Poetin wil pro-markt kabinet Buitenland j 'Kolonisten moeten blijven in Hebron' 'Proefbetoging' in Belgrado Nabestaanden terreurslachtoffers boycotten Oscar winnende film Uganda wil hulp buitenland bij onderzoek naar sekte Laatste lawineslachtoffer geborgen Europees parlement verdient zo zoetjes aan de sjaeheraarsprijs TERDAG 1 APRIL 2000 3aby komt met schotwond ter wereld pHANNESBURGIn Johannesburg is gisteren een baby met een chotwond ter wereld gekomen, kort nadat haar moeder was ieergeschoten. Autodieven schoten de 23-jarige moeder in haar jiaag. De baby, een nog naamloos meisje, kwam met een kei- lersnede ter wereld en bleek een kleine vleeswond op haar bil te lebben. Moeder Leslie Ellerbeck lag gisteren nog op de intensi- e care. 7 ranse officier doodgeschoten Iristina Een Franse luitenant is donderdag in de Kosovaarse Jtad Mitrovica doodgeschoten door een ondergeschikte. Het Ichietincident was geen ongeluk, aldus een KFOR-woordvoer- ■er gisteren. De 29-jarige officier, lid van de internationale vre- lesmacht in Kosovo, was ruim een week in de uiterst onrustige Stad. De dader zou een eveneens recent gearriveerde soldaat |ijn. Een ruzie zou tot de schietpartij hebben geleid. KFOR opent voetgangersbrug 'ristina De internationale vredesmacht KFOR heeft gisteren ïen nieuwe voetgangersbrug geopend in de etnisch verdeelde »tad Kosovska Mitrovica. De brug verbindt het etnisch-Albanese tuiden van de stad met drie flats in het Servische noorden. ^^Jiinds kort wonen daar weer etnische Albanezen, onder be- ^W?scherming van KFOR. De andere bruggen over de rivier de Ibar ■Min Mitrovica worden geblokkeerd door Serviërs. De voetgan- ^«jersbrug was al eerder opgebouwd, maar na geweld van woe- ■•^lende Serviërs gedemonteerd. 1 Megawati herkozen Eemarang De vice-president van Indonesië, Megawati Soekarn- nupputri, is gisteren herkozen als leidster van de PDI-P. Zij zal de Strijdende Democratische Partij van Indonesië zeker tot 2005 blijven aanvoeren. De herverkiezing vond plaats op het zes- ["daagse congres van de partij in Semarang, dat vandaag eindigt. Onder leiding van Megawati won de PDI-P in juni 1999 de par- lementsverkiezingen. Toch werd de dochter van Soekarno toen geen president. El'Taiwan kwetsbaarder dan gedacht' LEMWashington Taiwan is veel kwetsbaarder voor een eventuele aanval door China dan verondersteld. Het Taiwanese leger Iloopt vooral op computergebied hopeloos achter. Dat blijkt uit Bieen gisteren uitgelekt geheim rapport van het Amerikaanse mi nisterie van defensie. Het rapport van het Pentagon komt op een moment dat de regering-Clinton moet beslissen over de |Omstreden levering van vier technologisch geavanceerde Aegis- |torpedojagers. lUitsterving wilde olifanten Vietnam I hanoi Het is nagenoeg gedaan met de wilde olifanten in Viet- Jnam. Volgens de jongste telling van de Britse natuurbescher- mingsorganisatie FFI zijn er nog 111. Ongeveer tien jaar geleden liepen er nog zeker tweeduizend dikhuiden door de jungle van J dit Aziatische land. De FFI voorspelt dat de olifanten in Vietnam J zullen uitsterven als er geen maatregelen worden genomen. Het |K voortbestaan wordt bedreigd door ontbossing en illegale jacht. Jeruzalem De Israëlische premier Ehud Barak vindt dat er jood se kolonisten moeten blijven in de Westoeverstad Hebron, ook |Pjj in de verre toekomst. In Hebron wonen momenteel 450 kolo nisten in een aantal streng beveiligde enclaves temidden van 130.000 Palestijnen. Van de zijde van de Palestijnen en Israëli sche vredesactivisten kwamen woedende reacties op de uit spraak van Barak. Gezegd werd dat alle kolonisten Hebron moeten verlaten als onderdeel van een definitief vredesakkoord. Tweede grote ijsberg 'afgebroken' Washington Wetenschappers hebben een tweede grote ijsberg ontdekt die is 'afgebroken' van de Zuidpool. De ijsberg meet 130 bij 20 kilometer en botst geregeld tegen het eerste, recent afgebroken stuk. De ijsbergen drijven in de oostelijke Ross Zee ten zuiden van Nieuw-Zeeland. De nieuwe ijsberg is ontdekt op satellietbeelden. Er breken vaker stukken af van de grote ijsmas sa van Antarctica, volgens sommigen mede door het broeikasef fect. Dode en gewonden aanslag Bosnië novi travnik Een Bosnische vluchteling die terugkeerde naar zijn huis is gisteren door een boobytrap om het leven gekomen. Drie van zijn gezinsleden raakten ernstig gewond. Mehmed Omeragic (56) probeerde een steen bij zijn huis op te tillen, maar liet daarmee een handgranaat exploderen. Irak mag meer onderdelen kopen new york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem ingestemd met een verdubbelingwan het aantal reserveonderdelen dat Irak mag kopen om zijn olie-indu strie op te krikken. Volgens onafhankelijke deskundigen moet Irak zijn pompstations opknappen als het ruwe olie wil blijven exporteren. Met de opbrengst van de olie mag Irak onder toe zicht van de VN humanitaire goederen kopen. De Iraakse olie industrie werd tijdens de Golfoorlog gebombardeerd en is na tien jaar van internationale sancties gedecimeerd. In 1996 be gonnen de VN met het olie-voor-voedselprogramma voor de bevolking. Officieel bezoek Schüssel bern De Oostenrijkse bondskanselier Wolfgang Schüssel is gis teren in Zwitserland aangekomen voor zijn eerste officiële bui tenlandse bezoek sinds hij twee maanden geleden een rege ringscoalitie vormde met de extreem-rechtse partij FPÖ. On danks protesten van joodse organisaties en linkse groepen ont vingen president Adolf Ogi en andere leden van het Zwitserse kabinet Schüssel met alle egards. Zwitserland heeft zich niet aangesloten bij de diplomatieke sancties van de Europese Unie. CDU krabbelt op in peiling berlun De Duitse kiezer lijkt de aangeslagen oppositiepartij CDU weer vaker te omarmen. De door financiële schandalen geteisterde christen-democraten lopen volgens een gisteren ge presenteerde peiling in op de SPD van bondskanselier Schro der. Het kiezersonderzoek van het bureau Emnid wijst uit dat de CDU kan rekenèn op de steun van 36 procent van het onder vraagde electoraat, een winst Van 3 procent ten opzichte van een week geleden. De SPD levert 2 procent in en komt uit op 39 procent. BEDRIJVEN EN ONDERWIJSINSTELLINGEN ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 in deExtran Sporthal Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.t Waarnemend president Rusland sluit coalitie met communisten uit De Russische waarnemend president Poetin wil een pro- markt kabinet vormen. De nieuwe regering moet zich concentreren op versterking van de staat en vrijemarkt- hervormingen. Dat zei Poetin, die zondag tot president werd gekozen en in mei officieel wordt beëdigd, bij een bezoek aan Tsjeljabinsk 70, een voormalig geheim nu cleair onderzoekscentrum in het Oeralgebergte. moskou dpa-rtr woordigers van verschillende partijen in het kabinet zitting De nieuwe regering zal vooral willen nemen. Voorwaarde is het recht op eigendom in alle dat ze genoemde beginselen vormen, ook privé-eigendom, onderschrijven. Poetin sluit een beschermen. Poetin vindt het coalitie met de communisten een goede zaak als vertegen- uit, hoewel die daar zelf op hadden aangedrongen. Wel mogen individuele communis ten op het regeringspluche plaatsnemen. Namen van nieuwe ministers noemde Poetin niet. Wel zegde hij eerder toe dat minister van defensie Sergejev zijn ambt mag houden. Minister van fi nanciën en eerste vice-premier Kasjanov maakt een grote kans de nieuwe premier te worden. Pas na zijn beëdiging in mei kan Poetin officieel een nieuwe regeringsploeg samenstellen. Tegelijk probeerde Poetin een misverstand uit de wereld te Belgrado De jeugdafdelingen van een aantal Servische oppositiepartijen hebben gisteren met een kleine demonstratie de betogingsbereidheid van de inwoners van Belgrado getest. Het is de bedoeling dat vanaf 14 april weer massaal tegen Milosevic wordt gedemonstreerd. Aan de test-demonstratie op het centrale plein in Belgrado deden zo'n drieduizend mensen mee. Ze eisten het vertrek van Milosevic, sociale en politieke hervormingen, en ook een betere oppositie. foto epa srdjan suki tel aviv *ad bloemendaal correspondent De Oscar-winnende documen taire 'One Day in September', over de Palestijnse terreuractie tijdens de Olympische Spelen van 1972, gaat later deze maand in première in Tel Aviv. Produ cent Arthur Cohn heeft aange kondigd dat hij de opbrengst van die voorstelling zal verde len onder de nabestaanden van de elf omgekomen Israëlische atleten, maar hij zal met zijn geld blijven zitten. „Een regelrechte belediging. We zullen geen cent van hem aanpakken," waarschuwt de uit Nederland afkomstige Ankie Spitzer, weduwe van de in München vermoorde scherm- coach Andre Spitzer. De nabe staanden verkeren volgens haar in een staat van schok over de beelden die Cohn in de film wil handhaven, ondanks hun smeekbeden ze te verwijderen. Ze zijn nu een boycotactie be gonnen. Ankie Spitzer en liana Roma no, een andere weduwe, woon den onlangs in Londen een voorvertoning bij van de film, waarbij Romano nietsvermoe dend werd geconfronteerd met foto's van het lichaam van haar gemartelde en gecastreerde man. Ook de lijken van andere slachtoffers, half verbrand en doorzeefd met kogelgaten, ko men uitgebreid in beeld. De nabestaanden werden ruim twee jaar geleden bena derd door twee jonge Britse filmmakers, die voor de BBC een historische televisiedocu mentaire wilden maken over de terreuractie in München. Ankie Spitzer: „We besloten mee te werken omdat we het belang rijk vonden dat de film werd ge maakt. Een half jaar geleden kwamen ze in financiële moei lijkheden, waarna Hollywood- producent Arthur Cohn de zaak overnam. Toen kregen we te horen dat het niet langer alleen een televisiedocumentaire zou zijn, maar ook een bioscoop- productie." Ankie Spitzer en liana Roma no hebben tien jaar geleden als enigen de negenhonderd foto's van het gerechtelijk laboratori um gezien. Daarna hebben alle helpen. Zijn pleidooi voor een sterke staat was verkeerd begre pen door het Westen, aldus de voormalige KGB'er. „Een sterke staat betekent een effectieve staat die de wettelijk vastgeleg de spelregels voor iedereen kan garanderen", legde hij uit. Het Westen had zijn oproep uitge legd als een pleidooi voor een staat waar de geheime dienst machtig is. Waarnemers had den opgemerkt dat Poetin in hoog tempo voormalige KGB- collega's op topfuncties be noemt. Tijdens het bezoek aan Tsjel jabinsk wees Poetin ook op het belang van nucleaire bewape ning en energie. Toch moet het land blijven praten over nucle aire wapenbeheersing, zo voeg de hij daaraan toe. Het Rus sisch parlement, de Doema, moet volgens hem het START- 2-verdrag eindelijk ratificeren. Volgens die overeenkomst uit 1993 verplichten de VS en Rus land zich ertoe hun nucleaire arsenaal tegen 2003 terug te brengen tot een maximum van 3500 kernkoppen. Kampala rtr-afpnegenhonderd lijken opgegra ven. Donderdag werden 81 do de lichamen gevonden in een massagraf. Ondertussen heeft de politie een tweede arrestatie verricht. Het gaat om Joseph Ssettuba Ssemande, alias 'De Bisschop'. Een politiewoordvoerder ver klaarde dat er formeel geen be wijs is tegen de man, maar dat zijn familieleden aanhangers van de sekte waren. 'De Bis schop' zou medewerking verle nen aan het onderzoek naar de vermoedelijke moord op vele honderden sekteleden. Eerder deze week is een loka le bestuurder opgepakt. Hij zou de sekte hebben geholpen bij de officiële registratie en rap portages over mogelijke geva ren van de beweging hebben achtergehouden. Ook werd gisteren bekend dat de nog altijd spoorloze cha rismatische sekteleider, Joseph Kibwetere, enige tijd in een psychiatrische kliniek heeft ge zeten wegens manische depres- Uganda wil hulp van het bui tenland bij het onderzoek naar de moorden rond de sekte 'Be weging tot herstel van de Tien Geboden van God'. De autori teiten zeggen verrast te zijn door de omvang van de gruwel daden waarvan de sekteleiding wordt verdacht. De overbelaste politie schort de zoektocht naar massagraven daarom enkele dagen op. De politie heeft een nieuwe plek gevonden waar zich moge lijk een massagraf van de sekte zou bevinden, maar wacht door de drukte minstens enkele da gen met graven. Uganda zegt behalve voldoende mensen ook de deskundigheid te ontberen om vakkundig lijken op te gra ven, te bewaren en te onder zoeken. Het laatst gevonden graf be vindt zich onder de vloer van het huis van een sektelid, vlak bij de kerk waar zo'n vijfhon derd mensen medio maart zijn verbrand. Tot dusver zijn bijna Brein genocide in Rwanda voor tribunaal arusha» rtr-anp-afp Het Rwanda-Tribunaal in het Tanzaniaanse Arusha gaat Jean-Bosco Barayagwiza toch berechten. Barayagwiza was een van de belangrijkste ideolo gen achter de genocide in Rwanda. De Kamer van Beroep van het VN-tribunaal had in november 1999 besloten tot zijn vrijlating, wat veel stof deed opwaaien. De nieuwe beslissing van het tribunaal is een gevolg van een verzoek tot 'herziening' dat hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Rwanda-Tri bunaal had ingediend. Volgens het arrest van no vember moest Barayagwiza worden vrijgelaten omdat hij te lang zonder formele aanklacht in voorarrest zou hebben geze ten. De Kamer van Beroep is nu (in nieuwe samenstelling) op dat besluit teruggekomen. Ten aanzien van het vooruitzicht van een vrijlating van Barayag wiza was Rwanda in grote woe de ontstoken. Kigali schortte de samenwerkig met het tribunaal tijdelijk op en weigerde Del Ponte een visum voor een be zoek aan het Centraal-Afrikaan- se land. Del Ponte toonde zich giste ren verheugd met de beslissing van de Kamer van Beroep. Die heeft geconstateerd dat Ba rayagwiza wel degelijk op de hoogte was van de aanklacht en dat de eerste voorgeleiding op verzoek van de verdachte is uit gesteld. Del Ponte wil nu vaart achter de procedure zetten Barayagwiza was een hoge ambtenaar op het Rwandese ministerie van buitenlandse za ken. Hij zou achter de haatcam pagne hebben gezeten op de radio die in 1994 tot de volke renmoord leidde. Daarbij kwa men meer dan 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's om het le ven. tel aviv anp Ex-Nederlanders Israël roepen Kok op het matje gemeenschap 'finaal' recht te doen met een ver goeding van 400 miljoen gulden. Kok spreekt tijdens zijn werkbezoek verder met minister-president Barak en president Weizman. Maandag ontmoet hij de Palestijnse president Arafat. Aansluitend vertrekt de premier naar de Egyptische hoofdstad Cairo, waar maandag een top van Afrikaanse en Europese regeringsleiders begint. Kok krijgt tijdens zijn bezoek aan de Palestijnse Gebieden de speciale Bethlehem-2000-penning voor zijn steun aan het Bethlehem 2000-project. Dat behelsde ondermeer de grootscheepse op knap- en restauratiebeurt van Jezus' geboorte stad. Eerder ontvingen de vijftien Jeruzalemse kerkleiders en een aantal staatshoofden de gou den onderscheiding. De Nederlands-joodse gemeenschap in Israël heeft moeite met het standpunt van premier Kok over de oorlogstegoeden. De vroegere Nederlan ders zullen Kok dat morgenavond, op de eerste dag van zijn bezoek aan Israël laten weten. De voorzitter van de overkoepelende belangenorga nisatie Platform Israël, Awraham Roet, heeft dat gisteren meegedeeld. De belangenvereniging zal het standpunt van het Nederlandse kabinet over een aantal rappor ten over de oorlogstegoeden aan de orde stellen. Roet is niet ingenomen rriet die officiële mening van de regering na de rapporten van de commis sie-Van Kemenade en de commissie-Scholten- /Kordes. De regering besloot onlangs de joodse nabestaanden gezamenlijk be sloten dat niemand ze ooit meer onder ogen zou krijgen. „We vonden dat we de nage dachtenis aan onze echtgeno ten en vaders beter konden be waren zonder beelden waarop is te zien hoe ze zijn gemarteld en afgeslacht", zegt Spitzer. „Niemand heeft het recht de ze beelden uit te zenden", zegt Spitzer. „De Britse filmmakers zagen hoe geschokt we reageer den en ze beloofden ons dat ze deze beelden zouden verwijde ren. Maar Arthur Cohn liet ons telefonisch weten: 'Kijk eens, zonder deze beelden heb ik geen film'." Cohn heeft de foto's gekocht van het gerechtelijk laboratori um in München. Volgens de Duitse wet horen ze tot het pu blieke domein. Cohn heeft de nabestaanden beloofd dat hij speciaal voor Israël een aange paste versie van de film zal uit brengen waarin de lijken on herkenbaar zijn gemaakt, maar ze vinden dat die toezegging niet ver genoeg gaat. wenen Reddingswerkers hebben gisteren in het Oostenrijkse Mühlbachtal het lichaam geborgen van een sinds de lawine van dinsdag vermiste snowboarder. De 22-jarige Oostenrijker werd als enige van de twaalf skiërs en snowboarders die in de lawine zijn omgekomen, nog vermist. Het was de vierde ern stige lawine in Oostenrijk in iets meer dan een jaar tijd. In februari 1999 kwamen 38 mensen om bij een lawine in Galtür in Tirol. In december vorig jaar kwamen elf mensen om bij twee lawines in skigebieden in Tirol. foto epa buro bergrettung kaprun brussel marc peeperkorn correspondent Drie weken werkt 'meneer X' bij het Europees parlement als hij te horen krijgt dat niet langer Brussel maar Luxemburg zijn standplaats wordt. Niet gek voor X, want als Belg ontvangt hij nu een buitenlandbonus van zestien procent op zijn toch al goede salaris. Tussen november '98 en ju ni '99 brengt de man welgeteld vier werkdagen door in het Groothertogdom. Gelukkig voor hem en zijn gezin lijdt de 'ontheemdentoeslag' daar niet onder. Kosten voor de Europese belastingbe taler: 66.000 gulden. De affaire-X is maar een van de talrijke mis standen waarover de financiële controledienst van het Europees parlement rapporteert. 'Een overzicht van de belangrijkste controlezaken '98/'99', heet het vertrouwelijke document offici eel. 'Blunderboek' of 'fraudefoliant' lijkt meer op zijn plaats. Wat te denken bijvoorbeeld van een taalcursus, georganiseerd tussen 27 december '98 en 3 januari '99 in een skioord? Of de poging een medewerker in vaste dienst te nemen tegen een salaris van 375.000 gulden per jaar. Het zijn niet alleen fraudezaken en dubieuze declaraties die de controleurs aan het licht bren gen. Het parlement is soms ook een regelrechte wanbetaler waardoor leveranciers jaren op hun geld moeten wachten. De regels voor openbare aanbesteding van contracten (beveiligingsdienst) worden niet nageleefd, wat tot onnodig hoge prijzen leidt. Vriendjespolitiek bij benoemingen en promoties maken dat gedupeerden naar de rechter stappen en met succes een schadeclaim bedingen. Wrang is ook het ontbreken van een sluitende inventaris van alle pc's, meubels, lampen en bu reaustoelen die de glazen vergaderpaleizen in Brussel en Straatsburg sieren. Gevolg: een onge kend hoog aantal diefstallen en 'vermissingen' ter waarde van vele miljoenen. Eveneens triest is het verhaal over een kantoorpand dat het Euro pees parlement in maart '98 verliet. Het huur contract liep tot augustus '99 dus tijd genoeg voor de interne gebouwendienst de verplichte herstelwerkzaamheden uit te voeren. Ruim een jaar gebeurt er evenwel niets, waardoor de uiter ste datum om de boel op te knappen niet wordt gehaald. De eigenaar heeft inmiddels schadever goeding geëist omdat hij het pand niet tijdig kon verhuren. Europarlementariërs hebben inmiddels een stevige reputatie als het gaat om wanbeheer van het hen toevertrouwde belastinggeld (ruim twee miljard gulden per jaar). Eerder deze week lekte een rapport uit van de Europese Rekenkamer over de besteding van 75 miljoen voor politieke activiteiten en informatie. De conclusie in steek woorden: slordigheid, geen regels, weinig contro le. Vers in het geheugen zit ook de 'soap' over het inkomen van de parlementariërs, de onthullin gen over hun soms riante declaratiegedrag en het in dienst nemen van zoons, dochters, neven, nichten, ja zelfs een oma. Zaken die nog steeds niet zijn opgelost, getuige ook de bevindingen van de financiële controledienst. In 1998 deugde een op de tien (9,8 procent) van de ingediende rekeningen niet, vorig jaar was dit met een op twaalf (8,4 procent) slechts een fractie lager. „Veel te hoog" oordeelt ook het Bu reau, het dagelijks bestuur van het parlement. Maar datzelfde Bureau schuift vervolgens het merendeel van de negatieve adviezen van de controleurs terzijde en zet het licht alsnog op groen voor de gewraakte uitgaven. Ongelooflijk voor een parlement dat begin vo rig jaar de Europese Commissie tot aftreden dwong wegens fraude ei? vriendjespolitiek. On geloofwaardig voor een parlement dat klaagt over een lage opkomst bij de Europese verkiezingen en steevast zeurt over een negatieve pers. En on waardig voor een parlement dat 'klokkenluiders' als euroambtenaar Van Buitenen - zijn 'gelekte' informatie leidde de val van de Commissie in - tot helden uitroept. „Ik ben niet schuldig maar schaam me wel', reageerde GroenLinks-Europarlementariër La gendijk deze week op de wantoestanden in zijn werk. Net als vele andere Europarlementariërs bepleit hij een 'grote schoonmaak'. Want alle verklaringen en ander verweer ten spijt - het zijn 626 individuele parlementariërs, uit vijftien lan den met vijftien culturen - fraude blijft fraude en te weinig controle lokt dit uit. Het Europees parlement reikt ieder jaar de Sa- charov-prijs uit aan iemand die zich verdienste lijk maakt voor de 'vrijheid van denken'. Slagen de europolitici er niet in zichzelf aan de haren uit het moeras te trekken, dan lijkt de tijd rijp voor de 'Sjacheraarprijs': voor die instellingen of per sonen die in 'alle vrijheid vooral aan zichzelf denken'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7