Peter van Petegem geniet van de luwte Sport Ook Feyenoord meldt zich voor Holland Driedaagse eindigt in een chaos Crajicek wil in juni weer vlammen Italiaans paar zorgt voor surprise Van Hest twijfelt over marathon Rotterdam Rincon vrijgelaten na ontvoering bogota De Colombiaanse oud-wielrenner Oliverio Rincon, die door leden van de Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC) was ontvoerd, is gisteren vrijgelaten, heeft de politie be kendgemaakt. De 32-jarige Rincon werd woensdag samen met zijn vrouw Gilma, schoonmoeder en twee kinderen meegevoerd door twee gewapende mannen die de auto waarin het gezel schap reed tot stoppen hadden gedwongen. Rincons familiele den werden eerder op de dag al vrijgelaten in Duitama, de woonplaats van de Colombiaanse sportheld in de centraal gele gen deelstaat Boyaca. In januari werd Rincon na tien dagen gij zeling vrijgelaten door het kleinere Nationaal Bevrijdingsleger (ELN). Rincon zei dat hij destijds geen losgeld had betaald. In Colombia worden jaarlijks zo'n 3.000 ontvoeringen geteld, waarbij het meestal om losgeld te doen is. Hingis maakt gehakt van Seles Miami Martina Hingis heeft donderdag in de halve finale van het Miami Open, onderdeel van de Masters Series, gehakt ge maakt van Monica Seles. In 39 minuten werd het 6-0 6-0 voor de huidige nummer 1 van de wereld tegen de voormalige num mer 1 van de wereld. Deze uitslag komt op het hoogste niveau en zeker in zo'n vergevorderd stadium van een kampioenschap zelden voor. In 1988 won de Duitse Steffi Graf de finale van het Frans Open tegen de Wit-Russische Natalia Zvereva met 6-0 6- 0. Manon Bollegraf bereikte met haar partner Nicole Arendt de halve finales van het dubbelspel. Het Nederlands-Amerikaanse duo won in drie sets van de als tweede geplaatste Elena Licho- vtseva (Rus) en Corina Morariu (VSt): 2-6 6-3 6-3. PSV rond met Ramzi eindhoven PSV heeft donderdag overeenstemming bereikt met Judoka's laten open NK schieten d Adil Ramzi over een 5-jarige verbintenis. De koploper in de KPN Telecompetitie was al in grote lijnen akkoord met Udinese, Ikl waar de Marokkaanse international nog voor twee seizoenen onder contract stond. De Italiaanse club verhuurde Ramzi aan Willem II, alwaar hij uitblonk. PSV hoopt de transfer binnenkort \|af te ronden, ss inj las haarlem Ben Sonnemans (-100), Maarten Arens (-81) en Mar tin van den Berg (-100) hebben zich met blessures afgemeld voor het MBB Judo Grand Prix Rotterdam. De eerste twee judo ka's hebben zich al geplaatst voor het Europees kampioenschap (Wroclaw) in mei en de Olympische Spelen (Sydney) in septem- er. Claudia Zwiers doet komend weekeinde niet mee aan het internationale judotoernooi in Rotterdam. De judoka heeft daarom geen kans meer op deelname aan de Olympische Spe- eft lelHeiner uitgeschakeld op WK Soling cadiz Het sterke begin kreeg geen vervolg. Roy Heiner verloor )av n kwartfinale matchracen van het WK zeilen in de Soling te \Iadiz en bleef op de achtste plaats steken. „We hebben slecht 'evaren", erkende de kapitein van Team Heiner. „Fouten ge naakt. Einde verhaal. Zo zit topsport in elkaar." De Deen Jesper Jank veroverde de wereldtitel door winst in de finale op de •ransman Presti. De Brit Andy Beardsworth eindigde als derde oor de Duitser Jochen Schümann. Blatter: 'Internationals gratis afstaan' MADRIDProfclubs moeten hun internationals ook in de toe comst gratis blijven afstaan voor nationale elftallen. Dit heeft >epp Blatter, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, ver daard in een vraaggesprek met de Spaanse sportkrant AS. Over ie groep van 14 grootste clubs van Europa (met Ajax en PSV) ;ei hij: „De G-14 is geen geldige gesprekspartner want zij is geen id van de UEFA of de FIFA. De profliga's zijn onze gespreks- )artners." Blatter uitte zich wel optimistisch over een verzach ing van het Bosman-arrest door de Europese Unie. De FIFA ;taat een formule van 6+5 voor, hetgeen betekent dat minimaal :es nationale spelers in een elftal moeten zijn opgenomen, laast vijf buitenlanders. Blatter zei te hopen nog dit jaar een ak- ;oord te bereiken. Jokwezen verwacht records Euro 2000 >en haag Weddenschappen van 1 miljoen gulden of meer op le uitslag van één wedstrijd bij EURO 2000, dat is de verwach- ing van William Hill, het grootste wedkantoor te wereld dat ge- ipecialiseerd is in voetbalwedstrijden. Volgens Hill zal het gok ten op wedstrijden bij het EK voetbal deze zomer alle records 'erbreken. Bij het WK voetbal werd voor 120 miljoen gulden vergokt'. De grootste som die een individu op de uitslag van ;en wedstrijd zette was 240.000 gulden. Hill voorspelt dat er nu :eker 200 miljoen gulden wordt 'gezet' op EK-wedstrijden. Indi- iduele weddenschappen zouden wel eens over de miljoen gul len heen kunnen gaan. Bij Hill is Nederland met 3 tegen 1 favo- iet voor het winnen van de Europese titel. Italië (5 tegen 1) en ipanje (7 tegen 1) volgen. sittard gpd Na PSV heeft ook Feyenoord zich bij Fortuna Sittard gemeld voor verdediger Kevin Hofland. Beide clubs hebben nog niet met de voetballer zelf gespro ken. Fortuna wil Hofland ei genlijk niet kwijt, laat technisch directeur Jack Opgenoord we ten. Tegelijkertijd realiseert hij zich dat de speler niet te hou- den is, mits er voldoende voor hem wordt betaald. In het con tract van Hofland is geen geli miteerde transfersom opgeno men, zodat Fortuna in principe kan vragen wat het wil. PSV meldde zich een jaar ge leden al. Toen wilde de koplo per in de eredivisie Hofland ko pen en vervolgens weer verhu ren aan Fortuna. Nu wil PSV de speler zelf houden. Feyenoord volgt de 21-jarige Limburger al geruime tijd. Bo vendien staat Fortuna's huidi ge trainer Bert van Marwijk vol gend seizoen aan het roer bij de Rotterdammers. Onder Van Marwijk brak Hofland, die nog een contract heeft bij Fortuna Sittard tot juli 2003, door in het betaalde voetbal. „Dat we Hof land willen hebben, betekent niet dat we rekening houden met een vertrek van Bert Kon terman", aldus Fred Blanke- meijer, senior manager van Feyenoord.' Voor Hofland, die steeds ge zegd heeft dit én volgend sei zoen bij Fortuna te willen spe len, is een overgang naar een Nederlandse topclub niet lan ger onbespreekbaar. „Samen met m'n vader heb ik een tijdje terug een lijn uitgestippeld die we in principe zouden volgen. De bedoeling was om binnen drie jaar een vaste basisspeler te zijn bij Fortuna. Dat is bin nen een seizoen al gelukt, dus alle andere doelstellingen zou den nu ook naar voren gescho ven kunnen worden." Niemand moet tegen Oost-Vlaming zeggen dat hij niet serieus met zijn vak bezig is Met Johan Museeuw geldt Peter van Petegem zondag als topfavoriet voor de zege in de Ronde van Vlaanderen. Hoewel hij 'Vlaanderens mooiste' vorig jaar won, is Van Petegem minder populair dan Johan Museeuw en Frank Vandenbroucke. De kopman geniet van zijn plaats in de luwte. oostduinkerke fred segaar Peter van Petegem geeft een vragenuurtje voor de pers, maar veel belangstelling voor de 30-jarige Oost-Vlaming is er niet. In hotel Brittannia op de boulevard van Oostduinkerke regeert rust. Geen schreeuwen de supporters, opdringerige handtekeningenjagers of nieuwsgierige toeristen zoals een dag later vier kilometer ver derop in De Panne waar Johan Museeuw na twee weken van zwijgen bereid is vragen te be antwoorden. Bij Van Petegem evenmin verdekt opgestelde fo tografen of vrouwelijke fans die hun idool willen aanraken zoals dezer dagen voor het huis van Frank Vandenbroucke in Ploeg- steert. In het vacuüm tussen de in trigerende vedette Johan Mu seeuw en de charismatische Frank Vandenbroucke, zondag overigens afwezig, groeit Peter van Petegem naar een vorm die hem morgen in staat moet stel len voor de tweede achtereen volgende keer de Ronde van Vlaanderen te winnen. Hoe is het mogelijk dat hij tij dens de Driedaagse van de Pan ne, opwarmertje voor morgen, door zijn landgenoten niet al tijd wordt herkend als winnaar van de Ronde van Vlaanderen terwijl Museeuw, die geen en kele moeite doet in het gevlij van de fans te komen, als uiting van verrukking bijna van zijn fiets wordt getrokken en de kranten vol staan over de mo menteel uitgeschakelde Van denbroucke? Van Petegem fronst zijn wenkbrauwen. „Johan heeft een palmares waar ik bij lange na niet aan kan tippen. Die man heeft tien keer zoveel ge wonnen als ik. En Frank, ja. Die staat al in de gazet als hij een eindje gaat wandelen. Als ik pri- véproblemen zou hebben, zou dat niet zoals bij hem op het eerste blad staan maar ergens achterin. Ik sta open voor jour nalisten, maar ze komen nu eenmaal niet zo snel bij me. Misschien vinden ze me niet zo panneanp de chaos aan het eind was de nnaar onbetwist. Vjatseslav ^jimov won gisteren voor de 'eede keer de Driedaagse van e Panne. De 34-jarige Rus in nerikaan;° dienst is nu een aal een van de individuele irdrijders. Dat heeft hij de af- lopen twaalf jaar meermalen «dubbelzinnig bewezen. I BH et duurde wel lang voor hij kerheid had, door amateuris- ch geklungel met de tijd- tarneming door de jury. On- rojjdoelde schuld hieraan had Zuid-Afrikaan Hunter. De 'eineken Trophy ideale voorbereiding op Wimbledon sprinter besloot niet te starten in de afsluitende tijdrit. De jury liet de klok doorlopen, waarna iedere renner die na Hunter het parkoers fietste, een minuut meer kreeg aangerekend. Toen de ploegleiders zich gingen be klagen, ontstond een giganti sche chaos. Na koortsachtig beraad kwa men de wedstrijdcommissaris sen tot de vaststelling dat Ek- imov de tijdrit in 17 minuten en 17 seconden had afgelegd en klassementsleider Romans Vainsteins uit Letland in 17.34. Door het verschil van zeventien seconden schoof Ekimov op bosch anp z eds Krajicek, tweevoudig winnaar in Den Bosch (1994, 1997), zei zich te verheugen op het weer zien met Pat Rafter. De 27-jari- ge Australiër is tweevoudig ti telverdediger. Ook hij is op de terugweg 'van langdurig blessu releed. Krajicek en Rafter on dervinden tussen 19 en 25 juni in Den Bosch concurrentie van de Duitser Tommy Haas, de Slowaak Karol Kucera en Sjeng Schalken, de beste Nederlander van 2000. Naast Krajicek en Schalken zullen nog twee Nederlanders meedoen. Bondscoach Michiel Schapers heeft twee wildcards. Wie ze krijgt? Schapers: „Dat beslis ik pas heel laat. Je kunt nu van niemand zeggen dat hij een wildcard verdient." Het vrouwenveld kreeg met het contracteren van de Fran- <;aises Mary Pierce en Sandrine Testud, de Oostenrijkse Barbara Schett en de Australische Jelena Dokic aanzienlijk meer allure interessant. Dat doet me niet veel. Het gaat erom hoe de mensen op straat over me den ken." Hij noemt zichzelf een 'dorpsfiguur', iemand die liever aan de bar hangt van het Ja gershof, het café in zijn woon plaats Brakel, dan sjiek gaat di neren. „Ik voel me daar geluk kig en wat misschien nog wel belangrijker is: door mij daar te tonen maak ik de mensen in de staminee gelukkig." Maandagavond is hij nog ver schenen in zijn supporterscafé en als het aan hem zou liggen, liet hij er ook aan de vooravond van de Ronde van Vlaanderen nog zijn gezicht zien. „Niet om te drinken, want ik weet precies wat ik deze dagen moet doen en laten om zondag goed te zijn. Niemand hoeft mij te zeg gen hoe ik me moet soigneren. Ik leef van januari tot half april als een monnik. Nee, gewoon om onder de mensen te zijn." Het stak Van Petegem dat ploegleider Teun van Vliet bij zijn intrede een drankverbod afkondigde. Volgens de kop man van de Farm Frites-ploeg wekte hij daarmee de indruk dat zijn renners niet goed met hun vak bezig zijn en dat deed de klassieker-specialist pijn. „Ik heb nu geen enkele behoefte aan een glas Leffe. Met dat drankverbod heb ik dan ook niet zo'n probleem. Maar ze moeten niet gaan zeggen dat ik niet met mijn vak bezig ben." De renners, onder Cees Priem gewend geraakt aan veel vrijheid en gezelligheid, steken de draak met de nieuwe huisre gel. Als er geen overwinning is te vieren, wordt 's avonds aan tafel wel weer een jarige gevon den om het glas te kunnen hef fen en als die zich niet aan dient, wordt geproost op de ze ge van oud-ploegmakkers als Tristan Hoffman (Dwars door België) of Jeroen Blijlevens (tweede etappe Driedaagse van de Panne). Van Petegem: „Het is spijtig dat er wetten zijn ingevoerd waar ik niet om gevraagd heb. Plezier heb je nodig. Als ze me dat afnemen, word ik boos. Na een bepaalde periode moet je met de hele groep op stap kun nen. Of, zoals bij TVM, 's win ters een groot feest kunnen vie ren. Zelfs in die sombere perio de (het vertrek van de renners uit de Tour en de gevangen schap van de ploegleiding) heb ben we de sfeer er ingehouden. Ik weet nog dat het jaarlijkse feest die keer een beetje moei zaam op gang kwam, maar na middernacht hebben we als vanouds lol gemaakt. Daarmee kweekje een band." Tijdens de Ruta del Sol liepen de irritaties over de nieuwe huisregels zó hoog op dat een rennersstaking dreigde. „Ik ben beroepsrenner, dus ik vind dat ik moeilijk kan zeggen: ik rijd friet. Maar ze moeten wel res pecteren hoe ik ben. Ik ben een dorpsfiguur. Mij gaan ze niet meer veranderen. Ze hadden gewoon een verkeerd beeld van me. Dachten dat ik m'n vak niet serieus nam." Vooral de uitbundige wijze waarop hij vorig jaar in het Ja gershof zijn zege in de Ronde van Vlaanderen vierde, zette de ploegleiding aan tot een stren ger regime. Manager Jacques Hanegraaf heeft gezegd dat Van Petegem misschien ook Parijs- RoubaLx had kunnen winnen als hij die avond bijtijds en zon der drank naar bed was gegaan. Van Petegem zegt dat het één niets met het ander te maken heeft. „Ik had gewoon pech in Parijs-Roubaix. Hoe mijn relatie met Teun van Vliet nu is? Ach, normaal." Van Petegem had al getekend bij TVM toen de wijzigingen in de ploegleiding nog moesten worden doorgevoerd. Het ver trek van Priem kon hij niet meer tegenhouden. De baan van diens assistent Hendrik Re- dant, de oud-renner met wie hij een vertrouwensband heeft op gebouwd, stelde hij nog net vei lig voordat de nieuwe bezems hun schoonmaakwerk deden. „Het vertrek van Cees (Priem) kwam hard aan, maar het ging om slechts één persoon. Hij was de laatste tijd meer mana ger en minder in de koers aan wezig. Als Hendrik en ik nog eens had moeten vertrekken, hadden ze een probleem ge- bad. Hij weet namelijk wat er komt kijken bij het leiden van een professionele ploeg, 's Win ters wordt het seizoen voorbe reid. Het zou voor Teun heel moeilijk geworden zijn. Je wordt toch ook niet zo maar trainer van Ajax? Gelukkig is Hendrik gebleven." Morgen neemt Redant zelfs plaats in de ploegleidersauto. Redant, uit Denderwindeke, kent zijn streekgenoot Van Pe tegem als zijn broekzak en weet dat de kopman weinig aanwij zingen nodig heeft. „Van het parcours weet ik alles. Ik ben er opgegroeid en heb er enige tijd geleden een stuk grond gekocht waar ik een boerderij op laat bouwen. En over koerstactiek hoeven ze me ook niet veel te zeggen. „Ik ben een lepe cou reur. Ik ben minder in beeld, maar aan de meet ben ik er al tijd." Farm Frites zal als 'een blok' moeten rijden, weet hij. Zoals ook Mapei dat kan. „Alleen ga je echt de Ronde van Vlaande ren niet winnen. Daar heb je een goede ploeg voor nodig. Renners die iets recht kunnen zetten. Als we de ploeg lang bij elkaar kunnen houden, dan heb ik opnieuw een goede kans. En dan, na wellicht een nieu we overwinning, opnieuw de gang naar het Jagershof? „Ik zal me er tonen, maar vertrek snel ler vertrekken dan vorig jaar" naar de eerste plaats in het eindklassement. De winnende marge bedroeg drie seconden. De Nederlander Servais Kna- ven eindigde in de tijdrit op de derde plaats. In het eindklasse ment was Maarten den Bakker op de vijfde plaats de beste landgenoot. In de ochtenduren was er beter Nederlands succes. Jans Koerts won de 114 kilome ter lange rit in lijn van De Pan ne naar Koksijde in een massa sprint van Jeroen Blijlevens. Koerts pakte de sprint slim aan. Hij zette zich aan het wiel van Blijlevens en liet zich door hem lanceren. rotterdam anp dan in het verleden. Vorig jaar zegevierde de internationaal onbekende Amerikaanse Kristi- na Brandi. „Het zal voor de Ne derlandse dames aanzienlijk moeilijker worden een goede prestatie neer te zetten", blikte Krajicek vooruit. Van de Neder landsen is alleen Kristie Boo- gert, als hoogste op de WTA- ranglijst, verzekerd van een startbewijs. Bondscoach Hans Felius heeft slechts één plaats te vergeven. Tussen 19 en 25 juni zijn er bij het Autotron 92 tenniswed strijden, 62 enkelspelen en 30 dubbels. Finale is.zondag 25 ju ni. De tijdstippen van de wed strijden lopen met opzet niet parallel met de voetbalwedstrij den van EURO 2000. Op zon dag 18 juni is er een liefdadig heidsevenement onder de naam The Star Festival met top- tennissers en topvoetballers. De baten zijn voor de Richard Kra jicek Foundation. start zal verschijnen. „Als hij komt, is zijn animo zeer groot. Dan wil hij een Nederlands re cord lopen." De marathonorganisatie meldde gisteren dat zich op het laatste moment talloze buiten landse atleten hebben aange meld die in Rotterdam nog gauw aan de limiet voor de Olympische Spelen willen vol doen. Managers bieden hun lo pers bij bosjes aan. De organi satie heeft zelfs meer dan dertig lopers moeten weigeren. Totaal zijn zeventig toplopers geïnviteerd, 51 mannen en ne gentien vrouwen. Dertien atle ten hebben een persoonlijke toptijd onder de 2.10.00 staan. „Dit is het sterkste veld dat we ooit hebben gehad", zei Her mens. De oud-atleet verwacht dat een kopgroep van ongeveer vijftien man op een tijd van 2.06.00 zal weggaan. Het we reldrecord staat sinds eind vo rig jaar op naam van de Marok kaan Khalid Khannouchi (2.05.42), die in Londen loopt. Greg van Hest beslist maandag of hij meedoet aan de mara thon van Rotterdam die op 16 april wordt gehouden. De Til- burger had zaterdag tijdens de City-Pier-City-loop in Den Haag last van een onwillige bil spier, maar de kwetsuur bleek bij onderzoek mee te vallen. Van Hest, die zich bij de CPC kwalificeerde voor de olympi sche marathon, ondergaat maandag een tweede test bij sportarts Peter Vergouwen. De atleet heeft een 'rustige' trai- ningsweek ingelast. Van Hest zou kunnen besluiten Rotter dam te mijden om zich volledig op Sydney te concentreren, maar zou dan bij aankomst in Australië anderhalf jaar geen marathon meer hebben vol bracht. Vader en trainer Ad van Hest bevestigde dat zijn zoon graag in Rotterdam wil lopen. Mana ger Jos Hermens zei dat Greg van Hest gemotiveerd aan de Barbara Fusar-Poli en Maurizio Margaglio heb ben gisteren voor een grote surprise gezorgd bij het WK ijsdansen. Het Italiaanse paar bleef op de originele dans de onbetwiste favorieten Marina Anissina en Gwendal Peizerat voor hun eigen pu bliek in Nice de baas. Bij het EK in Wenen vorige maand waren de rollen omgedraaid. Toen was het charismatische Franse duo Anissina/Peizetat de beste volgens de jury. Die dacht daar nu anders over. Fusar-Poli en Margaglio verbaasden met een zeer energiek optreden op aanstekelijke Latijns-Amerikaanse muziek. „Ik denk dat onze originele dans meer dan 100 procent was", zei Margaglio tevreden. „We wis ten natuurlijk dat we iets heel bijzonders moes ten laten zien omdat we het tegen een fantastisch Frans koppel moesten opnemen in Frankrijk." Fusar-Poli en Margaglia kregen voor hun oefe ning acht keer 5,9. Toen de cijfers oplichtten op het scorebord, applaudiseerde het publiek be leefd maar keek het nog niet erg bezorgd. Het goud voor Anissina en Peizerat lag immers al voor aanvang klaar. Dat zelfvertrouwen op de tri bune bleek misplaatst. Het geliefde Franse paar had weliswaar geen moeite de fans in Nice te overtuigen maar slaag de bij de jury niet in die opzet. Peizerat nam het onverwachte verlies grootmoedig. „Ik kan niet zeggen dat we fantastisch hebben geschaatst. Voordeel is dat we nu niets meer hebben te ver liezen." Vandaag wordt de vrije kür verreden. Alexej Jagoedin is in Nice voor de derde in zijn loopbaan wereldkampioen kunstrijden ge worden. De 20-jarige Russische schaatser verde digde met een goede vrije kür zijn voorsprong op de Canadees Elvis Stojko en de Amerikaan Mi chael Weiss. Kamiel Maase hervat training leiden wilmar kortleever genoeg natuurlijk, want hij heeft nog een half jaar tot de Olympische Spelen." Maase is olympisch genomineerde op de 10.000 meter en de marathon, maar moet op beide afstanden nog wel voldoen aan een (ver houdingsgewijs lichte) eis van vormbehoud. In de voorberei ding gaat Maase onder meer op hoogtestage in het Franse Font Remeux, waarna hij in juni zijn rentree wil maken. Op 10 juni zal hij op de 3000 meter de Gouden Spike verdedigen die hij vorig jaar won in de gelijk namige wedstrijd. Na zes weken gedwongen rust heeft Kamiel Maase deze week de training hervat. De ontsto ken pees in de rechterknie is voldoende hersteld voor een dagelijkse belasting van maxi maal een half uur. Een maand lang kon de hardloper van Lei den Atletiek, die zich afmeldde voor de Rotterdam Marathon, niet veel meer dan wandelen. „Ik hoop dat we vanaf volgende week weer kunnen gaan op bouwen", aldus Maase's trainer Bram Wassenaar. „Meer dan Barbara Fusar-Poli en Maurizio Margaglio beginnen met een voorsprong aan de vrije kür. foto ap

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23