Forse stijging autodiefstallen Knap voordelig. Aantrekkelijke transfer Binnenland Unieke bevruchting Voorzitter huisartsen stapt op 'Troostmeisje' doet beroep op keizerin van Japan Kamerleden ergeren zich aan hijgerigheid rond Maxima Van Baaien haalt flink uit naar Haider POSTBANK DAG 4 APRIL 2000 ANP Algemeen Neder CPD Geassocieerde Pers Diensten U luwelijks verkeersles in basisvorming iaag Verkeersveiligheid en verkeersregels komen nauwe- ter sprake in de eerste drie jaar van het voortgezet onder- (basisvorming). Minister Netelenbos (Verkeer en Water- t) schrijft aan de Tweede Kamer dat de aandacht voor ver- seducatie 'marginaal' is. Door de overbelasting van de ba- jrming is er echter nauwelijks ruimte voor meer verkeersles. middelbare scholier krijgt nog geen zes uur verkeerseduca- er jaar, terwijl daar ook lessen over mobiliteit, voertuigtech- en transportproblemen onder worden verstaan, zoals de rijkskundeleraar doceert. Uit onderzoek van de Stichting enschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) blijkt r v nog dat de helft van de derde klassen van het voortgezet be- j'|r sonderwijs (vbo) nooit verkeersles krijgt. s bij|xidirekt breidt uit naar Utrecht ;ht» Het Amsterdamse taxibedrijf Taxidirekt breidt uit naar cht. Het bedrijf wil vanaf 1 juni de eerste auto's in de Dom- laten rijden. De werving van chauffeurs is inmiddels be ien. Taxidirekt begon in oktober 1998 op de Amsterdamse ,0 narkt, waar tot dan toe Taxicentrale Amsterdam (TCA) een rij opöltepöritie ^ac^- Amsterdamse taxioorlog leidde tot Man aging in de plannen van Taxidirekt om uit te breiden naar juct :re steden, zegt woordvoerder F. Schoon. Schoon verwacht lage trecht geen Amsterdamse toestanden. „Utrecht is met 16 e, jedrijven wel gewend aan concurrentie." :ntje voor opruimen hondenpoep erdam Bewoners van het Amsterdamse stadsdeel Oud die zich ergeren aan de hondenpoep op straat en een je willen bijverdienen, kunnen een hondenpoepzuiger le- om de smurrie weg te werken. Voor een uurtje honden- zuigen krijgen ze van het stadsdeel een tientje. Het gaat in :e instantie om een proef die tot oktober duurt. «iknapbeurt voor molens Kinderdijk ■|rduk De verwaarloosde molens van het 'wereldmonu- t' Kinderdijk krijgen tussen 2003 en 2005 een opknapbeurt, josten daarvan bedragen tussen de 5 en 10 miljoen gulden, de renovatie wordt een nieuwe Stichting Werelderfgoed s lerdijk in het leven geroepen. Die zal op 13 mei tijdens de ijkse molen- en fietsdag haar plannen presenteren. bev fvfc !8a'en opgesloten in hennepkwekerij •rdam De Rotterdamse politie heeft gisteren tien illegale n aangehouden tijdens plukwerkzaamheden in een hen- cwekerij. De Polen waren door hun 'werkgevers' opgesloten le planten te verzorgen. Agenten deden een inval in drie F ien aan de Koningin Wilhelminahaven*, nadat een door- L gende wietlucht was waargenomen. In de panden trof de ie de tien Polen, die doende waren de ruim 13.000 planten rzorgen. Naast een kwekerij was ook een drogerij in een C tgelegen bedrijfspand gevestigd. .y^liietpartij na controle automobilist td'E, vad'i verk.e Roi irdam Een routinecontrole van een automobilist bij de inel in Amsterdam is gisteravond uitgemoncf in een schiet- De bestuurder beschoot de agenten, die terugvuurden. ian vluchtte, waadde onder meer door een sloot en ging restaurant aan de Peperstraat in, waar op dat moment 28 inen zaten te eten. De verdachte rende door naar de kelder iet gebouw. Politiemensen onruimden kort daarna het res- 1= mt. Een arrestatieteam van de politie haalde de gewapende na ruim een uur uit het gebouw. leiderdorp wim koevoet De Leiderdorpse huisarts R. van Velzen is vanaf donderdag niet langer voorzitter van de Landelij ke Huisartsen Vereniging. Aanvankelijk zou het hele bestuur aftreden maar tot verrassing van Van Velzen hebben de andere vijf leden zich wel verkiesbaar gesteld. „Een onwaardige situatie, niet goed voor de vereniging", zegt hij. Volgens Van Velzen zijn de spanningen enorm opgelopen. Toch is een ruime meerderheid vóór de plannen om huisartsen meer te laten samen werken en aan groepjes van drie huisartsen één praktijkverpleegkundige te koppelen om de werkdruk te verlichten. Dat geldt ook voor de vervangingsregeling voor avonden en weekein den, al is die voor eenmanspraktijken lastig. Van Velzen: „Hoewel het een minderheid is die mort, zijn de spanningen in de beroepsgroep niet meer te beheersen. Dat is duidelijk te merken in de ledenvergaderingen. Er lag de vorige keer een motie op tafel van een minderheid waarin in feite onze plannen werden goedgekeurd, maar ons beleid niet. Dat is niet met elkaar te rijmen, nee, maar de logica in dit conflict is ver te zoeken. Om een gebaar te maken naar de ledenvergadering, de spanning te verminderen en weer over inhou delijke zaken te kunnen praten, sprak het bestuur af donderdag geheel af te treden. Maar achter mijn rug is er daarna wat gebeurd, ja. De cohesie is niet zo groot als ik dacht." Van Velzen, sinds december 1997 eerste man bij de LHV, vindt dat hij met opgeheven hoofd de voorzittershamer kan inleveren. Het verwijt dat hij te ver voor de troepen uit heeft gelopen, legt hij naast zich neer. „Het bestuur moet dat doen en zo lang er steun is van een meerderheid, is dat verantwoord. De enige fout die ik heb gemaakt, is dat ik die motie van die minderheid niet in stemming heb laten brengen. Dat had veel duidelijkheid opgeleverd." Twaalf procent meer in eerste kwartaal Amsterdam Een medewerkster van de Amsterdamse Hortus Botanicus vangt de giftige vruchten op van de cycaspalm. De twee oudste cycaspalmen van de hortus, een mannelijk exemplaar van meer dan 300 jaar oud en een vrouwelijk van meer dan 250 jaar vormen sinds vorig jaar augustus grote bloeikegels. Medewerkers van de hortus hebben met succes de vrouwelijke kegel bestoven met stuifmeel van de mannelijke. Het afge lopen weekeinde barstte die open en toont nu haar vruchten. foto anp marco okhuizen Het aantal diefstallen van personenauto's in Nederland is de afgelopen drie maanden gestegen. In vergelijking met de eerste drie maanden van vorig jaar is sprake van een stijging van ruim twaalf procent. Dat heeft de Stich ting Aanpak Voertuigcriminaliteit gisteren bekendge maakt. Volgens de stichting is sprake van een 'onrustba rende' stijging. met een stijging van 52 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal in 1999. Noord-Hol land-Noord 'doet' een stijging van ruim 45 procent. Rotterdam en Twente sluiten de top vijf met een stijging van respectievelijk 40,2 en 33,3 pro cent. Andere provincies doen het veel beter: Drenthe (-26 procent), Groningen (-2,5 pro cent) en Friesland (-1,4 pro cent). De drie noordelijke pro vincies werken samen in de aanpak van voertuigdiefstal. „Een aanpak die duidelijk werkt", aldus Wesselink. In totaal werden in het eerste kwartaal van dit jaar 8.332 au to's gestolen. Dat zijn er ruim duizend meer dan een jaar ge leden. Naast personenauto's amsterdam anp In sommige politieregio's heerst een 'laat maar waaien' mentaliteit, aldus directeur G. Wesselink. „En die houding klopt niet. De pakkans is te laag en dat heeft weer tot gevolg dat veel jongeren denken: 'Laten we maar wat raak rotzooien'. Terwijl er toch ook akelige kantjes aan zitten, zoals de do den en gewonden die er vallen door joyriding." Het gevolg van de 'lakse hou ding' is dat diverse politiekorp sen een forse toename van ge stolen voertuigen zagen. Zo moet de politieregio Flevoland een toename van zeventig pro cent noteren. Ook Gelderland- Zuid komt er niet best vanaf, zijn ook motoren populair bij dieven. Over de gehele linie werden veertig procent meer van deze tweewielers gestolen ten opzichte van dezelfde pe riode in '99. Volgens Wesselink wordt het tijd om alle auto's - oud en nieuw - te voorzien van een startonderbreker. Auto's met zo'n beveiligingsinstallatie zijn aanzienlijk minder in trek bij dieven. De stichting pleit ervoor het inbouwen van een onder breker deels te subsidiëren. „Op dit moment wordt het he lemaal overgelaten aan de con sument. Dat zou niet moeten. Misschien is het mogelijk de startonderbreker als verplicht op te nemen in de polisvoor waarden. We hebben het te weinig op ons netvlies staan dat de auto kan worden gestolen." In de Stichting Aanpak Voer tuigcriminaliteit zijn alle partij en vertegenwoordigd die zich met criminaliteit of auto's be zighouden, waaronder diverse ministeries, verzekeraars, justi tie, ANWB en Bovag. den haag anp 1. Palmolive vloeibare zeep Aquarium, pomp 300 ml -AOS' 3.99 2. Botanie shampoo of conditioner per flacon -&9ST 4.49 3. Sanex deodorant spray of roller, duopak 4098" 0.24 4. Natusan babydoekjes pak 80 stuks jers 5.99 5. Oral B tandenborstel ;e, 2 stuks -1&5ct 7.oo >aa lerE' ig koos van wees agè en hijgerig is het, bedil- Dok. WD-Kamerlid J. te luis, en zijn collega H. eer/1 van oppositiepartij CDA f11 aan de oproep rie d5e historicus H. von der aard. een onderzoek in te stel" iP^ houding van Maxi- b^at*er ontier het bewind 's 0jidela. De Kamer moet On haar beurt afwachten, L1yarlt Te Veldhuis, „en zich ien lrten opfokken door één ^'itus-hoogleraar." ercj Js meer tekenen wijzen er rïg,. Jt Maxima Zorreguieta een :eliaFe huwelijkskandidaat is waarcroonPrins Willem- pder. Von der Dunk be- E1 C<r weekeinde een seri- Jiderzoek naar haar vader, Qainister was in de Argen- regering onder de junta <fneraal Jorge Videla. Tij- 2r wJdat bewind werden tien- Inden mensen opgepakt jpms voor eeuwig te1 Ien. Von der Dunk wil we- hoeverre Zorreguieta iet zjfoedeschuldig aan was. n ze 8een enkele Kamerfractie neisjJdaar op dit moment be- - kinfiaan- Ie he][ldhuis ergert zich aan de n niej' die de oproep van Von en lunk tot gevolg heeft ge lik ben al tien keer gebeld. Ier Dunk doet de uitspra- ik mag de vragen beant- pen. Die hitsigheid en hij gerigheid, daar stoor ik me aan." Hillen verbaast zich vooral. „Journalisten vinden dat er iets aan Maxima gedaan moeten worden, kunnen niks bedenken en herinneren zich dan hun ge pensioneerde geschiedenisle raar die wel uitgesproken op vattingen heeft. Nieuws!" Elke vraag over de vader van Maxima, over haar houding ten opzichte van haar vader, of ze zich distantieert van hem of niet, komt te vroeg. Want waar gaat het eigenlijk over? Te Veld huis: „Het is maar de vraag of het een serieuze verhouding blijft. Je moet twee mensen die verliefd zijn eerst de kans geven hun relatie op te bouwen. Als het serieus blijft, is het straks aan de minister-president om al die vragen die er bestaan mee te nemen in de wet die ter goedkeuring van een huwelijk aan de Staten-Generaal wordt voorgelegd. En pas daarna is het woord aan de Kamer." Hillen vind het naïef te denken dat premier Kok niet al die vra gen die Von der Dunk onder zocht wil zien, meeneemt bij zijn goedkeuringswet. „Kok moet voor hij die wet aan de Staten-Generaal voorlegt, zelf al ingestemd hebben met dat hu welijk. Dachten ze nou echt dat hij zo stom zou zijn niet al die vragen al te zijn afgegaan?" De beide Kamerleden willen ook niks zeggen over de ge schiktheid van Maxima. Ze is nog slechts een vriendin van de kroonprins. „Hij heeft wel eer der vriendinnen gehad. Stel je voor dat ik steeds over hun ge schiktheid uitspraken had ge daan. Het lijkt me dat eerst de prins aan zet is, dan de familie, dan de regering en daarna pas wij als Kamerleden", zegt Te Veldhuis. „Er kan nog van alles gebeuren, het kan nog steeds uitgaan. En als het aanblijft: we leven in moderne tijden waarin je kin deren niet alles kunt aanwrijven wat hun ouders gedaan heb ben", aldus Hillen. Maar lopen ze daarmee niet weg van hun verantwoordelijk heid, zoals Von der Dunk de politiek verwijt? Moet de Twee de Kamer niet juist vanwege de positie van de mogelijk toe komstige koningin ook de rol van haar vader onderzoeken? Te Veldhuis: „Alle vragen die wij kunnen stellen, worden al beantwoord in dat wetsvoor stel. Eigenlijk wordt ons nu al om een stellingname gevraagd. Maar ik vind het ontijdig om nu al te zeggen: Maxima, als je ko ningin wilt worden dien je af stand te nemen van je vader." Hillen: „De behandeling van die goedkeuringswet is niet zo maar iets, dat wordt echt een uitvoerig debat. Kok moet zich er op voorbereiden dat hij alle antwoorden op alle vragen klaar heeft. Een bejaarde Nederlandse vrouw, die tijdens de Pacific- oorlog werd gedwongen tot prostitutie met Japanners, hoopt dat keizerin Michiko van Japan kan helpen bij het vinden van haar twee door een Japanse officier verwekte kinderen. Ze heeft ze sinds 1946 niet meer gezien. Michiko komt eind mei met keizer Akihito naar Nederland voor een staatsbezoek. De leiden robbert minkhorst De FPÖ, de partij van Oosten rijker Haider, deugt van geen kant. „De partij is rot tot op het bot. Het is een partij die daad werkelijk sympathieën voor het foute verleden heeft en die ze nog opschrijft ook." Aldus sprak WD-kamerlid H. van Baaien gisteravond in Leiden, ooit zelf in opspraak vanwege vermeende extreem-rechtse ideeën. Van Baaien haalde fel uit naar de Oostenrijkse rege ringspartij. De WD'er was een van de genodigden op een dis cussiebijeenkomst van de Leid- se jongerenorganisaties van WD, PvdA en CDA. Samen met PvdA-kamerlid M. Wagenaar en beleidsmedewerker N. van der Vroonhoven van het CDA dis cussieerde Van Baaien over on der meer de EU-boycot tegen Oostenrijk. Die boycot vinden WD en PvdA prima. Alleen het CDA is tegen de maatregelen. „Hoe vreselijk het ook is, het is een interne Oostenrijkse aange legenheid", meende Van der Vroonhoven. Van Baaien herin nerde de aanwezigen eraan dat de WD in de jaren '80 heeft ge ijverd voor het wegsturen van de FPÖ uit de Europese liberale fractie. Sindsdien heeft de Oos tenrijkse partij aansluiting ge vonden bij de EVP, waar ook het CDA deel van uitmaakt. De politieke boycot was het verstandigste wat de Europese regeringsleiders konden doen, zei Wagenaar. „Met een econo mische boycot tref je heel veel Oostenrijkers. Ik vind de huidi ge maatregelen heel waardevol. Europa laat nu zien dat ze naast een economische ook een de mocratische eenheid begint te worden. Europa heeft de grens Stichting Project Implementa tion Committee in the Nether lands (PICN) heeft zowel keize rin Michiko als koningin Beatrix in het diepste geheim over de kwestie van de vrouw geschre ven. De stichting komt de voor malige seksslavinnen in ons land in samenwerking met het Asian Women's Fund tegemoet. De vrouw werd als jonge pu ber geïnterneerd in een Jappen kamp. Na een al onbeschrijfelij ke poel van ellende nam een Ja panse officier haar vervolgens tot zijn 'privé-troostmeisje' en bezorgde haar tegen het eind van de oorlog twee kinderen. Na de capitulatie werd de vader krijgsgevangen gemaakt. De tie ner-moeder keerde met haar kinderen naar haar ouderlijk huis terug. Haar vader, net uit krijgsgevangenschap terug, had echter bijzonder veel moeite met de situatie waarin zijn dochter was beland. Op de dag dat de kinderen werden gedoopt, nam de Ja panse vader zijn kinderen weg. Hij nam ze per schip mee naar Japan, waar hij in 1946 arriveer de. Hij overleed vermoedelijk twee jaar later. Wat er met de kinderen is gebeurd, is tot op heden onduidelijk. Het PICN heeft al van alles geprobeerd om uit te vinden waar de kinderen van toen zijn gebleven en hoe het nu met de ze mannen gaat. De brief aan de keizerin is een noodkreet: „Majesteit, we zijn ervan over tuigd dat u, zelf moeder, de pijn van deze vrouw kunt voelen, die sinds ze nog maar een kind was zoveel ellende moest mee maken." Het PICN betreurt het uitlek- de bedoeling dat die in de openbaarheid kwam, omdat het een zeer delicate kwestie is en wij ons te houden hebben aan de wet op de privacy", al dus een woordvoerster. Het PICN behandelt zijn zaken dan ook altijd zeer vertrouwelijk. Spaar vóór 22 april f 1.000,- of meer en ontvang een gratis Sportcheque t.w.v. f 12,50. Het wordt dit voorjaar extra leuk om weer eens wat aan sport een Sportcheque cadeau t w.v. f 12,50 voor korting op outdoor- te gaan doen. Want de Postbank heeft nu een uiterst sportief a artikelen en sportswear bij Bever Zwerfsport en Coach. Spaar dus bod voor u. Als u deze maand wat extra geld heeft en dit meteen vóór 22 april 2000 f 1.000,- of meer! Meedoen? Bel 0800 - 2015 op uw Plus- of Kapitaalrekening stort, scoort u dubbel. Dan krijgt (gratis) of kijk op u niet alleen een aantrekkelijke rente, maar dan krijgt u bovendien www.postbank.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3