eiden Regio Verbouw 'Kamerlingh Onnes' kost meer tijd College wijst bezwaren tegen Exodus van de hand CDA: buslijn 13/14 weer terug op Bernhardkade Hond in benarde positie 'Besturen is niet moeilijk. Mannen kunnen het toch ook?' Leiden schiet armlastig De Binnenvest te hulp richthouders bij koningin I Bij het komende bezoek van koningin Beatrix doet de [onder meer een beroep op de medewerkers van 'Toe- loor jongeren'. Dat maakte wethouder Vos (veiligheidsbe- jsteren bekend bij de uitreiking van de certificaten aan elf tn die met succes zes maanden als toezichthouder heb- werkt. Wat de precieze taak van de jonge toezichthouders I is nog niet bekend. Op dit moment zijn zestien jongeren Als toezichthouder. Het project Toezicht door jongeren' wee jaar geleden in de Stevenshof. Inmiddels hebben de Jen de hele stad als werkterrein, en wordt het succesvolle tf door verschillende steden overgenomen. :onessenhuis let op ouderen Het Diaconessenhuis heeft sinds deze week een inter- riater in dienst. Mevrouw A.M. Lagaay is aangesteld om lijzonder aandacht te besteden aan de zorg voor oude- ||j larmee speelt het ziekenhuis in op de toenemende ver- l in Nederland. Volgens schattingen zal het aantal 75- rs in de Leidse regio de komende tien jaar met 30 procent Dat heeft onmiskenbaar invloed op het ziektepatroon: leren spelen vaak verschillende ziekten tegelijkertijd, V"-, iok samen met psychische en sociale problemen. Met het *J| merproject voor licht dementerende ouderen was het 5 i lessenhuis er al op gericht. De komst van Lagaay verbe- ook de (poli)klinische zorg voor oudere patiënten. 9 te water langs Kanaalweg Een 25-jarige Leiderdorper is gisteravond langs de Ka- j met zijn auto in het water gereden. Hij reed in de rich- n de Hoge Rijndijk en week ineens naar rechts uit waar- wagen in het Rijn- Schiekanaal belandde. Een 41-jarige uit Zoeterwoude die op dat moment toevallig voorbij- edacht zich geen moment. Ze sprong in het water en de drenkeling veilig naar de kant. De man moest op het jureau een bloedproef ondergaan. uw verjaagt inbreker Een inbreker trof gisteravond in een huis aan de War- rweg de bewoonster aan. De vrouw, 34 jaar oud, hoorde geveer half elf de bel. Toen zij de gang inliep om de deur s doen, werd juist van buiten af het raampje van de voor- ïgeslagen en probeerde een hand de deur te ontgrende ld vrouw zette het op een gillen waarop de inbreker ver- H an hem ontbreekt elk spoor maar de vrouw kon de politie I signalement geven. raten over Rijn Gouwe Lijn De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het en Tramwezen (NVBS), afdeling Rijnland, houdt op (dag 19 april een bijeenkomst over de Rijn Gouwe Lijn. B. [enburg, voormalig manager van NZH/ZWN en warm fzorger van de light-rail verbinding tussen Gouda en de aat de belangstellenden bij over de stand van zaken. De icomst begint om 20.00 uur, in café-restaurant Eigenzorg I Stationsweg 29a. Entreekaarten kosten drie gulden voor BS-leden en vier gulden voor niet-leden. De bezwaren die zijn inge diend tegen de vestiging van een opvanghuis voor ex-gede tineerden in het pand van Verbum Deï aan de Plantage zijn ongegrond. Dat stellen burgemeester en wethouders in een voorstel aan de com missie ruimtelijke ordening. In tegenstelling tot de be zwaarmakers zijn B en W van mening dat het zogeheten Exodus-huis past binnen de officiële plannen voor de buurt. Tegen het Exodus-huis is bezwaar gemaakt door het buurtcomité Levendaal Oost en door de ouders van een studente die even verderop aan het Plantsoen op kamers woont. De bezorgde ouders zijn bang dat door de komst van de ex-gedetineerden de bewegingsvrijheid van hun dochter wordt beperkt. Het buurtcomité heeft een jurist in de arm genomen die zich ver volgens heeft uitgeput in vooral procedurele bezwaren. Burgemeester en wethou ders gaan ervan uit dat de angst voor overlast van het Exodus-huis ongegrond is. De tijdelijke bewoners worden geselecteerd op hun motivatie om te resocialiseren. Alcohol, drugs en harde muziek zijn ta boe in het opvanghuis, terwijl asociaal gedrag streng wordt gestraft. De bewoners worden intensief begeleid en mochten er problemen zijn, dan kun nen buurtbewoners dag en nacht bellen. De commissie ruimtelijke ordening neemt aanstaande donderdag een besluit over de ingediende bezwaren. De stichting Exodus hoopt uiter lijk 1 september haar intrek te nemen aan de Plantage. Buslijn 13/14 moet weer over de Bernhardkade en de Anna van Saksenstraat gaan rijden, en de diverse bushaltes in Lei- den-Noord moeten worden voorzien van wachthokjes en verhoogde trottoirs. Dat stelt de CDA-fractie in een brief aan verkeerswethouder Van Rij. De christen-democraten vinden dat het openbaar vervoer in Noord nu onvoldoende service biedt voor ouderen en voor ou ders met kinderwagens. Het CDA reageert met zijn brief op klachten van de Katho lieke Bond voor Ouderen (KBO) die niet gelukkig is met de re cente routewijziging van lijn 13/14. Passagiers uit Leiden- Noord moeten nu in- en uit stappen op de altijd drukke Marnixstraat. De ouderen kla gen dat dit onveilig en onhan dig is. Passagiers moeten zich hier tussen de geparkeerde au to's door een weg banen naar de bus. Doordat de bus niet aan het trottoir stopt, moet bij het instappen - ondanks de lage vloer - een grote stap worden gemaakt. Bij de verlenging van het con tract met streekvervoerder Con- nexxion is afgesproken dat de kwaliteit van het openbaar ver voer zal worden verbeterd. De christen-democraten willen dat die kwaliteitsverbetering zo snel mogelijk in Noord begint. leiden De brandweer is er niet alleen om branden te blussen. Dat bleek gistermiddag rond half een maar weer eens op de Schrijversbrug over de Oude Rijn tussen Zijlsingel en Heren singel. Daar was een hond met zijn poot in een gleuf tussen het brugdek en het wegdek bekneld geraakt. En wat omstanders ook probeerden, met geen mogelijk heid was de rottweiler uit zijn benarde positie te bevrijden. Wat men ook probeerde, de poot zat 'muurvast'. Nadat de hond door een me dewerker van de dierenambu lance was gemuilkorfd, kwam de brandweer in actie. De brug openen kon niet omdat de hond vast zat naast een van de schar nierpunten van het brugdek. Als de brug zou worden geopend, zou ook meteen de poot van de viervoeter worden verbrijzeld. Ook een metaalspreider hielp niet. Bij het 'blik' van auto's is dit een handig hulpmiddel om beknelde mensen te bevrijden maar het massieve staal van de brug gaf geen millimeter mee. Uiteindelijk wist de brand weer de hond te bevrijden door zeepsop in de gleuf te spuiten en na geduldig pas- en meet- werk kwam de poot heelhuids tevoorschijn. Onderzoek van een dierenarts wees uit dat de rottweiler geen blijvende ver wondingen aan zijn avontuur heeft overgehouden. FOTO HIELCO KUIPERS Wij de inspanning. Geld moet werken. Daarover bestaat geen misverstand Maar het mag niet ten koste van uw nachtrust gaan. Praat daarom eens met een van onze beleggings adviseurs. Zij nemen graag de tijd voor u Het resultaat? Een gedegen plan met een juiste balans tussen risico en rendement- Daar hebben wij verstand van. Hoe meer u die inspanning aan ons overlaat, hoe meer ontspannen u de nacht kunt door brengen. Meer weten? Bel 0900-81/9 of kijk op internet: www.fortisbank.com. De rechtenfaculteit van de Leidse universiteit moet lan ger wachten op haar nieuwe behuizing. De verbouwing van het Kamerlingh Onnes Laboratorium loopt een ver traging op van een half tot een heel jaar. Pas in de twee de helft van 2002 is het historische pand klaar voor de rechtenstudenten en hun hoogleraren. FORT IS BANK leiden onnq havermans Oorspronkelijk stond de ople vering voor december volgend jaar in de planning, maar dat is onhaalbaar. Aan het voormalige natuurkundig lab aan de Steen- schuur moet nog teveel gebeu ren. „Het is een oud monu mentaal gebouw in de binnen stad. We moeten aanbouwen, verbouwem en nieuw bouwen en dat moet allemaal op een stukje postzegel. Dat vergt nou een maal meer tijd dan je zou willen", zegt projectleider K. Speksnijder van PRC Bouwcen trum uit Bodegraven. Het Kamerlingh Onnes stamt uit 1856. Het gebouw dankt zijn naam aan Nobelprijswinnaar (in 1913) Heike Kamerlingh On nes, die in 1908 als eerste he lium vloeibaar maakte en de supergeleiding van metalen ontdekte. Deze beroemde Leid se natuurkundige maakte het laboratorium met temperatu ren tot een duizendste graad boven het absolute nulpunt van min 273 graden Celsius tot het koudste plekje op aarde. De natuurkundigen namen enkele jaren geleden hun intrek in het nieuwe Oortgebouw in de Leeuwenhoek, waar alle af delingen van de faculteit der Wiskunde en Natuurweten schappen zijn samengebracht. Aanvankelijk wilde de Leidse universiteit het laboratorium afstoten, tot de rechtenfaculteit aandrong op een plek waar ook zij al haar afdelingen bij elkaar kon huisvesten. In het ontwerp van architect Hans Ruijssenaars keert de ou de hoofdingang aan de Steen- schuur terug en blijft de in drukwekkende collegezaal ge handhaafd. Verder wordt het gebouw aangepast aan de he dendaagse eisen. Zo komen er individuele computerwerkplek ken, een nieuwe bibliotheek en mogelijk een tweede college zaal. Het pand krijgt extra ver diepingen, die zullen insprin gen zodat ze het oorspronkelij ke aanzicht niet aantasten. Ruijssenaars tekent momenteel het definitieve ontwerp. Eind dit jaar moeten de bouwwerk zaamheden beginnen. Speksnijder zweert bij zorg vuldigheid. „We zullen netjes alle procedures van gemeente, provincie en monumentenzorg doorlopen. Tijdens de bouw moeten we zorgen voor een goede verkeersafwikkeling. Ook gaan we iedereen tijdig infor meren. Er wonen daar mensen om heen en we willen geen in dianenverhalen. Kijk, het is een oud laboratorium, er zit daar dus van alles in de grond, maar wat en hoeveel moeten we nog nader onderzoeken. Maar Vve hebben niet te maken met ge vaarlijke situaties." De eerste informatiebijeen komst voor omwonenden is op donderdag 27 april, om 20.00 uur. „We zoeken daarvoor nog een plek in de buurt." e vrijwilligers in Neder- 67 procent vrouw, e bestuurders in Neder- over deze vrijwilligers 80 procent man. leterse en Marlies •roek blikken verwach- >1, maar ook kritisch over Is na enige seconden het <rd nog niet is gegeven, et verontwaardigd in ,Maar dat klopt toch |at is duidelijk. Als de cij- "ggen. zo is gekomen, zal ze worst wezen. Zo ge- de traditionele rol van uw, het opvoeden van de kinderen - enfin van dat soort algemeenheden. Maar dat er in die zwaar scheve verhoudingen onderhand hoognodig wat moet veranderen, staat voor het tweetal als een paal boven water. „Omdat", zegt Marlies Haazebroek resoluut, „het zon de is van het talent dat onaan gesproken blijft." Zelf is ze al jaren bestuurslid van het MKB, de Leidse afde ling van het Midden en Klein Bedrijf. Thea Pieterse op haar beurt zit in het bestuur van Hothouse jazz en van de kleine muziekpodia in Leiden en weet dus eveneens uit ervaring hoe leuk'het is om te besturen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. „Maar ook hoe belangrijk het is voor een bestuur dat er vrou wen deel van uitmaken. Vrou wen hebben specifieke kwali teiten. Ze zijn bedachtzaam, ze zijn praktisch, ze reageren dik wijls niet zo primair als man nen. Goed, dat zijn misschien stereotypen, maar ze kloppen wel. Daarnaast hebben ze vaak tijd vanwege een deeltijdbaan of omdat ze de opvoeding van de kinderen voor rekening ne men. Het kan absoluut een ver rijking voor een bestuur zijn om vrouwen binnen te halen. Leiden telt 1700 besturen. Veel clubs klagen over een gebrek aan kader. En toch is er slechts twintig procent van de bestuur ders vrouw." Veel te weinig dus, vindt Haazebroek, als zelfstandig on dernemer actief in de reiswe reld. „lammer ook, want bestu ren levert zoveel op. Kennis, zelfvertrouwen, ervaring, net werken, om maar eens een paar dingen te noemen. We horen nog maar al te vaak om ons heen: dat is niks voor mij. Dat is te moeilijk, dat kan ik niet. Maar dat is onzin. Koud watervrees. Besturen is hele maal niet zo moeilijk. Al die mannen kunnen het toch ook? Of pretenderen dat te kunnen. Nou dan." Om die omslag te bewerken en het bewustwordingsproces in gang te zetten, heeft het tweetal de Stevenshof als uitgangspunt genomen om de 'goede zaak' als een olievlek eerst over Lei den en wat hen betreft daarna over het hele land te versprei den. Daartoe hebben ze op 19 april in de aula van de Anne Frankschool een bijeenkomst belegd waarin het hoe en waar om wordt uitgelegd. Om de vrouwelijke bestuurder in spé te demonsteren dat ver gaderen geenszins een saaie aangelegenheid hoeft te zijn, voert Elwin Mentink, oud- buurtwerkster van de wijk, een spel op waarin het onderwerp op ludieke wijze voor het voet- Licht komt. Wie een drempel wil slechten of een ladder be klimmen doet gewoon mee. Voor je het weet ben je ook daadwerkelijk aan het besturen en zit je in het vrijwilligerswerk. De bijeenkomst is niet voorbe houden aan vrouwen uit de Stevenshof alleen. Iedereen is op 19 april vanaf 20.00 uur wel kom in de Zuster Meiboom- straat. Informatie over de avond en over het onderwerp is verkrijgbaar bij Monica Heij- coop (5723027) of bij Thea Pie terse (5147714). Niet voor niets luidt het motto: 'Kom kijken en neem je buurvrouw mee!' gend tekort van de stichting van 675.000 gulden. De problemen worden met name veroorzaakt door het teruglopende aantal subdisies voor medewerkers. Daardoor nemen de salariskos ten sterk toe. Het vorig jaar werd al afgesloten met een te kort van tussen de 70.000 en 80.000 gulden. In juni zette de gemeente al twee ton apart in een knelpuntenpot voor de maatschappelijke opvang, maar dit blijkt niet genoeg te zijn. De Binnenvest is zelf al druk bezig om op andere manieren aan extra geld te komen. Zo wordt het jaarverslag van de stichting ieder jaar al volledig gesponsord. Verder wil De Bin nenvest de crisisopvang en het slaaphuis in één gebouw on derbrengen. Dat spaart geld uit omdat er dan slechts één nachtportier nodig is. connie van uffelen B en W van Leiden zijn bereid samen met de gemeenteraad te zoeken naar oplossingen voor de financiële problemen van Stichting De Binnenvest. Het college is het met het CDA en de ChristenUnie/SGP eens dat de tekorten van De Binnenvest niet ten koste mogen gaan van de kwaliteit van de dienstverle ning. Stichting De Binnenvest zet zich in voor dak- en thuislo zen, drugsverslaafden en crisis opvang De gemeente wil een contract met De Binnenvest afsluiten om diensten af te nemen. Op dat moment wil ze het ook over productprijzen en' tegenpresta ties hebben. De christelijke partijen ma ken zich zorgen over het drei- Asbestonderzoek weer vertraagd een bestuurskundige - moeten antwoord geven op de vraag hoe het heeft kunnen gebeuren dat er bij de renovatie van de Stadsgehoorzaal vijf jaar gele den overal asbest is blijven zit ten terwijl niemand daarvan op de hoogte was gesteld. Daar voor zijn de afgelopen weken een groot aantal betrokkenen geïnterviewd. De onderzoekers hadden hier en daar nogal wat moeite om afspraken te maken voor interviews. Verschillende betrokkenen werken niet meer bij de gemeente. Het onderzoek naar het asbest in de Leidse Stadsgehoorzaal is opnieuw vertraagd. Het eind rapport van de hoogleraren Stolker en Muller wordt nu niet vóór begin mei verwacht. Toen het tweetal begon aan het on derzoek, werd er nog van uitge gaan dat het rapport eind maart beschikbaar kon zijn. Daar vóór was zelfs het idee dat al in fe bruari een eindverslag op tafel zou kunnen liggen. De hoogleraren - een jurist en

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13