Nissan met Almera op zoek naar nieuw imago Weg en wiel Mirakels luxe Nissan Micra 'Het nieuwe rijden' gaat niet vanzelf iUISMAN Eerste studie Da Silva voor Seat heet Salsa Stadsfiets Gazelle met vering VRIJDAG 31 MAART 2000 REDACTIE: PETER LODEWIJK: Gloednieuwe turbodiesel Patrol issan heeft een nieuwe turbo- eselmotor geïntroduceerd in Patrol GR. Het is een direct espoten 4-cilinder met een oud van drie liter, die de be- aande 2.8 liter 6-cilinder ver gt. De nieuwe turbodiesel ert aanzienlijk meer vermo- n en trekkracht dan zijn voor- anger, maar verbruikt toch ïinder brandstof. Daarnaast eeft de Nissan Patrol GR enke verfijningen aan interieur en xterieur ondergaan. En de dik ke terreinauto is voortaan lever baar met een nieuwe automati sche transmissie. De nieuwe turbodiesel van de Patrol GR levert 158 pk en maximale trekkracht van 354 Nm. Dat zorgt voor een soepe ler rijgedrag. De Patrol GR heeft met de nieuwe drie volle secon den minder nodig om van 0 naar 100 km/uur te accelereren. De topsnelheid is gestegen van 155 naar 160 km/uur. iissan neemt alvast een voor- cjhot op hogere temperaturen net de Micra Miracle. Dit actie- nodel kan namelijk voor echts 500 gulden worden uit- erust met airconditioning. Jaarnaast heeft de Micra Mira ge nog meer accessoires. Zoals ijvoorbeeld elektrische raam- ediening voor, centrale por- ervergrendeling en binnenver- qhting met instapvertraging. Ook stuurbekrachtiging is stan daard. De Micra Miracle heeft verder in carrosseriekleur ge spoten buitenspiegels, een met zilverkleurige details afgewerkte middenconsole, sportieve stoelbekleding en design wiel doppen. Het model is leverbaar in zwart en vijf metallic kleuren: wijnrood, blauw, donkerblauw, zilver en de nieuwe kleur mari- negroen. Suzuki GSX-R 750 weer opgepept )e inmiddels al vijftien jaar meedraaiende Suzuki GSX-R 750 is 'oor de zoveelste keer opgepept. Evenals voorgaande keren is deze upersportmotor op drie punten verbeterd: motorvermogen, rij- vielgedeelte en gewicht. De versie voor 2000 heeft daardoor bijna 35 pk meer vermogen dan het oermodel en de machine weegt met 166 kilogram er tien minder dan oorspronkelijk. Met een opgege ten vermogen van 141 pk bij 12.500 tr/min is de GSX-R 750 mo menteel de sterkste motor in deze klasse. Bij de dealer kan een exemplaar voor 28 mille worden meegenomen. Saab werkt mee aan veilige wegen werkt samen met onder jneer de National Swedish Road Idministration aan demonstra- iep rojecten rond verkeersvei- igheid. Saab-technici helpen tij het ontwerpen van wegen net als doel de inrichting van le weg beter af te stemmen op capaciteiten van de auto en e bestuurder. Nieuwe techno- igieën in auto's en doordacht pgezette wegen kunnen de erkeersveiligheid vergroten. We hebben in de loop der ja- en enorm veel kennis opge- louwd over hoe auto's en be- tuurders zich in diverse situa- ies gedragen", zegt C. Nilsson, eiligheidsingenieur bij Saab. Hierdoor weten we ook welke 'egomstandigheden het de be- tuurder extra moeilijk maken. )ie kennis willen we delen en IQOFDDORP GPD inzetten voor het ontwikkelen van veiliger wegen." Saab toon de onlangs een aantal nieuwe systemen iri het kader van de '21st Century Road', een de monstratieproject van alle par tijen die in Zweden te maken hebben met verkeersveiligheid. Vanaf begin 2001 zet Saab au to's in voorzien van diverse van de getoonde, veiligheidvergro- tende nieuwigheden. Deze praktijktest maakt deel uit van een project gericht op een 'zero fatality road', een fictieve weg waar geen ongelukken meer gebeuren. Dit onderzoek moet helpen de betrouwbaar heid van de voorzieningen aan te tonen en de politici en con sumenten te betrekken bij de nieuwe ontwikkelingen. lij een moderne auto is het zui- liger om de motor te starten onder gas te geven. Deze tip is inderdeel van 'Het Nieuwe Rij- len' (HNR), een concept van et Verkeers Veiligheids Cen- um Rozendom (WCR) en het iDi-informatiecentrum van (itsubishi, dat de direct inge- poten benzinemotor (GDi) ntwikkelde. olgens HNR heeft de tip om te iarten zonder gas geven te ma in met de moderne elektroni- l Bij het starten stellen allerlei tnsoren zich namelijk in op de ituele omstandigheden zoals ■mperatuur en luchtdruk. Dit istellen gaat het snelst en het est als de bestuurder het gas- edaal niet aanraakt. Daarbij ost gas geven extra brandstof n levert geluidshinder op. Na nkele seconden zijn de motor Gazelle Yamaha-pas pH Batavus M 1 Batavus elektra O Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers weewielers b.v. Levendaal 76 Lekten Tel: 071-5131515 na trastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 en elektronica op elkaar afge stemd en is het belangrijk om direct rustig weg te rijden. Daardoor komt de motor het snelst op temperatuur en blij ven brandstofverbruik en ver vuiling beperkt. Mitsubishi prijst zijn GDi-ben- zinemotor aan als een kracht bron die zuiniger, milieuvrien delijker en bovendien sterker is dan andere motoren met verge lijkbare inhoud. Een probleem pje echter is dat het rijden met een GDi-auto speciale instruc tie vereist. Aangezien de fabri kant dat niet had gezegd, vond een aantal ontevreden kopers dat de Carisma GDi erg duur reed. Met Het Nieuwe Rijden is Mitsubishi bezig daar wat aan te doen. Vroeger betekende zuinig min of meer hetzelfde als langzaam. Dat is nu anders, soms het te gendeel. Snelheid is zelfs een belangrijk kenmerk van HNR. Een grondregel van de WCR is bijvoorbeeld dat de automobi list zo snel mogelijk naar de hoogst mogelijke versnelling moet schakelen en moet gaan rijden in een zo gunstig moge lijk toerengebied. Alle auto's kunnen gemakkelijk bij 80 km/uur in de vijfde versnelling rijden en veel al bij 50 km/uur. Als iedereen dit zou doen zou per jaar 900 miljoen liter brand stof worden bespaard. Hetgeen weer 16 procent minder uit stoot van C02 betekent. Van invloed op het verbruik is ook bijvoorbeeld de banden spanning. De helft van het Ne derlandse wagenpark rijdt met forse onderspanning. Dat zorgt voor een hogere slijtage en een hoger brandstofverbruik. Als ie dereen zijn bandenspanning op peil zou hebben, dan zou alleen daardoor al de helft van de C02-doelstelling van het kabi net gehaald worden. En zo biedt Het Nieuwe Rijden nog veel meer eenvoudige op lossingen om het brandstofver bruik fors terug te dringen. Met Walter da Silva in de gelederen groeit het Spaanse Seat steeds meer uit tot 'het Alfa Romeo van Volkswagen'. foto pon car Een kleine anderhalf jaar gele den vertrok de bekende ont werper Walter da Silva bij Alfa Romeo om zijn kunsten te gaan vertonen bij Seat. Da Silva was de grote man achter de nieuwe modelgeneraties van Alfa Ro meo, zoals de succesvolle 156 en de grootste Alfa, de 166. Volkswagen heeft grote plan nen met de Spaanse dochter en investeert tot 2004 ongeveer 2,6 miljard gulden in het ontwer pen en ontwikkelen van nieuwe producten. Daarom hebben de Duitsers meteen maar eén van de beste Italiaanse ontwerpers aangetrokken om het eigen de signcentrum in Martorell naar (meer) succes te leiden. Dat deze samenwerking leuke dingen op kan leveren, konden we kort geleden voor het eerst aanschouwen op de autoten toonstelling in Genève. Daar stond de Salsa, een blikvanger van de eerste orde en het eerste studiemodel van Walter da Sil va voor zijn nieuwe baas. Met de Salsa wil Seat een nieuw concept lanceren, het zogehe ten Multi Driving Concept. Dat betekent dat de ambiance in de auto zich in meerdere opzich ten aanpast aan de rijstijl die de bestuurder wenst. Via een scha kelaar op het dashboard kan hij kiezen voor één van de drie functies: Sport, Comfort of City. Afhankelijk van de gekozen op tie veranderen diverse elemen ten van de auto, zoals de dash board lay-out, de zitpositie van de chauffeur en de interieurver lichting. Opvallend aan het aalgladde ui terlijk zijn de vloeiende, aan trekkelijke (Mediterrane) lijnen, waarin duidelijk de hand van Da Silva is te ontdekken. Voor de aandrijving zorgt een 250 pk sterke 6-cilinder V-motor in combinatie met een 5-traps au tomatische transmissie met Tiptronic-bediening en perma nente vierwielaandrijving. Het is niet waarschijnlijk dat de Salsa zo in productie zal wor den genomen, maar bepaalde stijlelementen zullen zeker te rugkeren in komende produc tiemodellen. Mogelijk is het de voorloper van een nieuwe Ibiza. Seat probeert zijn positie op de Europese markt te verstevigen met dit soort geavanceerde stu diemodellen. Het tempo zit er in ieder geval goed in. Na de aansprekende studies Bolero en Formula nu dus de Salsa en ook bracht Seat in vijfjaar vijf nieu we modellen op de markt: Tole do, Ibiza, Cordoba, Cordoba Vario en Leon. Nissan bouwt uitstekende auto's. Technisch is het al lemaal dik voor elkaar, al leen vallen ze niet op in het verkeer. Auto's moeten tegenwoordig meer bie den. Emotie bijvoorbeeld, door een bijzondere vorm geving. Op dat punt scho ten de Nissans de laatste jaren ernstig tekort. Ze gin gen vrij anoniem door het leven. Met een nieuwe Pri- mera en een nog nieuwere Almera probeert het Ja panse merk daar iets aan te doen. Nissan moet een nieuw imago krijgen. Maar erg ver durft de fabrikant daarin nog steeds niet te gaan. De Primera kreeg een wat leukere, speelsere neus maar bleef verder de Primera zoals hij was. Bij de Almera gaat Nissan een stapje verder. Ook deze is voorzien van de nieuwe neus, maar kreeg daarbij een aparte daklijn waardoor het model zeker meer opvalt dan voorheen. De Almera groeide een beetje in alle richtingen. De lengte nam met zes centimeter toe tot 4,18 meter, de breedte groeide met twee centimeter en de hoogte met vier centimeter. Van die royalere afmetingen profiteerde vooral de kofferruimte, die met 355 liter voor deze klasse een mooi volume heeft. In het interieur zelf is weinig te merken van de grotere afmetin gen. Voorin is er plaats genoeg, maar achterin is de hoofdruim te door die aparte, dalende dak lijn aan de krappe kant. Bij de 3-deurs versie is de achterbank bovendien lastig te bereiken omdat wel de rugleuning maar niet de zitting naar voren kan Robot draagt spijkerbroek Nissan gebruikt in zijn fabriek in het Britse Sunderland me chanische zitvlakken om de duurzaamheid van de zittin gen van zijn autostoelen te testen. Het apparaat, dat een persoon van 70 kilo na bootst, draagt een spijker broek. Er is voor spijkerstof gekozen omdat die de mees te slijtage veroorzaakt. Het mechanische zitvlak wordt op de zitting gezet, driemaal heen en weer geschoven en vervolgens opgetild. Dat wordt in drie dagen tijd 15.000 maal herhaald. De test levert dezelfde slijtage op als normaal woon-werkver- keer gedurende 32 jaar. Al- leervzittingen die er na de test nog als nieuw uitzien, gaan door naar het produc tiestadium. klappen. Het is dus een beetje wurmen om achterin te gera ken. De nieuwe Almera is een Euro pese wagen, zegt Nissan. Om zo goed mogelijk aan de Europese smaakte kunnen voldoen, is de auto in Europa ontwikkeld en wordt hij in Engeland gebouwd, in de Nissan-fabriek te Sunder land. Naast een aantrekkelijk uiterlijk houden ook veel Europeanen van een slim en bruikbaar inte rieur. Daarom is de nieuwe Al mera voorzien van allerlei op het oog niet zo belangrijke de tails, die echter wel het alge meen rijcomfort verhogen. Er is goed nagedacht over opberg- vakjes en -bakjes, fles- en be kerhouders en andere nuttige voorzieningen. Nissan noemt dit 'super utility concept' en het komt in een gezinsauto zeker van pas. Erg praktisch voor kin deren is het opbergvak in de middenarmsteun, waar bijvoor beeld een computerspelletje in kan. In de nabijheid is trou wens ook een 12-volts stopcon tact om de batterijen te ontlas ten. Verder is ook het 'geheime' bergvak voor een camera han dig, evenals het'afvalbakje ach ter op de middentunnel. Aan de rechterkant van de middencon sole zit een haak om het tasje met afhaalvoedsel te hangen, terwijl tegen de achterbank een rolgordel zit om een koffertje vast te zetten en een bevesti gingsband voor een paraplu. Tot slot ligt het reservewiel on dersteboven in de uitsparing, waardoor je de ruimte in het wiel ook nog kunt gebruiken. Als optie is de Almera leverbaar met een navigatiesysteem waarvan het beeldschermpje automatisch uit het dashboard omhoog komt als er behoefte is aan navigatiehulp. Het werkt volgens het zogenaamde bird- view-systeem, waarbij de kaart driedimensionaal wordt weer gegeven alsof men boven de route zweeft, als een vogel. Leuk gedaan en wel iets handi ger dan andere systemen, maar de bediening is daarentegen nogal omslachtig. Nissan biedt de Almera aan met keus uit drie nieuwe motoren. Twee 16-kleps benzinemotoren met 1.5 en 1.8 liter inhoud en respectievelijk 90 en 114 pk en een turbodiesel van 2.2 liter met 110 pk. Die laatste motor heeft een opvallend grote in houd voor deze klasse en hij is dan ook uitstekend bij de les. De machine doet in prestaties nauwelijks onder voor de sterk ste benzinemotor (top 185 km/u, 0 tot 100 km/u: 12,3 se conden), maar blijft wel duide lijk waarneembaar als diesel. Nissan noemt het zelf de mo dernste dieselmotor van het moment, maar wie met een common rail-diesel heeft gere den weet wel beter. Deze diesel is ook vrij zwaar, waardoor de wagen nog wat meer de neiging heeft om in bochten rechtdoor te gaan (onderstuur) dan de benzineversies. De 'Britse Ja panner' is wel heel mooi afge- veerd en biedt de inzittenden veel comfort. De nieuwe Almera staat over twee weken in de showroom. De reeks bestaat om te begin nen uit een 3- en 5-deurs hatchback in vijf verschillende uitrustingsvarianten. De prijs lijst begint bij 31.490 gulden voor de 3-deurs 1.5 basisversie, de goedkoopste 1.8 komt op 35.745 gulden, maar dat betreft een luxere Comfort-uitvoering. De 2.2 Di is te koop vanaf 39.245 gulden, eveneens een Comfort-versie. Later dit jaar volgt een 4-deurs sedanversie en ook kunnen we nog een middenklasse ruimte auto ofwel midi-MPV, genaamd Almera Tino, verwelkomen. De sedan wordt in lapan gebouwd, de Tino komt uit Spanje. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Een uniek product, dat in eigen land niet voor vol werd aange zien. Dat geldt voor het eigen wijze personenwagentje van de gebroeders Van Doorne, de Daf 600, die in 1958 op de Amster damse Auto-RAI debuteerde. Nog aparter dan het koetswerk was hetgeen eronder verborgen zat. Met name de volautomati sche, traploze Variomatic-trans- missie, ofwel 'het pientere pook je', zorgde voor opwinding in autoland. Maar veel mensen ke ken er ook op neer en vonden het maar een 'bejaardenauto met jarretelaandrijving'. Na de over name van Daf door Volvo in 1975 ging de productie van per sonenwagens met Variomatic gewoon door. Ook de nieuwe Daf, die als Volvo 343 op de markt kwam, had deze aandrij ving, al kon er later ook voor een gewone handschakeling worden gekozen. Pas in de laatste jaren van de afgelopen eeuw werd de Variomatic doorontwikkeld tot een volwaardig systeem, dat in middels door diverse andere merken wordt toegepast. Op de foto een oer-Daf, een 750 in pickup-uitvoering uit 1962. foto DAF CLUB NEDERLAND Dafjes rijden in Noord-Holland Morgen, 1 april, is er een vrij hoge concentratie aan 'pien tere pookjes' in Noord-Hol land te constateren De Daf Club Nederland strijkt er na melijk neer voor een toer tocht door de kuststreek. De start en finish vinden plaats bij Paviljoen De Schelp te Eg- mond aan Zee. De tocht van zo'n 100 kilometer duurt van 11 tot 17 uur. De titel Fiets van het Jaar ging de Gazel le Touché AirGlider onlangs voorbij. Het nieuwe model was ingestuurd voor de ze jaarlijkse verkiezing vanwege de bijzondere kwaliteiten als stadsfiets met vering. De fiets is uitzonderlijk genoeg om even bij stil te staan. „Fietscomfort speelt een steeds grotere rol bij de keuze van een fiets," zegt Gazelle zelfvan deze nieuweling, „Immers, je geniet pas echt van een sportieve rit als je lekker comfortabel zit". Gazelle breekt met alle tradities van de doorsnee stadsfiets door dit model te voorzien van ve ring aan voor- en achterwiel. Bovendien is het frame van alu minium, dat zorgt voor een ui terst licht gewicht van de com plete fiets. Het van gel vporzie- ne zadel zorgt voor nog wat ex tra vering. Het stuur is tijdens een fietstocht onderweg zonder gereedschap bij de stuurpen te verstellen. Naast het comfort heeft Gazelle gezorgd voor een fiets die mini maal onderhoud nodig heeft, zoals van een echte stadsfiets verwacht mag worden. Er zijn De zeven versnel lingen van de Tou ché AirGlider zijn onderhoudsvrij op geborgen in de achtemaaf. foto gazelle zeven versnellin gen beschikbaar, zonder de monta ge van een kwets bare derailleur. De versnellingen zitten onder houdsvrij opge borgen in de ach ternaaf en wor den bediend met een klikschakelaar op het stuur. Ook de remmen van het type rollerbrakes, een soort trommelremmen van Shimano, zijn onderhoudsvrij opgebor gen in de wielnaven. De prak tijk leert dat dit type remmen bij droog en nat weer even goed werkt. Zoals bij een echte stadsfiets hoort, draait de ketting in een dichte kettingkast. Een extra handigheidje is het achterlicht dat automatisch bij het rijden in schemering aanfloept. De Touché AirGlider is te koop in donkerblauw, uitgevoerd als dames- of herenmodel voor de prijs van 2.299 gulden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25