Nieuwe wet warm omarmd .eidsch Dagblad Ex-gastarbeiders luisteren op een voorlichtingsbijeenkomst naar de regels van de nieuwe remigratiewet. FOTO GPD'ROLAND DE BRUIN Duizenden migranten willen terug naar huis De droom van een goed bestaan in het rijke Nederland is voor bij. Naci Yavas en Mustafa Te- mizsoy rest weinig anders dan een terugkeer .naar hun land van herkomst, Turkije. Aan dachtig horen zij de uitieg aan over de nieu we remigratiewet door migratieconsulent Memis Demirci. De beide veertigers willen terug naar hun streek in het midden van hün land. „In Nederland is het alleen maar stress, stress, en nog eens stress", leggen ze uit. „Als ik een paar weken in Turkije ben, hoef ik geen pillen meer te slikken. Dan gaat het al lemaal goed." Met nog zo'n dertig andere belangstellen den luisteren ze in een vergaderzaaltje van de Yavuz Sultan Selim moskee in een tochti ge buitenwijk van Zwijndrecht naar Demirci. Inrap Turks, doorspekt met woorden als Schengen, visum, ziekenfonds, AOW en be drijfspensioenfonds, legt hij de betekenis van de nieuwe wet uit. Als consulent van het Ne derlands Migratie Instituut (NMI) is hij hier op uitnodiging. Overal in het land vinden overdag, maar vooral 's avonds en in het weekeinde, dit soort voorlichtingsbijeen komsten plaats. Yavas, inmiddels 26 jaar in Nederland, kwam hier met zijn vader. Hij vond werk in de metaalindustrie, trouwde en kreeg twee zoons. De 42-jarige is al geruime tijd werk loos. Hij heeft problemen met de sociale dienst, die zijn uitkering blokkeert, en met deurwaarders. Zijn gepensioneerde vader is al terug naar zijn vaderland. „Teruggaan naar Turkije is beter", zegt Yavas. „Daar zou ik boer kunnen worden, een paar schapen houden, kippen en een koe. Daar kun je goed leven." Zijn vriend Temizsoy, die begon bij Nedstaal en daarna slager werd en nog later marktkoopman, kwam 22 jaar geleden als student naar Nederland. Maar hij kon zijn studie hier niet afmaken. Na een operatie raakte hij een jaar geleden in 'de stress'. Ook hij ziet het hier niet meer zitten. Voor beiden geldt dat hun vrouw liever in Nederland wil blijven, waarmee hun migra tieplannen direct een forse knauw krijgen. Want een van de voorwaarden van de nieu we wet is dat het gezin terugkeert, en dat in elke geval een van de partners de Nederland se nationaliteit opgeeft. Verder worden de reiskosten vergoed en ontvangt het echtpaar tot het eind van hun leven een beperkte uitkering vanuit Neder land. In ruil hiervoor moeten ze toezeggen zich niet meer in Nederland te willen vesti gen. Voor kinderen gelden lichtere regels. Die kunnen onder bepaalde voorwaarden wel terugkeren naar Nederland. Voorlichting Het loopt storm op de voorlichtingsbijeen komsten, zegt Demirci. Gemiddeld beluiste ren rond de honderd belangstellenden zijn uitleg. Inmiddels hebben de consulenten zo'n vijfden tot twintig groepen toegespro ken. Na dit weekeinde volgen nog eens hon derd bijeenkomsten. De nieuwe remigratiewet die vandaag -1 april - van kracht wordt, is nu al een succes. Duizenden ex-gastarbeiders uit Turkije en Marokko en ex- rijksgenoten uit Suriname laten zich overal in het land uitgebreid informeren over de mogelijkheden om met subsidie terug te keren naar het land van herkomst. Het Nederlands Migratie Instituut, ooit opgericht om Nederlanders te helpen emigreren, is er maar druk mee. Praat niet over 'oprotpremie', want dan worden ze in Utrecht giftig. De migratie gebeurt vrijwillig en individueel. „Wij helpen alleen Demirci: „De mensen willen vooral weten of Nederland hen weg wil hebben. Dat was ook hier de eerste vraag. Ook informeren ze hoe lang de uitkering doorgaat en of er een onderzoek wordt verricht naar een eventueel vermogen in Turkije. Vaak zijn ze bang dat ze hun oudedagsvoorziening mislopen. Het gaat vaak om eerste generatie migran ten, de mensen die als gastarbeider naar Ne derland kwamen. Hun droom was om rijk terug te keren naar Turkije. In plaats daarvan zijn ze hier gebleven. Ze hebben geen Neder lands geleerd. Het bracht ze in een sociaal isolement. Voor integratie is het nu te laat." Hij heeft het verhaal vaker gehouden, zo als blijkt uit zijn snelle gebaren. Veelvoorko mende vragen beantwoordt hij al direct. Het dertigtal Turkse mannen - er is geen vrouw bij, wel wat jongens - luistert gespannen. Af en toe gaan ze onderling in discussie. Demir ci maakt van de gelegenheid gebruik ook de hoofdzaken van de Nederlandse sociale wet geving uit te leggen. „Ik leg uit dat ze niet bang hoeven te zijn dat zij hun opgebouwde rechten kwijtraken. Ook zeg ik dat deze regeling van kracht blijft zolang in Nederland de democratie blijft be staan. Dat zegt minister Van Boxtel - grote steden beleid - ook altijd. De regeling kreeg massale steun in de Tweede Kamer." Volgens NMI-directeur Inan? Kutluer, biedt de nieuwe wet veel Turken, Marokka nen en Surinamers - om de grootste groepen te noemen - een betere mogelijkheid terug te keren dan de vijftien jaar oude bestaande re geling. Hij verwacht dan ook na dit weekein de een groot aantal nieuwe aanvragen van de kant van kandidaat-migranten. Onder de oude regeling, die gericht was op vijftig-plussers, keerden de afgelopen jaren al ruim twintigduizend allochtonen terug naar de landen waar Nederland zijn gastar beiders vond. Directeur Kutluer denkt dat de nieuwe regeling zo veel gunstiger is en zo veel meer mogelijkheden biedt, dat een nieuwe stroom op gang komt. De belangrijkste wijzigingen betreffen de verlaging van de leeftijd, de vergoeding van de ziektekostenpremie en een meerjarig vi sum om als toerist Nederland en de Schen- gen-landen te kunnen bezoeken. In alle ge sprekken wordt benadrukt dat spijtoptanten binnen een jaar zonder problemen naar Ne derland kunnen terugkeren. Ook wordt de subsidie geïndividualiseerd in geval van scheiding. Dat laatste is vooral van belang voor de vrouwen, die bang ble ken anders tegen hun zin en zonder inko men in het land van herkomst alleen achter te blijven. Bijdragen „Ik schat", zegt Kutluer, „dat onze doelgroep uit ongeveer 175.000 mensen bestaat. In principe zijn dat de 45-plussers uit de tradi tionele migratielanden. Voor het eerst geldt de regeling ook voor ex-gastarbeiders uit Spanje, Portugal, Italië en Griekenland. Met name oudere Spanjaarden wilden graag te rugkeren. Dat kon niet, omdat het land lid is geworden van de EU. Daarom konden zij hun uitkering niet meenemen." Ook Moluk- kers kunnen een beroep doen op de wet. De regeling biedt remigranten financiële hulp bij de verhuizing, een overgangssubsi die en daarna een permanente uitkering, va riërend van 930 tot 1.583 gulden. Deze be dragen zijn vijftien jaar geleden bepaald, en waren toen afhankelijk van het prijsniveau. Daarom krijgt iemand die naar Marokko of Suriname terugkeert maandelijks meer dan iemand die naar Frankrijk gaat. Zo zijn er nogal wat verhoudingen scheef. Pas vanaf volgend jaar worden de bedra gen - 'eindelijk!', reageren ze bij het NMI - geïndexeerd. Eigenlijk zouden ook de bedra gen van de 'oude' regeling moeten worden aangepast, maar daarvoor ontbreekt volgens het kabinet het geld. Op deze bedragen gel den kortingen voor alleenstaanden en een oudergezinnen. Het bedrag is net genoeg om in het land van herkomst te leven, mits op het platteland en in een eigen huis, schat Kutluer. De uitkering is bedoeld als basisbedrag om een nieuw leven te beginnen. Bijverdienen is niet alleen toegestaan, maar zelfs gewenst. En mocht straks blijken dat de uit Nederland overgemaakte AOW-uitkering lager is dan de subsidie, dan wordt deze aangevuld. Dat geldt ook voor WAO'ers, die te maken kun nen krijgen met een afschatting waardoor hun uitkering wordt verlaagd. Kutluer benadrukt dat het NMI uitsluitend zorgt voor de begeleiding van de remigran ten. „De uitvoering van de wet is een zaak van de Sociale Verzekeringsbank (SVB). Wij informeren en begeleiden. Eerst via voorlich tingsbijeenkomsten. Later volgen individuele gesprekken. Wij helpen bij het invullen van de formulieren en zorgen dat ze bij de SVB komen." Kutluer: „Het doel is de definitieve terug keer van de migrant naar zijn land van her komst, of (in het geval van asielzoekers met een verblijfsvergunning) het doorreizen naar een derde land. Daarom moeten remigran ten ook afstand doen van de Nederlandse nationaliteit. Aan de andere kant krijgen ze een meerjaren visum, zodat ze elk jaar zon der problemen maximaal drie maanden naar Nederland kunnen komen voor familiebe zoek of ontmoetingen met vrienden." Voortrekkersrol Een aanvullende voorwaarde is de regel dat de migranten minstens een half jaar werk loos moeten zijn, en in die tijd een uitkering moeten hebben genoten. Het gezin gaat mee terug, behalve eventuele minderjarige kinde ren voor wie een voogd is gevonden. Voor jongeren die voor hun achttiende alsnog be sluiten naar Nederland terug te keren, geldt een soepele regeling via de Vreemdelingen wet. „Het gaat beslist niet om een oprotpre mie", reageert Kutluer fel op de veelgehoor de stelling dat het migranten wel erg gemak kelijk wordt gemaakt. „Het is een vrijwillig besluit, en wordt individueel genomen. Wij stimuleren niets. Wij helpen, wanneer de mensen zelf willen terugkeren." Met deze regeling vervult Nederland een voortrekkersrol. Nergens anders in de wereld bestaan naast bepalingen voor binnenkomst ook in een wet vastgelegde voorzieningen bij remigratie. Inmiddels hebben de Belgische radio en het Duitse ZDF Kutluer deze week aan de tand gevoeld over de details van de remigratiewet. Die internationale belangstelling zal de 43- jarige Mustafa Temizsoy een zorg zijn. De oud-staalarbeider, slager en marktkoopman constateert alleen dat Nederland hem weinig meer te bieden heeft. Zijn oudste kind is in middels getrouwd, de twee anderen van ze ventien en veertien wonen nog thuis. Net als de meeste andere Turken in de groep weet hij één ding zeker: 930 gulden per maand is niet genoeg om van rond te ko men. Iedereen is wel eens terug geweest voor een vakantie en heeft meegemaakt hoe de inflatie de waarde van het Turks pond uit- De meeste asielzoekers kunnen geen beroep doen op de nieuwe re migratiewet. Voor migratie moeten zij zich melden bij de Internatio nale Organisatie voor Migratie (IOM), die deze week zes regionale kantoren heeft geopend in Drach ten, Zwolle, Arnhem, Schiphol, Dordrecht en Eindhoven. Tot nu toe werd remigratie afgehandeld vanuit een kantoor in Den Haag en een bureau op Schiphol. De nieuwe aanpak past in het te rugkeerbeleid van staatssecretaris Cohen (justitie). In zijn Terugkeer notitie wordt een belangrijke rol toegekend aan de IOM. Net als bij andere allochtonen staat bij asiel zoekers die willen remigreren of naar een derde land willen door reizen, de eigen verantwoordelijk heid voorop. Dat geldt ook wan neer asielzoekers moeten vertrek ken na een negatieve beschikking op hun asielaanvraag. De diensten van de IOM blijven gratis. De mensen moeten zelf wil len terugkeren of doormigreren. Vanuit de districtskantoren denkt de IOM gemakkelijker in contact te kunnen treden met de asielzoe kers. Daarbij wordt nauw samen gewerkt met Vluchtelingenwerk, zelforganisaties en de gemeenten. Met het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is inmiddels een samenwerkingsovereenkomst gesloten. holde. Vaak wordt huishuur geheven in dol lars of marken, zeker voor uit het buitenland teruggekeerden. Dat zijn immers 'rijke Tur ken'. „Ik kom hier vaak om koffie te drinken. Maar de meesten zijn te oud. Daar kan ik niet mee praten. Eigenlijk wil ik wel naar het café, maar dat kost me te veel. Daar heb ik het geld niet voor. Thuis zitten kan ik ook niet permanent. Ik wil eigenlijk terug naar Turkije, maar mijn vrouw is het niet met mij eens. Misschien moet ik alleen gaan. Maar ja, wat moet ik daar dan doen?" LOUIS BURGERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49