T v-spriet in plaats van kabel Kaag Hier doen we nog alles met zijn allen' D66 stemt tegen referendum over verkoop kabelbedrijf Rijn Veenstreek eniepoort krijgt tijdelijk Rotterdamse directeur Raad Ter Aar investeert jn beter gemeentehuis 'Volgens mij zagen ze ons helemaal niet zitten' Deel bezuiniging Rijnwoudse voetbalclubs teruggedraaid 'Charme brugwachtersvak gaat verloren' Afhaalpizzeria mag open in Emmalaan 1 APRIL Alphense door ex neergestoken alphen aan den run Een ruzie in de relationele sfeer is gister middag in een steekpartij geëindigd. Een 43-jarige Alphense werd door haar ex-man in haar huis aan de Afrikalaan met een mes in de bilstreek gestoken en vervolgens met een kinderstoel op het hoofd geslagen. De vrouw kon nog melding maken bij de politie van de zware mishandeling. De dader, een 39-jarige in woner uit Alphen, sloeg op de vlucht. Hij is 's avonds aange houden en ingerekend. De vrouw is overgebracht naar het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp en verkeert niet in levensgevaar. Tasjesrover twee jaar de cel in alphen aan den run/den haag De 39-jarige man die twee weken geleden terechtstond op verdenking van twee tasjesroven, een diefstal van twee truien uit een winkel en een inbraak in het lo ket van het NS-station in Alphen moet twee jaar de gevangenis in. Dat maakte de rechtbank in Den Haag gisteren bekend. Tij dens de behandeling van zijn strafzaak eiste de officier van jus titie een celstraf van tweeënhalf jaar. De verdachte bekende toen alleen de diefstal van de twee truien. alphen aan den run saskia buitelaar Het Alphense kabelbedrijf, de CAI, is verkocht aan Casema. Maar de ge meenteraad nam het besluit daartoe gisteravond niet zonder slag of stoot. Nadat wethouder Lyczak (VVD) twee uur lang bekende antwoorden op al vaak gestelde vragen had gegeven, moest plotseling collegepartij D66 klappen incasseren. Waar blijven de democraten nu met hun stokpaardje, vroegen de oppositiepartijen PvdA, SP, GroenLinks, de Alphense Stadspartij en RPF/GPV zich af. Met uitzondering van de laatste ondertekenden zij een SP-motie om een referendum te hou den over de verkoop van het kabelbe drijf. Met dertien van de 32 stemmen (een WD-raadslid ontbrak) haalde die motie het niet. „Steeds als er een onderwerp is waarover een referendum kan worden gehouden, verzint D66 weer een smoes waarom het nu niet nodig is", foeterde fractievoorzitter De Groot van GroenLinks. De PvdA produceerde tij dens de vergadering zelfs een persbe richt om zijn 'ontstemming' te uiten over het 'opmerkelijke' feit dat D66, net als collegepartners WD en CDA, tegen de volksraadpleging stemde. „Een slechte zaak. omdat D66 al jaren de mond vol heeft van het democrati sche instrument van een referendum", schreef de PvdA. Fractievoorzitter De Leest van D66 verdedigde zich met het argument dat de kabelverkoop geen verstrekkende gevolgen heeft voor de burger. „De veranderingen die ons op telecommu- nicatiegebied te wachten staan heb ben niet te maken met deze verkoop, maar met de snelle technische ontwik kelingen." Een opmerking van Lyczak onder steunde het argument van De Leest. „Een referendum suggereert een keu zemogelijkheid. Die is er niet. Het is nu verkopen of straks." Daarentegen bood het opgevouwen briefje dat Lyc zak de D66-voorman toestopte minder steun. Het ontlokte enkel hilariteit in de zaal door de opmerking van onaf hankelijk raadslid Vrij, toen De Leest zijn antwoord mocht geven: „Dat heeft hij zojuist van de wethouder gekre gen." Het collegevoorstel, verkoop van de kabel aan Casema voor ruim 48 mil joen gulden, kreeg uiteindelijk een raadsmeerderheid. Alleen de SP, GroenLinks en de Alphense Stadspartij stemden tegen. .phen aan den run iskia buitelaar Duindam, directeur van de enitentiaire inrichting Rotter- )Ste[am-west, komt naar Alphen. ij is de tijdelijke opvolger van van Manen. Die legt deze eek zijn functie neer als direc- ■ur van De Geniepoort om el- ers bij het ministerie van justi- te gaan werken. Duindam blijft tot de bestu- n van de Alphense gevange- s en De Koepel in Haarlem it één cluster zijn samenge- >egd. Waarschijnlijk wordt nd dit jaar een nieuwe clus- rdirecteur benoemd. Noordwijker Duindam is voor de klus gevraagd omdat hij daarmee ervaring in Rotterdam heeft opgedaan. Rotterdam- west is een combinatie van De Schie en De Stadsgevangenis Rotterdam, die in Hoogvliet wordt gebouwd. De nieuwe directeur behoudt zijn Rotterdamse werkzaamhe den en gaat één dag per week in Alphen aan de slag. Een eerste kennismaking en een rondlei ding heeft hij al achter de rug. „Positief', is zijn reactie. „Er is in een paar jaar tijd veel gedaan in Alphen. Hopelijk kunnen we dat voortzetten en verder ver beteren." t gemeentehuis van Ter Aar wat geld kosten. De colle- partijen CDA, WD en Ge- eente Belang gingen gister- ond tijdens de gemeente- adsvergadering akkoord met n onderzoek van een ton aar grondige opknapmogelijk- :den. De oppositie vindt dat iggegooid geld. Het Progres- f Akkoord PAK wil geen cent eer stoppen in het krakke mikkige gebouw aan Eucikrdamseweg. De Echte Libe- al (DEL) pleit voor ingrepen. Volgens burgemeester Lykle- a kan het ambtelijk apparaat en kwaliteit leveren in een imeentehuis dat lekt, gehorig en onlogisch is ingedeeld. )k openbare ruimten zoals de mwzaal voldoen in zijn ogen et aan de eisen van deze tijd. oen ik hier in 1998 aankwam, hrok ik bij mijn eerste blik in ,omt )e gemeenteraad van Rijn- voude draait een deel van de lezuinigingen op de vier plaat - elijke voetbalclubs terug. Te- 10 :|en de verwachting in sloot lok de SGP/RPF zich gister- ivond na een lange discussie lij de andere partijen aan. De ractie veranderde van gedach- en toen wethouder Van der ,ecq duidelijk maakte dat de lubs - Bernardus, Hazers- 'oudse Boys, w Koudekerk en Eilandbewoners hebben zicht op 25 zenders De bewoners van Kaag kunnen vanaf januari volgend jaar zonder al te hoge kosten 25 tv-zenders bekijken. Tij dens de jaarvergadering van de Kaagse dorpsraad de monstreerde M. Maters van zendermaatschappij Noze- ma gisteravond de 'digitenne', een spriet waarmee je tv- beelden digitaal kunt ontvangen. In vergelijking met de aanleg van de dure tv-kabel, waarvoor Kaag al jaren vecht, is de aanschaf en installatie van de spriet een peu lenschil. In het afgeladen restaurant Het Kompas rea geerden veel eilandbewoners dan ook enthousiast. aar tim brouwer de koning die trouwzaal", zei Lyklema. „Stel dat ik plotseling zou over lijden, dan zou ik er niet eens opgebaard willen worden." De burgemeester sloot de mogelijkheid tot hieuwbouw niet uit, maar achtte grondig onderzoek onontbeerlijk. Riedel (DEL) wees een nieuwe investe ring kort na de werkzaamheden uit 1998 om het klimaat in het gebouw te verbeteren af. „Dat heeft ons toen zes ton gekost", aldus Riedel. „Daarom stem ik nu tegen een nieuwe grote uit gave. Dan maar wat minder ar beidsvreugde op het gemeente huis." Het PAK droeg andere argu menten tegen een onderzoek aan. Fractievoorzitter Kraak vindt het gebouw weliswaar prachtig, maar ongeschikt als modern gemeentehuis. Zij ad viseerde elke cent te stoppen in een nieuw gebouw en voor het pand aan de Aardamseweg een andere bestemming te zoeken. Nico van Ruiten, voorzitter van de vakgroep tuinbouw van de WLTO, volgt met andere tuinders uit Alkemade het gasdebat in de Tweede Kamer. FOTO TACO VAN DER EB den haag/roelofarendsveen j anneke de jonge Zo druk als op deze ochtend is het zelden op de publieke tribune van de Tweede Ka mer. De dame die de jassen aanpakt kan het nauwelijks behappen. „Ze komen alle maal voor het gas", weet ze. „Dat het zo druk is verbaast me helemaal niet. Die mensen komen voor hun rechten op. Zo hoort het ook." In de estafettedemonstratie voor uitstel van de gaswet waren gisteroch tend onder andere de tuinders uit Roelof- arendsveen aan de beurt. Behalve boos zijn ze ook een klein beetje blij. Op de eerste dag van het gasdebat, woensdag, heeft de kamer namelijk beslo ten dat 95 procent van de glastuinders pas in 2004 de vrije gasmarkt op hoeft. Aanvan kelijk zou dat in 2002 moeten. Nu hebben de tuinders twee jaar extra de tijd om hun gasverbruik aan te passen. Maar ondanks die overwinning werpen ze tijdens de twee de debatdag opnieuw de barricades op. Want als het aan hen ligt, gaat die hele gas wet niet door. Vol goede moed sluiten de leden van de WLTO-afdeling Roelofarendsveen daarom om 10 uur aan in de lange rij. Maar na een uur mogen WLTO-voorzitter Ger Loos en Leon van Heiningen nog steeds niet naar binnen omdat er geen plaats is op de tribu ne. „Gisteren was er een luisterzaal met een scherm, maar daar hebben ze vandaag geen zin in", zegt Loos. Teleurgesteld gaan de twee weer naar huis. Op de kwekerij is nog genoeg te doen. De echte fanatiekelingen mogen een kwartiertje later toch naar binnen. Daar ne men ze plaats naast zo'n 250 andere pro testerende kwekers. Het handjevol debatte rende kamerleden steekt daar schril bij af. Toch heeft kweker Gerard ter Meulen niet het idee dat die kamerleden erg onder de indruk zijn van hun komst. „Volgens mij zagen ze ons helemaal niet zitten", zegt hij na afloop. Nico van Ruiten, scheidend voorzitter van de afdeling Tuinbouw van de WLTO, is het daar niet mee eens. „Onze lobby van de afgelopen tijd en onze aanwezigheid nu heeft wél goed geholpen. Je hoorde de mi nister net zeggen dat ze de indruk heeft dat de politici zich meer zorgen maken over de tuinders dan over de gewone burgers. Dat is toch mooi?" Niet elke tuinder heeft het verhaal van Jorritsma echter kunnen vol gen, zoals een man uit Ter Aar. „Voortaan kijk ik weer naar de televisie. Daar wordt het tenminste voor me samengevat." kaag janneke de jonge De plannen van Nozema met de digitenne zijn inmiddels ver gevorderd. De stichting Digi tenne wordt in april een bedrijf. In de stichting zijn bedrijven als de NOS, KPN Telecom, Canal en Nozema vertegenwoordigd. In januari 2001 moet de spriet in een aantal grote steden in de Randstad werken. Volgens Ma ters wil het bedrijf Kaag daar ook bij betrekken. Dat zou in één keer een flink aantal abon nees voor het bedrijf beteke nen. Eind 2001 wil Digitenne de hele Randstad bedienen. Het financiële verschil tussen de digitenne en de kabel is groot. De aanleg van tv-kabel naar het eiland kost ruim een miljoen. Luchthaven Schiphol, de gemeente Alkemade, Rabo bank Rijpwetering en omstre ken en jachtwerf Van Lent zijn bereid daaraan 340.000 gulden bij te dragen. Voor de bewoners blijft er dan altijd nog de eis van minimaal 160 deelnemers, 1300 gulden aansluitkosten per huis houden en een maandelijks abonnement van 30 gulden. Ie der huishouden dat daarente gen voor de spriet kiest, betaalt maandelijks 15 gulden. Om goede ontvangst te garanderen en storing van overvliegende vliegtuigen uit te bannen moet er op de loods van jachtwerf Van Lent een antenne komen van zo'n 60.000 gulden. Dorps raadvoorzitter 11. Bruijn wil in dat geval vragen of Schiphol de 150.000 gulden voor de kabel wil omzetten in 60.000 voor de spriet. De overige gulle gevers kunnen hun geld houden. De komende tijd moeten de eilandbewoners kiezen. In het dorpsblad Heen en Weer, dat over twee weken uitkomt, legt de dorpsraad de plannen nog eens uit. Kort daarna neemt de raad een enquête af onder de bewoners. Als daaruit blijkt dat tachtig procent van hen de voorkeur geeft aan kabel-tv, komt die er. „Maar als u dan aangeeft dat u de kabel niet wilt, dan is het daarmee eens en voor altijd afgelopen", zei Bruijn. „Wat u wilt, daarvoor gaan wij werken." Volgens Bruijn is het sprietsysteem ook een oplossing voor buitenge bieden in bijvoorbeeld Oud Ade. BSC - geen prijscompensatie aanvankelijk tegen het besluit ker van zijn dat de nood hoog krijgen over de afgelopen vijf om de bezuinigen terug te is. Van der Lecq vond dat niet jaar. Voor de gemeente kan dat draaien. nodig. „Toen wij vijf jaar gele- financieel nadelig maar ook Sommige politici eisten inza- den begonnen met de afbouw voordelig uitpakken, aldus de ge in de boekhouding van de van de gemeentelijke bijdrage wethouder. De SGP/RPF was voetbalclubs. Ze wilden er ze- vroegen we ook niet om hun cijfers. Het was puur een be zuinigingsmaatregel." Bestuur ders van de vier voetbalclubs in Rijnwoude waren gister avond weer aanwezig om er voor te pleiten dat de raad een nog groter deel van de bezuini gingsoperatie ongedaan zou maken. Hoewel ze allemaal de maatschappelijke functie van de clubs onderkenden, toonde geen van de politici zich gevoe lig voor de argumenten van B. de Roo die namens de vier voetbalverenigingen sprak. regio saskia buitelaar 'el Spaargaren verlaat bibliotheek De Boekenhof udekerk aan den run iasja augustinus (Unstantijntje, zaligh kijntje, erubijntje van omhoogh'. Nel aargaren (61) uit Koudekerk jt het nog zo op. Het is een d el uit het versje dat Vondel in Leid(32 voor zijn overleden zoon ireef. „Op de ULO moest ik lezen voor mijn eindlijst, [stred als 'Op hoop van zegen' en cuhe?dero. Maar Uc vond het vre- ijk, dat verplichte lezen. Ik ']d toen ook niet kunnen den dat ik 25 jaar in een biblio- 41 (v ;ek zou werken." ipaargaren neemt vandaag ;t weemoed afscheid van De ekenhof in Koudekerk. „In k74 ben ik begonnen als vrij- liger bij 'de bieb', die toen g in een klein zaaltje van het laardenhuis in Koudekerk Dat was een hele gezellige senstl. Er stond een grote tafel :t allemaal boeken erop ge peld. Er was maar één wand je™ >t met boeken. Heel klein en i laatste keer als vrijwilligster tussen de boeken in de Koudekerkse biblio- FOTO TACO VAN DER EB Schiedam. Elke keer weer in pakken en uitpakken, wat een gedoe was dat." In de nieuwe vestiging hadden we meer ruimte en meer boeken. Er kwamen vrijwilligers bij en er kwam een bestuur. Tot op de dag van vandaag heeft Spaarga- ons nooit bij de stichting Open- ren in dat bestuur gezeten. „Je bare Bibliotheken in Hazers- vergadert wat meer, maar ei- woude-Rijndijk en Hazerswou- genlijk is hier iedereen verant- de-Dorp hebben aangesloten, woordelijk voor wat er ge- Daar zijn de functies meer afge- beurt." bakend. Er is iemand voor het „Dat is ook de reden dat we aannemen van de boeken en iemand voor het afstempelen. De vrijheid is helemaal weg. Hier doen we nog alles met el kaar. We hebben altijd de boe ken uitgezocht en we schrijven de boete-kaartjes nog met de hand." Spaargaren heeft het publiek in de loop der jaren wel zien veranderen. „Mensen gaan steeds minder lezen. Maar dat is een landelijk verschijnsel, dus het ligt gelukkig niet aan onze bibliotheek." Volgens Spaargaren neemt het aantal jonge leden van vier tot zes jaar wel toe. „25 jaar geleden waren er veel minder prentenboeken. Nu komen er een hoop kleine kinderen, die net kunnen lezen en deze boeken prachtig vin den. De oudere kinderen zijn minder fanatiek geworden. Dat komt denk ik door de komst van de computer." Vanmiddag werkt Spaargaren voor de laatste keer in de bi bliotheek. Maar ze neemt geen boeken aan en stempelt ze ook niet af. Haar collega's hebben dat van haar overgenomen, zo dat Spaargaren bij een pot kof fie en een schaal met koekjes haar trouwe klanten gedag kan zeggen. „Ik moet wel even slikken. Maar ze mogen me zeker bellen om een keer in te vallen. Wat ik het meest zal missen? De mei den, mijn collega's. Ja, we heb ben een hoop lol gehad." Gemengde gevoelens bij plannen provincie meer, maar een operator. Als ik niet tegen mijn vut aanliep, zou ik mijn uiterste best doen op op zo'n centrale post te komen, machtig lijkt me dat. Eén zo'n brug is toch een beetje saai. Maar ik maak geen schijn van kans. Er lopen zoveel jon kies rond, waarom zouden ze een oude gek uit Rijnwoude aannemen." Juist voor de jonge brugwachters is het jammer dat er 31 formatieplaatsen verdwijnen, vindt C. Boekhout, die op de Hefbrug over de Gouwe zit. Het zijn mooie arbeidsplekken, w£ar een goede boterham te verdienen is. „Maar straks vallen er van elke vijf bruggen vier brugwachters weg." Hij is zelfs bang dat de brugwachter-nieuwe-stijl weinig meer met water van doen heeft. „Die zit misschien ergens in een kelder met al zijn com puters. Het charmante is er wel van af." P. Borst is met zijn 43 jaar nog een relatief jon ge brugwachter. Hij bedient de Tolbrug in Lei- muiden en heeft andere dingen aan zijn hoofd dan de teloorgang van het vak. De provincie wil dat hij er een baantje bijneemt, want er is op de Drecht te weinig scheepvaart om de brugwachter fulltime aan het werk te houden. „Ik weet nog steeds niet wat mij te wachten staat. Daar ben ik best pissig over, want er wordt al vier jaar over gepraat en ik heb al verschillende ideeën geop perd." De veranderingen zijn trouwens wél no dig, vindt hij. „Het is dat ik veel computerwerk voor de provincie heb, want in de winter doe ik in dit hok verder weinig. Als ik maar voor me uit zit te kijken, kost dat een klap geld." Brugwachters in de regio vinden het jammer dat de 'charme van het vak' verloren gaat. Hun reac ties op de plannen van de provincie Zuid-Hol land om veel brugbedieners te vervangen door camera's en computers zijn een beetje dubbel. „Vooruitgang moet je niet tegenhouden", zegt brugwachter H. Guldemond van de Koudekerkse brug. „Maar dat je de mensen uit het dorp 's ochtends uitzwaait en 's avonds begroet, dat gaat straks over." Volgens brugwachter K. Tollenaar van de Al phense brug is het werk al een stuk afstandelijker dan toen hij twintig jaar geleden op de oude klapbrug begon. „Daar was met een handkar moeilijk tegenop te duwen, dus dan hielpen we een handje. En iedereen kon het huisje binnenlo pen. Nu zitten we in een vergrendeld hok met een bord 'verboden toegang' erop. Helaas is dat nodig. In Leiden is deze week nog een collega met een stalen pijp op z'n hersens geslagen." Alles verandert, wil Tollenaar er maar mee zeg gen, en dat heeft voor- en nadelen. Met zijn maat („Twee dezelfde grijze hoofden") bedient hij de vier Alphense bruggen vanuit zijn post in het centrum. Dat gaat al vijf jaar prima. „Ik kijk met weemoed achterom. Maar ik denk dat de moder ne jongens die techniek leuk vinden en niet meer terug willen naar vroeger." Je kunt het zien als een uitdaging, vindt ook Guldemond. „Je bent straks geen brugwachter alphen aan den run* saskia buitelaar Leen Persoons mag zijn afhaal pizzeria Al Capone aan de Al phense Emmalaan openen. Dat heeft de Raad van State be paald. Het afhaalrestaurant is geen 'horeca', omdat de pro ducten niet ter plekke worden genuttigd, motiveert de Haagse bestuursrechter in hoger be roep. De gemeente heeft dus terecht geconcludeerd dat Al Capone past binnen het be stemmingsplan. De bezwaarmakende buren, de familie Rijnberg, zijn daar mee voor de derde keer in het ongelijk gesteld. Nu hun ver zoek om een voorlopige voor ziening van de baan is, hoeft Persoons niet te wachten op de uitkomst van de bodemproce dure voordat hij zijn winkel kan betrekken. Persoons reageert vanuit zijn nieuwe zaak opgeto gen op de uitspraak. „De rech ter heeft ingezien dat de buren niet kunnen bepalen wat er in het pand naast hen komt. Het is al kwalijk genoeg dat ze met hun geklaag een ondernemer zó kunnen beschadigen." Wethouder Van der Veen Meerstadt is blij voor Persoons. De aantijgingen over belangen verstrengeling van de Rijnber gen aan zijn adres maken hem nijdig. „Ik ben geboren en geto gen Alphenaar, natuurlijk ken ik veel mensen. Maar Ad Per soons, de vader van Leen, zie ik voor en na de Twintig van Al phen, omdat hij dat organi seert. Verder ga ik niet met hem om. Dit is bewust mensen in een kwaad daglicht zetten, ach ter de ellebogen. Natuurlijk mogen ze bezwaar maken. Maar als ze drie keer ongelijk krijgen en de plannen van deze hardwerkende ondernemer driekwart jaar vertragen, mogen ze zijn schade wel eens gaan vergoeden." Zaterdag KonblcleKllS FLORAWEG-GEESTWEG-HAZEPAD (van 10.00-16.00 uur) ROELOFARENDSVEEN START OP IEDER GENUMMERD BEDRIJF

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19