'Europarlementariërs slordig met belastinggeld' 'Onze God gaat jou belonen als je trouw bent Buitenland iVapenindustrie boycot laf Smith Wesson Terre'Blanche meldt zich voor straf Ook Servië krijgt brug /RIJDAG 31 MAART 2000 NAVO ziet goede band met Poetin Riga* Secretaris-generaal Robertson van de NAVO verwacht een constructieve samenwerking met de nieuwe president van Rus land, Vladimir Poetin. Dat zei de chef van het bondgenootschap gisteren op de laatste dag van zijn bezoek aan Letland. Robert son prees Poetin voor zijn persoonlijke inzet om de sterk be koelde relatie tussen Rusland en de alliantie te verbeteren. Mos kou plaatste de NAVO een jaar geleden uit protest tegen haar optreden in Kosovo op grote afstand. Inmiddels is er weer enig overleg. Opmerkingen over een mogelijk NAVO-lidmaatschap van Letland leken in elk geval niet bij te dragen aan een warme re band. Moskou tikte Robertson meteen hard op de vingers. „Aansluiting van de Baltische staten is een bedreiging voor de veiligheid van Rusland", zei een woordvoerder van Defensie. Proef met 'vliegende reddingboot' los angeles De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft gisteren een geslaagde proefvlucht gemaakt met het pro totype van een 'vliegende reddingboot'. Die wordt ontwikkeld voor eventuele evacuatievluchten uit een toekomstig ruimtesta tion. Het vaartuig voldeed aan de verwachtingen. De onbeman de X-38 werd op een hoogte van bijna 12.000 meter door een B- 52 bommenwerper losgelaten, en viel bijna 40 seconden voor een parachute zich ontplooide, waarna het wigvormige toestel ongeveer 10 minuten later veilig neerplofte in de woestijn. De ;X-38 heeft geen motor en vleugels, en valt door de zwaarte- I kracht naar de aarde terug. De NASA hoopt over twee jaar een model op ware grootte te kunnen testen, dat dan daadwerkelijk vanuit een space shuttle in de ruimte zal worden losgelaten. Internetaanbieder schikt smaadzaak londen De Britse internetaanbieder Demon heeft gisteren een schikking getroffen in een rechtszaak vanwege smaad op inter net. De zaak kon Demon mogelijk honderdduizenden guldens kosten, en een precedent scheppen voor soortgelijke rechtsza ken. Demons moederbedrijf Thus gaat de schadevergoeding be- talen aan Laurence Godfrey, die Demon had aangeklaagd om dat er beledigende en smadelijke dingen over hem werden ge- zegd op een website die via het bedrijf werd aangeboden. Advo caten noemen de rechtszaak vernieuwend, omdat blijkt dat in ternetaanbieders wettelijk verantwoordelijk kunnen worden ge- houden voor materiaal dat door internetgebruikers op hun homepages en nieuwsgroepen wordt gezet. Thus zal daarom gaan lobbyen voor een wetsverandering in Groot-Brittannië. Hindley moet sterven in gevangenis t onden Het hoogste Britse rechtscollege, the Law Lords, heeft gisteren geoordeeld dat kindermoordenares Myra Hindley haar '1 even lang in de gevangenis moet blijven. De 57-jarige Hindley j ïeeft al eerder vergeefs verzoeken om voorwaardelijke invrij- ïeidstelling ingediend. De publieke opinie in Groot-Brittannië s fel tegen vrijlating van Hindley. Met haar partner Ian Brady creeg ze in 1966 levenslang voor de moord op twee tieners. Bra- p ly werd bovendien schuldig bevonden aan een derde moord, ^ter bekende het stel nog eens twee kindermoorden. Brady en -lindley staan bekend als de Moors Murderersze begroeven ïun slachtoffers in het onheilspellende landschap van Sattle- vorth Moor bij Manchester. Zij hadden de kinderen seksueel nisbruikt voor hun dood. Soms maakte het stel ook opnames 'an de doodskreten van de slachtoffers. n Communisme onwettig in Bulgarije 1 ofia Het communisme is in strijd met de wet. Dit heeft het Julgaarse parlement met een meerderheid van 137 tegen zestig temmen besloten. De voormalige communistische leiding en egeringspartij worden volgens het wetsontwerp onwettig ver jaard. De parlementariërs zijn niet mild over de communisten, rier regime tien jaar geleden na 45 jaar instortte: „De leiders :ijn verantwoordelijk voor de verwoesting van de traditionele vaarden van de Europese beschaving, het morele en economi- che verval van de staat en het voortdurend gebruik door de taat van terreur." Bovendien hebben ze Bulgarije 'uitverkocht': Ze hebben de belangen van het land ondergeschikt gemaakt tan die van een andere staat, de Sovjetunie, tot en met het tota- verlies van de eigen soevereiniteit." tassen gedood in hinderlaag tr MOSKOUIn Tsjetsjenië zijn zeker vier Russische militairen ge lood toen zij in een hinderlaag liepen die Tsjetsjeense rebellen ladden opgezet. 27 soldaten worden nog vermist. Het Russi- che konvooi liep in de val bij het dorp Vedeno, zo'n 40 kilome- sr ten zuidoosten van de hoofdstad Grozny. Zo'n zestien Rus- en zijn ongedeerd uit de Tsjetsjeense aanval gekomen. Een weede konvooi dat het eerste moest redden, liep eveneens in en hinderlaag. Daarbij raakten 20 militairen gewond. ïongersnood dreigt voor Afrika ;w york In de Hoorn van Afrika dreigt een omvangrijke hon- ersnood, die mogelijk zestien miljoen mensen zal treffen. De* rote droogte in dit deel van Afrika leidt al jaren tot kleinere tot umanitaire tragedies, maar deskundigen vrezen nu een herha ng van de massale hongersnood van vijftien jaar geleden. De N besloten gisteren een gezant te sturen die de benodigde ex- a hulpverlening in kaart moet brengen. Hij bezoekt Ethiopië, skljibouti, Kenya en Eritrea. Vooral in.Ethiopië is sprake van gro- problemen nu regen al maanden nagenoeg uitblijft. Volgens N e Britse zender BBC sterven in het land al dagelijks kinderen, ooral in de stad Gode is de situatie ermbarmelijk. Gode ligt in e zuidoostelijke regio Ogaden, waar de droogte hard toeslaat, het gebied wonen 1,3 miljoen mensen die afhankelijk zijn '.an voedselhulp. Circa 95 procent van het vee is intussen dood. °Gyork*anp-bridge Amerikaanse wapenindu- e heeft de afgelopen weken te druk uitgeoefend op ïrwapenfabrikant Smith sson om te stoppen met het ken van 'veiligere' vuurwa- ïs. De financiële druk is nu iterk dat de Amerikaanse i njtelautoriteiten onderzoeken ;r sprake is van een samen- ring tegen Smith Wesson, zei de openbare aanklager )es'i de staat New York, Eliot tzer, gisteren tegen The New ?er k Times. Hij was onlangs be- :0/ eken bij een schikking tus- Smith Wesson en de erikaanse overheid. Smith sson, in Britse handen, be- fde daarbij een aantal veilig- dsmaatregelen, nadat een jbo tal Amerikaanse steden de Jenfabrikant verantwoorde had gesteld voor vele vuur- echten met dodelijke afloop. Ie schikking belooft Smith n sson kindersloten op alle ïwe wapens aan te brengen, verplicht het handelaren ecedentenonderzoek te ver ten naar mogelijke kopers. \merikaanse wapenindu- reageerde woedend op de cessies. Een groothandelaar eel detailhandelaren weige- ren nog langer vuurwapens van de geplaagde fabrikant af te ne men. De invloedrijke wapen lobbyisten van de National Rifle Association verklaarden dat het 'buitenlandse bedrijf de witte vlag heeft laten wapperen ten gunste van de regering-Clinton. Spitzer noemde het onderzoek van de kartelautoriteiten een 'serieuze zaak'. Zijn collega in Connecticut, Richard Blument- hal, zei gehoord te hebben dat voor de zaken van Smith Wesson het ergste wordt ge vreesd. Een woordvoerder van de wapenfabrikant kon nog niets zeggen over de financiële gevolgen. Hij voegde er wel aan toe dat zijn onderneming er 'flink van langs heeft gekregen'. „Het lijkt erop dat onze pro ducten worden geboycot." Andere wapenfabrikanten drei gen eveneens onder de druk van de Amerikaanse overheid te bezwijken. In oktober vorig jaar meldden verscheidene Ameri kaanse media dat Colt zou stoppen met de productie van handvuurwapens. Net als Smith Wesson wil Colt zijn activiteiten verschuiven naar de productie van de smart gun. Dit slimme wapen gaat alleen af als de rechtmatige eigenaar de trekker overhaalt. POTCHEFSTROOMMet partijvlag en gezeten op een zwart paard meldde de Zuid-Afrikaanse neonazi Eugene Terre 'Blanche zich gisteren om een celstraf van een jaar uit te zitten. Honderden zwarte Zuid-Afrikanen juichten toen hij zich overgaf aan de autoriteiten. De blanke extremist is Familie Elian krijgt nog tot dinsdag de tijd MIAMLHAVANA ANP-Rtr In de zaak-Elian is de druk de komende dagen even van de ketel. De Amerikaanse autori teiten hadden gedreigd de Cu baanse jongen vandaag weg te halen bij zijn familie in Miami, maar hebben nu besloten daar tot dinsdag mee te wachten. Washington wil dat de familie een verklaring ondertekent waarin ze belooft Elian over te dragen als alle juridische mid delen om hem in de VS te hou den zijn uitgeput. De famile weigert dat tot dusver. Gisteren werden de gesprek ken tussen de familie van Elian en de Amerikaanse immigratie dienst voortgezet. Het overleg duurde acht uur, maar leverde niets op. De Amerikaanse rege ring vindt dat Elian bij zijn va der in Cuba hoort, zo bevestig de de Amerikaanse minister Re no gisteren. In de discussie heeft zich op onverwachte wijze nu ook de Amerikaanse vice-president Gore gemengd. Hij vindt dat Elian moet blijven. Ook zijn va der, stiefmoeder, halfbroer en grootouders moeten in de VS komen wonen, aldus de Demo cratische presidentskandidaat. Analisten menen dat Gore bij de presidentsverkiezingen in november flink moet inleveren in Florida als Elian wordt terug gestuurd naar het communisti sche Cuba. De Cubaanse ge meenschap in de zuidelijke staat zal de huidige president Clinton, en daarmee ook vice- president Gore, verantwoorde- veroordeeld voor mishandeling van een zwarte pompbe- pleegde op de vooravond van de eerste democratische ver- lijk houden, diende. Een tiental volgelingen van Terre'Blanche, sommi- kiezingen in 1994. Daarbij vonden 21 mensen de dood. gen in uniformen met nazisymbolen, begeleidde hem naar Sommige leden van de AWB hadden in de jaren vooraf- Pagina 2: commentaar de rechtbank waar hij zich aangaf. Terre'Blanche leidde de gaand aan de verkiezingen willekeurig zwarten vermoord. Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB), die bomaanslagen foto yoav lemmer brussel paul koopman correspondent Voor iedereen zat er wat in het vat, aan het slot van de twee daagse Balkan-donorconferen tie. Zelfs Servië, vanwege Milo sevic' oorlogen tot dusverre uit gesloten van hulp, krijgt een brug. Ruim vijf miljard gulden denkt het 'Stabilisatiepact voor Zuid-Oost Europa' binnenkort te kunnen besteden aan projec ten die de lappendeken van Balkanstaten aan elkaar moeten knopen, veel meer dan woens dag nog was geraamd. Grens overgangen worden verbeterd, elektriciteitsnetten aan elkaar gekoppeld en wegen gerepa reerd. In totaal is daarvoor drie miljard gulden 'uitgetrokken. Veel aandacht gaat ook uit naar 'zachtere' bestemmingen, zoals de bevordering van vrije media, democratie, goed bestuur, te rugkeer van vluchtelingen en herscholing van militairen. Rapport Europese Rekenkamer lekt uit Noord-Ierse politie krijgt toch een lintje BELFAST Rtr-ANP Europarlementariërs gaan laks om met het hun toever trouwde belastinggeld. Gebrekkige controle en onduide lijke regels leiden ertoe dat een goede besteding van mi nimaal 75 miljoen gulden per jaar niet verzekerd is. De Groenen en de Conservatieven zijn het meest verdacht, zo blijkt uit een gisteren uitgelekt rapport van de Euro pese Rekenkamer. brussel marc peeperkorn correspondent De Rekenkamer heeft geen kei harde bewijzen voor fraude maar constateert wel dat de wijze waarop de parlementari ërs met het geld omspringen niet door beugel kan. De frac ties beamen de fouten en belo ven beterschap. „Het is gênant, maar het is nog gênanter als we dit ontkennen", reageerde GroenLinks-fractieleider Lagen dijk. Jaarlijks ontvangen de frac ties in het Europees parlement ruim 75 miljoen gulden voor in formatiecampagnes, politieke activiteiten en extra personeel. De Europese Rekenkamer stelt grote vraagtekens bij de beste ding hiervan. Budgetten wor den door elkaar gehusseld, al naar gelang er geld nodig is. De controle in de fracties op de uitgaven, alsook het verplichte externe toezicht laat te wensen over. Lagendijk: „Het beeld dat ontstaat is: het gaat om geld en over Europa, dus het zal wel slecht geregeld zijn. Daar moet echt verandering in komen." De Rekenkamer neemt onder meer de Europese christen-de mocraten op de korrel, die een deel van het geld gebruiken ter financiering van de aan hun ge lieerde Schumanstichting in Luxemburg, jaarlijks vloeit er 1,5 miljoen gulden geheel bui ten de boeken en regels om naar deze club, die inmiddels over een kapitaal van 22 mil joen beschikt. De fracties van christen-democraten, socialis ten en liberalen, steunen daar naast hun overkoepelende par tij-organisaties - respectievelijk EVP, PES, en ELDR - met drie miljoen per jaar, hetgeen niet strookt met de regels. In een bijgevoegd 'scorebord' staan de UPE (de Conservatie ven) en de Groenen bovenaan als het om de onjuiste beste ding gaat van de fractiegelden. De EVP is een goede derde ter wijl socialisten en liberalen ver houdingsgewijs goed uit de bus komen. Het Rekenkameronderzoek heeft betrekking op 1998 maar sindsdien is er niet veel veran derd. De Europese controleur beveelt duidelijker regels en scherpere controle aan. Sekte drijft volgens schrijver Moses Isegawa op relipop en showtime beverwuk john oomkes De hele dag hadden volgelingen van de beweging tot Herstel van de Tien Geboden gewacht op het beloofde einde der tijden. Toen dat niet van hogerhand kwam, riep de leiding van de sekte zelf de apocalyps over haar in zwart geklede gelovigen af, door de brand in het houten gebouw te jagen. Op 17 maart legde een laai end vuur de kerk in Kanungu en daarmee zo'n 330 mensen in de as. Het drama in Zuidwest-Uganda schokte de wereld met de vertraging van een slow-motionmachine. Het duurt even voordat een menselijk drama in Afrika scherp op het westerse netvlies staat. Zelf ontsprongen 'hoofda postel Joseph Kibwetere, apostel Domenic Kataribabo, de assistentes Gredonia Mwerinda en Ursula Komuh- angi de dans. Volgens de Ugandese politie beladen met de bezittingen van de hondstrouwe volgelingen, die in afwachting van het Laatste Oordeel huis en haard had den verkocht en de opbrengst aan de sekteleiding had den geschonken. Op zeker vijf andere plekken zijn afgelopen week hon derden lichamen aangetroffen van sekteleden die al eerder op een gewelddadige manier aan hun einde blijken te zijn gekomen. Volgens de Ugandees-Nederlandse schrijver Moses Isegawa is er niets nieuws onder de zon: „Religie heeft altijd iets met moorden en bloedvergieten te maken. Denk aan de jihad, de heilige oorlog van de islam. De Kruistochten. De Inquisitie. In de beschaafde wereld is de laatste eeuw een scheiding tot stand gekomen tus sen kerk en staat, maar tot voor kort was het geloof, de kerk, de aanstichter van veel geweld. En nog steeds. Denk aan Waco, Texas, aan de hoogop geleide sekte in California die het heil verwachtte van een komeet. Dit lijkt de eerste keer te zijn in Uganda, maar de bestaande geloofsgemeenschappen (protes tanten, katholieken en islamieten) hebben eind vorige eeuw, zo rond 1890 en al eerder, bloedige onderlinge strijd geleverd. Als je naar de geschiedenis kijkt is er niets verbijste rend. Het heeft met macht te maken. Binnen een kerk schrijft de voorganger het gewenste handelen aan de mensen voor, binnen een sekte zegt de leider wat de mensen moeten doen. Je hoeft maar een paar sterke handlangers om je heen te verzamelen om je volgelin gen te dwingen gif in te nemen of op een andere ma nier te terroriseren. In Uganda hangen de meeste christenen en moslims ook het traditionele, inheemse geloof aan; je bent er lid De Ugandees-Nederlandse schrijver Moses Isegawa: „Als de economie slecht is, dan biedt dat religies allerlei kan sen." foto gpd joop boek van alletwee. Vrij nieuw is er de snelle opkomst van nieuwe sekten, waaronder die van het Herstel van de Tien Geboden. Je kunt ze de vertegenwoordigers van de pop-religie noemen. Hun succes hebben ze te dan ken aan het feit dat ze dichter bij de mensen staan, geen priesters hebben en fanatiek te werk gaan. Die sektes zijn grotendeels opgekomen na 1986, het jaar dat Museveni in Uganda orde in Uganda op zaken stelde. Veel grote Amerikaanse predikers, zoals Jim Swaggart, kwamen op bezoek. Ugandezen die al in het buitenland hadden gestudeerd, keerden naar Kampala terug om er kerken te stichten. Ze brachten hun ere diensten op tv naar Amerikaans voorbeeld, zorgden voor beelden van dansende gelovigen, zweepten de boel op met popmuziek. Ze deden allerlei dingen die normale priesters niet doen. Zo is de zaak van de grond gekomen." Via internet is de informatievoorziening razendsnel van aard en open. Isegawa vergelijkt de huidige toe stand in Uganda niet met die in een westers land, maar zegt dat de kritische pers open en bloot het vertrek van president Museveni kan eisen zonder dat dat repercus sies heeft. „Het succes van de nieuwe sekten ligt in het heil dat ze preken. Ze beloven heel veel aan de men sen: een medicijn voor aids, alle geld en succes voor een beter bestaan, wat de mensen maar willen horen. Ze zijn daardoor heel populair, waar het katholicisme en het protestantisme aan populariteit inboeten. De mensen kiezen voor het alternatief, de religie van de ja ren negentig. Ze herkennen zich in dit geloof, het is showtime. Het is een Hollywood-achtige religie. Met popbands, reli-pop. Als je een bijbel bezit, goed kunt praten, sponsors in Europa of de VS achter je hebt, dan kun je je eigen gemeenschap opbouwen. Je kunt ge woon op een'klein kantoortje beginnen. Als de economie slecht is, zoals in Uganda, dan biedt dat de religie kansen. Je kunt mensen hoop bieden, uitzicht op een betere toekomst. 'Onze God gaat jou belonen als je trouw bent, bidt en je geld geeft aan zijn dienaren'. De mensen geloven daar onvoorwaardelijk in. Ze investeren zo als het ware in hun eigen heil. Het komt ook voor dat volgelingen met een beurs naar Eu ropa worden gestuurd, dan terugkomen en kunnen be vestigen dat er een betere toekonst mogelijk is dankzij de sekte. 'Ja jongens, het kan, het is geweldig'. Boven dien is de onderlinge band vaak heel sterk, vergelijk baar met die in een familie." Vanaf komend najaar is Isegawa maandenlang op pro- motiereis ten behoeve van de Engelstalige editie van zijn 'Abessijnse Kronieken'. Hij heeft de stellige over tuiging dat dat debuut hem op de kaart van de Afri kaanse literatuur kan zetten, mogelijk op gelijke hoogte met Ben Okri. „Alleen al daarom is het mooi dat ik even als schrijver kan terugkeren naar Kampala. Ik ben daar geboren en getogen, maar gevormd in Europa. Ik kan letterlijk van een afstand kijken naar wat er in Afri ka gebeurt." De Britse koningin Elizabeth zal op 12 april in Noord-Ierland toch de hoogste burgerlijke on derscheiding uitreiken aan het politiekorps, de Royal Ulster Constabulary (RUC). Dat meld den de Britse autoriteiten giste ren. Vorig jaar november, toen bekend werd dat het George Cross zou worden uitgereikt aan de RUC, ontstond grote verontwaardiging onder de Noord-Ierse republikeinen. Het kruis is de hoogste Britse niet-militaire onderscheiding voor heldenmoed in uitzonder lijk gevaar. In de afgelopen der tig jaar kwamen meer dan drie honderd politieagenten in de provincie om door geweld. Het is de tweede keer sinds de in stelling van de onderscheiding in 1940 dat die aan een groep wordt toegekend. De eerste keer was aan de bevolking van Malta, in 1942, die het Cross in hun vlag hebben geplaatst. De Ierse republikeinen zien de RUC echter als een bondge noot van de pro-Britse protes tanten die Noord-Ierland domi neren. De katholieke republi keinen willen bij de republiek Ierland horen. Ze hebben het overwegend protestantse poli tiekorps vaak beschuldigd van discriminatie. Moslim als 'gek' gevlucht uit Srebrenica DEN HAAG ANP Een moslimman uit Srebrenica heeft gisteren voor het Joego- slavië-tribunaal verteld hoe hij uit de enclave Srebrenica wist te ontsnappen door zich als gek voor te doen. De man, die voor zijn eigen bescherming werd aangeduid met de schuilnaam 'H', werd gehoord in de zaak te gen generaal Radislav Krstic. Zijn vrouw duwde hem al die tijd in een kruiwagen voort om Potocari te bereiken, waar bus sen stonden om de moslims te deporteren. Voordat H deze bussen bereikte, werd hij echter gepakt. Servische militairen brachten hem naar de basis van Dutchbat in Potocari, waar hij onder anderen generaal Mladic zag. „Hij kwam op me af eri zei dat ik meteen geslacht moest worden", aldus H. Tussen komst van een oude Servische vriend redde hem naar eigen zeggen het leven. Onderzoekers van het tribu naal verhoren intussen Bosni sche Serviërs over Srebrenica in Banja Luka, in samenwerking met het plaatselijke bestuur. Dat is uitzonderlijk omdat de autoriteiten van het Servische deel van Bosnië doorgaans vij andig tegenover het tribunaal staan. Het VN-hof heeft volgens hen vooroordelen tegen Ser viërs. De verhoren in Banja Luka zijn woensdag begonnen, en duren minstens een week.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7