Leidsch Dagblad Sliülüi 'Farmacie-branche overtreedt de wet' Uitbarsting Japanse vulkaan Rabo ziet verzadiging in vraag naar bloemen Boetes voortaan sneller op de mat door incasso Oud-minister Brinkman krijgt voorrang van monumentenzorg Zappen zonder handen Weer verbod Haarlem-ADO 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD RIJDAG 31 MAART 2000 CTr loof en Samenleving14 sprek van-de Dag2 l\o13,15,16,17,19 en Groen/Strips10 >rt22,23 in 12.00 tot 16.00 uur. ormatie over vacatures en opleidingen in de gehandicaptenzorg OPGERICHT 1 MAART 1860 'Vorstelijke visites; Oranje voetstappen in Leiden' beschrijft studietijd koningshuis 16 Echtpaar drukt eigen stempel op Noordwijks vijfsterrenhotel Iverleg China n EU mislukt Ier dagen overleg tussen Chi- a en de Europese Unie over letreding van China tot de ereldhandelsorganisatie TO is vandaag zonder resul- at afgesloten. De EU is de liige belangrijke handels- acht waarmee nog geen ak- ard is bereikt omdat Euro- telecom- en financiële rijven geen toegang krij- |n tot de Chinese mar ld. 5<iuroparlement ordig met geld Europese Rekenkamer ft scherpe kritiek op het [gavenbeleid van de fracties het Europees Parlement, iral de Groenen en de isten-Democraten zouden omgaan met belasting- (ld. Gebrekkige controle en ïduidelijke regels leiden er- |e dat een goede besteding in minimaal 75 miljoen gul- in per jaar niet is verzekerd. 1ïeen Nederlands S2jp website EK "p meeste bezoekers van de pbsite van het Europees Impioenschap voetbal zullen even vreemd opkijken. Er 7 pat geen woord Nederlands www.euro2000.org. De gro- 3 ideels Nederlandstalige in- 'oners van de organiserende Eiden zullen de informatie in t Engels, Duits of Frans tot Ji moeten nemen. gina2 AM: Weer debat _ver Waddengas Nederlandse Aardolie ratschappij (NAM) wil de icussie over gaswinning on- r de Waddenzee weer aan- rengelen. Daaarvoor grijpt een onderzoeksrapport er de bodemdaling op Ame- td aan. Uit dat rapport blijkt t gaswinning daar nauwe- cs effect heeft gehad op de tuur. Staatssecretaris Faber ïdt het echter te Vroeg om debat weer aan te gaan. - gina3 lant kan zelf isbedrijf kiezen naf 2004 kunnen ook parti- lieren kiezen van welk be- jf zij gas afnemen. Minister ritsma (economische za- i) heeft hiervoor na veel erstand in de Tweede Ka- ir alsnog het groene licht cregen. Wel moeten de gas- irijven voor eind 2003 aan- ïen dat de vrije markt geen delen heeft voor de consu me gina5 roei passagiers ;emt dit jaar af bezuinigingen bij KLM ën ook de bedrijfsvoering Luchthaven Schiphol. Door schrappen van onrendabe- "uchten verwacht de lucht- ren dit jaar een passagiers- ii van zes procent terwijl ig jaar de groei nog 6,8 pro- it bedroeg. /ANDAAG 26 PAGINA'S inenland tenland Ituuren Kunst. >nomie abuta De vulkaan Usu op het noordelijkste Japanse eiland Hokkaido is vandaag uitgebarsten. Er zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Materiële schade bleef eveneens uit Al dagenlang zat de eruptie eraan te komen. Aan het begin van de Japanse middag spuwde de berg dikke grijze rookwolken uit. Inwoners uit nabijgelegen dorpen zeiden op het moment van de uitbarsting enkele aardschokken te hebben gevoeld. In de hele omtrek van de vulkaan'werd het door de rook donkerder. Uit voorzorg waren duizenden mensen al geëvacueeerd. foto afp kazuhiro nogi 'Kwekers moeten zich heroriënteren' utrecht anp Nederlandse bloemenkwekers en -handelaren moeten hard werken om hun fleurige toe komstperspectief te behouden. Er zijn namelijk aanwijzingen dat de vraag naar bloemen een verzadigingspunt bereikt. Dat stelt de Rabobank Nederland morgen in Naaldwijk tijdens de manifestatie 'Kom in de Kas'. Zowel in Nederland als in Duitstalige landen loopt de ver koop stroef. De export groeit niet meer. Probleem is dat jon geren zo vaak uithuizig zijn, dat ze minder bloemen kopen. Mensen geven bovendien steeds vaker een cd, boek of parfum in plaats van een boe ketje. De Rabobank vindt dat de bloemenkwekers zich daarom moeten heroriënteren. Een lage prijs, hoge kwaliteit en milieu vriendelijke teelt garanderen niet langer succes. Service en houdbaarheidsgarantie worden belangrijker. Ook kennis, durf en creativiteit moet groter wor den, vindt de bank die bijna alle tuinders financiert. Sommigen moeten zicfy specialiseren in. standaardlevering aan super markten, anderen juist in exclu sievere soorten voor de betere bloemist. De Rabobank constateert dat de bloemenkassen de laatste tien jaar gemiddeld eenderde groter zijn geworden. Dat gaat door: de groeiers nemen vooral de kleinere kassen over. Becij- fers is dat in 2003 een op de drie bloemenkwekers zijn be drijf heeft beëindigd. Naar ver wachting telt Nederland dan 4.700 kwekers op zesduizend hectare glas. Nu zijn dat nog 6.700 bedrijven. Volgens prognoses van de Rabo bedraagt de Nederlandse bloemenexport in 2003 onge veer 6,5 miljard gulden. Dankzij de mega-veilingen verzorgt ons land 46 procent van de wereld export van snijbloemen. Bijna tweederde gaat naar Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië. 14 leeuwarden anp Boetes vallen voortaan sneller bij overtreders op de mat. Dat komt doordat politie en open baar ministerie de afhandeling van alle zogenoemde transac ties hebben overgedragen aan het Centraal Justitieel Incasso Bureau. Dit CJIB incasseerde al boetes voor lichte verkeersover tredingen en boetes die zijn op gelegd door de strafrechter. Daar komen nu ook de 'zwaar dere' vergrijpen bij, transacties die nu nog door politie en justi tie worden afgehandeld. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld snelheidsovertredingen met meer dan dertig kilometer per uur, onverzekerd rijden, rijden onder invloed, winkeldiefstal len, milieuovertredingen en verstoringen van de openbare orde. Het-centraal incassobu reau verwacht dit jaar 400.000 transacties te versturen. Het is door een geautomatiseerd sys teem in staat al enkele dagen na de aanlevering van een vergrijp door politie of OM een accept giro af te leveren. Bij de organi satie zijn dertig nieuwe mede werkers aangesteld. Ze hebben onder meer de bevoegdheid om mensen telefonisch te horen. NR. 42274 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 19 21 jTrouwen straks D66 Alphen I Muziekfestival ook mogelijk voelt niets voor 'Van klassiek in Kasteel referendum over tot rock' op Duivenvoorde verkoop kabel Nieuwe Rijn 23 Wielrenner Peter van Petegem geniet van de luwte Fabrikanten blijven artsen fêteren Farmaceutische bedrijven overtreden op grote schaal Nederlandse en Europese wetgeving. De industrie trekt nog steeds honderden miljoenen guldens uit om artsen en specialisten er toe te verleiden bepaalde geneesmid delen voor te schrijven. Ook worden de reclamewetten voor medicijnen op recept geschonden. den haag anp Dat zegt Ter Steege van de In spectie voor de Gezondheids zorg vandaag in het dagblad Trouw. De reclame-inspecteur constateert dat door de bedrij ven geboden geschenken al ja ren wettelijk verboden zijn, maar dat die wet pas sinds kort wordt gecontroleerd. Farma- bedrijven richten zich boven dien tegenwoordig met reclame voor receptgeneesmiddelen rechtstreeks tot de consument, en dat is in Europa verboden. Nefarma, de organisatie waarin de meeste farmaceuti sche firma's zich hebben ver enigd, wijst de beschuldigingen van de hand. „Ter Steege be weert heel wat, maar toont geen bewijzen voor die stellig heden", aldus de woordvoerder van Nefarma. Volgens de bran cheorganisatie heeft nog geen rechter op dit gebied strafbare feiten geconstateerd. Wel erkent Nefarma bezig te zijn de grenzen van de reclame mogelijkheden te verkennen. De consumenten hebben grote behoefte aan goede informatie over geneesmiddelen. Via inter net denken bedrijven hierin te voorzien, waardoor zij in con flict kunnen komen met de Eu ropese regels. In Europa is het in tegenstelling tot de Verenig de Staten niet toegestaan pillen en poeders die alleen op recept verkrijgbaar zijn via recht streekse reclame aan de consu ment te slijten. De Tweede-Kamerfractie van de SP heeft naar aanleiding van de uitlatingen van Ter Steege een spoeddebat met minister Borst gevraagd. Kamerlid Kant vindt dat de minister verzuimt de farmaceutische industrie aan te pakken. leiden pablo cabenda Gemeente Leiden boos over voorkeursbehandeling - ongeduldig." Het bevreemdt de gemeente voor al dat monumentenzorg over de aanwijzing van het pand van Brinkman geen overleg heeft ge pleegd met de gemeente. „Te meer omdat er in de gehele selectieprocedure intensief contact is geweest tussen Leiden, het rijk en de provincie", aldus Pechtold in het bezwaarschrift aan Monu mentenzorg-directeur Asselbergs. In een reactie zegt de oud-minister dat hij de houding van de gemeente niet zo goed begrijpt. „Ik heb van de gemeente alle medewerking ge kregen bij het restaureren van het pand", zegt Brinkman. Directeur Asselbergs van Monumentenzorg be vestigt het verhaal van Brinkman. De vorst- en waterschade aan het pand zouden dermate erg zijn dat er volgens Monumentenzorg haast was geboden om aan de restauratie te beginnen. Pagina Leiden: Brinkman verbaasd over alle commotie Oud-minister Brinkman heeft ten onrechte een voorkeursbehandeling gekregen van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Dat schrijft de Leidse wethouder Pechtold in een boze brief aan de Rijksdienst. De gemeente Leiden is verbaasd over de snel heid waarmee het nieuwe huis van Brinkman tot monument is verklaard. Vqoral ook omdat twee honderd andere eigenaren van monumentale panden al in 1998 door Monumentenzorg een aanwijzing was toegezegd. Die toewijzingen zijn er tot op vandaag nog steeds niet. Een dergelijk besluit is voor eigenaren van be lang in verband met de financiering van de res tauratie van een pand. „Steeds weer werd de be slissing voor plaatsing door de Rijksdienst uitge steld", aldus Pechtold. „Veel eigenaren hebben het onderhoud daarom opgeschoven. Voor hen wordt het hoog tijd die werkzaamheden uit te voeren. Ze worden na twee jaar wachten - terecht Rijnsburgse oppositie boos weg uit raad runsburg peter van egmond Tijdens een tumultueuze ver gadering is gisteravond de vol tallige Rijnsburgse oppositie boos uit de raadszaal wegge lopen. Raadsleden van WD, PvdA/Openlijst en Gemeente belangen Rijnsburg (GBR) ver lieten de zitting uit protest te gen de in hun ogen 'arrogan te' manier waarop de derde wethouderspost aan het CDA werd toebedeeld. De oppositie had even daarvoor een motie van afkeuring ingediend tegen de 'ondemocratische' werk wijze van de collegepartijen. Twee weken geleden vertrok in Rijnsburg RPF/GPV/SGP- wethouder Van der Graaf. Het steekt de oppositie dat de col legepartijen zonder enig over leg zijn vacature hebben inge vuld, en daarbij beslisten dat er een derde wethouder bij moest komen van CDA-huize. WD-fractievoorzitter Rost bestempelde dit als een be sluit met 'dictatoriale trekjes'. Haar GBR-collega Vletter zei dat de invulling van de wet houderspost 'in het geniep was geregeld'. „Wij zijn mis bruikt, totaal genegeerd", bracht PvdA-fractievoorzitter Wijnekus uit. „Woorden als 'samenwerking', 'collegialiteit' en 'draagvlak' hebben een holle klank gekregen." De mo tie van afkeuring - een zeld zaam verschijnsel in de door gaans harmonieuze Rijns burgse gemeenteraad - werd niettemin verworpen met ne gen tegen zes stemmen. De oppositie verliet daarop de zaal. Mostert en Den Heijer werden vervolgens door de achterblijvers met algemene stemmen tot wethouder be noemd. Pagina 16: 'De klok is een aantal jaren teruggezet' HOGESCHOOL J li a h 0 open dag 7 Opleiding leraar basisonderwijs april 9.30-12.30 uur Nieuwe Philips-tv reageert op stem amsterdam gpd Tv-kijkers voor wie de afstands bediening nog te ingewikkeld is, krijgen volgend jaar hulp van Philips. Dan introduceert de elektronicafabrikant als eerste een tv die van zender wisselt door er tegen te praten. Simpe le commando's volstaan om te zappen, het geluid zachter te zetten of een bepaald program ma op te zoeken. De kijker heeft dan beide handen vrij voor krant of versnaperingen. Volgens Philips-topman Boonstra kan de spraakgestuur- de televisie ook uitkomst bie den aan gehandicapten, oude ren en anderen die niet uit de voeten kunnen met de huidige apparaten. Philips begint met spraakherkenning in zijn duur dere toestellen, maar volgens Boonstra zal de techniek snel afdalen naar de goedkope ap paratuur. Vanaf 2002 krijgen ook radio's, cd-spelers en com puter-randapparatuur zoals MP3-spelers van Philips een stemchip. Volgens Boonstra heeft Philips zijn techniek de laatste tijd sterk verbeterd ten opzichte van de chips die al in mobiele telefoons wordt ge bruikt. „We zijn nu zo ver dat een enkele chip meerdere stemmen kan herkennen." Hoe de televisie reageert wanneer ruziënde of grappen makende huisgenoten er doorheen schreeuwen onthulde de Phi lips-topman gisteren niet. ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude bijzondere boeken PIETERSKERK - LEIDEN zaterdag 1 april 11-17 uur zondag 2 april 11-17 uur B.O.B.: 035-5417256 lem komen en daar voor onrust zullen zorgen. Gemeente, politie en HFC Haarlem willen de wedstrijd verplaatsen naar 26 april. De KNVB moet daarmee nog ak koord gaan. Gemeente en poli tie denken dat op die datum de openbare orde beter kan wor den gehandhaafd. Het is dan 's avonds langer licht en de be stratingswerkzaamheden aan de nabijgelegen Planetenlaan zijn dan klaar. jacob van der meulen-gpd De competitiewedstrijd HFC Haarlem-ADO Den Haag, die dinsdagavond 4 april zou wor den ingehaald, is opnieuw door de Haarlemse burgemeester Pop verboden. Dezelfde wed strijd mocht op zondag 19 maart ook al niet worden ge speeld. Burgemeester Pop is bang dat Haagse supporters op eigen gelegenheid naar Haar- HET WOORD IS AAN Leon Soekjorov Het leven is geen lolletje, maar kunt u zich een leven voorstellen zonder lachten? wolkenVeldeo 'Ugandezen niet verbaasd over sektemoorden' beverwuk john oomkes „De Ugandese gemeenschap in Europa volgt de massamoorden met verbijstering, maar is niet verbaasd." Dat zegt de sinds 1990 in Beverwijk woonachtige Ugandese schrijver Moses Ise- gawa over de honderden moor den die de voortvluchtige lei ders van de Beweging tot Her stel van de Tien Geboden in middels op hun geweten heb ben. Nieuwe religieuze sekten hebben sinds medio jaren tach tig fors aan populariteit gewon nen in het centraal-Afrikaanse land. Dat danken zij volgens Isegawa aan een combinatie van factoren: de slechte econo mische toestand waarin het land verkeert, de teleurstelling over de bestaande kerkgenoot schappen en het Hollywood- achtige showmodel waarin de sekteleiders hun boodschappen verpakken. Volgens persbureau Reuters is het aantal geborgen lichamen tot boven de achthonderd ge stegen. De BBC World Service houdt het op zo'n 660 doden doden sinds honderden men sen op 17 maart levend werden verbrand in een kerk in Kanun- gu. Op steeds nieuwe plaatsen duiken lichamelijke overschot ten van sekteleden op. Het succes van zijn in Neder land geschreven debuutroman Abessijnse Kronieken voert Ise gawa vanaf september, als de Engelstalige editie wordt uitge bracht, terug naar Uganda. Pagina 7: 'Onze God gaat jou belonen als je trouw bent' vooruitblik ZON MAAN DINS KBTnïK 3710° «710° 379° 40% 30% 40% SSSSS# 20% 20% 20% Personeel Meteo Schiphol thuis schiphol pieter van hove Ruim de helft van de 30 perso neelsleden van de Metereologi- sche Dienst op Schiphol is de afgelopen dagen uit onvrede over een komende reorganisa tie niet aan de slag gegaan. De zeventien betrokken werkne mers hebben zich ziek gemeld en zitten thuis. Volgens een personeelslid is er sprake van een te hoge werkdruk en be staan er communicatieproble men tussen de directie van het Koninklijk Nederlands Mete- reologisch Instituut (KNMI), waar de afdeling onder valt, en de Metereologische Dienst op de luchthaven. De medewerkers van Meteo Schiphol geven actuele infor matie over de weersgesteldheid op de luchthaven. Ook geven zij weersvoorspellingen aan lucht vaartmaatschappijen die Schip hol als bestemming hebben. Vanwege de collectieve ziek temelding zijn de werkzaamhe den van de Metereologische Dienst deels overgeheveld naar het hoofdkantoor van de KNMI in De Bilt. Volgens woordvoer der H. Geurts komt de veilig heid van het luchtverkeer niet in gevaar. „We hebben altijd een noodscenario klaarliggen in geval van onderbezetting", al dus de voorlichter. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: T elefoonnummer: (l.vjn. controle bezorging) Na da eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 8128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1