biljoen is raad Voorschoten te gortig Buister wil aan de slag met windingen van De Zeeuw !V\. ;i /arm onthaal voor Job Cohen bij terugkeer in Oegstgeest ïr Volkstuinen verhuizen naar Munnikenpolder Regio Oud en nieuw 'Er is wel met ons gepraatmaar niet naar ons geluisterd' Noodzaak van ondersteuning golfclub ontgaat deel politiek 5DAG 4 APRIL 2000 jschoten moet zelf een plan maken, waarin staat ie richting het dorp opmoet. De gemeenteraad ziet meer in het Arnhemse bureau Arcadis Heidemij „Dat kan voor een miljoen gulden alleen een Jltstuk maken. We hebben net een aantal pijnlijke be- ligingen achter de rug. Dan kunnen we dit niet aan iurgers verkopen", zo keurde WD-fractievoorzitter jand gisteravond tijdens een commissievergadering Öure' voorstellen van Arcadis af. "kcHOTENjan preeneneind'. Het is de tweede keer binnen een week dat een groot jre partijen steunden haar. plan door de Voorschotense h D66 vindt de hoge uitga- raad van tafel is geveegd, ten bezwaar, zolang maar Woensdagavond werd de ver- jsprake is van een 'open keersnota afgeserveerd. Het college van burgemeester en wethouders beraadt zich op de nieuwe situatie. Projectma nager E. Prince van Arcadis had er aan de ene kant 'wel begrip voor dat iedereen is geschrok ken van de grote bedragen'. Aan de andere wees hij erop dat het project zich voor een be langrijk deel terugverdient: „Bij het opstellen en uitwerken van de plannen voor bijvoorbeeld de infrastructuur, woningbouw en bedrijventerreinen betrek ken we beleggers. Als je concre te projecten hebt, kun je daar afspraken over maken en een aantal kosten doorberekenen", zo merkte Prince na afloop op. Hij verwees onder meer naar Nootdorp en Ermelo waar Ar cadis 'op dezelfde succesvolle manier is bezig geweest' en naar Vlaardingen waarmee het bureau momenteel samen werkt. De raadsleden bleken echter niet gevoelig voor dergelijke ar gumenten. Een paar maanden geleden hadden ze nog inge stemd met een bedrag van 65.000 gulden voor het opstel len van een plan van aanpak. In de begroting werd 500.000 gul den voor het uitvoeren van de plannen opgenomen. In werke lijkheid is dat ruim een miljoen geworden. Burgemeester Can- negieter gaf gisteravond toe dat het college 'met dezelfde vra gen heeft geworsteld als de raadsleden": „Er is veel geld mee gemoeid, maar als je het goed wilt doen, kost het nou eenmaal veel." Om de raadsleden niet met een met het miljoen te confron teren, stelde het college voor eerst een contourennota (kos ten 235.000 gulden), vervolgens een nota hoofdlijnen (250.000) en ten slotte de Visie op Voor schoten te laten opstellen. De meeste partijen zagen daar ech ter niets in. WD'er Holland: „We zijn er niet met een mil joen. Er komen ongetwijfeld nieuwe tegenvallers. Nee, dit is echt een straat te ver voor Voor schoten." Zij kreeg bijval van Mjvi'ev belandt niet in onderste la van bureau :raat|lgvan voorpagina iter De Vries (binnenland- Deiken) gaat het rapport van amettuurgroep 'Krachtige ge- e niaten' bestuderen en wil er ikaldde commissie De Zeeuw dat er over praten. Volgens de gen tte bewindsman belandt 5 enldvies van de commissie in loeveval niet in de onderste la n oneijn bureau. Minister De ht irfvindt dat samengaan van wvatenten 'van onderop ge- iussen moet worden', maar hij Terlt ook 'dat daar heel wat nistmlering voor nodig is', n aujurgroep-voorzitter De in vwv hoopt dat zijn studie er- ;roep zorgt dat gemeenten kri- Emi naar zichzelf gaan kijken k meseffen dat samenwerking t gajhaalvergroting nodig zijn. an dt een kleine gemeente als vanenburg is dat niet gemak- ius. k", beseft ook hij, 'maar het e schel noodzakelijk' stelt de lat daiissie. chc de kj Zeeuw stelt voor de be- verljen gemeenten extra finan- raarasteun te geven. Tweede- uimfrlid De Cloe (PvdA) it de standpunten van de lissie 'hard, helder en dui- fotcj'. Hij verwacht dat provin- DGfvji minister er snel mee aan g gaan. CDA-woordvoer- der Hoeven hekelt het e^rt. Ze noemt het een 'be- iijke voetzoeker', die niets en alleen maar onrust Senator Schoondergang- Horikx (GroenLinks) is blij dat herindeling niet voorop staat, maar slechts onderdeel uit maakt van een 'totaalpakket'. Dat maakt de kans dat het par lement straks de uitgewerkte voorstellen steunt, groter. Minister De Vries kan in elk geval rekenen op een aanvaring met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Zij leggen de zwaarste conclusie van het rap port naast zich neer. „Gemeen telijke herindeling, is voor ons pas aan de orde als de huidige grenzen een belemmering zou den zijn om problemen op te lossen", luidt het commentaar. Verwezen wordt naar de notitie "Waar ligt de grens?' waarin GS herindeling als laatste redmid del noemen. Minder vrijblijven de en meer intensieve samen werking op meer terreinen is wel nodig. GS bespreken de no titie nog dit voorjaar met alle gemeentes. Alleen coalitiepartij de PvdA blijkt bereid af te wijken van die opstelling. „Bij bestuurlijke problemen begin je met: kun nen we er door samenwerking uitkomen. Dat komt langzaam van de grond." De partij wil eerder ingrijpen dan GS nu aangeven. „De provincie moet daarin het voortouw nemen. Of wij dat nu laten liggen, vind ik lastig om te beoordelen. Ik sluit het niet uit." De fracties van coalitiepartij en CDA en GroenLinks en de oppositiepartijen WD en SP vinden net als GS dat de stuur groep, met oud-gedeputeerde De Zeeuw van Noord-Holland aan het roer, te ver gaat met haar aanbevelingen. „Verzwa ring van de bureaucratie", stelt de (Leidse) fractievoorzitter F. Vergeer van de socialisten. Voor haar doemt het spookbeeld op van 'Rijnstad met deelgemeen teraden'. WD-leider C. Aptroot: „Herindeling vind ik de makke lijkste weg." Gemeenten zijn in zijn ogen volwassen genoeg om zelf te bepalen of samengaan met de buurman beter is. In plaats van herindelen is het beter als Rijk en provincie meer taken en verantwoorde lijkheden aan gemeentes over dragen, vinden WD en SP. Ap troot: „We mogen best heel hard formuleren hoe ze dat moeten doen. Ter Aar vind ik wat dat betreft een goed voor beeld, zij het dat het daar pas om twee voor twaalf gebeurde." Fractievoorzitter A. Ouwe hand van GroenLinks wijst erop dat Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg al nauw met elkaar sa menwerken. Daar is geen her indeling voor nodig. De kritiek van de stuurgroep dat Zuid- Holland zich te passief opstelt, acht hij onjuist. „We hebben juist een heel bewuste keus ge maakt." Dat meent ook CDA- voorman J. Klein Breteler. „We moeten de bestuurlijke proble men samen oplossen, en niet met het dreigement van herin deling komen. Doorgaans is dat een slecht uitgangspunt voor overleg." len f- voorschoten Een mooier en idyllischer contrast is nauwelijks denkbaar: ouderen die genieten van nieuw leven. In dit geval in de Bachlaan in Voorschoten waar ze dromerig langs de uitlopende natuur lo pen. foto loek zuyderduin ieest hans jacobs een zijn de tegenstellingen vergeten. :hol£ohen wacht bij terugkeer in :enb geest een warm onthaal. Geen 6 n< nstranten, geen querelanten, 311 onvertogen woord. De staatsse- Be is belast met het vreemdelingen- P dti oogst in zijn voormalige woon- s waardering en applaus. Ont- len, geduldig en met enthousias- :eft hij zijn partijgenoten een col- iver het Nederlandse beleid. Over loeilijke keuzes, de constante tussen hart en hoofd, de talrijke [ma's en valkuilen die zijn lood- 6 portfeuille met zich meebren- Cohen voelt zich thuis en op zijn gemak. Ruim twintig jaar geleden han teerde hij nog de voorzittershamer bij de Oegstgeester PvdA, vandaar. Hij komt te voet naar Het Witte Huis, na een maaltijd-bij zijn vader die nog al tijd in het dorp woont. Met bekenden grapt hij over het ministerschap. „Na tuurlijk was ik liever minister van bin nenlandse zaken geworden," zegt hij met een knipoog. Cohen werd getipt als opvolger van Bram Peper, maar kon niet gemist worden bij Justitie. De bomvolle zaal luistert naar het weloverwogen betoog van de voorma lige rector magnificus. Tijdens de daarop volgende discussie zijn het vooral de specialisten, de mensen die bij gemeente, vluchtelingenwerk of opvangcentrum regelmatig te maken hebben met de opvang van vreemde lingen, die vragen stellen. Cohen ver duidelijkt zijn beleid, geeft voorbeel den, stelt gerust, maar verbloemt de soms harde werkelijkheid niet. Tachtig procent van de asielzoekers komt Ne derland zonder papieren binnen. Di rect terugsturen en de aanvraag niet in behandeling nemen is de beste reme die. „In de meeste gevallen zou dat ook rechtvaardig zijn", denkt de staatssecretaris. „Alleen, en daar ligt het dilemma, echte hulpzoekenden komen ook vaak zonder papieren hier. Die kun je niet wegsturen". Hetzelfde dilemma speelt bij mensensmokkel. Een harde aanpak van de smokkelaars snijdt echter ook veel legitieme asiel zoekers de pas af, want die worden - tegen vergoeding - ook meegenomen. Cohen balanceert bij zijn werk steeds op een smalle evenwichtsbalk. Moeten asielzoekers in afwachting van een beslissing over hun verzoek kun nen werken. En, zo ja, hoe lang dan? De talrijke procedures nemen soms ja ren in beslag. „Het is niet menswaar dig om mensen zo lang te laten wach ten, ze zo lang in onzekerheid te la ten", vindt Cohen. Het is belachelijk dat de asielzoekers niet mogen wer ken, maar tegelijkertijd is het laten werken later vaak een belemmering voor terugkeer. Er worden verwachtin gen gewekt, rechten opgebouwd. „Moeten we de grenzen dan maar he lemaal openstellen?". Cohen gunt het iedereen om in Ne- fractievoorzitter Zoetemelk van het CDA. Groenlinkser M. Kleij- weg vindt dat Arcadis zich uit de markt heeft geprijsd. PvdA'er N. Laterveer stelde voor om 'de bestaande kennis in het gemeentehuis te benut ten'. Anderen steunden hem daarin en zien wel wat in 'enige externe begeleiding'. Cannegie- ter wees er echter op dat zo'n aanpak niet haalbaar is: „We hebben daarvoor de kennis niet in huis. We hebben hulp nodig. Stel dat we eigen mensen op dit project zetten, dan moeten we voor andere zaken weer allerlei bureaus inhuren. Dan ben je net zoveel kwijt." COMMENTAAR Hapklare brokken De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek zijn over enige tijd aanzienlijk veranderd, als de commissie De Zeeuw haar zin krijgt. Een paar krachtige, robuuste gemeenten maken er in goede har monie en met voortdurend overleg de dienst uit. De kleintjes zijn verdwenen, samengevoegd bij een of meer andere plaatsen. En Leiden voert niet meer de boventoon, maar stelt zich bescheide ner op en schept daarmee een plezieriger sfeer in de regio. Het klinkt wel erg mooi in een gebied waar het woord herindeling bestuurders een spontane driftbui bezorgt en waar twee regio's lange tijd voornamelijk met de rug naar elkaar hebben gestaan. En al dat fraais moet bovendien nog in vier jaar tijd worden ver wezenlijkt. Die korte periode lijkt weinig realistisch. Maar los daarvan is het de vraag of de idealen van de commissie hoe dan ook kans van slagen hebben. Sommige van de heel kleine gemeenten zien zelf ook wel in dat ze alleen weinig meer voor elkaar krijgen - zoals Valkenburg, dat meer en meer steun zoekt bij Rijnsburg en Kat wijk. Maar juist gedwongen samenvoegingen zijn dé manier om goedlopende samenwerkingsverbanden, die misschien vanzelf wel in fusies eindigen, om zeep te helpen. Verder verwacht de commissie dat Leiden zich na de grote her indeling koest houdt. Met de totstandkoming van enkele grotere gemeenten is er trouwens meer evenwicht in de regio, waardoor de anderen Leiden beter tegenspel kunnen bieden. Dat klinkt aardig, maar het gekke is dat de commissie Leiden wel toestaat de grote bouwlocaties binnen te halen. De grote slokop die de stad in de ogen van veel buurdorpen is, krijgt nog gauw een vet te prooi voordat ze het even rustig aan moet doen. Gezien de grootte van de omringende gemeenten - geen enkele plaats krijgt de omvang van Leiden, hoe fors er ook wordt sa mengevoegd - mag worden verwacht dat de Leidse annexatie- drang opnieuw de kop zal opsteken zo gauw de stad zijn nieuwe grenzen heeft bereikt. Of de buurgemeenten zich dan met meer succes kunnen verzetten, of dat ze door De Zeeuw slechts zijn omgevormd tot hapklare brokken, zal dan moeten blijken. In tegenstelling tot wat de commissie denkt, zijn we van Rijnstad nog lang niet af. Zoeterwoude is woedend op stuurgroep derland te wonen en werken. Hij be grijpt dat velen hier willen komen, maar in dit kleine land is het 'uitgeslo ten' dat iedereen kan worden toegela ten. Cohen is de poortwachter die het toelatingsbeleid handen en voeten moet geven. Een nieuwe wet die de Tweede Kamer over twee weken be spreekt, moet de omslachtige proce dures vereenvoudigenen vooral ver snellen. „Wachten maakt mensen let terlijk gek", stelt de bewindsman. Alles is er daarom op gericht die wachttijd te bekorten. Maar aan de stroom asiel zoekers komt daarmee geen einde. „Ik heb een afgeleide portefeuille. Ik rea geer op wat in de wereld gebeurt. Voor mensen die bescherming nodig heb ben is altijd plaats." zoeterwoude jan preenen Zoeterwoude is laaiend over de conclusie van de stuurgroep 'Krachtige gemeenten' dat her indeling van kleine gemeenten in de Leidse regio onvermijde lijk is. De stuurgroep ziet geen toekomst meer voor dorpen als Zoeterwoude, Valkenburg en Warmond. „De stuurgroep heeft met ons gepraat, maar he lemaal niet naar ons geluisterd. Herindeling heeft steeds voor op gestaan. Alles lag bij voor baat vast", vinden Progressief Zoeterwoude, CDA en WD. In de ogen van de Zoeterwoud- se politici is herindeling 'abso luut niet aan de orde'. Zij wij zen erop dat samenwerking in de regio voldoende moet zijn. „Maar dan wel intensiever en minder vrijblijvend." Of om met wethouder Van der Kooi te spreken: „Er valt veel samen te doen. We kunnen zelf de mi lieuzaken regelen, maar het is efficiënter om dat gezamenlijk te doen. Vandaar de instelling van een regionale milieudienst. Zo kan en moet dat op meer terreinen." Voorts wijst Van der Kooi er op dat 'nergens in het rapport staat dat er twee grote bouwlo caties moeten komen': „Leiden wil groeien en op het vliegveld Valkenburg en in de Grote Pol der in Zoeterwoude bouwen. Met de instelling die Leiden heeft, kun je wel huizen blijven neerzetten. Wij zeggen dat je moet kijken naar de werkelijke behoefte. Daarom hebben we door het bureau De Lijn ook een tegenrapport laten opstel len en daaruit blijkt dat er veel minder woningen nodig zijn in deze regio." Met name het CDA is verbolgen over het feit dat rijksafspraken nu geschonden dreigen te worden. „De Grote Polder is aangewezen als rijks bufferzone, juist ter voorkó ming dat steden aaneengroei en", aldus M. Ates (CDA). De drie politieke partijen drongen er gisteravond bij het college van burgemeester en wethouders op aan om een soort Visie op Zoeterwoude te laten opstellen, zoals ook de provincie al eerder heeft geop perd. Van der Kooi: „Onze visie is duidelijk: we willen een groe ne gemeente blijven, waarin het nu nog groene gebied wordt beheerd door agrariërs, zoals al duizend jaar gebeurt. Voor die mensen moet je de mogelijkhe den wel verruimen. Voor de noodzakelijke inkomsten moe ten ze het een en ander op toe ristisch gebied kunnen doen. En verder speelt samenwerking voor ons dus een heel grote rol. Dat kunnen we allemaal zelf wel verwoorden, maar het is beter dat mensen van buiten zo'n rapport opstellen. Vreem de ogen dwingen nu eenmaal." it wij ipenPORP ERIC WENT volkstuinen in de Leider- •e Kalkpolder - nabij de aven - steken waarschijn- 'er naar de Munnikenpol- >e tuinders moeten wijken de verbreding van de A4 !t daarmee samenhangen- -plan. Het bestuur van de igenvereniging Volkstuin- 'alkpolder kan goed met (dwongen verplaatsing le- i.Mits het nieuwe complex zo ver mogelijk van de A4 d dicht mogelijk bij De komt te liggen." lerdorp wil in het gebied i de Doeshaven en de ptssingel huizen bouwen 'ortaccommodaties neer- Dit maakt deel uit van /4-plan, waarmee de ge- ite geld wil verdienen voor (ettere - dus duurdere - in- g van de A4. De volkstui- oeten daarvoor verdwij- n de Munnikenpolder is is PvdA-wethouder Mol- •er een goed alternatief, etaris W. van de Water Ie belangenvereniging kan daar wel in vinden: „De likenpolder is in principe irima plek. Ik heb begre- lat bij de Doeshaven een erplaats voor auto's van Het huidige volkstuincomplex bestaat uit 56 tuinen; tien ervan zijn niet in gebruik. foto henk bouwman bootbezitters wordt aangelegd, dereen kwijt te kunnen", ver- Als wij daar vlakbij tuinen kun- wacht Van de Water. Nu bestaat nen krijgen, dan gaan wij ak- Kalkpolder uit 56 tuinen, waar- koord." van er tien niet gebruikt wor- Het nieuwe complex wordt den. „Als we straks stukken van maximaal een hectare groot 200 vierkante meter uitgeven, „Ruimschoots genoeg om ie- kunnen we zo weer vijftig tuin ders kwijt." De verplaatsing van Kalkpol der is meteen het sein om de belangenclub om te vormen tot een volwaardige vereniging. Van de Water: „De gemeente vindt dat nu eenmaal prettig. Voorwaarde is wel dat we le vensvatbaar zijn, want anders hebben we geen kader." Veel zal er vervolgens niet verande ren. Van de Water: „Wij zijn nu vrije tuinders en dat willen we blijven. Ook in de toekomst moeten er dus zo weinig moge lijk regeltjes komen." In de Munnikenpolder kan ook een deel van de 25 verdre ven tuinders van De Buitenkant een nieuwe stek vinden. Dit complex wordt eveneens opge heven. Rijkswaterstaat heeft de helft van de grond nodig voor de verbreding van de A4. Het restant is volgens Leiderdorp niet groot genoeg om het com plex levensvatbaar te houden. En ook dit gebied valt onder het W4-project. De tuinders van De Buiten kant hebben echter een alter natief: een huurtuin in De Bloe- merd langs de N446. Het volks tuincomplex Bloemhof wordt daarvoor uitgebreid. Maar Bui tenkant-secretaris W. van Vliet verwacht niet dat veel van zijn leden voor deze optie zullerr kiezen: „Nu hebben onze leden hun tuinen in eigendom en zijn zo vrij als een vogel. Bij De Bloemerd gelden allerlei vereni gingsregeltjes. Dat cultuurver schil is veel te groot." leiderdorp afke van der toolen De Leiderdoipse politiek rea geert een beetje zuinig op het plan van sportwethouder Kol man (WD) wethouder Roest van financiën (CDA) om de Initiatiefgroep Golf Leiderdorp financieel te steunen. De IGL wil een oefenaccommodatie beginnen op het terrein van Alecto en Velocitas in sport park De Bloemerd. De vereni ging in oprichting - nu al 180 aspirantleden rijk - krijgt 10.000 gulden uit het gemeen telijke sportstimuleringsfonds, en daarnaast staat de gemeen te garant voor een lening van 110.000 gulden. Er leefden gisteravond veel vragen over deze constructie bij de leden van de raadscom missie voor financiën. College partij PvdA maakte nogal een punt van die garantstelling, evenals GroenLinks en BBL. PvdA-raadslid J. van Reijn vroeg zich af of het wel een taak is van de gemeente om op die manier een sport als golf te steunen: golf is immers geen zogeheten 'basissportvoorzie- ning', zoals zwemmen of voet bal. Ze peuterde daarmee van Roest de toezegging los dat voortaan elke minder gangba re sport op deze vorm van steun kan rekenen, als er maar sprake is van een club met ge noeg leden. Roest: „Er is een onderscheid tussen een directe gemeentelijke taak, namelijk als er sprake is van een basis- sportvoorziening, en een indi recte gemeentelijke taak, bij voorbeeld bij paardrijden of watersport. Als er een verge lijkbaar initiatief komt als dit van de IGL, werken we daar in principe aan mee." Vragen waren er ook over de 10.000 gulden uit het sportsti muleringsfonds. Zo miste Groen Linkser C. Bos duidelijke afspraken over de bestedingen uit dit potje. „We hebben afge sproken om daarvoor beleid te formuleren. Dat is er nog steeds niet. Daarom heb ik moeite met dit voorstel." Wet houder Kolman vertelde dat er wordt gewerkt aan dit beleid, en dat de commissie daar te- zijnertijd over kan meepraten. Voorts moest Kolman belo ven het contract tussen de vier partijen (de gemeente, de IGL, en de twee genoemde sport clubs) goed dicht te timmeren. Alleen collegepartij WD en de AOV/Unie55+ waren onver deeld positief over het plan. WD'er M. Nienhüis: „De WD had golfen in Leiderdorp heel hoog op het verlanglijstje staan." En H. Lankhorst van de ouderenpartij: „Er zijn veel senioren met belangstelling voor de golfsport, en het aan tal senioren neemt alleen nog maar toe." Die opmerking van de AO V'er ergerde J. Koeken (CDA). „Ik maak er groot be zwaar tegen dat golf wordt aangemerkt als een sport voor ouderen." Waarop Lankhorst erkende dat golf 'ook voor jon geren' leuk kan zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17