Leidsch Dagblad 'Herindeling gemeenten Leidse regio noodzaak' Rennen! 1 Historicus: Onderzoek naar vader van Maxima Archeologen ontdekken nieuwe piramide Egypte Ziekenhuizen buiten EU op zoek naar personeel kram r 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 3 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 00! I/est zapt :tiertje door ereld van etenschap k beëindigt eliff gerstaking ti skische vluchteling Este- Kuf'-aa lurillo Zubiri heeft zijn rstaking in de gevange- Haarlem beëindigd. Mu- treigerde sinds drie we eten uit protest tegen iüevering aan Spanje dat erdenkt van betrokken een bomaanslag van Murillo heeft de actie oken omdat zijn condi- ilecht werd. De Bask ver- :h tegen uitlevering, om- in Spanje te :n gemarteld. Üewerker van iadzic gepakt -soldaten hebben van een naaste medewer- de voormalige Bos- fServische leider Karad- resteerd. Momcilo Kra- wordt verdacht van mis- tegen de menselijkheid. ;rd in zijn huis in Pale in aag gevat, nadat SFOR- liren de deur met explo- hadden opgeblazen, nik wordt overgedragen |e°| Joegoslavië-tribunaal. het Sanse premier hal in coma M»panse premier Obuchi nds gisteravond in coma. is de vandaag benoemde premier, Mikio Aoki, Obuchi beademd. Aoki niet zeggen of Obuchi in Rgevaar is. „We kunnen uitsluiten." Obuchi is 62 in werd in juli 1998 rege- leider. Waarnemend pre- Aoki geldt als trouw vol- van Obuchi. 11 Piet Cleveringa schenkt deel van kunstcollectie aan Leidse universiteit Politiek en bloemen hand in hand bij Kom in de Kas 19 21 25 Ronde van Feyenoord Nieuw Brunhilde Vlaanderen: snakt naar het als 75-jarige Een klassieker einde van de nog kwiek als die nooit liegt competitie een jongedame Stuurgroep ziet geen plaats voor dorpen als Zoeterwoude, Warmond en Valkenburg amsterdam anp Herindeling van gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is onvermijdelijk. De positie van Leiden als centrumgemeente moet daarbij worden ver sterkt. Voor piepkleine dorpen als Zoeterwoude, War mond en Valkenburg is op termijn geen plaats. leiden/den haag K>C niddeling zaak frosoft gestaakt jchter die in de VS bemid- I in de monopoliezaak te- teoftwareconcern Micro- Jieeft zijn pogingen ge- Hij noemde zijn missie is'. Waarschijnlijk zullen lak dwingende verkoop- ijken van Microsoft bin- Drt aan banden worden" ,HP grijpt naast igjnse bank CCF en hi grijpt naast de Franse "aar j CCF. De Britse bank- 7 HSBC heeft een eerder van het Nederlandse lD0oncern mim overtrof- Kleine pleister op de I: ING behaalt twee mil- rinst met de verkoop van Uien procent van de aandelen. In totaal gaat ank van de hand voor 24 miljard gulden. NDAAG 28 PAGINA'S Inland hland bf en Samenleving ek van de Dag idheid/Strips .16 9,11,12,13,14 19 t/m 28 isieprogramma's17 overzicht10 hans jacobs Dat stelt de stuurgroep 'Krach tige gemeenten' in een advies aan minister De Vries (binnen landse zaken). De provincie Zuid-Holland dient de kar te trekken, maar wanneer Den Haag daartoe niet bereid is, moet 'het Rijk zijn verantwoor delijkheid nemen'. Bundeling van krachten is dringend gewenst. De bestuur- Brink wilde vóór beursgang winst al veiligstellen den haag gpd Topvrouw Nina Brink van inter netbedrijf "World Online ver kocht een deel van haar belang in dit bedrijf om haar winst vóór de beursgang veilig te stellen. ,,In augustus 1999 wilde ik er zeker van zijn dat ik de waarde van mijn belang kon verzilve ren. Zelfs toen in december 1999 het werk aan de beursgang was begonnen, kon ik er niet ze ker van zijn dat de aandelenver- koop zou gebeuren", aldus Brink in een vanochtend uitge geven verklaring. ,,Ik vond de zekerheid van een verkoop eind 1999 een betere optie voor mij en mijn gezin." De verklaring komt samen met een verslag van de raad van commissarissen over de gang van zaken die door accountants is onderzocht. Brink heeft 6,35 procent van de aandelen ver kocht, zoals in de prospectus bij de beursgang is gemeld. Een deel kwam in handen van be leggingsfonds Baystar, waarin Brink zelf ook zit. „Mevrouw Brink heeft geen recht op beta lingen hieruit en was niet be trokken bij de beslissing van Baystar om aandelen te Verko pen aldus commissarissen. Beleggers waardeerden de uitleg maar matig: de koers van World Online daalde negen pro cent naar 21 euro. De waarde halveerde de afgelopen maand door geruchten dat Brink vóór de beursgang haar zakken had gevuld. In totaal verkocht Brink 4,26 miljoen aandelen aan Baystar, dat er 3,2 miljoen op de markt bracht en daar 'minder dan 80 miljoen dollar' voor zou hebben ontvangen. De verkoopprijs ligt rond de 26 dollar. Brink betuigt 'diepe spijt' voor de veroorzaakte opschud ding. „Ik heb op geen enkele manier geprobeerd de beper kingen die de beurs stelt aan de verkopen van aandelen te om zeilen. Als ik had geweten dat de lijke slagkracht ontbreekt, Valkenburg en de Grote Polder eventueel als woningbouwloca ties in beeld komen, wordt de urgentie van een krachtenbun deling alleen maar groter. De problemen kunnen alleen worden aangepakt door niet- al vrijblijvende samenwerking, denken de meeste gemeenten in waarbij een samengaan van de regio daar - volgens de stuur- beide regio's uitkomst kan bie- groep ten onrechte - anders den. Samenwerking gaat overi- over. In het rapport wordt sproken over 'onvoldoende zelf reflectie' van de gemeentebestu- gens samen met herindeling. De stuurgroep pleit voor schaalvergroting en versterking ren, die hun eigen functioneren van de centrumgemeente. De te hoog aanslaan. De belangrijk- Leidse voorstellen om het hele ste knelpunten in zowel de Leid se regio als de Duin- en Bollen- onder de paraplu te brengen van één stad (Rijnstad) streek liggen op het gebied van zijn daarbij niet aan de orde. planologie, economie en infra- Het draagvlak hiervoor ont- structuur. Wanneer vliegveld breekt. Voor Leiden ziet de stuurgroep, voorgezeten door de voormalige Noord-Holland se gedeputeerde De Zeeuw, een voortrekkersrol weggelegd. Voorwaarde is wel dat de hou ding van het Leidse gemeente bestuur drastisch verandert. De stuurgroep haakt met deze op merking aan bij de door alle buurgemeenten gevoelde arro gante opstelling van Leiden. Kritisch is de stuurgroep over de passieve rol van de provincie Zuid-Holland. Als de provincie geen initiatief neemt, moet mi nister De Vries zelf aan de slag. luidt de aanbeveling. Pagina Leiden: 'Als we bij Lei den moeten komen, voorspel ik een opstand.' zijn vermoord. Vader Zorre- guieta heeft nooit afstand geno men van de junta, maar nog in 1980 de dictatuur verdedigd. Videla moest kort daarna aftre den na een nederlaag in de Falkland-crisis, de oorlog met Groot-Brittannië over de eilan dengroep voor de Argentijnse kust. Van PvdA-Kamerlid Rehwin- kel hoeft Maxima geen afstand te nemen van het verleden van haar vader om staatsrechtelijke toestemming voor het huwelijk te krijgen, zei hij voor het RTL- nieuws. Haar vallen eventuele misdaden of medeplichtigheid daaraan immers niet aan te re kenen. Ook de andere rege ringspartijen stellen wat dit be treft geen eisen. Rehwinkel, die geldt als een kenner van het staatsrecht, vindt wel dat er een onderzoek moet komen zoals door Von der Dunk is voorge steld. Historicus Von der Dunk vindt dat er een wetenschappelijk onderzoek moet komen naar de antecedenten van de familie van Maxima, de vriendin van prins Willem-Alexander. Voor de televisie trok Von der Dunk gisteren een vergelijking met het onderzoek dat De Jong van het toenmalige Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie in de jaren zestig heeft verricht naar Claus von Amsberg, de la tere echtgenoot van koningin Beatrix. De vader van Maxima Zorre- guieta zat in de jaren zeventig in de Argentijnse junta onder leiding van Videla. Aanvanke lijk was hij onderminister van landbouw, in 1978 werd hij door de militairen gepromo veerd tot minister van land bouw. De junta is verantwoor delijk voor de verdwijning van enige tienduizenden politieke tegenstanders, die vrijwel zeker Pagina 2: Commentaar Miami Elian Gonzalez, het bootvluchtelingetje dat van Washington terug moet naar zijn vader in Cuba, wacht in de tuin van zijn oudoom in Miami op de dag van morgen. Dan moet zijn familie een document hebben ondertekend, waarin ze zich neerlegt bij de beslissingen van de rechters in de zaak. Pagina 5: Miami maakt zich op voor 'de Slag om Elian'. FOTO AP PABLO MARTINEZ MONSIVAIS Franse archeologen hebben de resten van een 4000 jaar oude Egyptische piramide ontdekt. Dat is gisteren bekendgemaakt afspraken met Baystar zoveel °P een internationaal^ congres opzien hadden gebaard, was ik van ep"""1 niet met hen verdergegaan." cairo apgrafkamer. Het moet het graf van koningin Ankh-sn-Pepi zijn. Dit was de echtgenote van farao Pepi. In de grafkamer lag een steen met zogeheten 'piramidetek sten', speciale gebeden om de dode te beschermen. Tot nog toe waren zulke teksten alleen in de grafkamers van farao's ge vonden. Dit is de eerste keer dat ze ook bij het graf van een ko ningin zijn aangetroffen. Het Franse team graaft nog tot eind mei verder in Sakkara. n in Cairo. De Fransen deden de vondst ruim een week geleden. Eerst ont dekten zij in Sakkara, een ko ningsbegraafplaats 32 kilometer ten zuiden van Cairo, de funde ringen van een piramide. Daar na vonden ze een onderaardse den haag anp Nederlandse ziekenhuizen kunnen zo moeilijk verpleegkundigen krijgen, dat zij zelfs buiten de Europese Unie op zoek gaan naar personeel. Het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag en het VU-ziekenhuis in Am sterdam zijn bezig verpleegkundigen uit Zuid-Afrika en de Filipijnen naar Neder land te halen. Het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp heeft nog geen concrete plannen om ver pleegkundigen in het buitenland te werven. „Maar we sluiten niet uit dat het in de toe komst nodig zal zijn", aldus een woord voerster. „We blijven actief zoeken en voor lichtingsbijeenkomsten houden, maar als het niet lukt om in Nederland personeel te vinden moeten we misschien elders gaan kijken." Het LUMC ziet vooralsnog niets in wer ven in het buitenland. „Een paar jaar den hebben we dat in België geprobeerd, naar hun eigen land, maar met de garantie dat zij bij terugkeer ook weer een baan krij- maar dat heeft niets opgeleverd", verklaart gen, aldus woordvoerster Koppenol voor de woordvoerder. „En in de jaren zestig de radio. De Zuid-Afrikaanse verpleegkun- hebben we al eens zusters uit de Filipijnen digen krijgen voor hun komst naar Neder- laten komen, maar die hadden last van een land een drie maanden durende opleiding taalprobleem." die met name is bedoeld om Nederlands te Ook het Diaconessenhuis houdt het voor- leren, lopig op bij Nederlandse verpleegkundigen. In het Westeinde Ziekenhuis zijn zestig Het werk loopt de ziekenhuizen over de bedden leeg wegens personeelstekort. „Er schoenen omdat in Nederland te weinig ge- is hier dus sprake van hoge nood", aldus schikt personeel beschikbaar is. Ziekenhui- een woordvoerster van het Medisch Cen- zen zoeken al langere tijd naar mankracht trum Haaglanden (MCH). „We mogen met binnen de EU. Dat levert echter te weinig toestemming van het ministerie van VWS op. Met uitzendbureau Randstad kijken zij op korte termijn 25 mensen in het buiten- nu verder. Minister Borst (volksgezondheid) land werven." Het VU-ziekenhuis in Am- staat niet afwijzend tegenover de zoektocht sterdam heeft sinds januari ongeveer tien van de ziekenhuizen. Deense verpleegkundigen in dienst. „We Volgens Randstad kunnen verpleegkundi- verwachten dat het de komende jaren gen uit Zuid-Afrika voor twee jaar een werk- moeilijk blijft mensen te vinden en daarom vergunning krijgen. Daarna moeten ze terug oriënteren we ons nu op Zuid-Afrika." LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN w E; IS "j w 071-5128030 HET WOORD IS AAN Wet van Murphy Als alles er prima uitziet, dan heb je duidelijk iets over het hoofd gezien. «79° 3710° 3711° 40% 30% 20% 30% 30% 30% Kok breekt lans voor armste landen Afrika Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië moeten zich aan hun belofte houden en Afrikaanse landen schulden kwijtschelden. Op de eerste Afrika-Europatop, vandaag en morgen in de Egyptische hoofdstad Cairo, zal premier Kok de grote Europese landen oproepen het Nederlandse voorbeeld te volgen. Den Haag heeft de armste landen 200 mil joen schuld kwijtgescholden. Ministers van buitenlandse zaken van 65 Europese en Afri kaanse landen trachtten giste ren de laatste knelpunten voor de slotverklaring uit te weg te ruimen. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) zei dat in de verklaring geen bedragen zullen worden genoemd. Vol gens zijn Portugese collega is afgesproken dat een rapport over de schulden wordt opge steld. Mislukken kan de top tussen Europa en Afrika niet meer, meent Van Aartsen. Alleen al het feit dat er een top plaats vindt met regeringsleiders en staatshoofden uit zoveel landen noemde hij uniek. Het lijkt erop dat ook een tweede top al is ge regeld: in 2003 in Athene. Pagina 5: Ruzie Londen en Mugabe beheerst Afro-Euro- pese top Gebakken lucht blijkt goed voor vijftien miljoen leiden sjaak smakman Ondanks de teleurstellende beursgang van World Online lo pen beleggers nog steeds warm voor nieuwe bedrijfjes. Ruim vierhonderd liefhebbers schre ven zich afgelopen zaterdag voor in totaal meer dan vijftien miljoen gulden in op aandelen van het niet-bestaande bedrijfje F/Rite Air (fried air gebakken lucht). Het bedrijfje, zo meldde de beleggings-adviessite Iex.nl dat het bedrijfje bij wijze- van 1- aprilgrap had bedacht, had een procédé ontwikkeld om lucht te ioniseren. Mensen die deze in ademen, voelen zich een stuk beter. De NASA zou het hebben getest en de Amerikaanse FDA zou voor het product het groe ne licht hebben gegeven. Via Iex.nl konden mensen in schrijven op aandelen van het bedrijf, dat naar de Amerikaan se beurs zou gaan. Volgens de site zou het aandeel waar schijnlijk direct na de beursno tering een aantal keren over de kop gaan. Ruim vierhonderd mensen schreven zich in, van wie er niet één eerst een pros pectus wilde zien om zich er persoonlijk van te overtuigen of deze aandelen wel een goede aankoop zouden zijn. Verba zingwekkend, vindt een woord voerder van Iex.nl, gezien de er varingen met World Online. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of a

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1