Consument kan in 2004 eigen gasbedrijf kiezen Eindeloos verdriet op vergeelde velletjes Binnenland Nieuw wapen voor ME Harde aanval VVD op onderwijsbonden Minister Pronk moet verzet tegen komst kassen opgeven Bevrijdingswimpel Jweede Kamer heeft vertrouwen voorbereidingen EK voetbal RIJDAG 31 MAART 2000 LVD overweegt actie tegen Fortis itrecht De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) onderzoekt of pro- ectontwikkelaar Bouwfonds Fortis onrechtmatig de naam van le koningin heeft gebruikt in een advertentie. Ook Stichting de Jationale Boomfeestdag overweegt juridische stappen tegen iet bedrijf. Dat plaatste zaterdag in het Utrechts Nieuwsblad en advertentie waarin wordt gesuggereerd dat koningin Beatrix ip verzoek van Bouwfonds Fortis een boom plantte in het Jroot Archeologiepark in het nieuwe Utrechtse stadsdeel Leid- che Rijn. )wangsom Limburgse luchthaven en haag Minister Netelenbos van verkeer legt de luchthaven laastricht/Aachen Airport een dwangsom op als er te veel la- I raai van de vliegtuigen komt. Uit recente berekeningen is ge leken dat de Maastrichtse luchthaven in 1999 meer geluid eeft geproduceerd dan wettelijk is toegestaan. Als dat dit jaar gebeurt, hangt er per overschrijding een boete boven het jliegveld. Hoe hoog die wordt, weet Netelenbos nog niet, maar jet zal lager zijn dan de ongeveer 100.000 gulden die Schiphol Jioet betalen als wordt gezondigd tegen de regels. Vlink Kok krijgt 3,5 jaar cel /^sterdam Mink Kok is gisteren door de rechtbank in Amster- lam veroordeeld tot drie jaar en zes maanden celstraf. De 38- irige Amsterdammer had een groot arsenaal aan wapens, faaronder schietparaplu's en mitrailleurs voorhanden. Deze yerden in september vorig jaar gevonden in een woning aan de Jachtwachtlaan in Amsterdam. Tijdens de strafzaak tegen Kok, vee weken terug, ontstond tumult over een verhoor van de ërdachte dat achter gesloten deuren werd gehouden, maar Joor een fout van de rechtbank in de perskamer te horen was. Geen hardere aanpak nertsenfokkers' Hn haag Minister Brinkhorst van landbouw beperkt de nert- in Nederland vooralsnog niet verder dan hij al doet. jiridisch is het moeilijk uitbreidingen te verbieden. Voor op- heeft hij geen geld over. De minister meldde dit gisteren in je Tweede Kamer. Een meerderheid van de Kamer had hem ge daagd meer te doen dan nieuwe fokkerijen ontmoedigen. Zij het fokken van dieren voor bont niet langer aanvaard- aar. Brinkhorst wacht nu af tot juni, wanneer de Europese ommissie beslist of een nertsenverbod juridisch kan. gekort gastgezinnen Kinderhulp B)rdrecht Vrijwilligersorganisatie Europa Kinderhulp komt ggjO gastgezinnen tekort om komende zomer 3000 kansarme Sjnderen een zorgeloze vakantie te bezorgen. Europa Kinder hip biedt elke zomer kinderen uit Nederland, Frankrijk en Duitsland en dit jaar ook uit Albanië en Kosovo een verblijf aan. e kinderen komen uit gezinnen waar weinig geld is of de ou- __prs alcohol- en drugsproblemen hebben. Een woordvoerder 4'jt het gebrek aan gastgezinnen in Nederland vooral aan de rmindering van het aantal traditionele gezinnen en de toena- I-Je van het aantal tweeverdieners. t ongeren laten eten staan voor Kosovo |aersfoort Zeker 11.000 jongeren doen dit jaar mee aan de Zip your lip. Door op 4 april vanaf 19.00 uur een et te stoppen met eten, tonen de deelnemers hun betrokken- lid bij leeftijdsgenoten in Kosovo, So'edan en India. De actie joet ongeveer 1 miljoen gulden opleveren voor het goede doel. b deelnemers laten zich sponsoren om dit bedrag bij elkaar te or[ijgen. Het gaat om leerlingen van ongeveer 160 over het hele verspreide scholen. Met de opbrengst van de vastenactie Drden traumaverwerkingsprogramma's voor kinderen in Kos- jo gefinancierd. rllkkoord over randstadrail dichtbij |n haag De aanleg van nieuwe stations tussen Den Haag en Jetermeer (Sprinterlijn) en Den Haag-Pijnacker (Hofpleinlijn) Ggisteren een wezenlijke stap dichterbij gekomen. Ook gaan op tide trajecten dan snellere lichte treinen rijden. Na dertien jaar jderhandelen hebben de Haagse regio, Rotterdam en minister 0 etelenbos gistermiddag gezamenlijk laten weten een 'con- ;ntcuctief overleg te hebben gehad. Verwacht wordt dat over een and de definitieve overeenkomst wordt getekend. asisscholen: Actie geslaagd isterdam De actie van de basisscholen in Amsterdam-Zuid- waarbij de afgelopen drie dagen ruim duizend leerlingen ziekte van hun onderwijzers naar huis werden gestuurd, was Dat concludeert directeur S. Hentzepeter van de ba- (chool de Schakel. Hij is gisteren benaderd door het ministe- van onderwijs om te komen praten over mogelijkheden om |lossingen te zoeken voor het probleem. Ook hebben de ba- scholen in Zuidoost een plek gekregen bij het regionaal over- over onderwijs. De actie was een protest tegen het nijpend aan personeel. Vanaf vrijdag blijven de leerlingen bij ziek- van de onderwijskrachten weer gewoon op school. 'NO wordt zeker nieuwe omroep (/ersumDe Nieuwe Omroep (DNO) van Aad van den Heuvel I Walter Etty lijkt als enige nieuwkomer zeker te zijn van een latsje in het publieke bestel. Morgen is de peildatum, de dag 3n jarop omroepen in spe 50.000 leden moeten hebben om met vaang van 1 september toe te treden tot de publieke omroep. aljaHO zegt dat aantal ruimschoots te halen. De Turks Neder- 0f Idse Radio Televisievereniging wist enige weken geleden al ze dat niet zou halen, terwijl de Senioren Omroep Neder- d (SON) later ook de handdoek in de ring gooide. lig! [juzie over Maas beslecht haag De ruzie tussen het Rijk en de provincie Limburg br bescherming van omwonenden van de Maas tegen hoog- (ter is beslecht. Vorig jaar bleek dat het beoogde veiligheidsni- R iu niet werd gehaald. De provincie verweet staatssecretaris J. uVries van verkeer en waterstaat dat ze te lang treuzelde met [ïvullende maatregelen. Gisteren bereikten de partijen een pord. De Vries kondigde aan de benodigde procedures te (snellen, zodat in 2005 de risico's voor bewoners van de jasoever tot een minimum zijn gereduceerd. Aanleiding voor «maatregelen waren de overstromingen in 1993 en 1995. Verhoging van temperatuur voorkomt kanker rotterdam anp Vrouwen met baarmoederhals kanker kunnen worden behan deld door een combinatie van kunstmatige temperatuurver- hoging en bestraling. Ook in een vergevorderd stadium is deze aanpak van 'hyperther- mie' tot 40 ét 45 graden Celsius als aanvullende behandeling ef fectief. Dat blijkt uit onderzoek van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam en het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. De onderzoekers rappor teren hun bevindingen in de vandaag verschenen editie van het medisch tijdschrift The Lancet. Onderzoeksleidster J. van de Zee stelt vast dat hyper- thermie een werkzame manier is om tumorcellen in zogeheten hypoxische gebieden te doden. den haag Een medewerker van het ministerie van binnenlandse zaken toont een exemplaar van de nieu we traangasgranaatwerper die de Mobiele Eenheid gaat gebruiken bij groepsrellen. De ME krijgt 500 stuks van de Heckler Koch, MZP 1 A1, waarmee tot honderd meter gasgranaten kunnen worden afge schoten. Tot nu toe gebruikte de ME karabijnen van vlak na de Tweede Wereld oorlog. Agenten hebben de afgelopen weken geleerd hoe ze met het wapen moeten omgaan. foto anp toussaint kluiters ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens den haag anp Jorritsma neemt weerstand Tweede Kamer weg De onderwijsbonden blokkeren volgens de WD mogelijke op lossingen van het lerarentekort. Zij komen alleen op voor de be langen van hun leden en be kommeren zich niet om hun maatschappelijke verantwoor delijkheid. Dat zei het Kamerlid Corniel- je (WD) tijdens een debat in de Tweede Kamer over hem maat regelen tegen het lerarentekort. Volgens hem zijn de bonden te gen een wetsvoorstel dat de overgang van werknemers uit het bedrijfsleven naar het on derwijs regelt. Bovendien valt bij de bonden niet te tornen aan het principe dat de laatst binnengekomen leraar als eerste de school ver laat bij een dalend aantal leer lingen. Dat bemoeilijkt de toe lating van herintredende wou wen, aldus het Kamerlid. De PvdA en D66 vinden ook dat de bonden hun houding moeten veranderen. Het vastlopen van de CAO- onderhandelingen tussen Her mans en de bonden hing als een schaduw over het debat. Hermans wil niet over een loonsverhoging praten voor hij afspraken heeft gemaakt over een 'kwaliteitsimpuls' voor het leraarsberoep. De bewindsman doelt hier mee onder andere op de intro ductie van competentiebelo ning, een vorm van prestatiebe loning. Dit systeem maakt het onderwijs aantrekkelijker, ge looft Hermans. De bonden wil len eerst een „behoorlijk, marktconform loonbod" van hem zien. De bonden kregen voor dat standpunt steun van de SP, GroenLinks en, zij het heel voorzichtig, D66. Volgens Rabbae (GroenLinks) moet Hermans meer bieden dan de 2,25 procent waar de bonden nu zo boos over zijn. „Dat hoort er toch zeker ook bij als je het beroep aantrekkelijker wilt maken". Hermans wil ook een „een goede loonontwikke ling" zei hij. „Maar ik ga hier niet in het openbaar onderhan delen." De consument krijgt vanaf 2004 zelf de keuze van welk gasbedrijf hij zijn aardgas afneemt. Alleen als in 2003 blijkt dat de aardgasleveranciers onvoldoende rekening houden met de belangen van de consument, zal de Tweede Kamer alsnog kunnen besluiten de liberalisering van de gasmarkt te vertragen. den haag gpd anp Met die toezegging nam WD- minister Jorritsma van econo mische zaken gisteren veel weerstand weg die in de Twee de Kamer leefde tegen het ver sneld opengooien van de gas markt. Jorritsma heeft er lang voor gepleit om de kleinver bruikers (huishoudens) al in 2004 in plaats van 2007 keuze vrijheid te geven. De minister, aanvankelijk slechts gesteund door WD en D66, verwacht dat consumen ten direct profiteren van een vrije gasmarkt. Ze gaat er van uit dat gasbedrijven gaan strij den om de klant en dat de prijs van hun gas omlaag gaat. De rest van de Kamer aarzelde. PvdA en CDA vrezen dat de nieuwe wet te weinig bescher ming biedt aan de kleinverbrui ker. Die is nu volledig be schermd, maar kan niet kiezen van wie hij zijn gas wil kopen. Een tijdelijk 'platform' van ambtenaren, vertegenwoordi gers van gasbedrijven en ande re betrokkenen bekijkt de ko mende twee jaar of de gassector zich voldoende inspant voor kleinverbruikers vanaf 2004. Het gaat dan bijvoorbeeld om de vraag of de bedrijven con tracten opstellen met hun klan ten, of die voldoende transpa rant zijn en de cliënt de moge lijkheid bieden naar een andere leverancier over te stappen. Het platform zal ook bekijken of de het product dat het gasbedrijf levert wel in verhouding staat tot de prijs. Voor grootverbruikers geldt nu al een geliberaliseerde gas markt. De Tweede Kamer nam het op voor de middelgrote af nemers, vooral in de glastuin bouw. Die sector krijgt twee jaar extra de tijd om zich in te stellen op de nieuwe, vrije markt. De glastuinders krijgen nu nog een flinke korting op hun gasprijs, maar in een vrije markt hebben ze die zekerheid niet. Jorritsma denkt dat ook de kleinverbruiker straks gaat pro fiteren van de marktwerking. Zo zouden bijvoorbeeld de bewo ners van een flatgebouw de krachten kunnen bundelen en de gunstigste offerte kiezen van concurrerende gasbedrijven. Ze ging akkoord inet amendemen ten van onder andere het CDA om de positie van de kleinver bruiker te versterken en het toezicht op het goed functione ren van de vrije markt te ver scherpen. DEN HAAG ANP wenst, wilde zo tevens het Groene Hart 'vergroenen'. De Kamer meent dat deze voorwaarde te beperkend is voor glastuinders. De Zuidplas- polder bij Nieuwerkerk aan den IJssel is voor hen juist zo gun stig omdat deze dicht bij het Westland ligt. Minister Brinkhorst (Land bouw) zei gisteren wel een mo tie van GroenLinks-Kamerlid Vos te willen overnemen. Vos pleitte voor onderzoek of kas- senlocaties mogelijk zijn in de Eemsmondregio (bij Delfzijl) en rondom Schiphol. Deze twee gebieden zijn vol gens het kamerlid mogelijk gunstig, gelet op hergebruik van restwarmte, het landschap, de waterhuishouding en de be reikbaarheid. Minister Pronk (VROM) moet zijn verzet opgeven tegen de komst van kassen in de Zuid- plaspolder, aan de rand van het Groene Hart. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de polder zonder voorwaarden beschikbaar moet zijn. Een mo tie van die strekking van Twee de-Kamerlid Geluk (WD) kan rekenen op steun van CDA, D66, SGP en RPF. De motie was ingediend om dat minister Pronk vorige week plotseling een nieuwe voor waarde formuleerde: voor elke tuinder uit het volle Westland moest 'één op één' een tuinder uit het Groene Hart worden uit- geplaatst. Pronk, die kassen liefst ver van de Randstad Amsterdam Op de hoek van de Prinsengracht in Amsterdam, waar jaarlijks het Bevrijdingsconcert wordt gehouden, is gisteren een nieuwe wimpel voor het bevrijdingsfeest gepre senteerd. De officiële wimpel draagt de tekst 'vier vrijheid' en een logo met een fakkel waarbij de vlammen de vorm van een vredesduif hebben. Het thema van de bevrijdingsvie ring is dit jaar 'Vrijheid geef je door, van generatie op generatie, van mens tot mens'. foto anp koen suyk Westerbork toont echte lijsten gedeporteerden Aieede Kamer vindt dat de bereidingen voor het Euro- Kampioenschap voetbal ipoedig verlopen. Na eer- I kritische geluiden zien de les nu nog weinig knelpun- pie het evenement parten spelen, maak me meer zorgen (de kwaliteit van het Neder- elftal dan over de voor- Jdingen", verwoordde ^-Kamerlid Middel de ning. toositiepartijen CDA en 'nks maken zich nog rgen over de grensbewa- Kamerleden Atsma en Ro- öller wijzen er op dat de landse grens een gaten kaas is, zodat buitenlandse hooligans die een uitreisverbod opgelegd hebben gekregen, toch de mogelijkheid vinden om het land binnen te komen. Van de vijf aanwezige be windslieden toonde minister Korthals van justitie zich het minst positief over de stand van zaken. „We moeten ervoor op passen te optimistisch te wor den." De Eerste Kamer moet nog goedkeuring geven aan twee wetsvoorstellen en een be stuurlijke maatregel om bin nen- en buitenlandse relschop pers stevig aan te pakken. Kort hals wijst erop dat met name Groot-Brittannië en Duitsland veel in het werk stellen om ac tuele informatie over hooligans in hun land te verzamelen. Me de op basis van die gegevens zal de marechaussee de komst van groepen raddraaiers in de gaten houden. De nieuwe minister van bin nenlandse zaken De Vries, in een ver verleden actief als voet balscheidsrechter, beaamt dat er altijd wel een hooligan tus sen de controles door zal glip pen. „Maar in zijn eentje zal hij niet echt lastig kunnen wor den." Om ordeverstoringen verder te voorkomen, zal tijdens het EK rond de stadions geen alco hol ïnogen worden verkocht. De Vries wil daarvoor een 'af- schalingsbeleid' voeren. Hoe dichter bij het stadion, des te minder mogelijkheden om drank in te slaan. WESTERBORK GPD De lijsten met namen zijn eindeloos. Abas, Abrahams, Baruch, Reiss, Polak, Van Praag. Inderhaast getypt, in het diepste geheim. Als aanklacht, als bewijs. Een onbeschrijfe lijk verdriet beschreven, op vergeelde velle tjes papier, weggeborgen in een rijksar chief. De administratie van een massa moord, verpakt in zeven dozen van karton. Vanaf zaterdag wordt de herontdekte carto theek van kamp Vyesterbork geëxposeerd in het gelijknamige herinneringscentrum. Op 12 april is het 55 jaar geleden is dat kamp Westerbork werd bevrijd. Voor de herden king die dan plaatsheeft in het bijzijn van prins Claus, zijn ook oud-gevangenen, na bestaanden en familieleden uitgenodigd. Zij zullen de herontdekte cartotheek bekij ken en de eindeloze lijsten met namen le zen. Niet zelden zullen ze hun eigen ach ternaam tegenkomen. Eigenlijk vertelt de cartotheek van het Durchgangslager Westerbork niets nieuws. Het zijn alleen maar namen, adressen, ge boortedata en de data waarop de slachtof fers zijn gedeporteerd. Of vrijgelaten, want dat gebeurde soms ook. Omdat iemand een belangrijk beroep had bijvoorbeeld. In zo'n geval hebben de typisten de letters en- tl. Achter een naam getypt. Entlassen. Ont slagen. Maar de historische en emotionele waarde van de cartotheek is groot. De herontdek king in 1998 was een kleine sensatie. Ieder een dacht dat de originele lijsten met na men van gedeporteerden allang verloren waren gegaan. In werkelijkheid hadden ze een halve eeuw op de planken gelegen van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (NIOD, voorheen RIOD). De achthonderd velletjes dichtbetypt pa pier werden aangelegd door gevangenen die tijdens de oorlog op de administratie van kamp Westerbork werkten. Zij vrees den dat de officiële cartotheek van de Duit sers in de laatste oorlogsmaanden zou wor den vernietigd. Dan zou het na de oorlog onmogelijk zijn om na te gaan waar de ge deporteerden waren heengestuurd. Om een tastbaar bewijs achter te laten van de massale deportatie, gebruikten de typisten de officiële kaartenbakken van het kamp om illegale lijsten aan te leggen, die werden begraven onder een barak. Toen na de bevrijding bleek dat de Duitsers hun eigen administratie hadden verbrand in het ketelhuis, bewezen de illegale lijsten hun onschatbare waarde. Ze werden over handigd aan de Canadezen, die er kopieën van maakten en een set overhandigden aan het Rode Kruis. Mede daardoor kon van de meeste uit Nederland gedeporteerde joden de overlijdensdatum en -plaats worden vastgesteld. De expositie 'De Tommy's zijn er" in het Herinnerings centrum Kamp Westerbork wordt vrijdag genpcmi door directeur lilom van liet NIOD. De expositie ver telt het verhaal van de bevrijding van het kamp op 12 april 1945 door de ogen van de Canadezen. De exposi tie is te zien van I april tot 21 mei. Geopend op werk dagen van 10 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur. Zweeftrein van Groningen naar Hamburg hannover anp Drie Duitse deelstaten willen een zweeftreinverbinding tus sen Hamburg en Groningen. Dat plan is gisteren neergelegd bij de Bondsregering in Berlijn. Het gaat om de deelstaten Hamburg, Bremen en Nieders- achsen. Volgens commissaris van de koningin in Groningen Hans Alders is het uniek dat er in Duitsland nu zo'n grote meerderheid is voor de aanleg van de Transrapid. Voor okto ber valt waarschijnlijk de beslis sing over de aanleg van de spoorbaan. Het slagen van het besluit hangt mede af van de beslissing over het Transrapid- traject Groningen-Schiphol. Daarover beslist de Nederland se regering komend najaar. 'Achterstand WAO-keuring binnen jaar weg' den haag gpd Eind dit jaar moeten de achter standen bij de WAO-keuringcn zijn weggewerkt. Het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) geeft de uitvoeringsin stellingen die de keuringen ver zorgen, zoals het GAK en Ca dans, geld om extra keurings artsen in te huren. Het LISV schat de kosten op 20 tot 30 miljoen gulden. Een kwart van alle zieke werknemers is momenteel na 56 weken nog niet gekeurd voor de WAO. Dit komt doordat de uitvoeringsinstellingen een schreeuwend tekort hebben aan keuringsartsen en arbeids- deskundigen. Het tekort aan verzekeringsartsen wordt ge raamd op 15 procent. Veel artsen hebben de uitvoe ringsinstellingen de afgelopen jaren de rug toegekeerd vanwe ge alle reorganisaties in de soci ale zekerheid. Sommigen heb ben zich verzelfstandigd en ver huren zich weer aan de instel lingen. Het LISV wil de instel lingen helpen de wachtlijsten bij de keuringen weg te werken door het inhuren van externe artsen te betalen. In ruil hier voor moeten de instellingen be loven dat zij het aantal keurin gen dat te laat plaatsheeft eind dit jaar hebben teruggebracht van 25 naar 10 procent. Vanaf 1 januari 2001 moeten de uitvoe ringsinstellingen zelf zorgen voor oplossing van het pro bleem. Het inhuren van externe artsen wordt dan niet meer voor hen betaald.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5