4 'Interim' blijft langer in Ter Aar Peuters spelenderwijs tweetalig door project voor allochtonen 'Toneelspelen is een kwestie van durven' Woningbouwverenigingen gaan op in Habeko Wonen Rijn Veenstreek Seintje voor bestuurder Hangeveld van TEAN Eindelijk handtekening onder contracten Nil Wethouder Rijnwoude schrikt van plannen Koudekerkse brug ERDAG 1 APRIL 2000 r Aar zit tijdelijk zonder secretaris aar* Ter Aar moet het voorlopig stellen zonder gemeentese- itaris Timmer. Hij is geveld door rugklachten. Volgens burge- Vester Lyklema kan het herstel van de secretaris maanden du- Timmer is pas drie maanden in dienst van de gemeente. ra geld voor blubberveld TAW aar* Voetbalvereniging TAW krijgt geld van de gemeente Aar voor een beter oefenterrein. De gemeenteraad had don- rdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering een schor- jg nodig voor hij zo'n 27.000 gulden uittrok voor het slechte ld. Het terrein staat voortdurend onder water en stinkt. Vol- is wethouder Van Doorn is er geen sprake van vervuiling. De iatregelen vergen spoed, omdat de tijd nu rijp is om te zaaien te planten. formatie bouwactiviteiten stadhuis I>hen aan den run Voordat de bouw van het nieuwe stadhuis I Alphen binnenkort begint, is er op 3 april een informatie rond. De gemeente wil daarmee de omwonenden informeren Ier de planning van de bouwactiviteiten. Ook aannemer HBG liliteitsbouw is aanwezig om uit te leggen hoe hij de overlast ■veel mogelijk beperkt. Verder is er informatie over de afwik- lling van eventuele schade voor particulieren. De bijeenkomst lin de raadzaal van het stadskantoor en duurt van 20.00 tot |.30 uur. leddie wil parkeerterrein opknappen Ld ade* Jongerensociëteit Meddle in Oud Ade wil het parkeer- rrein voor de soos opnieuw betegelen en vraagt de gemeente kemade daarom om een subsidie van 8000 gulden. In een Jief aan de gemeenteraad meldt het bestuur voorts dat ze het ■rrein graag wil inrichten als basketbalveldje. WD'er Van plzen meldde het gemeentebestuur deze week tijdens de ladsvergadering dat hij het prima vond de 8000 gulden voor te Ihieten. CDA'er Uit den Boogaard sloot zich daarbij aan, en pnd met name de baskets een goed idee. Burgemeester en 'ethouders moeten er nog een besluit over nemen. )nderzoek naar tunnel Gemeneweg nwoude De gemeente Rijnwoude trekt een ton uit om de lalbaarheid van de ondertunneling van de Gemeneweg in Ha- rswoude-Dorp te onderzoeken. Tevens bekijkt het gemeente- stuur wat de beste inrichting is van het gebied rondom de lising van de Gemeneweg en de Dorpsstraat. De ondertunne- j; van de Gemeneweg staat hoog op het wensenlijstje omdat "eze alsmaar drukker wordende weg nu de Dorpsstraat in twee- n splitst. De SGP/RPF en D66 stemden donderdag niet in met iet onderzoek. „Het is zonde van het geld", zei H. Haarman dj JD66). „We moeten eerst weten of de tunnel financieel wel haal- ®e' iaar is. Of er kostendragers zijn." De SGP/RPF gelooft vanwege he Hul|le hoge kosten allang niet meer in de tunnel. Een onderzoek iatjeteindt de partij dan ook geldverspilling. Wethouder Uljee schat Ie kosten op 25 miljoen gulden. Met een rapport in zijn handen lat uitwijst dat de tunnel haalbaar is, verwacht hij sneller me- iscale lewerLing van de provincie te krijger;, Lylkema zo nodig tot 1 november actief Waarnemend burgemeester Lyklema blijft maximaal twee maanden langer in Ter Aar dan hij had verwacht. Hij heeft positief gereageerd op het verzoek van de pro vincie Zuid-Holland om tot 1 oktober of zo nodig 1 no vember op zijn post te blijven. Veel allochtone kinderen bezoeken peuterspeelzaal Het Konijn in Alphen. FOTO MARK LAMERS alphen aan den run □phenaar B. Langeveld is gis- CBrmiddag aansluitend aan de "lening van het nieuwe club ais van tennisclub TEAN be- _j>emd tot Ridder in de Orde in Oranje Nassau. Hij kreeg ;ze koninklijke onderschei- ng uitgereikt door burge- leester Schoof van Alphen aan ïn Rijn. In 1952 stond de nu 66-jarige ingeveld als secretaris/pen- ingmeester aan de wieg van tennisvereniging TEAN, die en nog maar 65 leden had. ede door hem is dat aantal met 1200 leden gegroeid. Ook is Langeveld al ruim veertig jaar bestuurslid van de overkoepelende Stichting Al phens Tennispark (SAT) en ver vult hij verscheidene bestuurs functies bij de tennisbond KNLTB. Daarnaast heeft hij nog allerlei verdiensten op andere maatschappelijke terreinen zo als voorzitter van de Rotaryclub Alphen en lid van de Raad van Toezicht bij de Rabobank in Al phen. Naast dit alles is hij me de-oprichter/directeur van Langeveld Wegenbouw BV. Vanaf 1992 is daar alleen nog werkzaam als adviseur. annette lameuer Faoud (3) vindt het springkussen prachtig. Elke keer klautert hij het trappetje op om weer een sprong te wagen. Ondertussen zit zijn moeder even te praten met één van de leidsters. Het onlangs begonnen project De Springplank is een schot in de roos. Dit ini tiatief van het project Kom Erbij, onderdeel van de Stichting Spel- en Opvoedingsvoor lichting in Gouda, helpt ouders van alloch tone kinderen met hun kroost over de drempel naar de peuterspeelzaal. In de praktijk blijken peuterspeelzalen vaak nog te 'wit'. Om de kloof te overbrug gen raken de kinderen die meedoen aan het project een dagdeel per week ver trouwd met allerlei begrippen en gewoon tes. Dit moet voorkomen, dat er kleuters naar de basisschool gaan die zich slechts in hun eigen taal verstaanbaar kunnen ma ken. „We proberen de ouders te wijzen op het belang van veel praten, spelletjes doen en voorlezen. Het kind pikt zo spelender wijs nieuwe woordjes op", zegt Selma özel, medewerkster van Kom Erbij. Tweetalige kinderen die het ritme en de omgang met elkaar van de voorschoolse opvang gewend zijn, maken een gemakke lijker overstap naar het basisonderwijs. Kinderen die niet naar de peuterspeelzaal geWeest zijn, hebben meer moeite met de structuur en het ritme van het lager onder wijs. Thuis leren ze een basis van begrip pen. Het project De Springplank leert peu ters spelenderwijs om te gaan met het Ne derlands. Ouders worden gestimuleerd veel te praten, in hun eigen taal. „Pas als het kind weet dat een beer in het Turks aie is, kan de leidster het overeenkomstige Neder landse woord aanreiken", zegt peuterleid ster Kitty Croes. „We geven het kind een bal, zodat het kan voelen. Hij spreekt het uit in zijn eigen taal, vervolgerts zegt de leidster het woord in het Nederlands. Het gaat allemaal speels, tenslotte zijn het peu ters van twee en drie jaar." Kinderen komen eerst in de 'instroom- groep'. In deze groep van zeven kinderen zitten geen ééntalige kinderen. In het begin blijven de ouders erbij. Als het kind zich veilig voelt, kunnen ouders met een gerust hart hun kinderen achterlaten. Na een pe riode van vier maanden gaan ze over naar de reguliere groep van achttien Nederland se en allochtone kinderen. Croes noemt ze liever geen allochtonen. „Het zijn allemaal kinderen en ze wonen allemaal in Neder land." „Vaak realiseren ouders zich pas als hun kind naar de basisschool dat het geen Ne derlands spreekt. Die achterstand kunnen de leerkrachten niet zomaar wegwerken", zegt Croes. Het voorstel van PvdA-voor- man Melkert voor een verlaging van de leerplicht van vijf naar vier jaar, vindt Croes zo gek nog niet. „Nu is het zo dat leer krachten in twee weken een bepaalde taal vaardigheid proberen te leren. Als een kind dan weer een week niet komt, is al het werk voor niets geweest." Marokkaanse en Turkse ouders kunnen in hun eigen taal de leidster aanspreken. „Ook dat werkt drempelverlagend", zegt özel. De ongeveer veertig kinderen krijgen ook 'halal' voedsel, dus eten dat volgens de islamitische spijswetten is bereid. Onder tussen knabbelt Eren (2) genoeglijk op een Hollands biscuitje. Nesla Simsek, leidster, komt met papier en verf aanlopen. „Hier kunnen ze zich even lekker mee uitleven", zegt ze lachend. De peuterspeelzaal werkt alleen met be roepskrachten. De leidsters krijgen, voordat ze meedraaien in het project, diverse cur sussen. Driemaandelijks is er overleg tus sen alle betrokkenen: de leidsters, de Turks Islamitische Culturele Vereniging, Meander en PJ Partners - Stichting Program en Jan- zeuven, een stichting in Rotterdam die zich bezig houdt met jeugdbeleid en samenle vingsopbouw (010-4362166). De provincie en de gemeente financieren het initiatief. Het eerste halfjaar betaalt de gemeente de ouderbijdrage. Die maatregel is nodig om ouders over de streep te trekken. Daarna moeten de ouders de kosten zelf betalen. De keuze voor de locatie van peuterspeel zaal Het Konijn is bewust geweest. „In deze wijk zit onze doelgroep." Croes verwacht een verkleining van de taalachterstand met twee jaar.Als het pro ject aanslaat gaan wellicht ook andere peu terspeelzalen ermee aan de slag. En laten we eerlijk zijn, het is toch een verrijking, al die culturen bij elkaar." tim brouwer de koning Volgens Lyklema is het uitge sloten dat Ter Aar al op 1 sep tember een nieuwe burgemees ter heeft. De vertraging wijt hij aan de ministerswisseling op het departement van binnen landse zaken en de zomerva kantie. Voor de val van minister Peper had Lyklema nog alle vertrou wen in een snelle openstelling van de burgemeestersvacature. Ter Aar diende eind januari al een verzoek in, maar kreeg pas onlangs groen licht. Ondertus sen zijn verschillende plaatselij ke groeperingen druk bezig om een profielschets voor de nieu we eerste burger te maken. In een extra vergadering op woensdag 19 april stelt de ge meenteraad de profielschets vast. De volgende reguliere raadsvergadering op 27 april woont de commissaris van ko ningin bij. Daarna komt de va cature in de Staatscourant. Vol gens Lyklema, die schermt met zes aanbiedingen in de Rand stad voor na zijn interim-klus in Ter Aar, is het daarna te kort dag om de sollicitatieprocedure voor de zomervakantie af te ronden. De vertrouwenscommissie, die bestaat uit de wethouders Jonker (CDA), Hoogervorst (WD) en Van Doom (Gemeen te Belang), heeft nog niet alle politieke partijen van Ter Aar rond de tafel gekregen. De op positiepartijen Progressief Ak koord (PA1Q en DEL (De Echte Liberaal) blijven afzijdig omdat zij het niet eens zijn met de sa menstelling van de commissie. Wel omarmen zij de pro fielschets die de niet-raadsge- bonden Politieke Overleggroep Ter Aar onlangs bij de gemeen te indiende. Daarin pleit de groep buitenstaanders voor een nieuwe burgemeester uit de omgeving die bereid is om ten minste zes jaar in de gemeente te blijven. alphen/bodegraven marieta kroft Verschillende data waren al ge prikt, maar steeds werd het weer uitgesteld. Dinsdag 4 april gaat het dan toch gebeuren: se cretaris-generaal R. Pans van Verkeer en Waterstaat onderte kent in het gemeentehuis van Bodegraven twee overeenkom sten waardoor het begin van de aanleg van rijksweg 11 tussen Bodegraven en Alphen een stuk dichterbij komt. De eerste is een raamover eenkomst tussen de Staat der Nederlanden, de provincie Zuid-Holland, de gemeenten Alphen aan den Rijn en Bode graven en de Kamer van Koop handel over de wijze van finan cieren. De tweede is een inten tieovereenkomst tussen de Staat der Nederlanden en de aannemers die gezamenlijk het nog ontbrekende stuk rijksweg 11 tussen Bodegraven en Al phen gaan aanleggen, het zoge noemde NI 1 consortium. De ondertekening van de overeenkomsten werden steeds uitgesteld omdat het volgens P. Steehouwer van de gemeente Bodegraven om een 'unieke' overeenkomst gaat. „Gemeen ten, de provincie en het be drijfsleven betalen mee aan een rijkstaak. De ministeries van fi nanciën en verkeer en water staat hadden tijd nodig om de ze .wijze van financieren in het juiste vat te gieten." Volgend jaar moet de eerste spade de grond in voor de aan legt van de circa tien kilometer lange weg tussen het Alphen Aquaduct en de Al2. Twee jaar later moet de weg worden op geleverd. Momenteel is Rijks waterstaat bezig met het ver werven van grond. iIphense regisseert Friezen buiten Friesland j.phen aan den run* vskia stoelinga rW KHet heeft Hare Majesteit behaagd u te |enoemen tot Lid in de Orde van Oran- i-Nassau. Mooi hè, maar die avond lonk het zo vreemd, zo onwerkelijk." legisseuse Klaaske van der Meer-Visser lit Alphen aan den Rijn stond vorige eek voor de eerste keer van haar leven ip het toneel zonder woorden. De ver- >azing, maar ook de ontroering was te jroot, toen burgemeester Schoof haar oesprak en de bijbehorende versierse- en opspeldde. „Ik wist het echt niet. :ven voor achten zag ik de burgervader net ambtsketen binnenkomen. Ik dacht Joen nog: wat belachelijk, doe gewoon ian." Een verhaal over een geridderde akvrouw, die er lol in heeft om Fries te irallen en doorgaat tot ze er bij neervalt. .Toneelschool mocht niet. Ga jij maar loor in wiskunde. Toen deden dochters log wat vaders zeiden. Nu, in deze tijd ;ou ik veel recalcitranter zijn." Ondanks dit verbod stond Klaaske Visser al jong ip het toneel. Toneel als hobby kon wel. "aar vader, politieman en regisseur, oeg zijn talentvolle dochter op haar ;estiende officieel voor de rol van Japke n het toneelstuk 'Syl de strandjutter'. e opvoering had plaats in een feesttent iet drie- tot vierhonderd getuigen. Daar •leef het niet bij. Er volgden nog vele opvoeringen. Geboren in een jeugdherberg in Sneek _en daarna in een tobbe het meer op. Mooier kan het leven van een Friezin biet beginnen. Een groot aantal toneel verenigingen in Friesland kreeg met de familie te maken, omdat haar vader als politieman steeds werd overgeplaatst. .Nog voor de verhuizing werd de plaatse lijke vereniging al aangeschreven. De Vissers waren in aantocht. Klaaske Visser, getrouwd met Sije van iem. der Meer (St. Annaparochie), praat met liefde over toneel in Friesland. In die provincie gebeurde het toentertijd. „Daar had je geen beroepstoneel, geen professioneel gezelschap, wel heel goed amateurtoneel. Niet verwonderlijk. Elk dorp had wel een club opgericht ter le ring en vermaak. Iedereen ging daar heen. In veel dorpen speelt dat nog. Kijk naar Aarlanderveen: daar staat het to neel ook op een hoog peil." Het bloed kroop waar het niet gaan kon. Toen haar ruimdenkende man veertig jaar geleden - „ik had toen al twee kinderen" - toestemming gaf om een echte regiecursus in Leeuwarden te gaan volgen, onder de bezielende lei ding van de Amsterdamse en Maas trichtse toneelschool, liet ze zich dat geen twee keer zeggen. „Twee jaar lang ging ik daar een avond in de week heen. We begonnen met twintig en eindigden met negen man. Daar is de basis gelegd. Nu regisseer ik al meer dan 35 jaar." Ze laat haar handen even rusten. On der het grijze haar wordt nagedacht over het aantal stukken dat ze inmiddels heeft geregisseerd. De soepele zwarte kleding, haar handelsmerk, heeft een sjieke uitstraling. Het touwtje van de bril hangt strak over de zilveren ketting. Ze telt Friesland, ze telt Alphen en Bodegra ven bij elkaar op. „Het is een schatting hoor. Hou het maar op zeventig. Ik ben niet het type regisseuse dat met het mes op tafel werkt. Ik wil wel dat het op een bepaalde manier gebeurt. Ik ben een perfectionist, probeer alles eruit te ha len, maar wel als positieve ondersteu ning. Ik speel ook voor als ik denk dat het anders moet." Het wonen in Alphen'aan den Rijn luidde een nieuwe episode in. Wat doet een Visser als ze verhuist? Precies. Aan melden bij de plaatselijke toneelvereni ging. Dit keer de afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Het 25-jarig jubileum heeft ze net achter de rug. Ze is nu bezig met het instude ren van een puur emotiestuk 'Over schuld gesproken.' Een mooi verhaal, vindt ze zelf. Volgens Van der Meer kan iedereen toneelspelen. „Het is een kwestie van natasja augustinus Drie woningbouwverenigin gen, Volksbelang (HAzerswou- de), Algemeen Belang (BEnthuizen) en Goed Wonen (KOudekerk aan den Rijn) zijn deze week opgegaan in HABE KO Wonen. Hierdoor ontstaat een federatie die het beheer van 1700 woningen in de regio Rijnwoude verzorgt. Dit betekent overigens niet dat de klanten niet meer te recht kunnen in de drie kanto ren. Het hoofdkantoor is ge vestigd in het huidige kantoor van Volksbelang aan de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp en heeft net zoals de twee filialen een serviceloket. Hier kunnen de huurders aan kloppen voor klachtenbehan deling, huursubsidie en ande re bewonerszaken. „Wij hebben bewust geko zen voor een federatievorm en niet voor een fusie van de drie verenigingen", zegt M. Bogerd, de nieuwe directeur van HA BEKO Wonen. „Op deze ma nier blijft de identiteit van de drie verenigingen gehand haafd." HABEKO verzekert zijn huurders met de nieuwe orga nisatie een betere kwaliteit in dienstverlening, meer efficiën tie en een groter woningaan bod. „Voor de toekomst willen wij op een goede wijze invul ling geven aan de volkshuis vestingstaken in Hazerswoude, Benthuizen en Koudekerk. Huurders en woningzoeken den mogen dan van ons een optimale dienstverlening ver wachten", aldus Bogerd. Alle elf medewerkers gaan mee naar de nieuwe organisatie. De nieuwe directeur heeft in de afgelopen jaren door zijn functie als accountant en door interim-werkzaamheden een ruime ervaring opgedaan in de volkhuisvestingssector. Hij richt zich in de komende pe riode op de organisatie binnen de nieuwe federatie. durven." Ze ondersteunt dat idee met het voorbeeld van de vriendin die eigen lijk ongelegen komt, omdat je met zware hoofdpijn bent opgestaan. „Toch laat je niets merken en doe je heel gezellig, je slooft je zelfs uit." Toen ze vijf jaar geleden met de Friese toneelclub in Bodegraven begon, waren er weinig leden met ervaring. De Friese taal was het gemeenschappelijke ken merk. Toch pakte de ploeg al in het eer ste jaar de aanmoedigingsprijs, de prijs voor het mooiste decor en voor de beste bijrol. Een Friese club in Bodegraven, waarom? Geen nationalistische gevoe lens. Puur toeval, bij het postkantoor. Mensen stonden daar Fries te praten, waren hier komen wonen en gaan wer ken bij de kaasfabriek. 'Zullen we zon dag een kopje koffie drinken?' Van het één komt het ander. De club Friezen buiten Friesland dijde uit. We besloten een toneelclub op te richten. We tellen nu zo'n honderd leden inclusief part ners. In heel Nederland zijn overigens 26 Fryske Krite, waarvan tien met to neelaspiraties. Nee, je kunt ons geen fa natici noemen. Het gaat om de lol om Fries te brallen. De Friese taal is nog heel puur. In die stukken zit ook die prachtige onderkoelde humor, die zo kenmerkend is voor het Friese toneel. Lijkt een beetje op de Engelse humor. Maar voor de Nederlandse taal loop ik ook warm, als we maar niet mee gaan doen met 'sale' in plaats van uitverkoop of 'boathouse' als botenhuis wordt be doeld." runwoude/den haag marieta kroft Wethouder Geenjaar van Rijnwoude is geschrok ken van de plannen die de provincie heeft met de Koudekerkse Brug. Deze zou net als de Wou- brugse Brug worden bediend vanuit de 's Mole- naarsbrug in Alphen. „Ik las dat in de krant. Die brug is van ons en ik weet van niets", zegt de wethouder die verkeer en vervoer in haar porte feuille heeft. „Ik vind het erg vervelend voor onze brugwachters. Die worden door die berichten ook maar onzeker." Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland zou het best kunnen dat de ge meente Rijnwoude nog van niets weet. «Hij legt uit dat het om een voorstel van Gedeputeerde Staten (GS) aan de Provinciale Staten (PS) gaat. PS nemen in de loop van deze maand een be sluit. „Pas als alles achter onze eigen voordeur is geregeld, treden we in overleg met andere be trokkenen zoals Rijnwoude." De zegsman van de provincie zegt dat het on vermijdelijk is dat de wethouder nieuws leest in de krant. „Het gaat hier om een openbaar stuk. Als wij in een eerder stadium met haar overleg gen, overlegt zij het weer met de raad. Dan komt het op dat moment in de openbaarheid en lezen onze statenleden het weer in de krant. Het is linksom of rechtsom." Volgens Geenjaar is het laatste woord over het op afstand bedienen van haar brug nog niet ge wisseld. Zij vreest voor onveilige situaties als ca mera's het werk van de brugwachters overne men. Camera's kunnen volgens haar onvoldoen de de verkeersstromen aan de Koudekerkse kant van de brug waarnemen. De Koudekerkse brug verbindt Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk. „En we gaan ook niet onze drie brugwachters de wacht aanzeggen. Er zal dus nog veel onderzoek nodig zijn, voordat er een definitief besluit wordt genomen." De provinciewoordvoerder zegt dat het moeilijk is om één brug buiten de plannen te houden. „De sterkste ketting is net zo sterk als de zwakste schakel."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19