NAM denkt weer aan Waddengas Minister Borst wil werkdruk kraamzorg verder verlagen Van Mierlo zweeg over rol Beatrix bij overplaatsing Binnenland D66-top had escalatie affaire-Docters van Leeuwen kunnen voorkomen billen vragen versoepeling IMF-begrotingseisen Zilveren Kruis belegt 'niet risicovol' De Staatsloterij in 1999: meer winnaars dan ooit. 3AG 31 MAART 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten (viaan onder het mes }rg Een vrouwelijke mantelbaviaan wordt in het Tilburgse •lisabeth Ziekenhuis onder narcose gebracht om te worden Een operatie die noodzakelijk wordt geacht om- groep mantelbavianen in safaripark de Beekse Bergen mag uitbreiden. De operatie is uitgevoerd door gy- pologen van het ziekenhuis. foto anp ed oudenaardene ia f)derzoek alcohol en ongelukken djiAAG» Minister Netelenbos van verkeer wil bij gewonden ;tr een verkeersongeval nagaan in hoeverre alcohol een rol nrc gespeeld. Het doen van dergelijk onderzoek bij verkeers- en acht zij niet zinvol, schrijft zij de Tweede Kamer. Volgens pwindsvrouwe is nieuw onderzoek nodig om de relatie tus- alcohol en ongevalsrisico vast te stellen. De huidige wettelij- Dpiieten voor het alcoholpromillage in het bloed zijn nog cjis gebaseerd op onderzoek uit de jaren zestig. Uskracht! krijgt prijs Het ene moment in opspraak, het andere gelau- 1. Het VPRO programma Waskracht!, dat onlangs in op- kwam vanwege een Hitlerparodie, krijgt vanavond een rrjvan de stichting Omroep Allochtonen (Stoa). Volgens een cfdvoerster heeft de uitverkiezing tot beste productie (juist) sd te maken met de jongste commotie. De jury had Was- Afit! al aangewezen, voordat het rumoer rond de Hitlerparo- De programmamakers Paul Jan van de Wint en zijn op non-actief gesteld tot eind juni, als hun con- ;n| afloopt. In Waskracht! van 21 maart marcheerde Muntz :h|eed als Hitier door Wenen. Hij sprak in brallerig Duits zo- t<amd een menigte toe en joeg enkele orthodoxe joden de ycjen op het lijf, gewapend met een gasfles met het opschrift Drfm B. ok eitces voor rookvrije werkplek teL Voor de kantonrechter in Breda dient 10 april een proef- k^s met als inzet het recht op een rookvrije werkplek. Het ja Fonds steunt N. Nooijen die van haar werkgever PTT een rookvrije omgeving eist. Het Astma Fonds wil met het is de problematiek van roken op de werkplek onder de cht brengen. Het Astma Fonds krijgt iedere week tien iten over roken op het werk. „Wij denken dat dat nog maar ipje van de ijsberg is, want het gaat om Jeden en mensen is weten te vinden", stelt een woordvoerster van het Ast- mds vast. fensie stelt boek over luchtmacht uit De publicatie van een boek over de rol van de lucht- it in voormalig Joegoslavië is op last van het ministerie van isie uitgesteld. Het boek is geschreven door twee historici Ie Koninklijke Luchtmacht en gaat onder meer over de rol djuchtmacht rond de val van de moslimenclave Srebrenica 1995. Volgens de woordvoerder van de luchtmacht is in '°tj overleg met het ministerie besloten het boek nog niet uit edi'en. Als reden geeft hij op dat het beter is te wachten tot na M^pport van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu- Yqatie (NIOD) dat onderzoek doet naar de val van Srebreni- ia3et NIOD verwacht halverwege volgend jaar klaar te zijn. lerj ^jen asiel PKK-voorman Ba(\AG Murat Karayilan, een vooraanstaand PKK-lid, krijgt Apolitiek asiel in Nederland. Een verzoek daartoe is gewei- de Immigratie - en Naturalisatiedienst (IND). Karayi- Del[ie wordt omschreven als een van de belangrijkste militaire van de PKK, kan tegen de beslissing in beroep gaan. Het "jterie van justitie wil de asielweigering door de IND niet >tigen, omdat het om een individuele zaak gaat. De 46-jari- an vroeg in november in Nederland asiel. Justitie heeft be- ti of hij zich schuldig heeft gemaakt aan militaire of ge acties. Op grond daarvan kan iemand worden uit- e^en van de status van vluchteling. Op het moment dat Ka- om asiel vroeg, verbleef hij al enige tijd in Nederland. ijk) eAin voor familie Vaatstra !rklfcwESTEiNDECirca 25 inwoners uit Zwaagwesteinde begin- ^horgen een handtekeningenactie. Ze willen afdwingen dat :t hhiilie Vaatstra inzage krijgt in het opsporingsdossier van n Openbaar ministerie over de moord op Marianne Vaatstra in ■oeljorig jaar. Volgens S. van der Ploeg, één van de initiatiefhe- 's v gaat het om een spontane actie. „Voor een buitenstaan- ter het misschien moeilijk te begrijpen, maar hier wordt nog van ag over de moord op Marianne gepraat. We vinden dat er aê4oet gebeyren." De bewoners hebben de toestemming van h)nilie Vaatstra en het steuncomité Vaatstra voor de actie. [miste man meldt zich SteU Een sinds dinsdag vermiste man uit Burum is weer te- sarjDe 23-jarige man zegt te zijn ontvoerd door Polen en naar mepuisland te zijn gebracht. De Nederlandse en Poolse poli- de zaak. Zijn vriendin deed woensdag aangifte "politie. Direct daarna werd een rechercheteam op de zaak Tijdens het onderzoek werd duidelijk dat de man zich Redelijk in het buitenland zou begeven. Gisteravond belde i zijn familie. Hij zei in goede gezondheid te verkeren en [fch op bij een politiebureau in het zuiden van Polen ge- 4Hij wist in de loop van donderdag te ontsnappen en de lang te krijgen over zijn auto en mobiele telefoon. Justi- Igeen verdere mededelingen doen. Scherpe kritiek op De Graaf in boek over 'muiterij' binnen justitie utrecht taco slagter D66-leider De Graaf en de top van de partij hadden in 1998 de escalatie van de affaire rond procureur-generaal Docters van Leeuwen kun nen voorkomen. De crisis op justitie leidde tot het onvrijwillig ontslag van 'super-PG' Arthur Docters van Leeuwen en een politieke afgang van minister van justitie Sorgdrager. Volgens Docters had De Graaf hem moeten waarschu wen dat de zaak politiek uit de hand dreigde te lopen. „Waarom heb ik geen signaal gekregen? Dan had ik de kant van de minister gekozen", aldus de voormalige voorzitter van het college van pro cureurs-generaal, lid van D66 en bevriend met De Graaf, in een vandaag verschenen boek over het ontstaan van de 'muiterij' op het departe ment. In januari 1998 was er een conflict ontstaan tussen de minister en de PG's over een omstre den bijbaan van procureur-generaal Steenhuis. Docters van Leeuwen koos aanvankelijk de kant van Steenhuis omdat hij eerst de resultaten van een onderzoek naar de vermeende belangenver strengeling tussen de bijbaan van Steenhuis bij het adviesbureau Bakkenist en diens werk als PG wilde afwachten. Wat hij niet wist, was dat zijn houding óf het vertrek van de minister óf het ont slag van Steenhuis als consequentie zou hebben. In het boek 'Klem in de draaideur' van de jour nalisten Ad van Liempt (oud-hoofdredacteur van het tv-programma Nova) en Ger van Westing, spuit Docters scherpe kritiek op D66-leider De Graaf. „Als Thom mij ergens in de week had ge beld en had gezegd 'Het wordt Winnie of Steen huis', dan was ik direct gestopt". Behalve Docters, liet ook D66 de minister val len. Toen Sorgdrager op 27 januari 1998 tijdens een extra beraad van de D66-top bekendmaakte dat ze 'ernstig overwoog' af te treden, was er nie mand van de partij en van de geestverwanten uit het kabinet die probeerde haar op andere ge dachten te brengen. Haar collega's vonden het wel een goed idee en begonnen al na te denken over haar opvolging. Sorgdrager wilde vertrekken omdat die dag op een bijeenkomst van hoofdof ficieren van justitie haar 'de oorlog was ver klaard' vanwege het ontslag van Docters. In het boek signaleren de auteurs nog tal van andere fouten, blunders en streken van ambte naren die een incident om een bijbaan van een PG veranderden in een 'vuile oorlog van machts politiek'. Daarin speelde ook de Directie Voor lichting van het ministerie van justitie een rol. De kwestie ontplofte pas goed toen directeur voorlichting Anne-Marie Stordiau via het NOS- Joumaal zelf naar buiten bracht dat de PG's over wogen een kort geding tegen de minister aan te spannen om daarmee 'leestijd' af te dwingen Demonstrerende verloskundigen, gisteren op het Binnenhof. foto cpd rolan de bruin den haag gpd De werkdruk in de kraamzorg kan dit jaar wellicht toch nog verder omlaag. Minister Borst van volksgezondheid wil bekij ken of het aantal bevallingen dat verloskundigen per jaar moeten 'doen' om een redelijk inkomen te verdienen omlaag kan naar 90. Eerder deze week besloot zij, na stakingsacties van verloskundigen, het aantal bevallingen dat zij moeten be geleiden terug te brengen van 150 tot 120 per jaar. Het kabinet trekt de komende jaren ruim zestig miljoen gulden uit om het salaris van de verloskundi gen op peil te houden. PvdA, GroenLinks en SP drongen er in de Tweede Ka mer op aan de werkdruk van de vroedvrouwen verder te verla gen. Vrijwel alle fracties verwe ten Borst veel te laat in actie te zijn gekomen, omdat in 1994 al bekend was dat er een crisis in de verloskunde bestond. De verlaging van het aantal bevallingen per jaar is maar een eerste stap, zei Borst. Zij wacht op de uitkomsten van een stu die in oktober alvorens zij ver dere beslist. Maar zij zei er alles aan te doen om de verloskundi gen, die het debat massaal bij woonden en op het Binnenhof demonstreerden, verder te ont lasten. Ook in de toekomst moeten vrouwen die dat willen thuis kunnen bevallen, vonden Kamer en minister. Zo wil Borst dat verloskundi gen de administratieve romp slomp, waar zij soms wel een derde van hun tijd mee kwijt zijn, overdragen aan regionale stafbureaus. Ook komen er 'bij spijkercursussen' voor vroed vrouwen die hun diploma in het buitenland hebben gehaald en in Nederland aan de slag willen. De minister wil boven dien een beroep doen op de ze venhonderd gediplomeerde vroedvrouwen die op dit mo ment hun vak niet uitoefenen. Daarvoor moet het vak aantrek kelijker worden, erkende Borst. Door de maatregelen die zij nu neemt, stijgt het gemiddelde praktijkinkomen van een ver loskundige per 1 juli met van 93.000 gulden tot 133.000 gul den per jaar. ff economie stagneert' den haag gpd daahliaanse premier Pourier mogelijkheden meer begrotingstekort voor terug te brengen tot :end 130 miljoen gul- na zjjals het Internationaal Fonds (IMF) heeft be lleen als de Antillen aan van het IMF voldoen is hadlnd bereid de geldkraan xploien te draaien, rtij, minister-president wil werd tijdens het komende iet nj met het IMF proberen iffenh goedkeuring van het 36 rit krijgen voor een groter jan (|p de Antilliaanse ting. „Onze economie stagneert verder, terwijl ook de armoede toeneemt op onze eilanden", zegt Pourier. „We hebben echt de grens bereikt." Volgens de Antilliaanse pre mier heeft zijn kabinet de afge lopen vier maanden al het mo gelijke gedaan om het begro tingstekort zover mogelijk terug te brengen om aan de eisen van het IMF te kunnen voldoen. Maar nu geeft hij toe dat het ge zamenlijk tekort van de eilan den na alle bezuinigingsmaat regelen omgerekend nog altijd zo'n 200 miljoen gulden be draagt, zo'n 70 miljoen boven de grens van het IMF. Oud-minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heeft in 1996 voor de Tweede Kamer moeten ver zwijgen dat hij onder druk van koningin Beatrix in 1994 een ambassadeur heeft overgeplaatst. Het ging om ambassadeur Roëll in Zuid-Afrika, die werd teruggeroepen en in Brussel werd be noemd. Van Mierlo, zo lekte twee jaar later in de pers uit, weigerde aanvankelijk Roëll uit zijn standplaats in Zuid-Afrika te verwijderen. De ko ningin had dit aan Van Mierlo gevraagd omdat ze niet wilde dat Roëll haar zou begeleiden tijdens een staatsbezoek aan Zuid-Afrika. Beatrix had zich enkele keren gestoord aan publicitair optre den van Roëll. Bovendien had ze zich eraan geër gerd dat de gehuwde Roëll een korte affaire met een andere vrouw was aangegaan. Minister Van Mierlo vond echter dat de ambassadeur in Zuid- Afrika goed functioneerde. De hoogste ambtenaar van Buitenlandse Za ken, secretaris-generaal Van den Berg, besloot voor het onderzoeksverslag over Steenhuis. In feite was het alleen Steenhuis die hiermee dreig de en niet het voltallige college. Bovendien was het kort geding al kort na de bekendmaking van tafel. Minister en PG's bereikten een compromis over de tijd die Steenhuis zou krijgen om het on derzoeksrapport te kunnen bestuderen. Maar doordat het kort geding werd gezien als 'muiterij' van de PG's tegen het gezag van de mi nister en in de media en de Tweede Kamer een eigen leven ging leiden, liep de affaire daarna volledig uit de hand. Docters kon het niet meer rechtbreien en kreeg van de minister zijn congé. Overigens heeft Stordiau altijd ontkend dat zij het nieuws over het kort geding naar buiten heeft gebracht. Maar de auteurs tonen dat klip en klaar aan. Betrokkenen uit het boek, maar ook op het Binnenhof hebben zich altijd verbaasd dat de di recteur voorlichting van justitie na de affaire kon aanblijven. 'Nauwelijks effecten op natuur' De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) grijpt het onderzoeksrapport over bodemdaling op Ameland aan om de dicussie over gasboringen in de Waddenzee vlot te trekken. Uit het gisteren gepresenteerde onderzoek blijkt dat de bodemdaling nauwelijks effect heeft op de natuur van het eiland. op de hele Waddenzee van toe passing. Ook stellen de onder zoekers dat er nog nadere stu die moet komen vanwege de naijleffecten van de gasborin gen", zegt Faber. Die zijn nu nog niet duidelijk. De Waddenvereniging ziet in de uitkomsten de bevestiging dat gaswinning wel gevolgen heeft voor de natuur. „Nu wordt de bodemdaling voor een groot gedeelte gecompen seerd door de natuurlijke dyna miek. Maar als die natuurlijke dynamiek zijn gang kon gaan, stond het Waddengebied er wellicht beter voor", stelt direc teur H. Revier vast. Natuurorganisatie It Fryske Gea sluit zich aan bij de Wad denvereniging. „Het blijft in grijpen in een spontaan proces. De gevolgen van de bodemda- ameland anp „Dit rapport zal zeker onder werp van de Waddengas-dis- cussie worden. Niemand kan om deze feiten heen. Het is nu onze taak de politiek ervan te overtuigen dat gaswinning geen nadelige effecten heeft op de natuur", aldus directeur B. Ward, directeur van de NAM. Het onderzoek is twaalf jaar geleden begonnen. Tot nu toe is de bodem met 22 centimeter gedaald. Het onderzoek wijst uit dat de natuurlijke dynamiek de bodemdaling voor het groot ste gedeelte compenseert. Maar staatssecretaris Faber (Natuurbeheer) vindt het te vroeg om de politieke discussie weer in gang te zetten. „De re sultaten van het onderzoek op Ameland-Oost zijn niet zomaar ling zijn minimaal, maar ze zijn er wel. Dat zegt voor ons ge noeg", concludeert directeur U. Hosper. Burgemeester R. Caze- mier van Ameland vindt dat de veiligheid van de natuur op zijn eiland is gewaarborgd. „Uit dit onderzoek komt naar voren dat de bodemdaling tot nu toe geen gevolgen heeft gehad voor de natuur. Ik vind gaswinning nu acceptabel. Maar ik vind wel dat we de natuur moeten blij ven volgen. De bodem blijft de komende jaren nog dalen." Voorzitter J. de Vlas van de begeleidingscommissie van het onderzoek is zelf verbaasd over de uitkomst. „We hadden ver wacht dat de effecten groter zouden zijn. Een bodemdaling van 22 centimeter is niet niks, maar het blijkt dat de natuurlij ke dynamiek veel meer invloed heeft dan de bodemdaling." Inmiddels is besloten het on derzoek voort te zetten. De ver wachting is dat de bodem nog ongeveer zes centimeter zal da len. Tot nu toe heeft het onder zoek de NAM twee miljoen gul den gekost. den haag john oomkeswordt niet genoemd door de Rekenkamer. Ande re zorgverzekeraars die zich bezighouden met ziekenfondsverzekeringen, vinden dat bij de bur ger onterecht het beeld is ontstaan dat er onver antwoordelijk met premiegelden word omge gaan. Belangenvereniging Zorgverzekeraars Ne derland betreurt het dat de Algemene Rekenka mer weinig begrip heeft voor de wijze waarop zorgverzekeraars in de gezondheidszorg opere ren. De Algemene Rekenkamer heeft er bij de Tweede Kamer op aan gedrongen dat er snel re gels komen voor de vermogensvorming bij pu blieke instellingen. De Tweede Kamer overweegt het beheer van gelden die niet direct nodig zijn voor de bedrijfsvoering onder te brengen bij het ministerie van financiën. Verzekeringsmaatschappij Het Zilveren Kruis be legt voor ruim honderd miljoen gulden aan over heidsgeld in aandelen. Ze is daarmee de grootste onder de (semi-)overheidsinstellingen die vol gens De Algemene Rekenkamer riskant specule ren. De directie van Het Zilveren Kruis wilde gis teren niet reageren op de aantijging, maar spreekt vandaag nadrukkelijk tegen dat er te veel risico's zouden worden genomen. Ziekenfonds Zorg en Zekerheid in Leiden zegt in een reactie dat ze een onderlinge waarborg maatschappij is. In een dergelijke organisatie vorm hebben de aangesloten leden inzage in alle vormen van financieel beleid. Zorg en Zekerheid echter op een moment dat Van Mierlo afwezig was wél tot overplaatsing van de ambassadeur. Volgens journalist Harry van Wijnen, auteur van het vandaag verschijnende boek 'Het Geheim van de Kroon', ontstond er toen een wonderlijk gesprek tussen de koningin en Van Mierlo, die bij haar op bezoek was gegaan om te zeggen dat hij Roëll in Pretoria wilde handhaven. Nog voordat Van Mierlo kon toelichten waar om hij had besloten de koningin haar zin niet te geven,.begon Beatrix hem uitvoerig te bedanken voor de overplaatsing van Roëll. De overdonder de bewindsman realiseerde zich op dat moment dat hij blijkbaar iets had gemist. Van Mierlo kreeg in 1996 Kamervragen over de overplaatsing van de ambassadeur. Hij liet toen weten dat hij Roëll 'om managementsredenen' een andere standplaats had gegeven. Over de druk die Beatrix had uitgeoefend repte hij met geen woord, want ministers dienen nu eenmaal te zwijgen over de rol van het staatshoofd in het landbestuur. Verklaring ouders vermoorde baby in strafdossier LEEUWARDEN GPD De ouders van de vermoorde baby uit Appelscha mogen voor de behandeling van die zaak voor de rechter een schriftelijke verklaring afleggen. Die verkla ring komt in het dossier, zodat de rechter die bij zijn oordeel kan betrekken. Het is de eerste keer dat een slachtofferverla- ring wordt betrokken bij een rechtszaak. Ook in de arrondis sementen Almelo en Dordrecht zal het schriftelijk opnemen van slachtofferverklaringen een jaar lang worden beproefd. Het horen van slachtoffers is een wens van Slachtofferhulp. Spreekrecht op de zitting lijkt justitie minder gewenst, liet zou kunnen leiden tot onver kwikkelijke, emotionele tafere len in de rechtszaal. Er is nu gekozen voor een vragenlijst die aan de slachtof fers of nabestaanden van slachtoffers wordt voorgelegd. De ouders van de vermoorde baby is gevraagd zo'n lijst in te vullen. Volgens een woordvoerster van de Leeuwarder rechtbank zal de schriftelijke verklaring voorlopig alleen in zware straf zaken worden gebruikt, zoals bij moord, doodslag en zeden delicten. Na een jaar bekijkt justitie of slachtoffers het idee hebben, dat hun stem nu in het vonnis is terug te vinden. Als de slachtoffers het gevoel hebben voldoende aan bod te komen, worden de vragenlijsten lande lijk ingevoerd. Justitie hoopt op deze manier in de beoordeling van de emst van strafzaken ook de gevolgen voor de slachtoffer een duidelijker plaats te geven. Het gaat daarbij vooral om emotionele schade. Voor de af handeling van financiële scha de komt het slachtoffer al in beeld tijdens de zitting. Nederland heeft vorig jaar weer enthousiast meegespeeld in de Staatsloterij. De totale inleg in 1999 bedroeg 1,268 miljard gulden. Een absoluut record! En dus werd er ook een record aan prijzen gewonnen. Want 67% van de inleg werd aan prijzengeld uitgereikt. En dat is het hoogste percentage van alle Nederlandse loterijen. 850 miljoen aan prijzen. In 1999 wonnen miljoenen mensen een prijs, variërend van een tientje tot 10 miljoen. De Staatsloterij kon in totaal maar liefst 850 miljoen gulden aan prijzen uitreiken. In januari werd bovendien de hoogste Jackpot tot nu toe uitgekeerd: 18,5 miljoen gulden. En op 31 december viel de Hoofdprijs van 20 miljoen in de Loterij van de Eeuw. Belastingvrij. Waar ging de inleg verder naar toe? Door de massale deelname kon ruim 257 miljoen gulden (20% van de inleg) worden uitbetaald aan de Staat der Nederlanden. Een bedrag dat uiteindelijk ten goede komt aan de Nederlandse samenleving. En 13% van de inleg was nodig om de 13 loterijen van de Staatsloterij te kunnen organiseren. Meer informatie? Informatie over de Staatsloterij kunt u vinden op Internet: www.staatsloterij.nl Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3