Het Arsenaal vervangt Tegen-beeld fmÊÈtm 'Als ik dit zing, krijg ik als vanzelf het voorjaarsgevoel Eerbewijzen uit het hart voor Lennaert Nijgh Cultuur Kunst K&O Oegstgeest viert 25-jarig bestaan met 'Night of the Proms' Goya en Picasso naast Rembrandt USDAG 4 APRIL 2000 nouk en Hazes bij TMF Awards De lijst van deelnemende artiesten aan de TMF irds is compleet. Five, Anouk, Def Rhymz, Aqua, André Ha- j, Junkie XL, Marc Anthony, Volumia!, The Honeyz, Alice •ejay en Ronan Keating werken mee aan het prijzenfestival in it Rotterdamse Ahoy'. TMF had al eerder de namen bekend maakt De Deense popgroep Aqua. foto reuters erlingenorkest Crescendo wint ji oo/SASSENHEiMHet leerlingenorkest van Crescendo uit Sas- heim heeft afgelopen weekeinde tijdens het Leerlingen Or- jpten Festival in Heiloo twee prijzen gewonnen. De jury vond J orkest het beste van alle deelnemers en kende het de alge- tne prijs toe. Alle orkesten moesten verplicht het stuk 'The Fi- jConitinents' van Kees Vlak spelen. Ook hiermee maakten de irlingen van het Crescendo de meeste indruk op de jury. Het jrlingenorkest speelt dit werk ook op 28 april tijdens het njeconcert in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in |senheim. oncertserie in de Pieterskerk i In de Pieterskerk wordt de komende maanden de 'Inter- lionale Concertserie 2000' gehouden. De serie bestaat uit vijf bndconcerten en zes lunchconcerten opgebouwd rond het restaureerde Van Hagerbeer-orgel. Op 18 april wordt het spits [ebeten door barokviolist Andrew Manze en klavecinist/orga- Jt Richard Egarr. Deze grootmeesters met een internationale putatie brengen een aantal vioolsonates van Bach, Biber en bberger ten gehore. Op 25 april brengt het Vocaal Ensemble rcamon religieuze muziek gebaseerd op het traditionele Gre- liaans. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O Leiden, de VW en (de avond zelf in de kerk. Meer informatie: www.pieterskerk- tra voorstelling Biks en Kruistocht Het duo Plien Bianca geeft op 11 april een extra voor- ling van 'Biks' in de Leidse Schouwburg. Plien van Benne en Bianca Krijgsman speelden 'Biks' voor volle zalen en de list geëindigde televisieserie 'Zaai' maakte de dames nog po- lirder. Cabaretgroep Niet Uit Het Raam geeft op 21 april een ra voorstelling in Leiden van 'Kruistocht'. De voorverkoop >r beide voorstellingen is al begonnen. Kaarten zijn op werk ten van 11.00 tot 15.00 uur verkrijgbaar bij dè Leidse rorpouwburg. Op zaterdag is de kassa van-11.00 tot 13.00 uur en, tijdens voorstellingen tot 22.00 uur. Telefonisch reserve- 071-5131943/44. 'ame de Musical' langer te zien De musical 'Fame' is ook na 24 mei nog enkele weken ien. Joop van den Ende Theaterproducties verlengt het oor- onkelijke speelschema vanwege de belangstelling voor de jw. Sinds oktober zijn er meer dan 150.000 toegangsbewijzen WM kocht. De extra voorstellingen van 'Fame de Musical' zijn iaf 2 juni in het Utrechtse Beatrix Theater waar het tijdelijk ajj plaats inneemt van 'Chicago'. 'Fame de Musical' is de to- P ïlversie van de belevenissen van jonge dansers en acteurs die an dromen de top te bereiken. Gemeente vraagt toneelgroep Koninginnedag-act over te nemen van republikeinse kunstenaars De Leidse toneelgroep Het Arsenaal, bekend van de zomervoorstellingen op De Burcht, verzorgt een act op Koninginnendag. De toneelgroep is door de gemeente Lei den gevraagd om de Stichting Tegen-beeld te vervangen. Tegen-beeld, verantwoorde lijk voor de Leidse muurgedichten, liet vorige week weten niet mee te willen doen aan het programma op 29 april omdat de stichting republikeins is. regels van een gedicht op de de gemeente nu Het Arsenaal muur zouden schilderen juist als boegbeeld van de Leidse Het was de bedoeling dat de le- als de koningin langs zou wan- muurschilderingen wordt op- den van Tegen-beeld de laatste delen. Tegen-beeld is boos op gevoerd. LEIDEN THOAAAS ERDBRINK In de act die Het Arsenaal op de hoek van de Langebrug en de Pieterskerkchoorsteeg op voert, wordt ook een gedicht af gemaakt. Dit gedicht wordt niet op de muur aangebracht, zoals de gemeente van de schilder van Tegen-beeld verlangde, maar op een doek. Daarmee hoopte de organisatie van ko ninginnendag een conflict te voorkomen met Tegen-beeld die tot hun ontsteltenis had vernomen dat een andere schil der hun werk zou na-apen in opdracht van de gemeente. In het programma dat afgelopen donderdag verscheen wordt na melijk wel melding gemaakt van 'een schilder die de laatste hand legt aan een gedicht'. Een woordvoerder van de ge- Als een hommage warmte op roept, dan heeft tekstdichter Lennaert Nijgh dat gisteravond heel veel gekregen. Niet alleen door de hoge temperaturen in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam, maar vooral door de hartverwarmende inbreng van een keur van artiesten, die hun eer betuigden aan de lied kunst van Nijgh. De samenstellers van het Am sterdamse Kleinkunst Festival vonden dat dit jaar Lennaert Nijgh, 'die het Nederlandse lied volwassen heeft gemaakt', in het zonnetje moest worden ge zet. De jaarlijkse hommage avond voor iemand uit de we reld van de kleinkunst was dit jaar dan ook voor hem gereser veerd. Nijgh heeft immers sa men met Boudewijn de Groot jarenlang het gezicht van het Nederlandse lied bepaald. Omdat de samenstellers van het programma kozen voor het meer bekende werk, betekende dat gisteravond een keuze voor de nostalgie, waarin de hele zaal kon zwijmelen. De hom mage werd daardoor snel een groot feest van herkenning. Met name dankzij de inbreng van Boudewijn de Groot, die met hits als 'Vrijgezel' de zaal plat speelde. 'Meester Prikkebeen' met Elly Nieman ging nog even fout, maar tegen de vanwege de tele visieregistratie vereiste herha ling had niemand bezwaar. 'Naast jou' met Jan Rot was al een erkend succesnummer en kreeg het daarbij horende ap plaus. Een ander succesnum mer, 'Ik doe wat ik doe', was vervolgens te horen in de gra nieten uitvoering van ex-vrouw Astrid, die de zaal tot een voor zichtig meezingen kon bewe gen. Lennaert Nijgh, hier met Elly Nieman ('Meester Prikkebeen), beloofde zijn gehoor 'de pen weer op te pakken'. Het aparte, bijzondere en oorzaakte kippenvel. Maar de unieke van dit Nijghfeest be- onbetwiste topper was het uit stond echter uit de regelrecht het hart gezongen 'Liefde van uit het hart gezongen bijdragen later' van Josee Koning. De zan- voor de meester. Het 'Hooglied' geres, die jarenlang getrouwd van Liesbeth List uit de Mau- was met Lennaert, bracht zo- thausen-cyclus van Nijgh ver- veel emotie in dit door Nijgh vertaalde nummer van Brei, dat zij helemaal leeg en met tranen in de ogen het podium afstrom- pelde. Hier was Lennaert Nijgh op een mooie, waardige wijze in foto united photos de boer het zonnetje gezet. En dat nog wel door Amsterdammers. Nijgh zelf sprak na afloop over een 'onvergetelijke avond'. Hij beloofde zijn gehoor 'de pen weer op te pakken'. Dat belooft wat. meente Leiden geeft toe dat dat in eerste instantie ook de be doeling was, maar dat nu voor een andersoortige act is geko zen. Tegen-beeld is ontvreden over de gang van zaken en wil een gesprek met de gemeente om opheldering te krijgen over de relatie die wordt gelegd tus sen de act van Het Arsenaal en de muurgedichten. Kronkelen rond de vriendschap van Carmiggelt AMSTERDAM JAN VRIEND De aanhang van Simon Car miggelt kibbelt om de vriend schap rond de in 1987 overle den schrijver. Adri Leijdekkers, maker van de het bestaande Carmiggeltblad (220 leden) is verbaasd over de oprichting van de Vereniging van Carmig- geltvrienden, die vorige week werd aangekondigd. ,,Het is een afsplitsing", moppert hij. „Heel betreurenswaardig dat je om de vriendschap van Carmiggelt een club voor jezelf begint." Leijdekkers is uitgever en ad ministrateur is van het Carntig- gelt-periodick 'Speciaal voor ons'. Het blad bestaat al sinds 1981 en bevat oude, niet eerder uitgegeven Carmiggelt-verhalen en herinneringen aan de be faamde journalist/schrijver. De laatste 28 exemplaren kwamen uit de koker van de gepensio neerde belastingambtenaar uit het Zeeuwse Nieuwer kerk. Hij organiseert ook de jaarlijkse bij eenkomsten voor de aanhang. Een officiële vereniging zijn we niet. Ik heb nog wel geprobeerd om die op te richten, maar er was te weinig animo voor de bestuursfuncties. Daarom vind ik het erg jammer dat er nu op eens mensen voor zichzelf gaan beginnen. Zelfs hun tijdschriftje gaat hetzelfde heten als dat van ons." De Zeeuw nam de verant woordelijkheid voor het blad in 1993 over van initiatiefnemer W. Koster die nu samen met Ruud Broens de Vereniging van Carmiggeltvrienden is gestart. Het is hoog tijd voor een offici ële Carmiggelt-club, meent Broens. „De belangstelling voor Carmiggelt neemt af. Met een goede vereniging willen we op nieuw de aandacht op zijn werk vestigen." Leids Kamerkoor repeteert de Matthaus Passion i Leiden en de regio bestaat grote belangstelling or de amateuristische kunstbeoefening. 'Heilig uur' volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, schilderen, itograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag het Leids Kamerkoor. oen ik klein was, een jaar of acht, negen, hoorde ik "atthaus Passion voor het foi st van mijn leven. En vanaf moment heb ik gedacht: bof15 zal ik dat stuk dirigeren, ht. dat heilig vuur zit het dus losjt 1 goed. Nog steeds lopen de itge ingen me over de rug wan- ^r het koor begint te zin- i Beckers is sinds jaar en p dirigent van het Leids Ka- rkoor. Onder zijn muzikale ding werden de afgelopen 26 r heel wat passionen ten ge- re gebracht. „Maar er is nie- nd die het je kan navertel- Het ververst hier regelma- godzijdank. Want als je als igent oud wordt, moet je passen dat je koor niet mee i wordt. De samenstelling is dit moment erg goed: veel nde haren tussen een paar ze." is een gemêleerd gezel- lap dat op maandagavond - vaste repetitieavond van het nerkoor - een zaaltje van de dse Maranathakerk binnen- ippelt. Pantalons volgen na jkerbroeken, colberts na •fecetruien en stoppelbaarden gladgeschoren wangen. In ;e halve cirkels verzamelen koorleden zich rondom :kers. Gezeten achter de ino speelt hij een melodie lijn voor. De zes sopranen, vijf tenoren, negen alten en zes bassen volgen zijn voorbeeld. Klimmende en dalende toon ladders galmen uitbundig door het zaaltje. „Ietsje milder, ietsje zachter", maant Beckers met luide stem. Met handgebaren zet hij zijn aanwijzingen kracht bij. „Het gaat er vooral om dat je,stem op temperatuur raakt. Niets forceren." Al sinds het kerstconcert is het koor druk in de weer met de Matthaus Passion. „We moe ten er met veel concentratie naartoe werken", vertelt Beck ers, die zelf aan bijna niets an ders meer denkt. Want het is geen gemakkelijk stuk dat het Leids Kamerkoor op Palmzon dag samen met het Rotterdams Barokensemble in de Pieters kerk ten gehore brengt. Bachs muziekstuk vertelt het lijdensverhaal van Christus - zoals de evangelist Matteüs het optekende - bij monde van verschillende solisten. Op een opera-achtige manier geven ze gestalte aan de rollen van Christus, de evangelist, Judas, Petrus en de haan die kraait. Daaromheen zijn drie grote ko ren gedrapeerd: in het begin, in het midden en aan het slot. „De steunpilaren van het stuk", zoals Beckers ze noemt. Gertjo Peek zingt de Matthaus Ton Beckers dirigeert het Leids Kamerkoor. „Nog steeds lopen de rillingen me over de rug wanneer het koor begint te zingen." foto henk bouwman Passion voor het eerst. „En dat is toch wel een hele bijzondere ervaring. Ik vergelijk het een beetje met een sportman die naar een marathon toewerkt. Zo is deze Matthaus voor mij ook een beetje." Drie jaar gele den besloot hij lid te worden van het Leids Kamerkoor. „Ik was bij een ander koor gestopt, omdat de gezelligheid er vanaf was. En zingen en gezelligheid zijn voor mij onlosmakelijk met elkaar verbonden." Bij het Leids Kamerkoor heeft hij zijn plaatsje inmiddels gevonden. „Zeker nu ik voorzitter van het bestuur ben en steeds meer mensen leer kennen." Ondertussen wordt er stevig gerepeteerd. „Dit is wel een ge- trut zeg, kom op", klinkt de lui de stem van Beckers door het zaaltje. Met wilde armbewegin gen zet hij de boodschap kracht bij. „We doen er nog eentje voor de pauze. Gezang vult de ruimte, alsof alle lucht door één immense keel wordt geperst. Het zaaltje is eigenlijk te klein voor de explosieve in zet van de koorleden. Gecon centreerd wordt er naar de bladmuziek gekeken, waarop met markeerstiften de eigen partijen staan aangegeven. „Zo dut het publiek in, mensen", zweept Beckers de koorleden op. „Voor mij maakt het niets uit, ik sta met mijn rug naar ze toe, maar voor jullie is het toch wel leuk als er af en toe ook ie mand opkijkt." Wiep Roem kent het klappen van de zweep inmiddels. „Ik ben nu bijna twintig jaar lid en heb dus al heel wht meegezon gen." En zingen, dat is waar het haar om gaat. „Gezellig heid is voor mij een bijkom stigheid. Het gaat mij toch vooral om het gebruik van mijn stem." In de loop der jaren heeft Roem het koor in heel wat bezettingen meegemaakt. „Op sommige momenten zie je een vaste kern ontstaan en dan krijg je ook wat diepere contac ten. En ik moet zeggen: de mensen die nu lid zijn van het Leids Kamerkoor brengen met zijn allen veel gezelligheid." De Matthaus Passion is voor haar vertrouwde muziek. Maar uitgekauwd is het allerminst. „Het blijft toch een apart stuk. Wanneer ik het zing, krijg ik als vanzelf het voorjaarsgevoel." Het Leids Kamerkoor zingt op 16 april onder leiding van Ton Beckers de Matthaus Passion van J.S. Bach in de Pieters kerk. Het Rotterdams Barok ensemble zorgt voor de muzi kale begeleiding. Kaarten ver krijgbaar bij de VW l eiden, muziekhandel Barning en boekhandel Kooyker-Gins- berg. Een voorproefje van het concert wordt aanstaande zondag tussen 15.30 tot 17.00 uur gegeven in de Maranatha kerk, Dijkstraat 2a, Leiden. RODY VAN DER POLS OEGSTGEEST RODY VAN DER POLS Zowel jong als oud loopt er warm voor. De mix van pop en klassiek waarvoor een 'Night of the Proms' immer garant staat, weet - zeker sinds een bekend biermerk zich over het feno meen ontfermt - complete sportpaleizen met toehoorders te vullen. Zoveel luisteraars kan de aula van het Rijnlands Ly ceum Oegstgeest niet herber gen, maar de muzikale pret zal dat aanstaande donderdag- en vrijdagavond allerminst in de weg staan als de Big Band van het Rijnlands Lyceum, het Jeugdsymfonieorkest Rijnstreek en de Basic Big Band van de Streekmuziekschool hier optre den. Met de twee concertavon den wordt het 25-jarig bestaan van K&O Oegstgeest gevierd. Precies een kwart eeuw gele den besloot een groepje vrijwil ligers zich van K&O Leiden los te maken om in Oegstgeest een zelfstandige dochterorganisatie van deze volksuniversiteit op te richten. „En tot op de dag van vandaag wordt K&O Oegstgeest door vrijwilligers gerund. En dat is best bijzonder, want er gaat erg veel tijd in zitten", ver telt bestuurslid Joke Ploem. „K &0 staat voor kunst en onspan- ning en dat is wat onze organi satie te bieden heeft. Dat we daarmee duidelijk in een be hoefte voorzien, blijkt uit de massale belangstelling voor on ze activiteiten." leder jaar mei den zich maar liefst dertien- to veertienhonderd Oegsgeestena ren voor de honderddertig cur sussen, acht concerten en evenzoveel lezingen die K&O Oegstgeest organiseert. K&O streeft daarmee niet al leen een educatief doel na, be nadrukt Ploem. „Het sociale as pect is ook heel belangrijk. We zijn een onderdeel van het dorpsleven. Als je nieuw bent in Oegstgeest, dan is dit een ideale plek om nieuwe mensen te ont moeten. F.n ook de ouderen vinden het prettig dat dit soort activiteiten dichtbij, in hun ei gen dorp worden georgani seerd." Het jubileum is aanleiding voor een hele reeks van festivi teiten. „We hopen daarmee alle geledingen in het dorp te berei ken. Voor de ouderen hebben we bijvoorbeeld al een antiek markt georganiseerd en voor de allerjongsten hadden we een kinderopera." En de muzikale traktatie die donderdag- en vrij dag door meer dan honderd jonge Oegstgeestse muzikanten ten gehore wordt gebracht, moet zowel jong als oud op de been brengen. Klassieke mu ziek gaat twee avonden lang hand in hand met swing, pop en funk. Na de afzonderlijke concerten van de drie jeugdor kesten besluiten de muzikanten de avond gezamenlijk met het speciaal voor deze gelegenheid geschreven finalenummer 'Night of the Proms 2000'. 'Night of the Proms 2000' begint op zowel donderdag als vrijdagavond om 20.00 uur in de aula van het Rijnlands Lyceum, Apollolaan I in Oegstgeest. Toegangskaarten (vijf gulden) kunnen worden gekocht bij K&O Oegstgeest (Geversstraat 37) en de open bare bibliotheek (Irislaan) van Oegstgeest. Op de avonden zelf worden vanaf 19.15 uur kaarten aan de zaal verkocht. AMSTERDAM ANP Met ruim honderd prenten van Francisco Goya en Pablo Picas so laat het Rembrandthuis in Amsterdam van 15 april tot en met 16 juli zien hoe beide kun stenaars in hun werk werden beïnvloed door Rembrandt. Het is de eerste keer dat de drie meesters naast elkaar worden tentoongesteld. De tentoonstelling Rem brandt, Goya Picasso laat zien hoe de twee Spaanse schil ders naar het werk van de Hol landse meester keken en hoe zij zijn artistieke vindingrijkheid, motieven en technieken heb ben toegepast in hun eigen werk. Op die manier kan het publiek kijken en vergelijken. De expositie beperkt zich tot de onderlinge relaties in de prentkunst, maar de invloed van Rembrandt is ook zichtbaar Een prent van Picasso: 'Jupiter en Antiope'. in schilderijen en tekeningen van Göya (1746-1828) en Picas so (1881-1973). Van de honderd prenten zijn er 23 gewijd aan de relatie Rembrandt-Goya en 14 aan Rembrandt-Picasso. AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21