Wethouder neemt angst niet weg Begraafplaats voor rouwenden en bruidsparen APO:Schadeclaim bij Alphen nog niet van de L Rijn Veenstreek Hazerswoudenaar legt Chinees kerkhof aan Houtboi schei zitbank Alkemade verhot subsidie veerpont Alphenaar beboet \i zinloos verkeersgew DINSDAG 4 APRIL 2000 Bibliotheek in teken van kinderen aiphen aan den run De openbare bibliotheek in Alphen staat de komende maand voor de tweede keer in het teken van baby's en peuters. De bibliotheek leent babyboekjes, baby-cd's en peuter-cd-rom's uit zodat de ouders de taalvaardigheid van hun kind kunnen stimuleren. De eerste 150 nieuwe baby- of peuter leden ontvangen deze maand ook een leuke verrassing. Het hoofdgebouw (Thorbeckestraat) en het filiaal Ridderveld (Trou- badourweg) hebben een tentoonstelling met boerderijboeken- dieren. Ook is er in het filiaal in De Ridderhof een tentoonstel ling over 'helden uit kinderboeken' waar bekende figuren als Monkie, Rupsje Nooitgenoeg en Kikker te bezichtigen zijn. Reünie Hulp Noord-Ierland hazerswoude De Werkgroep Hulp Noord-Ierland (Huni) is be zig met de organisatie van een reünie op 20 mei. Veel mensen in Hazerswoude en omgeving zijn sinds 1978 betrokken ge weest bij de ontvangsten van jongens en meisjes uit Noord-Ier land, bijvoorbeeld als lid van een werkgroep, als gastouder, als chauffeur van de bus, als lid van een organisatie die een pro gramma voor haar rekening nam. Omdat veel adressen ontbre ken roept de organisatie deze mensen op om zich voor de reü nie op te geven op een van de volgende telefoonnummers: 071- 3414310 of 0172-589325/587609/589608/588368/589557. De re- unie begint 's avonds om half negen en wordt ergens in Hazers woude gehouden. Rommelmarkt Zang en Vriendschap hazerswoude-dorp Het koor Zang en Vriendschap houdt zater dag 15 april in de gereformeerde kerk aan de Korenmolenlaan in Hazerswoude-Dorp een rommelmarkt. Bezoekers zijn wel kom vanaf 10-15 uur. Wie oude maar bruikbare spullen kwijt wil, mag bellen naar 0172-588632/588314. Twaalf uur rijverbod Alphense alphen aan den run Een 48-jarige automobiliste uit Alphen aan den Rijn heeft gisternacht een rijverbod van twaalf uur gekre gen. De politie hield haar ter hoogte van het Bospark aan. Bij een blaastest bleek dat zij ruim drie keer de toegestane hoeveel heid alcohol ophad. Schoof veilt kunstwerk alphen aan den run» Klanten kunnen sinds enkele dagen al rond neuzen in het nieuwe onderkomen van de Wereldwinkel in de Alphense Hooftstraat. De officiële en feestelijke opening is op zaterdag 15 april. Om 11 uur veilt burgemeester Schoof een kunstwerk uit de winkel. Daarna draait een rad van avontuur om 'eerlijke' producten te vergeven. Tot 16 uur is er ook muziek in de Hooftstraat, nabij de nieuwe winkel op nummer 62. saskia buitelaar De honderd miljoen gulden schade die projectontwikkelaar APO (van ABN- Amro) vorig jaar claimde bij de ge meente Alphen aan den Rijn is voorlo pig geen onderwerp van gesprek. Voorlopig, benadrukt locatieontwikke laar F. Langeslag van APO. Hij reageert op de overeenstemming tussen de ge meente en de provincie Zuid-Holland over 750 te bouwen huizen op het ter rein waar Archeon stond vóór de in krimping. Dat de claim nu van de baan is, zoals de Alphense wethouder Van der Veen Meerstadt zegt, gaat vol gens hem te ver. „Die claim staat er nog steeds. Maar onze schade is pas te overzien als de definitieve planning rond is. En voor lopig moeten eerst de gemeenteraad en provinciale staten de overeenkomst nog goedkeuren. Zelfs dan staat pas vast dat we 453 huizen mogen bou wen. Voor de overige 297 moet op ter mijn weer een besluit worden geno men en zo gaat het de hele tijd." ABN-Amro leende tien jaar geleden 59 miljoen gulden uit voor de bouw van Archeon. De bank bedong dat het bij een faillissement (een deel van) de Archeongrond voor woningbouw kon gebruiken om de schuld af te lossen. De lening is door rente-op-rente in middels flink opgelopen. Met de kos ten die de projectontwikkelaar heeft gemaakt om plannen voor de woon wijk te ontwikkelen, becijferde APO vorig jaar een schadeclaim van 98 mil joen gulden, in het geval de huizen bouw niet zou doorgaan. „Tel daar nu maar weer zes procent rente bij op", zegt Langeslag. Het grootste deel kan APO terugver dienen, nu Alphen en de provincie het eens zijn geworden. Als de ontwikke lingen in andere delen van Kerk en Za- nen op een laag pitje worden gezet, is bouw op het zogeheten terrein Burg- gooi toegestaan. Volgend jaar zomer kan APO beginnen. Maar vanwege de onduidelijkheid over de laatste 297 woningen is Langeslag nog niet hele maal gerustgesteld. ,,Als we niet uit de kosten komen, claimen we onze scha de alsnog." Toch is dat g onderwerp tussen hem en dJ te. „We bespreken alleen ma zo snel mogelijk aan de slag H Dure huizen Op Burggooi komen dure kol vrijstaand en geschakeld, i een deel van de kavels verj particulieren die zelf een 1 bouwen. Verder zet APO def kopere' huizen neer van roij ton. In 2004 zijn de eerste 4 klaar. Omwonenden nieuwe stadhuis in Alphen bang voor herrie en verzakkingen den haag/hazerswoude tim brouwer de koning John de Wit spreekt geen woord Chinees, maar weet wel alles van hun manier van begraven. Dat moet ook wel, want de ondernemer uit Ha zerswoude-Rijndijk is betrok ken bij de aanleg van de eerste Chinese begraafplaats in Ne derland. Zijn bedrijf legt de tuin op de Haagse begraaf plaats Nieuw Eykenduynen in Chinese stijl aan. „Het is een heel aparte klus", zegt De Wit, die met volle teugen geniet van de grote belangstelling voor deze primeur. De Wit heeft zich verdiept in Chinese tuinarchitectuur. „Zij werken met felle kleu ren", legt hij uit. „Hun graven moeten in bepaalde hoeken liggen en ook zijn zij dol op slingerpaden. Daar moet ik als hoofdaannemer rekening mee houden." De Hazerswoudenaar zet de komende maanden vijf man in om de eervolle klus te kla ren. „Ik kan me voorstellen dat Haagse collega's jaloers op me zijn, want zij zouden dit werk ook heel goed kunnen uitvoeren. Ik dank deze op dracht aan mijn contacten in het uitvaartwezen. Denk niet dat mijn bedrijf alles alleen doet, want de bouw van de ur- nenmuür en metselwerk heb ben wij uitbesteed. Maar alles wat met grond en groen te maken heeft doen wij. Ik ben eventjes de hoofdaannemer van het Chinese deel van de begraafplaats." Op 2 juli gaat de begraaf plaats officieel open. Twee weken voor de eerste heipalen voor het nieuwe stadhuis in Alphen de grond ingaan, is de buurt nog niet gerustgesteld. Wethouder Lyczak deed gisteren tijdens een infor matieavond in het stads kantoor zijn best om de vrees voor overlast weg te nemen. Maar de ruim veertig aanwezige bewo ners uit de straten rond het St. Jorisplein vonden de toelichting op de plannen van de gemeente en de hoofdaannemer HBG Uti liteitsbouw voornamelijk vaag. alphen aan den run natasja augustinus Bewoners van de aangrenzende Stevinstraat en de De Smeth- straat hebben zich inmiddels neergelegd bij de bouw van een nieuw stadhuis, maar hopen daarvan zo min mogelijk last te ondervinden. Zij zijn vooral bang voor verzakkingen van hun huizen, omdat het water peil tijdens de bouw daalt. De bewoners baseren hun angst op het feit dat hun zestig jaar oude huizen niet op palen zijn ge bouwd. De gemeente stelt ech ter dat het waterpeil weieens eerder zo laag heeft gestaan. „Maar we gaan nog uitzoeken of het effect heeft op de wonin gen als het peil over twee jaar weer wordt verhoogd", zegt Ly- cak. „We kunnen het onmogelijke natuurlijk niet mogelijk ma ken", zegt de wethouder bij zijn uitleg over de bouwwerkzaam heden die tot begin 2002 duren. Nu de bouwput klaar is, kan de bouwplaats worden ingericht. Het bouwketenpark grenst aan de bouwlocatie aan de zijde van het Raoul Wallenbergplein. In de komende weken worden ook Nog even en de rust is verdwenen rond het StMorisplein. De heiwerkzaamheden beginnen op 17 april. twee torenkranen opgebouwd voor de verplaatsing van bouw materialen. De gemeente on derzoekt ook of zij een bouw- straat kan laten aanleggen op het schoolplein van het Scala College aan het Burgemeester Visserpark Tot dan is de overlast van de bewoners nog miniem. Aanwe zige bewoners kregen gister avond dan ook nog geen duide lijk idee van hoe het zal zijn. „Je kunt je de overlast en schade pas voorstellen als het zo ver is", zegt een oudere bewoner van de Stevinstraat. In de week van 17 tot 21 april begint het heien. Dat gebeurt overdag en neemt vijf tot zes weken in beslag. Alleen het hoofdgebouw wordt onderheid. Het tussengedeelte en de ach- terbouw van het nieuwe stad huis krijgen een stalen funde ring. Tijdens het heien bedraagt de geluidsbelasting op de gevel van de huizen 71 tot 83 decibel, afhankelijk van de afstand van het heiblok tot de panden. „We kunnen de hinder natuurlijk niet geheel wegnemen", zegt Lyczak. „Maar we meten gere geld het geluidsniveau in de huizen om te kijken of het bin nen de normen blijft." De parkeergarage, die plaats moet bieden aan 240 auto's, komt het eerst aan bod. De werkzaamheden daaraan duren van half april tot half oktober. Nadat de parkeergarage is op getrokken, wordt het skelet van het stadhuis opgebouwd. In 2002 hoopt de gemeente het FOTO HENK BOUWMAN pand te openen. Voor klachten en schade ge durende de bouw heeft de ge meente een servicelijn ingesteld voor de omwonenden. „Maar wat als ik twee jaar na de bouw alsnog last ondervind van ver zakking door het lage waterpeil of scheuren in de muur van het heien?", vraagt een bezorgde bewoner zich af. „Dan wordt het bijzonder lastig om aan te tonen dat dat in verband stond met de bouw", zegt Lycak tot slot. regio natasja august De lokale afdelin] Hout- en Bouwbor hun gemeente een De Hout- CNV bestaat nami jaar en biedt daaro afdelingen een bet 2500 gulden aan. H( moet ten goede ko de gemeenschap, zef de Kamp van de I Hout- en Bouwbond De afdelingen Aarlanderveen plaai dit geld twee zitbai op de Rijnkade in één in Aarlandervei hervormde kerk. Def' se wethouder Groi Wout krijgt op 14 apÉ| uur in Aarlanderv I bankje aangebode districtbestuurder ma van de Hout- i bond. Leimuiden valt si jaar onder de afdi phen, maar wordt i maal als onafhanki deling beloond met drag. „Zij wilden d en de bond vond d« billijk", aldus J. de I de afdeling Alphen. muiden wordt wat I in de andere gemeei zitbank geplaatst bi jaardenwoningen Peppelhof. Het booi zij van het geld hel kocht, staat daar al. Verzorgingshuis in Koudekerk, afdel woude, krijgt op 8 bedrag overhandig Hiddema. De best van de gift wil de va satie pas bij de oi om 10.30 uur aan i pasingel 2 in Koude kendmaken. Volgeni Kamp zijn in het van het land de schommels en wi| trek, en in deze regi banken. Spaden voor uitbreiding dodenakker Hoogmade gaan 1 juni de grond in tim brouwer de koning Het kerkhof van Hoogmade krijgt een ander aanzien. Op 1 juni gaan de spaden in de grond voor een ingrijpende uit breiding. De rooms-katholieke begraafplaats achter de olv Ge boortekerk wordt ongeveer 2,5 keer zo groot. Er komt ruimte voor honderden extra graven en de verwaarloosde pastoors- tuin naast het kerkhof veran dert in een park. Ook kunnen Nederlands hervormde Hoog- madenaren zich er voortaan la ten begraven. Het dorpse ka rakter verdwijnt, maar, zegt plannenmaker J. Disseldorp, de dorpse tarieven blijven gewaar borgd. De 71-jarige voorzitter van de kerkhofcommissie („Noem mij maar regelateur") vindt al jaren dat er wat moet gebeuren op de bescheiden dodenakker in zijn woonplaats. „Op dit ogenblik is er eerder sprake van een berg plaats dan van een begraaf plaats", zegt hij nuchter terwijl hij over de te smalle paden van het kleine kerkhof kuiert. „We gaan het nieuwe gedeelte rui mer opzetten. Onze begraaf plaats moet voldoen aan de ei sen van deze tijd. Daarnaast wordt de begraafplaats arbeids- armer. Anders is het onderhoud voor vrijwilligers, veelal vutters en gepensioneerden zoals ik, niet meer op te brengen." Disseldorp en zijn commissie zijn bij hun voorbereidingen niet over een nacht ijs gegaan. De gewezen directeur gemeen tewerken van het Noord-Hol landse Obdam pakt de tekenin gen erbij. „Ik zie de nieuwe be graafplaats al helemaal voor me. Naast de 150 bestaande graven komt een gedeelte met 50 nieuwe graven. We begraven twee diep, dus is er in de toe komst plaats voor 400 perso nen. Ook komt er een apart ge deelte voor 50 kinderen. Hun graven liggen nu nog bij de rest. Xe jjjSff ,if 'Regelateur* Jan Disseldorp toont trots zijn schets van het nieuwe kerkhc voor een park met een grote vijver. Links heeft hij de uitgebreide begraafplaats getekend, rechts is ruimte FOTO HIELCO KUIPERS Dat vind ik eigenlijk niet zo ho ren. Verder is er ruimte voor een park. Van de vijver met al die lisdodden maken we een grote vijver. Aan de rand van het park is plaats voor een co lumbarium (urnenmuur) en ur nengraven. Steeds meer men sen kiezen voor crematie, dus daarop moeten we ook bere kend zijn. Al is het niet gezegd dat iedereen die zich laat cre meren hier terechtkomt. De na bestaanden kunnen de as ook mee naar huis nemen." Met de uitbreiding van de be graafplaats langs het Kerkepad is 225.000 gulden gemoeid. Hoewel alles low budget is, kan de parochie dat bedrag onmo gelijk ophoesten. Het aantal be grafenissen bedraagt gemiddeld negen per jaar. Door de vergrij zing van de bevolking gaat dat getal ongetwijfeld omhoog, maar dan nog heeft Disseldorp andere geldbronnen nodig. Tot zijn geluk kon de kerk terecht bij de plaatselijke Charitas, de voormalige armenzorg, die op uiterst billijke voorwaarden een lening verschafte. Aannemer Van der Poel uit Oud Ade neemt het professio nele deel van het werk voor zijn rekening. De rest moeten de vrijwilligers doen. Disseldorp verheugt zich al op de geza menlijke inspanningen, waar voor nu de dinsdagochtend be schikbaar is. Sinds vorig jaar kan hij ook een beroep doen op het Nederlands hervormde smaldeel van Hoogmade. Nie mand maakt er bezwaar tegen dat protestanten zich laten be graven op de begraafplaats van de rooms-katholieke kerk. De hervormden hebben recht op 5 procent van het kerkhof, maar moeten in ruil daarvoor ook 5 procent van de vrijwillige ar beid leveren om de begraaf plaats in goede staat te houden. Disseldorp denkt die klus op het uitgebreide deel met het zelfde aantal vrijwilligers te kunnen klaren als nu. Daarvoor moet het zware handwerk zo zoetjesaan verdwijnen. Lagere hagen, betonnen paden in plaats van grind en machinaal graven in plaats van handmatig delven zijn oplossingen die hij al heeft bedacht. Disseldorp ziet er daarbij op toe dat de be graafplaats zijn franje behoudt. Hij heeft al houten banken be steld en pleintjes en wandel routes getekend, die het rouwenden mogelijk moet ma ken om in alle rust het verlies van dierbaren te verwerken. Het markante hek dat de paro chie een eeuw geleden kreeg houdt zijn plek aan het begin van het oude gedeelte. Over een jaar moet de uit breiding een feit zijn. Hooguit de nieuwe aanplant van heggen rond het kerkhof verkeert dan nog in een pril stadium. Als het zo ver is heeft Disseldorp zijn laatste klus geklaard. Nu al weet hij aan wie hij in 2001 de fakkel overdraagt. De plaatselijke ar chitect Thijs van Wieringen staat te popelen om zijn ideeën aan te dragen. Disseldorp be seft het belang van een goede overdracht. „Ik moet vooral de boel niet tegenhouden. Daarte genover staat dat ik als gepen sioneerde alle tijd heb om aan de begraafplaats te werken. Ook na mijn terugtreden blijf ik als vrijwilliger actief." Disseldorp, die schuin tegen over de kerk woont, kan een oogje in het zeil houden. Als zijn plannen zijn uitgevoerd, is de metamorfose van een een voudige dorpsbegraafplaats naar een mooi kerkhof een feit. Disseldorp rekent erop dat de plaats dan niet alleen een toe vluchtsoord wordt van rouwen den, maar ook van jonge bruidsparen. „Ik kan mij voor stellen dat zij voor hun fotore portage naar het nieuwe park komen. Alleen zullen zij wel zo poseren, dat er geen grafstenen op de bruidsfoto's staan." kaag janneke de jonge De gemeente Alkemade ver hoogt de subsidie aan de fir ma Ponto, exploitant van de veerpont naar Kaageiland, eenmalig met 25.000 gulden. Sinds het begin van de jaren tachtig maakt Alkemade jaar lijks een bedrag van 150.000 gulden over naar de familie Hoogenboom van Ponto. In middels is het tijd voor een aanpassing, vinden beide par tijen. Behalve de eenmalige verhoging van 25.000 gulden wordt de prijs vanaf nu jaar lijks aangepast aan het infla tiecijfer. Alkemade betaalt Ponto voor zijn prestaties, omdat de gemeente een verbinding met het vasteland moet verzorgen voor de bewoners van het ei land. Om die overtocht tot in de verre toekomst te kunnen garanderen, wilde Alkemade eigenlijk pandrecht op de pont. Als de firn dan failliet zou gaan pont van de gemeei den. Maar de Raboh Ponto een lening h strekt, heeft al een i dat pandrecht. Volgens burg Meerburg is het niet bleem dat Alkemade slag op de pont kar „De pont is speciaal v oversteek gemaakt, hem moeilijk ergen; gebruiken. Als Pont zou gaan, dan zou d| bank hem toch aan a bieden, denk ik." Omdat de reserved meer in orde is, laat P| nieuwe bouwen. Het I 500.000 gulden en ooi drag schiet de bank gemeenteraad beslil maand over de verhol de subsidie. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een Alphenaar wegens mishandeling veroordeeld. De man sloeg op 30 januari een 14- jarige jongen die zonder licht fietste in elkaar. De Alphenaar kreeg 1500 gulden boete, waar van 750 gulden voorwaardelijk. De 14-jarige fietste 's avonds met twee vrienden door Alphen aan den Rijn. De Alphenaar, volgens eigen zeggen een vrachtwagenchauffeur, ergerde zich zo aan dë jongens dat hij luid gassend achteruit op hen afreed, uitstapte, de 14-jarige vastpakte en hem met zijn vuist in het gezicht sloeg. De schooljongen I schijn van kans. Hij j gens zijn maatjes volll kaar gehakt. De \j ijzerconstructiewerkej boomlange man van bezwoer gisteren ea politierechter Hensen knul maar één keer hal „Anders had hij wel ij kenhuis gelegen." Volgens de Alphenal 'overwerkt' en ging hl gebukt onder privé! gen. Hij gaf toe dal agressie op de jongenl reageerd. De politierechter f 'zinloos verkeersgew rens hij de Alphenaaj de eis veroordeelde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18