Leidsch Dagblad i Kwaliteit busvervoer in de knel n intratuin VOORSCHOTEN Leidseweg 518 World Online onder vuur (ZONDAG OPEN Bus te water: vijf gewonden Berlijnse gedenksteen Van der Lubbe terecht ZONDAG A.S. GEOPEND! IXEUKENCHEQUEHfH b2500.-1 ATERDAG 1 APRIL 2000 17 Degstgeest wil Lange Voort imdopen in 'De Burcht' OPGERICHT 1 MAART 1860 ■Cabinet Poetin /oor meer markt ie pas gekozen Russische pre- ident Poetin wil meer markt werking in zijn land. De nieu we regering die hij zal samen tellen, moet zich concentre- en op versterking van de staat in vrijemarkthervormingen. 'oetin kondigde dat aan bij len bezoek aan Tsjeljabinsk in Ie Oeral. Scholieren in de Tan van satanisme Tientallen scholieren in jagen sen groot deel van de samen- eving angst aan met hun sata- iische praktijken. Deze naand hing een 15-jarige leer ing van het lyceum zichzelf op ladat hij via het internet in rontact was gekomen met de Amerikaanse 'antichrist' Mari- yn Manson. Pagina 9 Newconomy 12 april naar de beurs Na het debacle van World On line kunnen beleggers zich klaar maken voor de volgende beursgang van een internetbe drijf. Newconomy verwacht op 12 april een notering aan de /Amsterdamse beurs te krijgen. Newconomy, het bedrijf van Maurice de Hond dat inves teert in internetbedrijven, hoopt tussen de 165 miljoen en 220 miljoen gulden op te halen. Er komen minimaal vijf miljoen nieuwe aandelen in notering. Woensdag start de inschrijving voor Newconomy. Voorlopig geen opvolger Leemhuis De benoeming van een nieuwe Commissaris der Koningin van Zuid-Holland is door het kabinet verschoven naar op z'n vroegst half april. De ge doodverfde kandidaat-opvol ger van WD'er Leemhuis is burgemeester Franssen (WD) van Zwolle. Sinds het opstap pen van mevrouw Leemhuis heeft Zuid-Holland een waar nemend commissaris. Binnenland3,5 Buitenland7,9 Cultuur en Kunst25 Denksport29 Economie10,11 Geloof en Samenleving 14 Gesprek van de Dag2 Multi Media/Strips .13,15,17,19,21 .37,39,41 Televisieprogramma's32,33 Toerisme31 Weeroverzicht14 Premie voor betrappen van winkeldieven den haag monique de knect Werknemers van de su permarktketen Aldi krij gen een premie wanneer ze klanten betrappen op diefstal. Voor een kleine diefstal ontvangen ze een bonus van vijf gulden, voor een grote 7,50 gul den. Contant uitbetaald, blijkt uit het boek Aldi- klanten dat volgende week verschijnt. Het Cen traal Bureau Levensmid delenhandel en FNV- Bondgenoten hebben nog nooit van een dergelijke premie gehoord en laken de bonus. In het boek vertelt een caissière over haar zware baan bij de supermarkt keten. Caissières moeten niet alleen meewerken in de vulploeg, maar ook po- litieagentje spelen. Klan ten wordt gevraagd hun tas te laten zien. „Ik ben, in verband met die tas- sencontrole, wel eens be dreigd en dat gaat je niet in de koude kleren zit ten", aldus de caissière. Aldi geeft geen commen taar. Pagina 2: Niet langer be trapt bij Aldi Zondag 2 april open van 1.00 tot 17.00 uur 3-Zitsbank Santos vanaf 2.590,- www. casba.n I WOU©!! Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 Alphense broers Boom met AZC grote favoriet in play-offs waterpolo Veel migranten terug naar land van herkomst door nieuwe wet NR. 42275 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 Studio Zeezicht een begrip in Nederlandse muziekwereld Ab van Manen stapt op als directeur van De Geniepoort Strenge regels voor beleggen met gemeenschapsgeld den haag anp Minister Zalm van financiën komt binnenkort met voor schriften voor instellingen die met gemeenschapsgeld beleg gen. Dat kondigde premier Kok gisteren aan na afloop van de ministerraad. Hij reageerde op een onder zoek van de Algemene Reken kamer waaruit blijkt dat instel lingen die publieke taken uit voeren, zoals ziekenfondsen, ri sicovol beleggen in aandelen. Beleid hiervoor is er niet, stelde de Rekenkamer deze week vast. De risico's moeten worden be teugeld, vindt de financiële waakhond van de overheid, omdat in het uiterste geval een instelling failliet kan gaan. Kok deelt die mening. Er ko men voorschriften over wat in stellingen wel en niet mogen doen als het gaat om risicovol beleggen. Naast ziekenfondsen gaat het onder meer om univer siteiten, academische zieken huizen en uitvoeringsinstellin gen in de sociale zekerheid. Pagina 3:Buffer tegen finaciële klappers Connexxion mag niet meer passagiers vervoeren VANROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Jel. (071) 5122362/ ..l-l.'.'.'M Wystan Hugh Auden Gij zult uw oneerlijke naaste liefhebben met uw oneerlij ke hart. Het busvervoer in deze regio dreigt in de knel te komen door de nieuwe wet personenvervoer. Als onbedoeld ne veneffect kan Connexxion de dienstverlening niet verbe teren omdat het busbedrijf dan een te groot marktaan deel zou krijgen. Connexxion zit namelijk al aan het maximaal toegestane plafond van eenderde van de Ne derlandse vervoersmarkt. haarlem richard mooyman De nieuwe wet is bedoeld om de marktwerking en dienstver lening binnen het openbaar vervoer te bevorderen, maar in deze regio dreigt een averechts effect. Connexxion erkent dat er problemen kunnen ontstaan als de Tweede Kamer het wets voorstel ongewijzigd over neemt. „Het is allemaal on doordacht en slecht voor de busreiziger", zo reageert woordvoerder C. Lely. Volgens Lely wil Den Haag dat het rendement en de effici ency van het openbaar vervoer omhoog gaat. „Wij werken daar hard aan. Maar als we erin sla gen om het vervoer te verbete ren en door speciale acties meer reizigers te trekken, dan wordt dat afgestraft omdat ons marktaandeel te groot wordt." Lely sluit niet uit dat Connex xion ertoe moet overgaan om verlieslijdende contracten af te stoten. Het busvervoer - waar op de komende jaren toch al fors moet worden bezuinigd - zou daardoor aanzienlijk kun nen verslechteren. „Dat past niet in ons beleid, want wij vin den dat we wel degelijk ook een maatschappelijke verantwoor delijkheid hebben." Volgens Lely is Connexxion voorstander van concurrentie op voorwaarde dat alle bedrij ven gelijke kansen krijgen. „Wij constateren dat wij straks in an dere regio's niet kunnen mee dingen naar vervoerscontrac- ten. Anders passeren wij een door de overheid gestelde on natuurlijke grens. Een Frans be drijf zou dan bijvoorbeeld wel kunnen inschrijven. Dat kan niet de bedoeling zijn." Het werkelijke marktaandeel van Connexxion ligt volgens hem veel lager dan eenderde als ook het regionaal treinver voer zou worden meegeteld. „Maar veel beter zou het zijn als de politiek kijkt naar de Eu ropese markt." De reizigersvereniging RO VER vreest dat streekbuslijnen door de nieuwe wet straks slechter op elkaar zullen aan sluiten en dat routes met wei nig passagiers gaan verdwijnen. ROVER-voorzitter R. Schoon- veld is evenals Connexxion 'niet gelukkig' met een plafond aan het marktaandeel. „De vervoer der met de beste offerte moet winnen. Niet een kleinere gega digde met een inferieur bod." Ook volgens de Raad voor ver keer en waterstaat kan het stel len van een maximaal markt aandeel ertoe leiden dat het beste bod moet worden afge wezen. ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude bijzondere boeken PIETERSKERK - LEIDEN zoeterwoude Vier passagiers en de chauffeur van een bus van touringcarbedrijf ZDS uit Zoetermeer zijn gister middag gewond geraakt, nadat zij vanaf de Broekdijk in Zoeterwoude de naastgelegen sloot waren ingereden. In de bus zaten in totaal zeventien mensen, onder wie de chauffeur die vermoedelijk zijn been heeft gebroken. Vol gens de inzittenden, die op de terugweg waren van een personeelsuitstapje naar Heineken, reed de buschauffeur 'veel te hard' over de verkeersdrempels. Daardoor verloor hij de macht over het stuur, waarna de touringcar in de sloot belandde. Ook de politie vermoedt dat de bestuurder te hard heeft gereden. De vijf gewonden zijn per ambulan ce naar het ziekenhuis overgebracht. De elf andere inzit tenden zijn enige tijd opgevangen bij een naburige boer derij. Na verloop van tijd konden zij met familie of vrien den huiswaarts keren. Door het ongeval kon de Broekdijk, een veelgebruike sluiproute tussen Zoeterwoude en Benthuizen/Zoetermeer, de hele avondspits niet worden gebruikt. Het verkeer werd door de politie omgeleid. Pas in de loop van de avond toen de bus uit het water was geta keld, werd de Broekdijk weer opengesteld voor het ver keer. Pagina 17: 'Ik zag ineens een mistwolk op mij afko men'. FOTO HIELCO KUIPERS Beurs wil beschadigd imago herstellen RUSWUK ANP BERLUN ANP De Berlijnse gedenksteen voor Leidenaar Marinus van der Lubbe is terecht. Een arbeider ontdekte de steen gisteren on der een zandhoop op een bouwterrein in de Duitse hoofdstad. Niet ver van die plek was het gedenkteken op 11 maart door onbekenden weg- Volgens de Berlijnse politie is de steen licht beschadigd. De daders lieten geen sporen ach ter die op een motief voor de diefstal wijzen, aldus de woord voerder. De binnenlandse vei ligheidsdienst van de Bondsre publiek onderzoekt de zaak. De Leidse stichting 'Een Graf VAN 12.00-17.00 UUR HET GROENE WARENHUIS Tel. 071 5322203 voor Marinus van der Lubbe' had de steen eind februari naar Berlijn gebracht. De stichting hoopt dat de steen uiteindelijk bij de Rijksdag wordt geplaatst, maar in afwachting van een vergunning kreeg de duizend kilo zware steen een plek bij het Deutsches Theater in het cen trum. Het gedenkteken moet herinneren aan de verzetsdaad van Van der Lubbe tegen de na zi's. De Leidse communist stak in 1933 de Duitse Rijksdag, het parlementsgebouw, in brand. De Duitse contactman van de stichting, Gerhard Brack, had begin vorige week nog het ver moeden geuit dat de steen door neonazi's of andere extreem rechtse personen was gestolen. Op de dag dat het gedenkteken verdween, was in Berlijn een demonstratie van de extreem rechtse partij NPD. Ben Walenkamp, bestuurslid van 'Een Graf voor Marinus van der Lubbe', is erg blij dat de steen weer 'boven water' is. Van de Duitse politie zegt hij ge hoord te hebben dat de steen weer wordt teruggeplaatst voor het theater. „Maar hopelijk nu wel wat beter verankerd", aldus de Leidenaar. Het bestuur van de stichting komt dinsdag bij een om de situatie rond het ge denkteken te bespreken. De druk op internetprovider World Online is gisteren toege nomen. De koers daalde verder. Speculaties over misstanden rond de beursgang van het be drijf namen verder toe. Op richtster Nina Brink zwijgt in al le talen. De koers van het aan deel viel in de ochtenduren te rug naar 19,50 euro nadat een grote belegger zijn stukken dumpte. Het fonds herstelde zich later op de dag en sloot op 23,35 euro, nog altijd een ver lies van 6,2 procent. De effec tenbeurs maakt zich zorgen „De gang van zaken heeft het imago van de beurs beschadigd en dat vinden wij niet leuk", al dus directeur Möller. De internetprovider zwoegt op een verklaring over de veel besproken effectentransacties rond de beursgang. Wanneer deze het licht ziet, is nog steeds niet duidelijk. „We zijn er mee bezig", is alles wat een woord voerster erover wil zeggen. Zij wil wel kwijt dat topvrouw Nina Brink aan het roer blijft. „Er ko men geen veranderingen in het management. Nina Brink is chairwomen en dat blijft ze." Brink is overigens niet recht streeks in dienst van de inter netprovider. Ze laat zich inhu ren via een Belgisch manage mentbedrijf Kalexer, waarvan zij zelf eigenaar is. Haar con tract eindigt op 1 april 2001. Of het verlengd wordt, staat nog niet vast. Daarover wordt on derhandeld. De beursgang van World On line kent veel slachtoffers. Niet alleen beleggers zijn op papier ongeveer de helft van hun geld kwijt. Ook respectabele institu ten zoals de effectenbeurs zijn in him hemd gezet. Het beurs- bestuur keurde de prospectus van het bedrijf goed, maar vindt nu dat er teveel wollige en for mele taal in staat. Verder wil de Amsterdamse effectenbeurs de hele gang van zaken rond de in ternetprovider 'tegen het licht houden'. De ophef rondom World On line gaat om een verkooptrans actie van oprichtster Nina Brink. Zij heeft enkele maanden voor de beursgang een deel van haar belang verkocht aan de Amerikaanse investeerder Baystar Capital. Het is niet ge bruikelijk voor een topfiguur om voor de beursintroductie ei gen aandelen te verkopen. Brink heeft aan de beursgang 1,4 miljard gulden verdiend. tan interna m deze tokened ra,t.M 2500, OW».* legen inleve ng Dlns^ig| ,gn een ccfflplele keuken. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnemont: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummor 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.loldschdagblad.nl 8 712141 400121 2710° 30% 30% vooruitblik MAAN DINS JSSP/maï 4°/10° 379° n» 30% 40% ËSS&tf 20% 20% A VANDAAG in deze krant circa YJJi 220 VACATURES U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1