Philips-topman vindt koers veel te laag Economie Arbodiensten dringen iekteverzuim niet terug' Megatransport voor boorplatform Verzekeraar stuurt klanten pornofilms Directie Schiphol bezorgd over verminderen KLM-vluchten Geen zekerheid vooraf Onrust bij KLM'ers over reorganisatie (VRIJDAG 31 MAART 2000 958 Staking dreigt bij zuivelfabrieken utrecht Bij de zuivelfabrieken hangt een staking in de lucht nu overleg over de nieuwe CAO is mislukt. „De werkgevers willen prestatiebeloning invoeren en dat is voor ons onbespreekbaar", zegt bestuurder D. van Gelswijk van FNV Bondgenoten. Hij sluit stakingen niet uit. De werkgevers willen volgens Van Gelswijk de lonen voor een eenjarig contract slechts verhogen met 2,5 procent per 1 april en 0,75 procent per 1 januari 2001. De bon den eisen vier procent. In de zuivelindustrie werken 11.000 3) mensen. i, Akkoord over sluiting Detron-vestiging 0 zaltbommel Telecombedrijf Detron en de bonden hebben een 15J akkoord bereikt over sluiting van de voormalige Lucent-vesti- ging in Huizen. Er moeten 63 van de 130 medewerkers afvloei- 4 en. In de plannen wordt speciale aandacht gegeven aan oudere 2 werknemers. De personeelsleden die kunnen blijven, gaan naar 02 andere Detron-onderdelen. 2 4 KPN'ers krijgen 3,75 procent meer 8 den haag De Nederlandse werknemers van KPN zien hun sala- ji ris dit jaar met 3,75 procent stijgen. Vakbonden en KPN hebben 2i gisteren een principeakkbord bereikt over een nieuwe collectie- 25 ve arbeidsovereenkomst die 1 april ingaat. Het akkoord voorziet verder in regelingen voor telewerken en voor kinderopvang. De 2 CAO geldt voor een jaar; ongeveer 30.000 mensen vallen onder 1 de regeling. Bestuurder R. van Oosterhout van Abvakabo FNV is O tevreden over het resultaat: „Al met al een heel mooi plaatje". 0 2 Interesse Volvo voor Renault-trucks 1 Stockholm Volvo heeft zijn oog laten vallen op de vrachtwa- gendivisie van de Franse autoproducent Renault. Volgens het 5 Zweedse dagblad Dagens Indiistri kan Renault Vehicules Indu- 3 strielles (RVI) al in april in Zweedse handen komen. De twee J concerns wilden in 1993 al samengaan, maar die fusie mislukte 15 door verzet van de aandeelhouders van Volvo. Onlangs verbood de Europese Commissie de bundeling van Volvo en Scania. Dat j leidde ertoe dat Volkswagen een belang in Scania nam. Volvo is 9 op de wereldmarkt nummer twee bij de zware vrachtwagens, na DaimlerChrysler (Mercedes). RVI is sterk in eigen land en in 3 Zuid-Europa. 'Werkloosheid in Japan naar record 1 Tokyo De werkloosheid in Japan heeft een na-oorlogs record bereikt. In februari werd een werkloosheid geregistreerd van 4,9 procent van de beroepsbevolking (alleen mannen 5,1), dat zijn (ongeveer 840.000 mensen. Het vorige record was 4,8 procent en dateert van vorig jaar. Volgens onderzoekers is de toename Vooral te wijten aan reorganisaties, die veel mensen hun baan (hebben gekost. Ook zijn veel Japanners op straat komen te 1: staan door faillissementen. Bij elkaar gaat het hier om 1,15 mil- 1jjoen mensen. :Britse verkeersleiders naar Rotterdam Rotterdam» Rotterdam Airport gaat via een Brits bedrijf lucht- 1 (verkeersleiders aantrekken. Volgens directeur R. Wondolleck (van de luchthaven worden Nederlandse verkeersleiders te duur, inu subsidies op de Rijksluchtvaartdienst (RLD) worden ge schrapt. Minister Netelenbos besloot vorig jaar een jaarlijkse overheidsbijdrage van 25 miljoen gulden binnenjtwee jaar te (beëindigen. Naast Rotterdam Airport treft de maatregel ook de [vliegvelden Eelde en Maastricht/Aken. Nederland in kopgroep internetters Amsterdam Nederland neemt binnen Europa de zesde plaats in 1 Iqua internetgebruik. Alleen de Scandinaviërs en Zwitsers surfen {meer. Uit een telefonische enquête van de Pan Europese Inter- Inet Monitor blijkt dat 34 procent van de Europese bevolking (van 15 jaar en ouder toegang heeft tot internet. Bijna een kwart jwas in de afgelopen veertien dagen online. In Zweden was 53,3 1 procent van de bevolking online de afgelopen twee weken. Duitsland, Frankrijk, Italië en België liggen beneden het gemid delde. Uit recente cijfers van Nielsen blijkt dat vijftig procent 3 van de bevolking in de VS toegang heeft tot internet. 'Economie Rusland radicaal anders' moskou De Russische president Poetin is van plan de hervor- ming van de economie op radicale wijze door te voeren. De economische situatie in Rusland is van dien aard, dat 'klassieke' ïhervormingen niet meer voldoen. Dit zegt de plaatsvervangen de minister van privatisering G. Gref, die door Poetin belast is imet het schrijven van een economisch programma. De inhoud iVan het project is wordt eind mei bekendgemaakt. Tegen die (tijd zal waarschijnlijk ook de nieuwe Russische regering zijn sa- ïmengesteld. Poetin zelf kondigde gisteren aan dat hij actief de Sociale problemen in Rusland wil aanpakken. Pact Microsoft met mobiele telefonie 1REDMONDDe Amerikaanse softwaregigant Microsoft heeft een ipact gesloten met twee van 's werelds grootste aanbieders Van (mobiele telefonie, AT-and-T en British Telecom. Het gaat om de ïontwikkeling van nieuwe internetdiensten voor mobiele tele foons. De bedrijven zullen komend najaar proeven doen met (nieuwe, snelle draadloze internetverbindingen, zo maakte Mi crosoft gisteren bekend. Met de verbindingen wordt het moge lijk op een daartoe uitgeruste mobiele telefoon of ander draag- paar apparaat interactieve spelletjes te doen en video's te bekij- ken via internet. 1 ys meldt recordgroei economie Ivashington De economie van de Verenigde Staten is in het laatste kwartaal van vorig jaar nog harder gegroeid dan eerder is eemeld. Gisteren meldde het Amerikaanse ministerie van han- pel in zijn definitieve opgave dat de groei op jaarbasis is uitge komen op een indrukwekkende 7,3 procent. Nog niet eerder in bijna zestien jaar tijd is het groeipercentage zo hoog geweest. In het eerste kwartaal van 1984 werd een groei op jaarbasis geme en van negen procent. bodiensten dragen niet bij |n het terugdringen van het Ekteverzuim en de WAO-in- toom. Vier op de vijf bedrij- ffi die een arbodienst inge- ojiakeld hebben, zien geen Irandering in het ziektéver- 1 lim. Dat blijkt uit onderzoek bureau Heliview, nmiddels heeft 80 procent de bedrijven met meer dan werknemers een contract esloten met een arbodienst. nder de huidige wettelijke lichting zegt 61 procent de ondervraagde bedrijven n arbodienst in de arm te en. ndememers zijn vooral niet spreken over de geboden en de bruikbaarheid van adviezen van de bedrijfsarts, en de telefonische bereik- heid scoort een voldoende, ice-voorzitter P. Staal van de che-organisatie Arbodien- (Boa) reageert laconiek op de uitkomsten van het onder zoek. „Heliview doet ieder jaar een onderzoek en steeds plaat sen wij vraagtekens bij de re presentativiteit." Volgens Staal ligt de situatie in werkelijkheid veel genuan ceerder ook al erkent hij dat met name in het midden- en kleinbedrijf forse kritiek is op de arbodiensten. „Het MKB heeft nog maar kort met deze vorm van dienstverlening te maken. En als iets verplicht is, dan is het midden- en kleinbe drijf tegen. Het is nog wennen", zegt hij. Volgens het onderzoek van Heliview maken steeds meer werkgevers gebruik van arbo diensten omdat ze zuiniger moeten zijn op personeel we gens de huidige krapte op de arbeidsmarkt. Onder het motto 'baat het niet, dan schaadt het niet', hopen bedrijven met de inschakeling van de arbodien sten vooral het ziekteverzuim terug te dringen. VLissiNGENBij het offshorebedrijf Heerema in Vlissingen is gisteren een 145 meter lange ondersteuningsconstructie voor een boorplatform op een zeegaande ponton geplaatst. Daar waren trailers van Mammoet met in totaal 936 wielen voor nodig. De 6.548 ton zware constructie is de grootste die ooit in de Zeeuwse havenstad is gebouwd. Het gevaarte wordt naar een olieveld voor de kust van Noorwegen gesleept en daar door een kraanschip op zijn plek gezet. foto anp aad van leeuwen rotterdam anp Verzekeraar Nationale Neder landen heeft begin deze maand klanten porno- in plaats van voorlichtingsfilms over pensi oenen toegestuurd. Volgens een woordvoerder maakte het dupliceerbedrijf een fout door op 500 van de 3.000 bestelde banden de verkeerde film te zetten. Een klant attendeerde de ver zekeraar op de fout, nadat hij een aantal banden toegestuurd had gekregen. Volgens de woordvoerder heeft de verzeke ringsmaatschappij direct actie ondernomen. „Medewerkers zijn letterlijk meteen in hun au to's gestapt om de banden te rug te halen. Inmiddels hebben we alle pornobanden kunnen terughalen en hebben we alle gedupeerden onze excusses aangeboden." Op de omslag van de doos stond het logo van Nationale Nederlanden en waren plaatjes van mooie huizen en boten af gebeeld. Dat de inhoud een stuk minder onschuldig was, ervoeren verschillende Wanten al snel. „We hebben direct de sa- menwerWng met het bewuste dupliceerbedrijf opgezegd", al dus de woordvoerder. „Het is natuurlijk verschrikkelijk. Nee, het is verschrikkelijker dan ver schrikkelijk. Dit had nooit mo gen gebeuren." alkmaar anp Quality Bakers mag naar Kamps Zwanenburg, is goed voor een jaaromzet van ongeveer 400 miljoen gulden. Kamps ver wacht dat de overname in april kan worden afgerond. In Ne derland is Kamps al eigenaar van de filiaalbedrijven Bakker Bart, Het Stoepje, Vogel, Steven de Graaf en Baker Street. Kamps, genoteerd aan de beurs in Frankfurt, verwacht dit jaar in Nederland en Duitsland een omzet van ruim 4 miljard gulden te boeken. Vorig jaar was het concern goed voor een omzet van bijna een miljard. Bakkerijconcern Kamps heeft van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit NMa groen licht gekregen voor de overname van Quality Bakers. Met de nu goedgekeurde overname krijgt de grootste bakker van Europa een stevige voet aan de grond bij de broodvoorziening via su permarkten. De kartelpolitie heeft bij de overname geen voorwaarden gesteld. Quality Bakers, met vestigingen in o.a. Haarlem en Boonstra's peptalk heeft averechts effect amsterdam gpd Philips-topman Boonstra gooide gisteren op de jaarvergadering al zijn dynamiek en lef in een praatje dat de koers Philips tot nog grotere hoogten moest opdrijven. Vorig jaar steeg het Philips-aandeel met 136 procent op de beurs. Gisteren had Boontra's cijferbombardement een averechts effect. Philips raakt op de beurs 15 miljard gulden kwijt, tien procent van zijn waarde. computerchipdivisie al bijna 1,5 miljard meer waard is! Boonstra's conclusie: de beleggers krijgen er bij de geldende koers de ande re zes divisies van Philips gratis bij. „Philips wordt ondergewaardeerd", concludeerde Boonstra. Later dit jaar wordt dochter Origin naar de beurs ge bracht. De beursnotering moet Origin het kapitaal verschaffen om zijn eigen overnames te betalen. Om beleggers nadrukkelijk met hun neus op de 'verborgen' waarde van Phi lips te drukken, laat Boonstra in het ver- Op papier had Boonstra een sterke zaak. Hij rekende voor wat de aandelen waard zijn die Philips bezit in aparte, beursge noteerde ondernemingen. Een kwart van chipmaker TSMC: 24 miljard gul den, een kwart van ASML: 8 miljard gul den, 11 procent van Seagram: 4,3 mil jard, 3,2 procent Uniphase: 3,3 lmiljard Tel het allemaal op, trek het af van Phi lips' totale beurswaarde en dan blijkt dat het concern zelf 'maar' op 90 miljard gulden is gewaardeerd. Terwijl alleen de volg ook de afzonderlijke winsten van de divisies publiceren. Philips is er berucht om het zicht op zichzelf te verdonkere manen en schuift zo vaak met divisies en businessgroepen dat een vergelijking moeilijk is. „Onszelf transparanter en flexibeler maken is een betere manier om een hogere waardering te bereiken", vindt Boonstra nu. Het eerste kwartaal van 2000 begint alvast met een boekwinst van 1,2 miljard op een plukje aandelen (0,8%) van Uni phase, beloofde de president. Maar ter wijl hij sprak, zakten de koersen van de techniekfondsen weg: UPC verloor 18 procent, ASML 10%, Versatel 12%, Inter netbedrijf TIE 13%. Philips dook naar min 10 procent op 181 euro slotkoers. Nog altijd meer dan zeven keer de koers van tijdens Boonstra's aantreden (25 eu ro), maar voor de president kwam de val op een ongelukkig moment. Philips-topman Boonstra. Wat zegt u? Wat zegt u?", Kan het wat harder?". Aandeelhouders van Philips hadden gisteren soms grote moeite topman Boonstra te verstaan. De geluidsinstallatie van het Okura Hotel in Amster dam haperde tijdens de aan deelhoudersvergadering. Hoe hard er ook aan werd gesleuteld, veel beter werd het niet. Het zal de volgende keer niet meer voor komen", verzekerde Boonstra zijn ontevreden publiek. Een aandeelhouder toonde zijn rots vaste vertrouwen in het concern en speciaal in de kwaliteit van de geluidsinstallaties. „Dit was zeker geen Philips", oordeelde hij. Vertragingen Passagiersgroei nationale luchthaven valt licht terug lopen iets temg schiphol richard mooyman De vertragingen op Schiphol zijn in 1999 wat teruggedron gen. Maar het aantal toestellen dat te laat aankomt of vertrekt, zit nog steeds fors boven de streefcijfers. Van alle komende vliegtuigen was 26,8 procent vertraagd. Dat is een verbetering ten opzichte van het probleemjaar 1998, toen een recordpercentage van 30,5 procent te laat was. Van de vertrekkende toestellen was 38,1 procent te laat, tegen 42,8 procent het voorgaande jaar. De luchthaven schrijft de verbetering grotendeels toe aan het voltooien van een aantal bouwwerkzaamheden, waar door er meer opstelplaatsen beschikbaar waren. Andere problemen, zoals de gebrekkig functionerende luchtverkeers leidingen in enkele andere lan den, bleven het vliegverkeer parten spelen. De brandweer is vorig jaar uit voorzorg 158 keer uitgerukt. In 1998 stond men 130 maal klaar. In 1999 werd twee maal 'groot alarm' en 13 maal 'klein alarm' gegeven omdat vliegtui gen met (technische) proble men kampten. De brandweer hoefde geen enkele keer te blussen. Bij het Loket Luchtvaartvei ligheid kwamen circa 700 tele foontjes binnen van vliegtuig passagiers en omwonenden, 300 minder dan in 1998. Wel nam het aantal meldingen over vermeende onveilige situaties aan boord toe. schiphol richard mooyman De directie van Schiphol maakt zich zorgen over de krimpplan- nen van de KLM. Mede door het schrappen van een reeks onrendabele KLM-vluchten verwacht de luchthaven dit jaar een lagere passagiersgroei. De positie van Schiphol staat ook onder druk door de vorming van allianties tussen luchtvaart maatschappijen. Schiphol verwacht dit jaar een passagiersgroei van zes procent. Vorig jaar boekte de luchthaven nog een toename van 6,8 procent. De eerste twee maanden van 2000 zagen er weliswaar goed uit, maar vol gens directeur R. Uijlenhoet worden de groeicijfers in de loop van het jaar gedrukt door de bezuinigingsplannen van de KLM. Schiphol verloor vorig jaar al terrein aan de grote con currenten Parijs en Frankfurt. Wel hoopt de luchthaven dit jaar drie procent meer vracht te vervoeren. Vorig jaar verloor Schiphol marktaandeel door een tegenvallende groei van 0,8 procent. Het aantal rechtstreekse ver bindingen vanaf Schiphol viel vorig jaar terug van 227 be stemmingen in 93 landen naar 217 bestemmingen in 89 lan den. Dit vooral als gevolg van alliantievorming. Zo vertrok South African Airways van Schiphol naar de thuisbasis Mestkuikengigant bereid te stoppen de regeling ruimte voor ruimte. De gemeente is tot slot bereid het bos te verkopen waarin het bedrijf is gevestigd. Het bedrijf is in de jaren vijf tig gesticht door Akzo in het ka der van de werkgelegenheids- bevordering. Het beslaat een oppervlakte van 35 hectare. Er staan 25 enorme stallen, een aantal loodsen en drie wonin gen. De bebouwing beslaat al les bij elkaar ongeveer 42.000 m2. Het is de bedoeling van het voormalige bedrijfsterrein een natuurgebied te maken. Een gigantisch mestkuikenbe- drijf in het Brabantse Mill is be reid te stoppen. Met 822.000 vleeskuikens is het een van de grootste bedrijven in zijn soort. Hoeveel geld er met de bedrijfs beëindiging is gemoeid, wil burgemeester Daandels van Mill niet zeggen. De twee eigenaren doen een beroep op de landelijke beëin digingsregeling van minister Brinkhorst. De provincie komt over de brug in het kader van BELASTING BELICHT President-directeur G. Cerfontaine van Schiphol: „Gang naar de beurs is hard nodig.foto anp Raymond rutting Frankfurt van partner Lufthan sa. Deze zomer brokkelt het netwerk verder af doordat per saldo nog eens vijf bestemmin gen verdwijnen. De KLM schrapt een aantal interconti nentale vluchten, terwijl er door andere maatschappijen maar mondjesmaat nieuwe worden toegevoegd. Als licht puntje ziet Schiphol de voorge nomen komst van Air Canada die gaat vliegen vanaf Toronto. President-directeur G. Cer fontaine verwacht dat kabinet en Tweede Kamer dit voorjaar instemmen met de privatisering van Schiphol. De gang naar de beurs is volgens Cerfontaine vooral noodzakelijk om belan gen te kunnen verwerven in buitenlandse vliegvelden. Schiphol is nu volledig in han den van de Nederlandse staat en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam. Volgens Cerfontaine hebben buitenlandse luchthavens grote belangstelling om samen te werken. Schiphol wil vooroplo pen bij het vormen van interna tionale luchthavenallianties om de positie als overstapvliegveld met draaischijffunctie ('hub') te behouden. In het buitenland bestaat vol gens Cerfontaine veel belang stelling voor het Schiphol-con- cept voor een 'Airportcity'. De luchthaven ontwikkelt zich tot een nieuwe stad met een 24- uurseconomie en allerlei soor ten dienstverlening en recrea tiemogelijkheden, aldus de top man. Schiphol wil volgend jaar beginnen met de bouw van een nieuwe pier voor 17 vliegtuigen aan de overzijde van rijksweg A4. Passagiers zullen met een onbemande trein vanuit de centrale terminal naar deze J- pier worden vervoerd. Veel banen weg bij ondersteunende diensten schiphol richard mooyman Onder personeel van diverse KLM-afdelin- gen is grote onrust ontstaan over de bezui nigingsplannen. Vanochtend heeft een deel van de werknemers van KLM Facility Servi ces op Schiphol-Oost het werk onderbro ken voor een extra personeelsbijeenkomst. De ingrijpende bezuinigingsoperatie Ba seline heeft consequenties voor de gehele KLM, maar de grootste klappen vallen bij ondersteunenden afdelingen. In totaal gaat de reorganisatie ruim 2.000 banen kosten, waarbij voor circa 600 personeelsleden ontslag dreigt. Volgens een werknemer van KLM Facility Services moeten bij dit bedrijfsonderdeel 185 van de 450 banen verdwijnen. „Niet ie dereen laat zich hier zo maar naar de slachtbank leiden. Er broeit behoorlijk wat." Volgens bestuurder J. Smeets van FNV Bondgenoten heeft de leiding toe stemming gegeven voor de bijeenkomst. Facility Services verricht interne KLM- werkzaamheden, zoals bedrijfsvervoer, do cumentatie en onderhoud. Het bedrijfson derdeel heeft opdracht gekregen om een kwart op de kosten te besparen. Een aantal activiteiten verdwijnt helemaal, andere werkzaamheden worden uitbesteed. Leidinggevenden bij de KLM hebben de afgelopen dagen in een reeks soms emotio nele bijeenkomsten hun afdelingen geïn formeerd over de maatregelen. De details daarvan moeten nog worden uitgewerkt. Daardoor bestaat vaak nog geen zekerheid over welke functies precies verdwijnen. De bezuinigingsoperatie moet de KLM op jaar basis 700 miljoen gulden opleveren. Stel u heeft een eigen huis. Dan weet u dat de betaalde hypo theekrente aftrekbaar is. Tot zo ver geen probleem. Maar stel dat u, daarnaast, ook een gara ge koopt. Dan zou het aardig zijn als de hypotheekrente, be taald over de lening om deze garage te financieren, ook af trekbaar is. Op zich is dat ook geen probleem. Het wordt ech ter anders als de ga rage op een aantal meters afstand van de woning ligt. Dan is de rente nog slechts aftrekbaar als de garage kan wor den aangemerkt als een 'aanhorigheid' van de eigen wo ning. Het spreekt voor zich dat een belastingbetaler graag voordat hij een dergelijke gara ge koopt, wil weten of de rente wel of niet als hypotheekrente aftrek baar is. Zekerheid over deze af trekpost is van groot belang. Met het hiervoor geschetste probleem zat een lezer van de ze rubriek. Hij was van plan een garage te kopen op 25 meter van zijn eigen woning en wilde graag weten of de verschuldig de hypotheekrente dan aftrek baar is. Als de rente niet aftrek baar is, dan zou dit zwaar mee wegen bij zijn aankoopbeslis sing. Hij schreef een keurige brief aan de Belastingdienst waarin hij vroeg wat het standpunt van de fiscus in zijn situatie is. Het DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht antwoord van de inspecteur was opvallend. Volgens hem kan pas op het moment dat de garage echt is gekocht, een oor deel worden gevormd over de situatie. Onze lezer krijgt dus pas na aankoop van zijn garage te ho ren of de betaalde hypotheek rente aftrekbaar is of niet. Dat is lastig. Want dan loopt men het risico dat later, na aankoop, opeens blijkt dat de rente niet aftrekbaar is. Daar wordt men niet vrolijk van. De afwijzing van de in specteur om van te voren een stand punt in te nemen is vreemd. In een brief van staatssecretaris van financiën aan de Tweede Kamer van begin februari van dit jaar lees ik dat het 'past in het dienstverle- ningsbeleid van de Belasting dienst om ook standpunten vooraf te geven en belasting plichtige zekerheid vooraf te ge ven'. Verderop in de brief wordt geschreven dat 'waar mogelijk zekerheid vooraf wordt gege ven'. De reactie van de inspecteur op de brief van de lezer staat in schril contrast met de mooie woorden van de staatssecreta ris. De 'klantvriendelijkheid' van de belastingdienst is ken nelijk in de praktijk nog niet al tijd zo als de staatssecretaris zou willen. En dat is jammer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9