Azië' Homo erectus bereikte pas miljoen jaar geleden eeste scholen houden COC buiten de deur Leiden Regio ■fff Kantonrechter maakt ommetje voor wieldoppen GERECHT lAC 4 APRIL 2000 2.1n ndeli)C Leiden heeft moeite te vinden om gastles- nuu ,even_ Bijna alle scholen iaar eidse regio en de Duin- eer(]enstreek houden na een iproep de boot af. Alleen op het Herbert Visserscbllege in Nieuw-Vennep en het Rijnlands Lyceum in Sassenheim is het COC zonder meer welkom. De homo-organisatie heeft daarom de gemeenten om hulp ge vraagd. Ondanks de voortschrijdende emancipatie zijn gastlessen nog Bolletje geroosterde broodjes Finse ronde sesam of volkoren, geroosterd brood, brodly Zweedse broodjes of Duitse Zwieback. Per pak/zak van 2.39/2.09 voor/ steeds broodnodig, meent voorzitter R. Rakers. „Wat wij horen is dat zeker in de lagere klassen weer een vijandigheid jegens homo's hangt. Homo seksualiteit is een taboe waar mee de leerlingen elkaar pes ten. Dat komt mede door het groeiend percentage allochto nen. Daarom is het van blijvend belang om lessen te verzorgen, waarbij de leerlingen vrij kun nen praten. Onze ervaring leert dat het een meerwaarde geeft als een homoseksueel daarbij als gespreksleider optreedt." Om ouders op de hoogte te houden, biedt het COC Leiden de scholen aan een artikel in de schoolkrant te schrijven. Om de docenten bij de gastlessen te betrekken organiseert het COC in het najaar een docentendag. „Daarbij gaat het om de vraag hoe je kunt omgaan met een klas waarin een sfeertje van dis criminatie hangt, want het gaat natuurlijk om meer dan homo seksualiteit alleen. Het gaat om wat er gebeurt als iemand an ders is." Maar vooralsnog laten de scholen het afweten. „In het verleden kregen we wel reacties van de scholen, maar dat wer den er steeds minder", aldus Rakers. „Twee jaar geleden be reikten we een dieptepunt van twee reacties op 25 aanschrij vingen. Toen dat bedroevende resultaat zich vorig jaar her haalde, hebben we besloten ac tie te ondernemen." Van Leiden tot Hillegom gin gen er brieven uit naar alle ge meenten. Ook dat levert echter weinig op. „Gemeenten zijn niet de baas van de scholen, maar ze hebben bijna allemaal beloofd dat ze er wel een briefje of een telefoontje aan willen wagen", aldus Rakers. Ook heeft het COC alle 33 scholen in de omgeving opgebeld en ge vraagd naar contactpersonen. Die zijn vervolgens persoonlijk aangeschreven. Als we half april niks hebben gehoord, gaan we weer bellen", zegt Ra- kers. De COC-voorzitter kan slechts gissen waarom de scho len niet reageren. „Het schijnt dat veel scholen het ontzettend druk hebben, met ondermeer het nieuwe Studiehuis. Wij richten ons traditioneel op de bovenbouw en juist daar is het druk. Gastlessen zijn tegen woordig meer iets voor de der de klas, denk ik. Misschien komt onze brief wel niet bij de juiste persoon terecht. Scholen zijn zulke conglomeraten ge worden. Als je dan de sec tormanager van de bovenbouw aanschrijft en hij kan er niks mee, verdwijnt zo'n brief waar schijnlijk meteen in de prullen bak." Leidse homofusie in alle stilte Drie Leidse homo-organisa ties zijn begin dit jaar in alle stilte samengegaan onder de naam COC Leiden. Hetzelfde doel, een tekort aan vrijwilli gers en vervagende tegenstel lingen brachten de leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Lesbische Vrouwen Leiden en COC afdeling Leiden tot de fu sie. De drie organisaties zaten al in hetzelfde gebouw aan de Langegracht 65 in Leiden. „Ef ficiency is de voornaamste overweging om te fuseren", verklaart voorzitter R. Rakers. „En het is logisch voor de bui tenwacht. Onderlinge ver schillen, zoals in de jaren ze ventig, waren er nauwelijks meer." COC Leiden is nu de enige belangenvereniging voor homo's in de Leidse re gio, die zich in dit geval ook uitstrekt tot de Duin- en Bol lenstreek. Ion o-organisatie vraagt gemeenten om hulp t de Leidsch Dagblad me reputatie in wetenschappe lijke kringen. Hij kan wel een stootje hebben." Ook een reeks publicaties, die volgden op Swishers artikel in 1994, wordt nu irrelevant om dat de basis onder de theorieën is weggeslagen. „Door een deel van de gezaghebbende archeo logen zijn de beweringen ge bruikt als basis voor nieuwe be weringen. Maar al sinds de pu blicatie in 1994 bestaat twijfel over de datering van de fossie len door Swisher. Swishers the orie is nooit onomstreden ge weest." Met het binnenkort te ver schijnen artikel, dat Langbroek schreef met hoogleraar prehis torie Wil Roebroeks, vestigt de pas dertigjarige onderzoeker in opleiding in één klap zijn naam als wetenschapper. Hij geeft toe nog te moeten wennen aan de nieuwe status. „Het geeft een gek gevoel om zo'n autoriteit als Swisher tegen te spreken. Ik heb wel honderd keer gedacht: heb ik het dan toch fout? Maar tijdens discussies met collega's van de Leidse onderzoeks groep, waar ik veel aan heb ge had, werd mij definitief duide lijk dat onze conclusies klop pen." De aanleiding voor de he ranalyse kwam opvallend ge noeg voort uit Langbroeks hob by. Als amateur-astronoom was hij al lange tijd bekend met de mogelijkheden voor datering die tektieten bieden. „Ik hou me in mijn vrije tijd bezig met sterrenkunde en meteorieten hebben daarbij mijn specifieke aandacht. Ik wist dat tektieten konden helpen bij datering van fossielen. Zo kwam ik op het idee voor deze heranalyse." I Iet bleek een ongebruikelijk start sein voor baanbrekend weten schappelijk onderzoek. „Veel archeologen zijn onbekend met deze materie en weten niet hoe waardevol tektieten kunnen zijn. Waarschijnlijk had ik er ook niet van geweten als ik niet toevallig bezig was geweest met sterrenkunde." ANNO 1900 Woensdag 4 April N00RDWIJK - Het was gistermiddag omstreeks hal- féén, toen de sombere klokketonen het oogenblik aankondigden, dat de uitvaart van mr. F. A.G. graaf Van Limburg Stirum, ambachtsheer van Noordwijk, aanstaande was, nadat in den ochtend van denzelf den dag het stoffelijk overschot in allen eenvoud van 's-Gravenhage naar den huize Offem was overge bracht. Dat de belangstelling en deelneming groot zouden zijn, was niet te betwijfelen; honderden dan ook trotseerden de gure sneeuwbuien om, zich óf ANNO 1975 langs den weg scharend, óf naar den doodenakker spoedend, den aanzienlijken ontslapene mede de laatste eer te bewijzen. Ten teeken van rouw waren de straatlantaarns met floers omhangen, terwijl meest alle vensters langs den te volgen weg de gor dijnen hadden neergelaten. Voorafgegaan door de harmonie-kapel 'Crescendo' (waarvan de overledene beschermheer was) met omfloerste banier, werd de lijkwagen gevolgd door een tiental koetsen, den vollen gemeenteraad en het talrijke dienstpersoneel, dat in den overledene een zoo goed meester verliest. achtigjn gisteren zomaar in 'en varta over de Maliebaan: de van9e,|rechter, de officier van IG PERlen de griffier van het per pokantongerecht. De drie 6hrf1n onverwacht een wan- 5C l,n ftje naar de auto van een i op ctfe man uit Dronten. De- lijk lezèerde namelijk dat het feen auto was die op 27 fe- □örig jaar was geflitst we- sette bp rijden van 67 kilometer 86 r op de Leidse Plesman- ken leRet model lijkt er wel op, Je mooie wielen niet", everijf P de zitting- Hij had Ito van zijn auto bij zich, iet karretje zelf wel. En ja, te je dan als kantonrech- ■Bchorst de zitting voor ^"Inuutjes en laat alle an- Zjprakeloos achter om zelf k te gaan naar de ver- k. jezorJ weer", zei officier van lA. Kramer dan ook toen ienst auw zonnetie door het iens jdek brak. „Ja, anders net ook niet gedaan", rechter E. Weiss met de 'an de geflitste auto in haar hand. Het was nog een aardig endje. „Ik had hem wel dichterbij willen parkeren, maar dat ging helaas niet", zei de man uit Dronten. Eenmaal bij de auto keken de rechter en de officier direct naar de wielen. „U zou best ge lijk kunnen hebben, maar ik zie het niet", zei de rechter turend naar de velgen. Wel zag zij een ander verschil. Op de foto was op de linkerachterruit een stic ker te zien die op deze auto ontbrak. „En u heeft niet voor vandaag uw kenteken aange past?" Nee, hij had er alleen fraudebestendige kentekenpla ten op laten zetten. Dat be weerde hij vóór de speurtocht op de Maliebaan al. Bovendien was hij op die dag met zijn vrouw wezen winkelen in Am sterdam. Met zijn auto was hij naar Lelystad gereden en van daaruit was hij met de trein ver der gegaan. De treinkaartjes en een kopie van zijn kortingspas zaten in zijn dossier. Net als een bonnetje waarop precies hetzelfde tijdstip stond als op de foto met de geflitste auto. „En het is niet de buurvrouw of de buurman die uit winkelen is gegaan? Wij denken natuurlijk altijd aan het slechtste in de mens. Dat is bij u niet zo?", vroeg de rechter. „Nee, helaas niet", zei de man. Eenmaal terug van het omme tje was de officier wel over tuigd. Niet vanwege het verhaal over het winkelen, maar vanwe ge de sticker op de achterruit. „Er zijn op uw auto geen spo ren te zien dat er een sticker aanwezig is geweest." De rech ter was het daar mee eens en liet de man weten dat hij de 130 gulden voor de bekeuring terug krijgt. De reiskosten voor zijn bezoek aan het kantongerecht mag hij declareren. Kojak Een 53-jarige man uit Leid- schendam krijgt binnenkort ook zijn bekeuring terugbe taald. Hij reed in december 1998 ter hoogte van Alkemade over de vluchtstrqok richting Schiphol en kreeg daarvoor een prent van 300 gulden. Hij was het daar totaal niet mee eens, omdat hij alleen maar zijn werk had gedaan. Wat was het geval? De man werkt bij een taxatiebureau dat zich in opdracht van rijkswater staat inzet bij de berging van voertuigen die betrokken zijn bij botsingen. Juist op die be- Leidse archeologen weerleggen theorie van geoloog Swislier nzei pielen van de Javaanse Homo erectus zijn lortiet ouder dan een miljoen jaar. Tot die ïoiojclusie komen de Leidse archeologen Wil t Roebroeks en Marco Langbroek. In het rvajmende aprilnummer van het Journal of -enJnan Evolution stellen zij de datering van beijp Java gevonden Homo erectus-fossielen zjrug tot circa 800.000 jaar. Onderzoeker "oei Langbroek werd door zijn hobby 'meiterrenkunde op het juiste spoor gezet. QlESES no erectus, voorganger Archaïsch sapiens en ie de primitieve voorou de Homo Sapiens, leef- twee miljoen jaar gele- voop het Afrikaanse conti- de jaren negentig van entiende eeuw werden fossiele resten van de .s,( ;rectus gevonden op Ja- ijkbaar had onze verre njler Afrika verlaten en ireikt. Over de datering sinds het einde van de eeuw discussie, maar eks en Langbroek den- ouderdom van de Ja- fossielen definitief te vastgesteld. evindingen van de twee i tegen de beroemde Swisher, die de Javaan- lio erectus in 1994 een ÉÉN van ruim 1,8 miljoen pjj bedeelde. „Die datering voor veel opschudding", ^^ngbroek. „Homo erec- uitbi zo namen wetenschap- emejt 1994 aan, ruim twee jaar geleden in Afrika 1 teiln en zou dat continent genfr miljoen jaar geleden isl verlaten. Maar door de itho|g van Swisher ontstond stoeaan die theorie. Zelfs be lten n te twijfelen aan Afrika versats van oorsprong van rerre voorouders. Mis was de Javaanse Homo erectus wel ouder dan de Afri kaanse." Maar Swisher zat ernaast. Langbroek: „De fossielen zijn gevonden op twee Javaanse plaatsen. De bodemstructuur is daar, als gevolg van langdurige erosie, gecompliceerd - aardla gen zijn vervormd en liggen niet meer keurig in chronologi sche volgorde." „Je mag zeggen dat Swisher die complexiteit heeft onder schat. Voor zijn datering ge bruikte hij vulkanische elemen ten, die zich op een gelijke diepte bevonden als de fossie len. Maar die vulkanische ele menten zijn waarschijnlijk veel ouder dan de fossielen. Het gaat om elders weggespoeld materiaal, dat samen met de fossielen opnieuw is afgezet. Dat zegt echter niets over de ouderdom van de Homo erec tus." langbroek wist een betere manier om de leeftijd van de Ja vaanse Homo erectus vast te stellen. Hij gebruikte tektieten: kleine stolsels van gesmolten materiaal, die ontstaan en weg geslingerd worden door de in slag van een planetoïde op aar de. Ongeveer 800.000 jaar gele den heeft zo'rt inslag plaatsge vonden op een plek die bij de huidige grens van Laos en Cambodja ligt. „Die inslag Marco Lang broek: „Het geeft een gek gevoel om zo'n Swisher tegen te spreken. Ik heb keer gedacht: moet enorm geweest zijn", zegt Langbroek. „De planetoïde had een doorsnede van ongeveer een kilometer. In een straal van honderden kilometers werd al les in een klap weggevaagd: die ren, bomen, gebergte. Tektieten werden met een enorme kracht weggeblazen om soms duizend kilometer verder terecht te ko men. Tektieten die door deze inslag werden gevormd en ver spreid, zijn op vele plaatsen ge vonden, tot op Madagaskar." Al die tektieten bleken een leeftijd van ruim 800.000 jaar te hebben. Deze ouderdom is vast te stellen door onderzoek te doen naar het magnetisch veld. Langbroek: „In de loop van de geschiedenis draaide dat veld enkele malen. Die draaimo- menten of ompolingen zijn met diepzeeboringen vrij nauwkeu rig te dateren. Tektieten en de fossielen van de Homo erectus bevinden zich in de Javaanse aarde tussen twee van zulke ompoolmomenten, die tussen 1 miljoen en 800.000 jaar geleden hebben plaatsgevonden. Die magnetische velden laten zich niet leiden door erosie en daar mee hebben wij een prima middel om ouderdom van de tektieten en vervolgens ook de fossielen te bepalen." En dus, zo stellen beide Leid se archeologen, bereikte de Ho mo erectus pas ruim 1 miljoen jaar geleden het Aziatisch con tinent. Dat bevestigt de chrono logie van de ontwikkeling van de mens, die tot 1994 populair was maar door Swishers bewe ringen onzeker werd. Onze voorouders ontwikkelden tus sen een en twee miljoen jaar geleden dankzij veranderende voedselpatronen grotere herse nen. En die evolutie verschafte de Afrikaanse Homo erectus de verstandelijke capaciteiten die volstonden om het continent te verlaten, legt Langebroek uit. „Onze voorouders werden flexibeler en hun band met het leefgebied werd minder sterk. Sommigen volgden hun intuïtie en trokken vol opportunisme naar nieuwe plaatsen. Vele ge neraties later leidde dat tot de trek uit Afrika en uiteindelijk bereikte de Homo erectus Azië." Langbroek, die de beroemde Swisher met het artikel luid en duidelijk corrigeert, zegt nie mand onderuit te willen halen. Toch lijkt de Amerikaanse geo- chronoloog not amused. Swis hers eerste reactie op de Leidse bevindingen werd door de re dactie van het Journal of Hu- man Evolution afgekeurd en een nieuwe reactie is tot dusver uitgebleven. Na een jaar wach ten wordt het artikel van Lang broek en Roebroeks nu zonder weerwoord van Swisher gepu bliceerd. „Het is natuurlijk niet leuk wanneer zo'n belangrijk onderzoeksresultaat wordt weerlegd", zegt Langbroek. „Maar Swisher geniet een enor- wuste ochtend had de man een melding gekregen om naar Schiphol te rijden voor assis tentie bij de berging van een vrachtwagen en een auto die vanwege de ijzel op elkaar wa ren gebotst. Het verkeer op de A4 reed stapvoets, waarna de man 'net als inspecteur Kojak' een oranje zwaailicht op het dak van zijn wagen had gezet en over de vluchtstrook was ge reden. Alleen de lolly van de in specteur ontbrak. De keurig in het pak gestoken man vond dat hij met de be keuring 'werd behandeld als de eerste de beste drugsrunner'. Bovendien wist hij niet precies waar het ongeval had plaatsge vonden. .Achteraf bleek dat op een bouwweg te zijn bij Schip hol. Een afrit van een afrit", zo stelde hij. „Deze boete is wat ik 's nachts als uurloon bij rijks waterstaat krijg." De officier en de rechter toon den begrip. De man hoefde geen boete te betalen. connie van uffelen» LEIDEN - De finales van het schoolbasketbal voor de Leidsch Dagbladbeker, die gisteren in de Vijf Meihal werden gehouden, hebben een drievoudige zege van de scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenborg opgeleverd. foto archief leidsch dagblad Vrijdag 4 april LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt, kunnen nog voor het eind van dit jaar zo'n kleine driedui zend gezinnen in de Merenwijk een keuze maken uit zes televisie- en tien FM-radioprogramma's. Die rui me keuze wordt mogelijk gemaakt door de Stichting Kabelnet Merenwijk, die in 1973 door particulier initiatief op poten werd gezet en nu zover is, dat be gonnen kan worden met de bouw van een 114 meter hoge antennemast. De kosten van een aansluiting op de kabeltelevisie bedragen 7,75 per maand voor de bewoners van een huurhuis en 3.- per maand voor de bewoners van een koopwoning. De laatste categorie heeft reeds een deel van de kosten bij het kopen van het huis betaald. Nog volgend jaar hoopt de stichting zo ver te zijn dat alle woningen in de Merenwijk op het kabelnet zijn aangesloten. Volgens voorzitter F. de Boer is de kabeltelevisie in de Merenwijk een unieke zaak om twee redenen. In de eerste plaats omdat de kosten de laagste zijn van ons land. (Oegstgeest b.v. 11,84 per m) en in de tweede plaats omdat het de aanzet is voor het eerste regionale kabeltelevisienet in Nederland. Die regionale opzet is mogelijk omdat de stichting met de gemeente Oegstgeest en Multivisie (een commer ciële instelling) gezamenlijk een nieuwe stichting hebben gevormd, waarin de antennemast en het ont vangststation zijn ondergebracht. DEN HAAG/BRUSSEL (SP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is van plan de keus van de Ameri kaanse F-16 als vervanger van de Starf ighter 'er niet bij te laten zitten'. De Nederlandse Defensie minis ter Vredeling en zijn collega's uit België, Noorwegen en Denemarken hebben in Brussel vastgesteld dat de F-16 jager militairen financieel de Franse Mirage F-l en de Zweedse Saab Viggen achter zich laat. De PvdA blijft alle drie de toestellen te duur vinden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar liet Ix-idscli Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 /vb Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15