'Kunst van ruiken en voelen dreigt verloren te gaar Geloof Samenleving Het sterkt de zieke in het kruis dat hij te dragen heeft' jr VRIJDAG 31 MAART 2000 VANDAAG qj De belangrijkste heilige die vandaag wordt 0 1 herdacht is bisschop Achatus, uit de derde "AART eeuw na Christus. De toenmalige Romeinse keizer Decius bedacht, dat het tijd werd om iedereen een offer te laten brengen ter ere van zijn eigen goddelijke persoon. Meestal was men in die tijd wel gene gen de keizer hierin tegemoet te komen. Zo niet de chris tenen, die daarom bij bosjes als martelaren voor de leeu wen werden geworpen. Bisschop Achatus vormde geen uitzondering. Na zijn weigering een offer te brengen ont spon zich een discussie tussen hem en de plaatselijke Ro meinse bevelhebber Martianus. Ondanks een retorische overwinning kreeg Achatus een doodvonnis. Maar geluk kig belandde een nauwgezet verslag van de rechtzaak in handen van keizer Decius. Die raakte dusdanig onder de indruk van wat Achatus tegen Martianus had gezegd, dat hij de bisschop het leven en de vrijheid schonk. Dus leefde hij nog lang en gelukkig. Plaisier vraagt moslims om vergeving palangka raya De koloniale erfenis achtervolgt de Indonesi sche kerken in hun verhouding tot de islam. Secretaris-generaal B. Plaisier van de Samen-op-Wegkerken vroeg daarvoor gisteren de Indonesische kerken vergeving. Plaisier, die de assemblee van de Indonesische Raad van Kerken (PGI) bijwoont, zei dat de Nederlandse kerken de scheiding tussen christenen en moslims hebben vergroot. „We gedroegen ons alsof we rijk waren in het verstaan van het evangelie, terwijl we in werkelijkheid vaak arm waren." De Nederlandse kerken hebben vaker spijt betuigd over het koloniale verleden, maar niet eerder een verband gelegd met de conflicten tussen christenen en moslims. Kantoor op joodse begraafplaats praag In het conflict over een middeleeuwse joodse begraaf plaats in Praag, waar een verzekeringsmaatschappij een kantoor wilde bouwen, is een compromis bereikt. De graven worden in een betonnen sarcofaag ingebed. Daarboven kan dan het kan toor worden gebouwd. De Joodse Gemeente in Praag, de verze keringsmaatschappij en de Tsjechische regering hebben met het compromis ingestemd. De'staat heeft bijna drie miljoen gulden voor extra bouwkosten ter beschikking gesteld. De be graafplaats, die in 1997 werd ontdekt, staat op de lijst van cultu reel erfgoed in Tsjechië. Praise-avond in Katwijk katwuk De band Levi treedt zaterdagavond op tijdens een praise-avond in de Pniëlkerk aan de Jaap Bergmanstraat 1 in Katwijk. Thema van de avond is: no kidding. De praise-avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Er wordt wel een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hilversum (wijkgem. Centrum), K. van Meijeren te Zwolle. Aangenomen: naar Vlaardingen (wijkgem. Holy-noord), P. Nagel te Wijk bij-Duurstede. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hengelo (Ov.), B. Oosterbroek te Apeldoorn. Bedankt: voor Enschede-Oost, M.C. Mulder te Goes. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Drachten, A.J. Gunst te Benthuizen. Rabbi Boreach waarschuwt voor eenzaamheid „Vraagje: wie van de vrou wen heeft er per se een man nodig?" Niemand steekt zijn vinger op. „Wie van de vrouwen heeft een mobiele telefoon nodig?" Direct klimmen tientallen vingers de lucht in. De on geveer honderd aanwezi gen in de zaal lachen om zichzelf. Uit verlegenheid, want spreker rabbi Shmu- ley Boreach, maakt met zijn vragen direct duidelijk, dat zijn lezing over 'kosjer seks' niet gaat over seksue le technieken, maar over de leegte in onze heden daagse relaties. huizen onno van t klooster Sarah en Moos zijn al veertig jaar getrouwd. Maar er is wei nig tot geen passie meer in hun huwelijk. Op een dag lopen ze toevallig samen langs de plek waar ze voor het eerst de liefde bedreven. Enthousiast neemt Moos Sarah bij de hand en troont haar mee: „Bij dit hek hebben we de eerste keer ge vreeën", zegt hij en valt haar hartstochtelijk om de nek. Hij duwt haar tegen het hek en be gint opnieuw de liefde met haar te bedrijven. Sarah slaakt een kreet. Klauwt met haar nagels woest in zijn rug. „Dat was ge weldig", zegt Moos zodra hij klaar is. „Zo was het veertig jaar geleden ook." Waarop Sarah hijgend zegt: „Dat wel, gek, maar nu stond ook het hek on der stroom." Rabbi Shmuley Boreach pro beert constant het ijs te breken met moppen. Gedachten aan wijlen Max Tailleur dringen zich op. Maar de grappen van de rabbi hebben een serieuze ondertoon. Ze komen erop neer dat relaties vaak gebukt gaan onder een gebrek aan passie. „We zijn dat normaal gaan vin den", zegt Shmuley. „Mijn vrienden en ik zagen een keer een man en vrouw in een bio de Rabbi Boreach: „De obsessie van de hedendaagse mens om een Adonis of Venus te zijn is contraproductief." scoop steeds maar eikaars hand vasthouden. Later kwamen we ze nog een aantal keer tegen, en telkens hielden ze weer eikaars hand vast. We begonnen te gis sen naar de reden voor hun 'kleffe gedrag'. Mijn suggestie dat ze veel van elkaar hielden, werd afgedaan als naïef. Nee, de man was getrouwd en dit moest z'n secretaresse zijn. Of ze kenden elkaar maar pas. Misschien kenden ze elkaar wel langer - had hij al die jaren naar haar verlangd - en was ze sinds kort de zijne geworden. Duidelijk was in ieder geval dat de twee elkaar nog niet lang als minnaars bij elkaar waren... Zo abnormaal blijken we het te vinden als twee mensen intens van elkaar houden." De boodschap van de rabbi dringt langzaam maar zeker door tot de ongeveer honderd mensen die op zijn lezing zijn afgekomen. De grote zeshoeki ge zaal die organisatiebureau MetaVisie heeft afgehuurd in het Newport Hotel in Huizen zit bijna vol. In het publiek zit ten zowel mensen van alterna tieve als zakelijke signatuur. Eén meneer heeft geitenwollen sokken én een stropdas. Dat is bijna symbolisch voor het soort mensen dat zich aangetrokken weet door de sprekers die Me taVisie uitnodigt in Nederland. MetaVisie wordt gerund door Ralph Bakker, die wel eens een 'motivatiegoeroe' is genoemd. Met andere woorden iemand die anderen oppept en meer zelfvertrouwen wil geven en al les wat daaruit voort vloeit. Mensen als de Amerikaan An thony Robbins hebben in deze business een fortuin verdiend. Ralph Bakker beperkt zich ech ter niet tot het louter het moti veren, zoals Emile Ratelband dat doet. Hij combineert de 'psychologie van prestatie', zo als hij het noemt, met spiritua liteit. Daarom trekt hij zowel de zakenmensen als de spirituele zoekers. Naast een Robbins no digt Bakker spirituele 'zelfhelp- leraren' uit zoals Depak Chop ra, Louisa Hay en Wayne Dyer. Bekenden in het new age-cir cuit. De in een net zwart pak met stropdas geklede en bebaarde rabbi Shmuley Boreach verte genwoordigt de joodse religie op z'n breedst. Maar new age is hij bij lange na niet. In de VS is hij wel eens te gast in talkshows als tegenhanger van mensen als Larry Flynt, de uitgever van een populair seksblad. Als één van de aanwezigen vraagt naar zijn standpunt over homoseksualiteit, vertelt hij snel dat zijn eigen broer homo seksueel is en dat hij daar in de FOTO UNITED PHOTOS DE BOER praktijk geen moeite mee heeft. In 'theorie' is het echter niet Gods bedoeling, weet hij, dat mannen met mannen én vrou wen met vrouwen de liefde be drijven. Zo wil God ook dat we monogaam blijven, vertelt de rabbi. En dat we ons zo veel mogelijk bedekken. Doordat we teveel aan iemands naakte li chaam zijn blootgesteld, treedt er onherroepelijk gewenning op. Het blote lijf van je partner wordt daarmee net zo interes sant als een broodje kaas. Volgens de rabbi is het mede daarom verstandig te vrijen zonder het licht aan. Shmuley zegt erbij dat we op die manier ook gedwongen worden om an dere zintuigen te gebruiken dan louter de ogeh. „We zijn veel te visueel ingesteld. Wanneer we in een discotheek een leuke po tentiële partner ontmoeten, kij ken we automatisch toch nog even rond of we niet een pere over het hoofd zie obsessie van de hedent' mens om een Adonis of te zijn is contraproductii man besteedt drie ma; lang al zijn vrije uren in et ness-centrum, maar zijn den, zijn liefdesinstrum^ hangen nog doelloos lang lijf. Een vrouw doet alle slanker te lijken, en laat haar kinderen op haar 1 zitten als ze op de grondpES buikoefeningen doet. Haaf i en dijen blijven koppig v' waren. Dus gaan de mjjes, vrouw zich in bed steed^ remder voelen." )uu „We moeten veel me^g. gaan in een ander. Opi' 1 aandacht besteden aan Ruiken, voelen, luistereiLn dreigen verloren kunstje worden. Welke man kartj vrouw nog herkennen aaïom seur?" aan Shmuley Boreach denf de Westerse mens steeds zamer zal worden, als deze manier doorgaan. „Len drie soorten eenzaam)- roept hij theatraal. „De <L vlakkige soort, die je karj^g nemen door mensen op t ken. Al ga je maar naar i permarkt bijvoorbeeld. I er een diepere eenzaamhi je kunt vermijden doo partner te zoeken. Dat m| mand zijn waar je zoveel |qq lijk mee verbonden be^gc mand die je door en dooLgj In de bijbel staat ook ni woord vrijen, maar elkaai nen'. Tot slot is er het alg^ menselijk gevoel van afg^n den te zijn. Hoe goed je ju* ner ook zou kennen, er b|ers tijd een punt waar niemJe kan. Daarom is er religitjg 3, ben we een God nodig: gevoel alleen te zijn n punt, afgescheiden te 1 ten diepste eenzaam, nemen." Rabbi Shmuley BoreacKRA zijn visie over relaties, reld. I seks verwoord in het p ir o schenen boek 'Kosjer Sel kost ƒ39,95 en is uitg< door uitgeverij Servire. Ded Ziekentriduüm biedt zieken noordwuk irene nieuwenhuuse Ze ligt al zestien jaar thuis op bed. B. Tempel uit Sassenheim is geveld door een spierziekte. De afgelopen dagen had ze een plekje op de ziekendriedaagse in de recreatiezaal van Huize Jeroen in Noordwijk. Een vermoeiende, maar ook een inspirerende onderneming. „Het kost me echt een week om hier weer van bij te komen, want ik ben iedere avond door al dat geroezemoes en gereis volle dig kapot. Maar toch geven deze dagen me de kracht om door te gaan", vertelt ze met een broodje kroket in de hand. De twee Noordwijkse parochies, de parochie Sint Jeroen en de parochie Ma ria ter Zee houden dit jaar, voor de der de maal alweer, een ziekendriedaagse in de grote zaal van Huize Jeroen. De be woners van Huize Jeroen kunnen de re creatiezaal een paar dagen niet gebrui ken en moeten hun heil elders zoeken. De driedaagse, het ziekentriduüm, is sacrament van ziekenzalving bestemd voor de zieke parochianen uit Noordwijk, Katwijk, Voorhout en Sas senheim. Iedere dag nemen zo'n negen tig gelovigen deel aan dit religieuze eve nement. Met het triduüm willen de be sturen de zieken van de parochie wat extra aandacht geven in de vorm van re ligie én ontspanning. Want dat is duide lijk de filosofie achter dit evenement. De driedaagse is er niet alleen om het religi euze aspect. Gezamenlijke maaltijden en ontspanning in de vorm van een kle derdrachtenshow en een zangmiddag completeren de religieuze marathon. Iedere dag wordt in de recreatiezaal van het verzorgingstehuis de eucharistie gevierd. Verschillende pastors gaan er voor. Maar ook het lof, de dienst aan het eind van de middag, wordt niet verge ten. Vooral het zingen van Latijnse ge zangen beleven de zieke gelovigen als inspirerend, weet R. de Kremer. Zij is nauw betrokken bij de organisatie. „De mensen genieten enorm van. die Latijnse teksten, ze zingen die liederen echt uit volle borst mee, omdat het hen herinnert aan hun jeugd. Ze vinden dat heerlijk", vertelt ze. Maar het onbetwiste hoogtepunt is volgens haar de zieken zalving op de laatste middag. De zalving is één van de zeven sacra menten van de katholieke kerk. De priester legt tijdens het gebed zijn hand op het hoofd van de zieke. Daarna doopt hij zijn vinger in door de bisschop gezegende olie. Deze heilige olie wordt op het voorhoofd van de zieke ge smeerd. Het sacrament, vertelt pastor B. van der Helm, wordt meestal individueel ge geven. „Door het hier massaal toe te dienen krijgt het een extra dimensie. Tij dens het toedienen zegt de kerk als het ware tegen de zieke dat hij door God wordt gesteund. Het sacrament sterkt de zieke in het kruis dat hij te dragen heeft." Het sacrament kan meerdere malen worden toegediend en wordt ook wel het sacrament van de kracht ge noemd. Voor Tempel betekent het triduüm een belevenis die ze vooral alleen onder gaat. Haar man en kinderen zijn er niet bij aanwezig. „Dit is echt iets wat ik he lemaal alleen beleef. Ik ben soms heel opstandig. Op het geloof, op alles. Hier kan ik me weer een beetje opladen." Meestal gaat het dan om zaken die ze - nog - niet onder controle heeft, zoals het feit dat ze haar pasgeboren kleinzoon niet lekker in de armen kan nemen. Het triduüm geeft haar dan net de steun die ze ontbeert. „Normaal kan ik kerkdiensten alleen via de televisie mee maken, want met een bed de kerk in, is wel erg ingewikkeld. Het is natuurlijk prettig dat die televisie er is, maar zo'n kassie geeft niet de sfeer die je hier on dergaat. Nu ben ik er echt bij. Ik kan meezingen. En als pastor Kleijn mij de zalving heeft gegeven, weet ik dat ik er weer voor een jaar tegen kan..." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In het westen en noorden be wolkt en perioden met regen of sneeuw. Middagtemperatuur rond 8 graden, in het noorden dicht bij nul. Zweden: In het noorden veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Naar het zui den toe droog en geregeld zon. Maxi ma iets onder nul in het noorden tot ongeveer 8 in het midden en zuiden. Finland: Perioden met zon en droog. Vanuit het noorden geleidelijk meer bewol king en regen of sneeuw. Middag- temperatuur dalend naar -5 graden in het noorden en 4 in het zuiden. Denemarken: Overwegend droog en af en toe zon. Maxima rond 8 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Afwisselend zon en wolkenvelden. Vooral in Schotland en Ierland kans op regen. Middagtemperatuur om streeks 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, maar ook nu en dan zon. Wel kans op een bui. Maxima rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en met name in de oostelijke helft af en toe regen. Tus sendoor ook wat zon. Middagtempe ratuur ongeveer 11 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar vooral in de buurt van de Middellandse Zee ook een regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 11 en 16 gra den. Spanje: Perioden met zon, maar vooral in het binnenland ook een enkele bui. Mid dagtemperatuur van circa 12 graden in het noorden tot ruim 20 in Anda- lusi. Zaterdag in het noorden iets Portugai: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot 20 graden in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon, maar ook kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en zater dag kans op een -bui. Middagtempe ratuur tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar ook enkele buien. Maxima rond 25 graden, in het zuiden tegen de 30. Madeira: Wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Elke daq een beetje vakantie Het schijnt dat julius Caesar hier ook gewoond heeft. Het biedt nog steeds een prachtig uitzicht over de stad Lissabon. Kijk morgenmiddag maar om 16.45 uur naar Vakantie-TV op SBS6I WiöstmMV'L Op de zuidstranden Aan de noordzijde meer wolkenvel den en misschien een bui. Zaterdag overal kans op een bui. Middagtem peratuur omstreeks 22 graden. Duitsland: Bewolkt en af en toe regen of motre gen. Zaterdag ook kans op wat zon. Maxima tussen 6 en 11 graden. Oostenrijk: Aanhoudend wisselvallig, maar wel wat meer ruimte voor de zon. Maxima in de dalen rond 8 graden. Zwitserland: Wisselvallig met vanaf 1300 meter sneeuw. Middagtemperatuur onge veer 9 graden, in het zuiden 15 gra den. Polen: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Maxima tussen 7 en 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien, misschien ook onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en kans op buien, ook met onweer. Tussendoor ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 15 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook een en kele bui. Grootste kans op buien vrij dag in de zuidelijke helft, zaterdag overal. Maxima uiteenlopend van 15 graden op de Po-vlakte tot 22 op Si- cili. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en kans op een re- gen- of onweersbui. Maxima van 15 graden op Corsica tot tegen de 20 op Sardini. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 22 tot 27 graden. Malta: Zonnige perioden en vooral vrijdag kans op regen en onweer. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima op lopend naar 22 graden op de Dar- danellen en 27 op Cyprus. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) licht bew. Kopenhagen half bew. Las Palmas onbewolkt Lissabon licht bew. Locarno onbewolkt Luxemburg motregen bewolkt onweer W warmtefront regen cfCS sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur H hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Familieberichten: 023- 5317 3$aie 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 30t£ 071-5356 230 gen RUBRIEKSADVERTENTII Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) t per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vel het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-N - G< betaling. k en VERZENDING PER POST M c Voor abonnementen die per post (bi M worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. 2V J LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 TarT n die moeilijk lezen, s hebben of blind zijn (of een ande leeshandicap hebben), is e< n het regionale nieuws uit het l e Dagblad op geluidscassette besch e informatie 0486-486486 ess (Centrum voor Gesproken Lectuu 'ka S Weerrapporten 310308 uur: ZATERDAG 1 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07 .14 Zon onder 20.12 Maan op 06.21 Maan onder 16.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.50 14.54 02.23 14.27 Laag 10.04 22.55 09.45 22.36 Stockholm zwaar bew Warschau zwaar bew Wenen regenbui Zurich zwaar bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires licht bew Casablanca licht bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles onbewolkt New Orleans onbewolkt New York zwaar bew Tel Aviv licht bew 8 4 0.0 Tokyo zwaar t 7 5 0.0 Toronto zwaar t 8 5 0.0 Tunis licht bi 8 5 00 Vancouver licht b< 6 5 3.0 8 4 101 7 1 2.0 34 26 46 0 24 16 0.0 19 12 0.0 21 16 4.0 17 11 0.0 27 21 0.3 14 7 00 22 9 00 19 9 0.0 K E N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14