wel in Ver- maats boek. Of het nou de Joegoslavische, Chinese, Nige riaanse of Turkse bendes zijn, allemaal zijn ze geïnteresseerd in het naïeve en brave polder landje dat de 'poort naar Eu ropa' vormt. Door misbruik van asielprocedures en groot schalige mensensmokkel pro beren bendes uit den vreemde steeds meer vaste voet aan de grond te krijgen in 'wingewest' Nederland. In andere gevallen worden autochtone vrouwen gedwongen met een buiten lander te trouwen, schrijft Ver maat. Hij is er van overtuigd dat drugshandel, prostitutie en mensensmokkel de belangrijk ste pijlers zijn onder het mo derne internationale misdaad netwerk. „De wereldwijde vluchtelingenstroom groeit niet vanzelf; de georganiseer de misdaad zit er achter", zegt Vermaat, wijzend op de ruw weg twintig miljard gulden die jaarlijks in illegale immigratie stromen omgaat. In zijn boek beschrijft hij hoe economische vluchtelingen vaak voor üenduizenden gul dens in zee gaan met mensen smokkelaars, die ze onderweg eh op de plaats van bestem ming ook nog als moderne slaven uitbuiten. Autoriteiten worden handig omzeild of omgekocht. Alternatieven zijn er ook, zoals de schoonmakers op Schiphol die illegalen han dig het land binnenloodsten. Vermaat is zelf vooral ge schrokken van de Russische maffia. „De Turkse en Marok kaanse criminelen, daaraan zijn we hier nou wel zo'n beet- je gewend geraakt. Maar de Russische bendes zijn pas echt link. Niet alleen om hun uiter mate gewelddadige methodes, maar vooral om hun financiële macht." Vermaat vertelt hoe een aantal Russen uiterst nauwgezet en geduldig infiltreerde in de Amerikaanse Bank of New York. „Russische migranten lieten zich in de Verenigde Staten naturaliseren, trouw den met Amerikanen en gin gen werken bij de bank. Daar klommen ze op tot het hoog ste niveau om jarenlang voor in totaal tien miljard dollar te kunnen versluizen. Als dat op grotere schaal gebeurt, kan dat de financiële markten aan zienlijk verstoren en maat schappijen ontwrichten." Een dergelijk scenario voorziet Vermaat nog niet voor Neder land, al is het alleen maar om dat de Russische gemeen schap hier relatief veel kleiner is dan in Amerika. „Witwassen van geld gebeurt hier ook, waarschijnlijk via casino's en de aandelenbeurs." Maar vol gens Vermaat gaat het verder. Hij wijst op Kohl in Duitsland, die geld heeft aangenomen van bedrijven. Zo iemand, op zo'n hoge positie, is chantabel, meent de auteur. In sommige landen lijkt de georganiseerde misdaad door omkoping en intimidatie nu al meer macht hebben dan regeringen en plaatselijke overheden, con stateert Vermaat. „Een grieze lige gedachte, als je bedenkt dat er in Nederland al illegaal grote partijen drugs zijn inge voerd met medeweten van ambtenaren. Zoiets kwam twintig, dertig jaar geleden niet voor." 'Het criminele web'. De globali sering van de misdaad: drugs, mensensmokkel, prostitutie. Door Emerson Vermaat: Uitge verij De Banier, Utrecht. ISBN 9033626985

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5