Morrend 'ja' tegen dure parkeergaragi 'De klok is een aantal jaren teruggezet' Huiskamereffect én toprestaurant in vijfsterrenhotel Duin Bollenstreek Steun voor inloophuis voor drugsverslaafden Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 31 MAART 2000 Raadsvergaderingen op internet runsburg Rijnsburg moet er technisch op voorbereid zijn dat raadsvergaderingen via internet worden uitgezonden. Dat ver klaarde GBR-fractievoorzitter Vletter gisteravond. De gemeente wil, bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis, ook een nieuwe geluidsinstallatie aanschaffen. Vletter: „Sommige gemeenten schijnen al uit te zenden op internet. Ook wij moeten voorbe reid zijn op nieuwe ontwikkelingen." 'Fietsers verliezers op rotonde' katwuk Fietsers en voetgangers zijn de grote verliezers bij aan leg van een nieuwe rotonde op het kruispunt Zeeweg/Juliana- laan in Katwijk. Dat is de mening van de raadsleden Boland (Groenlinks) en Slings (D66/Gemeentebelangen). Voor beide fracties reden om tegen de aanleg te stemmen. De zogeheten vliegwielrotonde laat meer verkeer door dan een gewone enkel- baansrotonde. Bovendien kan het verkeer via de 'bypass' van de Zeeweg richting Hoornes, buiten de rotonde om rechtsaf slaan. Met de aanleg van de rotonde verdwijnt de verkeerslichtinstal latie waardoor fietsers en voetgangers op eigen initiatief moeten oversteken. Volgens Boland een moeilijke klus. „Tijdens een spitsmoment moeten driehonderd fietsers de rotonde delen met 2.600 auto's. Probeer de rotonde dan maar eens over te ste ken. Dit kruispunt is te druk om fietsers uit de voorrang te ha len." Wethouder Berkheij was niet onder de indruk van Bolands relaas. „De rotonde heeft voordelen voor automobilisten én fietsers. Wachten op groen licht duurt langer dan zelf bepalen wanneer je oversteekt." Kledingbeurs UW in Triumfatorkerk katwuk De Unie van Vrijwilligers Katwijk houdt op 12 april een kledingbeurs. In de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan in Kat wijk kan tussen acht en twaalf uur 's morgens gebruikte kleding worden ingeleverd. De verkoop van deze kleren heeft plaats tus sen acht uur 's morgens en half zes 's avonds. Degenen die kle ding hebben ingeleverd, kunnen tussen zeven en half acht 's avonds langskomen om af te rekenen. Katwijkse politiek wil les trekken uit 'zeperd' „We zullen deze garage moeten afmaken maar we moe ten zorgen dat van deze zeperd wordt geleerd", daarmee verwoordde PvdA'er Stolk gisteravond de gevoelens van de Katwijkse gemeenteraad. De raad ging uiteindelijk wel akkoord met het beschikbaar stellen van 5,4 miljoen gulden voor de bouw van het eerste gedeelte van de par keergarage aan de Princehaven maar gaf het college van burgemeester en wethouders ook een waarschuwing mee. „We moeten eerst evalueren waar het mis is ge gaan voordat we contracten voor de volgende gedeelten van Princehaven sluiten", vervolgde Stolk. Wethouder Berkheij kon zich daar in vinden. katwuk marian krugsman1995 een contract met de Aan nemers Combinatie Katwijk De bouw van de parkeergarage (ACK) over de bouw van een in het havengebied houdt de parkeergarage aan de Princeha- gemoederen in Katwijk een tijd- ven. Al snel kwam een bedrag je bezig. De gemeente sloot in van 8,2 miljoen uit de bus en vorige week werd bekend dat de parkeergarage ruim 11 mil joen gulden gaat kosten. Dat bedrag was reden voor burgemeester en wethouders om het ingenieursbureau van Gemeentewerken Rotterdam in te schakelen voor een second opinion. Uit het rapport van de Rotterdammers blijkt dat de parkeergarage voor minder dan elf miljoen gulden kan worden gebouwd. Hoeveel minder is nog niet bekend, maar volgens wethouder J. van der Plas gaat het om tonnen, niet om miljoe nen. Daarover wordt nog onder handeld met de ACK. Maar on dertussen gaat de bouw van het eerste gedeelte van Princeha ven door. De boven de garage woningen zijn al ver kocht en Albert Heijn, die ook boven de parkeergarage komt, heeft het huidige pand aan de Voorstraat inmiddels verkocht. Vandaar dat burgemeester en wethouders gisteravond om een voorschot van 5,4 miljoen vroegen om het eerste gedeelte van de garage af te kunnen ma ken. Dat bedrag is tachtig pro cent van de aanneemsom. Kat wijk houdt 20 procent achter in afwachting van de onderhande lingen die het ingenieursbureau van Gemeentewerken Rotter dam met de ACK voert. Slings-van Zanden (D66\Ge- meentebe-langen) voelde niets voor deze gang van zaken. „Waarom meteen tachtig pro cent betalen? De onderhande lingspositie van de gemeente wordt daardoor ondermijnd. Wij zijn voor een betaling van twee miljoen voor de eerste ter mijnen. Na de onderhandelin gen zien we dan wel verder." Slings kreeg bijval van SGP'er J. van der Plas Nzn. Zwaan (lijst 8) maakte de vergelijking met een groot schip waarvan het college de macht over de bestu ring heeft verloren. „Zo hard als de meevallers van minister Zalm stijgen, zo snel stijgen de tegenvallers van 'minister' Jan. Het college heeft deze zaak niet meer in de hand." Wethouder Berkheij luisterde gisteravond alle kritiek aan. „De bouw van de parkeergarage is een goed besluit geweest. We zijn alleen geschrokken van de Tumultueuze raadsvergadering over invulling Rijnsburgse wethoudersposten katwuk marian krugsman Vijftien mille per jaar is nodig om het werk van Stichting De Brug, christelijke verslavings zorg voor Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, voort te kunnen zetten. Via het Platform Versla vingszorg Katwijk (PVK) waar van De Brug onderdeel is, klop te de instelling bij de gemeente aan. De raad stemde gisteren unaniem in met de jaarlijkse subsidie onder voorwaarde dat De Burg blijft samenwerken met alle hulpverlenende instan ties. Een van de belangrijkste acti viteiten van De Brug - naast straatwerk, een spreekuur en bezoekjes aan verslaafden in gevangenissen en afkickcentra - is het inloophuis aan de Van Houtenstraat. Iedere werkdag kunnen drugsverslaafden er te recht voor een kopje koffie, een praatje of een spelletje. Het in loophuis is de schakel tussen de straat en hulpverlening en dringt de overlast in de buurt terug. Boland (GroenLinks) en Van Tol (D66/Gemeentebelangen) zetten hun vraagtekens bij de werkwijze van de stichting. „De Bnig moet ondersteuning bie den aan alle professionele in stellingen. Wij hebben onze twijfels over de intentie van De Brug. Samenwerking met hulp verlenende instanties gaat niet altijd goed. Stichting Parnassia, die onder andere aan metha- donverstrekking doet, wordt af gewezen bij De Brug. Hulp aan drugsverslaafden is prima, maar niet alleen de hulp van De Brug", vond Boland. Collega Van Tol sloot zich daarbij aan. „De verstrekking van methadon mag nooit een belemmering zijn voor onder steuning door De Brug. Parnas sia is, net als stichting De Hoop (evangelische verslavingszorg, red.) een professionele instel ling. Samenwerken moet." Volgens wethouder Post wa ren de opmerkingen van beide heren suggestief. „De Brug heeft een prima beleidsplan. Bovendien wordt de subsidie via het Platform Verslavings zorg toegekend. In het Platform worden alle geledingen en in stellingen vertegenwoordigd. Methadonverstrekking is een onderdeel van de hulpverlening door stichting Parnassia. De Brug wijst samenwerking met Parnassia echt niet af." Chaos in de Rijnsburgse ge meenteraad. Raadsleden die el kaar doorgaans met u aanspre ken en met respect behandelen, gunnen elkaar het woord niet meer. Verwijten, achterdocht en stemmingmakerij over en weer. En een burgemeester die het met lede ogen aanziet en niet ingrijpt als vijf raadsleden door elkaar schreeuwen. „Je spreekt hier niet de waarheid, dat ben ik niet van je gewend. Je moetje correcter gedragen!" Maar ook in de chaos blijft Rijnsburg Rijnsburg. De heibel gaat over de inhoud en proce dures, niet over personen. Ver trekkend wethouder Chris van der Graaf krijgt lof toegezwaaid voor zijn integriteit en toewij ding. En zijn opvolgers Gerard Mostert en Lenie den Heijer zullen, verwachten vriend en vijand, capabele wethouders zijn. Maar daarmee is het ook ge daan met de eensgezindheid. De stemming in de oppositie bankjes is zuur. Drie fracties, zes raadsleden, voelen zich bedonderd door dé grote partij in de Rijnsburgse raad - het CDA. En in mindere mate door RPF/GPV/SGP. Er moet ge woon één opvolger komen voor Van der Graaf, dat zijn er ineens twee geworden. Is die keuze nog te verteren, dat het CDA één van die posten gaat bezet ten is dat niet. Zeker niet als die beslissing is genomen zónder overleg met de rest van de ge meenteraad. De toon is daarom grimmig. „Het is een dictaat", roept de een. „Het is ondemocratisch, en heeft dictatoriale trekjes", mokt de ander. „Het betoog heeft een dubbele bodem", klinkt verwijtend. Even later: „Het CDA had geen zin om te overleggen." En dan dit: het vertrek van Van der Graaf werd door een dominee van de kan sel verkondigd voordat de raadsleden fatsoenlijk op de hoogte waren. „Een heel grote misser", oordeelt de oppositie. Het CDA reageert schuchter op de krachtpatserij aan de overkant. Fractievoorzitter Van der Spijk: „We hebben haast gemaakt met de opvolging, want we wilden de vacature snel invullen. Dat heeft de pro cedure geen goed gedaan. Dat is jammer. Maar ook als we er met u over hadden gesproken, zouden we tot de conclusie zijn gekomen dat de derde wethou der uit het CDA moet komen. We hopen dat u ons weer het vertrouwen wilt geven. Maar, wél met een derde CDA-wet- houder." Een kansloze missie, weet Van der Spijk. „Naïef' is het, zegt PvdA-fractievoorzitter Wij- nekus. „U moet het vertrouwen terugwinnen, en u heeft nu een achterstand. De klok is een aan tal jaren teruggezet." Waarna hij met zijn mede standers een motie van afkeu ring indient. Als die wordt weg gestemd, staan ze zonder nade re aankondiging op en lopen weg. Stilte, gegeneerd gelach. Bur gemeester Van der Lee, de voorzitter, wijdt er geen woord of zucht aan: „Goed, dan gaan we nu over tot stemming. hebt de stembriefjes. Ik zal even schorsen, dan kunt u ze invul len." En zo geschiedt het. Met alleen coalitie-raadsleden in de bankjes, is de stemming een formaliteit. Mostert en Den Heijer rollen er moeiteloos doorheen en nemen plaats naast Van der Lee en wethou der De Mooij. Na afloop bij de borrel komt de frustratie bij de collegepartij en pas boven. „Die verwijten Directie-echtpaar Wondergem drukt eigen stempel op nieuw Palace Hotel Noordwijk aan Zee noordwuk/bergambacht job de kruiff Het kleine, intieme broertje van de andere twee Noordwijkse vijfsterrenhotels. Zonder zee zicht, maar met persoonlijke aandacht. En met een van de beste restaurants van de regio. Zo moet het Palace Hotel Noordwijk aan Zee bekend ko men te staan. Het echtpaar Ilo- na en Jurgen Wondergem gaat de directie voeren. Volgend jaar juni kunnen de eerste gasten in de 121 kamers en twintig verga derzalen terecht. De twee - hij is 38, zij bijna - verlaten hotel De Arendshoeve in Bergambacht, waar ze bijna zes jaar de leiding hadden. Ze zijn er mede-eigenaar, hebben er 'met plezier, liefde en inzet' gewerkt, maar, zegt hij: „Je krijgt maar één keer in je leven de kans om mee te praten over hoe een hotel eruit komt te zien." Dat laatste geldt overigens al leen voor het gedeelte 'binnen de muren'. In zijn woorden: „Waar komt de receptie, kómt er wel een receptie en hoe zien de kamers eruit?" Het uiterlijk van het hotel aan het Picképlein ligt al geruime tijd vast. Op de plek van het voormalige Duna Deli en discotheek Foetsie is De Raad Bouw inmiddels met de bouw begonnen. Het hotel krijgt naast kamers en zalen een klein zwembad, een sauna, Turks stoombad, meerdere beautysalons, fitness ruimtes, een winkel, een busi ness centre voor bijvoorbeeld internetgebruik en een Engelse bar. Maar de persoonlijke touch van de Wondergems lijkt vooral in de twee restaurants te gaan zitten. Het ene wordt een grote ro llona en Jurgen Wondergem vormen de directie van het in aanbouw zijnde Palace Hotel Noordwijk aan Zee. „Het beste wat je kunt bereiken, is dat de gast zegt: waarom heb je eigenlijk geen ster?" foto rob kamminga tisserie met een open keuken, Wondergem. Het echtpaar Gerard Fagel, toen tevens eige- Frankrijk, voor ze de overstap waar je als gast het vlees op de werkte vóór Bergambacht on- naar van De Hoefslag in Bosch maakten naar Nederlands grill kunt zien draaien. „Dat is der meer in New York, Kansas én Duin. kleinste vijfsterrenhotel (27 ka- voor het showeffect. Een beetje city en had een eigen restaurant Ze waren ook nog éven direc- mers). Daar in Bergambacht is Amerikaans, hoewel dat weer in San Francisco, samen met de teur van een hotel plus appar- het restaurant Puccini één van verkeerd klinkt", zegt Jurgen tien jaar geleden vermoorde tementencomplex in Zuid- de trekkers, net zoals het twee de restaurant van het Palace Hotel dat moet worden. Met 45 zitplaatsen wordt dat 'bewust klein, exclusief en culinair hoogstaand'. „Het keukénteam doet niets anders dan die keu ken. Geen roomservice of ont bijt," zegt hij. „Daar kijkt Mi- chelin ook erg naar", meent zij. En hij weer: „Of het nou met of zonder ster is, als we dat niveau maar hebben. Het beste wat je kunt bereiken, is dat de gast zegt: waarom heb je eigenlijk geen ster?" Ook aansluiting bij de Allian ce gastronomique Hollandaise, waar het restaurant in Bergam bacht deel van uitmaakt, is een mogelijke doelstelling. „Dat moet je ook eerst verdienen, hoor. Maar we willen in ieder geval dusdanige kwaliteit dat het zou kunnen." Met hun hui dige hotel maken ze deel uit van de keten 'small luxury ho tels', maar ze zijn er nog niet uit of dat voor Noordwijk een goe de keus zou zijn. „Dat small botst met de zalencapaciteit", zegt hij. „We willen hier wel een beetje het huiskamereffect en bewust niet de grandeur van Huis ter Duin. Je moet niet het gevoel hebben dat je één van de honderden bent. Maar tegelij kertijd zitten er wel honderden mensen te vergaderen." Helemaal zonder aansluiting bij een keten kunnen ze niet, dus het Palace Hotel krijgt nog een 'voornaam'. Het wordt, net als de grote broers Huis ter Duin en Hotels van Oranje, tien maanden per jaar congreshotel. In het begin zal het voor een deel van de 'overloop' uit Huis ter Duin moeten profiteren, maar het hoopt ook al vrij snel iets terug te kunnen doen. De contacten met Huis ter Duin en De Baak zijn goed, en id t< [nu prijs. De overeenkomst tihat ACK en gemeente geeft wjng ruimte om tegen dit kredijn o stemmen. Ik zal de ACK en: vertellen dat wij niet tevihgsl zijn met samenwerking oph ge manier, maar we maes i door." jrbri De raadsleden, met uitzqzijr ring van Zwaan en BolanepA 1 GroenLinks, keurden het [ek 1 diet vervolgens morrend i»ke: met de belofte dat de corpus ten voor de rest van het h( gebied wat doordachter wq gesloten. Naast de nu al ge de woningen en parkeerg 1 wordt de komende jarencsn veel meer gebouwd in he is a vengebied. De plannen voor moeten nog worden s wikkeld. De Rijnsburgse oppositie heeft de raadszaal verlaten uit protest tegen de 'arrogante' manier waarop de der de wethouderspost aan het CDA werd toebedeeld. foto taco van der eb van oud-wethouder Floor .Vlet ter komen voort uit onverwerkt verkiezingsverlies." Maar de ergste boosheid is er dan al uit gescholden. Links en rechts worden handen geschud, schouderklopjés uitgedeeld. Oppositie en coalitie heffen, al weer verbroederd, het glas op een nieuw college van B en W. Want Rijnsburg blijft Rijnsburg. op basis van de bezettingscij- fers van de andere hotels me nen de Wondergems dat er ge noeg ruimte is voor dat van hun. Dat merken ze gauw ge noeg, want boeken kan vanaf 1 september aanstaandè. „We beginnen met een prijs net on der de andere twee grote. Niet omdat we op prijs willen con curreren, maar omdat we onze plek nog moeten veroveren. En omdat we niet direct aan zee liggen." De twee kwamen in Noord wijk terecht dankzij de bekende restaurateur Henk Savelberg, een gezamenlijke kennis van ontwikkelaar P. Brandjes (De Raad Bouw) en de Wonder gems. „We hadden gepland lang in Bergambacht te zitten", zegt hij. Maar die doelstelling verhuist nu gewoon mee naar Noordwijk. Hij kijkt er al naar uit om in de badplaats te gaan wonen. Zij is er pas vier keer ge weest, maar vergeleken met an dere Nederlandse badplaatsen roemt ze de 'warme, gezellige en verzorgde uitstraling' van Noordwijk. Ze heeft al gehoord dat je als groot hotel geacht wordt het corso te sponsoren. En het lijkt haar 'hartstikke leuk' om van de Lek naar de Noordzee te verhuizen. Ze zal alleen nog wat langer in Berg ambacht werkzaam blijven, ter wijl haar man zich vanaf juni al volledig op het Palace Hotel stort. „De eerste vaste gasten van De Arendshoeve hebben bij wijze van spreken al geboekt", zegt zij. Want dat is het grote voordeel van Noordwijk. Haar man: „Bergambacht is onbe kend. Ja, Wim Kok is er gebo ren, maar dat is het. Je hoeft tenminste niemand uit te leg gen waar Noordwijk ligt." 'Een rechtéi is niet op zi achterhoof gevallen' noordwu k/den haag peter van egmond Zijn advocaat had hem gewaarschuwd: ga nou in hoger beroep, want I kan je alleen maar op hogere straf komen te st Maar de 33-jarige Noorc ker, verdacht van bedrei J en inbraak, hield gist voet bij stuk. Hij vone twee jaar gevangenisstra erw hij kreeg opgelegd doo rechtbank nietje recht, ontkende schulcaa ging dus in hoger berwoi Wat hem gisteren op eei F straffing van het gerecht i in Den Haag kwam te sta die eilig Voorzitter A. Horstink 940 het gerechtshof ontv jpe hem eerst nog met mild ing en zachte woorden. lij meert glimlachend hoe dachte destijds zijn Wcost heeft ontmoet, hoe oudfct zoontje is, wat voor hij heeft gedaan. Maar het verhoor over de f^ is aanbreekt, verruilt hij lach en vriendelijkheid strenge frons en barse En niet zonder redenBen reden die verdachte op ote; 'voor het hoger beroep al niet veel blijk van jurii t et inzicht. „Ik heb een vr en. en een zoon van negen Voor hen is het erg zwa< sn ik de gevangenis in m lil n 5nve)U Tegen de beschuldiging emi afpersing, bedreiging een mes en inbraak in Noordwijkse wonii g h heeft de Noordwijker w verweer. Hij wordt er bijvoorlbad. van verdacht dat hij een de e nis met een mes heefpek. dreigd, en diens de portefeuille afh< fiets heeft gemaakt. De re wijst op de stapels naulhaa elkaar aansluitende genverklaringen. De Norug wijker probeert het v< te reden met de veelvu verklaring 'Ik weet dat meer'. Maar Horstink niet. „U beni jonge vent, u hebt toch last van geheugen1 Uw verklaring vormt wonderlijk geheel. Wi< -t looft dit nu? U mag lieg< terechtstaat, maar werpt meestal weinig v ten af. U moet begrijpéëu een rechter ook niet oj achterhoofd is gevallen. ejlu Bedreiging is niet de aanklacht. Ook drie inb staan op de lijst; aan de&( terzeeweg, de Dobbel duin en de Huis ter 1 straat. Weer volgt het 5C^ van felle vragen en vagiiche woorden. Het eerste verweer komt van zijn caat M. Brouwer. Hij erop dat getuigen hem ben herkend op een foto. „Terwijl het was, dat maakt de ning moeilijk. Vele kunnen ook aan zijn sig ment voldoen." Officier van justitie Dijk is niet onder de ii en eist dat de eerder legde straf gehand blijft. Advocaat vindt het bewijs rami en vraagt vrijspraak. Mi beseft ook dat dat e echt meer in zit. D« voegt hij eraan toe dal jaar cel aan de hoge k als er dan toch wordt. Over veertien dagen een uitspraak. ki slee ku

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16